ecomonitor.cz
verze pro tisk
V chytrém využívání vody jdeme správným směrem, ale strašně pomalu. Brzdí nás setrvačnost úředníků, říká Brabec
4. května 2017 04:54
PRAHA (Ekolist) - Sucho je věc, která je řešitelná. Musíme se naučit vodu lépe využívat a recyklovat. Strategické dokumenty jsou nastaveny dobře. „Jdeme správným směrem, ale hrozně pomalu,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle něho nám chybí vizionáři, co by v oblasti používání šedých vod prošlapali cestu a ukázali, že to jde. „Brzdí nás také setrvačnost úřadů a úředníků,“ řekl mimo jiné Richard Brabec na úterní konferenci Voda základ života. Konference se zúčastnil i velvyslanec „vodního zázraku“ Izraele, starostové, architekti či kreativci.

„Sucho v naší zemi hraje velkou roli. Na mnoha místech v naší zemi se už nebavíme o výši vodného stočného, ale o tom, jestli tam nějaká voda vůbec bude. Jsou obce, kde v létě mají vážný nedostatek vody a musí omezit její čerpání. Nejde jen o jižní Moravu, ale i Žatecko a Lounsko a jiné oblasti,“ řekl na konferenci Voda základ života ministr životního prostředí Richard Brabec.

„Sucho je přitom věc, která je řešitelná,“ dodal. Podle něho jsme se více jak sto let cíleně snažili vodu odvádět z krajiny, protože byl dojem, že vody bude vždycky dostatek. „Nebude a je potřeba se naučit ji lépe využívat,“ říká ministr.

Voda u nás spadá pod dvě ministerstva, to životního prostředí má na starosti její ochranu, její využívání spadá pod ministerstvo zemědělství. Podle Brabce existuje mezi oběma rezorty základní shoda, liší se jen nástroje, které by kdo použil. Podle ministra jsou vodaři, kteří věří na velká vodní díla, jsou vodaři, kteří věří na prvky v krajině. „Já si myslím, že by to mělo být někde mezi. Nějaké nové nádrže by vzniknout měly, byť to bude velmi složité a nákladné,“ řekl ministr.

Jako jednu z velkých akcí zmínil dotační program Dešťovka, ve kterém je do začátku 100 milionů korun pro systémy využívající dešťovou vodu a u sofistikovanějších projektů i vodu šedou.

Podle ministra tu chybí vizionáři, kteří by využívání šedé a dešťové vody prošlapali ostatním. „První v pelotonu se nadře nejvíc. Bude to tak i s využíváním šedé vody. Před pár lety tu ten termín nikdo neznal, já sám ho slyšel poprvé před dvěma lety. Chybí tu vizionáři, kteří místo tvrzení, že to nejde, vymyslí, aby to šlo,“ pronesl Richard Brabec.

A poukázal na paralelu ve stavebnictví, kde se už běžně staví nízkoenergeticky či v pasivním standardu. „Stejně to časem bude muset být s šedou i dešťovou vodou,“ říká Brabec s tím, že některá opatření se nebudou dát posuzovat podle toho, jestli se ekonomicky vyplatí. „Bude to prostě o tom, aby tu nějaká voda vůbec byla.“

Velký problém je podle Brabce v setrvačnosti. Jak samotného ministerstva životního prostředí, tak úředníků vodoprávních úřadů. „Někteří úředníci mají dojem, že kdyby přijali nějaké novoty, že by popřeli všechno, co do teď dělali. Dělali to tak dvacet let…,“ říká Brabec.

V praxi to pak podle něho vypadá tak, že úředník raději přimhouří oko nad prokopnutým septikem, než aby povolil domovní čistírnu odpadních vod, se kterými nemá zkušenosti.

Co se týče strategických dokumentů, ty jsou podle ministra nastaveny dobře. „Jdeme správným směrem, jen strašně pomalu. Dobré ale je, že tu je zájem a podpora veřejnosti,“ říká Brabec.

Do budoucna bude klíčová velká novela vodního zákona, což je úkol pro příští vládu. A velká novela stavebního zákona, kam by se víc mělo dostat téma hospodaření s vodou.

V době konání konference svolal premiér vládu a oznámil, že vláda podá demisi. Ministr životního prostředí Richard Brabec při odchodu z konference na vládu prohlásil, že pokud po něm na ministerstvo přijde kdokoliv trochu chytrý, nemůže to dopadnout špatně.

Daniel Meron, velvyslanec "vodního" Izraele v ČR.
Daniel Meron, velvyslanec "vodního" Izraele v ČR.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Izrael vodní

Ještě před pár lety by podle izraelského velvyslance v ČR Daniela Merona nebylo moc důvodů pozvat zástupce Izraele na konferenci o vodě. „Dnes to smysl má. V mnoha ohledech jsme se stali na vodu odborníky,“ říká Meron. Izrael leží v suché oblasti. Je to víceméně poušť, kde toho mnoho neroste.

Jenže dnes se o Izraeli píše jako o vodním zázraku. Za vodním úspěchem Izraele stojí řada technologií. Pitnou vodu získává v několika odsolovacích zařízení z mořské vody. „Velká většina vody, kterou Izrael spotřebovává, je z moře,“ říká Daniel Meron.

Izrael je ale také světová jednička v oblasti znovupoužívání vody. „90 % vody se u nás recykluje. Jsme v tom opravdu na špici. Druhou zemí, která recykluje vodu, je Španělsko, ale to se může pochlubit jen 17 %. Třetí v řadě jsou USA, které recyklují 1 %,“ říká Meron. 55 % recyklované vody se v Izraeli využívá v zemědělství.

„Každý dům se zahradou má počítačem řízený systém kapkové závlahy. Kapková závlaha, která oproti plošné závlaze šetří vodu, se používá i v zemědělství. A jahody pěstujeme v hydroponiích,“ říká dále Meron.

„Voda může i spojovat sousedy, kteří moc dobrými sousedy nejsou,“ říká Meron. V poušti Arava vznikla škola s environmentálním zaměřením, kde spolu studují studenti z Izraele, Palestiny a Jordánska a snaží se hledat řešení environmentálních problémů. Izraelci také vyvinuli a používají WaterGen, filtr, který dokáže jímat ze vzdušné vlhkosti vodu. Jde o mobilní zařízení, které se dá využít kdekoliv v poušti.

Izrael hojně využívá tzv. šedou vodu, tedy použitou vodu bez hrubých nečistot. V budovách státních institucí jejímu opětovnému využití například na splachování nic nebrání. Horší je to u rodinných domů, kde se podle Merona bojuje s hygienickými předpisy.

80 % vody se do přírody vrací bez úpravy. Michal Broža, Informační centrum OSN v Praze.
80 % vody se do přírody vrací bez úpravy. Michal Broža, Informační centrum OSN v Praze.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Voda ve světě

Celosvětově se 80 % vody do přírody vrací bez úpravy. Uvedl to ve své přednášce Michal Broža z Informačního centra OSN v Praze. Úprava pitné vody se vcelku běžně dělá ve vyspělých zemích, v těch rozvojových a chudých je však úprava vody minimální. Předpokládá se, že do roku 2030 bude celosvětově o 50 % větší poptávka po vodě. A většina poptávky bude ve městech.

A města zřejmě porostou. Do roku 2050 bude 70 % světové populace žít ve městech. „Každou jednu sekundu se do města nastěhují dva lidé. Drtivá většina tohoto růstu měst bude v rozvojových zemích, jejichž možnosti budovat patřičnou infrastrukturu jsou omezené,“ říká Michal Broža.

Podle údajů OSN skončí ve vodě každý den 2 miliony tun odpadů. Odpadní voda je tak vlastně důležitý přírodní zdroj, který by se lidé měli naučit využívat.

Chytré zacházení s dešťovou vodou přirozeně vede k lepším veřejným prostorům, zklidnění dopravy a zhodnocení nemovitostí. Na snímku Petr Bednár.
Chytré zacházení s dešťovou vodou přirozeně vede k lepším veřejným prostorům, zklidnění dopravy a zhodnocení nemovitostí. Na snímku Petr Bednár.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Pohled architektů

„Princip architektury byl od pradávna založený na tom, jak dostat vodu z domů a měst ven. Poslední dobou se ale řeší, jak ji dostat dovnitř, jak ji zapojit do fungování měst,“ řekl Petr Bednár z Jakub Cígler Architekti.

Zavedená praxe podle něho je, že se vodu snažíme svést do kanálů, skrýt do trubek a odvést mimo území. Nově se prosazuje hospodaření s dešťovou vodou, které se také nazývá Low impact development. Snahou je používat propustné povrchy, zpomalit odtok vody a umožnit její zasáknutí v místě.

Místo obyčejného kanálu na dešťovou vodu se dá udělat zasakovací kanál, který má i díky zapojení zeleně mnohem lepší estetické dopady. Opatření, která vznikají v rámci Low impact development podle něho přirozeně vedou k lepším veřejným prostorům, ke zklidnění dopravy a ke zhodnocení nemovitostí v okolí.

Developerů…

Projekt Botanica K podle Evy Neudertové ze Skanska Reality počítá s využitím přečištěné vody po mytí z koupelen na splachování záchodů. Půjde o první developerský projekt, který s recyklací šedé vody počítá. Podle výzkumu to respondenti výzkumu, který si Skanska nechala udělat, považují za dobré řešení a jsou ochotni takovou vodu využívat na mytí aut, zálivku či úklid domácnosti.

Projektantů…

„Typická průmyslová zóna je jako poušť. Velké plochy střech a parkovišť vytvářejí v létě výheň. Ohřejí a vysuší vzduch, který pak vlétne do města,“ říká Martin Diviš ze společnosti Likos, která se věnuje navrhování „zelených“ průmyslových hal. Likos si postavil své ústředí ve Slavkově u Brna. Jde o průmyslovou stavbu, která využívá dešťovou vodu ze střech a ploch a nechává ji zasáknout v místě, fasády jsou porostlé rostlinami a fungují jako přirozená pasivní klimatizace. Budova není napojena na dešťovou kanalizaci, všechnu vodu dokáží využít.

Legislativa takovým domům ale není podle Diviše moc nakloněna. Vyžaduje se, aby byl dům napojen na kanalizaci, střechy porostlé zelení nelze započítat do ploch zeleně.

Richard Brabec předává cenu Pro vodu 2017 studentům VŠCHT za jejich projekt nakládání s dešťovou vodou v pražském Toulcově dvoře.
Richard Brabec předává cenu Pro vodu 2017 studentům VŠCHT za jejich projekt nakládání s dešťovou vodou v pražském Toulcově dvoře.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Starostů…

Jana Drápalová, starostka brněnského Nového Lískovce, popisovala peripetie s revitalizací panelového sídliště. Pro systémové využití dešťové vody není v domech prostor, stoupačky jsou vedeny středem domu a již zde není místo pro další potrubí. Rozhodli se proto dešťovou vodu svést do retenční nádrže, která vznikla při revitalizaci parku.

„Takové záměry je potřeba realizovat hned po volbách, aby si lidé na to během pár let zvykli,“ popisuje zkušenost Drápalová. V době, kdy se o vytvoření rybníčku s parkem rozhodovalo, se občané bouřili, báli se komárů a dělali protestní akce. Dnes jsou podle Drápalové obyvatelé s výsledkem spokojeni.

„Když se snažíte ostatní vést k hospodárnému využívání vody, musíte jít sami příkladem,“ říká dále Jana Drápalová. Doma třicet let splachuje záchod vodou z máchání a z mytí. Stačí ji na to dva kýble a jeden malý na spláchnutí.

„Když nemáte technologii, musíte to vzít do ´teplejch´. Kýbl je naprosto bezúdržbová technologie. Málokdy se totiž říká, jaké náklady na provoz a údržbu vyžaduje nějaká technologie. Kolik stojí výměna a podobně,“ říká Jana Drápalová.

A kreativci…

Největší ohlas na konferenci měl příspěvek Rostislava Illíka a Evy Švirákové z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Tamní Fakulta multimediální komunikace zapojila své studenty do projektu Voda pro všechny. Studenti měli vytvořit apelační plakáty či videospoty na téma vody. Vtipná prezentace pana Illíka byla doplněna třemi studentskými videi, která z celodenního programu unavené publikum probudila. Výsledky studentských prací si můžete prohlédnout na projektovém webu Vodaprovšechny.cz.

Během konference předal ministr životního prostředí Richard Brabec cenu vítěznému projektu soutěže Pro vodu 2017, kterou vyhráli studenti VŠCHT se svým návrhem hospodaření s dešťovou vodou v pražském Toulcově dvoře.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

Martin Mach Ondřej

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2494955


Online diskuse
Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Výzkum: Ovzduší v Tišnově zhoršují domácí topeniště víc než doprava
4. května 2024 01:40

TIŠNOV (ČTK) - Kvalitu ovzduší v Tišnově na Brněnsku v zimě víc zhoršují domácí topeniště než například znečištění z dopravy. V osm měsíců trvajícím měření to zjistili odborníci z Centra dopravního výzkumu, kteří mapovali koncentrace aerosolových částic na osmi místech ve městě.
(Celý text)

Intersucho: Postupující sucho působí zemědělcům čím dál větší potíže
4. května 2024 01:17

(ČTK) - Postupující sucho v některých částech Česka působí zemědělcům stále větší potíže. V mnohých regionech v dubnu pořádně nepršelo a zaseté jarní plodiny zatím čekají na vodu, aby vůbec vzešly. Vyplývá to z hlášení zemědělců pro web Intersucho. Někteří už očekávají snížení výnosů. Kromě sucha navíc škodil v minulých dnech i mráz, který páchal škodu nejen na ovocných stromech a vinicích.
(Celý text)

Anketa: On-line supermarkety stále nejvíce využívají auta se spalovacími motory
4. května 2024 01:10

(ČTK) - K rozvozu nákupů on-line supermarkety v Česku stále nejvíce využívají auta s klasickými spalovacími motory. Některé z nich mají ve své flotile také vozidla, která jezdí na zemní plyn CNG. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci. Elektrickými dodávkami nákupy zčásti doručuje služba Rohlík.cz, v letošním roce se je chystá zařadit e-shop Billa. Státy Evropské unie se v říjnu loňského roku dohodly na pravidlech, která od roku 2035 prakticky znemožní prodej nových aut s klasickými spalovacími motory.
(Celý text)

Plzeňská zoo má dva nové velbloudy, narozené mládě a samce dovezeného z Německa
4. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - O dva nové členy se v dubnu rozrostlo stádo velbloudů dvouhrbých v plzeňské zoologické zahradě. Nejdříve se 2. dubna narodila samici Tereze samička, 10. dubna pak chovatelé přivezli z Německa chovného samce Jafara. Nahradí dvaadvacetiletého Mulisáka, který nečekaně uhynul v lednu. Velbloudí stádo je tak pětičlenné, informovala na stránkách zahrady zooložka Miroslava Palacká.
(Celý text)

Stavba plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále jde podle plánu
4. května 2024 00:35

ROHATEC (ČTK) - Stavba nové plavební komory Rohatec/Sudoměřice na Baťově kanále pokračuje podle harmonogramu, informoval tento týden na kontrolním dni ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nová plavební komora umožní splavnění dalších sedmi kilometrů až do Hodonína. Jde o úsek, kde je tok přirozenou hranicí mezi Českem a Slovenskem. Díky stavbě za 340 milionů korun by měly první lodě doplout do Hodonína v roce 2026.
(Celý text)

Muzeum Semenec v Týně nad Vltavou otevřelo novou výstavu Labyrint
4. května 2024 00:19

TÝN NAD VLTAVOU (ČTK) - Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku si připomíná 30 let od vzniku areálu, ve kterém se zaměřují na přírodu. Na ploše čtyř hektarů nejprve v 90. letech vznikla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata z volné přírody a v roce 2013 tam vybudovali přírodovědné muzeum. Ve středu 1. května otevřelo venkovní výstavu Labyrint. Nedávno vysázený kruhový labyrint z keřů doplní expozice koláží na téma knihy Jana Amose Komenského Labyrint světa a ráj srdce, řekla ČTK provozovatelka muzea Semenec Barbora Šímová.
(Celý text)

Výborný: V Česku se letos kvůli mrazům sklidí 30 300 tun ovoce místo 138 000 tun
3. května 2024 21:42

PRAHA (ČTK) - V Česku se letos kvůli silným mrazům místo 138 000 tun ovoce sklidí asi 30 300 tun. Po jednání se zástupci ovocnářů, vinařů a lesních školek to tento týden uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro všechny pěstitele, jejichž produkce byla poškozena mrazem, je podle něj ministerstvo zemědělství (MZe) připraveno aktivovat program na řešení rizik a krizí v zemědělství. Materiál v úterý předloží vládě. Prioritou přitom podle Výborného budou právě ovocnáři, u kterých se ministr chce navíc zaměřit na ty pěstitele, kde škody přesahují 50 procent. Nejhorší sklizeň ovoce od 90. let byla v roce 2011, kdy činila 101 249 tun.
(Celý text)

Vědci poprvé spatřili, jak si orangutan ošetřil otevřenou ránu léčivou rostlinou
3. května 2024 19:43

(ČTK) - Vědci v Indonésii pozorovali orangutana sumaterského, jak si sám léčil velké zranění na tváři rostlinnou pastou. Je to podle nich patrně poprvé, co se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o otevřenou ránu pomocí rostliny s prokazatelně léčivými účinky. Poté, co výzkumníci viděli, jak si samec, kterého pojmenovali Rakus, přikládá obklad na obličej, se rána do měsíce zcela zahojila, uvedl dnes server BBC News.
(Celý text)

Vědci jsou proti stavbě malé vodní elektrárny na Vltavě na Českokrumlovsku
3. května 2024 19:15

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Vědci z českobudějovického biologického centra Akademie věd ČR jsou proti přehrazení řeky Vltavy pod zříceninou Dívčí Kámen na Českokrumlovsku. Soukromý investor tam připravuje výstavbu malé vodní elektrárny. Vědci uvedli, že projekt může způsobit řadu nepříznivých vlivů a úbytek vzácných druhů rostlin i živočichů. ČTK o tom informovala mluvčí biologického centra Daniela Procházková.
(Celý text)

Sněmovna schválila novelu, která má omezit rizika havárií na řekách
3. května 2024 19:04

PRAHA (ČTK) - Omezit rizika havárií na řekách a upřesnit pravomoci úřadů při jejich likvidaci má novela vodního zákona, kterou dnes schválila Sněmovna. Havárie na vodách se podle ní budou nahlašovat hasičům. Schválená předloha také zavádí registr výpustí ze zdrojů znečištění. Největší znečišťovatelé budou muset průběžně sledovat vybrané ukazatele kvality vypouštěných vod. Původně jim podle vládního návrhu měla přibýt povinnost kontinuálního měření. Sněmovna ale tuto povinnost změnila na nepřetržité sledování znečištění odpadních vod. Předloha, která reaguje především na otravu Bečvy z roku 2020, nyní zamíří do Senátu.
(Celý text)

České zemědělství je o krok blíž k energetické revoluci: poslanci schválili uzákonění agrovoltaiky
3. května 2024 16:59

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválil novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, která mimo jiné povolí souběžné využívání půdy pro zemědělskou i energetickou produkci pomocí solárních panelů umístěných u plodin za zákonem stanovených podmínek, tedy takzvanou agrovoltaiku. Čeští zemědělci tak budou moci lépe chránit své plodiny před nepříznivým počasím a zároveň získat nový zdroj příjmů díky produkci bezemisní solární energie, uvedl Svaz moderní energetiky.
(Celý text)

Kam za Vítáním ptačího zpěvu?
3. května 2024 14:30

PRAHA (Ekolist) - Mezi nejsilnější zážitky v přírodě patří poslech ranního koncertu ptáků. Pro to stojí za to si přivstat.
(Celý text)

Bouře v JAR vyplavila na pláže více než 500 želvích mláďat. A odhalila, jak moc jsou želvy vystaveny mikroplastům
3. května 2024 11:57

KAPSKÉ MĚSTO (ČTK) - Více než 500 mláďat mořských želv vyplavila na pobřeží Jihoafrické republiky silná bouře. Malé želvičky patřící většinou k ohroženému druhu kareta obecná našli na pobřeží lidé, kteří je odnesli do záchranného střediska pro želvy v akváriu Two Oceans v Kapském Městě, informovala dnes agentura AP. Nenadálá událost zároveň poskytla odborníkům a ochráncům přírody cenné informace o běžném nebezpečí, které želvám v oceánech hrozí. Navzdory svému nízkému věku stihly želvy už pozřít v oceánu nemálo kousků plastů.
(Celý text)

Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě
3. května 2024 11:55

PRAHA (ČTK) - Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy Sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
(Celý text)

Agrární komora chce kvůli mrazům peníze také pro pěstitele zeleniny či brambor
3. května 2024 11:51

PRAHA (ČTK) - Agrární komora (AK ČR) požaduje po ministerstvu zemědělství peníze také pro další odvětví zasažená mrazem. Výrazně poškození jsou podle komory například pěstitelé zeleniny, brambor, klasických polních plodin či cukrovky a dubnové mrazy zasáhly také lesní školky. Prezident Agrární komory Jan Doležal o maximální možnou mimořádnou finanční podporu požádal ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) v dopise, který má ČTK k dispozici. Výborný na síti X uvedl, že se o dopise dozvěděl z médií, a navíc těsně před briefingem, označil proto takové jednání za neférové. Mluvčí AK ČR Barbora Pánková na dotaz ČTK uvedla, že dopis byl odeslán včera dopoledne standardní cestou tak, aby ministr měl podklady co nejdříve.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

Zdokumentovaný lov srnce obojkovanými vlky na severu Čech. Jak často vlci loví v intravilánu?
3. května 2024 05:42

PRAHA (Ekolist) - Dne 23. dubna 2024 obdržel tým České zemědělské univerzity, který realizuje telemetrický výzkum vlka v oblasti NP České Švýcarsko v rámci projektu Interreg Redema, informace o lovu srnce obecného minimálně dvěma vlky na okraji městského intravilánu. Jde o město Mikulášovice v okrese Děčín v okrajové oblasti národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2139 | Další