ecomonitor.cz
verze pro tisk
Příběh balené vody: vždycky to byl nápad za všechny prachy
19. června 2017 01:06
PRAHA (Ekolist) - Nápad s prodejem balené skutečně vody není z nejnovějších. Uběhlo totiž přinejmenším tisíc let, než se kasta prvních pouličních prodejců, kteří prodávali osvěžující tekutinu v prasečích měších pocestným, překlasifikovala na prodejce vody dávkované, přiměřeně balené. Nebyla to většinou voda ledajaká. Pocházela z nejrůznějších studnic a pramenů, spojených se světci a svatými zjeveními. V roce 1621 byly ve Velké Británii například populární skleněné flakónky s vodou ze Svaté studny v Mavern Hills z francouzských Lurd, a u pověstmi opředených pramenů českých tomu nebylo jinak. Už tehdy také mimochodem platilo, že kvalita této první balené vody nebyla na výši a zdaleka ne pokaždé pocházela z etiketou dedikovaného zdroje. Ale mít někde pro jistotu doma v lahvičce vodu, která je svým složením jiná, lepší, zdravější a kouzelnější, bylo přinejmenším lákavé. A z obchodního hlediska byl prodej takové vody zlatý důl. Vlastně je dodnes.

Zátiší PET lahve s rybami.
Zátiší PET lahve s rybami.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | efes / Pixabay

S postupujícím časem začala být voda „kouzelná“ nahrazována vodou léčivou, minerální. Její prodej a distribuce mohl zprostředkovat blahodárné léčebné účinky i těm, kteří si nemohli dovolit pobyt v soudobých lázních. Ve Spojených státech amerických byl zahájen první komerční prodej lázeňských minerálních vod roku 1767. Byznys stáčíren a lahvoven v Bostonu, které vydělávaly na vodě z Jackson Spa jmění, ale lákal i ostatní podnikatele. Hlavně ty, kteří nedisponovali pravou minerální vodou. Jejich modlitby byly vyslyšeny roku 1809, když Joseph Hawkins dokázal běžnou vodu obohatit oxidem uhličitým – a vznikla první sodovka. Jistě, s podobným nápadem už dřív přišel Joseph Priestley a Jacob Schweppes, ale Hawkins to uměl líp prodat. Proč? Jeho imitace klasické minerální vody se stala naprostým trhákem díky promyšlené reklamě. Stačilo jen investovat pár dolarů do inzerátu v místním tisku (ideálně hned vedle placené zprávy o tom, že místní studny jsou infikovány tyfem) a bylo hotovo.

Průmyslové podniky dokázaly bublinkami sycenou vodu produkovat po hektolitrech a ke konci devatenáctého století už nejznámější producent „pravé americké“ balené vody, Saratoga Springs, vytáčel 7 milionů lahví ročně. To je jedna láhev na deset lidí ve Státech, a zdaleka ne všichni pili jen minerálku od tohoto výrobce. A v Evropě? Tam trhu dominovala „v každé lahvi je 50 milionů bublin, dokážete je spočítat?“ značka Perrier, Évian a italská San Pellegrino. Pokud jde o české a slovenské minerálky (od Bílinské kyselky přes Mattoni až po Idu nebo Vincentku), musí se jim nechat, že ty aspoň v počátcích pocházely z „přírodního“ zdroje a jejich produkce proto zdaleka nedosahovala tak masivního objemu.

V zásadě se ale všude ve světě pořád jednalo o vodu stáčenou do skleněných, tudíž snadno recyklovatelných lahví. Skutečný problém nastal až v roce 1973, kdy inženýr Nathaniel Wyeth, pracující ve společnosti DuPont, přišel s geniálním nápadem plnit sodovkou láhve vyrobené z polyetylen tereftalátu, neboli PET.

Byl to nápad nikoliv za milion, ale miliardy, možná i biliony. A doplácíme na něj dodnes. Snadná výroba, nenáročné plnění, nekomplikovaná přeprava, omračující výdrž obalu. PET láhve jako horká a velmi výnosná novinka zaplavily nejprve trh a později také naše skládky a moře. Voda artézská, pramenitá, stáčená, sycená či minerální, ochucená. Džus anebo jiný osvěžující nápoj? To vše je dnes k dostání v plastu. Co na tom, že ve většině zemí světa, které eufemicky označujeme jako vyspělé, je běžně dostupná pitná voda z vodovodního řadu. Spousta lidí by si snad raději nechalo utrhnout ruku, než by si ji z kohoutku sami natočili. Globální obrat prodeje balené vody je dnes byznys s hodnotou jedné stovky miliard dolarů. Nabízí se tedy otázka, proč vlastně lidé, kteří mají možnost odebírat vodu z vodovodu (za kterou už stejně platí), raději nakupují vodu balenou. Většina „populárních“ zdůvodnění totiž kulhá na obě nohy. Které to jsou?

Umíme jich vyprodukovat mraky.
Umíme jich vyprodukovat mraky.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | tpsdave / Pixabay

Pít balenou vodu je bezpečnější

Svým způsobem je to pravda. Zvlášť, pokud jste vyrazili někam do exotické země, kde je zasyčení závěru láhve s balenou vodou obvykle uklidňujícím znamením, že tentokrát dostanete průjem z něčeho jiného než z vody. Ale ve vyspělých západních zemích? Většina zařízení k výrobě balených vod sice podstupuje rigorózní zkoušky a testování, jenže ne v tak pravidelném rytmu, jako voda pitná z vodovodního řadu. Tam se testy kontaminace dějí na denní bázi. Balená voda tedy nutně nemusí být bezpečnější, respektive pitná voda z kohoutku je bezpečnější.

S balenou vodou ušetříte

Jje to přesně naopak. Pokud bychom smíchali balené vody různých značek a cen do jednoho kbelíku, bude mít litr této tekutiny průměrnou cenu 7,50 Kč. Vodné a stočné třeba v Praze sice nepatří k nejlevnějším v ČR, ale pořád vás přijde jeden litr pravé „kohoutkovice“ na 0,085 Kč, a to včetně 15% DPH. V jiných evropských státech je to podobné a cena stáčené vody je pořád 200x až 300x nižší, než cena vody balené. Za sedmičku minerální vody Perrier zaplatíte i 35 korun. To už je možná lepší dvoudecka vína nebo jedno kafe, ne?

Málo se to ví, ale prázdnou láhev je možné znovu naplnit vodou!
Málo se to ví, ale prázdnou láhev je možné znovu naplnit vodou!
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Ana_M / Pixabay

Balená voda je jiná

Inu, proti gustu… přibližně 30 % v Evropě prodávané balené vody je natáčeno z kohoutku. A tohle číslo může být ve skutečnosti o dost vyšší, ve Státech dokonce až 50 %, protože se s ním nemají výrobní společnosti osvěžujících nápojů potřebu moc chlubit. V roce 2007 museli tento pro obchod nepříliš dobrý fakt přiznat i zástupci společností Pepsi a Nestlé. Pestré etikety jejich designově balených vod Aquafina a PureLife totiž tento fakt dostatečně neodrážely. Možná tedy pijete vodu balenou, ale máte poloviční šanci, že je to vlastně úplně stejná pitná voda, která číhá kdesi ve vaší vodovodní baterii.

Balená prostě chutná lépe!

To, že obal prodává, platí u balené vody na sto procent. Jenže když si balenou vodu nalijete do skleničky a postavíte vedle ní totožnou skleničku s vodou kohoutkovou? Podobný experiment vyzkoušeli už v roce 2011 na Univerzitě v Bostonu a od té doby se dočkal řady opakování. Se stejným výsledkem. Ve slepém testu, kdy pokusný subjekt netuší, jakou vodu zrovna pije, není drtivá většina lidí schopna rozeznat sebemenší rozdíl. Pokus je také snadno manipulovatelný: pokud například bude mít obyčejná kohoutková teplota o jeden stupeň nižší teplotu, než voda balená, pokusné subjekty s preferencí PET lahví si raději zvolí tu chladnější a označí ji za balenou.

Jsou recyklovatelné, ale taky jen vyhoditelné.
Jsou recyklovatelné, ale taky jen vyhoditelné.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | byrev / Pixabay

Voda jako voda, ne?

Ve skutečnosti to není tak snadné. Už v roce 2013 připustila v obsáhlé zprávě Mezinárodní asociace producentů balených vod (International Bottled Water Association), že na výrobu jednoho litru balené vody ve skutečnosti spotřebujete 1,39 litru vody. Jak to? Procesní poruchy, netěsnosti, odpad, stáčírenské úpravy. U každé PET láhve balené vody je také započítat i spotřebu jiné tekutiny, ropy. Jen v roce 2007 bylo ve Státech spotřebováno 40 milionů barelů ropy, která posloužila k výrobě plastových obalů.

Vždyť se láhve od balené vody dají recyklovat, ne?

Jistě. A také umíme doletět na Měsíc a víme, že se nemá mluvit sprostě. Ale to, že něco dovedeme nebo víme, nutně neznamená, že to tak skutečně děláme. Z každých šesti PET lahví od balené vody to jen jedna po svém vyprázdnění dotáhne až do koše na tříděný odpad. A z nich jen každá šestá až sedmá projde recyklací, po které by se znovu stala PET lahví.


 

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2497451


Online diskuse
O hledání travičů, výcviku psů a nebezpečnosti karbofuranu. Rozhovor s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické
6. května 2024 05:15

PRAHA (Ekolist) - Odhalit člověka, který ve volné krajině klade otrávené návnady, není jednoduché. Nedávno se díky spolupráci Policie ČR a psí jednotky České společnosti ornitologické povedlo jednoho traviče odhalit. O práci a výcviku psí jednotky jsme hovořili s Klárou Hlubockou, psovodkou České společnosti ornitologické.
(Celý text)

Původní druhy rostlin z české krajiny mizí, šíří se teplomilné, potvrdila studie
6. května 2024 02:00

BRNO (ČTK) - Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami. Masarykova univerzita o tom informovala na svém webu.
(Celý text)

Ministr životního prostředí Hladík není proti výstavbě dostupného bydlení na zemědělské půdě
6. května 2024 01:20

(ČTK) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) není proti výstavbě dostupného nájemního bydlení na zemědělské půdě, stavět by na ní ale měly obce, nikoli soukromí developeři. Hladík to uvedl v rozhovoru s ČTK. Vládní novelu omezující výstavbu na nejkvalitnější zemědělské půdě v pátek schválila Sněmovna. Právnické osoby, tedy právě soukromí developeři, mohou za určitých podmínek na stavbu dostupného bydlení získat i státní dotaci.
(Celý text)

Účinnost přípravků proti škůdcům klesá, uvedl výzkumník ze zemědělské univerzity
6. května 2024 01:15

PRAHA (ČTK) - Účinnost přípravků proti škůdcům se snižuje, může za to omezování počtu povolených účinných látek v přípravcích na ochranu rostlin, upozornil Jan Kazda z Katedry ochrany rostlin České zemědělské univerzity v Praze. Vzniká tak populace odolných škůdců a zemědělci musejí používat méně šetrné přípravky a jejich aplikaci opakovat, dodal. V Česku se i tak pesticidy využívají v menším množství, než je evropský průměr.
(Celý text)

U Brniště plánují postavit šest větrných elektráren, ne všichni v obci jsou pro
6. května 2024 00:27

BRNIŠTĚ (ČTK) - V Brništi na Českolipsku plánují postavit šest větrných elektráren, každou o výšce kolem 150 metrů a instalovaném výkonu sedm megawattů (MW). O záměru vedení obce minulý týden diskutovalo s obyvateli. Původně se mluvilo o 14 až 15 elektrárnách, to ale obec odmítla. Šest je maximum, řekl na jednání starosta Michal Vinš (NEZ). Impulzem k záměru byl zájem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje postavit v Brništi větrný park, teď má obec na stole dalších pět nabídek.
(Celý text)

Vědci objevili na souostroví Galapágy možnou školku kladivounů
5. května 2024 19:51

QUITO (ČTK) - Tým vědců objevil u jednoho z ostrovů ekvádorského souostroví Galapágy potenciální místo pro rozmnožování kladivounů obecných. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na prohlášení národního parku, podle kterého se jedná o velice vzácný nález. Pokud by se existence takzvané školky potvrdila, jednalo by se o první místo na Galapágách, kde se tento druh rozmnožuje.
(Celý text)

Hasiči odstraňují roje včel jen z veřejných prostranstvích či v případě ohrožení
5. května 2024 18:58

PARDUBICE (ČTK) - V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu.
(Celý text)

Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární jógu se štěňaty
5. května 2024 18:56

ŘÍM (ČTK) - Italské ministerstvo zdravotnictví zakázalo populární cvičení jógy za přítomnosti štěňat. Tento týden vydalo směrnici, podle které by se lekce "puppy yogy" měly konat jen s dospělými psy, píše server stanice CNN a italská média. Cílem opatření je podle úřadů chránit zdraví zvířat a bezpečnost cvičících. Rozhodnutí uvítali ochránci zvířat, kteří módní formu cvičení jógy kritizovali.
(Celý text)

Lepra se ve středověku přenášela mezi veverkami a lidmi, tvrdí studie
5. května 2024 13:00

LONDÝN (ČTK) - Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při šíření této nemoci mohl hrát roli obchod s kožešinami, uvedla studie, o které informoval list The Guardian.
(Celý text)

Jaký je aktuální zdravotní stav našich lesů?
5. května 2024 05:23

PRAHA (Ekolist) - Zdravotní stav lesů je výrazně rozdílný u „mladých“ a „starých“ porostů. Například u smrku je průměrná defoliace porostů do 60 let věku pouze 13 %, zatímco u porostů nad 120 let je to více než 37 %. U buku je průměrná defoliace porostů do 60 let 11 % a průměrná defoliace porostů nad 120 let je dvojnásobná. Je však nutné rozlišovat mezi „starými lesy“, které se dlouhodobě vyvíjely bez zásahu člověka, a monokulturními porosty nad 120 let, které mají obvykle sníženou vitalitu. Přitom stáří hospodářských lesů v posledním století výrazně narůstá – zatímco lesy starší 100 let se v roce 1920 vyskytovaly pouze na 3 % porostní půdy, v současné době je to již více než 20 %.
(Celý text)

Výborný: Přísnější ochrana půdy pomůže navrátit do krajiny aleje a remízky
5. května 2024 01:54

PRAHA (ČTK) - Přísnější ochrana nejlepší zemědělské půdy, kterou tento týden schválili poslanci, pomůže do krajiny navrátit původní krajinné prvky, jako jsou stromořadí, remízky nebo mokřady. Více je také zajištěno zachování půdy dalším generacím, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Agrovoltaiky, které budou moci pěstitelé stavět například v ovocných sadech, pak mohou podle ministra snížit škody na úrodě způsobené mrazem. Výborný nicméně připustil, že by novela mohla být v některých parametrech ambicióznější.
(Celý text)

Ochránci rozšiřují péči o suché skalnaté svahy u Vladislavi, pasou tam i ovce
5. května 2024 01:05

VLADISLAV (ČTK) - Ochránci přírody rozšiřují péči o suché skalnaté svahy okolo Vladislavi na Třebíčsku. Dřívější pastviny minulá desetiletí zarůstaly, odstranit bylo potřeba náletové dřeviny, například trnky. Trávu tam tento týden začalo spásat i malé stádo ovcí. V dlouhodobé aktivitě teď základní organizaci Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v Kněžicích pomohlo zapojení do širšího projektu dotovaného z takzvaných norských fondů, řekl Václav Křivan z této organizace.
(Celý text)

Nové zavlažovací vaky podpoří rozvoj kořenů u vzrostlých stromů v Brně
5. května 2024 00:50

BRNO (ČTK) - Vitalitu i odolnost vůči vyvrácení a suchu mají u velkých a významných stromů v Brně zajistit zavlažovací vaky. Veřejná zeleň města Brna technologii poprvé vyzkoušela koncem března u jasanu na Moravském náměstí, jenž je jedním z mála vzrostlých stromů v okolí a má vliv na jeho ochlazování. Příspěvková organizace města pořídila čtyři vaky dohromady za 100 000 korun, řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).
(Celý text)

Královéhradecký útulek pro zvířata by se měl stát i centrem lesní pedagogiky
5. května 2024 00:49

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Útulek pro opuštěná zvířata v Hradci Králové by se měl v budoucnu stát také centrem lesní pedagogiky. Děti by v něm měly vedle chovu psů a koček poznat i život v lese, seznámit se s dravci a dalšími lesními zvířaty. Plánují to Městské lesy Hradec Králové, které útulek od letošního února provozují. Útulek, který nově nese jméno Azyl pro zvířata, již začal zavádět programy pro veřejnost. ČTK to řekl ředitel Městských lesů Milan Zerzán.
(Celý text)

Děčínská zoo chce ke svému 75. výročí vytvořit český rekord
5. května 2024 00:42

DĚČÍN (ČTK) - Děčínská zoologická zahrada si chce k 75. výročí vzniku nadělit vytvoření českého rekordu. Žádá proto návštěvníky, aby v den velkolepé oslavy, 11. května, dorazili v jakémkoliv tričku, na němž bude vyobrazený medvěd. Může jít o obrázek, fotografii, nášivku i vlastnoručně vytvořenou podobiznu, uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo má medvěda ve svém znaku. Její ikonou je medvěd kamčatský Bruno, který byl inspirací k rekordu a bude i hlavní hvězdou oslavy.
(Celý text)

Olomoucká zoo má po 14 letech mládě kondora královského, vylíhlo se v Liberci
4. května 2024 23:22

LIBEREC (ČTK) - Velkého úspěchu dosáhla liberecká zoo ve své speciální líhni dravých ptáků. Před několika týdny se v ní vyklubalo mládě kondora královského z vejce, které pocházelo od páru ze Zoo Olomouc. Nyní je mládě již zpět v této zahradě. Naposledy se mládě kondora v Olomouci podařilo odchovat před 14 lety.
(Celý text)

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku
4. května 2024 19:20

MADRID (ČTK) - Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
(Celý text)

Enormní návštěvnost Adršpašských skal je výzvou, říká místostarosta Adršpachu
4. května 2024 13:34

(ČTK) - Enormní návštěvnost Adršpašských skal na Náchodsku je pro obec Adršpach s pěti sty obyvateli pozitivem, ale zároveň velkou výzvou. ČTK to řekl místostarosta Tomáš Dimter (Máme rádi Adršpach). Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v ČR.
(Celý text)

Vědci zachraňují cenné genetické populace smrku ztepilého
4. května 2024 05:51

PRAHA (Ekolist) - V posledních letech dochází k oslabení populací smrku ztepilého dlouhodobými vysokými teplotami a následně v důsledku kůrovcové kalamity. K oslabení zastoupení smrku v předchozím období minulého století došlo i v důsledku poškození průmyslovými imisemi. Proto se vědci snaží zachránit a zachovat alespoň některé vybrané nejcennější zbytkové populace a získat více informací o přeživších jedincích či porostech smrku. Přes určité vznikající averze k pěstování smrku ztepilého zůstává tato dřevina naší nejrozšířenější jehličnatou dřevinou, která na svá přirozená stanoviště z lesnického hlediska patří, ať již jako hlavní dřevina nebo dřevina přimíšená.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

Hladík: Novela vodního zákona by měla zabránit možnému vzniku havárií
4. května 2024 01:44

PRAHA (ČTK) - Novela vodního zákona má pomoct předcházet dalším haváriím a případně urychlit a zjednodušit jejich řešení, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Novela je odpovědí na otravu Bečvy v roce 2020. Legislativně definuje jasná a striktní pravidla k vyšetřování budoucích havárií a zavádí kontinuální sledování největších znečišťovatelů. Včera novelu schválila Sněmovna, nyní míří do Senátu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2140 | Další