ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vánoční video ochránců zvířat upozorňuje na krutost klecových chovů slepic
17. prosince 2018 16:13

PRAHA (Ekolist) - Kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech zachycuje nové video spolku Spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu, je jí hned jasné, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.
(Celý text)

Veganství jako etická volba? Ne v Austrálii
17. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Snaha minimalizovat utrpení zvířat a zlepšit vlastní nemasitou stravou zdraví své i planety. To jsou jedny ze základních motivů, které vegetariány a vegany vedou ke konzumaci rostlin raději než masa zatíženého proklamovanou lidskou krutostí. Text uveřejněný v The Conversation jim tuto iniciativu nikterak neupírá, jen poukazuje na to, že v případě celého kontinentu Austrálie se podobná snaha dá jen stěží nazývat etickou, hospodárnou nebo ekologickou.
(Celý text)

Památné stromy – dřeviny mimořádného významu
17. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Mimořádně hodnotné stromy, jejich skupiny a stromořadí jsou v České republice chráněny nástrojem zvláštní ochrany přírody v kategorii památných stromů/památného stromu. I když zákon nedefinuje konkrétní hodnoty, kterými památný strom musí vynikat, v praxi se lze často setkat s mylným přesvědčením, že památný strom je vázaný výhradně na vysoký věk a nadstandardní vzrůst dřeviny. I když tyto atributy hrají prim, zdaleka nepředstavují jediné hodnoty, pro které se památné stromy vyhlašují.
(Celý text)

Zákonodárce opět zaměstnají náhrady za škody způsobené kormorány
17. prosince 2018 00:50

PRAHA (ČTK) - Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Skupina poslanců znovu navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za letošek a v následujících dvou letech. Předlohou chtějí opravit loňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období, rybáři ale peníze nedostali.
(Celý text)

BBC shrnula závěry klimatické konference do pěti bodů
17. prosince 2018 00:48

KATOVICE (ČTK) - Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.
(Celý text)

Havaj se bojí hadů, doveze bojgy na výcvik vyhledávacích psů
17. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.
(Celý text)

Technické služby Vysoké Mýto otvírají Kujebazar pro použité věci
17. prosince 2018 00:25

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Technické služby Vysoké Mýto otvírají ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici takzvané reuse centrum, kam budou moci lidé odložit použité věci. Jiní si je zase za malý poplatek budou moci koupit. Zařízení dostalo název Kujebazar podle místního pojmenování města Kujebina.
(Celý text)

Kambodžské úřady zabavily přes tři tuny africké slonoviny
17. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Kambodžské úřady v sobotu oznámily, že zabavily přes tři tuny vzácné africké slonoviny. Největší úlovek sloních klů zabavený za poslední čtyři roky byl ukryt uvnitř opuštěného lodního kontejneru, informovala agentura AP.
(Celý text)

Přikrmování pečivem může být pro volně žijící zvířata rizikové
17. prosince 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může zvířata stát život. Pro přežvýkavce, mezi které patří například srny, jeleni, mufloni, ovce nebo kozy, je pečivo ve velkých dávkách nebezpečné. Pracovníci Lesů hlavního města Prahy loni zaznamenali úhyn tří kusů zvěře právě kvůli nevhodnému krmení pečivem, předpokládají však, že počet případů je daleko větší. Pečivo může ohrozit správný vývoj labutí a do krmítek pro zpěvné ptáky kvůli soli nepatří vůbec. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Nazí aktivisté protestovali proti oděvům z kůže a kožešin
17. prosince 2018 00:15

(ČTK) - Asi pět desítek obránců práv zvířat včera protestovalo ve Španělsku proti nošení kožešin a oděvů z kůže. Nazí a polití umělou krví nehnutě leželi na rušném náměstí v centru Barcelony, které je jedním z hlavních turistických a nákupních cílů návštěvníků města. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Výsledek světové konference o klimatu vyvolává chválu i kritiku
17. prosince 2018 00:12

KATOVICE (ČTK) - Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. Účastnické státy se po dvoutýdenním jednání v sobotu shodly na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, výsledkem ale nejsou všichni nadšeni, napsala agentura DPA. Potlesk a chvála přijatého dokumentu zazněly v jednacím sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizace s ní ale v noci na neděli vyjádřily nespokojenost a nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi.
(Celý text)

Ústí nad Labem zapůjčí občanům 109 drtičů odpadu
17. prosince 2018 00:10

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústecká radnice zdarma zapůjčí občanům 109 drtičů zahradního odpadu. Projekt by měl přispět k lepšímu nakládání s biologicky rozložitelnými odpady na území města. Kromě snížení množství odpadu ukládaného na skládku má projekt podpořit domácí kompostování. Vedlejším pozitivním efektem by mělo být také snížení množství tzv. černých skládek v okolí zahrad a s tím spojený výskyt divočáků v zastavěných částech města. Novináře o tom v pátek informovalo vedení magistrátu.
(Celý text)

Čína potvrdila zadržení známého fotoreportéra
16. prosince 2018 01:02

(ČTK) - Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. Z čeho je obviněn, zatím není jasné. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na jeho manželku. Fotograf, který často zobrazuje negativní stránky života v Číně, byl podle policie zadržen ve městě Kašgar v neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
(Celý text)

Tanzanský prezident schválil stavbu hydroelektrárny v rezervaci
16. prosince 2018 00:50

(ČTK) - Tanzanský prezident John Magufuli podepsal smlouvu o výstavbě hydroelektrárny v jedné z nejznámějších přírodních rezervací ve východní Africe. Ochránci životního prostředí tento projekt kritizují a varují, že zničí přírodní prostředí, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Lesy ČR se připravují na zloděje: Stromky v lese nastříkaly látkou, která v teple páchne
15. prosince 2018 01:49

PRAHA (Ekolist) - Vánoce se blíží. A přestože je výběr stromků na trhu obrovský a největší zájem je tradičně o kavkazskou jedli, která v tuzemských lesích neroste, lesníci se připravují na to, že někoho napadne dojít si pro vánoční stromek rovnou do lesa. Lesníci tedy posílili hlídky a potenciální vánoční stromky natírají a prostřihují. Dopadenému zloději hrozí až 15 tisíc korun pokuta. Informují o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů
15. prosince 2018 01:20

PRAHA (ČSOP) - Kosatec trávovitý, bělozářka větevnatá či hrachor chlumní. I tyto vzácné rostliny se snaží zachránit v Bílých Karpatech ochránci přírody pravidelným kosením a nově také vytvořením ochranného travnatého pásu, který zabrání působení negativních vlivů polního hospodářství na louku na Volavci. Pás vznikl díky programu NET4GAS Blíž přírodě, který tento projekt finančně podpořil.
(Celý text)

Vědci: Přísná regulace cílené editace genomu poškodí zemědělství
15. prosince 2018 01:15

OLOMOUC (ČTK) - Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu podléhají stejně přísné regulaci jako ty geneticky modifikované, může podle vědců olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nenávratně poškodit evropské zemědělství i životní prostředí a zároveň způsobit odliv inovací mimo EU. Vědci ve středu proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy v této oblasti.
(Celý text)

Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví
14. prosince 2018 14:54

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do "nárazníkové oblasti" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou podle něj legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami.
(Celý text)

Památné lípy v Bohumilické aleji se dočkaly odborného ošetření
14. prosince 2018 14:00

PRAHA (ČSOP) - Členové Českého svazu ochránců přírody Šumava v letošním roce pomohli lipám v Bohumilické aleji na Vimpersku. Odborného ošetření se dočkalo celkem 22 památných lip srdčitých, které byly ošetřeny díky finanční podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita patří k nejhorším v historii, hrozí rozšíření
14. prosince 2018 13:30

PRAHA (ČTK) - České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let. Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes představil některá opatření, kterými chce ministerstvo pomoci vlastníkům vyrovnat se s kalamitou.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 920 | Další

Online diskuse
Vánoční video ochránců zvířat upozorňuje na krutost klecových chovů slepic
17. prosince 2018 16:13

PRAHA (Ekolist) - Kontrast mezi mírumilovností Vánoc a krutostí odehrávající se v klecových chovech zachycuje nové video spolku Spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Hlavní hrdinkou videa je holčička, která každý den chodí kolem drůbežárny. Na své cestě si všímá vytrhaného peří poletujícího kolem plotu, je jí hned jasné, co se děje bezbranným slepicím za zdmi klecového velkochovu. Rozhodne se, že právě ona s tím musí něco udělat.
(Celý text)

Veganství jako etická volba? Ne v Austrálii
17. prosince 2018 01:15

PRAHA (Ekolist) - Snaha minimalizovat utrpení zvířat a zlepšit vlastní nemasitou stravou zdraví své i planety. To jsou jedny ze základních motivů, které vegetariány a vegany vedou ke konzumaci rostlin raději než masa zatíženého proklamovanou lidskou krutostí. Text uveřejněný v The Conversation jim tuto iniciativu nikterak neupírá, jen poukazuje na to, že v případě celého kontinentu Austrálie se podobná snaha dá jen stěží nazývat etickou, hospodárnou nebo ekologickou.
(Celý text)

Památné stromy – dřeviny mimořádného významu
17. prosince 2018 01:11

PRAHA (Ochrana přírody) - Mimořádně hodnotné stromy, jejich skupiny a stromořadí jsou v České republice chráněny nástrojem zvláštní ochrany přírody v kategorii památných stromů/památného stromu. I když zákon nedefinuje konkrétní hodnoty, kterými památný strom musí vynikat, v praxi se lze často setkat s mylným přesvědčením, že památný strom je vázaný výhradně na vysoký věk a nadstandardní vzrůst dřeviny. I když tyto atributy hrají prim, zdaleka nepředstavují jediné hodnoty, pro které se památné stromy vyhlašují.
(Celý text)

Zákonodárce opět zaměstnají náhrady za škody způsobené kormorány
17. prosince 2018 00:50

PRAHA (ČTK) - Zákonodárci se budou opět zabývat vyplácením náhrad rybářům za škody na rybách, které způsobili kormoráni. Skupina poslanců znovu navrhla, aby rybáři dostali odškodnění za letošek a v následujících dvou letech. Předlohou chtějí opravit loňskou novelu, která předpokládala náhrady pro stejné tříleté období, rybáři ale peníze nedostali.
(Celý text)

BBC shrnula závěry klimatické konference do pěti bodů
17. prosince 2018 00:48

KATOVICE (ČTK) - Zástupci téměř 200 států se po dvoutýdenním jednání v Polsku shodli na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015. Světová konference o klimatu COP24 měla původně skončit už v pátek, kvůli rozporům byla ale prodloužena do soboty. Jaké klíčové body vzešly z jednání shrnuje britská BBC.
(Celý text)

Havaj se bojí hadů, doveze bojgy na výcvik vyhledávacích psů
17. prosince 2018 00:30

(ČTK) - Havajské úřady se rozhodly dovézt čtyři exempláře nebezpečného jedovatého škrtiče bojgy hnědé, aby zabránily jejich rozšíření na ostrovech. Stromový had způsobil ve druhé polovině minulého století ekologickou katastrofu na jiném tichomořském ostrově Guam, kde se rozšířil a prakticky vyhladil veškerou ptačí populaci. Na Havaji mají dovezené bojgy posloužit k výcviku vyhledávacích psů.
(Celý text)

Technické služby Vysoké Mýto otvírají Kujebazar pro použité věci
17. prosince 2018 00:25

VYSOKÉ MÝTO (ČTK) - Technické služby Vysoké Mýto otvírají ve sběrném dvoře v Průmyslové ulici takzvané reuse centrum, kam budou moci lidé odložit použité věci. Jiní si je zase za malý poplatek budou moci koupit. Zařízení dostalo název Kujebazar podle místního pojmenování města Kujebina.
(Celý text)

Kambodžské úřady zabavily přes tři tuny africké slonoviny
17. prosince 2018 00:20

(ČTK) - Kambodžské úřady v sobotu oznámily, že zabavily přes tři tuny vzácné africké slonoviny. Největší úlovek sloních klů zabavený za poslední čtyři roky byl ukryt uvnitř opuštěného lodního kontejneru, informovala agentura AP.
(Celý text)

Přikrmování pečivem může být pro volně žijící zvířata rizikové
17. prosince 2018 00:15

PRAHA (ČTK) - Přikrmování pečivem může být pro volně volně žijící zvířata rizikové a původně dobrý úmysl může zvířata stát život. Pro přežvýkavce, mezi které patří například srny, jeleni, mufloni, ovce nebo kozy, je pečivo ve velkých dávkách nebezpečné. Pracovníci Lesů hlavního města Prahy loni zaznamenali úhyn tří kusů zvěře právě kvůli nevhodnému krmení pečivem, předpokládají však, že počet případů je daleko větší. Pečivo může ohrozit správný vývoj labutí a do krmítek pro zpěvné ptáky kvůli soli nepatří vůbec. Sdělila to mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.
(Celý text)

Nazí aktivisté protestovali proti oděvům z kůže a kožešin
17. prosince 2018 00:15

(ČTK) - Asi pět desítek obránců práv zvířat včera protestovalo ve Španělsku proti nošení kožešin a oděvů z kůže. Nazí a polití umělou krví nehnutě leželi na rušném náměstí v centru Barcelony, které je jedním z hlavních turistických a nákupních cílů návštěvníků města. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

Výsledek světové konference o klimatu vyvolává chválu i kritiku
17. prosince 2018 00:12

KATOVICE (ČTK) - Světová konference o klimatu COP24 v polských Katovicích a její urputná jednání ukázaly, že boj proti oteplování planety zůstává namáhavý. Účastnické státy se po dvoutýdenním jednání v sobotu shodly na pravidlech uplatňování pařížské dohody o klimatu z roku 2015, výsledkem ale nejsou všichni nadšeni, napsala agentura DPA. Potlesk a chvála přijatého dokumentu zazněly v jednacím sále po schválení dohody v sobotu večer, ekologické organizace s ní ale v noci na neděli vyjádřily nespokojenost a nabádaly k větší ochraně klimatu a solidaritě s chudými zeměmi.
(Celý text)

Ústí nad Labem zapůjčí občanům 109 drtičů odpadu
17. prosince 2018 00:10

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Ústecká radnice zdarma zapůjčí občanům 109 drtičů zahradního odpadu. Projekt by měl přispět k lepšímu nakládání s biologicky rozložitelnými odpady na území města. Kromě snížení množství odpadu ukládaného na skládku má projekt podpořit domácí kompostování. Vedlejším pozitivním efektem by mělo být také snížení množství tzv. černých skládek v okolí zahrad a s tím spojený výskyt divočáků v zastavěných částech města. Novináře o tom v pátek informovalo vedení magistrátu.
(Celý text)

Čína potvrdila zadržení známého fotoreportéra
16. prosince 2018 01:02

(ČTK) - Čínská policie potvrdila, že zatkla předního čínského fotoreportéra Lu Kuanga, který získal ocenění World Press Photo. Z čeho je obviněn, zatím není jasné. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AP s odvoláním na jeho manželku. Fotograf, který často zobrazuje negativní stránky života v Číně, byl podle policie zadržen ve městě Kašgar v neklidné čínské autonomní oblasti Sin-ťiang.
(Celý text)

Tanzanský prezident schválil stavbu hydroelektrárny v rezervaci
16. prosince 2018 00:50

(ČTK) - Tanzanský prezident John Magufuli podepsal smlouvu o výstavbě hydroelektrárny v jedné z nejznámějších přírodních rezervací ve východní Africe. Ochránci životního prostředí tento projekt kritizují a varují, že zničí přírodní prostředí, informoval zpravodajský server BBC News.
(Celý text)

Lesy ČR se připravují na zloděje: Stromky v lese nastříkaly látkou, která v teple páchne
15. prosince 2018 01:49

PRAHA (Ekolist) - Vánoce se blíží. A přestože je výběr stromků na trhu obrovský a největší zájem je tradičně o kavkazskou jedli, která v tuzemských lesích neroste, lesníci se připravují na to, že někoho napadne dojít si pro vánoční stromek rovnou do lesa. Lesníci tedy posílili hlídky a potenciální vánoční stromky natírají a prostřihují. Dopadenému zloději hrozí až 15 tisíc korun pokuta. Informují o tom Lesy ČR.
(Celý text)

Český svaz ochránců přírody chrání vzácné louky v Bílých Karpatech tvorbou speciálních travnatých ochranných pásů
15. prosince 2018 01:20

PRAHA (ČSOP) - Kosatec trávovitý, bělozářka větevnatá či hrachor chlumní. I tyto vzácné rostliny se snaží zachránit v Bílých Karpatech ochránci přírody pravidelným kosením a nově také vytvořením ochranného travnatého pásu, který zabrání působení negativních vlivů polního hospodářství na louku na Volavci. Pás vznikl díky programu NET4GAS Blíž přírodě, který tento projekt finančně podpořil.
(Celý text)

Vědci: Přísná regulace cílené editace genomu poškodí zemědělství
15. prosince 2018 01:15

OLOMOUC (ČTK) - Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie (SDEU), podle kterého organismy získané moderními metodami pro cílenou editaci genomu podléhají stejně přísné regulaci jako ty geneticky modifikované, může podle vědců olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) nenávratně poškodit evropské zemědělství i životní prostředí a zároveň způsobit odliv inovací mimo EU. Vědci ve středu proto vyzvali premiéra Andreje Babiše a další politiky, aby se se zasadili o změnu evropské legislativy v této oblasti.
(Celý text)

Stát chce uvolnit kapacitu na těžbu kůrovcového dříví
14. prosince 2018 14:54

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chystá novelu lesního zákona, která by umožnila rozdělit stát do tří zón podle úrovně umírání smrkových porostů zasažených kůrovcem. Území by se tak rozdělilo na nejpostiženější oblast, ve které by nemuseli vlastníci lesů těžit napadené dřevo, těžební kapacity by se tak mohly přesunout do "nárazníkové oblasti" mezi Moravou a Čechy. Dnes to na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zemědělství pro lesní hospodářství Patrik Mlynář. Podle Hnutí Duha tzv. rajonizace může pomoci, problémem jsou podle něj legislativní bariéry, rozdrobené vlastnictví lesnické půdy a smlouvy Lesů ČR s těžařskými firmami.
(Celý text)

Památné lípy v Bohumilické aleji se dočkaly odborného ošetření
14. prosince 2018 14:00

PRAHA (ČSOP) - Členové Českého svazu ochránců přírody Šumava v letošním roce pomohli lipám v Bohumilické aleji na Vimpersku. Odborného ošetření se dočkalo celkem 22 památných lip srdčitých, které byly ošetřeny díky finanční podpoře programu NET4GAS Blíž přírodě.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita patří k nejhorším v historii, hrozí rozšíření
14. prosince 2018 13:30

PRAHA (ČTK) - České lesy v současnosti devastuje kůrovcová kalamita, podle některých odborníků nejhorší v novodobé historii či za posledních 200 let. Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes představil některá opatření, kterými chce ministerstvo pomoci vlastníkům vyrovnat se s kalamitou.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 920 | Další