ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vědců se na stanici univerzity v Antarktidě vystřídalo už asi 120
24. ledna 2019 14:05

BRNO (ČTK) - Už asi 120 vědců z 25 oborů se vystřídalo na Mendelově polární stanici, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita. Letošní expedice už je na místě, řekla Ema Wiesnerová z tiskového odboru školy. Stanice začala fungovat v roce 2007. V tomto týdnu uplyne 90 let od doby, kdy polárník Václav Vojtěch stanul jako první Čech na území Antarktidy.
(Celý text)

Evropská komise žalovala Česko kvůli pravidlům o energetické náročnosti budov
24. ledna 2019 12:58

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) dnes poslala Českou republiku k unijnímu soudu, neboť země nezajistila řádné vystavení certifikátů energetické náročnosti v budovách. Stejná žaloba míří také proti Slovinsku, uvedla dnes komise v tiskové zprávě. Na nesprávné provedení požadavků příslušné směrnice byla Praha poprvé upozorněna v roce 2015.
(Celý text)

Česko by mělo rychleji snižovat emise v ovzduší, myslí si ochránci přírody
24. ledna 2019 12:34

PRAHA (ČTK) - Česká republika by měla sedmkrát rychleji snižovat znečištění ovzduší než dosud. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedly organizace Hnutí Duha, Frank Bold, Greenpeace, Zelený kruh a Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podle Aktualizace národního programu snižování emisí České republiky 2019 vydané Ministerstvem životního prostředí se od roku 2005 do 2016 snížil podíl většiny znečišťujících látek. Podle ochránců přírody je ale tempo příliš pomalé. ČTK zjišťuje vyjádření MŽP.
(Celý text)

Greenpeace vydalo průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny
24. ledna 2019 12:04

PRAHA (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace společně se zástupci Aliance pro energetickou soběstačnost vydala průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny. Vzhledem k legislativě a dotačním mechanismům se publikace zaměřuje zejména na výrobu ze slunce. Průvodce je rozdělený do tří hlavních kapitol: rodinné a bytové domy, firmy a města a obce. Greenpeace o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.
(Celý text)

Němečtí experti zpochybňují škodlivost polétavého prachu
24. ledna 2019 09:57

PRAHA (ČTK) - Více než stovka německých odborníků, převážně plicních lékařů, ve společné zprávě zpochybňuje tezi, že polétavý prach a oxidy dusíku škodí zdraví. Platné limity koncentrace těchto látek v ovzduší označují za "naprosto nesmyslné", informoval deník Die Welt, který má dokument k dispozici.
(Celý text)

Brazílie chce zprivatizovat část dálnice vedoucí napříč Amazonií
24. ledna 2019 09:17

PRAHA (ČTK) - Brazílie zařadí část Transamazonské dálnice na seznam projektů určených k privatizaci, aby si zajistila finance na její vyasfaltování. S odkazem na úterní prohlášení brazilského ministerstva infrastruktury o tom včera informovala agentura Reuters. Dálnice z doby vlády vojenské junty je kritizována za rozsáhlé odlesňování okolního pralesa.
(Celý text)

Podle ochránců přírody nemůže vláda jez na Labi označit za veřejný zájem a chtějí zrušit vládní usnesení
24. ledna 2019 08:10

PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody chtějí zrušit loňské vládní usnesení, které prohlásilo výstavbu jezu na Labi v Děčíně za veřejný zájem. Podle nich není v pravomoci vlády hodnotit, zda jsou konkrétní stavební záměry významnější než ochrana přírody. Teplická organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) se proto obrátila na soud. Informoval o tom mluvčí ekologické organizace Arnika Jiří Kaňa.
(Celý text)

Proč se rybníkářství u nás dařilo a proč se právě Třeboňsko stalo rybníkářskou velmocí?
24. ledna 2019 01:16

PRAHA (Ekolist) - Čechy jsou ve světě mimo jiné proslaveny pro svou rybníkářskou minulost. Ryby z Čech a především pak z Třeboňska byly nakupovány a chváleny v celé Evropě. Proč se tomuto odvětví dařilo lépe u nás než jinde a proč se právě Třeboňsko stalo svým způsobem rybníkářskou velmocí?
(Celý text)

Davos: Když na jednání o klimatu, tak soukromým tryskáčem
24. ledna 2019 01:06

PRAHA (Ekolist) - Zda se bude na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (WEF) podávat káva v recyklovatelných kelímcích a bez jednorázových plastových lžiček, je zatím nejisté. Musela by jich ale být hezká řádka, aby se vyrovnala emisní bilance spojená s přicestováním všech účastníků. Světoví lídři a špičkoví podnikatelé sem totiž tradičně cestují soukromými letadly, což zrovna myšlenku trvalé udržitelnosti a šetrnost vůči životnímu prostředí nenavozuje. Píše o tom například The Times.
(Celý text)

ČHMÚ: Loni bylo vyhlášeno méně smogových situací než předloni
23. ledna 2019 16:19

PRAHA (ČTK) - Loni bylo vyhlášeno 22 smogových situací a čtyři regulace kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu (PM10) a přízemnímu ozonu. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o kvalitě ovzduší a rozptylových podmínkách za rok 2018. V roce 2017 to bylo 41 varování před smogem a 17 regulací.
(Celý text)

Praha zavede MHD zdarma v době smogových situací
23. ledna 2019 13:24

PRAHA (ČTK) - Hlavní město plánuje zavést MHD zdarma v době vyhlášení smogové situace. Zároveň prověřuje možnost zavedení nízkoemisní zóny a mýtného. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček (STAN). Zavedení MHD zdarma by měla na nejbližším jednání schvalovat rada. Magistrát připravuje také informační kampaň, která by měla poučit Pražany o tom, co by v době smogu neměli dělat.
(Celý text)

Video o přínosech školní výuky v přírodě se šíří jako lavina
23. ledna 2019 12:55

PRAHA (Ekolist) - Do nového roku vstoupil projekt Učíme se venku videoklipem Také si to pamatujete?, který vizuální formou upozorňuje na rozdíl v motivaci dětí při běžné frontální výuce ve třídě a při výuce venku. Video sklízí na sociálních sítích nečekanou odezvu, když ho za krátkou dobu shlédlo přes 70 tisíc lidí. Informuje o tom Jakub Havel z organizace Tereza.
(Celý text)

Sněmovna kvůli EK posílila pozici ekologických organizací
23. ledna 2019 10:00

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologické organizace zřejmě získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Změnu má na nátlak Evropské komise přinést novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

V ČR se recykluje 58 procent PET lahví, skupina chce zálohový systém
23. ledna 2019 09:52

PRAHA (ČTK) - V Česku se k recyklaci odešle 57,5 procenta PET lahví, uvedla včera pracovní skupina Zálohujme, která usiluje o zálohový systém s cílem navýšit míru recyklace obalů z PET a kovu na 90 procent. Zavedení zálohového systému by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28 procent. Vychází to z výsledků studie, kterou na dnešní tiskové konferenci zveřejnila skupina Zálohujme, tvořená zástupci Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Karlovarských minerální vod (KMV).
(Celý text)

Varšavští strážníci jeli pro zraněného psa, narazili na vlka
23. ledna 2019 09:15

VARŠAVA (ČTK) - Překvapení čekalo varšavské strážníky v jedné ze čtvrtí polského hlavního města, kam je místní obyvatelé přivolali kvůli zraněnému psu, belhajícímu se po ulici. Na místě ale hlídka zjistila, že poraněné zadní tlapy nemá pes, ale dospělý vlk. O pondělní příhodě informovala televize TVN 24 na svém webu.
(Celý text)

Obora Obelisk není žádná ochrana přírody. Je to jen atrakce pro myslivce, říká Mojmír Vlašín
23. ledna 2019 01:28

PRAHA (Ekolist) - V říjnu 2018 vyšel na Ekolistu rozhovor s Přemyslem Křejčiříkem o oboře Obelisk. Podle některých lidí ale není obora Obelisk tak skvělá, jak by se z rozhovoru s jejím tvůrcem mohlo zdát. Mezi lidi, kteří mají na oboru kritický pohled, patří i přírodovědec Mojmír Vlašín.
(Celý text)

Tající ledy Antarktidy zvýšily hladinu oceánů o 14 milimetrů
23. ledna 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Antarktida zvolna taje. A tempo, jakým ztrácí led, se postupně zrychluje. Dnes je pozorovatelný úbytek ledu zhruba šestinásobný, než byl v sedmdesátých letech minulého století. Do bot nám zatím ještě neteče, ale hladina oceánů se už globálně zvýšila o 14 milimetrů. Píše o tom Mongabay.
(Celý text)

Evropská unie chce výrazněji pomoci růstu investic v Africe
22. ledna 2019 23:57

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie hodlá intenzivněji pomáhat hospodářskému rozvoji zemí Afriky, včetně snahy zajistit rozsáhlejší soukromé investice na kontinentě, který je pro EU z mnoha důvodů klíčový. Po prvním společném jednání ministrů zahraničí zemí EU a států Africké unie to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
(Celý text)

Zlín nechá letos ošetřit přes tisícovku stromů
22. ledna 2019 23:53

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice nechá letos odborně ošetřit více než tisícovku stromů. Využije k tomu především nynější období vegetačního klidu a také jarní měsíce, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Ve městě roste asi 100.000 stromů.
(Celý text)

Nové kotle může získat dalších 5000 středočeských domácností
22. ledna 2019 16:05

PRAHA (ČTK) - Ve středních Čechách by mohlo vyměnit své staré kotle za nové ekologické dalších 5000 domácností. Kraj připravuje žádost do nové dotační výzvy pro období 2019 až 2023. Na zlepšení ovzduší v regionu ministerstvo životního prostředí vyčlení 575 milionů korun. Krajští zastupitelé by měli program schvalovat na dubnovém zasedání, žádosti o dotace bude možné podávat elektronicky od 3. června, uvedla dnes Helena Frintová z krajského úřadu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 931 | Další

Online diskuse
Vědců se na stanici univerzity v Antarktidě vystřídalo už asi 120
24. ledna 2019 14:05

BRNO (ČTK) - Už asi 120 vědců z 25 oborů se vystřídalo na Mendelově polární stanici, kterou na ostrově Jamese Rosse nedaleko Antarktického poloostrova provozuje brněnská Masarykova univerzita. Letošní expedice už je na místě, řekla Ema Wiesnerová z tiskového odboru školy. Stanice začala fungovat v roce 2007. V tomto týdnu uplyne 90 let od doby, kdy polárník Václav Vojtěch stanul jako první Čech na území Antarktidy.
(Celý text)

Evropská komise žalovala Česko kvůli pravidlům o energetické náročnosti budov
24. ledna 2019 12:58

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) dnes poslala Českou republiku k unijnímu soudu, neboť země nezajistila řádné vystavení certifikátů energetické náročnosti v budovách. Stejná žaloba míří také proti Slovinsku, uvedla dnes komise v tiskové zprávě. Na nesprávné provedení požadavků příslušné směrnice byla Praha poprvé upozorněna v roce 2015.
(Celý text)

Česko by mělo rychleji snižovat emise v ovzduší, myslí si ochránci přírody
24. ledna 2019 12:34

PRAHA (ČTK) - Česká republika by měla sedmkrát rychleji snižovat znečištění ovzduší než dosud. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedly organizace Hnutí Duha, Frank Bold, Greenpeace, Zelený kruh a Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podle Aktualizace národního programu snižování emisí České republiky 2019 vydané Ministerstvem životního prostředí se od roku 2005 do 2016 snížil podíl většiny znečišťujících látek. Podle ochránců přírody je ale tempo příliš pomalé. ČTK zjišťuje vyjádření MŽP.
(Celý text)

Greenpeace vydalo průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny
24. ledna 2019 12:04

PRAHA (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace společně se zástupci Aliance pro energetickou soběstačnost vydala průvodce pro samostatnou výrobu elektřiny. Vzhledem k legislativě a dotačním mechanismům se publikace zaměřuje zejména na výrobu ze slunce. Průvodce je rozdělený do tří hlavních kapitol: rodinné a bytové domy, firmy a města a obce. Greenpeace o tom informovalo v dnešní tiskové zprávě.
(Celý text)

Němečtí experti zpochybňují škodlivost polétavého prachu
24. ledna 2019 09:57

PRAHA (ČTK) - Více než stovka německých odborníků, převážně plicních lékařů, ve společné zprávě zpochybňuje tezi, že polétavý prach a oxidy dusíku škodí zdraví. Platné limity koncentrace těchto látek v ovzduší označují za "naprosto nesmyslné", informoval deník Die Welt, který má dokument k dispozici.
(Celý text)

Brazílie chce zprivatizovat část dálnice vedoucí napříč Amazonií
24. ledna 2019 09:17

PRAHA (ČTK) - Brazílie zařadí část Transamazonské dálnice na seznam projektů určených k privatizaci, aby si zajistila finance na její vyasfaltování. S odkazem na úterní prohlášení brazilského ministerstva infrastruktury o tom včera informovala agentura Reuters. Dálnice z doby vlády vojenské junty je kritizována za rozsáhlé odlesňování okolního pralesa.
(Celý text)

Podle ochránců přírody nemůže vláda jez na Labi označit za veřejný zájem a chtějí zrušit vládní usnesení
24. ledna 2019 08:10

PRAHA (ČTK) - Ochránci přírody chtějí zrušit loňské vládní usnesení, které prohlásilo výstavbu jezu na Labi v Děčíně za veřejný zájem. Podle nich není v pravomoci vlády hodnotit, zda jsou konkrétní stavební záměry významnější než ochrana přírody. Teplická organizace Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) se proto obrátila na soud. Informoval o tom mluvčí ekologické organizace Arnika Jiří Kaňa.
(Celý text)

Proč se rybníkářství u nás dařilo a proč se právě Třeboňsko stalo rybníkářskou velmocí?
24. ledna 2019 01:16

PRAHA (Ekolist) - Čechy jsou ve světě mimo jiné proslaveny pro svou rybníkářskou minulost. Ryby z Čech a především pak z Třeboňska byly nakupovány a chváleny v celé Evropě. Proč se tomuto odvětví dařilo lépe u nás než jinde a proč se právě Třeboňsko stalo svým způsobem rybníkářskou velmocí?
(Celý text)

Davos: Když na jednání o klimatu, tak soukromým tryskáčem
24. ledna 2019 01:06

PRAHA (Ekolist) - Zda se bude na Světovém ekonomickém fóru v Davosu (WEF) podávat káva v recyklovatelných kelímcích a bez jednorázových plastových lžiček, je zatím nejisté. Musela by jich ale být hezká řádka, aby se vyrovnala emisní bilance spojená s přicestováním všech účastníků. Světoví lídři a špičkoví podnikatelé sem totiž tradičně cestují soukromými letadly, což zrovna myšlenku trvalé udržitelnosti a šetrnost vůči životnímu prostředí nenavozuje. Píše o tom například The Times.
(Celý text)

ČHMÚ: Loni bylo vyhlášeno méně smogových situací než předloni
23. ledna 2019 16:19

PRAHA (ČTK) - Loni bylo vyhlášeno 22 smogových situací a čtyři regulace kvůli vysoké koncentraci polétavého prachu (PM10) a přízemnímu ozonu. Vyplývá to z předběžné zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) o kvalitě ovzduší a rozptylových podmínkách za rok 2018. V roce 2017 to bylo 41 varování před smogem a 17 regulací.
(Celý text)

Praha zavede MHD zdarma v době smogových situací
23. ledna 2019 13:24

PRAHA (ČTK) - Hlavní město plánuje zavést MHD zdarma v době vyhlášení smogové situace. Zároveň prověřuje možnost zavedení nízkoemisní zóny a mýtného. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora pro životní prostředí a infrastrukturu Petr Hlubuček (STAN). Zavedení MHD zdarma by měla na nejbližším jednání schvalovat rada. Magistrát připravuje také informační kampaň, která by měla poučit Pražany o tom, co by v době smogu neměli dělat.
(Celý text)

Video o přínosech školní výuky v přírodě se šíří jako lavina
23. ledna 2019 12:55

PRAHA (Ekolist) - Do nového roku vstoupil projekt Učíme se venku videoklipem Také si to pamatujete?, který vizuální formou upozorňuje na rozdíl v motivaci dětí při běžné frontální výuce ve třídě a při výuce venku. Video sklízí na sociálních sítích nečekanou odezvu, když ho za krátkou dobu shlédlo přes 70 tisíc lidí. Informuje o tom Jakub Havel z organizace Tereza.
(Celý text)

Sněmovna kvůli EK posílila pozici ekologických organizací
23. ledna 2019 10:00

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologické organizace zřejmě získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Změnu má na nátlak Evropské komise přinést novela, kterou dnes schválila Sněmovna. Novelu nyní dostane k projednání Senát.
(Celý text)

V ČR se recykluje 58 procent PET lahví, skupina chce zálohový systém
23. ledna 2019 09:52

PRAHA (ČTK) - V Česku se k recyklaci odešle 57,5 procenta PET lahví, uvedla včera pracovní skupina Zálohujme, která usiluje o zálohový systém s cílem navýšit míru recyklace obalů z PET a kovu na 90 procent. Zavedení zálohového systému by snížilo dopady výroby a recyklace PET lahví na životní prostředí o 28 procent. Vychází to z výsledků studie, kterou na dnešní tiskové konferenci zveřejnila skupina Zálohujme, tvořená zástupci Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN), Fakulty technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) a Karlovarských minerální vod (KMV).
(Celý text)

Varšavští strážníci jeli pro zraněného psa, narazili na vlka
23. ledna 2019 09:15

VARŠAVA (ČTK) - Překvapení čekalo varšavské strážníky v jedné ze čtvrtí polského hlavního města, kam je místní obyvatelé přivolali kvůli zraněnému psu, belhajícímu se po ulici. Na místě ale hlídka zjistila, že poraněné zadní tlapy nemá pes, ale dospělý vlk. O pondělní příhodě informovala televize TVN 24 na svém webu.
(Celý text)

Obora Obelisk není žádná ochrana přírody. Je to jen atrakce pro myslivce, říká Mojmír Vlašín
23. ledna 2019 01:28

PRAHA (Ekolist) - V říjnu 2018 vyšel na Ekolistu rozhovor s Přemyslem Křejčiříkem o oboře Obelisk. Podle některých lidí ale není obora Obelisk tak skvělá, jak by se z rozhovoru s jejím tvůrcem mohlo zdát. Mezi lidi, kteří mají na oboru kritický pohled, patří i přírodovědec Mojmír Vlašín.
(Celý text)

Tající ledy Antarktidy zvýšily hladinu oceánů o 14 milimetrů
23. ledna 2019 01:05

PRAHA (Ekolist) - Antarktida zvolna taje. A tempo, jakým ztrácí led, se postupně zrychluje. Dnes je pozorovatelný úbytek ledu zhruba šestinásobný, než byl v sedmdesátých letech minulého století. Do bot nám zatím ještě neteče, ale hladina oceánů se už globálně zvýšila o 14 milimetrů. Píše o tom Mongabay.
(Celý text)

Evropská unie chce výrazněji pomoci růstu investic v Africe
22. ledna 2019 23:57

BRUSEL (ČTK) - Evropská unie hodlá intenzivněji pomáhat hospodářskému rozvoji zemí Afriky, včetně snahy zajistit rozsáhlejší soukromé investice na kontinentě, který je pro EU z mnoha důvodů klíčový. Po prvním společném jednání ministrů zahraničí zemí EU a států Africké unie to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.
(Celý text)

Zlín nechá letos ošetřit přes tisícovku stromů
22. ledna 2019 23:53

ZLÍN (ČTK) - Zlínská radnice nechá letos odborně ošetřit více než tisícovku stromů. Využije k tomu především nynější období vegetačního klidu a také jarní měsíce, sdělil dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Ve městě roste asi 100.000 stromů.
(Celý text)

Nové kotle může získat dalších 5000 středočeských domácností
22. ledna 2019 16:05

PRAHA (ČTK) - Ve středních Čechách by mohlo vyměnit své staré kotle za nové ekologické dalších 5000 domácností. Kraj připravuje žádost do nové dotační výzvy pro období 2019 až 2023. Na zlepšení ovzduší v regionu ministerstvo životního prostředí vyčlení 575 milionů korun. Krajští zastupitelé by měli program schvalovat na dubnovém zasedání, žádosti o dotace bude možné podávat elektronicky od 3. června, uvedla dnes Helena Frintová z krajského úřadu.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 931 | Další