ecomonitor.cz
verze pro tisk
Obora Obelisk není žádná ochrana přírody. Je to jen atrakce pro myslivce, říká Mojmír Vlašín
23. ledna 2019 01:28
PRAHA (Ekolist) - V říjnu 2018 vyšel na Ekolistu rozhovor s Přemyslem Křejčiříkem o oboře Obelisk. Podle některých lidí ale není obora Obelisk tak skvělá, jak by se z rozhovoru s jejím tvůrcem mohlo zdát. Mezi lidi, kteří mají na oboru kritický pohled, patří i přírodovědec Mojmír Vlašín.

Případů, kdy nějaký soukromník, potažmo nějaká nadace nebo neziskovka vykupuje pozemky a cíleně je navrací přírodě, je u nás povícero. Je podle vás tahle snaha o soukromé vlastnictví v zájmu ochrany přírody pozitivní?

Nepochybně ano. Je to určitě jedna z možností, jak chránit přírodu. V mnoha případech je to dokonce možnost jediná.

Například tam, kde třeba stát nemůže z jakýchkoliv důvodů zasahovat do soukromého vlastnictví. Pak přichází možnost, že soukromníci pozemky vykupují a dělají tam pozitivní věci pro ochranu přírody.

A pomáhá pak už jen to, že tam třeba nedělají vůbec nic. Nebo jen zabrání nějaké výstavbě, zničení území, melioraci. Anebo tam dělají cílený management a cílené úpravy směrem k přírodnímu stavu.

Takže ano, ochrana přírody jako soukromá iniciativa je jeden z možných způsobů, jak přírodu účinně chránit.

Je tedy jedno, jestli se takto angažuje firma, nebo obecní zastupitelstvo. Důležité je, že se do krajiny alespoň někde vrací voda, někde se vysazují stromy…

To samozřejmě je. Výsledek je důležitější než samotné vlastnictví, nebo konkrétní osoba, která za tím stojí.

Problém je, že soukromí vlastníci občas mají jiné záměry, než které prezentují. A nebo je to směs různých záměrů. A pak už to úplně jednoznačně ochrana přírody.

A to je případ obory Obelisk? Jaké jsou tu jiné další záměry než ochrana přírody?

A to je případ obory Obelisk. U ní to mohou být záměry ochrany přírody a myslivosti. Myslivci, ať už je to sdružení Hubert nebo Českomoravská myslivecká jednota, se často tváří, že oni jsou ta ochrana přírody. A že všechno, co dělají, je ochrana přírody. Což je typická polopravda a dokonce bych řekl, že je to místy i nepravda. Některá myslivecká sdružení a honební spolky se spíš chovají tak, že jim příroda brání, aby měli co největší výnos z masového dobytka lesního.

A některá samozřejmě ne, abych myslivcům obecně nekřivdil. Mám mezi myslivci spoustu přátel a mnozí myslivci se chovají k přírodě velmi uctivě a dělají opatření, která bych rozhodně nerozporoval.

RNDr. Mojmír Vlašín je český zoolog, ekolog a politik. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor biologie. V současnosti je zaměstnán v Ekologickém institutu Veronica, externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a je soudním znalcem v oboru ochrana přírody.
RNDr. Mojmír Vlašín je český zoolog, ekolog a politik. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor biologie. V současnosti je zaměstnán v Ekologickém institutu Veronica, externě vyučuje na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a je soudním znalcem v oboru ochrana přírody.
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín

Ale pokud myslivci chrání přírodu, tak ve většině případů proto, aby z toho měli nějaký zisk. Když ne finanční, tedy alespoň užitek ve formě ulovené zvěře.

A to vadí?

Ne, to je v pořádku. Dokud ale tento zájem neupřednostní před zájmem ochrany přírody, za který ho vydávají.

Čili bylo by poctivé, kdyby přiznali ‚jsme myslivci, lovíme zvěř‘. Ale nelíbí se mi, když vydávají oboru za rezervaci, protože ‚chráníme přírodu a mimochodem si sem tam střelíme nějakého toho srnce´.

Území, kde se teď nachází obora Obelisk, nebylo posledních pár desítek let zrovna zelenou moravskou Amazonií. Teprve teď, viděno laickýma očima, se začíná blížit nějakému přírodnímu stavu. Ta změna je podle mého pozitivní…

A to jste vzal kde? Já si to nemyslím. A vycházím přitom ze studie Ekologický stav mokřadů ČR a trendy jejich vývoje, kterou v roce 2017 vydalo Beleco. Z ní celkem jednoznačně vyplývá, že za posledních třicet let se ramsarské Mokřady Dolního Podyjí neblíží optimálnímu stavu, že se na nich situace výrazně zhoršila a mokřad je nyní zanesen do takzvaného Montreux recordu…

Montruex record? Co to znamená?

To je jakýsi výpis všech mezinárodně významných mokřadů, které jsou v akutním ohrožení. A Mokřady Dolního Podyjí, které zahrnují i oblast obory Obelisk, tam zanesené jsou.

A na základě této faktografické publikace je možné říct, že environmentální situace se v této oblasti celkově – teď nemluvím konkrétně o oboře, ale o celém tom takzvaném Soutoku – za posledních třicet let výrazně zhoršila.

Takže s vaším optimistickým zhodnocením rozhodně nesouhlasím, přesto, že na mnoha místech tam nastalo zlepšení.

Třeba v oboře Obelisk, která může být do budoucna „zelené“ světélko naděje pro celou oblast?

Ne.

Jak dobře či špatně si tedy Obelisková obora stojí?

Já si myslím, že ta lokalita si nestojí ani dobře, ani špatně. A že to rozhodně není černobílé. Ani bych se nepřihlásil k tomu, že to území se za posledních třicet let výrazně zlepšilo anebo se výrazně zhoršilo.

Tak teď jsem z toho jelen…

Tam totiž došlo k tomu, že v některých věcech – a to musím majitele obory pana Fabičovice a všechny ty, kdo mu pomáhají, včetně doktora Šebely a pana Krejčiříka, pochválit – došlo určitě v maloplošné míře ke zvětšení rozlohy různých vodních ploch. Ať už jsou to různé mokřady, kanály či tůně.

Na druhé straně je ale v oboře chováno příliš velké množství zvěře. Zvýšené kmenové stavy znamenají, že se panu Fabičovicovi podařilo legalizovat větší množství kusů lesního dobytka na hektar. To přezvěření, které je tam markantní a neoddiskutovatelné, přírodě vyloženě škodí.

V oboře Obelisk jde podle Vlašína o lov. Ilustrační snímek.
V oboře Obelisk jde podle Vlašína o lov. Ilustrační snímek.

Dlužno ale taky uznat, že v oboře hnízdí dva druhy orlů, a to je věc, která je v rámci Česka naprostý unikát. A to, že tam pan Fabočivic coby vlastník omezil vstup do obory, hnízdění orlů prospívá. Veřejnost může omezení vstupu vnímat negativně, ale pro orly je to jednoznačně plus.

Je to tedy přínos pro krajinu, ale jen do určité míry….?

Podívejte, já jsem ochoten mluvit o přínosu tehdy, když budou různé zájmy vyvážené. A v případě obory Obelisk je prostě důraz jednoznačně na prospěch fauny, ať už té, co se neloví, ale hlavně té, co se loví.

Orly považuji za jasný pozitivní efekt. Oceňují ho oni, já, všichni. Problém je ten chov lesního dobytka.

A zamezení přístupu veřejnosti do krajiny vám za určitých podmínek přijde v pořádku?

Pokud to má nějaké dimenze a jasný řád. Pokud se to děje kultivovaným způsobem, tak je v pořádku. Nakonec v národních parcích jsou také zóny, do kterých veřejnost nesmí, a je to v pořádku.

Nevadí mi to, dokud to není nastavené tak, že já a moji kamarádi s puškou můžeme v oboře dělat, co chceme, ale vy ostatní tam nesmíte.

Obelisková obora se v terénu začala rodit cirka před dvaceti lety, v době, kdy se řešilo založení CHKO Soutok. Pan Fabičovic se angažoval silně proti záměru. Není to prostě jen oplácení? Oni „vám“ nechtěli povolit CHKO Soutok, tak vy teď nechcete „jeho“ oboru?

Ne.

Nepřijde vám paradoxní, že pan Fabičovic, jeden z významných odpůrců CHKO Soutok, se teď zaštiťuje ochranou přírody v lokalitě, která je hned vedle území, které mělo být součástí CHKO Soutok?

Je to opravdu velmi paradoxní. Člověk, který se osobně a z nějakých důvodů, které já jsem doteď úplně nepochopil, angažoval proti vyhlášení CHKO Soutok, chce nyní formou soukromého vlastnictví a různých projektů přírodu skoro na stejném místě chránit. Nebo to aspoň tvrdí.

A přijde mi divné, že tentýž člověk, který argumentuje proti státní a mezinárodní ochraně přírody, se pak u vlastního projektu ochranou přírody zaštiťuje. Buďto trpí schizofrenií, nebo tam jsou nějaké vedlejší děje.

Nemáte nějakou osobní hypotézu, proč si tak počíná?

Problém obory Obelisk je "chov lesního dobytka". Na ilustračním snímku daňci evropští.
Problém obory Obelisk je "chov lesního dobytka". Na ilustračním snímku daňci evropští.

Já pana Fabičovice neznám osobně, nikdy jsme se nesetkali. A můj soukromý tip je, že prostě je to člověk, který nesnáší, když mu někdo do jeho věcí mluví. Respektive že mu do toho mluví někdo, koho on si sám nevybral.

On si vybral pana Šebelu a ten mu do toho může mluvit. A ti, co si on nevybral, tak ti do toho mluvit nesmí.

A v CHKO Soutok by se stalo nepochybně, že by mu do toho mluvili prostě ti, co on si nevybral. A ať už by to bylo v dobrém či ve zlém, on to prostě podle mě nesnáší. Takový mám z něho pocit, z jeho dopisů a jeho vyjádření.

A pak je ještě nutné podotknout, že obora Obelisk není čistě soukromá věc, do které by pan Fabičovic vložil své prostředky. Je to placené ze státu a z Evropské unie.

Soukromé dílo z veřejných peněz… Je to podle vás úsměvné?

Možná, já se tomu ale nesměju.

Obecně by za mě bylo v pořádku, pokud by ta soukromá složka využití nebo přínosu nepřevýšila úplně veřejný zájem.

Rozhovor o Obeliskové oboře s Přemyslem Krejčiříkem, který jsme publikovali na Ekolist.cz, se vám nelíbil. Přišlo vám, že je v něm spousta zavádějících tvrzení a že je veden „se samozřejmou lehkostí pronášených polopravd“. Které polopravdy máte na mysli?

V rozhovoru se tvrdí, že obora je částečně oplocená. Obora je oborou tehdy, když je oplocená úplně, to znamená, že zvěř nemůže ani tam, ani ven. Částečně oplocená obora je stejný nesmysl jako částečně těhotná žena.

Jedna z mých hlavních výtek vůči oboře ale je, že je to středověký vynález. A stejně jako už neprovozujeme upalování čarodějnic, tak by obory neměly v moderní myslivosti a v moderní ochraně přírody mít místo.

A podobným způsobem pan Fabičovic a všichni, kteří mu pomáhají, zacházejí se vším ostatním.

Například?

Když si vezmete vodní režim uvnitř obory, který je totálně omezený, uzavřený. Vlastně se komunikace s vnějškem děje jen přes regulované jezy.

Myslíte to umělé povodňování? To mi přišlo naopak velmi sympatické a inovativní. V čem je špatně?

Je to nádhera, ale je to v podstatě tak, jako když vám na mlýně semelou pšenici za vysokých teplot, takže zničí veškeré biologické aktivní látky včetně vitamínů, a pak napíší, že přidají vitamín D a C. To území se napřed zničilo a pak se tam něco přidává.

Šance na obnovu území podle mě vychází z toho, že celé území bude jakýmsi způsobem chráněno a budou tam dělaná opatření směřující k obnovení vodní režimu jako celku. Ne, že se to na určitém malém výseku nějakým způsobem bude záplatovat a na zbytku nazdar. Navíc ještě se bude aktivně bránit tomu, aby se to chránilo. Já nevím, jestli jsem to řekl dost jasně.

Klidně to rozveďte…

To území bylo zničeno, a nikoliv vinou pana Fabičovice. Ale náprava území tím, že je teď díky němu uzavřené, není možná. A ono je uzavřené nejen plotem pro zvířata, ale i těmi jezy vůči vodním živočichům, tedy vlastně není průchodné. To, co on si vysazuje a vykazuje uvnitř, naprosto nekomunikuje s tím, co je venku. Obora je tak nejen suchozemská, ale je to i obora vodní. Je to takové akvárko. A to je podle mě špatně.

Mohlo by to být částečně dobře, pokud bychom se na to dívali jako na zoologickou zahradu. Když se na to ale podíváme jako na přírodu, pak ta musí se zbytkem krajiny komunikovat. A pokud nekomunikuje, tak je to prostě jen atrakce. Nic víc.

Pokud by to dokázal změnit, pokud by třeba zvěř mohla nějakým způsobem migrovat, ryby a i další vodní živočichové mohli migrovat, tak bych trochu zatleskal.

Dobře. Co vás na tom projektu dráždí nejvíc?

Podle mého není problém, když se veřejné peníze věnují do soukromého projektu, pokud na prvním místě má ochranu přírody. A obora Obelisk podle mě nemá na prvním místě ochranu přírody. Na prvním místě je chov zvěře.

Což je naprosto legitimní, pokud si to majitel hradí ze svého. Ale pokud někdo na takovou věc získává peníze z veřejných rozpočtů, musí počítat s tím, že…

…že, mu do toho budou kecat lidi z venku?

Ano. A tohle se tam právě neděje. A pokud se o to někdo snaží a přináší jiné názory, je umlčován a označován za blbce. A to se mi na tom nelíbí. Kdybych to měl úplně zjednodušit, je to obora, kde si majitel vymezuje své vlastní léno. Vůči lidem ploty a návštěvní dobou, a ploty a jezy proti přírodě. A to je středověk, ne moderní ochrana přírody.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2541405


Online diskuse
Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 07:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 02:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 01:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi
23. dubna 2024 19:03

(ČTK) - Bývalý český ministr životního prostředí Jan Dusík se stal zástupcem generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi, potvrdila dnes unijní exekutiva. Stal se tak jedním z nejvýše postavených českých úředníků v unijních institucích. Výběrové řízení mělo několik kol a Dusík porazil řadu uchazečů z několika států. Na závěr v březnu absolvoval pohovor s eurokomisařem pro klima Wopke Hoekstrou a eurokomisařem pro rozpočet Johannesem Hahnem.
(Celý text)

MŽP: Sedm projektů pro transformaci uhelných regionů čerpá evropské dotace
23. dubna 2024 19:02

PRAHA (ČTK) - Sedm projektů čerpá finanční podporu z evropských peněz v programu Spravedlivá transformace (OPTS), který se zaměřuje na řešení negativních dopadů odklonu od uhlí v nejvíce zasažených regionech. K dispozici je v něm 39,4 miliardy korun, z toho 31,7 miliardy jde na aktuální výzvy. Odstraňování negativních dopadů odklonu od uhlí se týká v Česku Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kupříkladu v Karviné vznikne ze staré konírny nové komunitní centrum a v Ústeckém kraji budou moderní řemeslné dílny pro vysokoškoláky. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) o tom dnes informoval novináře.
(Celý text)

Za přírodou do vyhlášených letovisek? Kypr, Řecko i Turecko vás nadchnou
23. dubna 2024 15:13

() - Dovolená proležená na pláži mezi stovkami dalších dovolenkářů - to nás, milovníky přírody táhne jen zřídka. I přesto vás do vyhlášených letovisek zveme, ale ne na pláž, nýbrž do přírody.
(Celý text)

Šíření kůrovce mají zabránit lapáky ze stromů na stojato i těch pokácených
23. dubna 2024 13:42

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Příchod chladného počasí v minulých dnech zastavil v lesích rojení škůdce kůrovce. Letos jej probudilo velmi teplé počasí na začátku dubna. První masivní rojení kůrovce lesníci očekávají v květnu. Hrozba kůrovcové kalamity je zatím malá, řekl Ladislav Půlpán z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody státního podniku Lesy České republiky (LČR). Na obranu proti kůrovci lesníci státních lesů připravili asi 100 000 kusů lapáků z pokácených stromů a 13 000 feromonových lapačů.
(Celý text)

Expert: Změny klimatu ve střední Evropě zasáhnou pěstování chmele nejméně
23. dubna 2024 10:40

(ČTK) - Chmelařské oblasti, které nebudou podle vědeckých perspektiv natolik zasažené klimatickou změnou, získávají konkurenční výhodu. Česká chmelařská oblast by mohla patřit mezi vítěze v celosvětovém měřítku. Tuzemští chmelaři by tak mohli vydělat, řekl ČTK Martin Možný z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
(Celý text)

Olomoucká přírodověda dostavěla v botanické zahradě novou budovu
23. dubna 2024 10:33

OLOMOUC (ČTK) - Olomoucká přírodovědecká fakulta získá nové zázemí, v botanické zahradě dostavěla budovu s přednáškovým sálem a zimní zahradou. Víceúčelový objekt, jehož stavba vyšla na 31 milionů korun, bude sloužit akademické obci i veřejnosti. Slavnostní otevření včetně doprovodného programu proběhne ve středu 24. dubna, informovala ČTK mluvčí fakulty Šárka Chovancová. Příprava projektu moderního objektu s nízkou energetickou spotřebou začala před třemi roky.
(Celý text)

První spolupráce svého druhu. FlixBus podpořil společnost Refugium, která obnovuje přírodu nedaleko Karlových Varů
23. dubna 2024 10:08

() - FlixBus nepropojuje pouze velké metropole. Naopak – polovinu destinací, které v Česku obsluhuje, tvoří obce a města do 20 tisíc obyvatel. I regionální centra totiž můžou být centrem rozmanitosti a života pro široké okolí. Podobně to vnímá environmentální společnost Refugium. Místo dopravní sítě ale buduje síť malých přírodních útočišť, takzvaných refugií, kde se může dařit ohroženým druhům zvířat a rostlin, které by jinde nepřežily. Jedno z těchto vzácných útočišť leží u obce Jakubov nedaleko Karlových Varů. FlixBus do obnovy této přírodní lokality investuje milion korun a stal se tak jejím patronem.
(Celý text)

Buky a smrky nakládají s vodou jinak. Ovlivňuje to i zásoby podzemních vod
23. dubna 2024 01:01

(ČTK) - Po kůrovcové kalamitě se mnohdy místo smrků vysázely buky, které jsou více odolné a do české přírody přirozeně patří. Zároveň se umí lépe přizpůsobit klimatické změně než právě smrky, jelikož umí dobře nakládat s vodou v létě. To, jak buky nebo smrky nakládají s vodou a jaký vliv to má na zásoby podzemních vod, řeší tým expertů z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR.
(Celý text)

Šest českých měst se zúčastní světové soutěže v pozorování městské přírody
23. dubna 2024 00:53

PRAHA (ČTK) - Více než 675 měst na sedmi kontinentech, z toho šest měst v Česku, se utká v globální soutěži pozorování městské přírody City Nature Challenge (CNC). Zapojí se Praha, Brno, Uherské Hradiště, České Budějovice, Ostrava a Veselí nad Moravou. Zájemci mohou v těchto městech od pátku 26. dubna do pondělí 29. dubna fotit volně žijící rostliny, živočichy a houby ve svém okolí a pak nahrát fotografie do aplikace iNaturalist. První květnové pondělí budou vyhlášeny nejzajímavější snímky.
(Celý text)

Nástup dubnového sucha přerušily deště a chladnější počasí minulého týdne
23. dubna 2024 00:41

(ČTK) - Rychlý dubnový nástup sucha minulý týden přerušily častější deště a chladné počasí, které bránilo intenzivnějšímu vysychání půdy. Díky tomu se dva nejvyšší stupně sucha vyskytují pouze na necelém procentu území a třetí nejhorší stupeň na pěti procentech území, vyplývá z informací, které zveřejnili vědci na webu Intersucho. Tento týden se bude držet úroveň sucha na stejné úrovni, příští týden se ale bude sucho znovu rozvíjet s ohledem na předpokládané suché a teplé počasí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák
22. dubna 2024 23:10

PARDUBICE (ČTK) - Aktivisté v Pardubicích chtějí zachránit most Červeňák, který stojí ve stejnojmenné přírodní oblasti. Obávají se toho, že ho město nechá zbourat, protože jeho konstrukce je nestabilní. Městský posudek na most aktivisté rozporují. ČTK to řekl Miroslav Seiner z Iniciativy Přírodní park Červeňák. Zástupce radnice uvedl, že s podklady iniciativy se město seznámí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další