ecomonitor.cz
verze pro tisk
Odborný lesní hospodář. Myšlenka skvělá, ale ta realita...
24. ledna 2019 08:55
() - Osoba odborného lesního hospodáře (OLH) se objevila v zákoně o lesích skoro před 25 lety. Snahou zákonodárce bylo zabezpečit každému lesu jeho správce s patřičným vzděláním, znalostmi a zkušenostmi. Nicméně už ve znění zákona je několik čertových kopýtek...

Odborný lesní hospodář je osoba (fyzická nebo právnická zastoupená konkrétním jedincem), která splňuje potřebné kvalifikační předpoklady a má platnou licenci pro tuto činnost. Což je první problém. Musí to být osoba s vysokoškolským vzděláním a tříletou odbornou praxí nebo se středoškolským vzděláním s desetiletou odbornou praxí. Už ona odborná praxe v sobě skrývá první úskalí – není specifikováno, v čem má ona odborná praxe spočívat, jestli v prodeji hamburgerů nebo vlastní činností v lesním provozu.

A i v lesním provozu je řada pozic, jejichž vykonavatelé nemají ani tuchy o tom, jak spravovat lesní majetek. Že je potřeba mít jiné přístupy a tím i znalosti ke spravování majetků různých velikostních kategorií, případně záměrů vlastníka a vycházet z konkrétních stanovištních a porostních podmínek, to už nikdo neřeší. Čili v současnosti může licenci OLH získat kdokoli, kdo má lesnické vzdělání a odpracoval někde těch pár potřebných let. Je to poněkud nešťastný výsledek správného záměru zabezpečit náležitou odbornou úroveň hospodaření na každém lesním majetku.

Zákon nám dále určuje, že kdo hospodaří dle lesního hospodářského plánu (tato povinnost se vztahuje na vlastníky více jak 50 ha lesa), musí si svého OLH zjednat sám a uzavřít s ním smlouvu. Z logiky věci vyplývá, že ve smlouvě jsou uvedeny povinnosti OLH a pochopitelně i odměna za tuto službu. Čili může si navymýšlet, co všechno má pro něj OLH dělat a podle toho jej zaplatit. Je to zákonem uložená povinnost (domnívám se, že správná) – zajistit si svého OLH, ale zaplatit si to musí vlastník 50 hektarů lesa a více ze svého.

Vlastník méně jak 50 hektarů lesa, který hospodaří dle lesních hospodářských osnov, má dvě možnosti. Pokud si svého OLH nevybere sám, státní správa lesů na obci s rozšířenou působností ponechá výkon této činnosti (už někdy od roku 1996) na organizaci spravující státní lesy v okolí, což jsou většinou Lesy České republiky nebo Vojenské lesy a statky, na území národních parků pak správy národních parků. Tentýž orgán státní správy má zároveň možnost rozhodnout (vést správní řízení zakončené vydáním rozhodnutí) o pověření touto činností jinou osobou. Tuto možnost některé orgány státní správy lesů využily, některé ne. Výsledek je, že činnost OLH pro malé vlastníky lesů z pohodlnosti orgánů státní správy lesů vykonávají převážně Lesy České republiky. Ze 150 milionů Kč určených na tuto činnost z rozpočtu MZe jich na účtu LČR končí 119. Pokud by tato činnost byla řádně vykonávána tak, jak byla zákonodárcem míněna, neměl by tento text smysl.

Skutečnost je však taková, že se státní správa lesů, ministerstvem počínaje, vymlouvá na to, že veškerá odpovědnost za stav lesa a konání v něm je na vlastníkovi, ačkoliv v zákoně je jasně řečeno, že OLH zabezpečuje vlastníkovi odbornou úroveň hospodaření dle tohoto zákona. Podle mého výkladu, pokud vlastník hospodaří v rozporu se zákonem (dostane sankci za porušení zákona o lesích), OLH porušil své povinnosti dle zákona, pokud neprokáže, že vlastníka na nevhodnost jeho konání upozornil.

Nechápu potom, proč je za své nicnedělání a porušování povinnosti uložené zákonem i nadále placen. Ale systém je dán a změny nepřipouští. Asi bude potřeba, aby orgány státní správy lesů byly vlastníky vyzvány k zahájení správního řízení o pověření činnosti OLH pro své majetky, vydaly rozhodnutí s náležitým odůvodněním, proti kterému bude možné se odvolat. V současné době se státní správa lesů tváří, že vše je v naprostém pořádku a nic se s tím dělat nedá.

Že ve své podstatě jde o veřejnou zakázku, kdy stát někomu ukládá, aby pro něj zabezpečil odbornou úroveň hospodaření na malých lesních majetcích, protože stát má zájem, aby se hospodařilo v souladu se zákonem, to nikomu nepřijde na mysl. Že máme nějaký zákon o zadávání veřejných zakázek, to také asi bude muset řešit až podnět Úřadu pro hospodářskou soutěž. A že činnost OLH je už řadu let uznanou živností, jejíž držitelé se k této státní zakázce nemají šanci dostat, je také zakryto mlhou mlčení.

Pokud se vlastník malého lesního majetku do 50 ha chce chovat zodpovědně, tedy chce mít hospodaření ve svém lese pod kontrolou a chce skutečně v lese aktivně hospodařit, a pokud mu státem určený OLH neodvádí žádnou službu, může si OLH zjednat sám. Může si ve smlouvě specifikovat povinnosti OLH, může jejich plnění vymáhat, ale musí si to zaplatit. Nějak nechápu, proč ti, kteří se ke svému majetku chovají zodpovědně a chtějí hospodařit nejen dle zákona o lesích, ale i dle odborných poznatků, jsou trestání tím, že si to musí zaplatit ze svého. Na rozdíl od těch, kterým jsou péče o vlastní majetek a nějaký zákon o lesích na hony vzdálené.

Je zde rozpor například s možností získat dotace na zpracování lesního hospodářského plánu (LHP). Ten je také povinný pro vlastníky více jak 50 ha lesa, ale vlastník lesa o menší výměře si může nechat zpracovat LHP, a pokud tento je schválen a splňuje předepsané náležitosti, dostane na jeho zpracování stejný příspěvek jako vlastník většího majetku. Je zvláštní, že u LHP to jde a u OLH nikoli.

Měli bychom se vrátit k záměru zákonodárce – zabezpečit odbornou úroveň hospodaření na každém lesním majetku. Pokud toto platí, měli bychom začít napravovat nešťastný stav, kdy vlastníci malých lesních majetků onu odbornou úroveň hospodaření zabezpečenu nemají a stát to vesele platí a nepřipouští změnu. Je-li povinnost mít svého OLH uložena zákonem, stejně jako LHP pro majetky nad 50 ha, měla by být tato činnost obdobně podporována jako zpracování LHP. Tedy vlastník, který si vybere svého OLH, by na jeho činnost měl dostávat příspěvek. Nejlépe ve stejné výši jako stát platí tam, kde pověřil OLH sám. Zatím to probíhá jako další dotace na činnost Lesů ČR a zodpovědní vlastníci jsou za svou zodpovědnost trestáni.

Dušan Utinek

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2541627


Online diskuse
MŽP povolilo průzkumné práce kvůli lithiu v obci Rožná na Žďársku
3. května 2024 01:14

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo stanovení průzkumného území pro případnou těžbu lithia v obci Rožná na Žďársku. Podle úřadu nebyl žádný zákonný důvod žádosti, kterou kvůli prozkoumání ložisek nerostu podala společnost Geomin, nevyhovět. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Veronika Krejčí. Rozhodnutí je zatím nepravomocné. Obec, která s žádostí nesouhlasí, chce proti němu podat rozklad, řekl ČTK starosta Rožné Libor Pokorný (SOCDEM).
(Celý text)

V pražské zoo se narodil orangutan sumaterský
3. května 2024 01:12

PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se narodil orangutan sumaterský. Mládě už pije mateřské mléko a podle prvních pozorování je vitální. Zatím není jasné, zda jde o samečka, nebo samičku. Je to první mládě jedenáctileté samice Diri, která přišla na svět rovněž v Troji. Otcem je dvaadvacetiletý samec Pagy. Pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, návštěvníci tak mohou spatřit vzácný přírůstek už nyní, informovala zoo.
(Celý text)

ČSÚ: Domácnosti loni vodou šetřily, v průmyslu spotřeba stoupla
3. května 2024 01:01

(ČTK) - Domácnosti v Česku loni vodou dál šetřily, zatímco v průmyslu spotřeba meziročně mírně stoupla. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Spotřeba domácností klesla o tři procenta na 86,7 litru na osobu za den. Průmysl a ostatní odběratelé naopak spotřebovali vody o 1,5 procenta více než v roce 2022. Vodné i stočné loni dál meziročně zdražovaly, přičemž růst cen oproti roku 2022 ještě více zrychlil.
(Celý text)

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné
2. května 2024 21:00

Dolní Lomná (Frýdecko-Místecko) (ČTK) - Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.
(Celý text)

Japonsko vyzkouší systém s umělou inteligencí na varování před medvědy
2. května 2024 19:18

(ČTK) - Japonsko po rekordním počtu útoků medvědů na lidi vyzkouší systém varování založený na umělé inteligenci. Za poslední rok bylo v zemi při útocích medvědů zabito šest lidí a více než 200 jich bylo zraněno, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Vinaři nebudou muset letos kvůli mrazům dodržovat některá technická opatření
2. května 2024 19:16

PRAHA (ČTK) - Zástupci vinařů se na dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) domluvili na zrušení některých podmínek, které musí běžně plnit například při pěstování v ekologickém režimu. Kvůli mrazům totiž některým vinařům v Česku pomrzly i celé plochy vinic, a nejsou tak letos schopni dodržet určitá technická opatření.
(Celý text)

Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další