ecomonitor.cz
verze pro tisk
Jak lesy chrání vodu a chladí krajinu?
26. března 2019 01:37

(Ekolist) - V souvislosti s vodou a lesem si většina z nás vybaví školní poučky o tom, že les nasává vodu jako houba, podobně ji dokáže zadržet a postupně uvolňovat. Víme také, že stromy se „živí“ oxidem uhličitým a vyrábí kyslík, a tím hrají důležitou roli v tvorbě klimatu. Propojení lesa a vody v krajině i role pro utváření klimatických jevů je ale složitější.
(Celý text)

Nejlepší vzdělávací projekt na neplýtvání s jídlem má Polsko
26. března 2019 01:37

PRAHA (ČTK) - Nejlepší středoevropský vzdělávací projekt na omezení plýtvání s jídlem za loňský rok představili v sobotu zástupci Polska v Praze. Jejich projekt Jak dobře využít jídlo získal v internetovém hlasování a u odborné poroty nejvíce bodů. Studenti gastronomie se v něm nejdříve učili uvařit jídlo například z okoralého chleba, dále vytiskli brožurku s recepty a distribuovali ji lidem, kteří využívají jídlo z potravinové banky. Projekt začal už v roce 2015, ale díky ohlasu pokračuje rozdávání kuchařek až do současnosti.
(Celý text)

MPO nedostatečně čerpá peníze na úspory energie, tvrdí za odbory Středula
25. března 2019 13:28

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nedostatečně čerpá evropské peníze na energetické úspory z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Vyhrazeno bylo zhruba 20 miliard korun, využito kolem miliardy, řekl po jednání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby analyzovalo příčiny.
(Celý text)

Praha chce postavit bioplynovou stanici, možná bude v Malešicích
25. března 2019 12:58

PRAHA (ČTK) - Praha chce postavit bioplynovou stanici na zpracování bioodpadu a odpadu z restaurací. Důvodem je jeho vysoký podíl ve směsném odpadu. Stanice by mohla být v Malešicích a měla by produkovat stlačený plyn pro pohon vozidel a také elektrickou energii. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Biostanici postaví a bude provozovat městská firma Pražské služby (PSAS). V loňském roce svozové firmy odvezly v Praze z kontejnerů a popelnic na směsný odpad 264.234 tun odpadu.
(Celý text)

Chřadnoucím smrkovým lesům pomůže "výchova". Jen se musí zahájit včas
25. března 2019 10:54

PRAHA (Ekolist) - Smrkové porosty, zejména na severní a střední Moravě, chřadnou. Podle lesníků lze ale jejich úplnému rozpadu zabránit pěstební péčí. Tak zvaná výchova, pokud ji lesník zahájí včas, představuje významné stabilizační opatření, které nelze vynechat ani v chřadnoucích lesích. Do budoucna se skladba lesů změní na smíšené, ale stále ji bude tvořit i příměs smrku, jako ekonomicky cenné dřeviny, upozorňují vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. A lesníkům nabízejí metodiku, která jim má pomoci.
(Celý text)

Odlesnění kvůli kůrovcové kalamitě nese hrozbu dalšího vysychání krajiny. Na zalesnění nejsou peníze a dost možná ani sazenice
25. března 2019 08:57

PRAHA (Ekolist) - Kvůli suchu a kůrovcové kalamitě jsou ohroženy lesy na téměř milionu hektarů rozlohy ČR. Pokud nebudou rychle obnoveny, hrozí další masivní vysychání krajiny. Vlastníci lesů ale na obnovu často nemají peníze. Hrozí také, že prostě nebude dostatek sadebního materiálu. Obrací se tedy na stát, aby jim pomohl, podobně jako pomáhá zemědělcům. To je závěr tiskové konference pořádané Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).
(Celý text)

Studie: Ropné firmy vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
25. března 2019 06:57

PRAHA (ČTK) - Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a plynárenského průmyslu miliardu dolarů (22,53 miliardy Kč) na lobbing, přičemž "v naprosté většině v rozporu" s cíli této dohody. Uvedla to studie společnosti InfluenceMap, o níž informoval zpravodajský server Channel News Asia. Shell a Chevron tyto závěry odmítly.
(Celý text)

Zplanělá rostlina boryt by z Pálavy mohla zmizet za 10 až 15 let
25. března 2019 05:30

MIKULOV (ČTK) - Zplanělý boryt barvířský by z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava mohl zmizet za 10 až 15 let. Tato rostlina je rozšířená na 22 hektarech, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru. Dobrovolníci na jaře boryt každoročně vytrhávají. Zájemci o letošní takzvané borytobraní se už mohou přihlašovat přes web, řekl Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava, která o rezervaci pečuje.
(Celý text)

Pojištění proti živelným pohromám přijde v čase klimatických změn draho
25. března 2019 01:58

PRAHA (Ekolist) - Jestli jsou v něčem statistici pojišťoven dobří, tak v počtech a odhadech pravděpodobnosti. Proto nepřekvapí jejich reakce na události z let posledních: více požárů, povodní, ničivého sucha je stálo už tolik, že teď chtějí zvýšit cenu za pojištění. O hodně. Globální trend zvyšování cen by ale mohl efektivně vyřadit nižší a střední ekonomickou třídu ze systému pojištění. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Na co si dát pozor, když si místo klasické zářivky chcete dát LED trubici?
25. března 2019 01:12

PRAHA (Ekolist) - LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů.
(Celý text)

Krajská města podporují občany v třídění bioodpadu a kompostování
24. března 2019 23:15

(ČTK) - Krajská města jako Pardubice, Jihlava, Hradec Králové a některé části Prahy svými projekty podporují občany v třídění biologicky rozložitelného odpadu a v kompostování. Někteří lidé ale stále nevědí, co do bioodpadu patří. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Od začátku dubna budou mít obce povinnost zajišťovat svoz rostlinné biomasy celoročně. Města jako Hradec Králové, Ostrava nebo Rožnov pod Radhoštěm pro zájem lidí už celoroční svoz zavedla dříve.
(Celý text)

Udržitelnou módu představí v Praze festival Slou Days
24. března 2019 23:10

PRAHA (ČTK) - Oblečení, doplňky, organickou kosmetiku i bytové vybavení nabídne v Praze festival udržitelné módy Slou Days. Na festivalu se představí desítky značek z oblasti ekologické a etické módy. Cílem je upozornit na ekologické problémy a podpořit větší udržitelnost. Přehlídka se uskuteční od 5. do 6. dubna v karlínských prostorách Hauch Gallery. O programu informovala mluvčí festivalu Olga Bures Vrbikova.
(Celý text)

Obce budou muset od 1. dubna vyvážet bioodpad celoročně
24. března 2019 08:37

(ČTK) - Od 1. dubna budou mít obce povinnost vyvážet bioodpad rostlinného původu celoročně. Nové opatření by mohlo přispět k naplnění kapacit kompostáren, kterých v posledních letech vzniklo 529, ale jejich kapacity se využívají jen z 53 procent. V tiskové zprávě o tom informovala Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Dosud se odpad z hnědých popelnic sváží od začátku dubna do konce října.


(Celý text)

Výročí havárie Exxon Valdez: druhé největší ropné katastrofy v USA
24. března 2019 06:00

WASHINGTON/PRAHA (ČTK) - Obří ropný tanker Exxon Valdez ztroskotal u Aljašky 24. března 1989. Plul tehdy pod vlajkou USA a patřil společnosti Exxon. Na vodu byl spuštěn jen dva a půl před roku nehodou, v říjnu 1986.
(Celý text)

Odstřely divočáků loni klesly, zabitých se vyšetřilo na 145.000
24. března 2019 01:25

PRAHA (ČTK) - Myslivci loni poslali na vyšetření na parazita svalovce meziročně o skoro 85.000 méně vzorků z divočáků, bylo jich zhruba 145.000. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy. Vyšetření na svalovce je povinné, odstřely přemnožených divokých prasat se tak loni snížily. Číslo ještě není úplné, soukromé laboratoře podle Majera můžou údaje vkládat do veterinárních systémů až do půlky dubna, ale zásadní nárůst se neočekává. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty byla loni větší úroda žaludů a bukvic, prasata tak nešlo snadno lákat. Současná dotační politika ze strany ministerstva zemědělství pro myslivce pak podle něj není vhodně nastavená.
(Celý text)

V Děčíně instalovali stovky pachových ohradníků kvůli divočákům
24. března 2019 00:05

DĚČÍN (ČTK) - Stovky pachových ohradníků nechal rozmístit děčínský magistrát v okrajové části města Bynov, kde je zástavba panelových i rodinných domů. Vyslyšel tak stížnosti obyvatel, kteří si stěžovali, že z lesa vybíhají divočáci s způsobují v jejich okolí škody. ČTK to dnes řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Pořízení ohradníků podle něj přišlo zhruba na 10.000 korun.
(Celý text)

Rusa zatkli v Indonésii - se zdrogovaným orangutanem
23. března 2019 10:02

JAKARTA (ČTK) - Ruský turista byl na letišti Denpasar na indonéském ostrově Bali zatčen poté, co se pokoušel opustit zemi s orangutanem. Lidoop byl nadrogovaný a uložený v turistově zavazadle, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii.
(Celý text)

Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars
23. března 2019 01:55

PRAHA (ČTK) - Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
(Celý text)

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně
23. března 2019 01:04

PRAHA (ČTK) - Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
(Celý text)

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení
23. března 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 953 | Další

Online diskuse
Jak lesy chrání vodu a chladí krajinu?
26. března 2019 01:37

(Ekolist) - V souvislosti s vodou a lesem si většina z nás vybaví školní poučky o tom, že les nasává vodu jako houba, podobně ji dokáže zadržet a postupně uvolňovat. Víme také, že stromy se „živí“ oxidem uhličitým a vyrábí kyslík, a tím hrají důležitou roli v tvorbě klimatu. Propojení lesa a vody v krajině i role pro utváření klimatických jevů je ale složitější.
(Celý text)

Nejlepší vzdělávací projekt na neplýtvání s jídlem má Polsko
26. března 2019 01:37

PRAHA (ČTK) - Nejlepší středoevropský vzdělávací projekt na omezení plýtvání s jídlem za loňský rok představili v sobotu zástupci Polska v Praze. Jejich projekt Jak dobře využít jídlo získal v internetovém hlasování a u odborné poroty nejvíce bodů. Studenti gastronomie se v něm nejdříve učili uvařit jídlo například z okoralého chleba, dále vytiskli brožurku s recepty a distribuovali ji lidem, kteří využívají jídlo z potravinové banky. Projekt začal už v roce 2015, ale díky ohlasu pokračuje rozdávání kuchařek až do současnosti.
(Celý text)

MPO nedostatečně čerpá peníze na úspory energie, tvrdí za odbory Středula
25. března 2019 13:28

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nedostatečně čerpá evropské peníze na energetické úspory z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Vyhrazeno bylo zhruba 20 miliard korun, využito kolem miliardy, řekl po jednání tripartity předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval ministerstvo pro místní rozvoj, aby analyzovalo příčiny.
(Celý text)

Praha chce postavit bioplynovou stanici, možná bude v Malešicích
25. března 2019 12:58

PRAHA (ČTK) - Praha chce postavit bioplynovou stanici na zpracování bioodpadu a odpadu z restaurací. Důvodem je jeho vysoký podíl ve směsném odpadu. Stanice by mohla být v Malešicích a měla by produkovat stlačený plyn pro pohon vozidel a také elektrickou energii. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Biostanici postaví a bude provozovat městská firma Pražské služby (PSAS). V loňském roce svozové firmy odvezly v Praze z kontejnerů a popelnic na směsný odpad 264.234 tun odpadu.
(Celý text)

Chřadnoucím smrkovým lesům pomůže "výchova". Jen se musí zahájit včas
25. března 2019 10:54

PRAHA (Ekolist) - Smrkové porosty, zejména na severní a střední Moravě, chřadnou. Podle lesníků lze ale jejich úplnému rozpadu zabránit pěstební péčí. Tak zvaná výchova, pokud ji lesník zahájí včas, představuje významné stabilizační opatření, které nelze vynechat ani v chřadnoucích lesích. Do budoucna se skladba lesů změní na smíšené, ale stále ji bude tvořit i příměs smrku, jako ekonomicky cenné dřeviny, upozorňují vědci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. A lesníkům nabízejí metodiku, která jim má pomoci.
(Celý text)

Odlesnění kvůli kůrovcové kalamitě nese hrozbu dalšího vysychání krajiny. Na zalesnění nejsou peníze a dost možná ani sazenice
25. března 2019 08:57

PRAHA (Ekolist) - Kvůli suchu a kůrovcové kalamitě jsou ohroženy lesy na téměř milionu hektarů rozlohy ČR. Pokud nebudou rychle obnoveny, hrozí další masivní vysychání krajiny. Vlastníci lesů ale na obnovu často nemají peníze. Hrozí také, že prostě nebude dostatek sadebního materiálu. Obrací se tedy na stát, aby jim pomohl, podobně jako pomáhá zemědělcům. To je závěr tiskové konference pořádané Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).
(Celý text)

Studie: Ropné firmy vydaly miliardu v rozporu se zájmy klimatu
25. března 2019 06:57

PRAHA (ČTK) - Od podpisu pařížské klimatické dohody v roce 2015 vydalo pět největších nadnárodních společností ropného a plynárenského průmyslu miliardu dolarů (22,53 miliardy Kč) na lobbing, přičemž "v naprosté většině v rozporu" s cíli této dohody. Uvedla to studie společnosti InfluenceMap, o níž informoval zpravodajský server Channel News Asia. Shell a Chevron tyto závěry odmítly.
(Celý text)

Zplanělá rostlina boryt by z Pálavy mohla zmizet za 10 až 15 let
25. března 2019 05:30

MIKULOV (ČTK) - Zplanělý boryt barvířský by z Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava mohl zmizet za 10 až 15 let. Tato rostlina je rozšířená na 22 hektarech, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru. Dobrovolníci na jaře boryt každoročně vytrhávají. Zájemci o letošní takzvané borytobraní se už mohou přihlašovat přes web, řekl Jiří Kmet, vedoucí Správy CHKO Pálava, která o rezervaci pečuje.
(Celý text)

Pojištění proti živelným pohromám přijde v čase klimatických změn draho
25. března 2019 01:58

PRAHA (Ekolist) - Jestli jsou v něčem statistici pojišťoven dobří, tak v počtech a odhadech pravděpodobnosti. Proto nepřekvapí jejich reakce na události z let posledních: více požárů, povodní, ničivého sucha je stálo už tolik, že teď chtějí zvýšit cenu za pojištění. O hodně. Globální trend zvyšování cen by ale mohl efektivně vyřadit nižší a střední ekonomickou třídu ze systému pojištění. Píše o tom Guardian.
(Celý text)

Na co si dát pozor, když si místo klasické zářivky chcete dát LED trubici?
25. března 2019 01:12

PRAHA (Ekolist) - LED umožňují nahradit už téměř všechny typy světelných zdrojů a to včetně obvyklých lineárních zářivek. Náhrady jsou dnes bezpečné a velmi jednoduché na výměnu. Přesto je třeba si zkontrolovat několik důležitých detailů.
(Celý text)

Krajská města podporují občany v třídění bioodpadu a kompostování
24. března 2019 23:15

(ČTK) - Krajská města jako Pardubice, Jihlava, Hradec Králové a některé části Prahy svými projekty podporují občany v třídění biologicky rozložitelného odpadu a v kompostování. Někteří lidé ale stále nevědí, co do bioodpadu patří. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Od začátku dubna budou mít obce povinnost zajišťovat svoz rostlinné biomasy celoročně. Města jako Hradec Králové, Ostrava nebo Rožnov pod Radhoštěm pro zájem lidí už celoroční svoz zavedla dříve.
(Celý text)

Udržitelnou módu představí v Praze festival Slou Days
24. března 2019 23:10

PRAHA (ČTK) - Oblečení, doplňky, organickou kosmetiku i bytové vybavení nabídne v Praze festival udržitelné módy Slou Days. Na festivalu se představí desítky značek z oblasti ekologické a etické módy. Cílem je upozornit na ekologické problémy a podpořit větší udržitelnost. Přehlídka se uskuteční od 5. do 6. dubna v karlínských prostorách Hauch Gallery. O programu informovala mluvčí festivalu Olga Bures Vrbikova.
(Celý text)

Obce budou muset od 1. dubna vyvážet bioodpad celoročně
24. března 2019 08:37

(ČTK) - Od 1. dubna budou mít obce povinnost vyvážet bioodpad rostlinného původu celoročně. Nové opatření by mohlo přispět k naplnění kapacit kompostáren, kterých v posledních letech vzniklo 529, ale jejich kapacity se využívají jen z 53 procent. V tiskové zprávě o tom informovala Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Dosud se odpad z hnědých popelnic sváží od začátku dubna do konce října.


(Celý text)

Výročí havárie Exxon Valdez: druhé největší ropné katastrofy v USA
24. března 2019 06:00

WASHINGTON/PRAHA (ČTK) - Obří ropný tanker Exxon Valdez ztroskotal u Aljašky 24. března 1989. Plul tehdy pod vlajkou USA a patřil společnosti Exxon. Na vodu byl spuštěn jen dva a půl před roku nehodou, v říjnu 1986.
(Celý text)

Odstřely divočáků loni klesly, zabitých se vyšetřilo na 145.000
24. března 2019 01:25

PRAHA (ČTK) - Myslivci loni poslali na vyšetření na parazita svalovce meziročně o skoro 85.000 méně vzorků z divočáků, bylo jich zhruba 145.000. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy. Vyšetření na svalovce je povinné, odstřely přemnožených divokých prasat se tak loni snížily. Číslo ještě není úplné, soukromé laboratoře podle Majera můžou údaje vkládat do veterinárních systémů až do půlky dubna, ale zásadní nárůst se neočekává. Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty byla loni větší úroda žaludů a bukvic, prasata tak nešlo snadno lákat. Současná dotační politika ze strany ministerstva zemědělství pro myslivce pak podle něj není vhodně nastavená.
(Celý text)

V Děčíně instalovali stovky pachových ohradníků kvůli divočákům
24. března 2019 00:05

DĚČÍN (ČTK) - Stovky pachových ohradníků nechal rozmístit děčínský magistrát v okrajové části města Bynov, kde je zástavba panelových i rodinných domů. Vyslyšel tak stížnosti obyvatel, kteří si stěžovali, že z lesa vybíhají divočáci s způsobují v jejich okolí škody. ČTK to dnes řekl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil. Pořízení ohradníků podle něj přišlo zhruba na 10.000 korun.
(Celý text)

Rusa zatkli v Indonésii - se zdrogovaným orangutanem
23. března 2019 10:02

JAKARTA (ČTK) - Ruský turista byl na letišti Denpasar na indonéském ostrově Bali zatčen poté, co se pokoušel opustit zemi s orangutanem. Lidoop byl nadrogovaný a uložený v turistově zavazadle, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na místní policii.
(Celý text)

Nově objevený pavouk má jméno podle Stormtrooperů ze Star Wars
23. března 2019 01:55

PRAHA (ČTK) - Bíle odění Stormtroopeři z filmové série Star Wars jsou prakticky k nerozeznání jeden od druhého. Tato identičnost inspirovala mezinárodní tým vědců, kteří v Kolumbii objevili nový rod pavouků - a pojmenovali ho podle úderné pěchoty Galaktického impéria Stormtropis, napsal zpravodajský server Live Science.
(Celý text)

Češi loni odevzdali 1645 tun použitých baterií, meziročně méně
23. března 2019 01:04

PRAHA (ČTK) - Češi loni odevzdali k recyklaci 1645 tun použitých baterií, je to o 45 tun méně než v roce 2017. V tiskové zprávě o tom informovala nezisková společnost Ecobat, která v Česku zajišťuje zpětný sběr. Na recyklaci končí 45 procent všech baterií, které byly dány do oběhu. Nejvíce se vybralo, stejně jako v předchozím roce, v Jihomoravském kraji.
(Celý text)

Senát kvůli Evropské komisi posílil pozici ekologických sdružení
23. března 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát. Kabinet předlohu připravil na základě výtek Evropské komise. Nyní ji dostane k podpisu prezident.


(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 953 | Další