ecomonitor.cz
verze pro tisk
Chcete čistou vodu v rybnících? Pak nepomůže vyhnat rybáře a přestat chovat kapry, říká Jindřich Duras
22. dubna 2019 01:51

PLZEŇ (Ekolist) - Rybníky, ve kterých by se dalo koupat, aby jeden pohledal. O různých způsobech využívání rybníků, rybářích, kaprech, odpadních vodách a znečištění rybníků jsme si povídali s vodohospodářem ze státního podniku Povodí Vltavy Jindřichem Durasem.
(Celý text)

Zdá se, že svět bere zákaz jednorázových plastů vážně
22. dubna 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Roční spotřeba plastových sáčků loni dosáhla rekordní sumy, 500 miliard kusů. To je nějakých 150 kusů na každého lidského obyvatele planety Země. Jednorázový benefit sáčku, jehož průměrná užitečnost trvá 12 minut, ale rozhodně nemůže vynahradit tisíc let rozkladu a škody na životním prostředí. Proto se stále více zemí odhodlává k jejich zákazu. Víte, kde můžete jít za jejich prodej do vězení? O tom píše Bussines Insider.
(Celý text)

V keňském muzeu se našly kosti dosud neznámého "obřího lva"
22. dubna 2019 00:30

(ČTK) - Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které desítky let ležely uložené v zásuvce v keňském muzeu. O objevu tento týden informoval odborný časopis Journal of Vertebrate Paleontology a BBC.


(Celý text)

Kroměřížský entomolog, který sbírá brouky již 70 let, ukázal své exempláře
22. dubna 2019 00:15

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Část své bohaté sbírky představil minulý víkend na kroměřížském výstavišti entomolog Jiří Stavinoha z Kroměříže. Lidé si mohli prohlédnout exotické brouky, například největší brouky Afriky či Asie velké kolem deseti centimetrů. Sběru brouků se Stavinoha věnuje 70 let, začal v devíti letech, řekl minulou neděli Stavinoha.
(Celý text)

Rybník Rosnička budou čistit i plovoucí ostrůvky
21. dubna 2019 00:30

SVITAVY (ČTK) - Svitavy nechají na rybník Rosnička instalovat takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic, kvůli kterým se v nádrži nedá koupat. Kolem rybníka také město vysadí mokřadní a vodní rostliny, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Svitav Jiří Johanides.
(Celý text)

Ochránci v Pavlově vypustili ježky a netopýry, přijímají mláďata
21. dubna 2019 00:20

JIHLAVA (ČTK) - Ochránci přírody z Pavlova na Havlíčkobrodsku už vypustili desítky ježků a netopýrů, kteří v tamní záchranné stanici přečkali zimu. Ve stanici, která se stará o oslabená nebo zraněná zvířata, teď začala přibývat mláďata. Přispělo k tomu i kácení v lesích způsobené kůrovcovou kalamitou. V jednom poraženém stromě poblíž Golčova Jeníkova byli čerstvě vylíhlí puštíci obecní, řekl ve čtvrtek ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
(Celý text)

Evropský parlament potvrdil podobu snižování emisí u nákladních aut
21. dubna 2019 00:18

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament (EP) ve čvrtek potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030 snížit emise o 30 procent, už od roku 2025 to má být o 15 procent v porovnání s letošními hodnotami. Je to vůbec poprvé, co si EU stanoví pravidla pro emise u těžkých nákladních automobilů, které jsou v Evropě zodpovědné zhruba za čtvrtinu objemu emisí v dopravě.
(Celý text)

Jak se daří zemím, které zavedly uhlíkovou daň?
20. dubna 2019 01:37

PRAHA (Ekolist) - Nápad zdanit produkci emisí oxidu uhličitého a bojovat tak proti znečištění ovzduší a klimatickým změnám je tu s námi už dobře dvacet let. V současnosti toto schéma využívá přes čtyřicet různých vlád světa a jiné země, například členské státy EU, mají své vlastní plošné variace uhlíkové daně. Otázka zní, jak opatření funguje v praxi. A podle New York Times nás výsledky úplně nepotěší.
(Celý text)

Otec v Austrálii zachránil synka, kterého z karavanu odvekl dingo
20. dubna 2019 01:14

(ČTK) - Jistý muž v Austrálii zachránil svého 14měsíčního synka, kterého v noci na pátek z jejich karavanu odvlekl pes dingo. O této události, která se stala na ostrově Fraser ve státu Queensland, včera informuje agentura AP.
(Celý text)

Čech převážel po německé dálnici klokana a ptáky bez dokladů
20. dubna 2019 00:29

(ČTK) - Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě sovy, šest bernešek (z čeledi kachnovitých) a deset kachen. Muž pro neobvyklý náklad neměl potřebné doklady, a tak byla ve čvrtek zvířata převezena do norimberské zoo a do přírodního parku Sommerhausen poblíž Würzburgu, informoval podle agentury DPA policejní mluvčí.
(Celý text)

Výstava orchidejí v Českých Budějovicích nabízí tisícovku exponátů
20. dubna 2019 00:10

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Přibližně tisícovku exponátů si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě orchidejí a dalších exotických rostlin, která ve čtvrtek začala v českobudějovickém kulturním domě Metropol. Většina vystavovaných rostlin je prodejná. Expozice kombinuje především komerční a botanické orchideje a dále africké sukulenty. Řekl to organizátor akce Karel Willinger.
(Celý text)

Český unikát. V rezervaci velkých kopytníků se loni narodila první dvojčata zubrů v republice
19. dubna 2019 01:52

PRAHA (Ekolist) - Vůbec první dvojčata zubrů v historii České republiky se v loňském roce narodila v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko Benátek nad Jizerou. O vzácném přírůstku informovali vědci a ochranáři v rámci zveřejnění výsledků sčítání českých zubrů za rok 2018.
(Celý text)

Evropští odborníci budou hledat způsoby, jak chránit aleje podél silnic. Zatím u nás spíš mizí
19. dubna 2019 01:25

PRAHA (Ekolist) - Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Londýně protestují u letiště Heathrow
19. dubna 2019 01:15

LONDÝN (ČTK) - Skupina ekologických aktivistů od dnešního rána demonstruje u nejrušnějšího britského letiště Heathrow. Provoz londýnského vzdušného přístavu, přes který dnes před velikonočním víkendem projde na 250.000 lidí, narušen nebyl, na místě je podle agentury Reuters více policistů než protestujících.
(Celý text)

O Cenu Josefa Vavrouška se uchází i středoškolští demonstranti za klima
19. dubna 2019 01:04

PRAHA (Ekolist) - Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství, je v kategorii za dlouhodobý přínos nominováno dvanáct osobností. Deset návrhů se pak sešlo v kategorii za výjimečný environmentální počin. Laureáti obou kategorií, které vybere odborná porota, si převezmou prestižní ocenění spolu s plastikami od uměleckého skláře Vladimíra Kleina v rámci Světového dne životního prostředí 5. června, a to v senátních prostorách Valdštejnského paláce. Informuje o tom pořádající Nadace Partnerství.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí: Nové zákony o odpadech by mohly začít platit od ledna 2021
19. dubna 2019 00:20

OLOMOUC (ČTK) - Od roku 2021 by mohly platit čtyři připravené zákony, které do českého právního řádu zavádí odpadovou legislativu EU. Návrhy mají snížit množství odpadu vyváženého na skládky, zvýšit míru recyklace a umožnit energetické využití zbytkového odpadu. Vláda by návrhy norem měla schvalovat koncem roku, pak je dostanou zákonodárci. Na konferenci o odpadech v Olomouci to včera novinářům řekl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí (MŽP) Jaromír Manhart.
(Celý text)

Ekologická aktivistka Thunbergová se ve Vatikánu sešla s papežem
18. dubna 2019 13:30

VATIKÁN (ČTK) - Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která v posledním půlroce inspirovala statisíce školáků na celém světě k boji za ochranu klimatu, se včera ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem "Připojte se ke klimatické stávce".
(Celý text)

Co nám vlastně říkají vyhynutí a zázračné návraty druhů?
18. dubna 2019 09:50

PRAHA (Ekolist) - Kdy se vlastně stane nějaký druh vyhynulý? Je to zdánlivě prostá otázka, která dnes v ochranářské praxi zaznívá poměrně často. Už proto, že se takovým vyhynutím většinou snažíme bránit. Jak ale ukazují události z několika posledních týdnů, ne vždy to s oním vyhynutím trefíme a způsob této definitivní klasifikace bude asi zapotřebí přehodnotit. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Babiš: Rychlé změny v boji se suchem se nedají očekávat
18. dubna 2019 08:12

PRAHA (ČTK) - Regionální samosprávy by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přijmout opatření k odpovědnému nakládání s vodou a nečekat na pokyny vlády. Rychlé změny k lepšímu v boji se suchem se podle něj nedají očekávat, je nutná dlouhodobá systémová práce na změně situace. Premiér to včera uvedl na konferenci Ochrana vody v přírodě, kterou pořádají zemědělští odboráři dohromady s Agrární komorou ČR.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita dosáhla loni zcela extrémního rozsahu. Prognóza na letošek není příznivá
18. dubna 2019 01:59

PRAHA (Ekolist) - Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být pečlivé vyhledávání, včasné zpracování a účinná asanace aktivních kůrovcových stromů s cílem co nejvíce oddálit rozpad smrkových porostů. Je třeba za každou cenu zastavit rozvoj a šíření podkorního hmyzu do dalších oblastí a vyšších poloh s často cennými původními populacemi smrku. Bez politické vůle, která umožní potřebné legislativní změny a vhodně upraví dotační politiku, bude nesmírně složité současnou situaci zvládnout.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 964 | Další

Online diskuse
Chcete čistou vodu v rybnících? Pak nepomůže vyhnat rybáře a přestat chovat kapry, říká Jindřich Duras
22. dubna 2019 01:51

PLZEŇ (Ekolist) - Rybníky, ve kterých by se dalo koupat, aby jeden pohledal. O různých způsobech využívání rybníků, rybářích, kaprech, odpadních vodách a znečištění rybníků jsme si povídali s vodohospodářem ze státního podniku Povodí Vltavy Jindřichem Durasem.
(Celý text)

Zdá se, že svět bere zákaz jednorázových plastů vážně
22. dubna 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Roční spotřeba plastových sáčků loni dosáhla rekordní sumy, 500 miliard kusů. To je nějakých 150 kusů na každého lidského obyvatele planety Země. Jednorázový benefit sáčku, jehož průměrná užitečnost trvá 12 minut, ale rozhodně nemůže vynahradit tisíc let rozkladu a škody na životním prostředí. Proto se stále více zemí odhodlává k jejich zákazu. Víte, kde můžete jít za jejich prodej do vězení? O tom píše Bussines Insider.
(Celý text)

V keňském muzeu se našly kosti dosud neznámého "obřího lva"
22. dubna 2019 00:30

(ČTK) - Nový druh obřího savce podobného tygrovi či lvovi identifikovali vědci po prozkoumání kostí, které desítky let ležely uložené v zásuvce v keňském muzeu. O objevu tento týden informoval odborný časopis Journal of Vertebrate Paleontology a BBC.


(Celý text)

Kroměřížský entomolog, který sbírá brouky již 70 let, ukázal své exempláře
22. dubna 2019 00:15

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Část své bohaté sbírky představil minulý víkend na kroměřížském výstavišti entomolog Jiří Stavinoha z Kroměříže. Lidé si mohli prohlédnout exotické brouky, například největší brouky Afriky či Asie velké kolem deseti centimetrů. Sběru brouků se Stavinoha věnuje 70 let, začal v devíti letech, řekl minulou neděli Stavinoha.
(Celý text)

Rybník Rosnička budou čistit i plovoucí ostrůvky
21. dubna 2019 00:30

SVITAVY (ČTK) - Svitavy nechají na rybník Rosnička instalovat takzvané plovoucí ostrovy. Ukotvené plováky, na kterých je vegetace, mají pomoci vyčistit vodu od sinic, kvůli kterým se v nádrži nedá koupat. Kolem rybníka také město vysadí mokřadní a vodní rostliny, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Svitav Jiří Johanides.
(Celý text)

Ochránci v Pavlově vypustili ježky a netopýry, přijímají mláďata
21. dubna 2019 00:20

JIHLAVA (ČTK) - Ochránci přírody z Pavlova na Havlíčkobrodsku už vypustili desítky ježků a netopýrů, kteří v tamní záchranné stanici přečkali zimu. Ve stanici, která se stará o oslabená nebo zraněná zvířata, teď začala přibývat mláďata. Přispělo k tomu i kácení v lesích způsobené kůrovcovou kalamitou. V jednom poraženém stromě poblíž Golčova Jeníkova byli čerstvě vylíhlí puštíci obecní, řekl ve čtvrtek ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
(Celý text)

Evropský parlament potvrdil podobu snižování emisí u nákladních aut
21. dubna 2019 00:18

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament (EP) ve čvrtek potvrdil pravidla pro snižování emisí oxidu uhličitého u nákladních automobilů. Cílem je k roku 2030 snížit emise o 30 procent, už od roku 2025 to má být o 15 procent v porovnání s letošními hodnotami. Je to vůbec poprvé, co si EU stanoví pravidla pro emise u těžkých nákladních automobilů, které jsou v Evropě zodpovědné zhruba za čtvrtinu objemu emisí v dopravě.
(Celý text)

Jak se daří zemím, které zavedly uhlíkovou daň?
20. dubna 2019 01:37

PRAHA (Ekolist) - Nápad zdanit produkci emisí oxidu uhličitého a bojovat tak proti znečištění ovzduší a klimatickým změnám je tu s námi už dobře dvacet let. V současnosti toto schéma využívá přes čtyřicet různých vlád světa a jiné země, například členské státy EU, mají své vlastní plošné variace uhlíkové daně. Otázka zní, jak opatření funguje v praxi. A podle New York Times nás výsledky úplně nepotěší.
(Celý text)

Otec v Austrálii zachránil synka, kterého z karavanu odvekl dingo
20. dubna 2019 01:14

(ČTK) - Jistý muž v Austrálii zachránil svého 14měsíčního synka, kterého v noci na pátek z jejich karavanu odvlekl pes dingo. O této události, která se stala na ostrově Fraser ve státu Queensland, včera informuje agentura AP.
(Celý text)

Čech převážel po německé dálnici klokana a ptáky bez dokladů
20. dubna 2019 00:29

(ČTK) - Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě sovy, šest bernešek (z čeledi kachnovitých) a deset kachen. Muž pro neobvyklý náklad neměl potřebné doklady, a tak byla ve čvrtek zvířata převezena do norimberské zoo a do přírodního parku Sommerhausen poblíž Würzburgu, informoval podle agentury DPA policejní mluvčí.
(Celý text)

Výstava orchidejí v Českých Budějovicích nabízí tisícovku exponátů
20. dubna 2019 00:10

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Přibližně tisícovku exponátů si mohou návštěvníci prohlédnout na výstavě orchidejí a dalších exotických rostlin, která ve čtvrtek začala v českobudějovickém kulturním domě Metropol. Většina vystavovaných rostlin je prodejná. Expozice kombinuje především komerční a botanické orchideje a dále africké sukulenty. Řekl to organizátor akce Karel Willinger.
(Celý text)

Český unikát. V rezervaci velkých kopytníků se loni narodila první dvojčata zubrů v republice
19. dubna 2019 01:52

PRAHA (Ekolist) - Vůbec první dvojčata zubrů v historii České republiky se v loňském roce narodila v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, nedaleko Benátek nad Jizerou. O vzácném přírůstku informovali vědci a ochranáři v rámci zveřejnění výsledků sčítání českých zubrů za rok 2018.
(Celý text)

Evropští odborníci budou hledat způsoby, jak chránit aleje podél silnic. Zatím u nás spíš mizí
19. dubna 2019 01:25

PRAHA (Ekolist) - Pátý ročník mezinárodní konference Aleje 2019 bude koncem dubna hostit zástupce ministerstva životního prostředí, silničáře a úředníky za účasti odborníků z celé Evropy. Diskutovat budou o systematické ochraně a obnově alejí v krajině. Konferenci pořádá spolek Arnika ve spolupráci s Krajským úřadem Libereckého kraje a polskou organizací Fundacja Ekorozwoju.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Londýně protestují u letiště Heathrow
19. dubna 2019 01:15

LONDÝN (ČTK) - Skupina ekologických aktivistů od dnešního rána demonstruje u nejrušnějšího britského letiště Heathrow. Provoz londýnského vzdušného přístavu, přes který dnes před velikonočním víkendem projde na 250.000 lidí, narušen nebyl, na místě je podle agentury Reuters více policistů než protestujících.
(Celý text)

O Cenu Josefa Vavrouška se uchází i středoškolští demonstranti za klima
19. dubna 2019 01:04

PRAHA (Ekolist) - Na ekologickou Cenu Josefa Vavrouška, kterou uděluje Nadace Partnerství, je v kategorii za dlouhodobý přínos nominováno dvanáct osobností. Deset návrhů se pak sešlo v kategorii za výjimečný environmentální počin. Laureáti obou kategorií, které vybere odborná porota, si převezmou prestižní ocenění spolu s plastikami od uměleckého skláře Vladimíra Kleina v rámci Světového dne životního prostředí 5. června, a to v senátních prostorách Valdštejnského paláce. Informuje o tom pořádající Nadace Partnerství.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí: Nové zákony o odpadech by mohly začít platit od ledna 2021
19. dubna 2019 00:20

OLOMOUC (ČTK) - Od roku 2021 by mohly platit čtyři připravené zákony, které do českého právního řádu zavádí odpadovou legislativu EU. Návrhy mají snížit množství odpadu vyváženého na skládky, zvýšit míru recyklace a umožnit energetické využití zbytkového odpadu. Vláda by návrhy norem měla schvalovat koncem roku, pak je dostanou zákonodárci. Na konferenci o odpadech v Olomouci to včera novinářům řekl ředitel odboru odpadů ministerstva životního prostředí (MŽP) Jaromír Manhart.
(Celý text)

Ekologická aktivistka Thunbergová se ve Vatikánu sešla s papežem
18. dubna 2019 13:30

VATIKÁN (ČTK) - Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová, která v posledním půlroce inspirovala statisíce školáků na celém světě k boji za ochranu klimatu, se včera ve Vatikánu setkala s papežem Františkem. Na závěr jeho generální audience na náměstí svatého Petra s ní papež krátce hovořil a ona při tom držela ceduli s nápisem "Připojte se ke klimatické stávce".
(Celý text)

Co nám vlastně říkají vyhynutí a zázračné návraty druhů?
18. dubna 2019 09:50

PRAHA (Ekolist) - Kdy se vlastně stane nějaký druh vyhynulý? Je to zdánlivě prostá otázka, která dnes v ochranářské praxi zaznívá poměrně často. Už proto, že se takovým vyhynutím většinou snažíme bránit. Jak ale ukazují události z několika posledních týdnů, ne vždy to s oním vyhynutím trefíme a způsob této definitivní klasifikace bude asi zapotřebí přehodnotit. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Babiš: Rychlé změny v boji se suchem se nedají očekávat
18. dubna 2019 08:12

PRAHA (ČTK) - Regionální samosprávy by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) přijmout opatření k odpovědnému nakládání s vodou a nečekat na pokyny vlády. Rychlé změny k lepšímu v boji se suchem se podle něj nedají očekávat, je nutná dlouhodobá systémová práce na změně situace. Premiér to včera uvedl na konferenci Ochrana vody v přírodě, kterou pořádají zemědělští odboráři dohromady s Agrární komorou ČR.
(Celý text)

Kůrovcová kalamita dosáhla loni zcela extrémního rozsahu. Prognóza na letošek není příznivá
18. dubna 2019 01:59

PRAHA (Ekolist) - Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být pečlivé vyhledávání, včasné zpracování a účinná asanace aktivních kůrovcových stromů s cílem co nejvíce oddálit rozpad smrkových porostů. Je třeba za každou cenu zastavit rozvoj a šíření podkorního hmyzu do dalších oblastí a vyšších poloh s často cennými původními populacemi smrku. Bez politické vůle, která umožní potřebné legislativní změny a vhodně upraví dotační politiku, bude nesmírně složité současnou situaci zvládnout.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 964 | Další