ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vědci pátrají v mořích po plastech, které nejsou vidět
19. května 2019 09:01

(ČTK) - Každoročně lidé vyhodí do moří miliony tun plastů, ale jen malá část z nich je vidět. Kam mizí zbytek? Mezinárodní tým vědců se nyní snaží vyřešit záhadu neviditelných plastů, píše agentura AFP.
(Celý text)

Průtok říčky Punkvy v jeskyních byl loni nejnižší za 100 let
19. května 2019 08:12

OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos. V páetk to řekl Stanislav Lejska z Českého hydrometeorologického ústavu, který se měřením stavu vodních hladin v jeskyni dlouhodobě zabývá.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil průměrně 63 kg tříděného odpadu
19. května 2019 00:27

(ČTK) - Každý obyvatel České republiky loni vytřídil průměrně téměř 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Je to o tři kilogramy více než v roce 2017. Nejvíc třídí odpady lidé v Královéhradeckém kraji, následuje Kraj Vysočina a Středočeský kraj. Pokud se započítají i kovy odevzdané ve výkupnách, je na prvním místě Olomoucký kraj následovaný Vysočinou a hradeckým krajem. Statistiky za minulý rok v pátek poskytl Svaz měst a obcí ČR na základě údajů společnosti EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém recyklace komunálního odpadu.
(Celý text)

V lomu ČSA u Mostu pokračuje útlum těžby, přemění se v jezero
18. května 2019 07:20

MOST (ČTK) - V lomu Československé armády (ČSA) u Mostu zbývá vytěžit 16 milionů tun uhlí, další zásoby se nacházejí už za územními limity. O nich předchozí vláda rozhodla, že zůstanou zachovány. Důl se uzavře v roce 2024, jeho část se přemění v jezero. Zástupcům Evropské komise, kteří byli ve čtvrtek na návštěvě Ústeckého kraje, to řekl Vladimír Rouček, ředitel těžební společnosti skupiny Sev.en Energy, která na ČSA uhlí těží.
(Celý text)

V Thajsku vysadí mangrovy na záchranu buddhistického chrámu
18. května 2019 01:10

SAMUT ČIN (ČTK) - Buddhistický chrám, který kdysi stával uprostřed vesnice, je nyní sevřen vodami v důsledku eroze pobřeží, zvláště patrné v Thajském zálivu. Mniši ale nechtějí odejít a věřící vkládají naděje do výsadby mangrovů, píše agentura AFP.
(Celý text)

Uherské Hradiště krátkými komiksy upozorňuje na nakládání s odpady
18. května 2019 00:11

U. HRADIŠTĚ (ČTK) - Město Uherské Hradiště připravilo kampaň, která pomocí krátkých komiksů upozorňuje občany na některé zásady či novinky v nakládání s odpady. Jednoduchá postavička děvčátka, kterou vytvořila studentka UMPRUM Uherské Hradiště Jana Zháňalová, upozorňuje na černé skládky, nakládání s kovovým odpadem, nutnost sešlapávání PET lahví nebo rozkládání papírových krabic před vyhozením, sdělil včera v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Pášma. Smyslem kampaně je snížit množství směsného komunálního odpadu.
(Celý text)

Jak jsme v Jistebnici vyseli květnatý pás. Pomůže motýlům a ušetří peníze za sekání
17. května 2019 13:34

JISTEBNICE (Ekolist) - Už delší dobu se nedají přehlédnout články o rychlém úbytku hmyzu. Zásadní roli v něm hraje např. ničení životního prostředí hmyzu a rozšíření pesticidů. Nepoužívání pesticidů je u nás asi běh na dlouhou trať, co ale můžeme ovlivnit vlastně hned je vytvořit pro hmyz dostatek prostoru aspoň u sebe doma.

Dál pak můžeme zkusit apelovat na místní zastupitelstva anebo zkusit něco podniknout sami.

A tak jsem se nechala inspirovat už pár let fungujícími květnatými pásy v Českých Budějovicích a pokusila se prosadit vytvoření květnatého pásu u nás ve městě.


(Celý text)

Rákos jako prospěšný škůdce a užitečný nepřítel
17. května 2019 12:53

PRAHA (Ekolist) - V ekologii obecně platí, že na druhy nepůvodní, tedy ty zavlečené a invazní, hledíme s jistou nevolí. A pokud k tomu máme vůli a prostředky, snažíme se je všemožně likvidovat. Zdá se ale, že ve Spojených státech amerických teď jednoho nezvaného hosta vezmou ochránci přírody na milost. Píše o tom The Conversation.
(Celý text)

Lesní školky mohou vzdělávat, ale děti se nemají jak legálně najíst
17. května 2019 07:40

PRAHA (Ekolist) - Lesní školky mohou vzdělávat, ale děti se nemají jak najíst. Na pomoc k vyřešení táhnoucího se problému byly přizvány odbornice ze Skotska. Ukázalo se, že lesní školky mohou v praxi naplnit všechna kritéria bezpečného stravování, která ukládají evropská nařízení. Nemohou k tomu však mít potravinářský podnik nebo školní výdejnu, protože v české legislativě to znamená mít stavbu. Podaří se konečně najít legislativní řešení?
(Celý text)

Několik běžců na okraji Plzně napadl zřejmě dravý pták
17. května 2019 00:50

PLZEŇ (ČTK) - Neobvyklou záhadu řeší v těchto dnech ochránci přírody v Plzni. Na místní záchrannou stanici živočichů se tento týden obrátil mladý muž, kterého v lese u Borských polích napadl při běhání větší pták. Později se přihlásili další tři běžci se stejnou zkušeností. Z incidentu si odnesli škrábance, řekl dnes Karel Makoň ze stanice. Původně se domníval, že na běžce mohla výjimečně zaútočit sova puštík. Když se ale objevilo více případů, mohly být podle Makoně útočníkem spíše dravý pták se sokolnickým výcvikem.
(Celý text)

Čeští vědci zkoumají, jak CO2 při spalování oddělit a zpracovat
17. května 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR (AV ČR) zkoumají možnosti, jak oddělit oxid uhličitý (CO2) při spalování a znovu ho využít. Pracují také na využití pevných zbytků ze spalování, které mohou být nebezpečné. Na konferenci k výsledkům Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie, o tom včera informoval Michal Šyc z oddělení environmentálního inženýrství. Cílem vědců je vyvinout nástroj na oddělování znečišťujících látek (polutantů) ze spalování.
(Celý text)

Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze
17. května 2019 00:29

(ČTK) - Čtvrtmilionový severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze a po Kostnici a Ludwigslustu se stal třetím německým městem, které tak učinilo. Krok má vést k tomu, aby opatření směřující k ochraně klimatu měla v městském rozhodování vyšší prioritu než dosud.
(Celý text)

Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem
17. května 2019 00:28

PRAHA (ČTK) - Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během včerejšího veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.
(Celý text)

Liberecký kraj dokončil projekt na podporu vzácné kuňky ohnivé
17. května 2019 00:25

(ČTK) - Liberecký kraj dokončil hlavní část projektu zaměřeného na zlepšení podmínek pro život a rozmnožování vzácné kuňky ohnivé v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. Nové prosluněné tůně už přilákaly nové obyvatele, řekl včera mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Kuňka, která je pro své charakteristické červené skvrny na břiše nazývána také kuňka ohnivá, je silně ohroženým druhem. Na kvalitu biotopu je velmi náročná.
(Celý text)

Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka
17. května 2019 00:24

PŘÍBRAM (ČTK) - Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl v úterý novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Německu obsadili rozestavěný plynovod
17. května 2019 00:22

(ČTK) - Ekologičtí aktivisté ve Wrangelsburgu na severovýchodě Německa včera obsadili rozestavěný plynovod Eugal, kterým má k českým hranicím proudit plyn z plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí policie podle agentury DPA informoval, že několik lidí vlezlo do již položeného potrubí a odmítají ho opustit.
(Celý text)

Filipíny odvolávají z Kanady diplomaty kvůli sporu o odpadky
17. května 2019 00:20

(ČTK) - Filipíny stahují z Kanady své nejvyšší diplomaty poté, co Ottawa promeškala termín, do kterého měla odvézt zpět 69 lodních kontejnerů plných odpadků. Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který si často nebere servítky ani při diplomatických stycích, minulý měsíc pohrozil Kanadě válkou a dodal, že kontejnery s odpadky osobně doprovodí přes moře zpět do Kanady - anebo je vyklopí před kanadským velvyslanectvím v Manile, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Firma z Novojičínska dostala pokutu za znečišťování ovzduší
17. května 2019 00:12

(ČTK) - Společnost UPIA International ze Studénky, která provozuje termické čisticí zařízení, dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 600.000 korun za opakované znečišťování ovzduší. Porušovala podmínky při termickém čištění kovů. Pokuty už v minulosti dostala několikrát, od roku 2015 třikrát. Řekla to mluvčí ČIŽP Jana Jandová.
(Celý text)

Město Vsetín začne na akcích používat zálohované kelímky
17. května 2019 00:09

VSETÍN (ČTK) - Město Vsetín a jeho organizace začnou používat při akcích zálohované vratné kelímky. Postupně by měly být na všech akcích pořádaných Domem kultury a Vsetínskou sportovní. Poprvé budou použity na koupališti Pod Pecníkem při letošní letní sezoně, řekla včera novinářům místostarostka Simona Hlaváčová (KDU-ČSL). Velkým testem bude festival Valašské záření, který navštěvuje několik tisíc lidí.
(Celý text)

Odsolování mořské vody ničí životní prostředí. Nejen spotřebou energie, ale také toxickou solankou
16. května 2019 11:25

PRAHA (Ekolist) - Někdy je hezké nalézt technické řešení problému, které nepůsobí další komplikace. Odsolovací zařízení na úpravu mořské vody na pitnou ale evidentně tenhle případ nebudou. Odpadní solanky z nich je totiž příliš, takže prakticky vyhubí vše ve svém dosahu. Píše o tom ScienceNews.org.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 976 | Další

Online diskuse
Vědci pátrají v mořích po plastech, které nejsou vidět
19. května 2019 09:01

(ČTK) - Každoročně lidé vyhodí do moří miliony tun plastů, ale jen malá část z nich je vidět. Kam mizí zbytek? Mezinárodní tým vědců se nyní snaží vyřešit záhadu neviditelných plastů, píše agentura AFP.
(Celý text)

Průtok říčky Punkvy v jeskyních byl loni nejnižší za 100 let
19. května 2019 08:12

OSTROV U MACOCHY (ČTK) - Průtok říčky Punkvy v Moravském krasu je i letos pod dlouhodobým normálem. Loni se na stanici Skalní Mlýn dostal na několik dní dokonce na nejnižší hranici od dob začátku měření, tedy za bezmála 100 let. Pokud se situace nezmění, je nakročeno k nepříjemným rekordům i letos. V páetk to řekl Stanislav Lejska z Českého hydrometeorologického ústavu, který se měřením stavu vodních hladin v jeskyni dlouhodobě zabývá.
(Celý text)

Každý Čech loni vytřídil průměrně 63 kg tříděného odpadu
19. května 2019 00:27

(ČTK) - Každý obyvatel České republiky loni vytřídil průměrně téměř 63 kilogramu papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Je to o tři kilogramy více než v roce 2017. Nejvíc třídí odpady lidé v Královéhradeckém kraji, následuje Kraj Vysočina a Středočeský kraj. Pokud se započítají i kovy odevzdané ve výkupnách, je na prvním místě Olomoucký kraj následovaný Vysočinou a hradeckým krajem. Statistiky za minulý rok v pátek poskytl Svaz měst a obcí ČR na základě údajů společnosti EKO-KOM, která provozuje celorepublikový systém recyklace komunálního odpadu.
(Celý text)

V lomu ČSA u Mostu pokračuje útlum těžby, přemění se v jezero
18. května 2019 07:20

MOST (ČTK) - V lomu Československé armády (ČSA) u Mostu zbývá vytěžit 16 milionů tun uhlí, další zásoby se nacházejí už za územními limity. O nich předchozí vláda rozhodla, že zůstanou zachovány. Důl se uzavře v roce 2024, jeho část se přemění v jezero. Zástupcům Evropské komise, kteří byli ve čtvrtek na návštěvě Ústeckého kraje, to řekl Vladimír Rouček, ředitel těžební společnosti skupiny Sev.en Energy, která na ČSA uhlí těží.
(Celý text)

V Thajsku vysadí mangrovy na záchranu buddhistického chrámu
18. května 2019 01:10

SAMUT ČIN (ČTK) - Buddhistický chrám, který kdysi stával uprostřed vesnice, je nyní sevřen vodami v důsledku eroze pobřeží, zvláště patrné v Thajském zálivu. Mniši ale nechtějí odejít a věřící vkládají naděje do výsadby mangrovů, píše agentura AFP.
(Celý text)

Uherské Hradiště krátkými komiksy upozorňuje na nakládání s odpady
18. května 2019 00:11

U. HRADIŠTĚ (ČTK) - Město Uherské Hradiště připravilo kampaň, která pomocí krátkých komiksů upozorňuje občany na některé zásady či novinky v nakládání s odpady. Jednoduchá postavička děvčátka, kterou vytvořila studentka UMPRUM Uherské Hradiště Jana Zháňalová, upozorňuje na černé skládky, nakládání s kovovým odpadem, nutnost sešlapávání PET lahví nebo rozkládání papírových krabic před vyhozením, sdělil včera v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Pášma. Smyslem kampaně je snížit množství směsného komunálního odpadu.
(Celý text)

Jak jsme v Jistebnici vyseli květnatý pás. Pomůže motýlům a ušetří peníze za sekání
17. května 2019 13:34

JISTEBNICE (Ekolist) - Už delší dobu se nedají přehlédnout články o rychlém úbytku hmyzu. Zásadní roli v něm hraje např. ničení životního prostředí hmyzu a rozšíření pesticidů. Nepoužívání pesticidů je u nás asi běh na dlouhou trať, co ale můžeme ovlivnit vlastně hned je vytvořit pro hmyz dostatek prostoru aspoň u sebe doma.

Dál pak můžeme zkusit apelovat na místní zastupitelstva anebo zkusit něco podniknout sami.

A tak jsem se nechala inspirovat už pár let fungujícími květnatými pásy v Českých Budějovicích a pokusila se prosadit vytvoření květnatého pásu u nás ve městě.


(Celý text)

Rákos jako prospěšný škůdce a užitečný nepřítel
17. května 2019 12:53

PRAHA (Ekolist) - V ekologii obecně platí, že na druhy nepůvodní, tedy ty zavlečené a invazní, hledíme s jistou nevolí. A pokud k tomu máme vůli a prostředky, snažíme se je všemožně likvidovat. Zdá se ale, že ve Spojených státech amerických teď jednoho nezvaného hosta vezmou ochránci přírody na milost. Píše o tom The Conversation.
(Celý text)

Lesní školky mohou vzdělávat, ale děti se nemají jak legálně najíst
17. května 2019 07:40

PRAHA (Ekolist) - Lesní školky mohou vzdělávat, ale děti se nemají jak najíst. Na pomoc k vyřešení táhnoucího se problému byly přizvány odbornice ze Skotska. Ukázalo se, že lesní školky mohou v praxi naplnit všechna kritéria bezpečného stravování, která ukládají evropská nařízení. Nemohou k tomu však mít potravinářský podnik nebo školní výdejnu, protože v české legislativě to znamená mít stavbu. Podaří se konečně najít legislativní řešení?
(Celý text)

Několik běžců na okraji Plzně napadl zřejmě dravý pták
17. května 2019 00:50

PLZEŇ (ČTK) - Neobvyklou záhadu řeší v těchto dnech ochránci přírody v Plzni. Na místní záchrannou stanici živočichů se tento týden obrátil mladý muž, kterého v lese u Borských polích napadl při běhání větší pták. Později se přihlásili další tři běžci se stejnou zkušeností. Z incidentu si odnesli škrábance, řekl dnes Karel Makoň ze stanice. Původně se domníval, že na běžce mohla výjimečně zaútočit sova puštík. Když se ale objevilo více případů, mohly být podle Makoně útočníkem spíše dravý pták se sokolnickým výcvikem.
(Celý text)

Čeští vědci zkoumají, jak CO2 při spalování oddělit a zpracovat
17. května 2019 00:30

PRAHA (ČTK) - Vědci z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR (AV ČR) zkoumají možnosti, jak oddělit oxid uhličitý (CO2) při spalování a znovu ho využít. Pracují také na využití pevných zbytků ze spalování, které mohou být nebezpečné. Na konferenci k výsledkům Strategie AV21, která propojuje práci různých pracovišť akademie, o tom včera informoval Michal Šyc z oddělení environmentálního inženýrství. Cílem vědců je vyvinout nástroj na oddělování znečišťujících látek (polutantů) ze spalování.
(Celý text)

Severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze
17. května 2019 00:29

(ČTK) - Čtvrtmilionový severoněmecký Kiel vyhlásil stav klimatické nouze a po Kostnici a Ludwigslustu se stal třetím německým městem, které tak učinilo. Krok má vést k tomu, aby opatření směřující k ochraně klimatu měla v městském rozhodování vyšší prioritu než dosud.
(Celý text)

Vlastníci lesů chtějí urychlit výplatu peněz na boj s kůrovcem
17. května 2019 00:28

PRAHA (ČTK) - Tři miliardy korun, o jejichž vyčlenění ze státního rozpočtu na boj s kůrovcovou kalamitou se vyjednává, by bylo podle ministerstva zemědělství možné uvolnit koncem roku. Soukromí vlastníci lesů je ale potřebují rychleji. Podporu našli mezi senátory během včerejšího veřejného slyšení i u ministerstva životního prostředí.
(Celý text)

Liberecký kraj dokončil projekt na podporu vzácné kuňky ohnivé
17. května 2019 00:25

(ČTK) - Liberecký kraj dokončil hlavní část projektu zaměřeného na zlepšení podmínek pro život a rozmnožování vzácné kuňky ohnivé v oblasti Cihelenských a Manušických rybníků na Českolipsku. Nové prosluněné tůně už přilákaly nové obyvatele, řekl včera mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Kuňka, která je pro své charakteristické červené skvrny na břiše nazývána také kuňka ohnivá, je silně ohroženým druhem. Na kvalitu biotopu je velmi náročná.
(Celý text)

Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka
17. května 2019 00:24

PŘÍBRAM (ČTK) - Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl v úterý novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Německu obsadili rozestavěný plynovod
17. května 2019 00:22

(ČTK) - Ekologičtí aktivisté ve Wrangelsburgu na severovýchodě Německa včera obsadili rozestavěný plynovod Eugal, kterým má k českým hranicím proudit plyn z plynovodu Nord Stream 2. Mluvčí policie podle agentury DPA informoval, že několik lidí vlezlo do již položeného potrubí a odmítají ho opustit.
(Celý text)

Filipíny odvolávají z Kanady diplomaty kvůli sporu o odpadky
17. května 2019 00:20

(ČTK) - Filipíny stahují z Kanady své nejvyšší diplomaty poté, co Ottawa promeškala termín, do kterého měla odvézt zpět 69 lodních kontejnerů plných odpadků. Filipínský prezident Rodrigo Duterte, který si často nebere servítky ani při diplomatických stycích, minulý měsíc pohrozil Kanadě válkou a dodal, že kontejnery s odpadky osobně doprovodí přes moře zpět do Kanady - anebo je vyklopí před kanadským velvyslanectvím v Manile, napsala agentura Reuters.
(Celý text)

Firma z Novojičínska dostala pokutu za znečišťování ovzduší
17. května 2019 00:12

(ČTK) - Společnost UPIA International ze Studénky, která provozuje termické čisticí zařízení, dostala od České inspekce životního prostředí pokutu 600.000 korun za opakované znečišťování ovzduší. Porušovala podmínky při termickém čištění kovů. Pokuty už v minulosti dostala několikrát, od roku 2015 třikrát. Řekla to mluvčí ČIŽP Jana Jandová.
(Celý text)

Město Vsetín začne na akcích používat zálohované kelímky
17. května 2019 00:09

VSETÍN (ČTK) - Město Vsetín a jeho organizace začnou používat při akcích zálohované vratné kelímky. Postupně by měly být na všech akcích pořádaných Domem kultury a Vsetínskou sportovní. Poprvé budou použity na koupališti Pod Pecníkem při letošní letní sezoně, řekla včera novinářům místostarostka Simona Hlaváčová (KDU-ČSL). Velkým testem bude festival Valašské záření, který navštěvuje několik tisíc lidí.
(Celý text)

Odsolování mořské vody ničí životní prostředí. Nejen spotřebou energie, ale také toxickou solankou
16. května 2019 11:25

PRAHA (Ekolist) - Někdy je hezké nalézt technické řešení problému, které nepůsobí další komplikace. Odsolovací zařízení na úpravu mořské vody na pitnou ale evidentně tenhle případ nebudou. Odpadní solanky z nich je totiž příliš, takže prakticky vyhubí vše ve svém dosahu. Píše o tom ScienceNews.org.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 976 | Další