ecomonitor.cz
verze pro tisk
Polsko prodloužilo lhůtu na připomínky k Turówu do 15.července
26. června 2019 00:20

LIBEREC (ČTK) - Ministerstvu životního prostředí ČR (MŽP) se podařilo vyjednat s Poláky prodloužení lhůty pro podávání připomínek k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Připomínky je tak možné ministerstvu posílat až do 15. července. Včera o tom informoval mluvčí MŽP Ondřej Charvát. Liberecký kraj tak má víc času na zpracování připomínek k záměru. Původně lhůta vypršela už 10. června.
(Celý text)

Olomouc testuje "chytré" koše, které samy poznají, že jsou plné
26. června 2019 00:17

OLOMOUC (ČTK) - Tři "chytré" odpadkové koše byly minulý týden zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné. Pokud se nová technologie osvědčí v provozu, tak by se moderní odpadkové koše mohly v budoucnu stát součástí městského mobiliáře.
(Celý text)

Fosilní paliva v Británii poprvé nejsou hlavním zdrojem elektřiny
26. června 2019 00:15

(ČTK) - Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit více elektřiny z "čistých" zdrojů než z těch, které generují uhlíkové emise. Minulý týden to oznámil provozovatel britské rozvodné sítě National Grid. S jistotou to předpovídá na základě situace z prvních pěti měsíců roku, v nichž ekologicky šetrná výroba poprvé předčila fosilní paliva jakožto hlavní zdroj elektřiny v Británii.
(Celý text)

Brněnské skautské oddíly trápí kůrovec, ničí okolí tábořišť
26. června 2019 00:11

BRNO (ČTK) - Brněnské skautské oddíly v létě pořádají 57 táborů, odjede na ně více dětí než loni. Problémy ale způsobuje kůrovec, který ničí okolí tábořišť, uvedla včera v tiskové zprávě za brněnské oddíly Iveta Zieglová. Proti kůrovci budou skauti aktivně bojovat v Krkonošském národním parku.
(Celý text)

Policie chce obžalobu aktivistů za obsazení elektrárny Chvaletice
26. června 2019 00:09

CHVALETICE (ČTK) - Policie uzavírá případ aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Do několika dní chce policie podat návrh na podání obžaloby státnímu zástupci, sdělila minulý týden mluvčí krajské policie Markéta Janovská. "V současné době bylo umožněno stranám řízení prostudování spisového materiálu," uvedla Janovská.
(Celý text)

Na soutoku Moravy a Dyje je unikátní příroda. Stát se se státem neshodne na tom, zda a jak ji chránit
25. června 2019 12:00

PRAHA (Ekolist) - Na soutoku řek Moravy a Dyje se nachází území obrovské přírodní hodnoty. Světlé a otevřené lesy s pařezy a starými stromy, které v oblasti nazývané Soutok rostou, jsou dnes v České republice velmi vzácné. A proto jsou vzácné i rostliny a živočichové, kteří je obývají. Oblast Soutoku považují odborníci na ochranu přírody za unikátní natolik, že si zaslouží ochranu. Tu jí ale stát nedokáže už několik let zajistit.
(Celý text)

Jak s půdou hospodaří boží hospodáři?
25. června 2019 11:38

PRAHA (Sedmá generace) - Proces majetkového vyrovnání mezi církvemi a státem vzedmul v nábožensky jinak spíše vlažném Česku vlnu emocí. Jejich symbolickým vyjádřením se stala ruka preláta, natahující se na předvolebních billboardech ČSSD z roku 2012 lačně po naditém žoku peněz. Stranou pozornosti účastníků disputací o adekvátnosti vynaložených miliard zůstalo mnohé. Například snaha o reflexi, co bude emancipační proces znamenat pro roli církve ve společnosti — natož co bude znamenat pro přírodu. Další díl seriálu Naše půda jsme se proto rozhodli věnovat církevnímu hospodaření na tuzemských polích a lukách.
(Celý text)

Pětice nosorožců z Česka se vrátila do Afriky. Mají přispět k obnově tamní populace
25. června 2019 10:28

PRAHA (Ekolist) - Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Informuje o tom Safari park Dvůr Králové.
(Celý text)

Zelený návrat: Vietnamské supermarkety balí potraviny do listů banánovníků
25. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Dobré zprávy? Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny přírodní alternativou. Zboží teď balí do listů banánovníku. Vznikajících odpadů tak sice není méně, ale zato je bez obtíží kompostovatelný. Píše o tom například VNexpres.
(Celý text)

Po nedělní demonstraci se v Praze uklidilo osm tun odpadu
25. června 2019 00:37

PRAHA (ČTK) - Účastníci nedělní demonstrace po sobě v neděli na pražské Letné a v jejím okolí zanechali přibližně osm tun odpadu, na jehož úklidu se podíleli pracovníci Pražských služeb a dobrovolníci. Na dotaz novinářů to včera uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Úklid začal po skončení akce po 19:15 a trval do 1:00. Zřejmě největší polistopadovou demonstraci zorganizoval spolek Milion chvilek, další protest je v plánu opět na Letné 16. listopadu.
(Celý text)

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu
25. června 2019 00:33

(ČTK) - V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu. Informoval o tom v neděli list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.
(Celý text)

Studie: Velryby v řeckých vodách hynou kvůli spolykaným plastům
25. června 2019 00:30

(ČTK) - Studie zkoumající mrtvé velryby a delfíny vyplavené na březích Řecka ukázala, že jejich žaludky obsahují znepokojivě velké množství plastů, které jim přivozují často pomalou a bolestnou smrt. Informovala o tom agentura AP.
(Celý text)

Uhelná komise by měla poprvé zasednout v létě
25. června 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nová uhelná komise by měla poprvé zasednout o prázdninách. V tuto chvíli má 16 nebo 17 členů, bude mít paritní zastoupení ministerstev průmyslu a životního prostředí. Novinářům to včera po zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hovořil o založení komise po vzoru Německa poprvé v březnu.
(Celý text)

Ruské úřady rozpouštějí "velrybí vězení"
25. června 2019 00:20

MOSKVA (ČTK) - Ruské úřady začaly s osvobozováním skoro stovky nelegálně odchycených kosatek a běluh z "velrybího vězení" na ruském Dálném východě, proti kterému ostře a hlasitě protestovali ochránci životního prostředí. Podle místopředsedy ruské vlády Alexeje Gordějeva potrvá asi čtyři měsíce, než budou všichni kytovci na svobodě. Podle doporučení vědců totiž mají být vypuštěni tam, kde byli chyceni.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Porýní ukončili blokádu hnědouhelného dolu
25. června 2019 00:19

KOLÍN NAD RÝNEM (ČTK) - Ekologičtí aktivisté v neděli vyklidili povrchový důl Garzweiler v porýnské hnědouhelné pánvi na západě Německa, kam se jim podařilo v sobotu i přes policejní uzávěru proniknout. Končí také blokáda tratě, po které se vozí uhlí do blízkých elektráren v Neurathu a Niederaussemu, které stejně jako důl Garzweiler patří skupině RWE. S odvoláním na policii to napsala agentura DPA a na twitteru to potvrdila také ekologická skupina Ende Gelände, která demonstraci organizovala.
(Celý text)

Ekologické organizace kritizují vládu kvůli odpadovému zákonu i recyklaci
25. června 2019 00:15

(ČTK) - Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. Návrh navíc nedostatečně podporuje recyklaci a prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací a Výboru pro životní prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je ale nový zákon naopak klíčem ke zvýšení recyklace a občany k třídění motivuje. Tento týden uplyne první rok od jmenování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).
(Celý text)

Město Slavičín chce vysázet 500 stromů, zejména ovocné odrůdy
25. června 2019 00:12

SLAVIČÍN (ČTK) - Slavičín na Zlínsku chce vysázet 500 stromů. Město tak chce obnovit nebo zatraktivnit zaniklé či málo využívané polní cesty i některé cyklotrasy, sdělil minulý týden v tiskové zprávě starosta Tomáš Chmela (nez.)
(Celý text)

Dobříš zkouší úpravnu vody, která pomůže v období sucha
25. června 2019 00:08

DOBŘÍŠ (ČTK) - Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala. Zkouší proto další zařízení, která jsou na trhu, řekl předminulý týden technolog Martin Kolařík z Vodohospodářské společnosti Dobříš.
(Celý text)

České pušky přispívají k vybíjení afrických nosorožců. Report ukazuje, jak se k nim pytláci dostali
24. června 2019 08:00

PRAHA (Ekolist) - Statistiky hovoří o tom, že v Africe jsou každý den upytlačeni dva nosorožci. Několikaleté vyšetřování ukázalo, že s vybíjením vzácných zvířat je přímo spojená i Česká republika. Mosambičtí pytláci si totiž velmi oblíbili výkonné pušky z České zbrojovky v Uherském Brodě. Ty byly však určené pro americký trh. Otázka zní, jak se k nim dostali pytláci v Africe. Odpověď přináší zpráva Follow the Guns.
(Celý text)

Pušky, které končily v rukou afrických pytláků? Přestali jsme je vyrábět, říká za zbrojovku Radek Hauerland
24. června 2019 01:02

PRAHA (Ekolist) - V dubnu vydala organizace Conflict Awareness Project obsáhlý report Follow the Guns, který mapuje, jak se k africkým pytlákům dostávají kvalitní lovecké pušky. Některé z nich byly vyrobené Českou zbrojovkou. Za zbrojovku s námi po e-mailu komunikoval Radek Hauerland.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 995 | Další

Online diskuse
Polsko prodloužilo lhůtu na připomínky k Turówu do 15.července
26. června 2019 00:20

LIBEREC (ČTK) - Ministerstvu životního prostředí ČR (MŽP) se podařilo vyjednat s Poláky prodloužení lhůty pro podávání připomínek k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Připomínky je tak možné ministerstvu posílat až do 15. července. Včera o tom informoval mluvčí MŽP Ondřej Charvát. Liberecký kraj tak má víc času na zpracování připomínek k záměru. Původně lhůta vypršela už 10. června.
(Celý text)

Olomouc testuje "chytré" koše, které samy poznají, že jsou plné
26. června 2019 00:17

OLOMOUC (ČTK) - Tři "chytré" odpadkové koše byly minulý týden zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné. Pokud se nová technologie osvědčí v provozu, tak by se moderní odpadkové koše mohly v budoucnu stát součástí městského mobiliáře.
(Celý text)

Fosilní paliva v Británii poprvé nejsou hlavním zdrojem elektřiny
26. června 2019 00:15

(ČTK) - Letošní rok bude pro Británii prvním, kdy bude do místní sítě proudit více elektřiny z "čistých" zdrojů než z těch, které generují uhlíkové emise. Minulý týden to oznámil provozovatel britské rozvodné sítě National Grid. S jistotou to předpovídá na základě situace z prvních pěti měsíců roku, v nichž ekologicky šetrná výroba poprvé předčila fosilní paliva jakožto hlavní zdroj elektřiny v Británii.
(Celý text)

Brněnské skautské oddíly trápí kůrovec, ničí okolí tábořišť
26. června 2019 00:11

BRNO (ČTK) - Brněnské skautské oddíly v létě pořádají 57 táborů, odjede na ně více dětí než loni. Problémy ale způsobuje kůrovec, který ničí okolí tábořišť, uvedla včera v tiskové zprávě za brněnské oddíly Iveta Zieglová. Proti kůrovci budou skauti aktivně bojovat v Krkonošském národním parku.
(Celý text)

Policie chce obžalobu aktivistů za obsazení elektrárny Chvaletice
26. června 2019 00:09

CHVALETICE (ČTK) - Policie uzavírá případ aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří v roce 2016 obsadili chladicí věž elektrárny Chvaletice a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Pět z nich bylo obviněno z poškození cizí věci a poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Do několika dní chce policie podat návrh na podání obžaloby státnímu zástupci, sdělila minulý týden mluvčí krajské policie Markéta Janovská. "V současné době bylo umožněno stranám řízení prostudování spisového materiálu," uvedla Janovská.
(Celý text)

Na soutoku Moravy a Dyje je unikátní příroda. Stát se se státem neshodne na tom, zda a jak ji chránit
25. června 2019 12:00

PRAHA (Ekolist) - Na soutoku řek Moravy a Dyje se nachází území obrovské přírodní hodnoty. Světlé a otevřené lesy s pařezy a starými stromy, které v oblasti nazývané Soutok rostou, jsou dnes v České republice velmi vzácné. A proto jsou vzácné i rostliny a živočichové, kteří je obývají. Oblast Soutoku považují odborníci na ochranu přírody za unikátní natolik, že si zaslouží ochranu. Tu jí ale stát nedokáže už několik let zajistit.
(Celý text)

Jak s půdou hospodaří boží hospodáři?
25. června 2019 11:38

PRAHA (Sedmá generace) - Proces majetkového vyrovnání mezi církvemi a státem vzedmul v nábožensky jinak spíše vlažném Česku vlnu emocí. Jejich symbolickým vyjádřením se stala ruka preláta, natahující se na předvolebních billboardech ČSSD z roku 2012 lačně po naditém žoku peněz. Stranou pozornosti účastníků disputací o adekvátnosti vynaložených miliard zůstalo mnohé. Například snaha o reflexi, co bude emancipační proces znamenat pro roli církve ve společnosti — natož co bude znamenat pro přírodu. Další díl seriálu Naše půda jsme se proto rozhodli věnovat církevnímu hospodaření na tuzemských polích a lukách.
(Celý text)

Pětice nosorožců z Česka se vrátila do Afriky. Mají přispět k obnově tamní populace
25. června 2019 10:28

PRAHA (Ekolist) - Pět kriticky ohrožených nosorožců černých bylo úspěšně přepraveno ze Safari Parku ve Dvoře Králové do národního parku Akagera ve Rwandě. Tato skupina má podpořit obnovení populace nosorožců v zemi. Na převozu se podílela rwandská vláda, organizace African Parks a zastřešila ho Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií. Informuje o tom Safari park Dvůr Králové.
(Celý text)

Zelený návrat: Vietnamské supermarkety balí potraviny do listů banánovníků
25. června 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Dobré zprávy? Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny přírodní alternativou. Zboží teď balí do listů banánovníku. Vznikajících odpadů tak sice není méně, ale zato je bez obtíží kompostovatelný. Píše o tom například VNexpres.
(Celý text)

Po nedělní demonstraci se v Praze uklidilo osm tun odpadu
25. června 2019 00:37

PRAHA (ČTK) - Účastníci nedělní demonstrace po sobě v neděli na pražské Letné a v jejím okolí zanechali přibližně osm tun odpadu, na jehož úklidu se podíleli pracovníci Pražských služeb a dobrovolníci. Na dotaz novinářů to včera uvedl mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Úklid začal po skončení akce po 19:15 a trval do 1:00. Zřejmě největší polistopadovou demonstraci zorganizoval spolek Milion chvilek, další protest je v plánu opět na Letné 16. listopadu.
(Celý text)

V Pacifiku byla opět instalována hráz na zachytávání odpadu
25. června 2019 00:33

(ČTK) - V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu. Informoval o tom v neděli list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.
(Celý text)

Studie: Velryby v řeckých vodách hynou kvůli spolykaným plastům
25. června 2019 00:30

(ČTK) - Studie zkoumající mrtvé velryby a delfíny vyplavené na březích Řecka ukázala, že jejich žaludky obsahují znepokojivě velké množství plastů, které jim přivozují často pomalou a bolestnou smrt. Informovala o tom agentura AP.
(Celý text)

Uhelná komise by měla poprvé zasednout v létě
25. června 2019 00:25

PRAHA (ČTK) - Nová uhelná komise by měla poprvé zasednout o prázdninách. V tuto chvíli má 16 nebo 17 členů, bude mít paritní zastoupení ministerstev průmyslu a životního prostředí. Novinářům to včera po zahájení Konference ekonomických diplomatů v pražském Černínském paláci řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) hovořil o založení komise po vzoru Německa poprvé v březnu.
(Celý text)

Ruské úřady rozpouštějí "velrybí vězení"
25. června 2019 00:20

MOSKVA (ČTK) - Ruské úřady začaly s osvobozováním skoro stovky nelegálně odchycených kosatek a běluh z "velrybího vězení" na ruském Dálném východě, proti kterému ostře a hlasitě protestovali ochránci životního prostředí. Podle místopředsedy ruské vlády Alexeje Gordějeva potrvá asi čtyři měsíce, než budou všichni kytovci na svobodě. Podle doporučení vědců totiž mají být vypuštěni tam, kde byli chyceni.
(Celý text)

Ekologičtí aktivisté v Porýní ukončili blokádu hnědouhelného dolu
25. června 2019 00:19

KOLÍN NAD RÝNEM (ČTK) - Ekologičtí aktivisté v neděli vyklidili povrchový důl Garzweiler v porýnské hnědouhelné pánvi na západě Německa, kam se jim podařilo v sobotu i přes policejní uzávěru proniknout. Končí také blokáda tratě, po které se vozí uhlí do blízkých elektráren v Neurathu a Niederaussemu, které stejně jako důl Garzweiler patří skupině RWE. S odvoláním na policii to napsala agentura DPA a na twitteru to potvrdila také ekologická skupina Ende Gelände, která demonstraci organizovala.
(Celý text)

Ekologické organizace kritizují vládu kvůli odpadovému zákonu i recyklaci
25. června 2019 00:15

(ČTK) - Vláda nepředložila nový zákon o odpadech do konce roku 2018, jak slíbila ve svém programovém prohlášení, ale až letos v dubnu. Návrh navíc nedostatečně podporuje recyklaci a prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Shodli se na tom zástupci ekologických organizací a Výboru pro životní prostředí. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) je ale nový zákon naopak klíčem ke zvýšení recyklace a občany k třídění motivuje. Tento týden uplyne první rok od jmenování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO).
(Celý text)

Město Slavičín chce vysázet 500 stromů, zejména ovocné odrůdy
25. června 2019 00:12

SLAVIČÍN (ČTK) - Slavičín na Zlínsku chce vysázet 500 stromů. Město tak chce obnovit nebo zatraktivnit zaniklé či málo využívané polní cesty i některé cyklotrasy, sdělil minulý týden v tiskové zprávě starosta Tomáš Chmela (nez.)
(Celý text)

Dobříš zkouší úpravnu vody, která pomůže v období sucha
25. června 2019 00:08

DOBŘÍŠ (ČTK) - Dobříš na Příbramsku testuje zařízení, které by umožnilo využívat vodu z lomu Jezírko. Město by díky tomu získalo nový zdroj využitelný hlavně v období, kdy lidé z vodovodní sítě odebírají více vody kvůli zalévání. Loni měla radnice na tři měsíce zapůjčenou mobilní úpravnu vody od Státní správy hmotných rezerv (SSHR), tato technologie mu ale nevyhovovala. Zkouší proto další zařízení, která jsou na trhu, řekl předminulý týden technolog Martin Kolařík z Vodohospodářské společnosti Dobříš.
(Celý text)

České pušky přispívají k vybíjení afrických nosorožců. Report ukazuje, jak se k nim pytláci dostali
24. června 2019 08:00

PRAHA (Ekolist) - Statistiky hovoří o tom, že v Africe jsou každý den upytlačeni dva nosorožci. Několikaleté vyšetřování ukázalo, že s vybíjením vzácných zvířat je přímo spojená i Česká republika. Mosambičtí pytláci si totiž velmi oblíbili výkonné pušky z České zbrojovky v Uherském Brodě. Ty byly však určené pro americký trh. Otázka zní, jak se k nim dostali pytláci v Africe. Odpověď přináší zpráva Follow the Guns.
(Celý text)

Pušky, které končily v rukou afrických pytláků? Přestali jsme je vyrábět, říká za zbrojovku Radek Hauerland
24. června 2019 01:02

PRAHA (Ekolist) - V dubnu vydala organizace Conflict Awareness Project obsáhlý report Follow the Guns, který mapuje, jak se k africkým pytlákům dostávají kvalitní lovecké pušky. Některé z nich byly vyrobené Českou zbrojovkou. Za zbrojovku s námi po e-mailu komunikoval Radek Hauerland.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 995 | Další