ecomonitor.cz
verze pro tisk
Proti plastům v mořích a řekách by mohly pomoci spousty bublinek
23. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Každou minutu prý skončí v moři takové množství plastů, že by to zaplnilo korbu jednoho náklaďáku. Za jeden den je to 1440 náklaďáků a na konci roku má tahle nadílka podobu 8 milionů tun. Přes 80 % tohoto množství má přitom svůj původ přímo na souši, uniká řekami z pevniny do oceánů. Co s tím? Možná pomůže spousta bublinek. Píše o tom WeForum.org.
(Celý text)

U Turnova zahynul pravděpodobně další vlk po srážce s autem
23. ledna 2020 00:59

(Ekolist) - Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
(Celý text)

Výzkum ukázal, že v kůře smrku může přezimovat 75.000 lýkožroutů
23. ledna 2020 00:27

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - V kůře jednoho smrku může přezimovat až 75.000 brouků kůrovce. Ukázal to experiment, kdy vědci shromáždili kůru ze dvou stromů a simulovali pro ni jarní podmínky. Ze sebraného materiálu se v daném prostředí do měsíce vyrojilo 150.000 lýkožroutů. Na experimentu se podíleli vědci z českobudějovického biologického centra akademie věd a Lesy ČR. Řekla to za biologické centrum Daniela Procházková.
(Celý text)

Trump v Davosu prohlásil, že by si rád vyslechl Thunbergovou
23. ledna 2020 00:25

DAVOS (ČTK) - Americký prezident Donald Trump včera před odjezdem z 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu uvedl, že by si rád poslechl projev švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové a že nevěří, že by změna klimatu byla falešnou zprávou. Tématu klimatických změn se včera ve svém vystoupení věnovala také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová či předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
(Celý text)

Umíme se zbavit malárie. Ale hrozí nám, že tím zničíme rovnováhu přírody, říká etik Marek Orko Vácha
23. ledna 2020 00:23

PRAHA (Ekolist) - Možnosti genetických úprav dnes dosáhli takové přesnosti, že brzy budeme umět oživit mamuta nebo se zbavit komárů přenášejících malárii. Zároveň jsme ale nuceni uznat, že nevíme, jak fungují přírodní ekosystémy a neumíme vytvořit žádný, který by fungoval. O tom, do jaké míry tedy máme novými prostředky zasahovat do přírody, jsme si povídali s biologem a etikem Markem Orko Váchou.
(Celý text)

Dobrovolníci v dubnu opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy
23. ledna 2020 00:17

SÁZAVA (ČTK) - Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Patnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční před začátkem turistické sezony od 3. do 5. dubna, informovala v pondělí Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

Školy v Ústí nad Labem se zapojí do výzvy Přírodní zahrady
23. ledna 2020 00:14

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Sedm základních a pět mateřských škol v Ústí nad Labem se může zapojit do výzvy Přírodní zahrady vyhlášené ministerstvem životního prostředí. Schválila to městská rada. Školy mají možnost upravit s pomocí státní podpory dětská hřiště nebo zahrady na školních pozemcích v přírodním stylu. Takto upravené prostory využijí pro výuku ve venkovním prostředí. Novinářům to minulý týden řekl náměstek primátora Michal Ševcovic (PRO Zdraví a Sport).
(Celý text)

Polský odborový předák má problém: setkal se s Thunbergovou
23. ledna 2020 00:12

VARŠAVA (ČTK) - Předák hornických odborů z jednoho uhelného dolu na jihu Polska čelí obviněním ze zrady poté, co se setkal se švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. "Řekl jsem jí, že se horníci nebojí změn, pokud se s nimi jedná poctivě," komentoval Jerzy Hubka společný snímek s aktivistkou. Na internetu však sklidil bouři nevole a nadávek. Včera se od něj distancoval i vlastní odborový svaz ZZG, který schůzku s aktivistkou před kamerami označil za projev "hloupé megalomanie".
(Celý text)

V Zoo Brno utekli čtyři vlci, už je chytili, zoo byla ale celý den zavřená
23. ledna 2020 00:09

BRNO (ČTK) - Z výběhu v brněnské zoo v úterý utekli čtyři vlci arktičtí, chovatelé je brzy odchytili. Nikomu se nic nestalo, zoo ale v úterý zůstala zavřená. Řekl to mluvčí zařízení Michal Vaňáč.
(Celý text)

Policie navrhla obžalobu v kauze krkonošského dotačního podvodu
23. ledna 2020 00:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradecká policie včera navrhla krajskému státnímu zastupitelství obžalovat devět osob v takzvané krkonošské kauze. Případ se týká dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů. Obviněno je osm lidí a právnická osoba. Novinářům to včera řekl náměstek ředitele krajské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek.
(Celý text)

Austrálie dala svolení k odstřelu 10 000 velbloudů
22. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - APY neboli Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara, je oblastí místní správy v Jižní Austrálii. Na území s rozlohou o polovinu větší, než celá Česká republika, žije jen 2300 lidí. A také spousta velbloudů, které teď čeká velký regulační odstřel. Píše o tom CNN.
(Celý text)

Svět se podle OSN musí připravit na miliony klimatických migrantů
22. ledna 2020 00:30

DAVOS (ČTK) - Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.
(Celý text)

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře
22. ledna 2020 00:26

PRAHA (ČTK) - Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor včera doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako Sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.
(Celý text)

Berlín chystá od roku 2035 úplný zákaz aut se spalovacím motorem
22. ledna 2020 00:25

BERLÍN (ČTK) - Řidiči se musejí postupně začít připravovat na to, že po německé metropoli nebudou moci jezdit autem, které má spalovací motor. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.
(Celý text)

Odpadní vody z obcí by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš
22. ledna 2020 00:20

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun. Novinářům to včera řekl radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Rozkoš kromě ochrany před povodněmi plní i rekreační funkci, vyhledávají ji fanoušci vodních sportů či rybolovu.
(Celý text)

Na švédských letištích loni ubylo dva miliony pasažérů
22. ledna 2020 00:17

(ČTK) - Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostnátních linkách. Informovala o tom státní společnost Swedavia, která letiště spravuje. Po omezení cestování letadlem volá hnutí švédského původu "flygskam", jež by se dalo přeložit jako "stud z létání". Loni hnutí získalo proslulost a letecký průmysl začal úzce sledovat trendy v zemích jako Švédsko a Německo, kde má kampaň výraznější dopad.
(Celý text)

Děčínská zoo zavřela kvůli ptačí chřipce pavilon ptáků
22. ledna 2020 00:13

(ČTK) - Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených voliér. Ptačí chřipka se v České republice objevila koncem minulého týdne v jednom malém chovu, je i v některých okolních státech. Snížit riziko nákazy má i uzavření ptačího pavilonu. Včera to řekla mluvčí zoo Alena Houšková.
(Celý text)

Vyžlovka u Prahy dokončila přestavbu čističky téměř za 40 milionů Kč
22. ledna 2020 00:11

VYŽLOVKA (ČTK) - Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
(Celý text)

Ostrov vybuduje nové zázemí pro psí útulek Bety
22. ledna 2020 00:10

OSTROV (ČTK) - Ostrov na Karlovarsku chce vybudovat nové zázemí pro psí útulek Bety. Místo současné boudy postaví novou budovu, ve které bude zázemí pro zaměstnance, ale například i ošetřovna. Město nyní vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele zázemí, do kterého investuje čtyři miliony korun z městského rozpočtu, řekl včera starosta Jan Bureš (ODS).
(Celý text)

ČIŽP: Firma Transbeton porušila vodní zákon, pokuta je 310.000 Kč
22. ledna 2020 00:07

SKALICE NAD SVITAVOU (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Transbeton za porušení vodního zákona pokutu zhruba 310.000 Kč. Firma ve své betonárně ve Skalici nad Svitavou na Blanensku podle inspekce nepovoleně odebírala podzemní vodu. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti novináři zjišťují.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1242 | Další

Online diskuse
Proti plastům v mořích a řekách by mohly pomoci spousty bublinek
23. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Každou minutu prý skončí v moři takové množství plastů, že by to zaplnilo korbu jednoho náklaďáku. Za jeden den je to 1440 náklaďáků a na konci roku má tahle nadílka podobu 8 milionů tun. Přes 80 % tohoto množství má přitom svůj původ přímo na souši, uniká řekami z pevniny do oceánů. Co s tím? Možná pomůže spousta bublinek. Píše o tom WeForum.org.
(Celý text)

U Turnova zahynul pravděpodobně další vlk po srážce s autem
23. ledna 2020 00:59

(Ekolist) - Psovitá šelma byla nalezena 22. ledna nedaleko silnice I/35 poblíž Turnova. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zvíře převezli k podrobnému zkoumání expertům z České zemědělské univerzity v Praze.
(Celý text)

Výzkum ukázal, že v kůře smrku může přezimovat 75.000 lýkožroutů
23. ledna 2020 00:27

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - V kůře jednoho smrku může přezimovat až 75.000 brouků kůrovce. Ukázal to experiment, kdy vědci shromáždili kůru ze dvou stromů a simulovali pro ni jarní podmínky. Ze sebraného materiálu se v daném prostředí do měsíce vyrojilo 150.000 lýkožroutů. Na experimentu se podíleli vědci z českobudějovického biologického centra akademie věd a Lesy ČR. Řekla to za biologické centrum Daniela Procházková.
(Celý text)

Trump v Davosu prohlásil, že by si rád vyslechl Thunbergovou
23. ledna 2020 00:25

DAVOS (ČTK) - Americký prezident Donald Trump včera před odjezdem z 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu uvedl, že by si rád poslechl projev švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové a že nevěří, že by změna klimatu byla falešnou zprávou. Tématu klimatických změn se včera ve svém vystoupení věnovala také předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová či předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
(Celý text)

Umíme se zbavit malárie. Ale hrozí nám, že tím zničíme rovnováhu přírody, říká etik Marek Orko Vácha
23. ledna 2020 00:23

PRAHA (Ekolist) - Možnosti genetických úprav dnes dosáhli takové přesnosti, že brzy budeme umět oživit mamuta nebo se zbavit komárů přenášejících malárii. Zároveň jsme ale nuceni uznat, že nevíme, jak fungují přírodní ekosystémy a neumíme vytvořit žádný, který by fungoval. O tom, do jaké míry tedy máme novými prostředky zasahovat do přírody, jsme si povídali s biologem a etikem Markem Orko Váchou.
(Celý text)

Dobrovolníci v dubnu opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy
23. ledna 2020 00:17

SÁZAVA (ČTK) - Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Patnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční před začátkem turistické sezony od 3. do 5. dubna, informovala v pondělí Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

Školy v Ústí nad Labem se zapojí do výzvy Přírodní zahrady
23. ledna 2020 00:14

ÚSTÍ N.L. (ČTK) - Sedm základních a pět mateřských škol v Ústí nad Labem se může zapojit do výzvy Přírodní zahrady vyhlášené ministerstvem životního prostředí. Schválila to městská rada. Školy mají možnost upravit s pomocí státní podpory dětská hřiště nebo zahrady na školních pozemcích v přírodním stylu. Takto upravené prostory využijí pro výuku ve venkovním prostředí. Novinářům to minulý týden řekl náměstek primátora Michal Ševcovic (PRO Zdraví a Sport).
(Celý text)

Polský odborový předák má problém: setkal se s Thunbergovou
23. ledna 2020 00:12

VARŠAVA (ČTK) - Předák hornických odborů z jednoho uhelného dolu na jihu Polska čelí obviněním ze zrady poté, co se setkal se švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. "Řekl jsem jí, že se horníci nebojí změn, pokud se s nimi jedná poctivě," komentoval Jerzy Hubka společný snímek s aktivistkou. Na internetu však sklidil bouři nevole a nadávek. Včera se od něj distancoval i vlastní odborový svaz ZZG, který schůzku s aktivistkou před kamerami označil za projev "hloupé megalomanie".
(Celý text)

V Zoo Brno utekli čtyři vlci, už je chytili, zoo byla ale celý den zavřená
23. ledna 2020 00:09

BRNO (ČTK) - Z výběhu v brněnské zoo v úterý utekli čtyři vlci arktičtí, chovatelé je brzy odchytili. Nikomu se nic nestalo, zoo ale v úterý zůstala zavřená. Řekl to mluvčí zařízení Michal Vaňáč.
(Celý text)

Policie navrhla obžalobu v kauze krkonošského dotačního podvodu
23. ledna 2020 00:07

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Královéhradecká policie včera navrhla krajskému státnímu zastupitelství obžalovat devět osob v takzvané krkonošské kauze. Případ se týká dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů. Obviněno je osm lidí a právnická osoba. Novinářům to včera řekl náměstek ředitele krajské policie pro službu kriminální policie a vyšetřování Jiří Karásek.
(Celý text)

Austrálie dala svolení k odstřelu 10 000 velbloudů
22. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - APY neboli Anangu Pitjantjatjara Yankunytjatjara, je oblastí místní správy v Jižní Austrálii. Na území s rozlohou o polovinu větší, než celá Česká republika, žije jen 2300 lidí. A také spousta velbloudů, které teď čeká velký regulační odstřel. Píše o tom CNN.
(Celý text)

Svět se podle OSN musí připravit na miliony klimatických migrantů
22. ledna 2020 00:30

DAVOS (ČTK) - Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se to může milionů lidí, řekl včera na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu podle agentury Reuters vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.
(Celý text)

Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře
22. ledna 2020 00:26

PRAHA (ČTK) - Možnost zpřísnění trestů za úmyslné týrání zvířat je stále ve hře. Senátní zdravotnický výbor včera doporučil, aby za to hrozilo místo pěti až osm let vězení. Ústavně-právní výbor naopak minulý týden takovou úpravu odmítl, podobně jako Sněmovna. Horní komora bude muset spor svých výborů vyřešit příští týden.
(Celý text)

Berlín chystá od roku 2035 úplný zákaz aut se spalovacím motorem
22. ledna 2020 00:25

BERLÍN (ČTK) - Řidiči se musejí postupně začít připravovat na to, že po německé metropoli nebudou moci jezdit autem, které má spalovací motor. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.
(Celý text)

Odpadní vody z obcí by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš
22. ledna 2020 00:20

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Odpadní vody z obcí Vysokov a Provodov-Šonov by v budoucnu neměly téct do nádrže Rozkoš u České Skalice na Náchodsku. Zajistit by to mělo vybudování kanalizací v obcích a převedení odpadních vod na čistírnu v Novém Městě nad Metují. Náklady na projekt se odhadují na stovky milionů korun. Novinářům to včera řekl radní Královéhradeckého kraje pro životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Rozkoš kromě ochrany před povodněmi plní i rekreační funkci, vyhledávají ji fanoušci vodních sportů či rybolovu.
(Celý text)

Na švédských letištích loni ubylo dva miliony pasažérů
22. ledna 2020 00:17

(ČTK) - Švédská letiště loni odbavila o čtyři procenta méně lidí, což znamená o dva miliony cestujících méně než v roce 2018. Pasažérů ubylo hlavně na vnitrostnátních linkách. Informovala o tom státní společnost Swedavia, která letiště spravuje. Po omezení cestování letadlem volá hnutí švédského původu "flygskam", jež by se dalo přeložit jako "stud z létání". Loni hnutí získalo proslulost a letecký průmysl začal úzce sledovat trendy v zemích jako Švédsko a Německo, kde má kampaň výraznější dopad.
(Celý text)

Děčínská zoo zavřela kvůli ptačí chřipce pavilon ptáků
22. ledna 2020 00:13

(ČTK) - Děčínská zoologická zahrada jako prevenci proti ptačí chřipce přemístila ptáky z volných prostor do uzavřených voliér. Ptačí chřipka se v České republice objevila koncem minulého týdne v jednom malém chovu, je i v některých okolních státech. Snížit riziko nákazy má i uzavření ptačího pavilonu. Včera to řekla mluvčí zoo Alena Houšková.
(Celý text)

Vyžlovka u Prahy dokončila přestavbu čističky téměř za 40 milionů Kč
22. ledna 2020 00:11

VYŽLOVKA (ČTK) - Vyžlovka u Prahy dokončila rekonstrukci čistírny odpadních vod téměř za 40 milionů korun. Zařízení získalo novou technologii a zvýšila se jeho kapacita. Součástí projektu bylo i vybudování bezpečnostní záchytné nádrže pro případ havárie, řekl starosta Jan Pelikán (Společně pro Vyžlovku).
(Celý text)

Ostrov vybuduje nové zázemí pro psí útulek Bety
22. ledna 2020 00:10

OSTROV (ČTK) - Ostrov na Karlovarsku chce vybudovat nové zázemí pro psí útulek Bety. Místo současné boudy postaví novou budovu, ve které bude zázemí pro zaměstnance, ale například i ošetřovna. Město nyní vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele zázemí, do kterého investuje čtyři miliony korun z městského rozpočtu, řekl včera starosta Jan Bureš (ODS).
(Celý text)

ČIŽP: Firma Transbeton porušila vodní zákon, pokuta je 310.000 Kč
22. ledna 2020 00:07

SKALICE NAD SVITAVOU (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila firmě Transbeton za porušení vodního zákona pokutu zhruba 310.000 Kč. Firma ve své betonárně ve Skalici nad Svitavou na Blanensku podle inspekce nepovoleně odebírala podzemní vodu. V tiskové zprávě to včera uvedla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti novináři zjišťují.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1242 | Další