ecomonitor.cz
verze pro tisk
Ústup od plastových obalů v supermarketech dojíždí na nedomyšlené souvislosti
21. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Plasty jsou špatné. Alespoň tak to vidí nakupující v britských supermarketech, kteří se teď dožadují k životnímu prostředí šetrnějším formám obalů. Jinak se ale na jejich konzumním chování nezměnilo nic a nárůst obalových alternativ zatím vede ke zvyšování produkce skleníkových plynů. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče vláda včera schválila
21. ledna 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Vláda tak prostřednictvím návrhu svého nařízení vyhověla požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
(Celý text)

Vědci budou zkoumat ohrožené druhy na česko-bavorské hranici
21. ledna 2020 00:29

K. VARY (ČTK) - Přírodovědci budou zkoumat ohrožené druhy rostlin a živočichů na česko-bavorském pomezí. Na tříletý projekt získala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy dotaci z přeshraničního dotačního programu ve výši téměř 995.000 eur (zhruba 25 milionů korun), informoval krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů (Piráti).
(Celý text)

Návrh poslanců STAN na sloučení MZe a MŽP vláda nepodpořila
21. ledna 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Návrh poslanců hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na sloučení ministerstev zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP) do ministerstva pro udržitelný rozvoj včera vláda nepodpořila. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet podle podkladů považuje návrh za nedostatečně zdůvodněný, předkladatelé podle něj také nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. Novelu kompetenčního zákona nyní projedná Sněmovna.
(Celý text)

Attenborough: V boji za klima jsme v krizovém momentu
21. ledna 2020 00:23

(ČTK) - Podle britského přírodovědce Davida Attenborougha lidstvo v boji proti klimatické změně dospělo do "krizového momentu". Popularizátor vědy známý i z televizních dokumentů v rozhovoru s BBC varoval, že cíle vlád pro nadcházející dekády nejsou v tomto směru pro záchranu planety dostačující.
(Celý text)

Malajsie vrátila do zemí původu 150 kontejnerů s plasty
21. ledna 2020 00:20

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie vrátila desítce zemí 150 kontejnerů s plastovým odpadem, mimo jiné Francii, Británii a Spojeným státům. Oznámila to včera tamní ministryně životního prostředí, která slíbila, že její země už nebude světovou skládkou odpadů. Informovala o tom agentura Kjódó.
(Celý text)

Čína chystá zákaz igelitových tašek a plastů na jedno použití
21. ledna 2020 00:16

(ČTK) - Čína, která je jedním z největších uživatelů plastů na světě, představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Zákaz igelitových tašek vejde ve velkých čínských městech v platnost koncem letošního roku, od roku 2022 budou pak nerozložitelné plastové tašky zakázány ve všech městech. Výjimkou budou tržiště s čerstvými produkty, kde budou moci prodavači balit zboží do igelitových tašek až do roku 2025, napsal včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínské úřady.
(Celý text)

Kontroly v Krkonoších odhalily 11 nedostatků při odběrech vody
21. ledna 2020 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Dvacet kontrol odběrných míst vody pro zasněžování v Krkonoších odhalilo 11 nedostatků. Většina z nich byla méně závažná. Výjimkou bylo odběrové místo na přítoku Huťského potoku v Rokytnici nad Jizerou, tam šlo o závažný nedostatek, řekl včera mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty uloženy nebyly.
(Celý text)

Akce Do práce na kole se koná podruhé také v lednu
21. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Včera začala lednová výzva celorepublikové kampaně za ekologickou dopravu Do práce na kole, kterou podruhé pořádá spolek AutoMat. Do neděle budou registrovaní zájemci i v zimních podmínkách jezdit po městě na kole či koloběžce, běhat nebo chodit pěšky, případně uvedené způsoby libovolně kombinovat. Účastníci své cesty evidují, anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy při plánování cykloinfrastruktury.
(Celý text)

Ve 14 středních školách upraví prostory pro venkovní výuku
21. ledna 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Čtrnáct středočeských středních škol upraví či vytvoří prostory pro venkovní výuku. Žáci a učitelé je využijí především při vzdělávání v oblasti životního prostředí. Hodnota investice přesáhne sedm milionů korun, část přispěje Středočeský kraj, část školy zaplatí z dotace ministerstva životního prostředí, informovala včera v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

Jak správně topit a neplýtvat?
20. ledna 2020 04:41

PRAHA (Ekolist) - Pro ty, kdo chtějí topit komfortně a přitom úsporně, je důležitou součástí vytápěcího systému pokojový termostat. Při správném nastavení se topí jen tolik, kolik je potřeba, a tehdy, kdy je potřeba. Jak ho tedy správně nastavit?
(Celý text)

Hromadná doprava zadarmo? Sen bez efektu, který není levný
20. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zlevnit hromadnou dopravu, a to ideálně úplně, je mnohými městy považováno za univerzální recept řešení přehuštěné automobilové dopravy a znečištění ovzduší metropolí. Jinak environmentálně pozitivní Finsko se k něčemu takovému ale zatím nechystá. Jejich experti totiž nachází na systému zlevněné veřejné dopravy větší než malé množství nedostatků. Píše o tom YLE.
(Celý text)

Papež František ocenil rybáře, kteří loví a třídí odpadky z moře
20. ledna 2020 00:33

VATIKÁN (ČTK) - Papež František v sobotu na setkání ve Vatikánu ocenil italské rybáře, kteří odklízí ze znečištěného moře odpadky, které jim uvíznou v sítích. Rybáři z italského města San Benedetto del Tronto každý týden dobrovolně posbírají asi tunu odpadu, který se snaží roztřídit, aby mohl být recyklován, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Vláda projedná plán proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy
20. ledna 2020 00:27

(ČTK) - Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo životního prostředí ho dnes předloží vládě. Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. To se podle dokumentu odráží i v počtu nelegálních případů.
(Celý text)

Na zasedání v Davosu se bude řešit ekonomika i klima
20. ledna 2020 00:25

DAVOS (ČTK) - Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se zúčastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Dorazit by měl mimo jiné americký prezident Donald Trump, který loni svou účast odřekl kvůli rozpočtové krizi. Český premiér Andrej Babiš se naopak na rozdíl od loňska letošního zasedání nezúčastní.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče projedná dnes vláda
20. ledna 2020 00:22

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce zajistit ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují. Úřad tak chce prostřednictvím návrhu nařízení vlády vyhovět požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Návrh dnes projedná vláda.
(Celý text)

Murdochův syn kritizoval otcova média za popírání změn klimatu
20. ledna 2020 00:19

(ČTK) - Syn australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha minulý týden kritizoval otcova média za popírání klimatických změn, které podle názoru řady odborníků přispěly k nynějším ničivým lesním požárům v Austrálii. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Murdochovi sloupkaři opakovaně označili spojování australských požárů s klimatickými změnami za "hysterické" a "hloupé". Murdochovy noviny také podle kritiků pravidelně zdůrazňují velkou roli žhářů při vzniku požárů.
(Celý text)

Návrh STAN na sloučení ministerstev není zdůvodněný, uvede vláda
20. ledna 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Za nedostatečně zdůvodněný zřejmě označí vláda návrh poslanců STAN na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Kabinet by měl podle podkladů pro dnešní schůzi předkladatelům vytknout také to, že nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. K novele kompetenčního zákona pošle zákonodárcům pravděpodobně záporné stanovisko.
(Celý text)

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu kvůli klimatu
20. ledna 2020 00:16

WASHINGTON (ČTK) - Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.
(Celý text)

Ve Žďárských vrších zatím kůrovec škodí lesu hlavně v okrajích
20. ledna 2020 00:13

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy stoupá těžba kvůli kůrovci hlavně v okrajových lesích. V centrální části je situace ještě relativně dobrá, sdělil minulý týden ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč. Na Vysočině podle něj patří toto území zatím k nejméně zasaženým kůrovcovou kalamitou. Prognóza pro letošek ale není příznivá, rozhodující bude počasí v jarních a letních měsících, uvedl.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1241 | Další

Online diskuse
Ústup od plastových obalů v supermarketech dojíždí na nedomyšlené souvislosti
21. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Plasty jsou špatné. Alespoň tak to vidí nakupující v britských supermarketech, kteří se teď dožadují k životnímu prostředí šetrnějším formám obalů. Jinak se ale na jejich konzumním chování nezměnilo nic a nárůst obalových alternativ zatím vede ke zvyšování produkce skleníkových plynů. Píše o tom Independent.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče vláda včera schválila
21. ledna 2020 00:30

PRAHA (ČTK) - Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Vláda tak prostřednictvím návrhu svého nařízení vyhověla požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
(Celý text)

Vědci budou zkoumat ohrožené druhy na česko-bavorské hranici
21. ledna 2020 00:29

K. VARY (ČTK) - Přírodovědci budou zkoumat ohrožené druhy rostlin a živočichů na česko-bavorském pomezí. Na tříletý projekt získala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy dotaci z přeshraničního dotačního programu ve výši téměř 995.000 eur (zhruba 25 milionů korun), informoval krajský radní pro regionální rozvoj Josef Janů (Piráti).
(Celý text)

Návrh poslanců STAN na sloučení MZe a MŽP vláda nepodpořila
21. ledna 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Návrh poslanců hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na sloučení ministerstev zemědělství (MZe) a životního prostředí (MŽP) do ministerstva pro udržitelný rozvoj včera vláda nepodpořila. Informoval o tom tiskový odbor vlády. Kabinet podle podkladů považuje návrh za nedostatečně zdůvodněný, předkladatelé podle něj také nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. Novelu kompetenčního zákona nyní projedná Sněmovna.
(Celý text)

Attenborough: V boji za klima jsme v krizovém momentu
21. ledna 2020 00:23

(ČTK) - Podle britského přírodovědce Davida Attenborougha lidstvo v boji proti klimatické změně dospělo do "krizového momentu". Popularizátor vědy známý i z televizních dokumentů v rozhovoru s BBC varoval, že cíle vlád pro nadcházející dekády nejsou v tomto směru pro záchranu planety dostačující.
(Celý text)

Malajsie vrátila do zemí původu 150 kontejnerů s plasty
21. ledna 2020 00:20

KUALA LUMPUR (ČTK) - Malajsie vrátila desítce zemí 150 kontejnerů s plastovým odpadem, mimo jiné Francii, Británii a Spojeným státům. Oznámila to včera tamní ministryně životního prostředí, která slíbila, že její země už nebude světovou skládkou odpadů. Informovala o tom agentura Kjódó.
(Celý text)

Čína chystá zákaz igelitových tašek a plastů na jedno použití
21. ledna 2020 00:16

(ČTK) - Čína, která je jedním z největších uživatelů plastů na světě, představila plán na omezení prodeje a užívání plastových výrobků na jedno použití. Zákaz igelitových tašek vejde ve velkých čínských městech v platnost koncem letošního roku, od roku 2022 budou pak nerozložitelné plastové tašky zakázány ve všech městech. Výjimkou budou tržiště s čerstvými produkty, kde budou moci prodavači balit zboží do igelitových tašek až do roku 2025, napsal včera zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínské úřady.
(Celý text)

Kontroly v Krkonoších odhalily 11 nedostatků při odběrech vody
21. ledna 2020 00:13

VRCHLABÍ (ČTK) - Dvacet kontrol odběrných míst vody pro zasněžování v Krkonoších odhalilo 11 nedostatků. Většina z nich byla méně závažná. Výjimkou bylo odběrové místo na přítoku Huťského potoku v Rokytnici nad Jizerou, tam šlo o závažný nedostatek, řekl včera mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty uloženy nebyly.
(Celý text)

Akce Do práce na kole se koná podruhé také v lednu
21. ledna 2020 00:11

(ČTK) - Včera začala lednová výzva celorepublikové kampaně za ekologickou dopravu Do práce na kole, kterou podruhé pořádá spolek AutoMat. Do neděle budou registrovaní zájemci i v zimních podmínkách jezdit po městě na kole či koloběžce, běhat nebo chodit pěšky, případně uvedené způsoby libovolně kombinovat. Účastníci své cesty evidují, anonymizovaná data o trasách pak poslouží jako podklad při spolupráci s městy při plánování cykloinfrastruktury.
(Celý text)

Ve 14 středních školách upraví prostory pro venkovní výuku
21. ledna 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Čtrnáct středočeských středních škol upraví či vytvoří prostory pro venkovní výuku. Žáci a učitelé je využijí především při vzdělávání v oblasti životního prostředí. Hodnota investice přesáhne sedm milionů korun, část přispěje Středočeský kraj, část školy zaplatí z dotace ministerstva životního prostředí, informovala včera v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.
(Celý text)

Jak správně topit a neplýtvat?
20. ledna 2020 04:41

PRAHA (Ekolist) - Pro ty, kdo chtějí topit komfortně a přitom úsporně, je důležitou součástí vytápěcího systému pokojový termostat. Při správném nastavení se topí jen tolik, kolik je potřeba, a tehdy, kdy je potřeba. Jak ho tedy správně nastavit?
(Celý text)

Hromadná doprava zadarmo? Sen bez efektu, který není levný
20. ledna 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zlevnit hromadnou dopravu, a to ideálně úplně, je mnohými městy považováno za univerzální recept řešení přehuštěné automobilové dopravy a znečištění ovzduší metropolí. Jinak environmentálně pozitivní Finsko se k něčemu takovému ale zatím nechystá. Jejich experti totiž nachází na systému zlevněné veřejné dopravy větší než malé množství nedostatků. Píše o tom YLE.
(Celý text)

Papež František ocenil rybáře, kteří loví a třídí odpadky z moře
20. ledna 2020 00:33

VATIKÁN (ČTK) - Papež František v sobotu na setkání ve Vatikánu ocenil italské rybáře, kteří odklízí ze znečištěného moře odpadky, které jim uvíznou v sítích. Rybáři z italského města San Benedetto del Tronto každý týden dobrovolně posbírají asi tunu odpadu, který se snaží roztřídit, aby mohl být recyklován, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Vláda projedná plán proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy
20. ledna 2020 00:27

(ČTK) - Specializované vyšetřovací skupiny, nová záchranná centra i důkladnější vzdělání lidí ve vyšetřování navrhuje Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin do roku 2023. Ministerstvo životního prostředí ho dnes předloží vládě. Česko patří k zemím Evropské unie, kde se nejvíce obchoduje s živými zvířaty a rostlinami. To se podle dokumentu odráží i v počtu nelegálních případů.
(Celý text)

Na zasedání v Davosu se bude řešit ekonomika i klima
20. ledna 2020 00:25

DAVOS (ČTK) - Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se zúčastní špičky světové politiky, podnikatelé, ekonomové i aktivisté. Dorazit by měl mimo jiné americký prezident Donald Trump, který loni svou účast odřekl kvůli rozpočtové krizi. Český premiér Andrej Babiš se naopak na rozdíl od loňska letošního zasedání nezúčastní.
(Celý text)

Ochranu lokality Louky u Přelouče projedná dnes vláda
20. ledna 2020 00:22

(ČTK) - Ministerstvo životního prostředí chce zajistit ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují. Úřad tak chce prostřednictvím návrhu nařízení vlády vyhovět požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Návrh dnes projedná vláda.
(Celý text)

Murdochův syn kritizoval otcova média za popírání změn klimatu
20. ledna 2020 00:19

(ČTK) - Syn australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha minulý týden kritizoval otcova média za popírání klimatických změn, které podle názoru řady odborníků přispěly k nynějším ničivým lesním požárům v Austrálii. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Murdochovi sloupkaři opakovaně označili spojování australských požárů s klimatickými změnami za "hysterické" a "hloupé". Murdochovy noviny také podle kritiků pravidelně zdůrazňují velkou roli žhářů při vzniku požárů.
(Celý text)

Návrh STAN na sloučení ministerstev není zdůvodněný, uvede vláda
20. ledna 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Za nedostatečně zdůvodněný zřejmě označí vláda návrh poslanců STAN na sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí do ministerstva pro udržitelný rozvoj. Kabinet by měl podle podkladů pro dnešní schůzi předkladatelům vytknout také to, že nevyčíslili hospodářské a finanční náklady navrhované změny. K novele kompetenčního zákona pošle zákonodárcům pravděpodobně záporné stanovisko.
(Celý text)

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu kvůli klimatu
20. ledna 2020 00:16

WASHINGTON (ČTK) - Federální odvolací soud ve Spojených státech v pátek zamítl žalobu proti klimatické politice vlády, kterou vznesla skupina dětí a dospívající mládeže. Informovala o tom agentura Reuters, podle které je to tvrdá rána tomuto významnému případu, kdy mladí lidé viní vládu, že ohrožuje jejich budoucnost.
(Celý text)

Ve Žďárských vrších zatím kůrovec škodí lesu hlavně v okrajích
20. ledna 2020 00:13

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy stoupá těžba kvůli kůrovci hlavně v okrajových lesích. V centrální části je situace ještě relativně dobrá, sdělil minulý týden ředitel Správy CHKO Václav Hlaváč. Na Vysočině podle něj patří toto území zatím k nejméně zasaženým kůrovcovou kalamitou. Prognóza pro letošek ale není příznivá, rozhodující bude počasí v jarních a letních měsících, uvedl.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1241 | Další