ecomonitor.cz
verze pro tisk
K záchraně klimatu neděláte dost, řekla Greta americkým politikům
19. září 2019 00:20

WASHINGTON (ČTK) - Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu klimatu. Senátory zkritizovala s tím, že by měli konat, a ne jen mladé ekologické aktivisty chválit. Informoval o tom včera web BBC.
(Celý text)

Francouzští vědci varují před intenzivnějším oteplováním planety
19. září 2019 00:18

PAŘÍŽ (ČTK) - Globální oteplování bude pravděpodobně rychlejší, než se dosud předpokládalo, a nárůst teplot ve srovnání s předindustriálními časy by mohl do konce století dosáhnout až sedmi stupňů Celsia. Takové varování v úterý přinesli přední francouzští odborníci, jejichž nová klimatická simulace poslouží jako podklad pro příští zprávu panelu OSN pro změny klimatu (IPCC). Pouze jeden z osmi zkoumaných scénářů počítá s udržením oteplování pod hranicí dvou stupňů.
(Celý text)

Kraj Vysočina už dal na snížení počtu divokých prasat tři miliony Kč
19. září 2019 00:17

JIHLAVA (ČTK) - Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. Myslivcům platí za spodní čelisti ulovených zvířat od roku 2013. Pro letošek má na jejich výkup 750.000 korun, stejná částka bude rozhodnutím krajské rady vyhrazena v rozpočtu Vysočiny i pro příští rok. Stavy divokých prasat se podle včerejší tiskové zprávy kraje dlouhodobě spíš zvyšovaly, v posledních dvou letech stagnují.
(Celý text)

Stát řeší, zda doly na severu Čech jen zatopí, nebo je i propojí
19. září 2019 00:15

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Na místě hnědouhelných dolů na severu Čech vzniknou jezera. Stát nyní řeší, zda je propojí v ucelené vodní dílo, které bude moci energeticky využít. Palivový kombinát Ústí, jenž území zasažená těžbou spravuje, do 30. června 2020 předloží vládě studii proveditelnosti, z níž vyplynou náklady na obě varianty. Novinářům to při včerejší návštěvě Ústeckého kraje řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Inspekce dala pokutu firmě Laufen CZ za vypouštění odpadních vod
19. září 2019 00:12

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila bechyňské firmě Laufen CZ pokutu 100.000 korun za to, že překročila při vypouštění průmyslových odpadních vod do Lužnice povolené množství. Stalo se tak v roce 2016, kdy do řeky vypustila více než 119.000 krychlových metrů odpadu. Včera to v tiskové zprávě oznámila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Uložená sankce pro společnost, která vyrábí koupelny a sanitární keramiku, je pravomocná. Laufen CZ sankci akceptuje.
(Celý text)

V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani
19. září 2019 00:10

VSETÍN (ČTK) - V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani. Město přistoupilo v minulých dnech k deratizaci této lokality, na konec října plánuje také deratizaci travnatých ploch po celém městě, sdělila včera v tiskové zprávě mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
(Celý text)

Přehrady nebudou ve Vilémově a Stodůlkách, nové lokality neznámé
19. září 2019 00:07

(ČTK) - Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. Sdělil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října. V hájených územích se nesmí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo zařízení pro průmysl a energetiku, která by mohla narušit geologické poměry daného místa.
(Celý text)

Bezzásahové zóny na Šumavě počasí v Čechách neovlivňují
18. září 2019 01:54

PRAHA (Ekolist) - Stále častěji se objevují zprávy o tom, že hřebeny Šumavy, na kterých odumřela většina dospělých smrků kvůli kůrovci a vichřicím, způsobují sucho v českém vnitrozemí. Nejrůznější vědecká měření však nic takového nenaznačují a ani meteorologové nepotvrzují, že by odumřelé horní stromové patro nějak významně ovlivňovalo počasí v České republice. Informuje o tom Národní park Šumava.
(Celý text)

Chcete ochránit planetu? Jezte více hovězího! Ale ptejte se, odkud je
18. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Příliš stručné direktivy mají často dalekosáhlé nezamýšlené důsledky a řetězí se za nimi komplikace. Podle Patricka Holdena, britského farmáře, propagátora organického zemědělství a zakladatele trustu Udržitelné výživy, je volání po zákazu konzumace masa přesně takový případ. Mnohem užitečnější je prý ptát se, odkud maso na našem území vlastně pochází. A domácí produkci pak konzumací podporovat. Píše o tom DailyTelegraph.
(Celý text)

V Krkonoších ubude 2,2 km přístupných tras
18. září 2019 00:40

VRCHLABÍ (ČTK) - V navrhovaných klidových územích na území Krkonošského národního parku (KRNAP) má být 111,3 kilometru přístupných cest a tras, což je o 2,2 kilometru méně než nyní. Na 17,4 kilometru turistických cest a zimních tyčovaných cest má platit zákaz vstupu od 15. března do 31. května, tedy v období toku ohroženého tetřívka. Návrh vyhrazení cest v klidových zónách národního parku schválila 10. září Rada KRNAP. Včera to sdělil mluvčí národního parku Radek Drahný. Radu KRNAP tvoří také zástupci firem, vědců, horské služby a obcí. Návrh souvisí s přípravou nových zón v KRNAP.
(Celý text)

Thunbergová ve Washingtonu převzala cenu Amnesty International
18. září 2019 00:35

WASHINGTON (ČTK) - Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala za své aktivity na ochranu klimatu ocenění Velvyslankyně svědomí, které jí v červnu udělila organizace Amnesty International (AI). Stalo se tak několik dní před zahájením klimatického summitu OSN v New Yorku, kterého se středoškolačka zúčastní. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Na vinici Grébovka se bude testovat chytrý zavlažovací systém
18. září 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. Zástupci druhé městské části a České zemědělské univerzity včera podepsali dohodu o spolupráci na projektech vedoucích k přizpůsobení městského prostředí na budoucí klimatické změny.
(Celý text)

Do Arktidy se vydá velká expedice, bude zkoumat klimatické změny
18. září 2019 00:20

(ČTK) - V pátek se vydá ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na palubě, kteří budou po dobu více než jednoho roku v arktické oblasti studovat klimatické změny. Podle médií půjde o nejrozsáhlejší polární výpravu v dějinách.
(Celý text)

Havlíček: Stát chce podpořit dopravu s využitím vodíku
18. září 2019 00:19

(ČTK) - Stát chce vedle čisté elektromobility do budoucna podpořit i rozvoj vodíkové technologie v dopravě. Podpora by měla směřovat do rozvoje infrastruktury na výrobu a čerpání vodíku i do samotného využití vozidel na vodíkové palivové články. V dnešní tiskové zprávě to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Polsko připustilo úbytek vody v souvislosti s rozšířením Turówa
18. září 2019 00:16

CHOTYNĚ (ČTK) - Polsko odmítá, že by rozšíření těžby uhlí v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko česko-polsko-německé hranice mělo mít výrazný dopad na české území. Na včerejším veřejném představení záměru připustilo jediný, a to úbytek podzemní vody směrem k osadě Uhelná u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Polská koordinátorka vyhodnocení vlivu na životní prostředí Anita Kulišová řekla, že tomu zamezí vybudováním hydroizolační stěny.
(Celý text)

Slovensko za dva týdny nezaznamenalo nový případ afrického moru
18. září 2019 00:14

KOŠICE (ČTK) - Slovensko v posledních dvou týdnech sice nezaznamenalo nové případy afrického moru prasat, tamní úřady ale i tak rozšířily preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Informovalo o tom včera slovenské ministerstvo zemědělství. Nákaza byla v zemi poprvé potvrzena na konci července.
(Celý text)

Těžba kryptoměn loni vyprodukovala 800 tun CO2
18. září 2019 00:12

(ČTK) - Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala kolem 18,8 gigawattu elektrické energie. Je to zhruba roční spotřeba elektřiny v Polsku. Tato spotřeba zároveň odpovídá emisím kolem 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého. Uvedla to včera antivirová firma Kaspersky Lab v tiskové zprávě.
(Celý text)

ČIŽP: Slezské kamenolomy nesmí provozovat linku na úpravu kamene
18. září 2019 00:10

OLOMOUC (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí nařídila společnosti Slezské kamenolomy zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. Firma tento zdroj znečišťování ovzduší podle inspekce provozovala bez povolení. Včera to sdělil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós. Společnost Slezské kamenolomy provoz technologie zastavila.
(Celý text)

Senioři v Českých Budějovicích nebudou muset od ledna platit za odpad
18. září 2019 00:07

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Obyvatelé Českých Budějovic ve věku nad 65 let nebudou muset od ledna platit za popelnice. Vedení města rozhodlo, že seniory od poplatku za svoz komunálního odpadu osvobodí. Jde o druhou úpravu vyhlášky tohoto charakteru v posledních měsících. Od ledna nemusí platit za odpad děti ve věku do jednoho roku.
(Celý text)

Jak vařit, aby bylo co nejméně zbytků a odpadů? Poradí nová kuchařka
17. září 2019 14:20

PRAHA (Ekolist) - “100 receptů, rad a tipů, jak využít jídlo až do posledního kousku” je podtitul nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, která vychází v říjnu tohoto roku. Iniciativa Zachraň jídlo v receptech pracuje se surovinami, které v českých domácnostech nejčastěji zbývají. Smyslem knihy je snížit plýtvání na úrovni domácností. Kuchařku je možné si předobjednat na e-shopu. Zisk z prodeje půjde na rozvoj vzdělávacích aktivit o plýtvání jídlem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1035 | Další

Online diskuse
K záchraně klimatu neděláte dost, řekla Greta americkým politikům
19. září 2019 00:20

WASHINGTON (ČTK) - Šestnáctiletá švédská aktivistka Greta Thunbergová v úterý řekla americkým politikům, že nedělají dost pro záchranu klimatu. Senátory zkritizovala s tím, že by měli konat, a ne jen mladé ekologické aktivisty chválit. Informoval o tom včera web BBC.
(Celý text)

Francouzští vědci varují před intenzivnějším oteplováním planety
19. září 2019 00:18

PAŘÍŽ (ČTK) - Globální oteplování bude pravděpodobně rychlejší, než se dosud předpokládalo, a nárůst teplot ve srovnání s předindustriálními časy by mohl do konce století dosáhnout až sedmi stupňů Celsia. Takové varování v úterý přinesli přední francouzští odborníci, jejichž nová klimatická simulace poslouží jako podklad pro příští zprávu panelu OSN pro změny klimatu (IPCC). Pouze jeden z osmi zkoumaných scénářů počítá s udržením oteplování pod hranicí dvou stupňů.
(Celý text)

Kraj Vysočina už dal na snížení počtu divokých prasat tři miliony Kč
19. září 2019 00:17

JIHLAVA (ČTK) - Na snížení stavu černé zvěře už Kraj Vysočina vyčlenil skoro tři miliony korun. Myslivcům platí za spodní čelisti ulovených zvířat od roku 2013. Pro letošek má na jejich výkup 750.000 korun, stejná částka bude rozhodnutím krajské rady vyhrazena v rozpočtu Vysočiny i pro příští rok. Stavy divokých prasat se podle včerejší tiskové zprávy kraje dlouhodobě spíš zvyšovaly, v posledních dvou letech stagnují.
(Celý text)

Stát řeší, zda doly na severu Čech jen zatopí, nebo je i propojí
19. září 2019 00:15

ÚSTÍ NAD LABEM (ČTK) - Na místě hnědouhelných dolů na severu Čech vzniknou jezera. Stát nyní řeší, zda je propojí v ucelené vodní dílo, které bude moci energeticky využít. Palivový kombinát Ústí, jenž území zasažená těžbou spravuje, do 30. června 2020 předloží vládě studii proveditelnosti, z níž vyplynou náklady na obě varianty. Novinářům to při včerejší návštěvě Ústeckého kraje řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Inspekce dala pokutu firmě Laufen CZ za vypouštění odpadních vod
19. září 2019 00:12

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila bechyňské firmě Laufen CZ pokutu 100.000 korun za to, že překročila při vypouštění průmyslových odpadních vod do Lužnice povolené množství. Stalo se tak v roce 2016, kdy do řeky vypustila více než 119.000 krychlových metrů odpadu. Včera to v tiskové zprávě oznámila mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová. Uložená sankce pro společnost, která vyrábí koupelny a sanitární keramiku, je pravomocná. Laufen CZ sankci akceptuje.
(Celý text)

V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani
19. září 2019 00:10

VSETÍN (ČTK) - V Panské zahradě v centru Vsetína se přemnožili potkani. Město přistoupilo v minulých dnech k deratizaci této lokality, na konec října plánuje také deratizaci travnatých ploch po celém městě, sdělila včera v tiskové zprávě mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková.
(Celý text)

Přehrady nebudou ve Vilémově a Stodůlkách, nové lokality neznámé
19. září 2019 00:07

(ČTK) - Do seznamu hájených lokalit pro stavbu přehrad se nedostanou Vilémov na Jizeře a Stodůlky na Křemelné. Sdělil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Nové lokality, které by měly být chráněné, stát zveřejní po jednání s obcemi, mělo by jít nejspíš o závěr října. V hájených územích se nesmí mimo jiné stavět dopravní koridory nebo zařízení pro průmysl a energetiku, která by mohla narušit geologické poměry daného místa.
(Celý text)

Bezzásahové zóny na Šumavě počasí v Čechách neovlivňují
18. září 2019 01:54

PRAHA (Ekolist) - Stále častěji se objevují zprávy o tom, že hřebeny Šumavy, na kterých odumřela většina dospělých smrků kvůli kůrovci a vichřicím, způsobují sucho v českém vnitrozemí. Nejrůznější vědecká měření však nic takového nenaznačují a ani meteorologové nepotvrzují, že by odumřelé horní stromové patro nějak významně ovlivňovalo počasí v České republice. Informuje o tom Národní park Šumava.
(Celý text)

Chcete ochránit planetu? Jezte více hovězího! Ale ptejte se, odkud je
18. září 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Příliš stručné direktivy mají často dalekosáhlé nezamýšlené důsledky a řetězí se za nimi komplikace. Podle Patricka Holdena, britského farmáře, propagátora organického zemědělství a zakladatele trustu Udržitelné výživy, je volání po zákazu konzumace masa přesně takový případ. Mnohem užitečnější je prý ptát se, odkud maso na našem území vlastně pochází. A domácí produkci pak konzumací podporovat. Píše o tom DailyTelegraph.
(Celý text)

V Krkonoších ubude 2,2 km přístupných tras
18. září 2019 00:40

VRCHLABÍ (ČTK) - V navrhovaných klidových územích na území Krkonošského národního parku (KRNAP) má být 111,3 kilometru přístupných cest a tras, což je o 2,2 kilometru méně než nyní. Na 17,4 kilometru turistických cest a zimních tyčovaných cest má platit zákaz vstupu od 15. března do 31. května, tedy v období toku ohroženého tetřívka. Návrh vyhrazení cest v klidových zónách národního parku schválila 10. září Rada KRNAP. Včera to sdělil mluvčí národního parku Radek Drahný. Radu KRNAP tvoří také zástupci firem, vědců, horské služby a obcí. Návrh souvisí s přípravou nových zón v KRNAP.
(Celý text)

Thunbergová ve Washingtonu převzala cenu Amnesty International
18. září 2019 00:35

WASHINGTON (ČTK) - Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v pondělí na Univerzitě George Washingtona převzala za své aktivity na ochranu klimatu ocenění Velvyslankyně svědomí, které jí v červnu udělila organizace Amnesty International (AI). Stalo se tak několik dní před zahájením klimatického summitu OSN v New Yorku, kterého se středoškolačka zúčastní. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Na vinici Grébovka se bude testovat chytrý zavlažovací systém
18. září 2019 00:22

PRAHA (ČTK) - Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. Zástupci druhé městské části a České zemědělské univerzity včera podepsali dohodu o spolupráci na projektech vedoucích k přizpůsobení městského prostředí na budoucí klimatické změny.
(Celý text)

Do Arktidy se vydá velká expedice, bude zkoumat klimatické změny
18. září 2019 00:20

(ČTK) - V pátek se vydá ze severonorského přístavu Tromsö do Arktidy německý ledoborec Polarstern s desítkami expertů na palubě, kteří budou po dobu více než jednoho roku v arktické oblasti studovat klimatické změny. Podle médií půjde o nejrozsáhlejší polární výpravu v dějinách.
(Celý text)

Havlíček: Stát chce podpořit dopravu s využitím vodíku
18. září 2019 00:19

(ČTK) - Stát chce vedle čisté elektromobility do budoucna podpořit i rozvoj vodíkové technologie v dopravě. Podpora by měla směřovat do rozvoje infrastruktury na výrobu a čerpání vodíku i do samotného využití vozidel na vodíkové palivové články. V dnešní tiskové zprávě to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
(Celý text)

Polsko připustilo úbytek vody v souvislosti s rozšířením Turówa
18. září 2019 00:16

CHOTYNĚ (ČTK) - Polsko odmítá, že by rozšíření těžby uhlí v polském hnědouhelném dole Turów nedaleko česko-polsko-německé hranice mělo mít výrazný dopad na české území. Na včerejším veřejném představení záměru připustilo jediný, a to úbytek podzemní vody směrem k osadě Uhelná u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Polská koordinátorka vyhodnocení vlivu na životní prostředí Anita Kulišová řekla, že tomu zamezí vybudováním hydroizolační stěny.
(Celý text)

Slovensko za dva týdny nezaznamenalo nový případ afrického moru
18. září 2019 00:14

KOŠICE (ČTK) - Slovensko v posledních dvou týdnech sice nezaznamenalo nové případy afrického moru prasat, tamní úřady ale i tak rozšířily preventivní opatření s cílem zamezit šíření nákazy. Informovalo o tom včera slovenské ministerstvo zemědělství. Nákaza byla v zemi poprvé potvrzena na konci července.
(Celý text)

Těžba kryptoměn loni vyprodukovala 800 tun CO2
18. září 2019 00:12

(ČTK) - Světová těžba kryptoměn prostřednictvím aplikací v počítačích uživatelů loni spotřebovala kolem 18,8 gigawattu elektrické energie. Je to zhruba roční spotřeba elektřiny v Polsku. Tato spotřeba zároveň odpovídá emisím kolem 800 tun skleníkového plynu oxidu uhličitého. Uvedla to včera antivirová firma Kaspersky Lab v tiskové zprávě.
(Celý text)

ČIŽP: Slezské kamenolomy nesmí provozovat linku na úpravu kamene
18. září 2019 00:10

OLOMOUC (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí nařídila společnosti Slezské kamenolomy zastavit provoz zařízení na povrchové úpravy kamene v Mikulovicích na Jesenicku. Firma tento zdroj znečišťování ovzduší podle inspekce provozovala bez povolení. Včera to sdělil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Olomouci Radek Pallós. Společnost Slezské kamenolomy provoz technologie zastavila.
(Celý text)

Senioři v Českých Budějovicích nebudou muset od ledna platit za odpad
18. září 2019 00:07

Č. BUDĚJOVICE (ČTK) - Obyvatelé Českých Budějovic ve věku nad 65 let nebudou muset od ledna platit za popelnice. Vedení města rozhodlo, že seniory od poplatku za svoz komunálního odpadu osvobodí. Jde o druhou úpravu vyhlášky tohoto charakteru v posledních měsících. Od ledna nemusí platit za odpad děti ve věku do jednoho roku.
(Celý text)

Jak vařit, aby bylo co nejméně zbytků a odpadů? Poradí nová kuchařka
17. září 2019 14:20

PRAHA (Ekolist) - “100 receptů, rad a tipů, jak využít jídlo až do posledního kousku” je podtitul nové kuchařky Zachraň jídlo v kuchyni, která vychází v říjnu tohoto roku. Iniciativa Zachraň jídlo v receptech pracuje se surovinami, které v českých domácnostech nejčastěji zbývají. Smyslem knihy je snížit plýtvání na úrovni domácností. Kuchařku je možné si předobjednat na e-shopu. Zisk z prodeje půjde na rozvoj vzdělávacích aktivit o plýtvání jídlem.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1035 | Další