ecomonitor.cz
verze pro tisk
Řeky Úhlava a Berounka jsou znečištěné látkou na impregnaci dřeva
14. října 2019 14:58

PRAHA (Ekolist) - Lidé by neměli jíst ryby ulovené v řece Úhlavě a Berounce, neměli by vodu z řek používat k zalévání zahrad a otužilci by se neměli v řekách koupat, varuje město Rokycany.
(Celý text)

Na lepší využití sluneční energie získal český vědec z Akademie věd 2 500 000 eur
14. října 2019 14:44

PRAHA (Ekolist) - Jak účinněji využívat sluneční energii a zvýšit pohlcování oxidu uhličitého na Zemi? S projektem PhotoRedesign přišel Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Na pracovišti v Třeboni pracuje se sinicemi, které využívá jako modelový organismus při zkoumání zásadního přírodního procesu – fotosyntézy. V prestižní soutěži o granty ERC Synergy získal pro své pracoviště jednu z nejštědřejších podpor, které kdy český vědec získal: 2 500 000 eur. Informuje o tom Akademie věd ČR.
(Celý text)

Červenohorské sedlo: historie a současnost sledování (nejen) ptačí migrace na našich horách
14. října 2019 01:40

PRAHA (Ochrana přírody) - Západovýchodně orientovaný hlavní hřeben Jeseníků představuje významnou migrační bariéru pro létající živočichy. Zdálky viditelná výrazná sníženina Červenohorského sedla jim umožňuje tuto bariéru překonat s menším úsilím, než kdyby letěli přes výše položené jesenické hřebeny, a není tedy divu, že zejména v období podzimní migrace je do poměrně úzkého koridoru sedla kanalizováno obrovské množství táhnoucích ptáků, netopýrů i různých skupin tažného hmyzu. Toho je od roku 2010 využíváno k monitoringu táhnoucích ptáků, ke kterému se v posledních letech postupně přidalo i sledování průtahu netopýrů a vybraných skupin tažného hmyzu. Zejména v souvislosti s ptačí migrací jde v současnosti o největší takto zaměřený výzkumný projekt na území České republiky a zároveň o jedinou lokalitu, kde lze za vhodných podmínek táhnoucí ptáky sledovat přímo v průběhu nejen denní, ale i noční migrace.
(Celý text)

Student z Irska má nápad, jak z odpadních vod dostat mikroplasty
14. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Irský student během své studijní odborné práce navrhl a v praxi otestoval způsob, jak zbavit odpadní vodu znečištění mikroplasty, předtím, než je z jímek kanalizací a čističek odpadních vod vypuštěna do moře. V jeho neotřelém nápadu se snoubí technická nenáročnost a ryzí praktičnost. Referuje o tom MaterialDistrict.
(Celý text)

Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz
14. října 2019 00:30

(ČTK) - Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v sobotu oznámili její organizátoři.
(Celý text)

Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo
14. října 2019 00:21

KODAŇ (ČTK) - Dánský pivovar Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů dřevoviny. Společnost představila dva prototypy, které jsou plně recyklovatelné a mají vnitřní bariéru, která umožňuje, aby pivo zůstalo v lahvi, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Senát bude řešit spor o petici kvůli kůrovci a zónám na Šumavě
14. října 2019 00:17

(ČTK) - Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. Zatímco petiční výbor doporučil horní komoře požadavek odmítnout, výbory zemědělský a pro životní prostředí doporučily záměru petice vyhovět. Senát se bude záležitostí zabývat koncem října.
(Celý text)

Na farmě vyrábějící biopotravinu roku začínala majitelka sama
14. října 2019 00:16

ŽELEŠICE (ČTK) - Na farmě U mlsné kozy v Želešicích na Brněnsku začínala Barbora Filípek Spitzová před pěti lety sama. Starala se o zvířata, vyráběla mléčné výrobky a do toho se ještě starala o malého syna, manžel měl práci se svoji firmou. Dnes si práci dělí s kolegy a Kaštánkovo sušené maso letos zvítězilo v celorepublikové soutěži Česká biopotravina roku. Majitelka od začátku hospodařila ekologicky, vidí v tom smysl zemědělství. Řekla to v rozhovoru. Po několika letech získala i certifikát.
(Celý text)

Přes 40 ekologických aktivistů blokovalo pražskou magistrálu
14. října 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu před 16:00 téměř na 40 minut magistrálu v centru Prahy. Přes 40 lidí si lehlo na přechod pro chodce u Národního muzea. Všechny protestující z místa odnesla policie, jsou podezřelí z přestupku. Akce byla součástí protestní akce Velká rebelie za život, kterou v sobotu uspořádali aktivisté na Václavském náměstí. Organizátoři připravili hudební program, přednášky a workshopy.
(Celý text)

Fotovoltaické panely na Teplu Zlín pokryly třetinu spotřeby
14. října 2019 00:12

ZLÍN (ČTK) - Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. Společnost proto do své rozvojové koncepce zapracovala další využití obnovitelných zdrojů, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
(Celý text)

První vodíková čerpací stanice vznikne v ČR do pololetí 2020
14. října 2019 00:10

(ČTK) - První veřejná čerpací stanice na vodík vznikne v Česku do pololetí příštího roku. Vybuduje jí společnost Unipetrol v rámci své sítě Benzina. V rámci pilotního projektu by měly následovat další dvě čerpací stanice. V pátek to řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Další veřejná stanice na vodík vznikne v ÚJV Řež u Prahy.
(Celý text)

Stavbě nádrže ve Vlachovicích předejde revitalizace krajiny
14. října 2019 00:08

ZLÍN (ČTK) - Stavbě vodního díla Vlachovice na Zlínsku bude předcházet revitalizace krajiny, aby ta byla lépe schopna zadržovat vodu. V pátek to sdělil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, investora nádrže. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030. Náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice se odhadují na 5,36 miliardy korun.
(Celý text)

Firma z Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady
14. října 2019 00:06

CHOMUTOV (ČTK) - Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220.000 korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem. Minulý týden o tom informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti, která odpad vozila i ze zahraničí, novináři zjišťuje.
(Celý text)

Vídeň investuje do zelených fasád
13. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Ozeleňování fasád nese celou řadu pozitivních efektů na okolí a zvyšuje kvalitu života a spokojenost s bydlením. Zelené fasády váží polétavý prach a mění CO2 na kyslík. Město Vídeň si je pozitiv zelených fasád vědomo, a tak navýšilo dotace na zelené fasády pro rok 2019 na rekordních 500 000 eur.
(Celý text)

Český vynález přináší revoluci do stavebnictví. Skanska začala používat recyklovaný beton
13. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zbytky ze zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v České republice. Kameniva, které je potřeba pro výrobu betonu, přitom rychle ubývá. Společnost Skanska právě přichází s unikátním materiálem, který by oba tyto problémy mohl vyřešit. Začala totiž používat takzvaný recyklovaný beton, vyvinutý ve spolupráci s českou firmou ERC-TECH a vyráběný až ze 100% recyklované stavební suti.
(Celý text)

Studie: Středomoří se otepluje rychleji, než je světový průměr
13. října 2019 00:55

BARCELONA (ČTK) - V oblasti Středomoří roste průměrná teplota o 20 procent rychleji, než je světový průměr. Pokud nebudou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, bude 250 milionů lidí v regionu do dvaceti let čelit suchu a nedostatku vody. S odkazem na studii Středomořského institutu pro biodiverzitu a ekologii to píše španělský list El País. Výsledky vědecké zprávy dnes představil její koordinátor Wolfgang Cramer v Barceloně na setkání mezinárodní organizace Unie pro Středomoří.
(Celý text)

Původní obyvatelé brazilské Amazonie se bojí budoucnosti
13. října 2019 00:20

(ČTK) - V brazilské Amazonii, regionu, k němuž dramatické požáry a rychlé odlesňování přitáhly pozornost celého světa, žije 20 milionů lidí. Claudeth Gabriel Sau Mundurukuová má ale o své žáky starost. Tato domorodá učitelka ve škole původní komunity v Praia do Mangue v severobrazilském státě Pará si klade otázku, zda tu amazonský prales ještě bude, až nynější děti vyrostou, píše agentura AFP.
(Celý text)

Nejezděte nám po lese, vzkazují Lesy ČR řidičům
12. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Krajina obnažená po kalamitní těžbě láká mnohem víc než dřív příznivce terénní jízdy na motorkách, čtyřkolkách a terénních autech. Často nevědí, že už začala obnova ploch. Do porostů vjíždějí obvykle v početných skupinách a způsobují velké škody. Podnik Lesy České republiky proto s Autoklubem České republiky připravily program #NEpolese.
(Celý text)

Zelenou oázu vyhrál projekt ze Spáleného Poříčí. O další grant můžete žádat do konce října
12. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. "V květnu v květu" je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku. S oceněním přeměny mrtvých trávníků na pestré záhony, které lákají hmyz i lidské oko, dobře zasakují vodu a nevyžadují mnoho údržby, se pojí i finanční odměna 1 000 EUR od společnosti MOL ČR, která pomůže projektu s dalším rozvojem.
(Celý text)

Objev zoologů: zebry bezhřívé jsou v přírodě na dvou místech
12. října 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Výprava českých zoologů do Ugandy ukázala, že ohrožená zebra bezhřívá nežije ve volné přírodě jen na jednom místě ve světě, v tamním národním parku Kidepo. Několik desítek se jich také nachází v ugandské přírodní rezervaci Pian Upe. Novináře o tom tento týden informoval vedoucí výpravy a liberecký zoolog Luboš Melichar. Ve volné přírodě je do 300 kusů zeber bezhřívých.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1047 | Další

Online diskuse
Řeky Úhlava a Berounka jsou znečištěné látkou na impregnaci dřeva
14. října 2019 14:58

PRAHA (Ekolist) - Lidé by neměli jíst ryby ulovené v řece Úhlavě a Berounce, neměli by vodu z řek používat k zalévání zahrad a otužilci by se neměli v řekách koupat, varuje město Rokycany.
(Celý text)

Na lepší využití sluneční energie získal český vědec z Akademie věd 2 500 000 eur
14. října 2019 14:44

PRAHA (Ekolist) - Jak účinněji využívat sluneční energii a zvýšit pohlcování oxidu uhličitého na Zemi? S projektem PhotoRedesign přišel Josef Komenda z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR. Na pracovišti v Třeboni pracuje se sinicemi, které využívá jako modelový organismus při zkoumání zásadního přírodního procesu – fotosyntézy. V prestižní soutěži o granty ERC Synergy získal pro své pracoviště jednu z nejštědřejších podpor, které kdy český vědec získal: 2 500 000 eur. Informuje o tom Akademie věd ČR.
(Celý text)

Červenohorské sedlo: historie a současnost sledování (nejen) ptačí migrace na našich horách
14. října 2019 01:40

PRAHA (Ochrana přírody) - Západovýchodně orientovaný hlavní hřeben Jeseníků představuje významnou migrační bariéru pro létající živočichy. Zdálky viditelná výrazná sníženina Červenohorského sedla jim umožňuje tuto bariéru překonat s menším úsilím, než kdyby letěli přes výše položené jesenické hřebeny, a není tedy divu, že zejména v období podzimní migrace je do poměrně úzkého koridoru sedla kanalizováno obrovské množství táhnoucích ptáků, netopýrů i různých skupin tažného hmyzu. Toho je od roku 2010 využíváno k monitoringu táhnoucích ptáků, ke kterému se v posledních letech postupně přidalo i sledování průtahu netopýrů a vybraných skupin tažného hmyzu. Zejména v souvislosti s ptačí migrací jde v současnosti o největší takto zaměřený výzkumný projekt na území České republiky a zároveň o jedinou lokalitu, kde lze za vhodných podmínek táhnoucí ptáky sledovat přímo v průběhu nejen denní, ale i noční migrace.
(Celý text)

Student z Irska má nápad, jak z odpadních vod dostat mikroplasty
14. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Irský student během své studijní odborné práce navrhl a v praxi otestoval způsob, jak zbavit odpadní vodu znečištění mikroplasty, předtím, než je z jímek kanalizací a čističek odpadních vod vypuštěna do moře. V jeho neotřelém nápadu se snoubí technická nenáročnost a ryzí praktičnost. Referuje o tom MaterialDistrict.
(Celý text)

Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz
14. října 2019 00:30

(ČTK) - Ekologického oskara letos získala aplikace Nesnězeno.cz zachraňující jídlo z českých restaurací. Pomocí mobilní aplikace mohou lidé koupit neprodané jídlo, které by jinak bylo vyhozeno do odpadkových košů. Výsledky soutěže Energy Globe ČR v sobotu oznámili její organizátoři.
(Celý text)

Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo
14. října 2019 00:21

KODAŇ (ČTK) - Dánský pivovar Carlsberg vyvíjí papírovou lahev na pivo vyrobenou z udržitelných zdrojů dřevoviny. Společnost představila dva prototypy, které jsou plně recyklovatelné a mají vnitřní bariéru, která umožňuje, aby pivo zůstalo v lahvi, uvedla agentura AP.
(Celý text)

Senát bude řešit spor o petici kvůli kůrovci a zónám na Šumavě
14. října 2019 00:17

(ČTK) - Senát bude muset rozřešit spor svých výborů o petici, která kvůli šíření kůrovce žádá omezení plánovaných bezzásahových zón v Národním parku Šumava. Zatímco petiční výbor doporučil horní komoře požadavek odmítnout, výbory zemědělský a pro životní prostředí doporučily záměru petice vyhovět. Senát se bude záležitostí zabývat koncem října.
(Celý text)

Na farmě vyrábějící biopotravinu roku začínala majitelka sama
14. října 2019 00:16

ŽELEŠICE (ČTK) - Na farmě U mlsné kozy v Želešicích na Brněnsku začínala Barbora Filípek Spitzová před pěti lety sama. Starala se o zvířata, vyráběla mléčné výrobky a do toho se ještě starala o malého syna, manžel měl práci se svoji firmou. Dnes si práci dělí s kolegy a Kaštánkovo sušené maso letos zvítězilo v celorepublikové soutěži Česká biopotravina roku. Majitelka od začátku hospodařila ekologicky, vidí v tom smysl zemědělství. Řekla to v rozhovoru. Po několika letech získala i certifikát.
(Celý text)

Přes 40 ekologických aktivistů blokovalo pražskou magistrálu
14. října 2019 00:14

PRAHA (ČTK) - Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion zablokovali v sobotu před 16:00 téměř na 40 minut magistrálu v centru Prahy. Přes 40 lidí si lehlo na přechod pro chodce u Národního muzea. Všechny protestující z místa odnesla policie, jsou podezřelí z přestupku. Akce byla součástí protestní akce Velká rebelie za život, kterou v sobotu uspořádali aktivisté na Václavském náměstí. Organizátoři připravili hudební program, přednášky a workshopy.
(Celý text)

Fotovoltaické panely na Teplu Zlín pokryly třetinu spotřeby
14. října 2019 00:12

ZLÍN (ČTK) - Fotovoltaické panely na střeše správní budovy městské společnosti Teplo Zlín se osvědčily, pokrývají třetinu spotřeby. Společnost proto do své rozvojové koncepce zapracovala další využití obnovitelných zdrojů, sdělil v pátek v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
(Celý text)

První vodíková čerpací stanice vznikne v ČR do pololetí 2020
14. října 2019 00:10

(ČTK) - První veřejná čerpací stanice na vodík vznikne v Česku do pololetí příštího roku. Vybuduje jí společnost Unipetrol v rámci své sítě Benzina. V rámci pilotního projektu by měly následovat další dvě čerpací stanice. V pátek to řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Další veřejná stanice na vodík vznikne v ÚJV Řež u Prahy.
(Celý text)

Stavbě nádrže ve Vlachovicích předejde revitalizace krajiny
14. října 2019 00:08

ZLÍN (ČTK) - Stavbě vodního díla Vlachovice na Zlínsku bude předcházet revitalizace krajiny, aby ta byla lépe schopna zadržovat vodu. V pátek to sdělil Petr Chmelař, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, investora nádrže. Stavba vodního díla by podle předpokladů měla začít v roce 2026, dokončení je plánováno na rok 2030. Náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice se odhadují na 5,36 miliardy korun.
(Celý text)

Firma z Chomutova dostala pokutu za špatné nakládání s odpady
14. října 2019 00:06

CHOMUTOV (ČTK) - Provozovatel třídírny druhotných surovin dostal pokutu 220.000 korun od České inspekce životního prostředí. Podle inspektorů nenakládala firma Ekoselect s odpady v souladu s provozním řádem. Minulý týden o tom informovala mluvčí inspekce Radka Nastoupilová. Vyjádření společnosti, která odpad vozila i ze zahraničí, novináři zjišťuje.
(Celý text)

Vídeň investuje do zelených fasád
13. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Ozeleňování fasád nese celou řadu pozitivních efektů na okolí a zvyšuje kvalitu života a spokojenost s bydlením. Zelené fasády váží polétavý prach a mění CO2 na kyslík. Město Vídeň si je pozitiv zelených fasád vědomo, a tak navýšilo dotace na zelené fasády pro rok 2019 na rekordních 500 000 eur.
(Celý text)

Český vynález přináší revoluci do stavebnictví. Skanska začala používat recyklovaný beton
13. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zbytky ze zdemolovaných staveb představují až polovinu všech odpadů vyprodukovaných v České republice. Kameniva, které je potřeba pro výrobu betonu, přitom rychle ubývá. Společnost Skanska právě přichází s unikátním materiálem, který by oba tyto problémy mohl vyřešit. Začala totiž používat takzvaný recyklovaný beton, vyvinutý ve spolupráci s českou firmou ERC-TECH a vyráběný až ze 100% recyklované stavební suti.
(Celý text)

Studie: Středomoří se otepluje rychleji, než je světový průměr
13. října 2019 00:55

BARCELONA (ČTK) - V oblasti Středomoří roste průměrná teplota o 20 procent rychleji, než je světový průměr. Pokud nebudou přijata opatření na snížení emisí skleníkových plynů, bude 250 milionů lidí v regionu do dvaceti let čelit suchu a nedostatku vody. S odkazem na studii Středomořského institutu pro biodiverzitu a ekologii to píše španělský list El País. Výsledky vědecké zprávy dnes představil její koordinátor Wolfgang Cramer v Barceloně na setkání mezinárodní organizace Unie pro Středomoří.
(Celý text)

Původní obyvatelé brazilské Amazonie se bojí budoucnosti
13. října 2019 00:20

(ČTK) - V brazilské Amazonii, regionu, k němuž dramatické požáry a rychlé odlesňování přitáhly pozornost celého světa, žije 20 milionů lidí. Claudeth Gabriel Sau Mundurukuová má ale o své žáky starost. Tato domorodá učitelka ve škole původní komunity v Praia do Mangue v severobrazilském státě Pará si klade otázku, zda tu amazonský prales ještě bude, až nynější děti vyrostou, píše agentura AFP.
(Celý text)

Nejezděte nám po lese, vzkazují Lesy ČR řidičům
12. října 2019 01:10

PRAHA (Ekolist) - Krajina obnažená po kalamitní těžbě láká mnohem víc než dřív příznivce terénní jízdy na motorkách, čtyřkolkách a terénních autech. Často nevědí, že už začala obnova ploch. Do porostů vjíždějí obvykle v početných skupinách a způsobují velké škody. Podnik Lesy České republiky proto s Autoklubem České republiky připravily program #NEpolese.
(Celý text)

Zelenou oázu vyhrál projekt ze Spáleného Poříčí. O další grant můžete žádat do konce října
12. října 2019 01:00

PRAHA (Ekolist) - Zelená oáza roku putuje do Spáleného Poříčí. "V květnu v květu" je název sousedského projektu ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který získal cenu za Zelenou oázu roku. S oceněním přeměny mrtvých trávníků na pestré záhony, které lákají hmyz i lidské oko, dobře zasakují vodu a nevyžadují mnoho údržby, se pojí i finanční odměna 1 000 EUR od společnosti MOL ČR, která pomůže projektu s dalším rozvojem.
(Celý text)

Objev zoologů: zebry bezhřívé jsou v přírodě na dvou místech
12. října 2019 00:30

LIBEREC (ČTK) - Výprava českých zoologů do Ugandy ukázala, že ohrožená zebra bezhřívá nežije ve volné přírodě jen na jednom místě ve světě, v tamním národním parku Kidepo. Několik desítek se jich také nachází v ugandské přírodní rezervaci Pian Upe. Novináře o tom tento týden informoval vedoucí výpravy a liberecký zoolog Luboš Melichar. Ve volné přírodě je do 300 kusů zeber bezhřívých.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1047 | Další