ecomonitor.cz
verze pro tisk
Sarančata v Africe: Co může za opravdu zbytečnou přírodní katastrofu?
18. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Po bitvě je každý generál, ale v případě přemnožených rojů kobylek (sarančat) ničících úrodu je jistá kritika odborníků na místě. Nejde totiž o nebezpečí neznámé a už vůbec ne o nepředvídané. Vlastně, předpovědět s nemalou pravděpodobností možný výskyt a učinit v terénu potřebná opatření pro to, aby k ničivým náletům vůbec nedošlo, už hezkých pár let umíme. Otázkou je spíš to, proč tak nečiníme. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

České ekologické organizace se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów
18. února 2020 00:31

PRAHA (ČTK) - Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to včera oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené rysem a vydrou
18. února 2020 00:25

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům další škody, které útokem na ryby způsobila vydra říční a stržením ovce rys ostrovid. Dohromady dosáhly částky 53.509 korun. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
(Celý text)

Dvojice polských ekologických aktivistů protestovala v posteli
18. února 2020 00:20

VARŠAVA (ČTK) - Dvojice ekologických aktivistů strávila páteční svátek svatého Valentýna nahá v posteli - na Viselské kose, úzkém pruhu písčité země mezi Viselským zálivem a Baltem, kde chce polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vybudovat nový kanál. "Make love not canal," stálo na transparentu, který ve snaze objasnit smysl celé akce drželi u postele další aktivisté. Jiným z hesel bylo "Láska a kosa bez přerušení".
(Celý text)

Příprava hlubinného úložiště bude do 2022 stát 1,7 miliardy Kč
18. února 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku bude od letoška do roku 2022 stát 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z plánu činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na další tři roky. Dokument včera schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu na internetu. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, jež sdružuje 32 obcí a měst a 15 spolků. Na začátku ledna kabinet jednání o plánu odložil.
(Celý text)

Tesla musí přerušit kácení lesa na pozemku pro evropskou továrnu
18. února 2020 00:14

BERLÍN (ČTK) - Německý soud pozastavil přípravu pozemku pro výstavbu první továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v Evropě. Nařídil firmě, aby na pozemku ležícím nedaleko Berlína přestala s kácením lesa, dokud neposoudí stížnost skupiny místních ochránců přírody.
(Celý text)

Praha nakoupí elektromobily pro své příspěvkové organizace
18. února 2020 00:12

PRAHA (ČTK) - Hlavní město vypíše zakázku na nákup elektromobilů pro své příspěvkové organizace. Chce jich pořídit 34, nahradí nyní používané vozy se spalovacími motory. Předběžné náklady jsou zhruba 31,9 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní.
(Celý text)

Zlínský kraj rozdělí 160 milionů na výměnu kotlů mezi 1426 žadatelů
18. února 2020 00:09

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj rozdělí téměř 160 milionů korun mezi 1426 úspěšných žadatelů o dotace na výměnu kotlů. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Jde o třetí kolo dotací, kraj ho vyhlásil loni v září.
(Celý text)

Minerálky Mattoni 1873 přepravily půl milionu palet po železnici
17. února 2020 14:55

() - Výrobce minerálních vod Mattoni 1873 dopravuje od roku 2012 minerální vodu a nealkoholické nápoje k zákazníkům a spotřebitelům kromě silniční přepravy i po železnici. Firma dnes vypravila z Kyselky u Karlových Varů půlmiliontou paletu. Podle údajů společnosti nahradila přeprava vlakem více než 15 000 jízd plně naložených kamionů.
(Celý text)

Maledivy: Kvůli stavbě nových ostrovů klidně zničíme ty staré
17. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Maledivy, stát nacházející se na shluku ostrovů a atolů v Indickém oceánu, bývá v souvislosti s dopady klimatických změn často zmiňován, jako „první oběť“. Minimální nadmořská výška totiž činí tento stát do krajnosti náchylným vůči stoupající hladině moře. To ale neznamená, že by tu k přírodě chovali nějaké zvláštní ohledy. O kuriózním až nelogickém počínání místních referuje AtlasObscura.
(Celý text)

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije až 20 vlků, napětí roste
17. února 2020 00:30

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Napětí mezi chovateli hospodářských zvířat na Broumovsku a Trutnovsku, kde se vyskytují vlci, roste. Volají po redukci vlků. Pokud stát farmářům nevyjde vstříc změnou legislativy, může se zvýšit pytláctví, řekl chovatel ovcí a starosta Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů ovcí a koz. Podle mluvčí státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolíny Šůlové mohou chovatelé získat z evropských fondů peníze na ochranu před vlky, třeba na ohradníky či pastevecké psy. Farmáři také dostávají odškodnění za zvířata prokazatelně zadávená vlky.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí pošle na výsadbu stromů a obnovu tůní 80 milionů korun
17. února 2020 00:25

(ČTK) - Na výsadbu zeleně i obnovu vodních ploch v krajině pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 80 milionů korun. Částka je proti loňsku dvojnásobná. Na dotace pro péči zraněná zvířata MŽP vyhradilo 17 milionů korun, o pět milionů více než v minulém roce. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Kvůli bouři Ciara zahynulo v britské zoo šestnáct zvířat
17. února 2020 00:22

(ČTK) - Šestnáct zvířat zahynulo kvůli bouři Ciara v zoologické zahradě nedaleko Birminghamu. Daňky a paovce však nezabily větrem vyvrácené stromy, ale psi hyenovití, kteří se přes poškozené oplocení dostali do jejich výběhu. Informovala o tom v pátek zpravodajská stanice BBC.
(Celý text)

Ambice Kjótského protokolu se nenaplnily, nadějí je dohoda z Paříže
17. února 2020 00:20

NEW YORK/PRAHA (ČTK) - Před 15 lety, 16. února 2005, vstoupil po ratifikaci Ruskem v platnost Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Podle dokumentu, na kterém se dohodli zástupci 159 zemí v prosinci 1997 v japonském Kjótu, měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do letošního roku, nahradila ho pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která vstoupila v platnost v listopadu 2016.
(Celý text)

Chrudim spočítá nutrie, prosí lidi, aby je nekrmili
17. února 2020 00:18

CHRUDIM (ČTK) - Město Chrudim spočítá populaci nutrií na svém území. Zároveň prosí obyvatele, aby zvířata, která se usadila v centru města, nekrmili. Když se hlodavci přemnoží, páchají škody, uvedl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) v tiskové zprávě.
(Celý text)

Dobrovolníci v sobotu čistili před opětovným napuštěním nádrž Orlík
17. února 2020 00:15

CHRÁST (ČTK) - Zhruba tři stovky dobrovolníků v sobotu na 45 místech kolem celé vodní nádrže Orlík sbírali odpadky, které byly dříve schované pod hladinou. Využili stavu, kdy byla přehrada upuštěna kvůli přestavbě lodního výtahu. Sobotní akce je poslední, která se před opětovným napuštěním Orlíku konala.
(Celý text)

U přehrady Březová spadla na silnici část skály
17. února 2020 00:13

(ČTK) - Na silnici I/20 u březovské přehrady u Karlových Varů se v sobotu zřítila část skály nad silnicí. I přes síťové zábrany se kameny dostaly až na silnici. Provoz na silnici z Karlových Varů do Plzně musel být sveden do jednoho pruhu, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.
(Celý text)

Zásah proti aktivistce protestující v lomu Bílina byl nezákonný
17. února 2020 00:11

PRAHA (ČTK) - Zásah proti aktivistce Silvii Pezzatové poté, co v červnu 2017 protestovala v lomu Bílina u Braňan na Mostecku proti uhelnému průmyslu, byl nezákonný. Pravomocně o tom rozhodl loni v září pražský městský soud, o rozsudku v pátek informovalo hnutí Limity jsme my. Žena se musela mimo jiné po policejní stanici pohybovat jen v tílku, policie jí také odepřela právo na právní pomoc. Žena i žalované ministerstvo vnitra proti rozhodnutí podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
(Celý text)

Volkswagen nabízí německým zákazníkům odškodné za emisní skandál
17. února 2020 00:07

BERLÍN (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen chce navzdory krachu jednání se svazem na ochranu spotřebitelů VZBV vyplatit odškodné německým zákazníkům, kteří na ni podali žalobu kvůli emisnímu skandálu. Firma nabízí celkem 830 milionů eur (20,6 miliardy Kč). Na každého odškodněného klienta by tak podle ní mohlo připadnout 1800 až 2100 eur (zhruba 45.000 až 52.000 Kč).
(Celý text)

V Austrálii je po požárech třeba pomoci 113 druhům zvířat
16. února 2020 00:54

(ČTK) - Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1254 | Další

Online diskuse
Sarančata v Africe: Co může za opravdu zbytečnou přírodní katastrofu?
18. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Po bitvě je každý generál, ale v případě přemnožených rojů kobylek (sarančat) ničících úrodu je jistá kritika odborníků na místě. Nejde totiž o nebezpečí neznámé a už vůbec ne o nepředvídané. Vlastně, předpovědět s nemalou pravděpodobností možný výskyt a učinit v terénu potřebná opatření pro to, aby k ničivým náletům vůbec nedošlo, už hezkých pár let umíme. Otázkou je spíš to, proč tak nečiníme. Píše o tom Conversation.
(Celý text)

České ekologické organizace se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów
18. února 2020 00:31

PRAHA (ČTK) - Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to včera oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.
(Celý text)

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené rysem a vydrou
18. února 2020 00:25

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj proplatí dvěma žadatelům další škody, které útokem na ryby způsobila vydra říční a stržením ovce rys ostrovid. Dohromady dosáhly částky 53.509 korun. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).
(Celý text)

Dvojice polských ekologických aktivistů protestovala v posteli
18. února 2020 00:20

VARŠAVA (ČTK) - Dvojice ekologických aktivistů strávila páteční svátek svatého Valentýna nahá v posteli - na Viselské kose, úzkém pruhu písčité země mezi Viselským zálivem a Baltem, kde chce polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vybudovat nový kanál. "Make love not canal," stálo na transparentu, který ve snaze objasnit smysl celé akce drželi u postele další aktivisté. Jiným z hesel bylo "Láska a kosa bez přerušení".
(Celý text)

Příprava hlubinného úložiště bude do 2022 stát 1,7 miliardy Kč
18. února 2020 00:18

PRAHA (ČTK) - Příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku bude od letoška do roku 2022 stát 1,7 miliardy korun. Vyplývá to z plánu činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na další tři roky. Dokument včera schválila vláda, informoval tiskový odbor kabinetu na internetu. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, jež sdružuje 32 obcí a měst a 15 spolků. Na začátku ledna kabinet jednání o plánu odložil.
(Celý text)

Tesla musí přerušit kácení lesa na pozemku pro evropskou továrnu
18. února 2020 00:14

BERLÍN (ČTK) - Německý soud pozastavil přípravu pozemku pro výstavbu první továrny amerického výrobce elektromobilů Tesla v Evropě. Nařídil firmě, aby na pozemku ležícím nedaleko Berlína přestala s kácením lesa, dokud neposoudí stížnost skupiny místních ochránců přírody.
(Celý text)

Praha nakoupí elektromobily pro své příspěvkové organizace
18. února 2020 00:12

PRAHA (ČTK) - Hlavní město vypíše zakázku na nákup elektromobilů pro své příspěvkové organizace. Chce jich pořídit 34, nahradí nyní používané vozy se spalovacími motory. Předběžné náklady jsou zhruba 31,9 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní.
(Celý text)

Zlínský kraj rozdělí 160 milionů na výměnu kotlů mezi 1426 žadatelů
18. února 2020 00:09

ZLÍN (ČTK) - Zlínský kraj rozdělí téměř 160 milionů korun mezi 1426 úspěšných žadatelů o dotace na výměnu kotlů. Novinářům to včera řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Jde o třetí kolo dotací, kraj ho vyhlásil loni v září.
(Celý text)

Minerálky Mattoni 1873 přepravily půl milionu palet po železnici
17. února 2020 14:55

() - Výrobce minerálních vod Mattoni 1873 dopravuje od roku 2012 minerální vodu a nealkoholické nápoje k zákazníkům a spotřebitelům kromě silniční přepravy i po železnici. Firma dnes vypravila z Kyselky u Karlových Varů půlmiliontou paletu. Podle údajů společnosti nahradila přeprava vlakem více než 15 000 jízd plně naložených kamionů.
(Celý text)

Maledivy: Kvůli stavbě nových ostrovů klidně zničíme ty staré
17. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Maledivy, stát nacházející se na shluku ostrovů a atolů v Indickém oceánu, bývá v souvislosti s dopady klimatických změn často zmiňován, jako „první oběť“. Minimální nadmořská výška totiž činí tento stát do krajnosti náchylným vůči stoupající hladině moře. To ale neznamená, že by tu k přírodě chovali nějaké zvláštní ohledy. O kuriózním až nelogickém počínání místních referuje AtlasObscura.
(Celý text)

Mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije až 20 vlků, napětí roste
17. února 2020 00:30

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Napětí mezi chovateli hospodářských zvířat na Broumovsku a Trutnovsku, kde se vyskytují vlci, roste. Volají po redukci vlků. Pokud stát farmářům nevyjde vstříc změnou legislativy, může se zvýšit pytláctví, řekl chovatel ovcí a starosta Vernéřovic na Broumovsku Tomáš Havrlant ze Svazu chovatelů ovcí a koz. Podle mluvčí státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolíny Šůlové mohou chovatelé získat z evropských fondů peníze na ochranu před vlky, třeba na ohradníky či pastevecké psy. Farmáři také dostávají odškodnění za zvířata prokazatelně zadávená vlky.
(Celý text)

Ministerstvo životního prostředí pošle na výsadbu stromů a obnovu tůní 80 milionů korun
17. února 2020 00:25

(ČTK) - Na výsadbu zeleně i obnovu vodních ploch v krajině pošle ministerstvo životního prostředí (MŽP) 80 milionů korun. Částka je proti loňsku dvojnásobná. Na dotace pro péči zraněná zvířata MŽP vyhradilo 17 milionů korun, o pět milionů více než v minulém roce. Resort o tom dnes informoval v tiskové zprávě.
(Celý text)

Kvůli bouři Ciara zahynulo v britské zoo šestnáct zvířat
17. února 2020 00:22

(ČTK) - Šestnáct zvířat zahynulo kvůli bouři Ciara v zoologické zahradě nedaleko Birminghamu. Daňky a paovce však nezabily větrem vyvrácené stromy, ale psi hyenovití, kteří se přes poškozené oplocení dostali do jejich výběhu. Informovala o tom v pátek zpravodajská stanice BBC.
(Celý text)

Ambice Kjótského protokolu se nenaplnily, nadějí je dohoda z Paříže
17. února 2020 00:20

NEW YORK/PRAHA (ČTK) - Před 15 lety, 16. února 2005, vstoupil po ratifikaci Ruskem v platnost Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. Podle dokumentu, na kterém se dohodli zástupci 159 zemí v prosinci 1997 v japonském Kjótu, měly být v letech 2008 až 2012 sníženy celkové světové emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v průměru o 5,2 procenta v porovnání s rokem 1990. Platnost protokolu byla nakonec prodloužena do letošního roku, nahradila ho pařížská úmluva OSN o změně klimatu, která vstoupila v platnost v listopadu 2016.
(Celý text)

Chrudim spočítá nutrie, prosí lidi, aby je nekrmili
17. února 2020 00:18

CHRUDIM (ČTK) - Město Chrudim spočítá populaci nutrií na svém území. Zároveň prosí obyvatele, aby zvířata, která se usadila v centru města, nekrmili. Když se hlodavci přemnoží, páchají škody, uvedl místostarosta Aleš Nunvář (Piráti) v tiskové zprávě.
(Celý text)

Dobrovolníci v sobotu čistili před opětovným napuštěním nádrž Orlík
17. února 2020 00:15

CHRÁST (ČTK) - Zhruba tři stovky dobrovolníků v sobotu na 45 místech kolem celé vodní nádrže Orlík sbírali odpadky, které byly dříve schované pod hladinou. Využili stavu, kdy byla přehrada upuštěna kvůli přestavbě lodního výtahu. Sobotní akce je poslední, která se před opětovným napuštěním Orlíku konala.
(Celý text)

U přehrady Březová spadla na silnici část skály
17. února 2020 00:13

(ČTK) - Na silnici I/20 u březovské přehrady u Karlových Varů se v sobotu zřítila část skály nad silnicí. I přes síťové zábrany se kameny dostaly až na silnici. Provoz na silnici z Karlových Varů do Plzně musel být sveden do jednoho pruhu, řekla krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.
(Celý text)

Zásah proti aktivistce protestující v lomu Bílina byl nezákonný
17. února 2020 00:11

PRAHA (ČTK) - Zásah proti aktivistce Silvii Pezzatové poté, co v červnu 2017 protestovala v lomu Bílina u Braňan na Mostecku proti uhelnému průmyslu, byl nezákonný. Pravomocně o tom rozhodl loni v září pražský městský soud, o rozsudku v pátek informovalo hnutí Limity jsme my. Žena se musela mimo jiné po policejní stanici pohybovat jen v tílku, policie jí také odepřela právo na právní pomoc. Žena i žalované ministerstvo vnitra proti rozhodnutí podají kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
(Celý text)

Volkswagen nabízí německým zákazníkům odškodné za emisní skandál
17. února 2020 00:07

BERLÍN (ČTK) - Německá automobilka Volkswagen chce navzdory krachu jednání se svazem na ochranu spotřebitelů VZBV vyplatit odškodné německým zákazníkům, kteří na ni podali žalobu kvůli emisnímu skandálu. Firma nabízí celkem 830 milionů eur (20,6 miliardy Kč). Na každého odškodněného klienta by tak podle ní mohlo připadnout 1800 až 2100 eur (zhruba 45.000 až 52.000 Kč).
(Celý text)

V Austrálii je po požárech třeba pomoci 113 druhům zvířat
16. února 2020 00:54

(ČTK) - Až 113 živočišných druhů žijících v Austrálii potřebuje po ničivých požárech naléhavou pomoc. Většina z nich přišla o nejméně 30 procent svého přirozeného prostředí. Nejpočetnější skupiny na seznamu tvoří korýši, plazi, savci, ryby a ptáci, informoval server BBC. Seznam sestavili vládní odborníci, kteří také konstatovali potěšitelný fakt, že žádný druh nebyl zcela vyhuben. Mimořádně rozsáhlé požáry sužovaly Austrálii od září. O život připravily 33 lidí a hovoří se až o miliardě mrtvých zvířat.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1254 | Další