ecomonitor.cz
verze pro tisk
Na britském pobřeží tiká ekologická bomba, 1200 starých skládek
20. února 2020 01:10

PRAHA (Ekolist) - Velká Británie řeší nemalý problém se skládkami odpadů. Řada zařízení určených k ukládání odpadů, těch v provozu nebo již uzavřených, se totiž nachází v těsné blízkosti moře. Které, pokud by se rozbouřilo, by mohlo naskladněný odpad vlnami spláchnout. Píše o tom DailyMail.
(Celý text)

Sněmovní výbory podpořily zákaz drezury, cirkusy to odmítají
20. února 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí i zemědělský výbor včera podpořily postupné zastavení chovu a drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Pokud Sněmovna omezení podpoří, vystupování v cirkusech nebude možné se zvířaty, která se narodí od roku 2021. Pro zastavení drezury se v minulosti vyslovil i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle iniciativy Cirkusy společně to bude znamenat prakticky konec této produkce v Česku. Výbory se naopak při projednávání novely zákona o ochraně zvířat proti týrání neshodly na zákazu klecových chovů slepic.
(Celý text)

Liberecký kraj chce, aby MPO odepsalo zásoby kamene na Tlustci
20. února 2020 00:25

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Jen tak lze zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory. Novinářům to včera řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na Tlustci je ložisko kvalitního čediče, od roku 1996 se tam ale kámen netěží. Nový vlastník - Kamenolom Brniště, od roku 2012 usiluje o obnovení těžby, lidé v okolních obcích to odmítají v obavě z hluku, prachu a zvýšení těžké dopravy.
(Celý text)

Firma AVE CZ chce znovu prosadit zprovoznění spalovny v Rybitví
20. února 2020 00:18

PARDUBICE (ČTK) - Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se znovu snaží získat kladné stanovisko EIA na modernizaci odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20.000 tun nově také 15.800 tun, zjistili novináři z dokumentace zveřejněné v informačním systému EIA. Předchozí negativní stanovisko vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010, platnost základního dokumentu, který posuzuje vliv staveb na životní prostředí, již vypršela.
(Celý text)

Čína kvůli koronaviru vypustila v únoru o 25 procent méně emisí
20. února 2020 00:15

TEHERÁN (ČTK) - Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou včera zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.
(Celý text)

Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine
20. února 2020 00:12

PRŮHONICE (ČTK) - Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se minulý týden prohnala Českem. Areál se v pátek znovu otevřel návštěvníkům, likvidace následků vichřice ale ještě nějakou dobu potrvá, informovala včera Barbora Kačmáčková ze správy parku.
(Celý text)

Pražané loni vytřídili 421 tun plechovek, o 159 tun meziročně víc
20. února 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Obyvatelé hlavního města loni vytřídili 421 tun plechovek. To je o asi 159 tun více než v předešlém roce. Včera to sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které v metropoli svážejí odpad. Plechovky končí v třídírně ve Vysočanech. Třídění plechovek začalo v Praze před třemi roky. PSAS loni v Praze svezly celkem 266.000 tun komunálního odpadu a dalších více než 60.000 tun tříděného odpadu.
(Celý text)

Vzdálený monitoring včel umožňuje včelařům vědět, co včely potřebují
19. února 2020 11:12

PRAHA (Ekolist) - S dramatickým úbytkem včel se pustil do boje projekt Forsage . Využívá vzdáleného monitoringu včelstev pomocí IT technologií, aby včelaři věděli, co přesně včely potřebují. Včelí monitoring byl oceněn v akceleračním programu Climate Challenge pořádaném 6. února v Impact Hubu na pražském Smíchově a získal marketingovou podporu v hodnotě 150 000 Kč.
(Celý text)

Změna pravidel, která v USA nejspíš neprojde, se může stát inspirací pro zbytek světa
19. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Věnovat pozornost americkému zákonu, který má zatím jen podobu předloženého návrhu a už nyní je skoro jasné, že přes Kongres a Senát v dané podobě neprojde, se může zdát poněkud nerozvážné. Na druhé straně se asi hodí zmínit, že se jím legislativci z Demokratické strany hlásí k nebývale razantnímu kroku, který by, v případě schválení, nejspíš proměnil celé americké odpadové hospodářství. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Liberecký kraj se odvolal proti povolení rozšíření dolu Turów
19. února 2020 00:32

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj se prostřednictvím advokátní kanceláře Frank Bold už odvolal u regionálního ředitele pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi proti dvěma rozhodnutím, která v lednu otevřela cestu k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Včera to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do Česka přitom oficiální překlad dokumentu dorazil až v těchto dnech a české ekologické organizace tak mají na odvolání čas do 17. března.
(Celý text)

Ochránci v Karlovarském kraji sčítají netopýry ve 200 zimovištích
19. února 2020 00:26

ČISTÁ (ČTK) - Zhruba 200 zimovišť netopýrů letos prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. Včera nalezli 168 netopýrů v šachtách středověkého dolu Jeroným na Sokolovsku. Dlouhodobé trendy se ale dají vysledovat až v řádu asi 20 let, řekl včera Přemysl Tájek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
(Celý text)

U hranic s Polskem vzniká síť vrtů, umožní sledovat spodní vodu
19. února 2020 00:23

HEŘMANICE (ČTK) - V souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice vzniká v Libereckém kraji síť vrtů. Projekt České geologické služby umožní podél hranice s Polskem sledovat pohyb spodních vod a případně jejich úbytek. Z minulosti už je v oblasti 18 vrtů, teď by mělo přibýt dalších 27. Hotovy by měly být do dubna. S monitoringem spodních vod se tu počítá do roku 2044, do kdy je plánována těžba v Turówě. Včera to řekl Jan Vít z České geologické služby.
(Celý text)

Ropná společnost BP chce mít do roku 2050 nulové emise uhlíku
19. února 2020 00:20

(ČTK) - Britská BP si jako první ropná společnost stanovila cíl mít do roku 2050 nulové emise uhlíku. Ambiciózní plán sice zahrnuje provoz 111 let starého gigantu, ale netýká se produktů prodaných zákazníkům. I u těch ale společnost plánuje plánuje snížení emisí na polovinu. Zatímco cíl, který stanovil nový šéf BP Bernard Looney, investoři přivítali, ekologičtí aktivistům chybí detaily, jak toho chce ropná společnost dosáhnout.
(Celý text)

V Bohumíně by letos mohlo přibýt víc než 6000 stromů
19. února 2020 00:17

BOHUMÍN (ČTK) - V Bohumíně na Karvinsku by letos mohlo přibýt více než 6000 stromů a tisíce keřů. Město totiž počítá s rozsáhlou výsadbou zeleně na dvou místech. Výsadba a údržba zeleně město řádově přijde na miliony korun ročně, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová.
(Celý text)

Aktivistku Thunbergovou opět navrhli na Nobelovu cenu za mír
19. února 2020 00:16

STOCKHOLM (ČTK) - Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom během února agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela "alternativní Nobelovku" - Cenu za správný život (Right Livelihood Award). Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.
(Celý text)

Výrobce letadel Zlin Aircraft dostal od ČIŽP pokutu 120.000 Kč
19. února 2020 00:13

ZLÍN (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 120.000 korun výrobci letadel ZLIN AIRCRAFT z Otrokovic na Zlínsku. Firma podle inspekce provozovala elektrickou vypalovací pec v lakovně bez povolení provozu, také neměnila dostatečně často filtry s aktivním uhlím sloužící k zachycování emisí. Navíc v roce 2018 nedodržela každoroční interval pro jednorázové měření emisí celkového organického uhlíku. Podle inspekce tak porušila zákon na ochranu ovzduší. Včera to v tiskové zprávě sdělila mluvčí inspekce Alžběta Šírková. Vyjádření firmy se zjišťuje.
(Celý text)

Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic byl loni rekordní
19. února 2020 00:11

(ČTK) - Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily byl loni v Česku rekordní. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů. Lídr trhu, společnost ČEZ, uvedla, že meziročně zaznamenala více než dvojnásobný meziroční růst na 1963,5 megawatthodiny (MWh). Hodnota odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 600 domácností. Podobný růst zaznamenávají i další firmy.
(Celý text)

Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži ozdobily rozkvetlé kamélie
19. února 2020 00:07

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících od minulého pátku obdivovat rozkvetlé kamélie. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920. Na výstavě jsou k vidění desítky kamélií, v expozicích našly uplatnění také rozkvetlé a vonící citrusy nebo klívie, řekla minulý týden Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži.
(Celý text)

Jiřička obecná se stává ptákem roku 2020. Ornitologové upozorňují, že z měst ji úmyslně vyháníme
18. února 2020 13:08

PRAHA (Ekolist) - Titul pták roku získala jiřička obecná, pták žijící v městské krajině. Ornitologové ji chtějí tímto způsobem zviditelnit a upozornit na to, že mizí prostor, kde by jiřičky ve městech mohly hnízdit, především vlivem stavebních úprav.
(Celý text)

Divocí koně měli do krajiny přinést rozmanitost. Nečekaně ale posilují i její odolnost vůči klimatu
18. února 2020 10:28

PRAHA (Ekolist) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1255 | Další

Online diskuse
Na britském pobřeží tiká ekologická bomba, 1200 starých skládek
20. února 2020 01:10

PRAHA (Ekolist) - Velká Británie řeší nemalý problém se skládkami odpadů. Řada zařízení určených k ukládání odpadů, těch v provozu nebo již uzavřených, se totiž nachází v těsné blízkosti moře. Které, pokud by se rozbouřilo, by mohlo naskladněný odpad vlnami spláchnout. Píše o tom DailyMail.
(Celý text)

Sněmovní výbory podpořily zákaz drezury, cirkusy to odmítají
20. února 2020 00:27

PRAHA (ČTK) - Sněmovní výbor pro životní prostředí i zemědělský výbor včera podpořily postupné zastavení chovu a drezury volně žijících zvířat v cirkusech. Pokud Sněmovna omezení podpoří, vystupování v cirkusech nebude možné se zvířaty, která se narodí od roku 2021. Pro zastavení drezury se v minulosti vyslovil i premiér Andrej Babiš (ANO). Podle iniciativy Cirkusy společně to bude znamenat prakticky konec této produkce v Česku. Výbory se naopak při projednávání novely zákona o ochraně zvířat proti týrání neshodly na zákazu klecových chovů slepic.
(Celý text)

Liberecký kraj chce, aby MPO odepsalo zásoby kamene na Tlustci
20. února 2020 00:25

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj chce, aby ministerstvo průmyslu a obchodu odepsalo zásoby kamene na kopci Tlustec na Českolipsku. Jen tak lze zabránit v budoucnu obnovení těžby a ukončit letité spory. Novinářům to včera řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Na Tlustci je ložisko kvalitního čediče, od roku 1996 se tam ale kámen netěží. Nový vlastník - Kamenolom Brniště, od roku 2012 usiluje o obnovení těžby, lidé v okolních obcích to odmítají v obavě z hluku, prachu a zvýšení těžké dopravy.
(Celý text)

Firma AVE CZ chce znovu prosadit zprovoznění spalovny v Rybitví
20. února 2020 00:18

PARDUBICE (ČTK) - Společnost AVE CZ odpadové hospodářství se znovu snaží získat kladné stanovisko EIA na modernizaci odstavené spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví u Pardubic. Množství ročně spalovaného materiálu navrhuje ve dvou variantách, kromě původně plánovaných 20.000 tun nově také 15.800 tun, zjistili novináři z dokumentace zveřejněné v informačním systému EIA. Předchozí negativní stanovisko vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010, platnost základního dokumentu, který posuzuje vliv staveb na životní prostředí, již vypršela.
(Celý text)

Čína kvůli koronaviru vypustila v únoru o 25 procent méně emisí
20. února 2020 00:15

TEHERÁN (ČTK) - Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou včera zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.
(Celý text)

Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine
20. února 2020 00:12

PRŮHONICE (ČTK) - Průhonický park se vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se minulý týden prohnala Českem. Areál se v pátek znovu otevřel návštěvníkům, likvidace následků vichřice ale ještě nějakou dobu potrvá, informovala včera Barbora Kačmáčková ze správy parku.
(Celý text)

Pražané loni vytřídili 421 tun plechovek, o 159 tun meziročně víc
20. února 2020 00:08

PRAHA (ČTK) - Obyvatelé hlavního města loni vytřídili 421 tun plechovek. To je o asi 159 tun více než v předešlém roce. Včera to sdělil Radim Mana, mluvčí Pražských služeb (PSAS), které v metropoli svážejí odpad. Plechovky končí v třídírně ve Vysočanech. Třídění plechovek začalo v Praze před třemi roky. PSAS loni v Praze svezly celkem 266.000 tun komunálního odpadu a dalších více než 60.000 tun tříděného odpadu.
(Celý text)

Vzdálený monitoring včel umožňuje včelařům vědět, co včely potřebují
19. února 2020 11:12

PRAHA (Ekolist) - S dramatickým úbytkem včel se pustil do boje projekt Forsage . Využívá vzdáleného monitoringu včelstev pomocí IT technologií, aby včelaři věděli, co přesně včely potřebují. Včelí monitoring byl oceněn v akceleračním programu Climate Challenge pořádaném 6. února v Impact Hubu na pražském Smíchově a získal marketingovou podporu v hodnotě 150 000 Kč.
(Celý text)

Změna pravidel, která v USA nejspíš neprojde, se může stát inspirací pro zbytek světa
19. února 2020 01:00

PRAHA (Ekolist) - Věnovat pozornost americkému zákonu, který má zatím jen podobu předloženého návrhu a už nyní je skoro jasné, že přes Kongres a Senát v dané podobě neprojde, se může zdát poněkud nerozvážné. Na druhé straně se asi hodí zmínit, že se jím legislativci z Demokratické strany hlásí k nebývale razantnímu kroku, který by, v případě schválení, nejspíš proměnil celé americké odpadové hospodářství. Píše o tom BBC.
(Celý text)

Liberecký kraj se odvolal proti povolení rozšíření dolu Turów
19. února 2020 00:32

LIBEREC (ČTK) - Liberecký kraj se prostřednictvím advokátní kanceláře Frank Bold už odvolal u regionálního ředitele pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi proti dvěma rozhodnutím, která v lednu otevřela cestu k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. Včera to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Do Česka přitom oficiální překlad dokumentu dorazil až v těchto dnech a české ekologické organizace tak mají na odvolání čas do 17. března.
(Celý text)

Ochránci v Karlovarském kraji sčítají netopýry ve 200 zimovištích
19. února 2020 00:26

ČISTÁ (ČTK) - Zhruba 200 zimovišť netopýrů letos prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. Včera nalezli 168 netopýrů v šachtách středověkého dolu Jeroným na Sokolovsku. Dlouhodobé trendy se ale dají vysledovat až v řádu asi 20 let, řekl včera Přemysl Tájek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
(Celý text)

U hranic s Polskem vzniká síť vrtů, umožní sledovat spodní vodu
19. února 2020 00:23

HEŘMANICE (ČTK) - V souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice vzniká v Libereckém kraji síť vrtů. Projekt České geologické služby umožní podél hranice s Polskem sledovat pohyb spodních vod a případně jejich úbytek. Z minulosti už je v oblasti 18 vrtů, teď by mělo přibýt dalších 27. Hotovy by měly být do dubna. S monitoringem spodních vod se tu počítá do roku 2044, do kdy je plánována těžba v Turówě. Včera to řekl Jan Vít z České geologické služby.
(Celý text)

Ropná společnost BP chce mít do roku 2050 nulové emise uhlíku
19. února 2020 00:20

(ČTK) - Britská BP si jako první ropná společnost stanovila cíl mít do roku 2050 nulové emise uhlíku. Ambiciózní plán sice zahrnuje provoz 111 let starého gigantu, ale netýká se produktů prodaných zákazníkům. I u těch ale společnost plánuje plánuje snížení emisí na polovinu. Zatímco cíl, který stanovil nový šéf BP Bernard Looney, investoři přivítali, ekologičtí aktivistům chybí detaily, jak toho chce ropná společnost dosáhnout.
(Celý text)

V Bohumíně by letos mohlo přibýt víc než 6000 stromů
19. února 2020 00:17

BOHUMÍN (ČTK) - V Bohumíně na Karvinsku by letos mohlo přibýt více než 6000 stromů a tisíce keřů. Město totiž počítá s rozsáhlou výsadbou zeleně na dvou místech. Výsadba a údržba zeleně město řádově přijde na miliony korun ročně, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová.
(Celý text)

Aktivistku Thunbergovou opět navrhli na Nobelovu cenu za mír
19. února 2020 00:16

STOCKHOLM (ČTK) - Sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová byla opět navržena na Nobelovu cenu za mír. Informovala o tom během února agentura AP. Nominace přišla poté, co se loni Thunbergová stala osobností roku časopisu Time a spolu se třemi dalšími lidmi obdržela "alternativní Nobelovku" - Cenu za správný život (Right Livelihood Award). Ekologickou aktivistku nominovali na Nobelovu cenu za mír již loni, byla považována za favoritku, nicméně ocenění nakonec získal etiopský premiér Abiy Ahmed.
(Celý text)

Výrobce letadel Zlin Aircraft dostal od ČIŽP pokutu 120.000 Kč
19. února 2020 00:13

ZLÍN (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 120.000 korun výrobci letadel ZLIN AIRCRAFT z Otrokovic na Zlínsku. Firma podle inspekce provozovala elektrickou vypalovací pec v lakovně bez povolení provozu, také neměnila dostatečně často filtry s aktivním uhlím sloužící k zachycování emisí. Navíc v roce 2018 nedodržela každoroční interval pro jednorázové měření emisí celkového organického uhlíku. Podle inspekce tak porušila zákon na ochranu ovzduší. Včera to v tiskové zprávě sdělila mluvčí inspekce Alžběta Šírková. Vyjádření firmy se zjišťuje.
(Celý text)

Objem odebrané elektřiny z dobíjecích stanic byl loni rekordní
19. února 2020 00:11

(ČTK) - Objem odebrané elektřiny z veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily byl loni v Česku rekordní. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů. Lídr trhu, společnost ČEZ, uvedla, že meziročně zaznamenala více než dvojnásobný meziroční růst na 1963,5 megawatthodiny (MWh). Hodnota odpovídá roční spotřebě elektřiny zhruba 600 domácností. Podobný růst zaznamenávají i další firmy.
(Celý text)

Skleníky v Květné zahradě v Kroměříži ozdobily rozkvetlé kamélie
19. února 2020 00:07

KROMĚŘÍŽ (ČTK) - Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži mohou ve sklenících od minulého pátku obdivovat rozkvetlé kamélie. Tradiční výstava okrasných rostlin je letos tematicky svázána s rokem 1920. Na výstavě jsou k vidění desítky kamélií, v expozicích našly uplatnění také rozkvetlé a vonící citrusy nebo klívie, řekla minulý týden Lenka Křesadlová z Metodického centra zahradní kultury v Kroměříži.
(Celý text)

Jiřička obecná se stává ptákem roku 2020. Ornitologové upozorňují, že z měst ji úmyslně vyháníme
18. února 2020 13:08

PRAHA (Ekolist) - Titul pták roku získala jiřička obecná, pták žijící v městské krajině. Ornitologové ji chtějí tímto způsobem zviditelnit a upozornit na to, že mizí prostor, kde by jiřičky ve městech mohly hnízdit, především vlivem stavebních úprav.
(Celý text)

Divocí koně měli do krajiny přinést rozmanitost. Nečekaně ale posilují i její odolnost vůči klimatu
18. února 2020 10:28

PRAHA (Ekolist) - Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1255 | Další