ecomonitor.cz
verze pro tisk
Sarančata v Africe: Co může za opravdu zbytečnou přírodní katastrofu?
18. února 2020 01:00
PRAHA (Ekolist) - Po bitvě je každý generál, ale v případě přemnožených rojů kobylek (sarančat) ničících úrodu je jistá kritika odborníků na místě. Nejde totiž o nebezpečí neznámé a už vůbec ne o nepředvídané. Vlastně, předpovědět s nemalou pravděpodobností možný výskyt a učinit v terénu potřebná opatření pro to, aby k ničivým náletům vůbec nedošlo, už hezkých pár let umíme. Otázkou je spíš to, proč tak nečiníme. Píše o tom Conversation.

Saranče tráví většinu času solitérně, jako jednotlivé kusy, volně rozprostřené napříč krajinou. Jenže tu a tam dojde k tzv. gregarizaci. Vytvoření obrovských hejn, rojů, které se pak chovají jako obří ničivý organismus, složený z miliard společně jednajících exemplářů. Z druhu spíše nomádského se rázem stane druh cíleně migrující za potravou. Co přesně za gregarizací stojí? Teoreticky třeba lokální nedostatek potravy, kdy se jednotlivé sarančata stávají tak hladové, že už samy potravu nehledají, ale spíše koukají, jestli něco k snědku nenalezly jiné sarančata. Může to být také přesně naopak a lokální úživnost nějakého stanoviště může z okolí přitáhnout na jedno místo spoustu sarančat. Podstatné je, že vzájemný fyzický kontakt sarančat a jejich nahloučení vede k dalším proměnám v jejich chování i vzhledu. Své přitom dělají i hormony.

Zasažení kobylkami se v posledních desetiletích snížilo. Počet zemí hlásících roje kobylek mezi lety 1926-2019.
Zasažení kobylkami se v posledních desetiletích snížilo. Počet zemí hlásících roje kobylek mezi lety 1926-2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | FAO

Vlna k nezastavení

Situace pak graduje do bodu, kdy se na ploše nachází už tolik nakrmených a namnožených gregarizovaných sarančat, že se v místě nedokáže udržet a vyrazí hromadně někam za potravou. Roj s průměrnými 80 miliony kusů na kilometr čtvereční (a pokrývající desítky, i stovky kilometrů čtverečních) je pak skutečnou katastrofou pro zelenou vegetaci v jejich cílové destinaci. Zlikvidují kolem 2000 tun zelené biomasy za den a jako ničivá vlna a stále se obnovující vlna se pohybují krajinou. Za půl roku se dokáží jejich počty znásobit 400 x. Kdy to skončí? Než se celý ten roj rozloží vyčerpáním, úplným nedostatkem potravy, extrémním suchem (které ale dlouho umí snášet). Solitérními se stanou teprve zase jejich potomci, když budou v řídké populaci na dostatku šťavnaté zeleně. Do té doby ale napáchají nedozírné škody a budou učiněnou pohromou.

Země v pohotovosti kvůli přemnožení kobylek.
Země v pohotovosti kvůli přemnožení kobylek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zasáhnout včas? Teoreticky nic těžkého

I když konkrétní mechanismy poznání gregarizace ještě potřebují entomologové doladit, to podstatné už víme. Poznáme, kdy a kde k ní dochází. Cyril Piou z francouzského CIRAD (Centra pro mezinárodní výzkum a vývoj zemědělství) zmiňuje například počítačové modely, které z meteorologických dat o srážkách a vlhkosti dokáží v reálném čase předpovídat lokální „bujení“ vegetace, která by sarančata přitahovala. Dokážeme odhadnout potenciálně rizikové oblasti prvotního výskytu shlukujících se sarančat. A tady je pak dokážeme relativně snadno „rozprášit“ před tím, než se gregarizují. Ať už s pomocí méně či více selektivních postřiků, biopesticidů nebo třeba velmi selektivní patogenů, jakým je houba Metarhizium acridum.

Odhadnout možný výskyt vznikajících rojů sarančat je prvním krokem. Tím druhým je ověřit skutečnost přímo v terénu. „Pořád ale máme náskok 3-4 týdny před tím, než ke gregarizaci dojde,“ dodává Piou. Předcházet náletům sarančat je tedy možné čistě preventivními opatřeními a průběžným monitoringem v terénu, v době, kdy ještě nemají vyvinutá křídla a jsou soustředěna na omezené ploše. Sarančata sice nectí státní hranice, ale v zásadě se jejich ničivá aktivita omezuji na třicítku zemí, od Indie přes Arabský poloostrov k západní Africe. Dokážeme odhadnout, kdy a kde k jejich namnožení a nahloučení dochází. Proč s tím tedy nic neděláme?

Nárůst sarančat se vyvíjí od roku 2018.
Nárůst sarančat se vyvíjí od roku 2018.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nikdo nechce držet stráž, když je klid

Jedním z možných vysvětlení je cyklická, byť nepravidelná povaha jejich invazí. Prevence vyžaduje vytrvalý a systematický přístup, a země, které aktuálně nejsou obleženy sarančaty, necítí potřebu „zbytečně“ financovat preventivní opatření. Čestnou výjimkou je třeba Mauritánie, která navzdory ekonomickým obtížím koná každý rok. Ale pro politicky nestabilní země afrického rohu (Džibuti, Somálsko, Eritrea) je to do krajnosti netypické. Momentálně mediálně diskutovaný roj sarančat má svůj původ v roce 2018, na jižním cípu Arabského poloostrova. Jeden proud téhle populace pak zasáhl území Íránu (kde jim pomohly sarančata z Pákistánu), druhý zamířil do Afriky. Ze Somálska pak může zamířit, podle toho jak vítr zafouká, ke Keni nebo Tanzanii. To spíš pro demonstraci, jak dlouho se o problému ví a nekoná.

Aktivizace zdrojů a techniky je téměř vždy spojená až s téměř neřešitelnou situací, přijde na desítky miliony dolarů. Po bitvě je každý generál, ale bitvu se sarančaty opravdu nevedeme poprvé. V roce 2003 v Mauritánii, Mali, Nigeru a Súdánu; v roce 2012 na Madagaskaru. Klimatické změny si můžeme v tomto ohledu spíše pochvalovat. Činí totiž cyklické nálety sarančat méně časté. Bezradnost z kritické situace, která následuje po měsících vyčkávání a neřešení problému, je tedy až zarážející.

Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Radomír Dohnal

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2588215


Online diskuse
Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další