ecomonitor.cz
verze pro tisk
Škody zvěří jsou neúnosné, říkají majitelé lesů a zemědělci. A spolu s ochránci přírody žádají změnu zákona o myslivosti
15. července 2020 16:00
PRAHA (Ekolist) - V České republice se otevřela debata o podobě myslivosti. Osm organizací zastupující vlastníky lesních a zemědělských pozemků, část zemědělců, myslivců a ochránců přírody se spojilo, aby vyjádřili nespokojenost se současnou mysliveckou praxí. Většina myslivců podle nich nemá zájem snižovat stavy zvěře tak, aby nedocházelo ke škodám na lesních a zemědělských porostech. Majitelé pozemků chtějí mít větší možnost svůj majetek před zvěří chránit. Zároveň požadují, aby mohli snáze myslivecky hospodařit sami.

„Myslivci převzali roli regulátora rovnováhy mezi zvěří a prostředím. Tu se však bohužel z řady různých příčin nepodařilo udržet a stav zvěře se na naprosté většině území dále zhoršuje,“ uvedl Milan Hron ze sdružení Pro Silva Bohemica.

Diskuzi o myslivosti otevřela novela mysliveckého zákona, kterou předložilo ministerstvo zemědělství (MZe) a kterou koncem června schválila vláda. Jejím cílem je snížení škod, které zvěř způsobuje v zemědělství a na lesních porostech.

„Novela zákona o myslivosti připravená rezortem MZe ani po přijetí a zapracování části připomínek odbor¬ných organizací neodpovídá dnešním potřebám,“ okomentoval připravovaný předpis Jaroslav Šebek, před¬seda Asociace soukromého zemědělství ČR. „Proto považujeme za nezbytné vypracovat nový mysli¬vecký zákon, který bude reflektovat aktuální situaci stavu české krajiny a současné potřeby hospodaření a péče o les a zemědělskou půdu. Než bude nový zákon připraven, je nutné doplnit tuto novelu o několik zásadních bodů, které společně předkládáme a na kterých jsme se shodli,“ doplňuje Šebek.

Potřebu řešit vliv zvěře na stav lesů deklarují jak odborné, tak politické i zájmové organizace. Lesy jsou poničené suchem a kůrovcovou kalamitou, a vysoké stavy spárkaté zvěře snižují schopnost lesa se obnovit. Semenáčky totiž trpí vytrvalým okusováním srnami, daňky, muflony a další zvěří.

Okus stromů spárkovatou zvěří v Krušných horách.
Okus stromů spárkovatou zvěří v Krušných horách.
Zdroj | VÚLHMP
„Miliardy korun investované do obnovy lesů po kalamitě by byly vyhozené peníze, protože přemnožená zvěř nyní sežere nebo vážně poškodí většinu vysá¬zených mladých listnáčů a jedliček,“ popisuje problém Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Nespokojenost panuje i s tím, kdo by měl mít právo myslivost v lese vykonávat a za jakých podmínek. Současné nastavení, platné od roku 2001, neodpovídá současným potřebám přírody a krajiny, a novela mysliveckého zákona to neřeší, shodlo se osm nevládních spolků, které podle svého vyjádření mluví za více než polovinu myslivecky obhospodařovaných ploch.

Patří k nim Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR, Český svaz ochránců přírody, Pro Silva Bohemica, Česká společnost ornitologická, Hnutí Duha, Spolek vlastníků honebních pozemků a Svaz vlastníků půdy.

Nedostatků zákona o myslivosti je podle organizací tolik, že je připravovaná novela nemůže vyřešit. Je podle nich sice krokem správným směrem, ale nedostatečným.

Mnozí z vlastníků půdy jsou zároveň myslivci, ale vyhraňují se proti zájmům Českomoravské myslivecké jednoty, která je v ČR považována za nejvlivnější mysliveckou organizaci, sdružující asi 60 000 myslivců.

„Myslivci nejsou jen Českomoravská myslivecká jednota. Nestavme je do pozice, že to oni hájí zájmy myslivců,“ uvedl za Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů Richard Podstatzký Thonsern.

Společná tisková konference k novele zákona o myslivosti 14. 7. 2020.
Společná tisková konference k novele zákona o myslivosti 14. 7. 2020.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Majitelé lesů chtějí například zmenšit minimální výměru vlastních honiteb na polovinu, tedy na 250 hektarů. Tato změna by znamenala, že se mohou mírně přeskupit honební společenstva, která zvěř v lesích loví. A také více vlastníků lesů a zemědělců by dosáhlo na výkon práva myslivosti.

Honitby obhospodařované společenstvy myslivců (společenstevní honitby) by ale zůstaly na současných minimálních 500 hektarech. „Nechceme se tím dotknout lidové myslivosti," řekl Podstatzký Thonsern.

Českomoravská myslivecká jednota to označila za krok špatným směrem. Svůj nesouhlas odůvodnili někteří členové přítomní na včerejší tiskové konferenci tím, že spárkatá zvěř má velká teritoria, která nerespektují hranice namalované na papíře.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí DUHA ale tento argument neřeší ani současná velikost honiteb o výměře 500 ha, protože srnčí zvěř má teritoria okolo 1000 ha a jeleni kolem 10 000.

„Zmenšení honiteb na 250 hektarů považujeme za rozumný kompromis, který se ale dotkne jen malého množství vlastníků pozemků,“ uvedl na tiskové konferenci Jaromír Bláha.

Současné právní nastavení myslivosti podle spolků nedostatečně respektuje vlastnické, zemědělské a lesnické souvislosti. Majitelé lesů, polí a luk tedy trpí škody na svém majetku, které se složitě prokazují a jejich vymáhání je tak zdlouhavé a finančně náročné, že o ně často vlastníci pozemků ani neusilují.

Neshody na jednotlivých opatřeních ilustrují rozdělení zájmových skupin, které výkon myslivosti ovlivňuje. „Napětí mezi zemědělskou veřejností a myslivci je velké,“ shrnul to na včera Jaroslav Šebek.

Myslivci sdružení v Českomoravské myslivecké jednotě podporují novelu zákona o myslivosti, jiná část odborné veřejnosti má k návrhu výhrady.
Myslivci sdružení v Českomoravské myslivecké jednotě podporují novelu zákona o myslivosti, jiná část odborné veřejnosti má k návrhu výhrady.
Podle majitelů půdy, menších farmářů a ochránců přírody je nastavení myslivosti roky zabetonované a nedaří se ho změnit. „V mysliveckém zákoně jsou stále přežitky totality,“ řekl včera Jaromír Bláha.

„Současný neutěšený stav lesů i konflikty o podobě mysliveckého hospodaření ukazují, jak těžké je, aby člověk přebíral od přírody její samoregulační funkce. Odvozování lovu srnců, jelenů či divokých prasat od míry škod, kterou působí v lesích a na polích, je jediným smysluplným řešením,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Škody na zemědělských plodinách jsou problémem hlavně pro drobné farmáře. To může být důvod, proč své výhrady vůči mysliveckému zákonu připojuje Asociace soukromých zemědělců, a nikoli například Agrární komora nebo Zemědělský svaz ČR.

„Škody přemnoženou zvěří jsou pro drobné vlastníky lesů a zemědělce natolik zásadní, že citelně snižují ziskovost jejich hospodaření, ohrožují jejich zemědělskou existenci,“ říká předseda Spolku vlastníků honebních pozemků Bohumír Nekola.

„Škody zvěří jsou neúnosné. Množství zvěře by se mělo odvíjet od škod. Pokud se prostředí zlepší, může se zvýšit i množství zvěře v lesích,“ uvedl Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody.

Se současným množstvím spárkaté zvěře podle ochránců přírody pestrý les nevypěstujeme.

Ochránci přírody zároveň upozorňují na to, že v zákoně zůstali mezi zvěří chránění nebo vzácní živočichové jako kočka divoká a polák velký nebo poštolka. Například pro záchranné stanice volně žijících živočichů to znamená velkou administrativní zátěž.

Zdeňka Kováříková

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2620313


Online diskuse
Průzkum: Za polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem
26. dubna 2024 11:04

(ČTK) - Za více než polovinu světového znečištění plasty je zodpovědných 56 firem. Z toho šest jich ke znečištění planety přispívá z jedné čtvrtiny a s odstupem největší podíl má na tom společnost Coca-Cola. Zjistil to průzkum, jehož výsledky na svém webu zveřejnil britský deník The Guardian.
(Celý text)

Ve Skotsku bude vládnout menšinový kabinet. Kvůli sporům ohledně ochrany klimatu
26. dubna 2024 11:01

(ČTK) - Skotsko povede menšinový kabinet poté, co dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaliční spolupráci se stranou Zelených kvůli sporu o cílech v oblasti ochrany klimatu. Krok, který je podle Yousafa v nejlepším zájmu Skotska, mu může zkomplikovat další vládnutí, píše agentura Reuters. Příští týden by se totiž mělo hlasovat o vyjádření nedůvěry Yousafovi a není vyloučené, že mu bude vyslovena.
(Celý text)

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
26. dubna 2024 04:45

PRAHA (Ekolist) - Krkonošské louky nezůstanou ladem. Správa KRNAP letos navazuje v péči o krkonošské louky již třetím projektem Management sekundárního bezlesí Krkonošského národního parku. Právě začínající projekt potrvá až do roku 2029 a obnovíme díky němu druhově bohaté luční porosty na výjimečných krkonošských loukách v celém druhotném (tedy lidskou prací vzniklém a udržovaném) bezlesí Krkonošského národního parku. Značná část krkonošských luk v minulosti degradovala kvůli zániku tradičního citlivého hospodaření trvajícího více než 400 let (v důsledku vysídlení původního německého obyvatelstva po roce 1945), nebo naopak přílišnou intenzifikací hospodaření v posledních desetiletích 20. století.
(Celý text)

Podnikatelé a obce navrhují místo vracení PET lahví jejich digitální zálohování
26. dubna 2024 01:58

PRAHA (ČTK) - Podnikatelé a obce místo vracení zálohovaných PET lahví do obchodů, které navrhuje ministerstvo životního prostředí (MŽP) v novele obalového zákona, doporučují takzvaný digitální zálohový systém s využitím QR kódů. Lidé by načetli kód do svého mobilního telefonu před vhozením láhve do žluté popelnice na plasty. Podle zástupců obcí a podnikatelů jsou digitální zálohy jednodušší a pohodlnější. Na semináři to řekli zástupci Hospodářské komory, Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv a Svazu obchodu a cestovního ruchu. Jim oponuje Iniciativa pro zálohování, která uvádí, že digitální systém není nikde na celostátní úrovni vyzkoušený a zvýšil by cenu nápojů.
(Celý text)

Greenpeace: Lesy ČR možná pokácejí přes 15 000 starých stromů v Krušných horách
26. dubna 2024 01:31

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR podle organizace Greenpeace možná pokácí odhadem víc než 15 000 starých stromů v Krušných horách. K pokácení zhruba 3800 z nich dal svolení Krajský úřad Ústeckého kraje. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) později zamítlo odvolání Greenpeace a kácení starých bučin v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří tak posvětilo, uvedl mluvčí organizace Lukáš Hrábek. Mluvčí státního podniku Eva Jouklová pro ČTK sdělila, že zásahy v bučinách spočívají v jejich prosvětlení, aby se vytvořily podmínky pro jejich přirozenou obnovu.
(Celý text)

Policie uzavřela kauzu haldy Heřmanice v Ostravě, nikoho neobviní
26. dubna 2024 01:11

OSTRAVA (ČTK) - Policie uzavřela kauzu sanace prohořívající haldy Heřmanice v Ostravě, podle kriminalistů nejde o trestný čin. Případ, kterému se věnovali rok, tak končí bez obvinění, uvedl server Seznam Zprávy.
(Celý text)

Za chov koček v nevhodných podmínkách potvrdil soud ženě podmínku a zákaz chovu
25. dubna 2024 23:44

PRAHA (ČTK) - Za chov koček v nevhodných podmínkách dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil ženě čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a osm měsíců a zákaz chovu koček na pět let. Jejímu synovi trest zmírnil, vypustil podmíněný trest a ponechal mu pouze tříletý zákaz chovu. Zvířata podle verdiktu trpěla stresem, nedostatkem veterinární péče, špatným výživovým stavem či nedostatkem soukromí. Dnešní rozhodnutí je pravomocné. Oba obžalovaní vinu v minulosti odmítli.
(Celý text)

Zhruba 20 lidí demonstrovalo v Praze proti zřízení Národního parku Křivoklátsko
25. dubna 2024 19:49

PRAHA (ČTK) - Na pražském Malostranském náměstí demonstrovalo dnes zhruba 20 lidí proti plánovanému vyhlášení Národního parku (NP) Křivoklátsko. Nesouhlasili s přístupem ministerstva životního prostředí (MŽP), které podle nich tímto krokem nechrání místní lesy. Demonstrující se shromáždili po semináři uskutečněném v Poslanecké sněmovně, kde se téma probíralo. Proti vyhlášení Křivoklátska národním parkem se již dříve vymezili někteří starostové a zástupci samospráv. Naopak část vědecké obce zřízení národního parku podporuje.
(Celý text)

Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy
25. dubna 2024 19:41

PRAHA (ČTK) - Na vybraných místech Prahy budou letos opět spásat trávu ovce, kozy a krávy. V chráněných lokalitách budou konkrétně dvě stáda krav a čtyři stáda ovcí a koz. Pražané mohou nyní zvířata vidět třeba v Podbabských skalách, v Prokopském nebo Bohnickém údolí. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců, uvedl mluvčí města Vít Hofman.
(Celý text)

Průvodce výběrem tepelného čerpadla aneb vytápění a chlazení v jednom
25. dubna 2024 15:38

() - Tepelná čerpadla se stávají stále populárnější alternativou k tradičním způsobům vytápění a chlazení. Nabízí ekologické a energeticky efektivní řešení pro domy a byty ve městě i na venkově. Tento článek vám nabídne uceleného průvodce, který vám pomůže pochopit princip tepelných čerpadel a vybrat si to nejlepší pro vaše potřeby.
(Celý text)

Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň. Peníze by šly na boj proti chudobě a klimatické krizi
25. dubna 2024 12:44

(ČTK) - Světoví miliardáři by podle ministrů ze zemí skupiny G20 měli platit nejméně dvouprocentní majetkovou daň. Návrh na spravedlivější daňový systém, který by přinesl 250 miliard liber (7,35 bilionu Kč) ročně navíc, podepsaly Brazílie, Německo, Španělsko a Jihoafrická republika. Vybrané prostředky by se použily na boj proti chudobě, nerovnosti a klimatické krizi. Píše o tom na svém webu britský deník The Guardian. Daň by se týkala asi 3000 lidí.
(Celý text)

BIO region v České republice? Jsme na začátku cesty, která i v zahraničí trvá deset a více let
25. dubna 2024 12:30

() - Živý region je v podstatě předstupněm BIO regionů, jaké dnes již existují zejména v Rakousku, Německu, Francii a v dalších zemích. Jedná se o území, kde významná část místních aktérů spolupracuje na udržitelném využívání místních zdrojů. Díky tomu dochází k posílení a rozvoji jednak kvality, tak i množství místní produkce a spotřeby ekologických potravin. Tento koncept byl v uplynulých dvou letech testován na území Tišnovska a Podbrněnska. Jak tento projekt hodnotí Michal Bajgart, lokální koordinátor projektu z Hnutí DUHA.
(Celý text)

Mráz poškodil většinu ovocných stromů v Čechách. Sadaři přišli o 100 procent úrody
25. dubna 2024 12:29

DAMINĚVES (ČTK) - Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní, sdělili ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.
(Celý text)

Jak postavit udržitelnou IT strategii? Opřete se o 5 základních pilířů
25. dubna 2024 11:26

() - Technologie jsou klíčem k inovacím. Výběrem vhodně IT technologie můžeme také odemknout zelenou budoucnost naší planety a naší civilizace. Je proto velmi důležité, abychom pochopili, jak technologie vybrat a používat pro maximální přínos v oblasti udržitelnosti. Zvládnutí tohoto úkolu vyžaduje holistický přístup založený na udržitelných IT řešeních a zavádění osvědčených postupů. Ať už se jedná o otázku investic, využití, efektivity nebo všech tří oblastí dohromady, spoustu odpovědí lze nalézt právě v udržitelném IT.
(Celý text)

U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2134 | Další