ecomonitor.cz
verze pro tisk
Trofejní lov likviduje jednotlivce, ale chrání celé území. Africká příroda doplácí na tzv. Cecilův efekt
26. února 2021 17:06
PRAHA (Ekolist) - Názory veřejnosti na trofejní lov se diametrálně rozchází. Momentálně hlasitější většina zabíjení zvířat pro sport či zábavu jednoznačně odsuzuje, zatímco poznámky o případných pozitivech loveckých safari parků se už dnes dohledávají hůře. Za tímto výrazným posunem v donedávna ještě vyvážených vcelku debatách je třeba hledat tzv. Cecilův efekt. Co znamená a jak se odrazil na ochraně přírody?

Když v noci 1. července 2015 vystřelil Walter Palmer na průvodci dosledovaného lva Cecila, byla to velmi drahá rána. Ne snad proto, že za možnost skolit lva zaplatil 54 000 dolarů (cca 1,25 milionů korun) nebo proto, že jej lovil lukem. Ne proto, že by tím porušil nějaký zákon: disponoval potřebnými povoleními, řádnou licencí. A dokonce ani ne proto, že by tím nějak popudil místní obyvatele. Ti o existenci tohoto konkrétního lva, stejně jako o stovkách dalších exemplářů určených a chovaných k odlovu platícími střelci, měli vesměs shodné povědomí. Tedy prakticky žádné. Přesto to všechny vyšlo hodně draho. Nejen lví farma Gwayi, národní park Hwange, kde se lovilo, nebo stát Zimbabwe, který potřebná povolení vydal. Účet za lva Cecila totiž platila celá Afrika. A platí dodnes.

Lev, o kterém se Afrika dozvěděla ze Západu

První problémy se vyjevily poté, co americký rekreační lovec zveřejnil snímek lva Cecila na sociálních sítích a zvedla se tím ohromná vlna nevole. Ne v Africe, ale v zámoří. V Evropě, ve Spojených státech amerických, kde jsou lvi se štěstím k vidění jen v zoologických zahradách. Právě tady se nejvýrazněji postavily stovky tisíc lidí za ulovené zvíře, kterému lidé v Zimbabwe nemohli ani přijít na jméno. Dobře to dokládá situace z tiskové konference konané v Harare 29. 7 2015, na níž se ministryně informací Priscy Mupfumira zahraniční novináři snažili doptat patřičné reakce. „Jakého lva?“ odvětila s úplným nepochopením situace. „Máte na mysli nějakou konkrétní šelmu?“ Reakce to ale byla nejspíš upřímná. Skutečně totiž nedávalo smysl, proč by v zemi, která se ještě před deseti lety potýkala s 80 % nezaměstnaností, hyperinflací, porušováním lidských práv, diktaturou a obludnou korupcí, měl být zásadním tématem zahraniční žurnalistiky jakýsi ulovený lev.

Za trofejním lovem si alespoň ti Afričané, kteří na vlastní divoká zvířata lákají devizové lovce z ciziny, dost neochvějně stojí.
Za trofejním lovem si alespoň ti Afričané, kteří na vlastní divoká zvířata lákají devizové lovce z ciziny, dost neochvějně stojí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zimbabwský novinář Kennedy Mavhumashava se k zahraniční mediální bouři rozepsal obšírněji: „Pět britských celostátních deníků, televize Sky News, BBC, CNN, mnoho amerických zpravodajských studií. Ty všechny zařadili lva Cecila do hlavního zpravodajství. Proč ten pláč a dojetí Západu? Určitě to není první úspěšný lov na lva v Africe, ani ne poslední… Dá se bez přehánění říct, že 99,99 % obyvatel Zimbabwe doteď nemělo o tomto zvířeti sebemenší ponětí. Ale naštěstí jsme se teď ze zahraničních zpráv poučili, jaká lví ikona s námi po celou dobu žila.“ Podobných ironizujících textů byly noviny na africkém kontinentě plné, ale v Evropě ani USA se o nich nereferovalo. Což je trochu škoda.

Za trofejním lovem si totiž alespoň ti Afričané, kteří na vlastní divoká zvířata lákají devizové lovce z ciziny, dost neochvějně stojí. Tedy kromě toho, že jej řečí západních sociologů vnímají jako postkoloniální privilegia bílého muže, které jim je upíráno. Jean Kapata, zambijský ministr cestovního ruchu, tehdy velmi trefně poznamenal: „Zdá se, že Západ se víc stará o blahobyt lvů v Zimbabwe než o Afričany samotné.“ A jistou prozíravost nelze upřít ani jeho ministerskému protějšku z Namibie, Pohambu Shifetovi: „Pokud v důsledku takového mezinárodního tlaku dojde k omezení licenčního lovu, bude to konec ochrany přírody v Namibii.“ Protože přesně to se začalo dít.

Cecilův efekt nabírá na síle

Americká on-line petice proti trofejnímu lovu instantně sesbírala přes 400 000 podpisů, hned 1,2 milionu podpisů se sešlo pod výzvou Spravedlnost pro Cecila, o barbarství a krutosti lovců se rozhovořila nejedna celebrita, zpěváci skládali smuteční písně, kondolence za lva Cecila skládal britský premiér Cameron, američtí senátoři a kongresmani. Demonstrovalo se v ulicích za zákaz dovozu loveckých trofejí, proti leteckým společnostem takový transfer safari-suvenýrů umožňujících. A také třeba za to, aby Afričané bezpodmínečně přijali zákaz pro lov lukem. Četné výhrůžky smrtí pro lovce Palmera tu raději zmiňovat nebudeme.

„Na jedné straně nepochybně rekreační lov snižuje počty jednotlivých zvířat v populaci,“ říká profesor Corey Bradshaw. „Ale na druhé straně současně brání tomu, aby se půda nejrůznějších safari parků a rezervací stala půdou zemědělskou, zastavěnou nebo jinak využívanou.
„Na jedné straně nepochybně rekreační lov snižuje počty jednotlivých zvířat v populaci,“ říká profesor Corey Bradshaw. „Ale na druhé straně současně brání tomu, aby se půda nejrůznějších safari parků a rezervací stala půdou zemědělskou, zastavěnou nebo jinak využívanou.

Společenské hnutí pro zákaz trofejního lovu bylo tehdy mimo Afriku velmi silné. Možná ale hnané více emocemi než informacemi. Je například pravdou, že z 16 milionů dolarů, které ročně v Zimbabwe vydělali na trofejních lovcích, šlo k místním komunitám jen 5 %. Nikdo už ale neupozornil na to, že bez trofejního lovu by tedy místní komunity byly o 800 000 dolarů chudší, a to bez další alternativy.

Reakce se nicméně brzy dostavila: dovoz loveckých trofejí zakázalo Holandsko, Francie a v Británii se znovu dostal k projednání. Američané zpřísnili ochranu všech poddruhů lvů, čímž znemožnili americkým občanům případný lov v zahraničí. Německo a Gabon se v OSN zasadily o zpřísnění legislativy lovu, pytláctví a pašování. Botswana na rok stáhla licence na lov lvů a nějaká omezení byla přijata skoro ve všech 107 zemích, které trofejní lov umožňují … vypadalo to jako úspěch. Dá se říct, že zabitý lev Cecil tak v konečném důsledku prospěl světové ochraně přírody víc, než kdyby zůstal naživu.

Dvě tváře téže mince

Jenže tento veskrze potěšující Cecilův efekt se brzy začal obracet. Zahraniční lovci už nestáli o negativní publicitu, jaká byla věnována Američanovi Palmerovi. A tak začali jezdit nejen do Zimbabwe, ale i do celé Afriky, méně. Méně bylo i peněz, zatímco praktických starostí neubývalo. Konkrétně třeba v zimbabwské stanici Bubye Valley, kde byli chováni „lvi na odstřel“, se místní populace šelem rozrostla na 500 jedinců. A 200 z nich muselo být utraceno, jinak by kompletně vylovili všechna ostatní zvířata. Těch 200 utracených lvů se teoreticky mohlo přetavit na devizový zisk (další milion dolarů), ale takhle byli usmrceni zbytečně. Podobná situace byla i v jiných afrických „chovných stanicích“ a safari.

Ještě než se ale dokázala naplno projevit neudržitelnost chovu pro lov bez lovců, přišla pandemie covid-19, která zahraniční turistiku a africkou ekonomiku nadobro zmrazila. Nejsou tu ani turisté bažící po živých zvířatech, ani lovci usilující o jejich skolení. Celá Afrika zůstala na své problémy sama, prve tolik pohoršený Západ o ni a její lvy momentálně zájem nemá.

Ještě než se dokázala naplno projevit neudržitelnost chovu pro lov bez lovců, přišla pandemie covid-19, která zahraniční turistiku a africkou ekonomiku nadobro zmrazila.
Ještě než se dokázala naplno projevit neudržitelnost chovu pro lov bez lovců, přišla pandemie covid-19, která zahraniční turistiku a africkou ekonomiku nadobro zmrazila.

Paradox ochrany: lov chrání celé území

A v tomto současném stavu – krajně neradostném pro lvy, veškerou chráněnou i běžnou faunu afrického kontinentu, včetně jejích lidských obyvatel – se rozhodli finští výzkumníci provést rozsáhlou rešerši (více než tisícovky) studií zaměřených na to, zda a jak rekreační lov ovlivňuje ochranu přírody a blahobyt místních. Závěry jejich práce jsou podstatné už proto, že mohou vést k rozhodnutí o tom, jakou cestou by se Afrika mohla, až se černé mraky přeženou, vydat. Je to skutečně netradiční vhled do problematiky.

„Na jedné straně nepochybně rekreační lov snižuje počty jednotlivých zvířat v populaci,“ říká profesor Corey Bradshaw, spoluautor studie. „Ale na druhé straně současně brání tomu, aby se půda nejrůznějších safari parků a rezervací stala půdou zemědělskou, zastavěnou nebo jinak využívanou. Tudíž úplně bez života. Tyto oblasti, dokud jsou využívány pro trofejní lov, představují vitální přínos pro celé ekosystémy.“ V subsaharské Africe je přitom momentálně trofejnímu lovu vyhrazeno území 1 394 000 kilometrů čtverečních. „Pokud se nebudeme vyloženě soustředit jen na druhy charismatické, trofejní, ale zacílíme pozornost na možná budoucí ohrožení těch obyčejných a necharismatických druhů, uvidíme, že regulovaný lov dává dlouhodobě z hlediska ochrany přírody smysl, jakkoliv paradoxní se to jeví,“ uzavírá Bradshaw.

Když se post-covidový svět dál nechá unášet na vlně Cecilova efektu, třicetina celé rozlohy afrického kontinentu pozbude svůj význam a dosavadní statut ochrany přírodního území, byť lovného teritoria. Což nakonec nebude dobrou zprávou pro nikoho. Výstřel na lva Cecila byl opravdu velmi drahá rána a Afrika by za ni už možná měla přestat platit.

URL zprávy: https://ecomonitor.cz/zprava2.shtml?x=2678712


Online diskuse
Ergonomické židle: Krok k udržitelnějšímu pracovnímu prostředí
28. března 2024 10:26

() - Udržitelnost je důležitým tématem, které se prolíná do mnoha oblastí našeho života. Významnou součástí je práce – tvoří velkou část našeho života, i v tomto ohledu bychom proto měli myslet na udržitelnost. Jednou z možností, kde začít, je výběr správné židle.
(Celý text)

Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
28. března 2024 05:36

PRAHA (Ekolist) - To je častý dotaz, který vzbuzuje velké vášně. Odpověď není jednoduchá a není ani jednoznačná. Bavíme se o přírodě, o vlcích, a tak jsou možné nejrůznější scénáře. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na samotných účastnících případného střetu.
(Celý text)

OSN: Miliony lidí hladoví, ale denně se na světě vyhodí asi miliarda porcí jídla
28. března 2024 01:43

(ČTK) - Každý den se na světě vyhodí více než miliarda porcí jídla, vyplývá podle deníku The Guardian ze zprávy OSN, která každoročně vypracovává takzvaný Index plýtvání jídlem. Na světě přitom podle posledních dat z roku 2022 hladoví asi 783 milionů lidí, uvádí také zpráva.
(Celý text)

Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy Bečva začne u vsetínského soudu v dubnu
28. března 2024 01:10

VSETÍN (ČTK) - Hlavní líčení ve vedlejší větvi kauzy otravy řeky Bečvy začne u vsetínského okresního soudu 10. dubna. ČTK to řekl soudce Aleš Matura. Za nečinnost v den havárie je v případu obžalovaný velitel hasičů, z důvodu vydání nezákonného správního rozhodnutí pracovnice odboru životního prostředí a výstavby radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Muži hrozí za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti až roční vězení, ženě za stejný trestný čin až tři roky vězení, uvedl soudce.
(Celý text)

Slovenská vláda navrhla omezit právo veřejnosti připomínkovat stavební záměry
28. března 2024 01:07

GALANTA (ČTK) - Slovenská vláda chce výrazně omezit současné právo veřejnosti zapojit se do posuzování možných dopadů připravované výstavby různých projektů na přírodu (EIA). Vyplývá to z návrhu novely příslušného zákona, který kabinet premiéra Roberta Fica schválil na svém výjezdním zasedání.
(Celý text)

ČT: Státní podnik DIAMO plánuje, že propustí zhruba 12 procent z 3450 zaměstnanců
27. března 2024 23:13

STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK) - Státní podnik DIAMO Stráž pod Ralskem na Českolipsku plánuje, že letos propustí zhruba 12 procent z 3450 zaměstnanců, propouštění chystá ve všech sedmi odštěpných závodech v republice, uvedla Česká televize (ČT). O práci by do konce srpna mělo přijít 430 lidí, dalších 150 neobsazených míst státní podnik zruší. V plánu je také sloučení některých závodů. Ročně by to mělo přinést úsporu 400 až 500 milionů korun, které bude možné použít na sanaci po těžbě.
(Celý text)

ČR dostane z EU dalších 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy
27. března 2024 19:21

(ČTK) - Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy, informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.
(Celý text)

Výborný: MZe chystá soubor opatření, který farmářům sníží administrativu
27. března 2024 19:13

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje soubor opatření, který farmářům sníží administrativu, takzvaný antibyrokratický balíček. Na dnešní schůzi senátního podvýboru pro zemědělství v Praze to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nevylučuje to, že balíček předloží k přímému projednání v Poslanecké sněmovně. Právě na vysokou byrokratickou zátěž si čeští zemědělci, kteří letos už několikrát protestovali proti národní i evropské agrární politice, dlouhodobě stěžují.
(Celý text)

Japonsko chce do roku 2035 uvést na trh osobní letadlo nové generace
27. března 2024 13:42

(ČTK) - Japonsko uvede na trh své první osobní letadlo nové generace přibližně do roku 2035. S odvoláním na informované zdroje to dnes uvedla agentura Kjódó. Předchozí neúspěšný vývoj prvního japonského osobního letadla vedla společnost Mitsubishi Heavy Industries. Nový stroj nebude pohánět klasické letecké palivo, zvažuje se mimo jiné vodík. Očekává se, že letecký průmysl bude pro Japonsko hnací silou růstu, z kterého bude těžit řada domácích dodavatelů komponentů.
(Celý text)

Aktivisté upozorňují na špatné podmínky chovu kuřat, která prodává Albert v ČR
27. března 2024 13:35

PRAHA (ČTK) - Obránci zvířat poukazují na špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů odebírá řetězec Albert v Česku. Přitom v Belgii a Nizozemsku podle nich prodává kuřata odchovaná v lepších podmínkách. Ve svých reklamách tak není Albert vůči spotřebitelům transparentní, řekl ČTK Radim Trojan ze spolku obránců zvířat Obraz. Na problém dnes aktivisté upozorňovali i příchozí na pražskou konferenci obchodníků a výrobců, Retail Summit. Obchodní řetězec Albert ČTK sdělil, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle mluvčího Jiřího Marečka na webu.
(Celý text)

Koniklec v kleci. V Českém středohoří kvetou vzácné rostliny, chrání je speciální klícky
27. března 2024 12:06

PRAHA (Ekolist) - Právě v těchto dnech kvete koniklec otevřený, ale už jen na zhruba na dvacítce míst, především v severních a severozápadních Čechách. Aby z naší přírody úplně nezmizel, připravila pro něj Agentura ochrany přírody a krajiny ČR záchranný program. V posledních desetiletích konikleců ubylo natolik, že se na některých místech chrání i jednotlivé rostliny.
(Celý text)

Lula a Macron ohlásili plán za jednu miliardu eur pro amazonský prales
27. března 2024 10:32

RIO DE JANEIRO (ČTK) - Francouzský prezident Emmanuel Macron a brazilská hlava státu Luiz Inácio Lula da Silva oznámili v noci na dnešek SEČ nový plán investic za jednu miliardu eur (25 miliard korun) pro udržitelnost amazonského pralesa. Cílem je skloubit hospodářský rozvoj v oblasti pralesa a ochranu životního prostředí, píše agentura AFP. Lula chce výrazně snížit ničení amazonského pralesa, a proto hledá finanční podporu v zahraničí.
(Celý text)

Na Slovensku byl podle ministra zastřelen medvěd, který zranil několik lidí
27. března 2024 10:28

BRATISLAVA (ČTK) - Na Slovensku byl v úterý zastřelen medvěd, který před více než týdnem zranil několik lidí ve městě Liptovský Mikuláš. Na sociální síti to dnes napsal slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Slovenský europoslanec za opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a ekolog Michal Wiezik ale tvrdí, že zásahový tým zastřelil jinou šelmu. Na internetu se v této souvislosti objevily spekulace, že úřady ve snaze uklidnit veřejnost nařídily usmrtit jakéhokoli medvěda, který se bude podobat tomu hledanému. Slovenská vláda dnes schválila návrh ústavního zákona, který má umožnit plošné odstřely jinak chráněných medvědů, pokud se budou pohybovat v obcích nebo v jejich bezprostředním okolí. Podle PS je předloha v rozporu s evropským právem.
(Celý text)

Zastupitelé Libereckého kraje schválili dotaci z Fondu Turów pro Chrastavu
27. března 2024 10:27

LIBEREC (ČTK) - Zastupitelé Libereckého kraje dnes schválili další dotaci z Fondu Turów, peníze jsou určené pro Chrastavu. Město vybuduje 5,65 kilometru dlouhý vodovod do osady Horní Vítkov, kde jsou lidé zásobováni ze studní, 91 domovních přípojek a také dvě požární nádrže. Radnice na projekt žádala 79,6 milionu korun, částka zahrnovala i dvacetiprocentní rezervu na vícepráce, to ale výbor fondu nedoporučil, zastupitelé tak schválili dotaci 67,5 milionu korun.
(Celý text)

Jak na žádost v programu LIFE? Nenechte se odradit, když to poprvé nevyjde
27. března 2024 06:33

PRAHA (Ekolist) - Na ochranu životního prostředí v České republice proudí v rámci programu LIFE z Evropské unie desítky milionů korun.. Například Vojenské lesy a statky ČR mají projekt na LIFE Adapt Brdy, který lesníkům umožní přeměnit brdské lesy na odolnější. Z programu LIFE na to podnik získal pět milionů eur. Praktické rady o tom, jak v programu LIFE uspět, se můžete dozvědět v aktuálním vydání speciálního dotačního podcastu.
(Celý text)

K ústavní ochraně vody zněla ve sněmovním výboru kritika z opozice i z koalice
27. března 2024 01:24

PRAHA (ČTK) - K navrhované ústavní ochraně vody zaznívala ve sněmovním zemědělském výboru kritika z opozice i z koalice. Ivan Adamec (ODS) označil vládní novelu ústavy za "až hysterickou reakci" na minulá období sucha v Česku a Karel Tureček (ANO) za "jednostranné znásilnění ústavy". Poslanci debatu o předloze přerušili, téměř až do konce května k ní nyní mohou předkládat pozměňovací návrhy. Ústavní novelou se ve Sněmovně mají zabývat také ústavně-právní výbor a výbor pro životní prostředí.
(Celý text)

Poptávka po elektromobilech v ČR stoupla po spuštění dotací o desítky procent
27. března 2024 01:07

(ČTK) - Tuzemští prodejci nových aut a zprostředkovatelé finančních služeb zaznamenali v minulém týdnu v tuzemsku nárůst poptávky po elektrických vozech v řádu desítek procent. Důvodem je spuštění podpůrného a dotačního programu pro nákup elektromobilů do firem. Vyplývá to z aktuálních informací prodejců.
(Celý text)

Ministr Výborný očekává, že Evropská komise předloží další návrhy na podporu zemědělců
26. března 2024 21:01

BRUSEL (ČTK) - Český ministr zemědělství očekává, že Evropská komise přijde v blízké budoucnosti s dalšími návrhy, jak podpořit zemědělce v Evropské unii. Marek Výborný to uvedl při dnešním jednání unijních ministrů zemědělství v Bruselu. Ministr doufá, že současné návrhy Evropské komise v dubnu projdou i Evropským parlamentem a velmi by si přál, aby uklidnily zemědělce, kteří v posledních měsících protestovali po celé Evropě. Farmáři dnes dorazili i do Bruselu, podle belgických médií bylo v belgické metropoli asi 250 traktorů. Protestující házeli vajíčka a další předměty na policisty a zapalovali seno i pneumatiky, nejméně dva policisté utrpěli zranění.
(Celý text)

WP: Udržitelnější maso na gril? Zkuste steak ze čtyřmetrové krajty
26. března 2024 17:30

WASHINGTON (ČTK) - Jsou šupinaté, mají rozeklaný jazyk a mohou měřit až šest metrů. Krajty ovšem mohou být také jedním z nejekologičtějších tvorů, jaké lze na planetě chovat na maso, napsal zpravodajský server The Washington Post.
(Celý text)

Klimatické změny zvyšují riziko smrti u starších osob, především žen
26. března 2024 14:41

PRAHA (ČTK) - Zvyšující se teplota vzduchu úzce souvisí s větším rizikem úmrtí ve vyšším věku. Zvláště ženy starší 85 let jsou kvůli dopadům klimatických změn ohroženy nejvíce, řekl na dnešní tiskové konferenci Klimatické koalice expert Tomáš Janoš z Masarykovy univerzity v Brně. Lékařka Klára Mašková pak poukázala na problémy s chemickými látkami v životním prostředí, které se dostávají do lidského těla a narušují endokrinní systém.
(Celý text)

Klimatické změny zvyšují riziko smrti u starších osob, především žen
26. března 2024 14:41

PRAHA (ČTK) - Zvyšující se teplota vzduchu úzce souvisí s větším rizikem úmrtí ve vyšším věku. Zvláště ženy starší 85 let jsou kvůli dopadům klimatických změn ohroženy nejvíce, řekl na dnešní tiskové konferenci Klimatické koalice expert Tomáš Janoš z Masarykovy univerzity v Brně. Lékařka Klára Mašková pak poukázala na problémy s chemickými látkami v životním prostředí, které se dostávají do lidského těla a narušují endokrinní systém.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2117 | Další