PRAHA (Ekolist) - Začátkem března 2025 proběhlo první řízené vypalování v Národním parku (NP) Podyjí. I přes malou plochu ošetřených trávníků věříme, že šlo o zásadní krok ke znovuzavedení ohně do ochranářské praxe. Článek popisuje průběh a přípravy této konkrétní akce. O působení ohně v přírodním prostředí (ať již pozitivním nebo negativním) existuje celá řada studií a zájemce o tuto problematiku tedy odkazujeme na početné internetové zdroje.
(Celý text)
Experti: Zeleň a voda ve městech přinášejí lepší klima, ale i ekonomické úspory
7. dubna 2025 02:35
PRAHA (ČTK) - Investice do městské zeleně a hospodaření s dešťovou vodou se dlouhodobě vyplácí nejen ekologicky, ale i ekonomicky, shodli se experti z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Například hlavní město si pro zpětné vyhodnocení dopadů těchto projektů nechává vypracovat Metodiku pro hodnocení ekosystémových služeb, která by byla schopna vyčíslit dílčí přínosy a užitky, které jednotlivá opatření poskytují, řekla ČTK Tereza Líbová z Odboru ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy.
(Celý text)
AP: Vědci doufají, že si žraví američtí brouci poradí s invazní rostlinou v JAR
6. dubna 2025 19:33
JOHANNESBURG (ČTK) - Desítky drobných černých nosatců se drží na kapradině vhozené na souvislou vrstvu zelených listů pokrývající hladinu jihoafrické Krokodýlí řeky (Krokodilrivier). Brouci se do řeky nedostali náhodou: vědci doufají, že se tento hmyz a jeho larvy prokoušou zelenou rohoží, kterou tvoří invazní jihoamerická vodní rostlina nepukalka nejmenší (Salvinia minima). Napsala to agentura AP.
(Celý text)
Hladík: Pitná voda i ovzduší v Hustopečích nad Bečvou jsou v pořádku
6. dubna 2025 19:17
PRAHA (ČTK) - Pitná voda i ovzduší v okolí havárie cisteren s benzenem u Hustopečí nad Bečvou jsou bezpečné. Žádné bezprostřední nebezpečí obyvatelům nehrozí, ujistil dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct. Kontaminace benzenem se podařila z velké části vodotěsně uzavřít uvnitř takzvaných larsenových stěn, uvedl. Nyní se uskutečňuje intenzivní odčerpávání a likvidace zasažené vody a zeminy.
(Celý text)
Filadelfská zoo slaví, vylíhla se čtyři mláďata vzácných želv sloních
6. dubna 2025 19:05
(ČTK) - Páru kriticky ohrožených želv sloních se v zoo v americké Filadelfii vylíhla čtyři mláďata. Téměř ve sto letech se tak párek těchto plazů stal poprvé rodiči. Uvedla to v pátek zoo ve svém prohlášení. Jedná se o první případ v její více než 150leté historii, píše agentura AP.
(Celý text)
Šumavský národní park spustil registraci na splouvání Teplé Vltavy
6. dubna 2025 18:21
(ČTK) - Šumavský národní park v úterý spustil registraci na splouvání Teplé Vltavy mezi Soumarským mostem a Pěknou na Prachaticku. Zájem je zatím nepatrně nižší než loni. Registrovaly se více než dvě stovky zájemců. Podmínky pro zdolání úseku řeky, který vede krajinou s přísnějším režimem ochrany, se proti minulému roku nemění. ČTK to řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
(Celý text)
Prachotřenka nečekaná: nápadný lišejník, kterého si donedávna nikdo nevšiml
6. dubna 2025 02:35
PRAHA (Ekolist) - Italsko-rakousko-český tým zveřejnil popis úplně nového druhu lišejníku, který je zatím znám pouze ze severní Itálie. Zde roste nejčastěji na dubech ve světlých lužních lesích. Za tento objev sice nejspíš nebude udělena Nobelova cena, nicméně okolnosti vedoucí k popisu druhu byly plné překvapení.
(Celý text)
Vědci se zaměří na výzkum rájovce dlouhoploutvého - ryby, která získává kyslík ze vzduchu
6. dubna 2025 01:16
BRNO (ČTK) - Mezinárodní tým, jehož součástí je také Peter Fabian z Masarykovy univerzity v Brně, získal grant na výzkum evoluce dýchacího orgánu u rájovce dlouhoploutvého. Je to ryba, která se přirozeně vyskytuje ve sladkých vodách Číny a Vietnamu a dobře ji znají akvaristé. Organizace Human Frontier Science Program (HFSP) schválila financování ve výši 400 000 dolarů ročně po dobu tří let (celkem 27,7 milionu korun). Novinářům to oznámil mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.
(Celý text)
Nové přehrážky na Bystřičce v Železných horách zabrání odtoku vody z krajiny
6. dubna 2025 01:09
(ČTK) - Na potoce Bystřička v chráněné krajinné oblasti Železné hory na Chrudimsku vzniklo 92 přehrážek. Brání rychlému odtoku vody z krajiny, erozi půdy a podpoří biodiverzitu, uvedly Lesy ČR.
(Celý text)
Liberecká zoo začala s chovem tropické veverky Prévostovy z asijských lesů
6. dubna 2025 00:50
LIBEREC (ČTK) - Liberecká zoo začala s chovem stromové veverky Prévostovy, která obývá tropické deštné lesy jihovýchodní Asie. Samce získaného již dříve z děčínské zoo nyní doplnila samice dovezená ze zoo v Záhřebu. Díky transportům získala zahrada také po jednom samci pro chovy ohroženého soba karelského a vzácného uriala bucharského, přibude i nahur modrý. Nově má i pár kriticky ohroženého bažanta Edwardsova.
(Celý text)
Čáslavské zemědělské muzeum ukáže historické stroje i modely zemědělských staveb
6. dubna 2025 00:20
ČÁSLAV (ČTK) - Historické polní frézy, motorové sekačky, malotraktory nebo modely zemědělských staveb si budou moci prohlédnout návštěvníci Národního zemědělského muzea v Čáslavi, které vstupilo do nové sezony. Pro zájemce přichystalo tematické výstavy, na nichž představí exponáty uložené ve svých depozitářích, informovala mluvčí muzea Tereza Plavecká.
(Celý text)
Inspekce: Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není možná, benzen se odpařuje
5. dubna 2025 19:56
HUSTOPEČE NAD BEČVOU (ČTK) - Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl v tiskové zprávě České inspekce životního prostředí (ČIŽP) její ředitel Petr Bejček.
(Celý text)
Desítky dobrovolníků uklízely přírodní památku Plachta na okraji Hradce Králové
5. dubna 2025 19:12
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Do úklidu přírodní památky Plachta na okraji stotisícového Hradce Králové se dnes zapojily desítky lidí. Dobrovolníci odstraňovali náletové dřeviny nebo sbírali odpadky. ČTK to řekl jeden z organizátorů David Číp. Akce se koná každoročně při příležitosti Dne Země.
(Celý text)
Dobrovolníci v Jeseníkách uklízeli krajinu, v Karlovicích odpad z povodní
5. dubna 2025 16:32
BRUNTÁL (ČTK) - Desítky dobrovolníků dnes v Jeseníkách uklízely krajinu. Lidé pracovali například na březích vodní nádrže Slezská Harta. Čistili i koryto řeky Opavy v Karlovicích na Bruntálsku - hlavně od odpadu, který tam přinesla loni v září povodeň. ČTK to za organizátory řekli mluvčí moravskoslezského kraje Nikola Birklenová a koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.
(Celý text)
V Pobřeží slonoviny hrozí obřím broukům vrubounům vyhynutí, píše Le Monde
5. dubna 2025 01:45
(ČTK) - Jedněm z největších brouků na světě - vrubounům goliášům - hrozí ve východoafrickém Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému.
(Celý text)
Mladá Boleslav chce letos vybudovat tůně na Krásné louce a v parku Štěpánka
5. dubna 2025 01:31
MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Mladá Boleslav chce letos vybudovat velkou tůň na Krásné louce na Jizeře a dvě menší tůně v parku Štěpánka na říčce Klenici. Mají přispět k lepšímu zadržení vody a podpořit místní biodiverzitu. Magistrát chystá i několik projektů lepšího hospodaření s dešťovou vodou u budov. ČTK to řekl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Servus (ANO 2011 + Volba pro Mladou Boleslav).
(Celý text)
V Zoo Praha mohou návštěvníci spatřit kriticky ohrožené strašilky humří
5. dubna 2025 01:28
PRAHA (ČTK) - Pražská zoologická zahrada nově chová kriticky ohrožené strašilky humří. Zahrada má nyní asi 200 jedinců, lidé mohou hmyz vidět v nově vybudované expozici v dolní části areálu s názvem Ballova pyramida, pojmenované podle nejvyššího mořského útesu světa, kde se v 60. letech strašilky našly. Takzvané stromové humry veřejnosti zahrada představila při příležitosti zahájení letošní sezony.
(Celý text)
V NP Podyjí jsou návštěvníkům nově přístupná tři biocentra
5. dubna 2025 01:18
(ČTK) - Správa národního parku Podyjí na Znojemsku zpřístupnila lidem i zvěři tři nová biocentra, přibudou v nich například i lavičky. Dosud je chránilo oplocení. Správa parku to uvedla na svém webu. Biocentra podle správy plní klíčovou roli v ekosystému ochranného pásma národního parku. Poskytují útočiště polní zvěři a ptactvu a v letních měsících se stávají i bohatým nalezištěm hub.
(Celý text)
V Hodoníně začíná přeměna oblasti poničené tornádem, vznikne tam nový park
5. dubna 2025 00:50
HODONÍN (ČTK) - Místo oblasti s náletovou zelení a několika stromy, kterou v roce 2021 poničilo tornádo, vznikne v Hodoníně nový park. Stavební činnost a následná péče vyjde na 79 milionů korun. Dokončení parku radnice předpokládá v prvním čtvrtletí příštího roku, uvedla na webu její mluvčí Petra Kotásková.
(Celý text)
Ve Skotsku po půl století vylovili fotoaparát, který měl zachytit lochnesku
5. dubna 2025 00:25
(ČTK) - Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné skleněné nádobě byl nepoškozený a jeho objevitelům se podařilo získat několik snímků, které v hlubokých jezerních vodách pořídil. Bájného tvora však na fotografiích nespatřili, napsal web stanice BBC.
(Celý text)
Ve Skotsku po půl století vylovili fotoaparát, který měl zachytit lochnesku
5. dubna 2025 00:25
(ČTK) - Pod hladinou skotského jezera Loch Ness objevila robotická ponorka více než půl století starý fotoaparát, který měl podle plánu zachytit obrázek lochneské příšery. Přístroj umístěný v neprodyšné skleněné nádobě byl nepoškozený a jeho objevitelům se podařilo získat několik snímků, které v hlubokých jezerních vodách pořídil. Bájného tvora však na fotografiích nespatřili, napsal web stanice BBC.
(Celý text)