(ČTK) - V Česku hrozí pokles soběstačnosti v produkci vajec, od roku 2027 může v ČR chybět až 15 procent vajec. Důvodem je zákaz klecových chovů, který má v Česku začít platit za necelé dva roky, na celoevropské úrovni ale zavedený nebyl, uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Nařízení podle ní způsobí snížení produkce vajec, protože někteří chovatelé své chovy z klecových nezmění. Zákaz se rovněž promítne do ceny vajec, tvrdí drůbežáři. Sehnat na letošní velikonoční svátky bílá vejce ale problém podle Dlouhé nebude, bílých vajec je dostatek, lidé si za ně nicméně připlatí.
(Celý text)
Ilegální těžba zlata v brazilské Amazonii se přes snahu tamní vlády nesnížila
10. dubna 2025 01:10
(ČTK) - Přes opatření přijatá vládou brazilského prezidenta Luize Inácia Lula da Silvy proti nelegální těžbě zlata v Amazonii se tato činnost nesnížila, jen se přesunula z jedné oblasti do druhé. Vyplývá to podle agentury DPA z nové zprávy organizace Greenpeace. Podle ní má ilegální těžba zlata fatální důsledky pro životní prostředí, zvířata i domorodé obyvatele. Ve zprávě brazilské kanceláře Greenpeace se také uvádí, že ilegálně vytěžené zlato se dováží i do Evropy.
(Celý text)
Z Fondu Turów chce Liberecký kraj zaplatit lidem i přípojky na nové vodovody
10. dubna 2025 01:01
LIBEREC (ČTK) - Z Fondu Turów chce Liberecký kraj zaplatit lidem i přípojky na budované vodovody, případně financovat nové vrty nebo prohloubení studní tam, kde by vybudování přípojky bylo příliš drahé. Náklady kraj předběžně odhaduje na deset až 15 milionů korun, řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) při mimořádném kontrolním dnu na stavbě nové úpravny vody v Machníně u Liberce.
(Celý text)
Ranní teploty klesly pod nulu, lokálně poškodily kvetoucí ovocné stromy
9. dubna 2025 23:46
(ČTK) - Ranní teploty na jižní Moravě klesly na většině území pod nulu a pravděpodobně minimálně lokálně poškodily kvetoucí ovocné stromy. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu bylo chladněji na Břeclavsku a Hodonínsku, na Znojemsku a Brněnsku byly mrazy mírnější. Někde teploty klesaly dokonce až k minus pěti stupňům. Oslovení sadaři se sice shodli, že míru poškození zjistí lépe až za několik dnů, ale že je stále naděje na průměrnou úrodu, řekli ČTK.
(Celý text)
Liberecká Archa zachraňuje sýkorky, které uvízly v lepových pastech na stromech
9. dubna 2025 18:52
LIBEREC (ČTK) - Smrtelnou pastí pro drobné ptáky může být lepidlo, kterým zahrádkáři teď na jaře natírají kmeny stromů, aby ochránili budoucí úrodu před lezoucím hmyzem a dalšími škůdci. V liberecké záchranné stanici Archa už letos pomáhali čtyřem sýkorkám modřinkám, které v takových pastech uvízly, jedna z nich nepřežila. Není to poprvé a není to jen u nás, zaznamenali to i kolegové na jiných stanicích, řekla ČTK vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová.
(Celý text)
V Brasílii kempují tisíce indiánů za právo na území předků a ochranu Amazonie
9. dubna 2025 18:50
(ČTK) - Takzvaný Tábor Svobodná země (Acampamento Terra Livre) se v brazilském hlavním městě koná pravidelně už od roku 2004 a letos se ho podle serveru DW účastní zástupci asi dvou stovek domorodých kmenů. Heslem letošní akce je "obrana ústavy a života".
(Celý text)
V Pošumaví 26. dubna na protest proti jadernému úložišti zablokují silnici
9. dubna 2025 18:42
CHANOVICE (ČTK) - Lidé z Pošumaví budou v sobotu 26. dubna protestovat proti zvažované stavbě hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v oblasti Březový potok na Klatovsku. Požadují posílení práv obcí při konečném rozhodování o lokalitě, kterou má podle platného zákona vybrat výhradně vláda do roku 2028. S transparenty budou od 14:00 přecházet ve Velkém Boru hlavní silnici Plzeň - Horažďovice, kudy projíždí denně 15.000 aut, řekl ČTK starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost).
(Celý text)
Magisterské studium na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně
9. dubna 2025 12:38
() - Zajímají vás společenské vědy a ochrana přírody, krajiny a životního prostředí? Rozhodujete se, kam dál po bakalářském studiu? Zveme vás na Katedru environmentálních studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
(Celý text)
Proti Národnímu parku Křivoklátsko je další petice, podpořilo ji 3382 lidí
9. dubna 2025 11:48
PRAHA (ČTK) - S vyhlášením Národního parku Křivoklátsko nesouhlasí další petice, podpořilo ji 3382 lidí. V úterý ji zástupci iniciativy předali senátnímu výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Projednat by ji měl na jedné ze svých nadcházejících schůzí. Navazuje na dřívější petici, kterou podepsalo 11 000 lidí a která byla na podzim 2023 projednána v Poslanecké sněmovně, informoval ČTK předseda petičního výboru Jakub Majer z občanské iniciativy Otevřené Křivoklátsko.
(Celý text)
Lesy ČR kalamitu kůrovce nečekají. Rojení brouka kvůli chladnu zatím nezačalo
9. dubna 2025 11:37
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) letos nečeká kůrovcovou kalamitu. Vytěženého kůrovcového dřeva by mělo být méně než loni. Lesníkům pomáhá nynější chladné počasí, díky kterému rojení kůrovce dosud nezačalo. Na obranu proti kůrovci LČR připravily desítky tisíc lapáků z pokácených stromů a 8700 feromonových lapačů, sdělila mluvčí státních lesů Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v Česku.
(Celý text)
Ve Šluknově se mají překládat odpadky ze 14 obcí v okolí. Místní lidé jsou proti
9. dubna 2025 11:29
PRAHA (ČTK) - Ve Šluknově na Děčínsku se má překládat odpad ze 14 obcí v okolí. Nedávno byla navýšena kapacita překladiště, což kritizují místní. Podepisují kvůli tomu i petici. Dosud překladiště slouží pro potřeby města. Luboš Pavlovič, mluvčí spolku Arnika zaměřeného na ochranu životního prostředí, ČTK informoval, že překladiště už nyní znečišťuje přírodu v okolí. Starosta města Tomáš Kolonečný (STAN) ČTK řekl, že má radnice na překladiště povolení a spíše jde o politický boj.
(Celý text)
Co se sršní asijskou? Nebojujte s ní, prostě ji jen nahlaste
9. dubna 2025 05:22
PRAHA (Ekolist) - Výskyt sršně asijské - invazního druhu nebezpečného pro včelstva a volně žijící hmyz, byl před necelými dvěma lety poprvé potvrzen také v České republice. Od té doby byla u nás zaznamenána již na čtyřech místech a počet hlášení o jejím výskytu v Evropě roste. Proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt.
(Celý text)
Jaký je stav lesní půdy po kůrovcových kalamitách? Podle výzkumu není ztráta organické hmoty ohrožující
9. dubna 2025 05:13
PRAHA (Ekolist) - Poslední kalamita podkorního hmyzu, které Česká republika i okolní státy čelily v letech 2018–2023, zřejmě odeznívá. Před lesníky a vlastníky lesů stojí nové výzvy v podobě zalesňování vytěžených ploch, péče o kultury vzniklé umělou obnovou i o nárosty vzniklé přirozenou obnovou a velkou výzvou je výchova nových mlazin, které na kalamitních plochách postupně vznikají.
(Celý text)
Mladí vědci z ČR a Slovenska získali za inovativní čistění vody cenu Earth Prize
9. dubna 2025 02:53
(ČTK) - Osmnáctiletý Čech Tomáš Čermák společně s devatenáctiletou Annou Podmanickou ze Slovenska získali letošní evropské ocenění Earth Prize. Cenu pro studenty středních škol udělovanou švýcarskou nadací za udržitelnost životního prostředí dostali za projekt PURA určený k čistění vody pomocí studeného plazmatu. O ocenění na svém webu informovala Akademie věd ČR, v jejímž Ústavu fyziky plazmatu letošní maturant Čermák působí.
(Celý text)
Desítky hrochů zemřely v národním parku na východě Konga po nákaze antraxem
9. dubna 2025 01:43
(ČTK) - Nejméně padesátka hrochů je mezi velkými zvířaty, která v národním parku na východě Konga zemřela po nákaze antraxem. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Konžský institut pro ochranu přírody už místní obyvatele varoval, aby se vyhýbali divokým zvířatům a aby vodu z blízkých řek před pitím vždy převařili.
(Celý text)
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost spolku, který kritizoval způsob likvidace slepic s chřipkou
8. dubna 2025 21:18
(ČTK) - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost spolku, který kritizoval způsob likvidace nosnic v chovu zasaženém ptačí chřipkou. Slepice byly hromadně utráceny oxidem uhličitým v kontejnerech, což spolek pokládal za nehumánní. Žalobou spolku, který se věnuje ochraně přírody, se soudy odmítly zabývat. NSS nyní potvrdil, že likvidace nemocných zvířat v uzavřeném velkochovu není otázkou, která přímo souvisí s právem na příznivé životní prostředí. Verdikt je dočasně zpřístupněný na úřední desce.
(Celý text)
Na Broumovsku na dvou místech platí zákaz vstupu kvůli hnízdění sokolů
8. dubna 2025 21:10
(ČTK) - Ochranáři v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko od dubna rozšířili omezení kvůli hnízdění sokolů také na oblast Chrámových stěn v Teplických skalách. Od konce března je zakázán přístup na Frýdlantskou vyhlídku na hoře Ostaš. ČTK to řekl zoolog Správy CHKO Broumovsko Petr Kafka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK). Ochranáři z CHKO Broumovsko zakazují na jaře vstup do vybraných lokalit ve skalách kvůli hnízdění sokolů každoročně.
(Celý text)
Aténská radnice prosí obyvatele, aby nevynášeli odpady, bude generální stávka
8. dubna 2025 21:09
(ČTK) - Aténská radnice prosí obyvatele řecké metropole, aby ve středu nevynášeli odpadky. Jejich svoz totiž nebude probíhat kvůli generální stávce v soukromém i státním sektoru, píše deník Kathimerini. Odboráři a zaměstnanci nebudou pracovat a vyjdou do ulic kvůli poklesu kupní síly.
(Celý text)
Aktivisté z Greenpeace po dvou dnech ukončili blokádu uhelného dolu Turów
8. dubna 2025 20:39
(ČTK) - Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dnes po dvoudenním protestu opustili rypadlo v polském hnědouhelném dole Turów, který leží nedaleko hranic s Libereckým krajem. Během akce vyzvali, aby polská vláda stanovila datum, kdy bude důl uzavřen, a začala pracovat na plánu transformace regionu.
(Celý text)
Jsou nejen krásné a obdivované. Staré památné stromy mají i zásadní význam pro biodiverzitu
8. dubna 2025 11:55
PRAHA (Ekolist) - Staré stromy jsou důležitými prvky v naší krajině. Jsou krásné, obdivované a milované. Některé pohledy do krajiny si bez nich téměř ani neumíme představit. Loni provedené biologické hodnocení starých krkonošských velikánů chráněných jako památné stromy navíc nade vší pochybnost prokázalo, jak důležité jsou pro pestrost živé přírody – pro biodiverzitu.
(Celý text)
Jsou nejen krásné a obdivované. Staré památné stromy mají i zásadní význam pro biodiverzitu
8. dubna 2025 11:55
PRAHA (Ekolist) - Staré stromy jsou důležitými prvky v naší krajině. Jsou krásné, obdivované a milované. Některé pohledy do krajiny si bez nich téměř ani neumíme představit. Loni provedené biologické hodnocení starých krkonošských velikánů chráněných jako památné stromy navíc nade vší pochybnost prokázalo, jak důležité jsou pro pestrost živé přírody – pro biodiverzitu.
(Celý text)