titulní strana > co píší jiní
Španělé vyhlásili Evropský týden žraloka, chtějí je ochránit před vyhynutím
21. října 2011 01:00

MADRID/PRAHA (Ecomonitor) - Madridské Zoo Aquarium společně s ochranářskou organizací Shark Alliance vyhlásili tento týden jako Evropský týden žraloka, píše server Ecoticias. Populace těchto dravců jsou ohroženy vyhynutím, mimo jiné i kvůli krutému získávání žraločích ploutví, po kterém je zmrzačený žralok hozen zpět do moře.
(Celý text)

„Znovuobjevená“ spolupráce při ochraně přírody a památek
20. října 2011 16:10

(Ochrana přírody) - Ochrana přírody a krajiny a ochrana kulturních památek má v České republice nejen dlouhou, ale i společnou tradici. V posledních dvaceti letech však, zjevně i v důsledku institucionálního rozdělení státní památkové péče a státní ochrany přírody, dochází k nedostatečné vzájemné informovanosti a v některých lokalitách i k názorovým střetům. Ve snaze těmto problémům předcházet a spolupracovat při zachování a rozvoji našeho přírodního a kulturního dědictví uzavřely Národní památkový ústav a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v  roce 2011 smlouvu o vzájemné spolupráci.
(Celý text)

dTest: Některé kečupy obsahují pesticidy. A i bio kečupy obsahují mykotoxiny
20. října 2011 14:14

PRAHA (Ekolist) - Spotřebitelský test ukázal, že všech dvaadvacet testovaných kečupů obsahuje stopová množství různých mykotoxinů. V téměř polovině kečupů byly nalezeny i pesticidy, včetně těch, které se při pěstování rajčat nesmějí používat. Mezi testovanými byly i dva kečupy z ekologického zemědělství, ani jeden neobsahoval pesticidy, mykotoxiny však ano. Test provedlo občanské sdružení spotřebitelů dTest.
(Celý text)

Průzkum: Na kole jezdí půl republiky, za výlety ale musí do zahraničí
20. října 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Alespoň občas se na jízdním kole sveze polovina obyvatel České republiky, častěji než jednou za čtrnáct dní jezdí více než milion lidí. Na vícedenní výlety ale Češi vyrážejí do zahraničí, ukazuje první národní cyklo a in-line průzkum.
(Celý text)

Investice do životního prostředí stagnují, tvrdí statistici
19. října 2011 07:00

PRAHA (Ekolist) - Po bouřlivých investicích z poloviny devadesátých let se financování životního prostředí v posledních letech ustálilo na zhruba dvou procentech hrubého domácího produktu. Největší podíl v loňském roce připadl na investice přislíbené v přístupové smlouvě ČR k Evropské unii, totiž na čistírny odpadních vod.
(Celý text)

Kilometry pod antarktickým ledem možná bují život. Otázku rozřeší vrty
19. října 2011 01:26

DURNHAM/PÍSEK (Ecomonitor) - V nehostinných a mrazivých pustinách Antarktidy čeká na odhalení nejedno tajemství. Doslova zanořit se do nich hodlá tým britských klimatologů. Pomocí vrtné soupravy chtějí překonat tři kilometry ledového příkrovu nad jedním z mnoha pradávných jezer a odebrat vzorky organismů, které by ve vodě pod ledem mohly existovat, píše Guardian.co.uk.
(Celý text)

Aktivista obviněný z vydírání tvrdí, že je oběť. Nahrávka hovoří proti němu
18. října 2011 12:38

LITOMĚŘICE (Ekolist) - U okresního soudu v Litoměřicích pokračuje soud s Lubomírem Studničkou, předsedou občanského sdružení Společnost ochránců přírody Litoměřice. Studnička je obviněn z vydírání podnikatelů. Podle obžaloby se se svým sdružením hlásil do různých stavebních řízení a od podnikatelů vyžadoval sponzorský dar za to, že sdružení stáhne své námitky k řízení. Stal se tak prvním ekologickým aktivistou souzeným za vydírání.
(Celý text)

Kolumbijci se pustili do nákupu ekologicky šetrného zboží
18. října 2011 01:08

PRAHA/BOGOTA (Ecomonitor) - Před třemi lety v Kolumbii spustil obchodní řetězec Sodimac projekt nazvaný Zelená domácnost (Hogar Verde), který má tamní spotřebitele vést k nákupům ekologicky šetrných výrobků. Díky šetrnému chování spotřebitelů se prý ušetřily miliony kubíků vody a kilowatthodin elektrické energie, píše Elcolombiano.com.
(Celý text)

Snímky ekologické katastrofy mezi vítězi Czech Press Photo
17. října 2011 16:27

PRAHA (Ekolist) - Před rokem, 4. října 2010, se u maďarské vesnice Kolontár protrhla hráz shromažďující odpadní kaly z blízké hliníkárny. Až dva a půl metru vysoká vlna červeného, jedovatého bahna následně usmrtila deset lidí a víc než sto jich bylo zraněno. Mezi snímky, které minulý týden oficiálně ocenila porota soutěže Czech Press Photo 2011, jsou i fotografie následků této katastrofy. A nejen ony. Ceny získaly i snímky Mléčné dráhy na Šumavě nebo ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.
(Celý text)

Příběhy dobrovolníků - Magdaléna Pazderová - Vraťme stromy krajině
16. října 2011 08:13

() - Odmalička jsem vyrůstala na vesnici a měla blízko k přírodě. Ráda jsem se procházela krajinou a obdivovala její rozmanitost. Touha po jejím poznání mě dovedla až ke studiu ekologie a ochrany přírody na vysoké škole. Po chvíli mě však přestalo bavit pouhé teoretizování o tom, jak by se měly napravit škody, které člověk způsobil svým bezohledným hospodařením, a toužila jsem s tím něco udělat.
(Celý text)

Staré spotřebiče do lesa neházejte. Za jejich recyklaci jste si už zaplatili
14. října 2011 16:04

PRAHA (Ekolist) - Cože, poplatek za historické elektrozařízení? Co to je? Možná i vás podobná otázka napadla při zkoumání účtenky za právě koupený elektrospotřebič. Jednoduše řečeno si tím zaplatíte, že se výrobci a prodejci postarají o staré elektrospotřebiče, které máte doma vy nebo jiní spotřebitelé. Takže vzít třeba starou televizi a vyhodit ji do lesa nemá vůbec žádný smysl. Její ekologická likvidace je už zaplacená. Přečtěte si, proč to tak je a kam můžete staré spotřebiče odvést k recyklaci. Zdarma.
(Celý text)

Zemědělský svaz: Evropská reforma je nespravedlivá a moc zelená
14. října 2011 07:50

PRAHA (Ekolist) - Ve středu Evropská unie představila návrhy Společné zemědělské politiky po roce 2013, v jejímž rámci se mezi zemědělce rozdělují dotace. Zemědělskému svazu České republiky se návrh příliš nezamlouvá. Podle něj zavádí nerovné podmínky pro různé země EU, dojde k diskriminaci velkých podniků a „ozeleňování“ zemědělské politiky.
(Celý text)

Dan Merta: Co je to zelená architektura?
14. října 2011 05:00

PRAHA (Ekolist) - Možná vás to napadlo taky – je možné bydlet v pěkném moderním domě nebo bytě, který by byl zároveň šetrný k přírodě a životnímu prostředí? Když se rozhlédnete po novostavbách ve svém okolí, nejčastěji uvidíte typizované domky. Přece u nás ale vznikají pohledné, nebo aspoň zajímavé stavby, které se zároveň snaží být šetrné. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera se tématu věnuje dlouhodoběji a mimo jiné uspořádala před třemi lety projekt Green Architecture/Zelená architektura, který zahrnoval několik výstav a přednášek. O tzv. zelené architektuře Ekolist hovořil s ředitelem galerie Danem Mertou.
(Celý text)

Debata Ekolistu: Změnila havárie ve Fukušimě jadernou energetiku? Zřejmě ne
13. října 2011 07:08

PRAHA (Ekolist) - Od japonského zemětřesní, které způsobilo havárii jaderné elektrárny Fukušima, uplynulo sedm měsíců. Německo se mezitím rozhodlo zavřít osm elektráren, naopak Japonsko chce v jaderné výrobě pokračovat. Ovlivnila tedy havárie nějak světovou energetiku?
(Celý text)

Klaus: Na Šumavě postupuje správa i ministerstvo racionálně
12. října 2011 20:30

PRAHA (ČTK/Ekolist) - Prezident Václav Klaus dnes moderoval diskuzi o kůrovci v šumavském národním parku. Podle něj postupuje správa parku i ministr životního prostředí racionálně proti kůrovci.
(Celý text)

Začal soud s ekologickým aktivistou obviněným z vydírání
12. října 2011 15:30

PRAHA (Ekolist) - V Litoměřicích začal soud s ekologickým aktivistou obviněným z vydírání. Libor Studnička, předseda Společnosti ochránců přírody Litoměřice, měl podle obžaloby v nejméně v šesti případech požadovat od místních stavebníků peněžní dary za stažení odvolání ve stavebních řízeních.
(Celý text)

Nejlépe vyčistí městské ovzduší smíšený les
12. října 2011 01:22

PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor) - O tom, že stromy „čistí“ vzduch, se učí i malé děti na základní škole. Jenže teprve tým Mathewa Tallise z univerzity v Southamptonu skutečně kvantifikoval množství pohlcených prachových částic v přepočtu na plochu a typ porostu, napsal server ScienceDaily.
(Celý text)

Rajčatový džus v kvalitě bio má více „živin“ než konvenční
11. října 2011 01:06

PRAHA/MONTPELLIER (Ecomonitor) - Nová studie odhalila, že džus z rajčat pěstovaných v biozemědělství má více prospěšných bioaktivních polyfenolů než ten z konvenčních rajčat, uvádí server foodnavigator.com.
(Celý text)

Vědci: Biopaliva zdražují potraviny a ničí lesy. Emise ale snížit nemusí
10. října 2011 15:56

PRAHA (Ekolist) - Stovky světových vědců píšou Evropské komisi kvůli certifikaci biopaliv. Ta dosud nevyřešila problémy se započítáním emisí způsobených změnou využití půdy, které pěstování paliv přináší. Současný způsob výpočtu vykazuje nižší emise, než ve skutečnosti jsou.
(Celý text)

Muflon – rozený válečník
10. října 2011 15:52

(Naše příroda) - Muflon, tento klenot našich obor, je zkrátka rozený válečník. Bez rozmyslu využívá každou záminku k měření sil se svými druhy, které zpravidla vyústí v divokou potyčku. V období říje nám může kouzlo mufloních zápasů dokonce připomínat romantiku středověkých turnajů. Vždyť stejně jako dávní rytíři bojovali o přízeň princezen, tak i mufloni svádějí líté boje o přihlížející muflonky, přičemž co do urputnosti a okázalosti svých bojů, jistě leckteré rytíře předčí. Vězí snad za touto bojovností i kapka italské krve, která jim koluje v žilách?
(Celý text)

Muflon – rozený válečník
10. října 2011 15:52

(Naše příroda) - Muflon, tento klenot našich obor, je zkrátka rozený válečník. Bez rozmyslu využívá každou záminku k měření sil se svými druhy, které zpravidla vyústí v divokou potyčku. V období říje nám může kouzlo mufloních zápasů dokonce připomínat romantiku středověkých turnajů. Vždyť stejně jako dávní rytíři bojovali o přízeň princezen, tak i mufloni svádějí líté boje o přihlížející muflonky, přičemž co do urputnosti a okázalosti svých bojů, jistě leckteré rytíře předčí. Vězí snad za touto bojovností i kapka italské krve, která jim koluje v žilách?
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1617 | 1618 | 1619 | 1620 | 1621 | .. | 2128 | Další
Další články:
16. dubna 2024 06:01
16. dubna 2024 06:01
15. dubna 2024 06:01
14. dubna 2024 05:23
13. dubna 2024 13:00

Online diskuse
Korálové útesy po celém světě podle vědců blednou kvůli oteplování
16. dubna 2024 11:09

(ČTK) - Korálové útesy po celém světě zažívají další vlnu blednutí kvůli oteplování oceánů způsobenému klimatickými změnami, jejichž původcem je lidstvo. S odvoláním na americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) o tom informovala agentura AP.
(Celý text)

Kolumbijské hlavní město ochromuje sucho. Radnice zavedla přídělový systém na vodu
16. dubna 2024 11:02

BOGOTA (ČTK) - Zhruba deset milionů obyvatel kolumbijského hlavního města Bogotá čelí omezeným dodávkám vody kvůli jejímu ochromujícímu nedostatku způsobenému velkým suchem. Od čtvrtka ve městě platí přídělový systém na vodu, v pondělí vedení města navýšilo poplatky pro domácnosti, které spotřebují více než 22 metrů krychlových vody za měsíc. Městské dopravní podniky omezí mytí autobusů a starosta Carlos Fernando Galán pohrozil i pokutami za plýtvání vodou, píše agentura AP.
(Celý text)

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu
16. dubna 2024 11:00

KODAŇ (ČTK) - Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.
(Celý text)

Věčné chemikálie: Proč jsou tak diskutované a co to znamená pro společnost, firmy a legislativu?
16. dubna 2024 05:57

PRAHA (Ekolist) - Koncem března 2024 zaslala Evropská asociace poskytovatelů pitné vody EUREAU prezidentce Evropské komise Ursule von der Leyen otevřený dopis, ve kterém požadovala urychlený postup v procesu zakazování PFAS látek, známých jako věčné chemikálie.
(Celý text)

Moravská firma vyrábí zařízení, které plastový odpad rozkládá na vodík a využitelné části
16. dubna 2024 01:13

OLOMOUC (ČTK) - Unikátní technologii na tepelnou rekombinaci organické hmoty, která plastový odpad či staré pneumatiky rozkládá na vodík, směsný plyn nahrazující CNG a látky využitelné v chemickém či gumárenském průmyslu, vyvinula a vyrábí ve Vlkoši na Přerovsku společnost Alternative Energy Systems. První linku firma zprovoznila ve Vlkoši, technologii už dodala také do Anglie a část zařízení i na Slovensko, řekl obchodní ředitel Alternative Energy Systems Jakub Štefanec.
(Celý text)

Dětí ze základních škol v Mostě vypustily do Bíliny stovky kilogramů ryb
16. dubna 2024 00:52

MOST (ČTK) - Několik skupin dětí z prvního stupně základních škol v Mostě včera dopoledne vypustilo zhruba 400 kilogramů ryb do kdysi velmi znečištěné řeky Bíliny. Učitelky a žáci se akce, kterou pravidelně pořádá společnost Orlen Unipetrol s rybářským svazem, zúčastnili v době školní výuky. Cílem je vrátit život do řeky a utužit vztah mladých lidí k přírodě, řekli ČTK organizátoři.
(Celý text)

Zpoždění s úpravou emisních povolenek ohrožuje investice do průmyslu, uvedl svaz
16. dubna 2024 00:11

PRAHA (ČTK) - Zpoždění se zaváděním nového systému emisních povolenek v Česku ohrožuje investice do tuzemského průmyslu a energetiky. Současný stav navíc komplikuje i přípravu firem na nové podmínky na trhu, uvedl Svaz průmyslu a dopravy ČR, který apeloval na vládu, aby situace urychleně řešila. Emisní povolenky, jejichž předpokládaný výnos bude letos kolem 40 miliard korun, nakupují elektrárny a další průmyslové podniky, které vypouštějí do ovzduší skleníkové plyny, například oxid uhličitý. Jedna povolenka opravňuje podnik vypustit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého, případně ekvivalentní množství jiného plynu.
(Celý text)

Ruskem se šíří jedovatá invazní rostlina - bolševník Sosnowského
15. dubna 2024 19:14

(ČTK) - Ruští majitelé pozemků už léta sledují, jak se na jejich půdě jako lesní požár šíří invazní jedovatá rostlina, proti které jsou bezmocní. Bolševník Sosnowského, jehož monstrózní stvol se může tyčit až do výšky pěti metrů, se nekontrolovaně rozšířil po celé zemi, zpustošil ekosystémy a každoročně kvůli němu skončí v nemocnici tisíce lidí, napsal list The Moscow Times.
(Celý text)

Ekologické dny Olomouc opět nabídnou debaty odborníků na biologii i klimatologii
15. dubna 2024 18:54

OLOMOUC (ČTK) - Problémy životního prostředí jsou hlavním tématem pro experty na biologii, ekologii či klimatologii, kteří se v tomto týdnu sjedou do Olomouce na festival Ekologické dny Olomouc (EDO). Jejich besedy jsou stěžejní součástí přehlídky, diváci je mohou sledovat v Divadle na cucky, v Arcidiecézním muzeu nebo v pořádajícím centru ekologických aktivit Sluňákov. Největší environmentální festival v České republice začal v Olomoucí minulý týden v pátek a potrvá do 27. dubna.
(Celý text)

Vědci naslouchají velrybám a snaží se naučit jejich řeč
15. dubna 2024 15:08

WASHINGTON (ČTK) - Vědci poprvé na světě vedli "konverzaci" s velrybou. Nyní se snaží zjistit, co si tito savci vlastně povídají. Jejich setkání by totiž mohlo být prvním krokem ke komunikaci s jinou než lidskou inteligencí, napsala BBC.
(Celý text)

Magisterské studium na Katedře environmentálních studií FSS MU v Brně
15. dubna 2024 13:22

() - Zajímají vás společenské vědy a ochrana přírody, krajiny a životního prostředí? Rozhodujete se, kam dál po bakalářském studiu? Zveme vás na Katedru environmentálních studií na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.
(Celý text)

Lesy ČR kvůli riziku požárů zakázaly ve svých lesích do konce října pálit klestí
15. dubna 2024 12:38

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) kvůli riziku požárů zakázal ve svých lesích od dubna do konce října pálení klestí. Zákaz se týká pálení klestu lesními dělníky. Letos zatím podnik eviduje 19 požárů celkem na pěti hektarech lesa se škodou milion korun, řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Hodonín bude mít do roka adaptační strategii na dopady změny klimatu
15. dubna 2024 10:59

HODONÍN (ČTK) - Nadace Partnerství vytvoří spolu s pracovníky městského úřadu adaptační strategii Hodonína na dopady změny klimatu. Do formulace strategie, která má být hotová do roka, se zapojí i veřejnost, spolky a další místní aktéři. Dokument vyjde na 200 000 korun, hradí jej organizace Člověk v tísni, řekl mluvčí Nadace Partnerství David Kopecký. Tvorba strategie je součástí přípravy posttornádového území na stále silněji dopadající projevy změny klimatu.
(Celý text)

ČEZ investoval do britského start-upu Ember zaměřeného na bezemisní dopravu
15. dubna 2024 10:32

PRAHA (ČTK) - Energetická skupina ČEZ vstoupila do britského start-upu Ember, zaměřeného na bezemisní meziměstskou dopravu. Firma provozuje elektrobusy a buduje síť dobíjecích stanic napojených primárně na obnovitelné zdroje. V investičním kole, které spoluvedl investiční fond skupiny ČEZ Inven Capital, získal Ember od investorů v přepočtu 324 milionů korun na další rozvoj. V tiskové zprávě o tom informovala skupina ČEZ.
(Celý text)

Lipová alej v Pardubicích zanikla kvůli terminálu Jih
15. dubna 2024 10:30

PARDUBICE (ČTK) - Lipovou alej v ulici K Vápence v Pardubicích se nepodařilo zachránit. Na jejím místě vznikne přístupová cesta k budoucímu terminálu Jih, kde bude stát parkovací dům a vyústí tam lávka od vlakového nádraží. Ulici je proto potřeba zmodernizovat a rozšířit. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).
(Celý text)

Krásný trávník bez motorové sekačky? Překvapivě snadné
15. dubna 2024 05:48

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ekolist) - Když jsem před pěti lety zdědil dvouhektarovou šumavskou louku, bylo mi hned jasné, co se přede mnou otevírá: možnost vlastnoručně si vyzkoušet proces obnovy kdysi bohatého ekosystému, který však v posledních čtyřiceti letech zakusil snad všechny průvodní jevy průmyslového zemědělství včetně chemizace a mechanizace.
(Celý text)

MŽP: Stanovení cílů pro čisté ovzduší zákonem není v kompetenci ministerstva zdravotnictví
15. dubna 2024 01:15

(ČTK) - Ministerstvo zdravotnictví (MZd) chce v návrhu novely takzvaného lázeňského zákona stanovit cíle pro čisté ovzduší v lázeňských městech. Odpovědné za jejich plnění by měly být obce spolu s poskytovateli lázeňské péče. Podle ministerstva životního prostředí (MŽP) na takový krok ale MZd nemá pravomoc. S návrhem podle připomínek nesouhlasí ani Karlovarský kraj, kde sídlí nejznámější české lázně, považuje ho za další zhoršení podmínek pro samosprávu či podnikání.
(Celý text)

Hladík: V programu Oprav dům po babičce byla zatím vyplacena miliarda korun
15. dubna 2024 00:26

PRAHA (ČTK) - O dotaci z programu na zateplení rodinných domů Oprav dům po babičce od jeho spuštění loni na podzim požádalo 1750 lidí a vyplacena byla asi miliarda korun. V pořadu Partie Terezie Tománkové na Primě to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Zájem o dotaci podle něj odpovídá předpokladům, v plánu je v blízké době mírná úprava pravidel. Lidé mohou na opravu domu získat dotaci až milion korun a výhodnou půjčku na spolufinancování.
(Celý text)

Německý ministr dopravy Wissing vystrašil řidiče slovy o zákazech jízdy
15. dubna 2024 00:12

(ČTK) - Německý ministr dopravy Volker Wissing (FDP) podle agentury DPA vystrašil miliony německých řidičů slovy o možných plošných zákazech jízdy autem o víkendech. Ty by podle něj mohly být nutné, protože jen drastická opatření budou stačit k tomu, aby Německo splnilo své klimatické cíle v oblasti dopravy.
(Celý text)

Dobrovolníci uklidili z řeky Sázavy a jejích břehů přes 15 tun odpadků
14. dubna 2024 22:57

(ČTK) - Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy přes 15 tun odpadků. Do tradičního úklidu mezi Kácovem a Pikovicemi se letos zapojilo na 700 dobrovolníků. Kvůli loňským povodním bylo mezi odpadem i hodně drobnějšího odpadu na keřích, ale dobrovolníci museli uklidit i vyházený nábytek z chat. Letos byl 19. ročník akce Čistá řeka Sázava. V uplynulých 18 letech projektu se z přírody podařilo uklidit přes 400 tun odpadu a pomáhalo přes 16 000 lidí, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

Dobrovolníci uklidili z řeky Sázavy a jejích břehů přes 15 tun odpadků
14. dubna 2024 22:57

(ČTK) - Dobrovolníci od pátku do dneška odklidili z břehů Sázavy přes 15 tun odpadků. Do tradičního úklidu mezi Kácovem a Pikovicemi se letos zapojilo na 700 dobrovolníků. Kvůli loňským povodním bylo mezi odpadem i hodně drobnějšího odpadu na keřích, ale dobrovolníci museli uklidit i vyházený nábytek z chat. Letos byl 19. ročník akce Čistá řeka Sázava. V uplynulých 18 letech projektu se z přírody podařilo uklidit přes 400 tun odpadu a pomáhalo přes 16 000 lidí, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2128 | Další
< zpět na titulní stranu

Reklama