ecomonitor.cz
verze pro tisk
22.2.2024 - Výběr plastových oken je nutné důkladně zvážit
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při výběru plastových oken je důležité zvážit řadu faktorů, abyste získali nejvhodnější variantu pro váš domov. Při výběru plastových oken se zaměřte zejména na následující klíčové body.

21.2.2024 - Nevyužité finance z rekultivace lomu ČSA pomůžou obcím zasaženým těžbou
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí připravilo na základě usnesení vlády další krok rekultivace lomu ČSA. Těžební společnost Severní energetická poskytne část finanční rezervy na sanace a rekultivace na rozvoj místních obcí zasažených těžbou. Jde o peníze, které těžaři nevyužijí díky tomu, že na části dolu dostane přednost přirozená obnova, tedy ponechání území přírodě. Prostředky bude spravovat Státní fond životního prostředí ČR, který je využije na projekty pro tento region postižený hornickou činností. Materiál dnes projednala vláda.

21.2.2024 - Zelená dohoda v zemědělství selhává, ukazuje přehled Evropského parlamentu
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Výzkumná služba Evropského parlamentu vydala minulý týden přehled, jak se daří naplňovat strategii Farm to Fork (Od zemědělce ke spotřebiteli), zemědělskou součást Green Dealu. [1] Většinu důležitých iniciativ se nepodařilo prosadit nebo je stále v jednání. Dle Hnutí DUHA se tak potvrzuje, že tzv. Green Deal za problémy zemědělců nemůže a jeho vhodná implementace by je mohla naopak řešit.

20.2.2024 - Člověk v tísni s podporou ČRA mění tvář etiopské krajiny pomocí stromů odolných suchu
Praha (Česká rozvojová agentura) - Eroze půdy, odlesňování, narušená krajina, ztráta úrodné země, a s tím související hlad. To jsou problémy, kterým Etiopie, jakožto země závislá na zemědělské produkci, musí čelit. A tyto problémy způsobili lidé, například nešetrnými způsoby zemědělství. Česko pomáhá Etiopii těmto výzvám čelit.

20.2.2024 - Spolky žádají doplnit spis v řízení o umístění dalšího průtahu Třebíčí
(Děti Země) - Proces EIA upozorňuje na nedořešené vlivy silnice na životní prostředí

19.2.2024 - Jedinečné využití plastu na výrobu palet, obnova i revitalizace krajiny a debata s veřejností - to byla hlavní témata výjezdu ministra Hladíka do Středočeského kraje
BENÁTKY NAD JIZEROU/LYSÁ NAD LABEM (MŽP ČR) - Ministr Petr Hladík během pondělního výjezdu do Středočeského kraje navštívil firmu Stabilplastik, která se zabývá cirkularitou a mění plastový odpad ze žlutých popelnic v nové výrobky. Zavítal také do Benátek nad Jizerou, kde během posledních patnácti let realizovali pět rozsáhlých projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na obnovu zeleně či revitalizace krajiny. Výjezd zakončil ministr debatou s veřejností v Lysé nad Labem.

19.2.2024 - V podkroví to žije?! Jak rekonstruovat půdní prostory s ohledem na netopýry poradí únorový webinář
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Webinář na téma „Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů“ se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 9:30 hodin. Srdečně jsou zváni pracovníci památkové péče, stavebních odborů, správci sakrálních a památkově chráněných staveb, architekti, projektanti i všichni ostatní zájemci o uvedenou problematiku. Na online školení, které proběhne na platformě ZOOM pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů se lze přihlásit do čtvrtka 22. února. Díky podpoře dvou projektů je webinář zdarma.

19.2.2024 - Vše pro děti od značky Frosch
Praha (Muniga s.r.o.) - Ucelená řada Frosch Baby zahrnuje čistící přípravky jak spojené se stravováním, praním, ale i koupáním těch nejmenších dětí. Přípravky mohou využít všichni s citlivou pokožkou, protože jsou navrženy opravdu s rozmyslem. Řada Baby zahrnuje Frosch Mycí prostředek na kojenecké lahve a dudlíky, Frosch Hygienický čistič dětských potřeb a omyvatelných povrchů, Hypoalergenní prací prostředek na kojenecké prádlo, Hypoalergenní máchadlo na kojenecké a dětské prádlo a Sprej na skvrny na kojeneckém prádle. Pro hygienu dětí je pak určeno Frosch EKO Tekuté mýdlo pro děti a Frosch sprchový gel a šampon pro děti s přídavkem panthenolu.

16.2.2024 - Zoo Liberec získala do chovu supy africké – jedny z nejohroženějších supů světa. Aktuálně je jedinou zahradou v Česku, která je chová
LIBEREC (Zoo Liberec) - Díky dlouholetým zkušenostem i mnoha mezinárodně uznávaným chovatelským úspěchům v chovu dravců se liberecké zoologické zahradě podařilo získat do chovu chovný pár vzácných supů afrických. Ti patří mezi jedny z nejohroženějších dravců na světě a aktuálně je nechová žádná jiná zoo v Česku. Zahradě je poskytnul soukromý chovatel z Německa.

16.2.2024 - Čerstvá data: Turistický ruch v Českém Švýcarsku se v roce 2023 zotavoval. Počet přenocování v hotelech a penzionech byl vyšší než před covidem
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Návštěvnický ruch v turistické destinaci České Švýcarsko nabírá po koronavirové pandemii v letech 2020-2021 a rozsáhlém požáru v roce 2022 opět na síle. Vývoj potvrzují data ze sčítacích zařízení provozovaných správou národního parku a statistiky poskytované Českým statistickým úřadem. Obraz o intenzitě návštěvnického ruchu doplňuje také analýza dat od mobilních operátorů objednaná společně Správou Národního parku České Švýcarsko, Ústeckým krajem a městem Děčín.

16.2.2024 - Dokument připomene revitalizaci centra, následovat bude anketa o názvu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Dnes bude mít premiéru druhý díl dokumentu o revitalizaci kopřivnického centra. Diváci Kabelové televize Kopřivnice jej budou moci sledovat během následujícího týdne v časech Magazínu KTK, poté bude dokument z dílny Miroslava Hofmanna dostupný i na webu města.

16.2.2024 - Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody
Praha (Česká krajina) -

16.2.2024 - Je modřín opadavý v Nízkém Jeseníku opravdu jesenický?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Modřín opadavý je dřevinou velmi známou, unikátní a významnou jak z pohledu biologického, tak ekonomického. Přesto je stále obestřen mnoha nevyřešenými otázkami. Jeho přirozený výskyt na území České republiky (ČR), který byl dlouho předpokládán v Nízkém Jeseníku a okolí na základě lesnického historického výzkumu, definitivně nezávisle potvrdili vědci až pomocí molekulárně genetických metod.

16.2.2024 - Víkendové mapování velkých šelem proběhne v Jeseníkách po desetileté přestávce
Jeseník (AOPK ČR) - Plošný monitoring má zjistit, kolik rysů a vlků se v chráněné krajinné oblasti Jeseníky pohybuje. Pořádá jej Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Hnutím DUHA. Zhruba čtyřicítka mapovatelů vyrazí do terénu v pátek ráno.

15.2.2024 - Komerční banka jako hrdý partner Dne baterií
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Mezinárodní den baterií se slaví každoročně v den narození italského vynálezce Alessandra Volty - 18. února. Baterie je skvělý vynález, se kterým se setkáváme každý den - od běžných zařízení, jako je budík nebo mobilní telefon až po sofistikovanější technologie v podobě elektroaut. Baterie bývá také důležitou součástí fotovoltaických elektráren. Právě díky baterii můžete přebytky elektrické energie z fotovoltaiky uskladnit a využívat vlastní elektřinu, i když slunce zrovna nesvítí. Fotovoltaická elektrárna vám může přinést úsporu za energie a vyšší soběstačnost, ale také zhodnocení vaší nemovitosti – požadavky na energetické a ekologické vlastnosti budov totiž stále více ovlivňují jejich cenu. A protože udržitelné technologie, jako jsou fotovoltaiky nebo tepelná čerpadla, v Komerční bance podporujeme, jsme velmi rádi, že jsme se mohli stát partnerem Mezinárodního dne baterií z EKOkalendáře spolku Ukliďme Česko.

15.2.2024 - Rada Národního parku Šumava schválila novou podobu klidových území na Šumavě
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Členové Rady Národního parku Šumava dnes odsouhlasili novou podobu klidových území na Šumavě. Nová pravidla pohybu návštěvníků Šumavy už čeká poslední krok – jejich vyhlášení opatřením obecné povahy.

15.2.2024 - TZ - Jakou roli dnes hrají malí zemědělci a pozvánka na Symposium Živé zemědělství - 15.2.2024
Praha (Asociace AMPI ) - Může být zemědělství produktivní a zároveň ohleduplné k přírodě? Jaká je budoucnost zapojení nových technologií do ekologické produkce potravin? A v čem spočívá přínos malých zemědělců a rodinných farem v České republice? Těmito a dalšími tématy se bude zabývat v pořadí již čtvrtý ročník Symposia Živé zemědělství. Symposium se tentokrát zaměří zejména na postupy při pěstování zeleniny a připomene stoleté výročí biodynamického zemědělství. Těšit se můžete na inspirativní přednášky, praktické workshopy, debaty a na možnost setkat se s inspirativními zástupci farmářů, odborníků, vědců, studentů, neziskového sektoru i firem z České republiky i ze zahraničí. Akce se uskuteční ve dnech 1. a 2. března 2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Vstupenky lze zakoupit online.

14.2.2024 - Zamilujte se do regionálních potravin. Ministr zemědělství Marek Výborný dnes otevřel v centru Prahy prodejnu NAŠE SÍŤOVKA
PRAHA (MZe ČR) - Dnes se otevřela nová prodejna NAŠE SÍŤOVKA s regionálními potravinami ve Štěpánské ulici č. 63 kousek od Václavského náměstí v Praze. Obchod nabízí potraviny od držitelů ocenění Regionální potravina, BIO produkty ekologického zemědělství nebo produkty se značkou KLASA.

14.2.2024 - Ministrem představený návrh zákona torpéduje záruky zdraví našich lesů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministrem zemědělství Markem Výborným představený návrh novely lesního zákona celkově výrazně ohrožuje návrat ke zdraví českých lesů, a to i přestože obsahuje několik dílčích zlepšení. Návrh vstupující do mezirezortního připomínkového řízení doslova torpéduje stávající ochranu půdy a biodiverzity ponecháváním části těžebních zbytků a malého počtu stromů na dožití a k zetlení v lesích. Přestože meziročně klesl podíl vysazovaných listnáčů, ministr chce navíc vlastníky nestátních lesů vyjmout z povinnosti vysazovat minimální podíl listnáčů a jedlí (tzv. melioračních a zpevňujících dřevin).

14.2.2024 - Hradecká galerie stále hledá mistrovské dílo. Odtajnila průběžné výsledky hlasování návštěvníků
Praha (Muniga s.r.o.) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy Hledá se mistrovské dílo (08/10/23–26/05/24), kde návštěvníci mohou rozhodnout o nejlepším obrazu z jejích sbírek.

14.2.2024 - Firmy ovládající žebříček ESG rostou rychleji než trh
Praha - Z porovnání výkonnosti firem, které ovládají světové žebříčky ESG (udržitelnost, odpovědnost), za poslední tři roky vyplývá jejich nadprůměrná výnosnost v růstových letech. Naopak, v době krize, která překvapila svět zahájením války Ruska pro Ukrajině, tyto „ESG“ společnosti ztrácely na své hodnotě víc, než trh jako celek. Vyplývá to z lednové studie World’s Top ESG Companies 2024 investiční společnosti Wonderinterest Trading.

13.2.2024 - Smrkem bylo osázeno 12 676 hektarů, nejvíc za posledních dvacet let
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministr zemědělství Marek Výborný v úvodu nedávno zveřejněné Zprávě o stavu lesa za rok 2022 uvádí, že „zalesňování holin bylo příležitostí pro realizaci adaptačních opatření na změnu klimatu, zejména druhového složení lesů.“ Bližší pohled do této zprávy ale naproti tomu ukazuje, že se kvůli celkovému nárůstu umělého zalesňování vysázelo nejvíce hektarů smrku za posledních dvacet let a podíl listnáčů na výsadbách meziročně poklesl o 6,6 %. Urychlované zalesňování smrkem se přitom děje navzdory varování vědců, že povede k málo odolným lesům.

13.2.2024 - ČRA podpořila projekt, který s využitím únikové hry posiluje informovanost mladých lidí v tématech globálních problémů a rozvojové spolupráce
Praha (Česká rozvojová agentura) - Proč se někde války dějí a jinde ne? Je možné mít na jedné straně světa všeho dostatek, zatímco někde pořád panuje hlad? A co pro změnu můžeme jako jednotlivci udělat? Na to hravým a zážitkovým způsobem odpovídá projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný Agora CE o.p.s. s názvem Co by se stalo, kdyby země globálního Severu přestaly poskytovat rozvojovou pomoc zemím globálního Jihu? V rámci projektu vzniká stejnojmenná úniková hra pro středoškolské studenty, kterou na jednotlivých školách doplňují debaty se školami z Bosny a Hercegoviny, Gruzie, ale také s odborníky, novináři či zástupci mezinárodních organizací.

13.2.2024 - Tematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň
Praha (Muniga s.r.o.) - Zámek Loučeň se připojí k oslavám 200. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Během měsíce března se na Zámku Loučeň budou konat speciální prohlídky při příležitosti tohoto výročí. Znít tady budou tóny z Cyklu symfonických básní Má vlast, například Vltava nebo Vyšehrad, či opery Prodaná nevěsta. Na Loučeni tak navazují na odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany.

13.2.2024 - Kočka divoká na fotopasti na Křivoklátsku. Už podruhé
(AOPK ČR) - Fotopast zaznamenala v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko kočku divokou. V rozmezí necelých tří měsíců se to stalo již podruhé, na stejném místě se tato vzácná šelma objevila již v listopadu loňského roku.

13.2.2024 - ASZ ČR nabízí vládě desatero kroků k efektivnější zemědělské politice
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) představila veřejnosti konkrétní a praktické desatero návrhů pro efektivní fungování českého zemědělství. Jedná se o souhrn podnětů, které ASZ ČR dlouhodobě navrhuje ve veřejných i politických diskuzích. S touto sadou návrhů seznámila ASZ ČR v minulých dnech rovněž zástupce vlády, včetně premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného. Navrhovaná řešení reagují na současné, ale i dlouhotrvající problémy českého zemědělství a mají být jedním ze základů pro další spolupráci mezi vládou a zástupci sedláků.

12.2.2024 - Muzeum Krkonoš láme rekordy
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Začátkem listopadu jsme ve Vrchlabí otevřeli nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš. Za první tři měsíce provozu je navštívilo 11 tisíc lidí. Rekordní denní návštěvnost přesahovala 800 osob a v nejsilnějším týdnu k nám přišly 3 000 návštěvníků. Potvrzuje se tak, že #MuzeumKrkonos stává bezmála povinnou zastávkou návštěvníků Krkonoš.

12.2.2024 - Umístění dílčí části dálnice D49 u Hulína bylo nezákonné
(Děti Země) - Soud zrušil rozhodnutí krajského úřadu ve Zlíně o změně umístění dvaceti dvou objektů

12.2.2024 - „Odpovědné“ firmy rostou rychleji než trh. Na druhou stranu nemusí být dobře připraveny na válku
Praha - Z porovnání výkonnosti firem, které ovládají světové žebříčky ESG (udržitelnost, odpovědnost), za poslední tři roky vyplývá jejich nadprůměrná výnosnost v růstových letech. Naopak, v době krize, která překvapila svět zahájením války Ruska pro Ukrajině, tyto „ESG“ společnosti ztrácely na své hodnotě víc, než trh jako celek. Vyplývá to z lednové studie World’s Top ESG Companies 2024 investiční společnosti Wonderinterest Trading.

9.2.2024 - Horší než dotace před rokem 2023. Evropská komise navrhla ještě větší oslabení podpory biodiverzity. Ministerstvo zemědělství přizvukuje
BRUSEL/PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF ČR) - Evropská komise přišla aktuálně s návrhem pro rok 2024 ještě více oslabit základní ekologickou podmínku zemědělských dotací vytvářet plochy pro přírodu. [1] Některým členským státům totiž první návrh nepřišel dostatečný. Místo vykazování původně navrhovaných 7 % tzv. “neprodukčních” ploch včetně produkčních variant (plodin vázajících dusík, meziplodin) by tak mohli zemědělci vykazovat jen 4 %, přičemž plocha meziplodin by se navíc počítala trojnásobně oproti dřívějšku. [2] Podmínka by tak byla ještě slabší než tzv. greening z minulého období Společné zemědělské politiky (SZP), který odborné studie potvrdily jako neúčinný. [3] Současná podmínka DZES 8 [4] přitom nyní vyžaduje 7 % ploch, přičemž produkční varianty mohly tvořit max. 4 % a zbylá 3 % musela být vyhrazena pro krajinné prvky, nektarodárné či zelené úhory nebo ochranné pásy.

8.2.2024 - Kdo nejvíce sbíral a zneužíval naše data v roce 2023? Ceny Velkého bratra uzavírají nominace
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Již podevatenácté bude nezisková organizace IuRe (Iuridicum Remedium) udílet ocenění těm největším narušitelům soukromí. Slavnostní večer a vyhlášení se uskuteční ve středu 20. března 2024 v pražské Čítárně Unijazz od 19:00. Do výsledků tentokrát promluví během slavnostního večera i veřejnost.

8.2.2024 - Cíl v oblasti klimatu do 2040: EK polovičatě uznává roli změny stravy a oklešťuje závazky
Praha (Společnost pro zvířata) - Evropská komise zveřejnila tento týden (6. 2. 2024) sdělení*, kterým zahajuje proces stanovení přechodného klimatického cíle do roku 2040 na cestě ke klimatické neutralitě EU do roku 2050. Avšak neuznává plný potenciál změny stravy k naplnění těchto cílů.

8.2.2024 - Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními historickými údaji. Ukázkovým příkladem je dosud nedořešený problém přirozeného výskytu modřínu opadavého na území dnešní České republiky, mezi lesníky a botaniky diskutovaný už bezmála jedno století.

8.2.2024 - Divoká příroda NP Šumava láká – krize, nekrize
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Data ze sčítačů na území Národního parku Šumava a také návštěvnost informačních a návštěvnických center na Šumavě jasně dokládají, že divoká příroda ve spojení s infrastrukturou Správy NP Šumava jsou stále větším lákadlem. Návštěvnost Šumavy byla v roce 2023 dokonce vyšší, než v době před vypuknutí pandemie koronaviru.

8.2.2024 - Evropská unie by měla snížit emise o devadesát procent. „Drastické," kritizuje europoslanec Alexandr Vondra
ŠTRASBURK (ODS) - Evropská komise vyzvala, aby si EU stanovila cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040. Na plénu Evropského parlamentu k tématu vystoupil i europoslanec ODS Alexandr Vondra, který je členem výboru pro životní prostředí (ENVI). Vondra vyzval europoslance, aby tak zásadní debatu přenechali novému parlamentu i komisi, které vzejdou z evropských voleb v červnu.

7.2.2024 - Evropská komise i ministr Výborný chtějí opět oslabit ekologické požadavky zemědělských dotací. Skutečné problémy zemědělství tím neřeší
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF ČR) - Ministerstvo zemědělství chce na základě povolení od Evropské komise umožnit zemědělcům rozorat úhory a další prospěšné plochy pro stále chřadnoucí přírodu. Ty jsou přitom jednou z hlavních ekologických podmínek zemědělských dotací ze Společné zemědělské politiky (SZP). Důvody zatím ministerstvo nezveřejnilo. V lednu také navrhlo odložit nové podmínky pro ochranu půdy před vodní erozí o další rok. [1] Jedná se tedy o další rychle za sebou navržené zásadní oslabení ekologických ambic Strategického plánu SZP. Nově navržená výjimka přitom skutečné problémy zemědělců nevyřeší, napsaly ekologické organizace ministrům Výbornému a Hladíkovi v otevřeném dopise. [2]

7.2.2024 - Zájem o MHD není jednoznačný, město zatím posílí stávající spoje
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Na podzim loňského roku probíhala v Kopřivnici anketa ohledně městské hromadné dopravy. Z výsledků vyplývá zejména potřeba zlepšení dostupnosti místních částí a velkých sídlišť. Jednoznačnou podporu však MHD nezískala. Radnice nyní hledá cesty, jak poptávku uspokojit.

7.2.2024 - Strategické dokumenty pro klima a energetiku by se měly více zaměřit na rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů
PRAHA (Klimatická koalice, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace ČR ) - Dva strategické dokumenty důležité pro dekarbonizaci české ekonomiky jsou od úterý 6. února 2024 v meziresortním připomínkovém řízení. Politika ochrany klimatu předložená Ministerstvem životního prostředí a Státní energetická koncepce zpracovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu vytyčují cestu k odstranění závislosti České republiky na fosilních palivech.

7.2.2024 - Škodlivý zásah přístaviště Malé Žernoseky nebyl povolen
(Děti Země) - Ředitelství vodních cest ČR neprokázalo veřejný zájem

7.2.2024 - Veronika Vrecionová se v Evropském parlamentu zasloužila o nařízení podporující udržitelnější hospodářství a tím i levnější potraviny
ŠTRASBURK (ODS) - O používání nových genomických technik v zemědělství hlasovali ve středu poslanci Evropského parlamentu. Nařízení, jehož cílem je zvýšit udržitelnost a odolnost evropského zemědělství a potravinářství, europoslanci přijali přesvědčivou většinou. Do zdárného konce návrh dovedla europoslankyně za občanské demokraty Veronika Vrecionová, členka zemědělského výboru Evropského parlamentu.

7.2.2024 - Prebehol ďalší ročník seminára Solárne teplo 2024
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) - Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. pravidelne organizuje odborné semináre a konferencie, exkurzie, ale aj vzdelávacie školenia. Zvyšuje tak povedomie profesionálnej, ale i laickej verejnosti o vývoji a novinkách v termickom využití slnečnej energie. Informuje o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o.

6.2.2024 - Evropské klimatické plány do roku 2040: rychlá dekarbonizace je potřebná, shodují se environmentální organizace
PRAHA/ŠTRASBURK (Klimatická koalice, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Evropská komise dnes zveřejnila návrh evropského cíle pro snižování emisí skleníkových plynů do roku 2040 a pro rozvoj technologie zachycování a ukládání uhlíku v Evropě [1]. Komise navrhuje snížit emise skleníkových plynů o 90 % v porovnání s rokem 1990. Návrh navazuje na opatření stanovená legislativním balíčkem Fit for 55 (ten usiluje o snížení emisí o nejméně 55 % do roku 2030 oproti roku 1990) a je dalším krokem k dosažení klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050 [2]. Legislativní podobu emisního cíle pro rok 2040 navrhne nová Evropská komise, která vznikne po červnových volbách do Evropského parlamentu.

6.2.2024 - MŽP aktualizovalo Politiku ochrany klimatu v ČR. Do roku 2030 budeme získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu snížíme o pětinu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí připravilo aktualizaci základního dokumentu, který určuje cíle a strategii v ochraně klimatu. Aktualizovaná Politika ochrany klimatu v ČR (POK) přináší plán, který povede k zásadnímu omezení skleníkových plynů a dlouhodobě ke klimatické neutralitě do roku 2050. Ode dneška se k dokumentu mohou vyjadřovat ostatní resorty a odborová sdružení v rámci meziresortního připomínkového řízení.

6.2.2024 - Evropští Zelení si na kongresu zvolili dvojici, která ji povede do voleb. Tvoří ji Terry Reintke z Německa a Bas Eickhout z Nizozemí
LYON (Strana zelených) - Za účasti 49 členských stran si Evropští zelení v Lyonu zvolili dvojici tzv. Spitzenkandidátů, tedy lídrovské duo pro evropské volby, důvěru dostali zkušení Bas Eickhout z Nizozemska a Terry Reintke z Německa. Kongres schválili také volební program pro tyto důležité volby.

6.2.2024 - Europoslanci poprvé jednali o dekarbonizačních výzvách pro příští dekádu
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Evropský parlament dnes poprvé jednal o klimatických závazcích pro rok 2040. Emise CO2 by se podle návrhu Evropské komise měly snížit nejméně o 90 % oproti roku 1990. Odborný klimatický panel přitom doporučuje ještě rychlejší tempo, aby bylo možné udržet dopady globální klimatické změny v přijatelných mezích.

5.2.2024 - Obce i sdružení mají o komunitní energetiku enormní zájem, do výzvy se přihlásilo přes 80 zájemců
PRAHA (MŽP ČR) - Výzva na zakládání energetických společenství, financovaná z Národního plánu obnovy, se otevřela 1. prosince 2023 a do konce ledna tohoto roku, kdy se příjem žádostí ukončil, bylo do 1. kola výzvy podáno 83 záměrů. Alokace výzvy činí 98 milionů korun. Jelikož se jedná o dvoukolovou soutěžní výzvu, čeká nyní podané záměry druhé kolo, během kterého se vybere minimálně 40 nejvhodnějších, které budou doporučeny k postupu.

5.2.2024 - Proti umístění nového jaderného bloku byly zaslány rozklady
(Děti Země) - Děti Země nejčastější namítají nesprávné povolení kácení dřevin a uložení nové výsadby

2.2.2024 - Na jaře by měla Kopřivnicí začít jezdit sdílená kola
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Kopřivnická radnice jedná o zavedení systému půjčování sdílených kol. Od dubna má být Kopřivničanům k dispozici 75 kol společnosti Nextbike, která si bude možné vypůjčit a vrátit na 30 stanovištích. Prvních 15 minut z každé jízdy by měli mít cyklisté zdarma.

2.2.2024 - Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Mokřady jsou unikátní ekosystémy. Ty krkonošské jsou obzvláště cenné. Proto dnes i my slavíme Světový den mokřadů jako připomenutí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. A krkonošské mokřady se snažíme také aktivně obnovovat.

1.2.2024 - Zelení angažují na eurovolby zkušené experty od prezidentů Pavla i Kisky: volební manažerkou bude Misha Lebeda, stratégem Rado Baťo
PRAHA (Strana zelených) - Zelení představují silný tým pro letošní eurovolby nejen na kandidátce, ale i ve volebním štábu. Manažerkou volební kampaně bude Misha Lebeda, která byla součástí nejužšího týmu úspěšné prezidentské kampaně Petra Pavla. Strategický rámec spoluurčuje stratég Rado Baťo, bývalý člen poradního týmu slovenského prezidenta Andreje Kisky a mluvčí někdejší premiérky Ivety Radičové, který pracoval také pro Progresívne Slovensko. Lídryní kandidátky, na níž jsou dále třeba Petr Doubravský z Fridays for Future nebo architekt Osamu Okamura, je ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 940 | Další

Online diskuse
22.2.2024 - Výběr plastových oken je nutné důkladně zvážit
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Při výběru plastových oken je důležité zvážit řadu faktorů, abyste získali nejvhodnější variantu pro váš domov. Při výběru plastových oken se zaměřte zejména na následující klíčové body.

21.2.2024 - Nevyužité finance z rekultivace lomu ČSA pomůžou obcím zasaženým těžbou
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí připravilo na základě usnesení vlády další krok rekultivace lomu ČSA. Těžební společnost Severní energetická poskytne část finanční rezervy na sanace a rekultivace na rozvoj místních obcí zasažených těžbou. Jde o peníze, které těžaři nevyužijí díky tomu, že na části dolu dostane přednost přirozená obnova, tedy ponechání území přírodě. Prostředky bude spravovat Státní fond životního prostředí ČR, který je využije na projekty pro tento region postižený hornickou činností. Materiál dnes projednala vláda.

21.2.2024 - Zelená dohoda v zemědělství selhává, ukazuje přehled Evropského parlamentu
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA) - Výzkumná služba Evropského parlamentu vydala minulý týden přehled, jak se daří naplňovat strategii Farm to Fork (Od zemědělce ke spotřebiteli), zemědělskou součást Green Dealu. [1] Většinu důležitých iniciativ se nepodařilo prosadit nebo je stále v jednání. Dle Hnutí DUHA se tak potvrzuje, že tzv. Green Deal za problémy zemědělců nemůže a jeho vhodná implementace by je mohla naopak řešit.

20.2.2024 - Člověk v tísni s podporou ČRA mění tvář etiopské krajiny pomocí stromů odolných suchu
Praha (Česká rozvojová agentura) - Eroze půdy, odlesňování, narušená krajina, ztráta úrodné země, a s tím související hlad. To jsou problémy, kterým Etiopie, jakožto země závislá na zemědělské produkci, musí čelit. A tyto problémy způsobili lidé, například nešetrnými způsoby zemědělství. Česko pomáhá Etiopii těmto výzvám čelit.

20.2.2024 - Spolky žádají doplnit spis v řízení o umístění dalšího průtahu Třebíčí
(Děti Země) - Proces EIA upozorňuje na nedořešené vlivy silnice na životní prostředí

19.2.2024 - Jedinečné využití plastu na výrobu palet, obnova i revitalizace krajiny a debata s veřejností - to byla hlavní témata výjezdu ministra Hladíka do Středočeského kraje
BENÁTKY NAD JIZEROU/LYSÁ NAD LABEM (MŽP ČR) - Ministr Petr Hladík během pondělního výjezdu do Středočeského kraje navštívil firmu Stabilplastik, která se zabývá cirkularitou a mění plastový odpad ze žlutých popelnic v nové výrobky. Zavítal také do Benátek nad Jizerou, kde během posledních patnácti let realizovali pět rozsáhlých projektů financovaných z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) na obnovu zeleně či revitalizace krajiny. Výjezd zakončil ministr debatou s veřejností v Lysé nad Labem.

19.2.2024 - V podkroví to žije?! Jak rekonstruovat půdní prostory s ohledem na netopýry poradí únorový webinář
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Webinář na téma „Netopýři na půdách – rekonstrukce a řešení problémů“ se uskuteční ve čtvrtek 29. února 2024 od 9:30 hodin. Srdečně jsou zváni pracovníci památkové péče, stavebních odborů, správci sakrálních a památkově chráněných staveb, architekti, projektanti i všichni ostatní zájemci o uvedenou problematiku. Na online školení, které proběhne na platformě ZOOM pod vedením odborníků z České společnosti pro ochranu netopýrů se lze přihlásit do čtvrtka 22. února. Díky podpoře dvou projektů je webinář zdarma.

19.2.2024 - Vše pro děti od značky Frosch
Praha (Muniga s.r.o.) - Ucelená řada Frosch Baby zahrnuje čistící přípravky jak spojené se stravováním, praním, ale i koupáním těch nejmenších dětí. Přípravky mohou využít všichni s citlivou pokožkou, protože jsou navrženy opravdu s rozmyslem. Řada Baby zahrnuje Frosch Mycí prostředek na kojenecké lahve a dudlíky, Frosch Hygienický čistič dětských potřeb a omyvatelných povrchů, Hypoalergenní prací prostředek na kojenecké prádlo, Hypoalergenní máchadlo na kojenecké a dětské prádlo a Sprej na skvrny na kojeneckém prádle. Pro hygienu dětí je pak určeno Frosch EKO Tekuté mýdlo pro děti a Frosch sprchový gel a šampon pro děti s přídavkem panthenolu.

16.2.2024 - Zoo Liberec získala do chovu supy africké – jedny z nejohroženějších supů světa. Aktuálně je jedinou zahradou v Česku, která je chová
LIBEREC (Zoo Liberec) - Díky dlouholetým zkušenostem i mnoha mezinárodně uznávaným chovatelským úspěchům v chovu dravců se liberecké zoologické zahradě podařilo získat do chovu chovný pár vzácných supů afrických. Ti patří mezi jedny z nejohroženějších dravců na světě a aktuálně je nechová žádná jiná zoo v Česku. Zahradě je poskytnul soukromý chovatel z Německa.

16.2.2024 - Čerstvá data: Turistický ruch v Českém Švýcarsku se v roce 2023 zotavoval. Počet přenocování v hotelech a penzionech byl vyšší než před covidem
KRÁSNÁ LÍPA (Správa NP České Švýcarsko) - Návštěvnický ruch v turistické destinaci České Švýcarsko nabírá po koronavirové pandemii v letech 2020-2021 a rozsáhlém požáru v roce 2022 opět na síle. Vývoj potvrzují data ze sčítacích zařízení provozovaných správou národního parku a statistiky poskytované Českým statistickým úřadem. Obraz o intenzitě návštěvnického ruchu doplňuje také analýza dat od mobilních operátorů objednaná společně Správou Národního parku České Švýcarsko, Ústeckým krajem a městem Děčín.

16.2.2024 - Dokument připomene revitalizaci centra, následovat bude anketa o názvu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Dnes bude mít premiéru druhý díl dokumentu o revitalizaci kopřivnického centra. Diváci Kabelové televize Kopřivnice jej budou moci sledovat během následujícího týdne v časech Magazínu KTK, poté bude dokument z dílny Miroslava Hofmanna dostupný i na webu města.

16.2.2024 - Dva světové unikáty v jediné rezervaci. Z Milovic se stala výkladní skříň české ochrany přírody
Praha (Česká krajina) -

16.2.2024 - Je modřín opadavý v Nízkém Jeseníku opravdu jesenický?
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Modřín opadavý je dřevinou velmi známou, unikátní a významnou jak z pohledu biologického, tak ekonomického. Přesto je stále obestřen mnoha nevyřešenými otázkami. Jeho přirozený výskyt na území České republiky (ČR), který byl dlouho předpokládán v Nízkém Jeseníku a okolí na základě lesnického historického výzkumu, definitivně nezávisle potvrdili vědci až pomocí molekulárně genetických metod.

16.2.2024 - Víkendové mapování velkých šelem proběhne v Jeseníkách po desetileté přestávce
Jeseník (AOPK ČR) - Plošný monitoring má zjistit, kolik rysů a vlků se v chráněné krajinné oblasti Jeseníky pohybuje. Pořádá jej Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky ve spolupráci s Hnutím DUHA. Zhruba čtyřicítka mapovatelů vyrazí do terénu v pátek ráno.

15.2.2024 - Komerční banka jako hrdý partner Dne baterií
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Mezinárodní den baterií se slaví každoročně v den narození italského vynálezce Alessandra Volty - 18. února. Baterie je skvělý vynález, se kterým se setkáváme každý den - od běžných zařízení, jako je budík nebo mobilní telefon až po sofistikovanější technologie v podobě elektroaut. Baterie bývá také důležitou součástí fotovoltaických elektráren. Právě díky baterii můžete přebytky elektrické energie z fotovoltaiky uskladnit a využívat vlastní elektřinu, i když slunce zrovna nesvítí. Fotovoltaická elektrárna vám může přinést úsporu za energie a vyšší soběstačnost, ale také zhodnocení vaší nemovitosti – požadavky na energetické a ekologické vlastnosti budov totiž stále více ovlivňují jejich cenu. A protože udržitelné technologie, jako jsou fotovoltaiky nebo tepelná čerpadla, v Komerční bance podporujeme, jsme velmi rádi, že jsme se mohli stát partnerem Mezinárodního dne baterií z EKOkalendáře spolku Ukliďme Česko.

15.2.2024 - Rada Národního parku Šumava schválila novou podobu klidových území na Šumavě
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Členové Rady Národního parku Šumava dnes odsouhlasili novou podobu klidových území na Šumavě. Nová pravidla pohybu návštěvníků Šumavy už čeká poslední krok – jejich vyhlášení opatřením obecné povahy.

15.2.2024 - TZ - Jakou roli dnes hrají malí zemědělci a pozvánka na Symposium Živé zemědělství - 15.2.2024
Praha (Asociace AMPI ) - Může být zemědělství produktivní a zároveň ohleduplné k přírodě? Jaká je budoucnost zapojení nových technologií do ekologické produkce potravin? A v čem spočívá přínos malých zemědělců a rodinných farem v České republice? Těmito a dalšími tématy se bude zabývat v pořadí již čtvrtý ročník Symposia Živé zemědělství. Symposium se tentokrát zaměří zejména na postupy při pěstování zeleniny a připomene stoleté výročí biodynamického zemědělství. Těšit se můžete na inspirativní přednášky, praktické workshopy, debaty a na možnost setkat se s inspirativními zástupci farmářů, odborníků, vědců, studentů, neziskového sektoru i firem z České republiky i ze zahraničí. Akce se uskuteční ve dnech 1. a 2. března 2024 v Národním zemědělském muzeu v Praze. Vstupenky lze zakoupit online.

14.2.2024 - Zamilujte se do regionálních potravin. Ministr zemědělství Marek Výborný dnes otevřel v centru Prahy prodejnu NAŠE SÍŤOVKA
PRAHA (MZe ČR) - Dnes se otevřela nová prodejna NAŠE SÍŤOVKA s regionálními potravinami ve Štěpánské ulici č. 63 kousek od Václavského náměstí v Praze. Obchod nabízí potraviny od držitelů ocenění Regionální potravina, BIO produkty ekologického zemědělství nebo produkty se značkou KLASA.

14.2.2024 - Ministrem představený návrh zákona torpéduje záruky zdraví našich lesů
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministrem zemědělství Markem Výborným představený návrh novely lesního zákona celkově výrazně ohrožuje návrat ke zdraví českých lesů, a to i přestože obsahuje několik dílčích zlepšení. Návrh vstupující do mezirezortního připomínkového řízení doslova torpéduje stávající ochranu půdy a biodiverzity ponecháváním části těžebních zbytků a malého počtu stromů na dožití a k zetlení v lesích. Přestože meziročně klesl podíl vysazovaných listnáčů, ministr chce navíc vlastníky nestátních lesů vyjmout z povinnosti vysazovat minimální podíl listnáčů a jedlí (tzv. melioračních a zpevňujících dřevin).

14.2.2024 - Hradecká galerie stále hledá mistrovské dílo. Odtajnila průběžné výsledky hlasování návštěvníků
Praha (Muniga s.r.o.) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) zveřejnila průběžné výsledky hlasování z výstavy Hledá se mistrovské dílo (08/10/23–26/05/24), kde návštěvníci mohou rozhodnout o nejlepším obrazu z jejích sbírek.

14.2.2024 - Firmy ovládající žebříček ESG rostou rychleji než trh
Praha - Z porovnání výkonnosti firem, které ovládají světové žebříčky ESG (udržitelnost, odpovědnost), za poslední tři roky vyplývá jejich nadprůměrná výnosnost v růstových letech. Naopak, v době krize, která překvapila svět zahájením války Ruska pro Ukrajině, tyto „ESG“ společnosti ztrácely na své hodnotě víc, než trh jako celek. Vyplývá to z lednové studie World’s Top ESG Companies 2024 investiční společnosti Wonderinterest Trading.

13.2.2024 - Smrkem bylo osázeno 12 676 hektarů, nejvíc za posledních dvacet let
PRAHA (Hnutí DUHA) - Ministr zemědělství Marek Výborný v úvodu nedávno zveřejněné Zprávě o stavu lesa za rok 2022 uvádí, že „zalesňování holin bylo příležitostí pro realizaci adaptačních opatření na změnu klimatu, zejména druhového složení lesů.“ Bližší pohled do této zprávy ale naproti tomu ukazuje, že se kvůli celkovému nárůstu umělého zalesňování vysázelo nejvíce hektarů smrku za posledních dvacet let a podíl listnáčů na výsadbách meziročně poklesl o 6,6 %. Urychlované zalesňování smrkem se přitom děje navzdory varování vědců, že povede k málo odolným lesům.

13.2.2024 - ČRA podpořila projekt, který s využitím únikové hry posiluje informovanost mladých lidí v tématech globálních problémů a rozvojové spolupráce
Praha (Česká rozvojová agentura) - Proč se někde války dějí a jinde ne? Je možné mít na jedné straně světa všeho dostatek, zatímco někde pořád panuje hlad? A co pro změnu můžeme jako jednotlivci udělat? Na to hravým a zážitkovým způsobem odpovídá projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný Agora CE o.p.s. s názvem Co by se stalo, kdyby země globálního Severu přestaly poskytovat rozvojovou pomoc zemím globálního Jihu? V rámci projektu vzniká stejnojmenná úniková hra pro středoškolské studenty, kterou na jednotlivých školách doplňují debaty se školami z Bosny a Hercegoviny, Gruzie, ale také s odborníky, novináři či zástupci mezinárodních organizací.

13.2.2024 - Tematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň
Praha (Muniga s.r.o.) - Zámek Loučeň se připojí k oslavám 200. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Během měsíce března se na Zámku Loučeň budou konat speciální prohlídky při příležitosti tohoto výročí. Znít tady budou tóny z Cyklu symfonických básní Má vlast, například Vltava nebo Vyšehrad, či opery Prodaná nevěsta. Na Loučeni tak navazují na odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany.

13.2.2024 - Kočka divoká na fotopasti na Křivoklátsku. Už podruhé
(AOPK ČR) - Fotopast zaznamenala v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko kočku divokou. V rozmezí necelých tří měsíců se to stalo již podruhé, na stejném místě se tato vzácná šelma objevila již v listopadu loňského roku.

13.2.2024 - ASZ ČR nabízí vládě desatero kroků k efektivnější zemědělské politice
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR) - Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR) představila veřejnosti konkrétní a praktické desatero návrhů pro efektivní fungování českého zemědělství. Jedná se o souhrn podnětů, které ASZ ČR dlouhodobě navrhuje ve veřejných i politických diskuzích. S touto sadou návrhů seznámila ASZ ČR v minulých dnech rovněž zástupce vlády, včetně premiéra Petra Fialy a ministra zemědělství Marka Výborného. Navrhovaná řešení reagují na současné, ale i dlouhotrvající problémy českého zemědělství a mají být jedním ze základů pro další spolupráci mezi vládou a zástupci sedláků.

12.2.2024 - Muzeum Krkonoš láme rekordy
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Začátkem listopadu jsme ve Vrchlabí otevřeli nové Návštěvnické centrum Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš. Za první tři měsíce provozu je navštívilo 11 tisíc lidí. Rekordní denní návštěvnost přesahovala 800 osob a v nejsilnějším týdnu k nám přišly 3 000 návštěvníků. Potvrzuje se tak, že #MuzeumKrkonos stává bezmála povinnou zastávkou návštěvníků Krkonoš.

12.2.2024 - Umístění dílčí části dálnice D49 u Hulína bylo nezákonné
(Děti Země) - Soud zrušil rozhodnutí krajského úřadu ve Zlíně o změně umístění dvaceti dvou objektů

12.2.2024 - „Odpovědné“ firmy rostou rychleji než trh. Na druhou stranu nemusí být dobře připraveny na válku
Praha - Z porovnání výkonnosti firem, které ovládají světové žebříčky ESG (udržitelnost, odpovědnost), za poslední tři roky vyplývá jejich nadprůměrná výnosnost v růstových letech. Naopak, v době krize, která překvapila svět zahájením války Ruska pro Ukrajině, tyto „ESG“ společnosti ztrácely na své hodnotě víc, než trh jako celek. Vyplývá to z lednové studie World’s Top ESG Companies 2024 investiční společnosti Wonderinterest Trading.

9.2.2024 - Horší než dotace před rokem 2023. Evropská komise navrhla ještě větší oslabení podpory biodiverzity. Ministerstvo zemědělství přizvukuje
BRUSEL/PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF ČR) - Evropská komise přišla aktuálně s návrhem pro rok 2024 ještě více oslabit základní ekologickou podmínku zemědělských dotací vytvářet plochy pro přírodu. [1] Některým členským státům totiž první návrh nepřišel dostatečný. Místo vykazování původně navrhovaných 7 % tzv. “neprodukčních” ploch včetně produkčních variant (plodin vázajících dusík, meziplodin) by tak mohli zemědělci vykazovat jen 4 %, přičemž plocha meziplodin by se navíc počítala trojnásobně oproti dřívějšku. [2] Podmínka by tak byla ještě slabší než tzv. greening z minulého období Společné zemědělské politiky (SZP), který odborné studie potvrdily jako neúčinný. [3] Současná podmínka DZES 8 [4] přitom nyní vyžaduje 7 % ploch, přičemž produkční varianty mohly tvořit max. 4 % a zbylá 3 % musela být vyhrazena pro krajinné prvky, nektarodárné či zelené úhory nebo ochranné pásy.

8.2.2024 - Kdo nejvíce sbíral a zneužíval naše data v roce 2023? Ceny Velkého bratra uzavírají nominace
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Již podevatenácté bude nezisková organizace IuRe (Iuridicum Remedium) udílet ocenění těm největším narušitelům soukromí. Slavnostní večer a vyhlášení se uskuteční ve středu 20. března 2024 v pražské Čítárně Unijazz od 19:00. Do výsledků tentokrát promluví během slavnostního večera i veřejnost.

8.2.2024 - Cíl v oblasti klimatu do 2040: EK polovičatě uznává roli změny stravy a oklešťuje závazky
Praha (Společnost pro zvířata) - Evropská komise zveřejnila tento týden (6. 2. 2024) sdělení*, kterým zahajuje proces stanovení přechodného klimatického cíle do roku 2040 na cestě ke klimatické neutralitě EU do roku 2050. Avšak neuznává plný potenciál změny stravy k naplnění těchto cílů.

8.2.2024 - Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními historickými údaji. Ukázkovým příkladem je dosud nedořešený problém přirozeného výskytu modřínu opadavého na území dnešní České republiky, mezi lesníky a botaniky diskutovaný už bezmála jedno století.

8.2.2024 - Divoká příroda NP Šumava láká – krize, nekrize
VIMPERK (Správa NP Šumava) - Data ze sčítačů na území Národního parku Šumava a také návštěvnost informačních a návštěvnických center na Šumavě jasně dokládají, že divoká příroda ve spojení s infrastrukturou Správy NP Šumava jsou stále větším lákadlem. Návštěvnost Šumavy byla v roce 2023 dokonce vyšší, než v době před vypuknutí pandemie koronaviru.

8.2.2024 - Evropská unie by měla snížit emise o devadesát procent. „Drastické," kritizuje europoslanec Alexandr Vondra
ŠTRASBURK (ODS) - Evropská komise vyzvala, aby si EU stanovila cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 procent do roku 2040. Na plénu Evropského parlamentu k tématu vystoupil i europoslanec ODS Alexandr Vondra, který je členem výboru pro životní prostředí (ENVI). Vondra vyzval europoslance, aby tak zásadní debatu přenechali novému parlamentu i komisi, které vzejdou z evropských voleb v červnu.

7.2.2024 - Evropská komise i ministr Výborný chtějí opět oslabit ekologické požadavky zemědělských dotací. Skutečné problémy zemědělství tím neřeší
PRAHA/BRUSEL (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF ČR) - Ministerstvo zemědělství chce na základě povolení od Evropské komise umožnit zemědělcům rozorat úhory a další prospěšné plochy pro stále chřadnoucí přírodu. Ty jsou přitom jednou z hlavních ekologických podmínek zemědělských dotací ze Společné zemědělské politiky (SZP). Důvody zatím ministerstvo nezveřejnilo. V lednu také navrhlo odložit nové podmínky pro ochranu půdy před vodní erozí o další rok. [1] Jedná se tedy o další rychle za sebou navržené zásadní oslabení ekologických ambic Strategického plánu SZP. Nově navržená výjimka přitom skutečné problémy zemědělců nevyřeší, napsaly ekologické organizace ministrům Výbornému a Hladíkovi v otevřeném dopise. [2]

7.2.2024 - Zájem o MHD není jednoznačný, město zatím posílí stávající spoje
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Na podzim loňského roku probíhala v Kopřivnici anketa ohledně městské hromadné dopravy. Z výsledků vyplývá zejména potřeba zlepšení dostupnosti místních částí a velkých sídlišť. Jednoznačnou podporu však MHD nezískala. Radnice nyní hledá cesty, jak poptávku uspokojit.

7.2.2024 - Strategické dokumenty pro klima a energetiku by se měly více zaměřit na rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů
PRAHA (Klimatická koalice, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace ČR ) - Dva strategické dokumenty důležité pro dekarbonizaci české ekonomiky jsou od úterý 6. února 2024 v meziresortním připomínkovém řízení. Politika ochrany klimatu předložená Ministerstvem životního prostředí a Státní energetická koncepce zpracovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu vytyčují cestu k odstranění závislosti České republiky na fosilních palivech.

7.2.2024 - Škodlivý zásah přístaviště Malé Žernoseky nebyl povolen
(Děti Země) - Ředitelství vodních cest ČR neprokázalo veřejný zájem

7.2.2024 - Veronika Vrecionová se v Evropském parlamentu zasloužila o nařízení podporující udržitelnější hospodářství a tím i levnější potraviny
ŠTRASBURK (ODS) - O používání nových genomických technik v zemědělství hlasovali ve středu poslanci Evropského parlamentu. Nařízení, jehož cílem je zvýšit udržitelnost a odolnost evropského zemědělství a potravinářství, europoslanci přijali přesvědčivou většinou. Do zdárného konce návrh dovedla europoslankyně za občanské demokraty Veronika Vrecionová, členka zemědělského výboru Evropského parlamentu.

7.2.2024 - Prebehol ďalší ročník seminára Solárne teplo 2024
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) - Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. pravidelne organizuje odborné semináre a konferencie, exkurzie, ale aj vzdelávacie školenia. Zvyšuje tak povedomie profesionálnej, ale i laickej verejnosti o vývoji a novinkách v termickom využití slnečnej energie. Informuje o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o.

6.2.2024 - Evropské klimatické plány do roku 2040: rychlá dekarbonizace je potřebná, shodují se environmentální organizace
PRAHA/ŠTRASBURK (Klimatická koalice, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace ČR) - Evropská komise dnes zveřejnila návrh evropského cíle pro snižování emisí skleníkových plynů do roku 2040 a pro rozvoj technologie zachycování a ukládání uhlíku v Evropě [1]. Komise navrhuje snížit emise skleníkových plynů o 90 % v porovnání s rokem 1990. Návrh navazuje na opatření stanovená legislativním balíčkem Fit for 55 (ten usiluje o snížení emisí o nejméně 55 % do roku 2030 oproti roku 1990) a je dalším krokem k dosažení klimatické neutrality Evropské unie do roku 2050 [2]. Legislativní podobu emisního cíle pro rok 2040 navrhne nová Evropská komise, která vznikne po červnových volbách do Evropského parlamentu.

6.2.2024 - MŽP aktualizovalo Politiku ochrany klimatu v ČR. Do roku 2030 budeme získávat třetinu energie z obnovitelných zdrojů a spotřebu snížíme o pětinu
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí připravilo aktualizaci základního dokumentu, který určuje cíle a strategii v ochraně klimatu. Aktualizovaná Politika ochrany klimatu v ČR (POK) přináší plán, který povede k zásadnímu omezení skleníkových plynů a dlouhodobě ke klimatické neutralitě do roku 2050. Ode dneška se k dokumentu mohou vyjadřovat ostatní resorty a odborová sdružení v rámci meziresortního připomínkového řízení.

6.2.2024 - Evropští Zelení si na kongresu zvolili dvojici, která ji povede do voleb. Tvoří ji Terry Reintke z Německa a Bas Eickhout z Nizozemí
LYON (Strana zelených) - Za účasti 49 členských stran si Evropští zelení v Lyonu zvolili dvojici tzv. Spitzenkandidátů, tedy lídrovské duo pro evropské volby, důvěru dostali zkušení Bas Eickhout z Nizozemska a Terry Reintke z Německa. Kongres schválili také volební program pro tyto důležité volby.

6.2.2024 - Europoslanci poprvé jednali o dekarbonizačních výzvách pro příští dekádu
ŠTRASBURK (Česká pirátská strana) - Evropský parlament dnes poprvé jednal o klimatických závazcích pro rok 2040. Emise CO2 by se podle návrhu Evropské komise měly snížit nejméně o 90 % oproti roku 1990. Odborný klimatický panel přitom doporučuje ještě rychlejší tempo, aby bylo možné udržet dopady globální klimatické změny v přijatelných mezích.

5.2.2024 - Obce i sdružení mají o komunitní energetiku enormní zájem, do výzvy se přihlásilo přes 80 zájemců
PRAHA (MŽP ČR) - Výzva na zakládání energetických společenství, financovaná z Národního plánu obnovy, se otevřela 1. prosince 2023 a do konce ledna tohoto roku, kdy se příjem žádostí ukončil, bylo do 1. kola výzvy podáno 83 záměrů. Alokace výzvy činí 98 milionů korun. Jelikož se jedná o dvoukolovou soutěžní výzvu, čeká nyní podané záměry druhé kolo, během kterého se vybere minimálně 40 nejvhodnějších, které budou doporučeny k postupu.

5.2.2024 - Proti umístění nového jaderného bloku byly zaslány rozklady
(Děti Země) - Děti Země nejčastější namítají nesprávné povolení kácení dřevin a uložení nové výsadby

2.2.2024 - Na jaře by měla Kopřivnicí začít jezdit sdílená kola
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Kopřivnická radnice jedná o zavedení systému půjčování sdílených kol. Od dubna má být Kopřivničanům k dispozici 75 kol společnosti Nextbike, která si bude možné vypůjčit a vrátit na 30 stanovištích. Prvních 15 minut z každé jízdy by měli mít cyklisté zdarma.

2.2.2024 - Krkonošské mokřady jsou unikátní a důležité nejen pro českou přírodu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Mokřady jsou unikátní ekosystémy. Ty krkonošské jsou obzvláště cenné. Proto dnes i my slavíme Světový den mokřadů jako připomenutí podepsání Ramsarské úmluvy o mokřadech 2. února 1971. A krkonošské mokřady se snažíme také aktivně obnovovat.

1.2.2024 - Zelení angažují na eurovolby zkušené experty od prezidentů Pavla i Kisky: volební manažerkou bude Misha Lebeda, stratégem Rado Baťo
PRAHA (Strana zelených) - Zelení představují silný tým pro letošní eurovolby nejen na kandidátce, ale i ve volebním štábu. Manažerkou volební kampaně bude Misha Lebeda, která byla součástí nejužšího týmu úspěšné prezidentské kampaně Petra Pavla. Strategický rámec spoluurčuje stratég Rado Baťo, bývalý člen poradního týmu slovenského prezidenta Andreje Kisky a mluvčí někdejší premiérky Ivety Radičové, který pracoval také pro Progresívne Slovensko. Lídryní kandidátky, na níž jsou dále třeba Petr Doubravský z Fridays for Future nebo architekt Osamu Okamura, je ředitelka organizace Konsent Johanna Nejedlová.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 940 | Další