ecomonitor.cz
verze pro tisk
23.6.2021 - Za Moravskoslezský kraj může Ropáka získat Karel Havlíček
(Děti Země) - Důvodem je podpora plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe a příprava oderské větve

23.6.2021 - Za dálnici D3 a popírání mokřadu nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli bývalá hejtmanka Středočeského kraje a starosta Lysé nad Labem

23.6.2021 - Primátor Hradce Králové navržen na Ropáka
(Děti Země) - Za prosazování výstavby silnice přes chráněné území Na Plachtě

22.6.2021 - Politické strany ANO, KSČM, SPD a ČSSD chtějí obětovat naše lesy loveckým zájmům části myslivců
PRAHA (Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, ČSO, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova) - Poslanci a poslankyně KSČM, SPD, ANO a ČSSD v pátek hlasovali [1] o odložení schválení novely zákona o myslivosti jejím vrácením do 2. čtení a tím znemožnění jejího přijetí do konce funkčního období současné vlády. Zmařili by tak šanci na ozdravení naší krajiny, vytvoření podmínek k pěstování pestrých lesů, posílení práv vlastníků pozemků a také šanci na miliardové úspory státní pokladně i soukromým subjektům.

22.6.2021 - Za kácení bučin v Krušných horách nominace na Ropáka
(Děti Země) - Titul Ropák může získat podnikatelka Olga Chabr Grillová

22.6.2021 - Za Olomoucký kraj jsou tři nominace na Ropáka, i za dálnici D1
(Děti Země) - Titul můžou získat dva úředníci krajského úřadu nebo soudní exekutor

22.6.2021 - Na Ropáka je za Jihomoravský kraj navržen Miroslav Toman
(Děti Země) - Důvodem je trvalé odmítání efektivní ochrany území soutoku Moravy a Dyje

22.6.2021 - Piráti a Starostové představují tým profesionálů pro řízení této země
PRAHA (Piráti a Starostové) - Koalice Pirátů a Starostů oficiálně schválila své kandidáty i kandidátky do případného vládního týmu. Nominace byly dnes stvrzeny demokratickými procesy Pirátů a Starostů a následně přijaty koaliční radou. Jde o více než čtyři desítky odborníků z nejrůznějších oblastí, kteří tvoří profesionální tým pro správu této země. Jejich výběr probíhal v obou koaličních stranách řadu měsíců, během nichž byly ověřovány kompetence i zkušenosti kandidátů. Klíčové vždy bylo, aby měli nominanti co nabídnout českým občanům a dokázali se účinně zasazovat o rozvoj země, daných resortů a plnění programových vizí koalice.

21.6.2021 - V ekologické olympiádě soutěžili středoškoláci online. Zvítězilo družstvo Doctrina – Podještědské gymnázium Liberec
LIBEREC (Liberecký kraj) - Po roční pauze způsobené pandemií se v květnu letošního roku opětovně uskutečnilo krajské kolo ekologické olympiády středních škol, pořádané za finanční i odborné pomoci Libereckého kraje Českým svazem ochránců přírody.

21.6.2021 - Další krok v rozvoji lokalit v okolí trasy metra D. Na pozemcích u plánovaných stanic se bude moci stavět
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o zrušení stavební uzávěry na pozemcích, kudy povede linka metra D. V úseku Pankrác – Depo Písnice se tak odstraní další překážka, která bránila ve výstavbě a rozvoji budoucích stanic nové linky pražského metra.

21.6.2021 - Praha vyhlásí mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu veřejných prostranství Pražské tržnice
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hlavního města dnes schválila vyhlášení mezinárodní otevřené architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejného prostoru v areálu Pražské tržnice. V porotě soutěže zasednou experti z ČR i ze zahraničí. Soutěžící budou řešit úpravu prostorů mezi halami, podobu nových vstupů do areálu, umístění zeleně a využití dešťové vody, mobilní řešení pro stánkový prodej, pobytové plochy se sezením a další prvky, které mají za cíl celkově zkultivovat prostředí areálu.

21.6.2021 - Chytrý region dělají chytrá města
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj cílí svoji podporu podle konkrétních potřeb regionů, měst a obcí. Vychází přitom z programového prohlášení krajské rady a Strategie rozvoje kraje na období 2021–2027.

19.6.2021 - Ministr Toman: Budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP)
PRAHA (MZe ČR) - Budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), priority Slovinska poté, co převezme od července předsednictví v Radě EU, a podpora včelařství. Tato témata projednal ve dnech 18. a 19. června ministr Miroslav Toman s ministrem zemědělství, lesnictví a potravinářství Slovinské republiky Jože Podgoršekem v Lovrenci na Pohorju ve Slovinsku.

18.6.2021 - Jednání o mezivládní smlouvě k Turówu budou pokračovat, expertní týmy k dohodě zatím nedospěly
PRAHA (MŽP ČR) - Ve čtvrtek, po úvodním setkání politických představitelů Česka i Polska, začala expertní jednání o detailech mezivládní smlouvy, ze jejíchž podmínek by byla Česká republika ochotná stáhnout žalobu na Polsko. Tu ČR podala kvůli prodloužení těžby na dole Turów, a aktuálně čeká na rozhodnutí Soudního dvora EU. Dvoudenní vyjednávání zatím dohodu expertů nad smlouvou nepřineslo, nicméně jednání budou pokračovat příští týden.

17.6.2021 - Lidovci chtějí podpořit obnovu lesů i agrolesnictví
PRAHA (KDU-ČSL) - Kvůli kůrovcové kalamitě došlo v naší republice k velkým zásahům do lesních porostů. Zásadní vliv mělo také stále se zvětšující sucho. Lidovci proto chtějí podpořit vlastníky v zalesňování krajiny odolnými smíšenými lesy. Chtějí, aby se stát podílel na kompenzaci vzniklých škod. Podporují také agrolesnictví a mimoprodukční funkce lesa.

17.6.2021 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 získalo sedm oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí jedenáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stalo sedm význačných osobností či institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi hospodář David Mlejnek, horolezec Jan Červinka, obnovitel drobných sakrálních staveb Jiří Daněk (in memoriam), kartograf a vydavatel map Jiří Rohlík, lesník Karel Hroch, výrobce tradičních vánočních ozdob Rautis, a. s. a bývalý člen Horské služby Krkonoše Vladimír Paudera.

17.6.2021 - Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu
STRÁŽNÉ (SEM Přátelé Herlíkovic) - Již posedmé, po roční koronavirové pauze, se na přelomu června a července na Strážném - Hořejších Herlíkovicích v Krkonoších uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 28.6. do 4.7. ve spolupráci s německými dobrovolníky z organizace ASF - Servitus. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 12 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pobyt je již téměř naplněn, více volných míst je v červnových dnech na začátku pobytu. Protože je seminář podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1500,- Kč. Při kratším pobytu nabízí pořadatelé slevu.

17.6.2021 - Férová dohoda je vždycky lepší než blokády hranic nebo demonstrace před úřady
LIBEREC (Liberecký kraj) - „Česká republika po měsících a letech neúspěšných jednání podala v únoru na Polsko žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie s cílem dosáhnout obnovení povolování, resp. uvedení povolovacích řízení na prodloužení a rozšíření těžby, do souladu s evropským právem. Součástí žaloby je návrh na předběžné opatření, což otevřelo prostor k novým jednáním nad návrhem mezivládní dohody. Návrh předložený českou stranou jde daleko za rozsah žaloby předložený soudnímu dvoru. Jeho cílem je zaručit dodržování norem a pravidelně toto dodržování kontrolovat.

17.6.2021 - Podporujeme výstavbu metra D v Praze. Brzdí ji bohužel zastupitelka z Prahy 4 zvolená na kandidátce Pirátské strany
PRAHA (ODS Praha) - Pražská ODS na dnešním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy jednomyslně podpořila výstavbu metra D a garanci finančního krytí úseku Pankrác – Nové Dvory.

17.6.2021 - Jaro plné rekordů: Ideální povětrnostní podmínky v Německu umožily dva fotovoltaické rekordy během čtyř dnů
Lichtenštejnsko (Sun Contracting AG) - Teprve před několika dny bylo dosaženo rekordní výroby elektřiny 37,7 gigawattů. Díky vynikajícím povětrnostním podmínkám a ideálním podmínkám pro výrobu elektřiny zaznamel německý institut pro solární energii Fraunhofer ISE 27. dubna 2021 kumulativní výkon 40,73 gigawattů ze všech fotovoltaických systémů instalovaných v Německu.

17.6.2021 - Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo zahájení stavby metra D
PRAHA (Hl. město Praha) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo na čtvrtečním zasedání výstavbu metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory. Zastupitelé rovněž schválili garanci financování stavby, která poslouží jako důležitý předpoklad pro získání financování z evropských fondů popřípadě i pro získání úvěru z Evropské investiční banky.

17.6.2021 - Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty
PRAHA (Hl. město Praha) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy na dnešním zasedání schválilo rozdělení téměř 170 milionů korun mezi 107 adaptačních projektů pražských městských částí. Návrh zastupitelstvu předložil náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček. Jde o součást širší strategie naplňování cílů Klimatického závazku hl. m. Prahy i Strategie adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu.

17.6.2021 - Zavedením mýta pirátská koalice dopravu nevyřeší, jen se přelije na Vinohrady a Žižkov. Mapa ukazuje kritická místa
PRAHA (ODS Praha) - Za neschopnost realisticky řešit neutěšenou situaci v dopravě i ochranu životního prostředí v hlavní městě označuje pražská ODS záměr Pirátů a koalice vládnoucí na pražském magistrátu zavést mýtné poplatky. Podle Pirátů a koalice je totiž mýto jediným účinným nástrojem, jak bojovat proti emisím. Když Praha začne od Pražanů a mimopražských řidičů vybírat mýto, automobily z Prahy ale nezmizí. Místo toho přibydou nové dopravní problémy, dojde mimo jiné k přelití dopravního zatížení a ke zvýšení znečištění ovzduší v jiných částech města. Nejpostiženější patrně budou obydlené oblasti Vinohrad a Žižkova až k Ohradě. Upozorňuje na to pražská ODS, ale také odborná studie, kterou si koalice nechala vypracovat a kterou možná i z těchto důvodů dosud nezveřejnila.

17.6.2021 - Piráti a Starostové chtějí budoucnost bez zadlužování. Představili plán, jak do roku 2025 zachránit veřejné finance
PRAHA (Piráti a Starostové) - Koalice Piráti a Starostové má plán, jak ozdravit veřejné finance a v roce 2025 se přiblížit vyrovnanému rozpočtu. Současná vláda veřejné finance České republiky naprosto rozvrátila - na vrub covidu lze přitom připsat jen menší část. Strukturální saldo veřejných financí se v nominálním vyjádření pohybuje ve stovkách miliard korun a celkový dluh ke konci roku 2021 přesáhne 2,5 bilionu korun. Pokud projde návrh ministerstva financí na státní rozpočet 2022 se schodkem 390 miliard korun, bude to znamenat, že Česká republika bude pravděpodobně jedinou zemí v EU, a možná i na světě, která bude mít větší deficit dva roky po pandemii než v jejím průběhu. V zájmu českých občanů přicházíme s jasnou vizí na oživení ekonomiky a ozdravení veřejných financí.

17.6.2021 - Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci
PRAHA (Hl. město Praha) - Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. Slavnostní akt se uskutečnil ve středu 16. června 2021 na radnici v rakouské metropoli. Obě strany se dohodly na součinnosti mimo jiné v oblasti dopravy, městského plánování, digitalizace, bytové politiky nebo ochrany památek.

16.6.2021 - Jaromíra Vítková: Jak nakládat s odpadními vodami
BRNO (KDU-ČSL) - V prostorách krajského úřadu v Brně se v úterý 15. června uskutečnilo setkání k problematice Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Jihomoravského kraje. Problematikou nakládáním s odpadními vodami a budováním či intenzifikací ČOV se zabývá dlouhodobě a systematicky lidovecká senátorka Jaroslava Vítková.

16.6.2021 - „Planetu chceme s klidným svědomím přenechat dalším generacím,” říkají studenti z letošní CO2 ligy.
Praha (Ekologický institut Veronica) - CO2 liga, celoroční program pro školy, úspěšně skončil. Nejlepší účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali 16. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky celoroční klimatické práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po jedenácté.

16.6.2021 - Piráti a STAN spoluprosadili návrh, aby se z tendru na Dukovany vyřadilo Rusko a Čína. Chtějí chránit i peněženky občanů a bránit zdražení energií
PRAHA (Piráti a Starostové) - Demokratické opozici se podařilo zavázat vládu, aby se výstavby nového bloku Dukovan neúčastnily ruské a čínské firmy. Jejich vyloučení z tendru zajistí pozměňovací návrhy k tzv. lex Dukovany, které připravil pirátský poslanec Jan Lipavský, a kabinet je na základě vyjednávání slíbil podpořit. Za Piráty a Starosty je ale zásadní také ochránit finance daňových poplatníků. Připravili proto legislativu, aby se projekt negativně nepromítl například do cen energií. Vládní poslanci ovšem návrh smetli.

16.6.2021 - Vláda opozici vyslyšela. Firmy z Číny a Ruska budou vyloučeny z tendru na dostavbu Dukovan
PRAHA (TOP 09) - Poslanecká Sněmovna dnes bude schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vláda konečně ustoupila tlaku opozice. Vicepremiér Karel Havlíček dnes potvrdil společnou dohodu na tom, že Senát k předloze připojí pozměňovací návrh, který posílí bezpečnostní garance, že se Rusko a Čína nebudou moci zúčastnit tendru. Vládní zákonodárci pak zákon s touto změnou podpoří.

15.6.2021 - Česko zaplavily na jaře pytlomaty
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - O posledním březnovém víkendu proběhla hlavní vlna dobrovolnických úklidů akce Ukliďme Česko, uklízelo se však v průběhu celého jara. Fenoménem se v letošním roce staly tzv. pytlomaty, kterých zřídili organizátoři úklidů hned několik stovek. Jarní úklidová kampaň nyní vyvrcholila vyhlášením výsledků fotosoutěže o nejzajímavější pytlomat.

15.6.2021 - Klecový chov musí skončit. Evropou navržený rok 2027 by mohl být reálný
PRAHA (KDU-ČSL) - Evropský parlament minulý týden vyzval Evropskou komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové chovy hospodářských zvířat v celé Evropské unii. Reaguje tak na evropskou občanskou inciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu signatářů. Součástí usnesení je i konec dovozu živočišných zemědělských produktů ze třetích zemí, které nebudou dodržovat dané standardy. S koncem klecových chodů souhlasí i političky a politici KDU-ČSL. Zákaz však podle nich nesmí ohrozit hospodaření českých zemědělců.

15.6.2021 - Farský: Chceme ochránit seniory a “energošmejdům” zatnout tipec
PRAHA (STAN) - Na plénu Poslanecké Sněmovny by měla být konečně projednána vládní novela energetického zákona, která mimo jiné reaguje na nekalé praktiky některých nepoctivých prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí navrhlo řešení podomních prodejů již v listopadu 2019, to počítalo s omezením praktik, které často překračují hranici zákona, a vyšší ochraně spotřebitelů. Vláda později předložila vlastní novelu v podobném znění, ke které zástupci STAN připravili několik pozměňovacích návrhů. Ty zahrnují mimo jiné úpravu právě podomního prodeje či zkrácení doby pro získání licence pro výkon zprostředkovatelské činnosti na šest měsíců. Ostatní pozměňovací návrhy jdou směrem k větší ochraně spotřebitelů při uzavírání smluv, odstoupení od smlouvy nebo její výpovědi, ruší také některé sankce v souvislosti s vypovězením smluv. Na tiskové konferenci také Jan Farský vyzval vládu, aby začala plnit své závazky vůči našim spojencům.

15.6.2021 - Kampaň pro školy a veřejnost s tématem Voda je život se uskuteční už ve středu na Vyšehradě
PRAHA (Hl. město Praha) - Ve středu 16. června 2021 se uskuteční od 9:00 do 18:00 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se o celodenní venkovní akci pro veřejnost zaměřenou na téma Adaptace Prahy na změnu klimatu.

15.6.2021 - Zachránci čápů z Mladých Buků podpořili Ptačí park Josefovské louky a záchrannou stanici v Jaroměři
JAROMĚŘ (Česká společnost ornitologická) - Po dramatických událostech na hnízdě čápů v Mladých Bucích na Trutnovsku, kdy čapí samice zahynula na sloupu elektrického vedení a hnízdo s mláďaty muselo být uměle zásobeno potravou, obdrželi hlavní aktéři pomoci čápům Šándor Havrán a Jiří Zeman finanční podporu od stovek příznivců. Ta výrazně převýšila výdaje na akci a zachránci čápů se rozhodli věnovat část peněz na rozvoj Ptačího parku Josefovské louky a Záchranné stanici v Jaroměři.

15.6.2021 - Gazdík: Vláda musí zaručit neúčast ruských i čínských firem. Pokud splní i naše další požadavky, jsme ochotni zákon podpořit
PRAHA (STAN) - Koalice Pirátů a Starostů se po několika měsíčních jednáních dohodla společně s dalšími zástupci demokratické opozice a ministrem průmyslu a obchodu na podobě zákona “Lex Dukovany”. Obě strany vyjednávání se shodly na načtení pozměňovacího návrhu na půdě Senátu, který by měl zakazovat účast ruských a čínských firem v připravovaném tendru na dostavbu Dukovan. Starostové společně s Piráty a dalšími demokratickými stranami od začátku spatřovali velké bezpečnostní riziko celého projektu. Pro podporu zákona si obě koaliční strany stanovily přijetí jasně stanovených podmínek.

15.6.2021 - Smyčku uzavřela aplikace BASF in your pocket, nyní míří z pražského hackathonu na BASF Innovation Hub
Praha (BASF spol. s r.o.) - Výzva Uzavři smyčku, kterou řešili účastníci pražského inovačního maratonu GreenHack, zná svého vítěze. Je jím tým Best_BASF_app a jeho aplikace BASF in your pocket.

15.6.2021 - Praha prosazuje urychlení výstavby Pražského okruhu a tzv. aglomeračního okruhu
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila dostavbu Pražského okruhu i realizaci tzv. aglomeračního okruhu. A v součinnosti s vedením Středočeského kraje připravuje kroky pro urychlení výstavby jednotlivých úseků Pražského okruhu, jehož investorem je ovšem stát.

14.6.2021 - Šetření zásahu při havárii na Bečvě žádné zásadní pochybení v postupu ČIŽP neodhalilo
PRAHA (MŽP ČR) - Šetření Odboru interního auditu a finanční kontroly Ministerstva životního prostředí neodhalilo žádné zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při zásahu na Bečvě. Na základě závěrů z šetření ale ministr životního prostředí Richard Brabec uložil řediteli ČIŽP, aby dosavadní standardizované postupy inspekce zapracoval do interních předpisů. Současně by měly podniky povodí ve spolupráci s vodoprávními úřady pravidelně aktualizovat seznamy výustí na tocích a měla by vzniknout i metodika pro vodoprávní úřady, která by standardizovala postup úřadů při havárii.

14.6.2021 - Dnes začíná festival Týden pro klima 2021
PRAHA (Klimatická koalice) - Dnes začíná multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh. Je určený pro širokou veřejnost. Kdokoli se může k Týdnu pro klima připojit také se svou vlastní akcí.

14.6.2021 - Splachovat nebo zalévat zahrádky užitkovou vodou? Její využití má stavebníkům usnadnit nová legislativa
PRAHA (MŽP ČR) - Při každém spláchnutí mizí kanalizací litry pitné vody, které je v Česku zejména v letních měsících nedostatek. Aliance Šance pro budovy navrhla řešení a do zákona o ochraně veřejného zdraví prosadila definici užitkové vody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) tento krok podpořilo. Nově tak bude možné jednoduše povolit využití dešťové nebo šedé vody z umyvadel a sprch pro splachování, praní, závlahu nebo umývání vozidel. Jednotné předpisy mají motivovat stavebníky k zavádění technologických řešení na úsporu vody do nových i stávajících projektů. Ušetřit lze až 40 % spotřeby pitné vody. Detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost, musí ještě připravit Ministerstvo zdravotnictví. Na dnešním online kulatém stole mezi Šancí pro budovy a MŽP se rovněž debatovalo o legislativním zvýhodnění pro zelené střechy nebo pokračování podpůrných programů pro úsporné budovy.

14.6.2021 - M. Toman: MZe pomohlo rybářům k obnově populací ryb v řece Bečvě zasažené ekologickou havárií
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČSSD) - Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečve rozhodl pomoci rybářům, na které dopady havárie dopadly. Dotčeným rybářům je Ministerstvem zemědělství (MZe) připravena k čerpání finanční pomoc ve výši více než 7 milionů korun.

14.6.2021 - Dnes začíná Týden pro klima 2021
Praha (Klimatická koalice) - 14. 6. 2021, Praha – Dnes začíná multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh. Je určený pro širokou veřejnost. Kdokoli se může k Týdnu pro klima připojit také se svou vlastní akcí.

14.6.2021 - Mezinárodní den proti transportům zvířat
Praha (Společnost pro zvířata) - Zvířata, oběti zemědělského byznysu a lidské krutosti, jsou jako živé konzervy obchodována ze země do země, z unie na jiné kontinenty, z kontinentu na kontinent.

14.6.2021 - Praha a Středočeský kraj sjednotí vizuální podobu integrované dopravy PID
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy schválila novou vizuální podobu společného systému veřejné dopravy PID. Změní se nejen logo systému, ale i další návazné jednotící grafické prvky včetně nové jednotné podoby vozidel. Schválený návrh vychází ze soutěže realizované v roce 2019, ze které vybrala porota složená z nezávislých odborníků i ze zástupců Prahy a Středočeského kraje vítězný návrh studia superlative.works. Nyní tedy dojde k postupné náhradě původního loga a grafické identity PID za novou podobu. Všechna nově objednávaná vozidla budou nyní poptávána v barevné kombinaci červené a světle šedé s vertikálním členěním barevných pruhů. Rada Středočeského kraje bude tuto změnu schvalovat ve čtvrtek 17. června 2021.

14.6.2021 - Počet zubrů v milovické rezervaci poprvé dosáhl třiceti zvířat, podobných stád je na světě jen několik
Praha (Česká krajina) - Populace zubra evropského v bývalém vojenském prostoru Milovice dosáhla poprvé od založení chovu v roce 2015 počtu třiceti zvířat. Významného milníku dosáhla poté, co se o víkendu v rezervaci narodilo druhé letošní mládě.

14.6.2021 - Z parku do parku. Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou
PRAHA (Hl. město Praha) - Letenský muzejní distrikt, tedy oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea, nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto území. Projekt má za cíl zpříjemnit cestu mezi Letenskými sady a Stromovkou, vytvořit důstojné muzejní náměstí a celkově zatraktivnit dopravně vytíženou část Letné. Soutěž bude vyhlášena do konce tohoto roku.

13.6.2021 - Projížďka rezervací zubrů a divokých koní je součástí pondělní Dobročinné aukce Nadace Via
Praha (Česká krajina) - Ojedinělé „safari“ mezi stády divokých koní, zubrů a praturů může vydražit nejštědřejší dárce na Dobročinné aukci Nadace Via. Ta se koná v pondělí 14. června večer v Praze na Žofíně.

11.6.2021 - Jaromíra Vítková: Podporujeme venkov a místní akční skupiny
BRNO (KDU-ČSL) - Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova předložila na plénu Senátu návrh usnesení k financování místních akčních skupin (tzv. MAS) v novém programovacím období. Podle předsedy komise Jiřího Voseckého, lidovecké senátorky Jaromíry Vítkové a Jaroslava Větrovského znají akční skupiny dobře svůj region a díky tomu dokážou dotace nasměrovat tam, kde jsou nejvíce potřeba.

11.6.2021 - Rozumná podpora solární energetiky z dílny KDU-ČSL získala zelenou na Hospodářském výboru PSP
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru hlasovali 10. 6. 2021 o navržených změnách ve vládních novelách zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. Pozměňovací návrh připravený Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) rozšiřuje aukční podporu také o fotovoltaické elektrárny. Cílem opatření je zajistit spotřebitelům možnost využívat ten nejlevnější a nejdostupnější obnovitelný zdroj energie. Nyní čeká obě novely finální hlasování ve Sněmovně, které by mohlo proběhnout ještě během června.

11.6.2021 - #ObjavUdržateľnéSlovensko – podpora šetrného cestovního ruchu na Slovensku
online (Ekotema Group s.r.o.) - Společnost Ekotema Group s.r.o. a Asociácia informačných centier Slovenska (AICES) navazují spolupráci za účelem podpory udržitelného rozvoje, šetrného cestovního ruchu a ekologické osvěty ve slovenských regionech a turistických centrech.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 873 | Další

Online diskuse
23.6.2021 - Za Moravskoslezský kraj může Ropáka získat Karel Havlíček
(Děti Země) - Důvodem je podpora plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe a příprava oderské větve

23.6.2021 - Za dálnici D3 a popírání mokřadu nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli bývalá hejtmanka Středočeského kraje a starosta Lysé nad Labem

23.6.2021 - Primátor Hradce Králové navržen na Ropáka
(Děti Země) - Za prosazování výstavby silnice přes chráněné území Na Plachtě

22.6.2021 - Politické strany ANO, KSČM, SPD a ČSSD chtějí obětovat naše lesy loveckým zájmům části myslivců
PRAHA (Hnutí DUHA, Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků soukromých a obecních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, ČSO, Spolek vlastníků honebních pozemků, Svaz vlastníků půdy a Spolek pro obnovu venkova) - Poslanci a poslankyně KSČM, SPD, ANO a ČSSD v pátek hlasovali [1] o odložení schválení novely zákona o myslivosti jejím vrácením do 2. čtení a tím znemožnění jejího přijetí do konce funkčního období současné vlády. Zmařili by tak šanci na ozdravení naší krajiny, vytvoření podmínek k pěstování pestrých lesů, posílení práv vlastníků pozemků a také šanci na miliardové úspory státní pokladně i soukromým subjektům.

22.6.2021 - Za kácení bučin v Krušných horách nominace na Ropáka
(Děti Země) - Titul Ropák může získat podnikatelka Olga Chabr Grillová

22.6.2021 - Za Olomoucký kraj jsou tři nominace na Ropáka, i za dálnici D1
(Děti Země) - Titul můžou získat dva úředníci krajského úřadu nebo soudní exekutor

22.6.2021 - Na Ropáka je za Jihomoravský kraj navržen Miroslav Toman
(Děti Země) - Důvodem je trvalé odmítání efektivní ochrany území soutoku Moravy a Dyje

22.6.2021 - Piráti a Starostové představují tým profesionálů pro řízení této země
PRAHA (Piráti a Starostové) - Koalice Pirátů a Starostů oficiálně schválila své kandidáty i kandidátky do případného vládního týmu. Nominace byly dnes stvrzeny demokratickými procesy Pirátů a Starostů a následně přijaty koaliční radou. Jde o více než čtyři desítky odborníků z nejrůznějších oblastí, kteří tvoří profesionální tým pro správu této země. Jejich výběr probíhal v obou koaličních stranách řadu měsíců, během nichž byly ověřovány kompetence i zkušenosti kandidátů. Klíčové vždy bylo, aby měli nominanti co nabídnout českým občanům a dokázali se účinně zasazovat o rozvoj země, daných resortů a plnění programových vizí koalice.

21.6.2021 - V ekologické olympiádě soutěžili středoškoláci online. Zvítězilo družstvo Doctrina – Podještědské gymnázium Liberec
LIBEREC (Liberecký kraj) - Po roční pauze způsobené pandemií se v květnu letošního roku opětovně uskutečnilo krajské kolo ekologické olympiády středních škol, pořádané za finanční i odborné pomoci Libereckého kraje Českým svazem ochránců přírody.

21.6.2021 - Další krok v rozvoji lokalit v okolí trasy metra D. Na pozemcích u plánovaných stanic se bude moci stavět
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy dnes rozhodla o zrušení stavební uzávěry na pozemcích, kudy povede linka metra D. V úseku Pankrác – Depo Písnice se tak odstraní další překážka, která bránila ve výstavbě a rozvoji budoucích stanic nové linky pražského metra.

21.6.2021 - Praha vyhlásí mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž na podobu veřejných prostranství Pražské tržnice
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hlavního města dnes schválila vyhlášení mezinárodní otevřené architektonicko-krajinářské soutěže na řešení veřejného prostoru v areálu Pražské tržnice. V porotě soutěže zasednou experti z ČR i ze zahraničí. Soutěžící budou řešit úpravu prostorů mezi halami, podobu nových vstupů do areálu, umístění zeleně a využití dešťové vody, mobilní řešení pro stánkový prodej, pobytové plochy se sezením a další prvky, které mají za cíl celkově zkultivovat prostředí areálu.

21.6.2021 - Chytrý region dělají chytrá města
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Královéhradecký kraj cílí svoji podporu podle konkrétních potřeb regionů, měst a obcí. Vychází přitom z programového prohlášení krajské rady a Strategie rozvoje kraje na období 2021–2027.

19.6.2021 - Ministr Toman: Budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP)
PRAHA (MZe ČR) - Budoucí podoba Společné zemědělské politiky (SZP), priority Slovinska poté, co převezme od července předsednictví v Radě EU, a podpora včelařství. Tato témata projednal ve dnech 18. a 19. června ministr Miroslav Toman s ministrem zemědělství, lesnictví a potravinářství Slovinské republiky Jože Podgoršekem v Lovrenci na Pohorju ve Slovinsku.

18.6.2021 - Jednání o mezivládní smlouvě k Turówu budou pokračovat, expertní týmy k dohodě zatím nedospěly
PRAHA (MŽP ČR) - Ve čtvrtek, po úvodním setkání politických představitelů Česka i Polska, začala expertní jednání o detailech mezivládní smlouvy, ze jejíchž podmínek by byla Česká republika ochotná stáhnout žalobu na Polsko. Tu ČR podala kvůli prodloužení těžby na dole Turów, a aktuálně čeká na rozhodnutí Soudního dvora EU. Dvoudenní vyjednávání zatím dohodu expertů nad smlouvou nepřineslo, nicméně jednání budou pokračovat příští týden.

17.6.2021 - Lidovci chtějí podpořit obnovu lesů i agrolesnictví
PRAHA (KDU-ČSL) - Kvůli kůrovcové kalamitě došlo v naší republice k velkým zásahům do lesních porostů. Zásadní vliv mělo také stále se zvětšující sucho. Lidovci proto chtějí podpořit vlastníky v zalesňování krajiny odolnými smíšenými lesy. Chtějí, aby se stát podílel na kompenzaci vzniklých škod. Podporují také agrolesnictví a mimoprodukční funkce lesa.

17.6.2021 - Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2020 získalo sedm oceněných
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při v pořadí jedenáctém předávání Cen ředitele Správy KRNAP[1] se laureáty stalo sedm význačných osobností či institucí, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách. Jsou jimi hospodář David Mlejnek, horolezec Jan Červinka, obnovitel drobných sakrálních staveb Jiří Daněk (in memoriam), kartograf a vydavatel map Jiří Rohlík, lesník Karel Hroch, výrobce tradičních vánočních ozdob Rautis, a. s. a bývalý člen Horské služby Krkonoše Vladimír Paudera.

17.6.2021 - Češi a Němci chystají v Krkonoších ekologický seminář a pouť k secesnímu evangelickému kostelu
STRÁŽNÉ (SEM Přátelé Herlíkovic) - Již posedmé, po roční koronavirové pauze, se na přelomu června a července na Strážném - Hořejších Herlíkovicích v Krkonoších uskuteční setkání Čechů a Němců. Týdenní pobyt pořádá spolek SEM Přátelé Herlíkovic od 28.6. do 4.7. ve spolupráci s německými dobrovolníky z organizace ASF - Servitus. Účastníci budou ubytováni ve středisku Horský domov. Přijede 12 mladých Němců, kteří prožili jako dobrovolníci celý rok v České republice. Pobyt je již téměř naplněn, více volných míst je v červnových dnech na začátku pobytu. Protože je seminář podpořen Česko německým fondem budoucnosti, stojí týden na horách s plnou penzí jen 1500,- Kč. Při kratším pobytu nabízí pořadatelé slevu.

17.6.2021 - Férová dohoda je vždycky lepší než blokády hranic nebo demonstrace před úřady
LIBEREC (Liberecký kraj) - „Česká republika po měsících a letech neúspěšných jednání podala v únoru na Polsko žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie s cílem dosáhnout obnovení povolování, resp. uvedení povolovacích řízení na prodloužení a rozšíření těžby, do souladu s evropským právem. Součástí žaloby je návrh na předběžné opatření, což otevřelo prostor k novým jednáním nad návrhem mezivládní dohody. Návrh předložený českou stranou jde daleko za rozsah žaloby předložený soudnímu dvoru. Jeho cílem je zaručit dodržování norem a pravidelně toto dodržování kontrolovat.

17.6.2021 - Podporujeme výstavbu metra D v Praze. Brzdí ji bohužel zastupitelka z Prahy 4 zvolená na kandidátce Pirátské strany
PRAHA (ODS Praha) - Pražská ODS na dnešním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy jednomyslně podpořila výstavbu metra D a garanci finančního krytí úseku Pankrác – Nové Dvory.

17.6.2021 - Jaro plné rekordů: Ideální povětrnostní podmínky v Německu umožily dva fotovoltaické rekordy během čtyř dnů
Lichtenštejnsko (Sun Contracting AG) - Teprve před několika dny bylo dosaženo rekordní výroby elektřiny 37,7 gigawattů. Díky vynikajícím povětrnostním podmínkám a ideálním podmínkám pro výrobu elektřiny zaznamel německý institut pro solární energii Fraunhofer ISE 27. dubna 2021 kumulativní výkon 40,73 gigawattů ze všech fotovoltaických systémů instalovaných v Německu.

17.6.2021 - Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo zahájení stavby metra D
PRAHA (Hl. město Praha) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo na čtvrtečním zasedání výstavbu metra D v úseku Pankrác – Nové Dvory. Zastupitelé rovněž schválili garanci financování stavby, která poslouží jako důležitý předpoklad pro získání financování z evropských fondů popřípadě i pro získání úvěru z Evropské investiční banky.

17.6.2021 - Praha rozdělí téměř 170 milionů na modro-zelené projekty
PRAHA (Hl. město Praha) - Zastupitelstvo hl. m. Prahy na dnešním zasedání schválilo rozdělení téměř 170 milionů korun mezi 107 adaptačních projektů pražských městských částí. Návrh zastupitelstvu předložil náměstek primátora hl. m. Prahy a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček. Jde o součást širší strategie naplňování cílů Klimatického závazku hl. m. Prahy i Strategie adaptace hl. m. Prahy na změnu klimatu.

17.6.2021 - Zavedením mýta pirátská koalice dopravu nevyřeší, jen se přelije na Vinohrady a Žižkov. Mapa ukazuje kritická místa
PRAHA (ODS Praha) - Za neschopnost realisticky řešit neutěšenou situaci v dopravě i ochranu životního prostředí v hlavní městě označuje pražská ODS záměr Pirátů a koalice vládnoucí na pražském magistrátu zavést mýtné poplatky. Podle Pirátů a koalice je totiž mýto jediným účinným nástrojem, jak bojovat proti emisím. Když Praha začne od Pražanů a mimopražských řidičů vybírat mýto, automobily z Prahy ale nezmizí. Místo toho přibydou nové dopravní problémy, dojde mimo jiné k přelití dopravního zatížení a ke zvýšení znečištění ovzduší v jiných částech města. Nejpostiženější patrně budou obydlené oblasti Vinohrad a Žižkova až k Ohradě. Upozorňuje na to pražská ODS, ale také odborná studie, kterou si koalice nechala vypracovat a kterou možná i z těchto důvodů dosud nezveřejnila.

17.6.2021 - Piráti a Starostové chtějí budoucnost bez zadlužování. Představili plán, jak do roku 2025 zachránit veřejné finance
PRAHA (Piráti a Starostové) - Koalice Piráti a Starostové má plán, jak ozdravit veřejné finance a v roce 2025 se přiblížit vyrovnanému rozpočtu. Současná vláda veřejné finance České republiky naprosto rozvrátila - na vrub covidu lze přitom připsat jen menší část. Strukturální saldo veřejných financí se v nominálním vyjádření pohybuje ve stovkách miliard korun a celkový dluh ke konci roku 2021 přesáhne 2,5 bilionu korun. Pokud projde návrh ministerstva financí na státní rozpočet 2022 se schodkem 390 miliard korun, bude to znamenat, že Česká republika bude pravděpodobně jedinou zemí v EU, a možná i na světě, která bude mít větší deficit dva roky po pandemii než v jejím průběhu. V zájmu českých občanů přicházíme s jasnou vizí na oživení ekonomiky a ozdravení veřejných financí.

17.6.2021 - Představitelé Prahy a Vídně podepsali dohodu o vzájemné spolupráci
PRAHA (Hl. město Praha) - Dlouholeté neformální partnerství nyní stvrdili primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a starosta Vídně Michael Ludwig oficiální smlouvou o spolupráci mezi oběma městy, která má platnost příštích pět let. Slavnostní akt se uskutečnil ve středu 16. června 2021 na radnici v rakouské metropoli. Obě strany se dohodly na součinnosti mimo jiné v oblasti dopravy, městského plánování, digitalizace, bytové politiky nebo ochrany památek.

16.6.2021 - Jaromíra Vítková: Jak nakládat s odpadními vodami
BRNO (KDU-ČSL) - V prostorách krajského úřadu v Brně se v úterý 15. června uskutečnilo setkání k problematice Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Jihomoravského kraje. Problematikou nakládáním s odpadními vodami a budováním či intenzifikací ČOV se zabývá dlouhodobě a systematicky lidovecká senátorka Jaroslava Vítková.

16.6.2021 - „Planetu chceme s klidným svědomím přenechat dalším generacím,” říkají studenti z letošní CO2 ligy.
Praha (Ekologický institut Veronica) - CO2 liga, celoroční program pro školy, úspěšně skončil. Nejlepší účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali 16. června na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali výsledky celoroční klimatické práce dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po jedenácté.

16.6.2021 - Piráti a STAN spoluprosadili návrh, aby se z tendru na Dukovany vyřadilo Rusko a Čína. Chtějí chránit i peněženky občanů a bránit zdražení energií
PRAHA (Piráti a Starostové) - Demokratické opozici se podařilo zavázat vládu, aby se výstavby nového bloku Dukovan neúčastnily ruské a čínské firmy. Jejich vyloučení z tendru zajistí pozměňovací návrhy k tzv. lex Dukovany, které připravil pirátský poslanec Jan Lipavský, a kabinet je na základě vyjednávání slíbil podpořit. Za Piráty a Starosty je ale zásadní také ochránit finance daňových poplatníků. Připravili proto legislativu, aby se projekt negativně nepromítl například do cen energií. Vládní poslanci ovšem návrh smetli.

16.6.2021 - Vláda opozici vyslyšela. Firmy z Číny a Ruska budou vyloučeny z tendru na dostavbu Dukovan
PRAHA (TOP 09) - Poslanecká Sněmovna dnes bude schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Vláda konečně ustoupila tlaku opozice. Vicepremiér Karel Havlíček dnes potvrdil společnou dohodu na tom, že Senát k předloze připojí pozměňovací návrh, který posílí bezpečnostní garance, že se Rusko a Čína nebudou moci zúčastnit tendru. Vládní zákonodárci pak zákon s touto změnou podpoří.

15.6.2021 - Česko zaplavily na jaře pytlomaty
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - O posledním březnovém víkendu proběhla hlavní vlna dobrovolnických úklidů akce Ukliďme Česko, uklízelo se však v průběhu celého jara. Fenoménem se v letošním roce staly tzv. pytlomaty, kterých zřídili organizátoři úklidů hned několik stovek. Jarní úklidová kampaň nyní vyvrcholila vyhlášením výsledků fotosoutěže o nejzajímavější pytlomat.

15.6.2021 - Klecový chov musí skončit. Evropou navržený rok 2027 by mohl být reálný
PRAHA (KDU-ČSL) - Evropský parlament minulý týden vyzval Evropskou komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové chovy hospodářských zvířat v celé Evropské unii. Reaguje tak na evropskou občanskou inciativu, kterou podepsalo 1,4 milionu signatářů. Součástí usnesení je i konec dovozu živočišných zemědělských produktů ze třetích zemí, které nebudou dodržovat dané standardy. S koncem klecových chodů souhlasí i političky a politici KDU-ČSL. Zákaz však podle nich nesmí ohrozit hospodaření českých zemědělců.

15.6.2021 - Farský: Chceme ochránit seniory a “energošmejdům” zatnout tipec
PRAHA (STAN) - Na plénu Poslanecké Sněmovny by měla být konečně projednána vládní novela energetického zákona, která mimo jiné reaguje na nekalé praktiky některých nepoctivých prodejců energií. Hnutí Starostové a nezávislí navrhlo řešení podomních prodejů již v listopadu 2019, to počítalo s omezením praktik, které často překračují hranici zákona, a vyšší ochraně spotřebitelů. Vláda později předložila vlastní novelu v podobném znění, ke které zástupci STAN připravili několik pozměňovacích návrhů. Ty zahrnují mimo jiné úpravu právě podomního prodeje či zkrácení doby pro získání licence pro výkon zprostředkovatelské činnosti na šest měsíců. Ostatní pozměňovací návrhy jdou směrem k větší ochraně spotřebitelů při uzavírání smluv, odstoupení od smlouvy nebo její výpovědi, ruší také některé sankce v souvislosti s vypovězením smluv. Na tiskové konferenci také Jan Farský vyzval vládu, aby začala plnit své závazky vůči našim spojencům.

15.6.2021 - Kampaň pro školy a veřejnost s tématem Voda je život se uskuteční už ve středu na Vyšehradě
PRAHA (Hl. město Praha) - Ve středu 16. června 2021 se uskuteční od 9:00 do 18:00 hodin na pražském Vyšehradě na ploše před Starým purkrabstvím zábavně-vzdělávací kampaň pro školy a širokou veřejnost s názvem Voda je život. Akci pořádá hlavní město Praha pod záštitou náměstka primátora hlavního města Prahy Petra Hlubučka. Jedná se o celodenní venkovní akci pro veřejnost zaměřenou na téma Adaptace Prahy na změnu klimatu.

15.6.2021 - Zachránci čápů z Mladých Buků podpořili Ptačí park Josefovské louky a záchrannou stanici v Jaroměři
JAROMĚŘ (Česká společnost ornitologická) - Po dramatických událostech na hnízdě čápů v Mladých Bucích na Trutnovsku, kdy čapí samice zahynula na sloupu elektrického vedení a hnízdo s mláďaty muselo být uměle zásobeno potravou, obdrželi hlavní aktéři pomoci čápům Šándor Havrán a Jiří Zeman finanční podporu od stovek příznivců. Ta výrazně převýšila výdaje na akci a zachránci čápů se rozhodli věnovat část peněz na rozvoj Ptačího parku Josefovské louky a Záchranné stanici v Jaroměři.

15.6.2021 - Gazdík: Vláda musí zaručit neúčast ruských i čínských firem. Pokud splní i naše další požadavky, jsme ochotni zákon podpořit
PRAHA (STAN) - Koalice Pirátů a Starostů se po několika měsíčních jednáních dohodla společně s dalšími zástupci demokratické opozice a ministrem průmyslu a obchodu na podobě zákona “Lex Dukovany”. Obě strany vyjednávání se shodly na načtení pozměňovacího návrhu na půdě Senátu, který by měl zakazovat účast ruských a čínských firem v připravovaném tendru na dostavbu Dukovan. Starostové společně s Piráty a dalšími demokratickými stranami od začátku spatřovali velké bezpečnostní riziko celého projektu. Pro podporu zákona si obě koaliční strany stanovily přijetí jasně stanovených podmínek.

15.6.2021 - Smyčku uzavřela aplikace BASF in your pocket, nyní míří z pražského hackathonu na BASF Innovation Hub
Praha (BASF spol. s r.o.) - Výzva Uzavři smyčku, kterou řešili účastníci pražského inovačního maratonu GreenHack, zná svého vítěze. Je jím tým Best_BASF_app a jeho aplikace BASF in your pocket.

15.6.2021 - Praha prosazuje urychlení výstavby Pražského okruhu a tzv. aglomeračního okruhu
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání odsouhlasila dostavbu Pražského okruhu i realizaci tzv. aglomeračního okruhu. A v součinnosti s vedením Středočeského kraje připravuje kroky pro urychlení výstavby jednotlivých úseků Pražského okruhu, jehož investorem je ovšem stát.

14.6.2021 - Šetření zásahu při havárii na Bečvě žádné zásadní pochybení v postupu ČIŽP neodhalilo
PRAHA (MŽP ČR) - Šetření Odboru interního auditu a finanční kontroly Ministerstva životního prostředí neodhalilo žádné zásadní pochybení České inspekce životního prostředí při zásahu na Bečvě. Na základě závěrů z šetření ale ministr životního prostředí Richard Brabec uložil řediteli ČIŽP, aby dosavadní standardizované postupy inspekce zapracoval do interních předpisů. Současně by měly podniky povodí ve spolupráci s vodoprávními úřady pravidelně aktualizovat seznamy výustí na tocích a měla by vzniknout i metodika pro vodoprávní úřady, která by standardizovala postup úřadů při havárii.

14.6.2021 - Dnes začíná festival Týden pro klima 2021
PRAHA (Klimatická koalice) - Dnes začíná multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh. Je určený pro širokou veřejnost. Kdokoli se může k Týdnu pro klima připojit také se svou vlastní akcí.

14.6.2021 - Splachovat nebo zalévat zahrádky užitkovou vodou? Její využití má stavebníkům usnadnit nová legislativa
PRAHA (MŽP ČR) - Při každém spláchnutí mizí kanalizací litry pitné vody, které je v Česku zejména v letních měsících nedostatek. Aliance Šance pro budovy navrhla řešení a do zákona o ochraně veřejného zdraví prosadila definici užitkové vody. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) tento krok podpořilo. Nově tak bude možné jednoduše povolit využití dešťové nebo šedé vody z umyvadel a sprch pro splachování, praní, závlahu nebo umývání vozidel. Jednotné předpisy mají motivovat stavebníky k zavádění technologických řešení na úsporu vody do nových i stávajících projektů. Ušetřit lze až 40 % spotřeby pitné vody. Detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude zajištěna zdravotní nezávadnost, musí ještě připravit Ministerstvo zdravotnictví. Na dnešním online kulatém stole mezi Šancí pro budovy a MŽP se rovněž debatovalo o legislativním zvýhodnění pro zelené střechy nebo pokračování podpůrných programů pro úsporné budovy.

14.6.2021 - M. Toman: MZe pomohlo rybářům k obnově populací ryb v řece Bečvě zasažené ekologickou havárií
VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ (ČSSD) - Ministr zemědělství Miroslav Toman se po ekologické havárii způsobené uniklým kyanidem na řece Bečve rozhodl pomoci rybářům, na které dopady havárie dopadly. Dotčeným rybářům je Ministerstvem zemědělství (MZe) připravena k čerpání finanční pomoc ve výši více než 7 milionů korun.

14.6.2021 - Dnes začíná Týden pro klima 2021
Praha (Klimatická koalice) - 14. 6. 2021, Praha – Dnes začíná multižánrový festival Týden pro klima 2021. Letošní ročník probíhá ve dnech 14. – 20. června v řadě měst a obcí po celé České republice i online. Cílem festivalu je upozornit veřejnost různými formami na změnu klimatu a její dopady na naši společnost. Festival se koná pod záštitou platforem Klimatická koalice a Zelený kruh. Je určený pro širokou veřejnost. Kdokoli se může k Týdnu pro klima připojit také se svou vlastní akcí.

14.6.2021 - Mezinárodní den proti transportům zvířat
Praha (Společnost pro zvířata) - Zvířata, oběti zemědělského byznysu a lidské krutosti, jsou jako živé konzervy obchodována ze země do země, z unie na jiné kontinenty, z kontinentu na kontinent.

14.6.2021 - Praha a Středočeský kraj sjednotí vizuální podobu integrované dopravy PID
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy schválila novou vizuální podobu společného systému veřejné dopravy PID. Změní se nejen logo systému, ale i další návazné jednotící grafické prvky včetně nové jednotné podoby vozidel. Schválený návrh vychází ze soutěže realizované v roce 2019, ze které vybrala porota složená z nezávislých odborníků i ze zástupců Prahy a Středočeského kraje vítězný návrh studia superlative.works. Nyní tedy dojde k postupné náhradě původního loga a grafické identity PID za novou podobu. Všechna nově objednávaná vozidla budou nyní poptávána v barevné kombinaci červené a světle šedé s vertikálním členěním barevných pruhů. Rada Středočeského kraje bude tuto změnu schvalovat ve čtvrtek 17. června 2021.

14.6.2021 - Počet zubrů v milovické rezervaci poprvé dosáhl třiceti zvířat, podobných stád je na světě jen několik
Praha (Česká krajina) - Populace zubra evropského v bývalém vojenském prostoru Milovice dosáhla poprvé od založení chovu v roce 2015 počtu třiceti zvířat. Významného milníku dosáhla poté, co se o víkendu v rezervaci narodilo druhé letošní mládě.

14.6.2021 - Z parku do parku. Architektonická soutěž navrhne reprezentativní prostor mezi Stromovkou a Letnou
PRAHA (Hl. město Praha) - Letenský muzejní distrikt, tedy oblast u Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea, nalezne novou podobu v architektonické soutěži. Rada hlavního města Prahy pověřila Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) přípravou urbanisticko-architektonické soutěže o návrh na řešení tohoto území. Projekt má za cíl zpříjemnit cestu mezi Letenskými sady a Stromovkou, vytvořit důstojné muzejní náměstí a celkově zatraktivnit dopravně vytíženou část Letné. Soutěž bude vyhlášena do konce tohoto roku.

13.6.2021 - Projížďka rezervací zubrů a divokých koní je součástí pondělní Dobročinné aukce Nadace Via
Praha (Česká krajina) - Ojedinělé „safari“ mezi stády divokých koní, zubrů a praturů může vydražit nejštědřejší dárce na Dobročinné aukci Nadace Via. Ta se koná v pondělí 14. června večer v Praze na Žofíně.

11.6.2021 - Jaromíra Vítková: Podporujeme venkov a místní akční skupiny
BRNO (KDU-ČSL) - Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova předložila na plénu Senátu návrh usnesení k financování místních akčních skupin (tzv. MAS) v novém programovacím období. Podle předsedy komise Jiřího Voseckého, lidovecké senátorky Jaromíry Vítkové a Jaroslava Větrovského znají akční skupiny dobře svůj region a díky tomu dokážou dotace nasměrovat tam, kde jsou nejvíce potřeba.

11.6.2021 - Rozumná podpora solární energetiky z dílny KDU-ČSL získala zelenou na Hospodářském výboru PSP
PRAHA (KDU-ČSL) - Poslanci a poslankyně Hospodářského výboru hlasovali 10. 6. 2021 o navržených změnách ve vládních novelách zákona o podporovaných zdrojích energie a energetického zákona. Pozměňovací návrh připravený Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) rozšiřuje aukční podporu také o fotovoltaické elektrárny. Cílem opatření je zajistit spotřebitelům možnost využívat ten nejlevnější a nejdostupnější obnovitelný zdroj energie. Nyní čeká obě novely finální hlasování ve Sněmovně, které by mohlo proběhnout ještě během června.

11.6.2021 - #ObjavUdržateľnéSlovensko – podpora šetrného cestovního ruchu na Slovensku
online (Ekotema Group s.r.o.) - Společnost Ekotema Group s.r.o. a Asociácia informačných centier Slovenska (AICES) navazují spolupráci za účelem podpory udržitelného rozvoje, šetrného cestovního ruchu a ekologické osvěty ve slovenských regionech a turistických centrech.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 873 | Další