ecomonitor.cz
verze pro tisk
17.5.2022 - V malebné gruzínské oblasti Aragvi podporuje ČRA projekt na zlepšení socio-ekonomické situace místních obyvatel i formou rozvoje turismu
Praha (Česká rozvojová agentura) -

17.5.2022 - Chceme podpořit agrovoltaiku jako cestu pro energetickou soběstačnost zemědělců. Vinice, chmelnice a sady bude možné osázet fotovoltaickými panely
PRAHA (MŽP ČR a MZe ČR) - Na dnešní v pořadí druhé společné pracovní poradě Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí vedené ministry Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) a Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL) pokračovaly rezorty v debatě o společných ekologických tématech zejména v legislativě.

17.5.2022 - Krkonošskému národnímu parku je 59 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Právě dnes slaví Krkonošský národní park 59 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tento krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Celé pohoří – bez ohledu na státní hranici – tak získalo statut národního parku a s tím související ochranu na ploše přibližně 600 km2.

16.5.2022 - Federace EUROPARC ocenila naše národní parky
PAMHAGEN (Správa KRNAP, Správa NP České Švýcarsko, Správa NP Podyjí a Správa NP Šumava) - Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám našich národních parků a jejich přeshraničním protějškům. Partnerské národní parky Podyjí a Thayatal (Rakousko), Šumava a Bavorský les (Německo), a Krkonoše a Karkonoski park narodowy (Polsko), byly oceněny certifikáty potvrzujícími vysokou kvalitu přeshraniční spolupráce.

16.5.2022 - Prezentace vodíkového vlaku v Hradci Králové
HRADEC KRÁLOVÉ (Veřejná doprava Královéhradeckého kraje) - V úterý 24. května 2022 bude v Hradci Králové představen první a jediný vlak na vodíkový pohon uvedený do běženého provozu. Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti, s nulovými emisemi a nízkou hlučností.

16.5.2022 - EUPD Research počítá s nadále rostoucí výstavbou malých fotovoltaických systémů
Lichtenštejnsko (Sun Contracting) -

13.5.2022 - Češi na špičce pomoci Ukrajině
Praha (Svoboda zvířat) -

13.5.2022 - Havlíčkovu Brodu se daří proměňovat odpadové hospodářství
Havlíčkův Brod (meneodpadu.cz ) -

13.5.2022 - Společnost Air Products dodá vodík a mobilní vodíkovou čerpací stanici pro prezentaci prvního vodíkového vlaku v České republice
Praha (Air Products) -

12.5.2022 - SUEZ a PRODEVAL vytvářejí společný podnik na podporu výroby biometanu
Praha (PRODEVAL) -

12.5.2022 - Hromady panelů po sovětské armádě odklidili dnes ochránci přírody z rezervace velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) -

11.5.2022 - Královéhradecký kraj se společně s městy v regionu ohradí vůči návrhu novely stavebního zákona
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Hejtman Martin Červíček jednal se starosty Jičínska o připravované úpravě stavebního zákona, která plánuje zrušit téměř polovinu malých stavebních úřadů v Královéhradeckém kraji. Kraj obdržel v rámci připomínkového řízení od ministerstva pro místní rozvoj návrh, na který teď hodlá reagovat.

11.5.2022 - Tradičný výrobca slnečných kolektorov prekvapil novým stánkom
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

10.5.2022 - Společná tisková konference Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Muzea v přírodě Vysočina
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) -

10.5.2022 - Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě
PRAHA (STAN) - Poslanec a ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhuje obnovit komisi Poslanecké sněmovny pro vyšetření otravy řeky Bečvy kyanidem v roce 2020. Ani po roce a půl není havárie došetřena - tento týden okresní soud ve Vsetíně vrátil státnímu zástupci k došetření kvůli nedostatkům, které se mohly projevit při dokazování.

10.5.2022 - Bartoš: Začínáme transparentně vyhodnocovat došlé připomínky k novele stavebního zákona
PRAHA (MMR ČR) - Včerejší půlnocí skončilo meziresortní připomínkové řízení k věcné novele stavebního zákona, resp. lhůta pro zasílání připomínek. Po dohodě dorazí některé připomínky ještě dnes a zítra. Připomínek je zatím několik stovek. Některá připomínková místa, včetně rezortů, uplatnila jen jednotky připomínek, zatímco například jeden zájmový subjekt více než 100. Velké instituce nemají zásadní výhrady. Aktuálně probíhá technické zpracování připomínek a následně jejich vypořádání.”

10.5.2022 - V kantonu Sarajevo pomáhá projekt podpořený ČRA zefektivnit systém nakládání s odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) -

9.5.2022 - Ekologické organizace se shodují s Evropskou komisí: Bez změny zemědělských dotací se česká krajina neuzdraví
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, SPP Čmelák a WWF Central and Eastern Europe) - Nevládní ekologické organizace v otevřeném dopisu vyzývají ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, aby významně posílili ekologické ambice zemědělských dotací ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky. [1] K tomu samému českou vládu vyzvala Evropská komise. [2] Dotace je potřeba lépe využít k ochraně vody, půdy a biodiverzity. Dosavadní změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle organizací i Evropské komise dostatečné.

9.5.2022 - MPO podpoří úsporu vody v průmyslu. Pro podniky je připravena 1 miliarda korun z Národního plánu obnovy
PRAHA (MPO ČR) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje z evropského Nástroje pro oživení a odolnost výzvu na podporu úspory vody v průmyslu. Prostředky z Národního plánu obnovy (NPO) v celkové výši 1 miliardy korun jsou určeny pro podnikatelské subjekty bez ohledu na velikost podniku. Podpořeny mohou být úsporné projekty z celé České republiky včetně těch na území hlavního města Prahy.

6.5.2022 - Studenti v Praze opět stávkovali za klima. „Chceme OZE ranec“ zaznělo i před Úřadem vlády
PRAHA (Fridays for Future ČR) - Stovky studentů a studentek dnes nešlo do školy, po třinácté hodině se sešli na Malostranském náměstí na stávce za klima. Vyzývají vládu k rychlejšímu odklonu od ruského plynu a dalších fosilních paliv.

6.5.2022 - Lanžhot více než sedm měsíců odpíral informace o Soutoku
(Děti Země) - Řízení o vyhlášení NPR Lanžhotské pralesy probíhá již více než dva roky

6.5.2022 - Startuje nová éra cestovního ruchu - #ObjavUdržateľnéSlovensko
(#ObjavUdržateľnéSlovensko) - #ObjavUdržeteľnéSlovensko po roce zkušebního fungování přichází na trh v novém kabátě a rozšiřuje nabídku služeb. Nahlédněte do unikátní platformy, která mapuje, podporuje, rozvíjí udržitelný cestovní ruch napříč slovenskými regiony.

6.5.2022 - Země OECD naplňují pouze čtvrtinu globálních cílů udržitelného rozvoje do roku 2030
PRAHA (MŽP ČR) - Podle poslední zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) postupují členské státy poměrně pomalu v plnění sedmnácti tzv. Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN. Aktuálně tak nejvyspělejší státy světa prozatím splnily nebo se blíží splnění pouze u čtvrtiny z nich. Česká republika podle této studie dosáhla 17 ze 128 hodnocených podcílů, v dalších 9 je na dobré cestě, aby je splnila do roku 2030. 

5.5.2022 - Novela stavebního zákona zjednoduší stavební řízení a zabrání kolapsu
PRAHA (MMR ČR) - Novela zanechává princip „Jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“, stejně jako dostupnost stavebních úřadů v regionech, ovšem adekvátně zohledňuje například ochranu životního prostředí a památek. Novela stavebního zákona také zachraňuje 371 stavebních úřadů na obcích, které by s účinností původního nového zákona zcela zanikly. Definitivní verze novely by měla být schválena už během tohoto roku. 

5.5.2022 - Premiér Fiala jednal v Berlíně se spolkovým kancléřem Scholzem o energetické bezpečnosti a situaci na Ukrajině
BERLÍN (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 5. května 2022 setkal v Berlíně se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem a spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Hlavními tématy jednání byla energetická bezpečnost s ohledem na invazi Ruské federace na Ukrajinu a dopady války v globálním měřítku. Lídři jednali také o společné podpoře Ukrajiny, prioritách blížícího se českého předsednictví v Radě EU a česko-německé bilaterální spolupráci.

5.5.2022 - Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů
Pardubice (meneodpadu.cz ) - Výrazné snížení objemu odpadů, který končí na skládkách. To bude výsledkem proměny odpadového hospodářství, kterou spustilo město Skuteč na Chrudimsku. Nyní se ve městě daří vytřídit přibližně čtvrtinu všech odpadů. To se po zavedení novinek v odpadovém hospodářství podstatně změní.


5.5.2022 - MPO podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění. Ve výzvě z NPO je k dispozici 1,66 miliardy korun
PRAHA (MPO ČR) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje výzvu na podporu modernizace distribuce tepla v systémech dálkového vytápění z Národního plánu obnovy. Žádosti začíná MPO přijímat 5. května 2022 a podávat je bude možné do 5. května 2023.

4.5.2022 - V Brně se podařilo zachránit mohutný jerlín před vykácením
(Děti Země) - Děti Země ve vynuceném řízení uspěly

4.5.2022 - Zelení energetici sa ohradili proti zmenám v programe Zelená domácnostiam
Žiar nad Hronom (Thermosolar) -

4.5.2022 - Vrchol kůrovcové kalamity je možná za námi
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Chladnější a deštivější počasí roku 2021 pomohlo lesům v boji s lýkožrouty. Výrazně studenější jaro mělo významně negativní dopad na průběh letové aktivity i rychlost vývoje podkorního hmyzu. Díky tomu meziročně poklesl objem poškození lesů asi o třetinu, z 19,8 mil. m3 na 13,8 mil. m3. Aktuální kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Nyní začíná pomalu ustupovat.
V roce 2021 bylo evidováno téměř 9,5 mil. m3 vytěženého smrkového kůrovcového dříví, což představuje první meziroční pokles po osmi letech (od roku 2012) permanentního nárůstu. Stále se však jedná o vysoce kalamitní objemy. Oproti roku 2020, kdy bylo evidováno cca 14,9 mil. m3 kůrovcového dříví, se jedná o pokles ve výši cca 5,4 mil. m3. V roce 2019 bylo evidováno cca 14,5 mil. m3 a v roce 2018 cca 8,4 mil. m3.


4.5.2022 - Praha letos otevře nejvíce nových úseků cyklotras v historii. Naváže tak na rozsáhlé loňské investice
PRAHA (Hl. město Praha) - Loňský rok potvrdil rekordní nárůst počtu lidí, kteří jezdí Prahou na kole. Bicykly používají podle statistik lidé stále více nejen pro volný čas, ale i na jízdy do práce. Praha proto bude letos pokračovat s výraznými investičními aktivitami při vytváření příznivých podmínek pro cyklisty. Zprovoznit by se mělo 16 nových úseků cyklistických tras. Celkem Praha od roku 2019 investovala do rozvíjení cyklistické infrastruktury více než jednu miliardu korun, pro letošní rok je vyčleněno 245 milionů korun.

4.5.2022 - Ústecký kraj není přípraven na transformaci
Praha (International Sustainable Finance Centre) - Ústecký kraj je hlavním těžařským regionem České republiky, a bude tak výrazně ovlivněn přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku. Plánované ukončení těžby uhlí a odklon od silně znečišťujícího průmyslu bude mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku uhelných regionů – redukce pracovních míst, snížení příjmů i celkové produkce. Evropská unie uvolnila na prevenci dopadů nemalé prostředky, které jsou určené primárně na investice do malých a středních podniků (MSP), nevládních organizací a obcí. Studie International Sustainable Finance Centre (ISFC) mapuje připravenost regionu na tuto zásadní změnu i na čerpání fondů EU.

3.5.2022 - Pulci Víta Lukáše se stali Fotografií roku šestého ročníku Czech Nature Photo
PRAHA (Czech Press Photo) - V konkurenci 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií, se stal Fotografií roku snímek s názvem Pulci. Její autor Vít Lukáš není v soutěži nováčkem, v předchozích letech byl již několikrát oceněn. Fotografie získala první místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody a také ji vybrali čtenáři magazínu Lidé a Země. Již druhým rokem vedle profesionálů soutěží žáci a studenti, kterých se letos přihlásilo 272 a kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre 3. května. Výstava více než stovky oceněných a vybraných snímků Czech Nature Photo bude pro veřejnost otevřena od 4. května až do 4. září.

3.5.2022 - Podpora zateplování a solárních panelů sníží závislost na plynu, musí však být dostupná všem, shoduje se veřejnost s experty
PRAHA (Hnutí DUHA) - Preference Čechů a Češek v oblasti řešení náhrady ruského plynu se shodují se skutečnými možnostmi, které Česko má a které by měl stát provést. Jedná se o zajištění dodávek plynu z jiných zdrojů, rychlé zateplování domů a instalaci fotovoltaických panelů. Klíčové je však zajistit, aby svoje domovy mohly fosilní závislost zbavit i chudší rodiny a aby jim stát poskytl přímou pomoc se zvládnutím cenových šoků. Na setkání s novináři a novinářkami dnes výsledky výzkumů a analýz představila expertka ze společnosti Ember a odborníci Hnutí DUHA.

3.5.2022 - Podle Evropské komise se musí zemědělské dotace v ČR změnit. Nejsou dostatečně zelené
BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropská komise zaslala své oficiální připomínky k vládnímu návrhu Strategického plánu Společné zemědělské politiky, ve kterých trvá na zvýšení českých ekologických ambicí. Změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle jejího názoru dostatečné. Potvrzuje tak i názor ekologických organizací, které dlouhodobě upozorňují na to, že návrh zemědělských dotací zásadní problémy krajiny a půdy nevyřeší. [1] Ministerstvo zemědělství musí nyní na připomínky zareagovat a Strategický plán podle nich upravit.

3.5.2022 - Zachránit krkonošské louky pomáhají dotace
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor. Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.

3.5.2022 - Ministerstvo zemědělství zveřejnilo připomínky Evropské komise ke Strategickému plánu SZP
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství dnes, po včerejším úvodním jednání s Evropskou komisí (EK), zveřejnilo plné znění připomínek, které obdrželo k návrhu Strategického plánu společné zemědělské politiky (SZP) na roky 2023–2027. Komise požaduje více se zaměřit na obnovitelné zdroje energie a doporučuje vyšší ambice zejména v oblasti ochrany životního prostředí.

2.5.2022 - Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády
PRAHA (Fridays for Future ČR) - Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu “Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu, a to primárně prostřednictvím využívání potenciálu energetických úspor a potenciálu obnovitelných zdrojů.

2.5.2022 - Nebezpečné dobrodružství skupiny netopýrů z Plzeňska je u konce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Dne 30.4.2022 vypustili pracovníci záchranné stanice DESOP Plzeň a České společnosti pro ochranu netopýrů zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata z  Plzeňska, která na podzim omylem zalétla do soukromého bytu, kde shodou okolností na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti.

2.5.2022 - Vydejte se v sobotu 7. května na Den otevřených dveří v Třeboňské záchranné stanici
Třeboň (Český nadační fond pro vydru) -

2.5.2022 - Uzavření boubínského pralesa je národní tragédií způsobenou ochranáři
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Turistická stezka kolem oploceného jádra NPR Boubínský prales je uzavřena pro nebezpečí pádu stojících suchých stromů. Stalo se tak v důsledku naivních rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava s ideologickou podporou některých vědců, Hnutí Duha a dalších.

2.5.2022 - Dobrovolníci dnes odstranili další černé skládky v rezervaci velkých kopytníků a jejím okolí
Praha (Česká krajina) -

1.5.2022 - SIEA spúšťa Zelenú domácnostiam III - pokračovanie poukážok na OZE
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

29.4.2022 - Retenční nádrže v centru pojmou až 200 kubíků vody
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) -

29.4.2022 - MPO vydalo krizové opatření, které umožní naplnění zásobníků na 80 procent
PRAHA (MPO ČR) - V návaznosti na aktuální vývoj na trhu s plynem vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu krizové opatření, které umožní naplnění tuzemských plynových zásobníků před příští zimou alespoň na 80 procent. Ve středu 27. dubna opatření odsouhlasila také vláda.

29.4.2022 - Dopravu budoucnosti řídí data. Praha využívá nejmodernější nástroje pro lepší průjezdnost městem
PRAHA (Hl. město Praha) - Velká města se dlouhodobě potýkají s růstem automobilové dopravy. Nejinak je tomu v Praze. Zajistit řidičům hladký průjezd městem je proto stále větší výzvou. Řešením je kromě intenzivních investic do dopravní infrastruktury také řízení dopravy na základě dat a chytrých technologií. Hlavní město a jeho organizace proto už teď pro řízení dopravy využívají data z městských platforem Golemio a Pragozor, navigačních aplikací nebo monitorují dopravu pomocí senzorů a lokačních zařízení. Pracuje také s počítačovým modelováním dopravních situací.

28.4.2022 - I sníh je pod drobnohledem ochranářů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš. Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

28.4.2022 - Hlasovat o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých z Tchaj-wanu je od dnešního dne možné přímo na Portálu Pražana
PRAHA (Hl. město Praha) - Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý prostřednictvím Portálu Pražana. K přihlášení do Portálu stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní Identity občana, Bankovní identity, nebo datové schránky. Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu teprve nedávno, a to jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit už 15. května v Zoo Praha.

28.4.2022 - Praha připravila komunikační kampaň pro širokou veřejnost k představení Metropolitního plánu
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město je ve finální fázi příprav Metropolitního plánu – nového územního plánu Prahy, který určí, jak se bude hlavní město v příštím desetiletí rozvíjet. Zároveň připravil Magistrát hl. m. Prahy informační kampaň, která má za cíl srozumitelnou a odlehčenou formou představit Pražanům základní principy chystaného dokumentu a rozšířit o něm povědomí. Její vizuální podobu zpracovalo grafické studio 20YY Designers. Součástí komunikace jsou i videa, která pocházejí z dílny NICE.film.

27.4.2022 - Tři mladé zubry z Francie vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků u Milovic
Praha (Česká krajina) -

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 896 | Další

Online diskuse
17.5.2022 - V malebné gruzínské oblasti Aragvi podporuje ČRA projekt na zlepšení socio-ekonomické situace místních obyvatel i formou rozvoje turismu
Praha (Česká rozvojová agentura) -

17.5.2022 - Chceme podpořit agrovoltaiku jako cestu pro energetickou soběstačnost zemědělců. Vinice, chmelnice a sady bude možné osázet fotovoltaickými panely
PRAHA (MŽP ČR a MZe ČR) - Na dnešní v pořadí druhé společné pracovní poradě Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí vedené ministry Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) a Annou Hubáčkovou (za KDU-ČSL) pokračovaly rezorty v debatě o společných ekologických tématech zejména v legislativě.

17.5.2022 - Krkonošskému národnímu parku je 59 let
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Právě dnes slaví Krkonošský národní park 59 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem. Tento krok logicky navazoval na vyhlášení Karkonoského Parku Narodowého na polské straně hor, které nastalo o čtyři roky dříve (1959). Celé pohoří – bez ohledu na státní hranici – tak získalo statut národního parku a s tím související ochranu na ploše přibližně 600 km2.

16.5.2022 - Federace EUROPARC ocenila naše národní parky
PAMHAGEN (Správa KRNAP, Správa NP České Švýcarsko, Správa NP Podyjí a Správa NP Šumava) - Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám našich národních parků a jejich přeshraničním protějškům. Partnerské národní parky Podyjí a Thayatal (Rakousko), Šumava a Bavorský les (Německo), a Krkonoše a Karkonoski park narodowy (Polsko), byly oceněny certifikáty potvrzujícími vysokou kvalitu přeshraniční spolupráce.

16.5.2022 - Prezentace vodíkového vlaku v Hradci Králové
HRADEC KRÁLOVÉ (Veřejná doprava Královéhradeckého kraje) - V úterý 24. května 2022 bude v Hradci Králové představen první a jediný vlak na vodíkový pohon uvedený do běženého provozu. Přijďte se seznámit s vlakem budoucnosti, s nulovými emisemi a nízkou hlučností.

16.5.2022 - EUPD Research počítá s nadále rostoucí výstavbou malých fotovoltaických systémů
Lichtenštejnsko (Sun Contracting) -

13.5.2022 - Češi na špičce pomoci Ukrajině
Praha (Svoboda zvířat) -

13.5.2022 - Havlíčkovu Brodu se daří proměňovat odpadové hospodářství
Havlíčkův Brod (meneodpadu.cz ) -

13.5.2022 - Společnost Air Products dodá vodík a mobilní vodíkovou čerpací stanici pro prezentaci prvního vodíkového vlaku v České republice
Praha (Air Products) -

12.5.2022 - SUEZ a PRODEVAL vytvářejí společný podnik na podporu výroby biometanu
Praha (PRODEVAL) -

12.5.2022 - Hromady panelů po sovětské armádě odklidili dnes ochránci přírody z rezervace velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) -

11.5.2022 - Královéhradecký kraj se společně s městy v regionu ohradí vůči návrhu novely stavebního zákona
HRADEC KRÁLOVÉ (Královéhradecký kraj) - Hejtman Martin Červíček jednal se starosty Jičínska o připravované úpravě stavebního zákona, která plánuje zrušit téměř polovinu malých stavebních úřadů v Královéhradeckém kraji. Kraj obdržel v rámci připomínkového řízení od ministerstva pro místní rozvoj návrh, na který teď hodlá reagovat.

11.5.2022 - Tradičný výrobca slnečných kolektorov prekvapil novým stánkom
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

10.5.2022 - Společná tisková konference Muzea loutkářských kultur v Chrudimi a Muzea v přírodě Vysočina
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) -

10.5.2022 - Gazdík: Obnovme komisi k vyšetřování havárie na Bečvě
PRAHA (STAN) - Poslanec a ministr školství Petr Gazdík (STAN) navrhuje obnovit komisi Poslanecké sněmovny pro vyšetření otravy řeky Bečvy kyanidem v roce 2020. Ani po roce a půl není havárie došetřena - tento týden okresní soud ve Vsetíně vrátil státnímu zástupci k došetření kvůli nedostatkům, které se mohly projevit při dokazování.

10.5.2022 - Bartoš: Začínáme transparentně vyhodnocovat došlé připomínky k novele stavebního zákona
PRAHA (MMR ČR) - Včerejší půlnocí skončilo meziresortní připomínkové řízení k věcné novele stavebního zákona, resp. lhůta pro zasílání připomínek. Po dohodě dorazí některé připomínky ještě dnes a zítra. Připomínek je zatím několik stovek. Některá připomínková místa, včetně rezortů, uplatnila jen jednotky připomínek, zatímco například jeden zájmový subjekt více než 100. Velké instituce nemají zásadní výhrady. Aktuálně probíhá technické zpracování připomínek a následně jejich vypořádání.”

10.5.2022 - V kantonu Sarajevo pomáhá projekt podpořený ČRA zefektivnit systém nakládání s odpady
Praha (Česká rozvojová agentura) -

9.5.2022 - Ekologické organizace se shodují s Evropskou komisí: Bez změny zemědělských dotací se česká krajina neuzdraví
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, SPP Čmelák a WWF Central and Eastern Europe) - Nevládní ekologické organizace v otevřeném dopisu vyzývají ministra zemědělství Zdeňka Nekulu a ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou, aby významně posílili ekologické ambice zemědělských dotací ve Strategickém plánu Společné zemědělské politiky. [1] K tomu samému českou vládu vyzvala Evropská komise. [2] Dotace je potřeba lépe využít k ochraně vody, půdy a biodiverzity. Dosavadní změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle organizací i Evropské komise dostatečné.

9.5.2022 - MPO podpoří úsporu vody v průmyslu. Pro podniky je připravena 1 miliarda korun z Národního plánu obnovy
PRAHA (MPO ČR) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje z evropského Nástroje pro oživení a odolnost výzvu na podporu úspory vody v průmyslu. Prostředky z Národního plánu obnovy (NPO) v celkové výši 1 miliardy korun jsou určeny pro podnikatelské subjekty bez ohledu na velikost podniku. Podpořeny mohou být úsporné projekty z celé České republiky včetně těch na území hlavního města Prahy.

6.5.2022 - Studenti v Praze opět stávkovali za klima. „Chceme OZE ranec“ zaznělo i před Úřadem vlády
PRAHA (Fridays for Future ČR) - Stovky studentů a studentek dnes nešlo do školy, po třinácté hodině se sešli na Malostranském náměstí na stávce za klima. Vyzývají vládu k rychlejšímu odklonu od ruského plynu a dalších fosilních paliv.

6.5.2022 - Lanžhot více než sedm měsíců odpíral informace o Soutoku
(Děti Země) - Řízení o vyhlášení NPR Lanžhotské pralesy probíhá již více než dva roky

6.5.2022 - Startuje nová éra cestovního ruchu - #ObjavUdržateľnéSlovensko
(#ObjavUdržateľnéSlovensko) - #ObjavUdržeteľnéSlovensko po roce zkušebního fungování přichází na trh v novém kabátě a rozšiřuje nabídku služeb. Nahlédněte do unikátní platformy, která mapuje, podporuje, rozvíjí udržitelný cestovní ruch napříč slovenskými regiony.

6.5.2022 - Země OECD naplňují pouze čtvrtinu globálních cílů udržitelného rozvoje do roku 2030
PRAHA (MŽP ČR) - Podle poslední zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) postupují členské státy poměrně pomalu v plnění sedmnácti tzv. Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN. Aktuálně tak nejvyspělejší státy světa prozatím splnily nebo se blíží splnění pouze u čtvrtiny z nich. Česká republika podle této studie dosáhla 17 ze 128 hodnocených podcílů, v dalších 9 je na dobré cestě, aby je splnila do roku 2030. 

5.5.2022 - Novela stavebního zákona zjednoduší stavební řízení a zabrání kolapsu
PRAHA (MMR ČR) - Novela zanechává princip „Jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“, stejně jako dostupnost stavebních úřadů v regionech, ovšem adekvátně zohledňuje například ochranu životního prostředí a památek. Novela stavebního zákona také zachraňuje 371 stavebních úřadů na obcích, které by s účinností původního nového zákona zcela zanikly. Definitivní verze novely by měla být schválena už během tohoto roku. 

5.5.2022 - Premiér Fiala jednal v Berlíně se spolkovým kancléřem Scholzem o energetické bezpečnosti a situaci na Ukrajině
BERLÍN (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 5. května 2022 setkal v Berlíně se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem a spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem. Hlavními tématy jednání byla energetická bezpečnost s ohledem na invazi Ruské federace na Ukrajinu a dopady války v globálním měřítku. Lídři jednali také o společné podpoře Ukrajiny, prioritách blížícího se českého předsednictví v Radě EU a česko-německé bilaterální spolupráci.

5.5.2022 - Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů
Pardubice (meneodpadu.cz ) - Výrazné snížení objemu odpadů, který končí na skládkách. To bude výsledkem proměny odpadového hospodářství, kterou spustilo město Skuteč na Chrudimsku. Nyní se ve městě daří vytřídit přibližně čtvrtinu všech odpadů. To se po zavedení novinek v odpadovém hospodářství podstatně změní.


5.5.2022 - MPO podpoří modernizaci distribuce tepla v systémech dálkového vytápění. Ve výzvě z NPO je k dispozici 1,66 miliardy korun
PRAHA (MPO ČR) - Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlašuje výzvu na podporu modernizace distribuce tepla v systémech dálkového vytápění z Národního plánu obnovy. Žádosti začíná MPO přijímat 5. května 2022 a podávat je bude možné do 5. května 2023.

4.5.2022 - V Brně se podařilo zachránit mohutný jerlín před vykácením
(Děti Země) - Děti Země ve vynuceném řízení uspěly

4.5.2022 - Zelení energetici sa ohradili proti zmenám v programe Zelená domácnostiam
Žiar nad Hronom (Thermosolar) -

4.5.2022 - Vrchol kůrovcové kalamity je možná za námi
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Chladnější a deštivější počasí roku 2021 pomohlo lesům v boji s lýkožrouty. Výrazně studenější jaro mělo významně negativní dopad na průběh letové aktivity i rychlost vývoje podkorního hmyzu. Díky tomu meziročně poklesl objem poškození lesů asi o třetinu, z 19,8 mil. m3 na 13,8 mil. m3. Aktuální kůrovcová kalamita kulminovala v roce 2020. Nyní začíná pomalu ustupovat.
V roce 2021 bylo evidováno téměř 9,5 mil. m3 vytěženého smrkového kůrovcového dříví, což představuje první meziroční pokles po osmi letech (od roku 2012) permanentního nárůstu. Stále se však jedná o vysoce kalamitní objemy. Oproti roku 2020, kdy bylo evidováno cca 14,9 mil. m3 kůrovcového dříví, se jedná o pokles ve výši cca 5,4 mil. m3. V roce 2019 bylo evidováno cca 14,5 mil. m3 a v roce 2018 cca 8,4 mil. m3.


4.5.2022 - Praha letos otevře nejvíce nových úseků cyklotras v historii. Naváže tak na rozsáhlé loňské investice
PRAHA (Hl. město Praha) - Loňský rok potvrdil rekordní nárůst počtu lidí, kteří jezdí Prahou na kole. Bicykly používají podle statistik lidé stále více nejen pro volný čas, ale i na jízdy do práce. Praha proto bude letos pokračovat s výraznými investičními aktivitami při vytváření příznivých podmínek pro cyklisty. Zprovoznit by se mělo 16 nových úseků cyklistických tras. Celkem Praha od roku 2019 investovala do rozvíjení cyklistické infrastruktury více než jednu miliardu korun, pro letošní rok je vyčleněno 245 milionů korun.

4.5.2022 - Ústecký kraj není přípraven na transformaci
Praha (International Sustainable Finance Centre) - Ústecký kraj je hlavním těžařským regionem České republiky, a bude tak výrazně ovlivněn přechodem na klimaticky neutrální ekonomiku. Plánované ukončení těžby uhlí a odklon od silně znečišťujícího průmyslu bude mít dalekosáhlé důsledky pro ekonomiku uhelných regionů – redukce pracovních míst, snížení příjmů i celkové produkce. Evropská unie uvolnila na prevenci dopadů nemalé prostředky, které jsou určené primárně na investice do malých a středních podniků (MSP), nevládních organizací a obcí. Studie International Sustainable Finance Centre (ISFC) mapuje připravenost regionu na tuto zásadní změnu i na čerpání fondů EU.

3.5.2022 - Pulci Víta Lukáše se stali Fotografií roku šestého ročníku Czech Nature Photo
PRAHA (Czech Press Photo) - V konkurenci 250 účastníků, kteří zaslali téměř 2300 fotografií, se stal Fotografií roku snímek s názvem Pulci. Její autor Vít Lukáš není v soutěži nováčkem, v předchozích letech byl již několikrát oceněn. Fotografie získala první místo v kategorii Cena za nejlepší fotografii české přírody a také ji vybrali čtenáři magazínu Lidé a Země. Již druhým rokem vedle profesionálů soutěží žáci a studenti, kterých se letos přihlásilo 272 a kteří zaslali téměř 1500 snímků. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre 3. května. Výstava více než stovky oceněných a vybraných snímků Czech Nature Photo bude pro veřejnost otevřena od 4. května až do 4. září.

3.5.2022 - Podpora zateplování a solárních panelů sníží závislost na plynu, musí však být dostupná všem, shoduje se veřejnost s experty
PRAHA (Hnutí DUHA) - Preference Čechů a Češek v oblasti řešení náhrady ruského plynu se shodují se skutečnými možnostmi, které Česko má a které by měl stát provést. Jedná se o zajištění dodávek plynu z jiných zdrojů, rychlé zateplování domů a instalaci fotovoltaických panelů. Klíčové je však zajistit, aby svoje domovy mohly fosilní závislost zbavit i chudší rodiny a aby jim stát poskytl přímou pomoc se zvládnutím cenových šoků. Na setkání s novináři a novinářkami dnes výsledky výzkumů a analýz představila expertka ze společnosti Ember a odborníci Hnutí DUHA.

3.5.2022 - Podle Evropské komise se musí zemědělské dotace v ČR změnit. Nejsou dostatečně zelené
BRUSEL (Hnutí DUHA) - Evropská komise zaslala své oficiální připomínky k vládnímu návrhu Strategického plánu Společné zemědělské politiky, ve kterých trvá na zvýšení českých ekologických ambicí. Změny provedené ministrem Nekulou v lednu nebyly dle jejího názoru dostatečné. Potvrzuje tak i názor ekologických organizací, které dlouhodobě upozorňují na to, že návrh zemědělských dotací zásadní problémy krajiny a půdy nevyřeší. [1] Ministerstvo zemědělství musí nyní na připomínky zareagovat a Strategický plán podle nich upravit.

3.5.2022 - Zachránit krkonošské louky pomáhají dotace
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor. Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.

3.5.2022 - Ministerstvo zemědělství zveřejnilo připomínky Evropské komise ke Strategickému plánu SZP
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství dnes, po včerejším úvodním jednání s Evropskou komisí (EK), zveřejnilo plné znění připomínek, které obdrželo k návrhu Strategického plánu společné zemědělské politiky (SZP) na roky 2023–2027. Komise požaduje více se zaměřit na obnovitelné zdroje energie a doporučuje vyšší ambice zejména v oblasti ochrany životního prostředí.

2.5.2022 - Ruský plyn je sranec, chcem OZE ranec” zaznělo od studentů před Úřadem vlády
PRAHA (Fridays for Future ČR) - Několik studentů z klimatického hnutí Fridays for Future se v pondělí sešlo s ukrajinskými klimatickými aktivistkami před Úřadem vlády. Přečetli vládě výzvu “Chcem OZE ranec”, ve které vyzývají k urychlení snah o zbavení se závislosti na ruském plynu, a to primárně prostřednictvím využívání potenciálu energetických úspor a potenciálu obnovitelných zdrojů.

2.5.2022 - Nebezpečné dobrodružství skupiny netopýrů z Plzeňska je u konce
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Dne 30.4.2022 vypustili pracovníci záchranné stanice DESOP Plzeň a České společnosti pro ochranu netopýrů zpět do přírody 45 zachráněných netopýrů rezavých. Jednalo se o zvířata z  Plzeňska, která na podzim omylem zalétla do soukromého bytu, kde shodou okolností na delší dobu uvízla. Díky spolupráci správce budovy, záchranné stanice v Plzni a ČESON se po zimě strávené v umělém zimovišti podařilo tyto výkonné lovce hmyzu navrátit do volnosti.

2.5.2022 - Vydejte se v sobotu 7. května na Den otevřených dveří v Třeboňské záchranné stanici
Třeboň (Český nadační fond pro vydru) -

2.5.2022 - Uzavření boubínského pralesa je národní tragédií způsobenou ochranáři
Čkyně (Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.) - Turistická stezka kolem oploceného jádra NPR Boubínský prales je uzavřena pro nebezpečí pádu stojících suchých stromů. Stalo se tak v důsledku naivních rozhodnutí Správy NP a CHKO Šumava s ideologickou podporou některých vědců, Hnutí Duha a dalších.

2.5.2022 - Dobrovolníci dnes odstranili další černé skládky v rezervaci velkých kopytníků a jejím okolí
Praha (Česká krajina) -

1.5.2022 - SIEA spúšťa Zelenú domácnostiam III - pokračovanie poukážok na OZE
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

29.4.2022 - Retenční nádrže v centru pojmou až 200 kubíků vody
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) -

29.4.2022 - MPO vydalo krizové opatření, které umožní naplnění zásobníků na 80 procent
PRAHA (MPO ČR) - V návaznosti na aktuální vývoj na trhu s plynem vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu krizové opatření, které umožní naplnění tuzemských plynových zásobníků před příští zimou alespoň na 80 procent. Ve středu 27. dubna opatření odsouhlasila také vláda.

29.4.2022 - Dopravu budoucnosti řídí data. Praha využívá nejmodernější nástroje pro lepší průjezdnost městem
PRAHA (Hl. město Praha) - Velká města se dlouhodobě potýkají s růstem automobilové dopravy. Nejinak je tomu v Praze. Zajistit řidičům hladký průjezd městem je proto stále větší výzvou. Řešením je kromě intenzivních investic do dopravní infrastruktury také řízení dopravy na základě dat a chytrých technologií. Hlavní město a jeho organizace proto už teď pro řízení dopravy využívají data z městských platforem Golemio a Pragozor, navigačních aplikací nebo monitorují dopravu pomocí senzorů a lokačních zařízení. Pracuje také s počítačovým modelováním dopravních situací.

28.4.2022 - I sníh je pod drobnohledem ochranářů
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Zaměstnanci Správy KRNAP již několik desetiletí provádí pravidelný monitoring sněhové pokrývky na trvalých plochách a transektech ve vrcholových partiích Krkonoš. Na rozdíl od Horské služby nevyhodnocují potenciální rizika pádu lavin spočívající v identifikaci nestabilních sněhových vrstev, ale zaměřují se především na fyzikální parametry sněhové pokrývky, mezi které kromě její výšky, teploty, tvrdosti, velikosti a typu sněhových krystalů patří zejména hustota a výpočet vodní hodnoty sněhu.

28.4.2022 - Hlasovat o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých z Tchaj-wanu je od dnešního dne možné přímo na Portálu Pražana
PRAHA (Hl. město Praha) - Zapojit se do hlasování o českých přezdívkách páru luskounů krátkoocasých, samičky Run Hou Tang a samečka Guo Bao, se může úplně každý prostřednictvím Portálu Pražana. K přihlášení do Portálu stačí mít k dispozici přihlašovací údaje do státní Identity občana, Bankovní identity, nebo datové schránky. Luskouni do Prahy přicestovali z Tchaj-wanu teprve nedávno, a to jako důkaz partnerství mezi hlavními městy Tchaj-pej a Prahou. Veřejnost se s nimi bude moci seznámit už 15. května v Zoo Praha.

28.4.2022 - Praha připravila komunikační kampaň pro širokou veřejnost k představení Metropolitního plánu
PRAHA (Hl. město Praha) - Hlavní město je ve finální fázi příprav Metropolitního plánu – nového územního plánu Prahy, který určí, jak se bude hlavní město v příštím desetiletí rozvíjet. Zároveň připravil Magistrát hl. m. Prahy informační kampaň, která má za cíl srozumitelnou a odlehčenou formou představit Pražanům základní principy chystaného dokumentu a rozšířit o něm povědomí. Její vizuální podobu zpracovalo grafické studio 20YY Designers. Součástí komunikace jsou i videa, která pocházejí z dílny NICE.film.

27.4.2022 - Tři mladé zubry z Francie vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků u Milovic
Praha (Česká krajina) -

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 896 | Další