ecomonitor.cz
verze pro tisk
29.6.2022 - Dětem vadí málo sněhu a přály by si více zeleně
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) -

29.6.2022 - Rekordní Ukliďme Česko
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

29.6.2022 - Výsledky studie o jezu u Děčína jsou známé, chybí ale obsah
(Děti Země) - Ministr Kupka šíří spekulace, že bahnité náplavy na Labi lze kompenzovat

29.6.2022 - Air Products postaví první rotterdamskou vodíkovou plnicí stanici pro nákladní automobily
Praha (Air Products) -

28.6.2022 - Praha startuje kontaktní kampaň mezi občany ohledně třídění bioodpadů
Praha (meneodpadu.cz ) - Praha rozšiřuje projekt třídění bioodpadů. Ten je navíc nově bezplatný. Zásadní pro jeho úspěch bude i nevšední propagace mezi občany. Ta právě startuje. Jde o kontaktní kampaň, kdy odborníci ve spolupráci s pražským magistrátem navštěvují domácnosti a vysvětlují výhody třídění bioodpadů. První návštěvy již proběhly napříč celou metropolí.

27.6.2022 - Začínají prázdniny – připomeňme si základní pravidla Krkonošského národního parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehké území.

27.6.2022 - Promarněná šance. Ekologické organizace kritizují mizivé investice do biodiverzity z Národního plánu obnovy
PRAHA (Hnutí DUHA) - Na méně než jedno procento odhadují experti z konsorcia ekologických organizací investice do biodiverzity z Národních plánů obnovy v devíti středo- a východoevropských zemí. Přestože evropský nástroj pro obnovu a odolnost měl být především “zelený”, v některých zemích jsou z něj financovány přírodě škodlivé projekty. Jinde jde spíše o konkrétní nastavení dotací, které navzdory proklamacím či dobrým úmyslům nevedou k posílení biodiverzity.

27.6.2022 - Startuje celostátní projekt na záchranu květnatých luk
Praha (Český svaz ochránců přírody) -

24.6.2022 - Výsledky anket „Ropák 2021“ a „Zelená perla 2021“
BRNO (Děti Země) - Ropáka 2021 získal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec Richard Brabec a Zelenou perlu 2021 místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie Pynelopi Cimprichová. Rozhodlo o tom 81 členů Komise z 96.

24.6.2022 - Do práce na kole už po osmé
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Skončil 12. ročník kampaně Do práce na kole, do které se Kopřivnice zapojila už po osmé. Pod Kopřivnicí jezdilo 29 organizací a zítra dopoledne v rámci akce Run Tour proběhne před Muzeem nákladních automobilů Tatra vyhodnocení nejaktivnějších týmů a jednotlivců.

24.6.2022 - Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021
HODONÍN/BŘECLAV (ČHMÚ) - Dnes, rok od výskytu ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021, vychází mezinárodní hodnotící zpráva, která do detailu shrnuje informace získané průzkumem v terénu a další upřesněné poznatky o samotném tornádu včetně podrobného pohledu na jednotlivé úseky postupu tornáda.

24.6.2022 - Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojují síly a zvýhodňují vzájemné výpůjčky
ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRNO (Autonapůl, družstvo, GoDrive carsharing) - Českobudějovičtí sdílníci získají auta v osmi dalších městech, lidé z Autonapůl větší flotilu v jihočeské metropoli

23.6.2022 - CO2 liga, celoroční školní program o ochraně klimatu, úspěšně zakončil dvanáctý ročník
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) -

23.6.2022 - Bouřky hlídá v ČHMÚ také nová Konvektivní skupina
PRAHA (ČHMÚ) - V průběhu loňské letní sezóny začala vznikat v rámci ČHMÚ odborná Konvektivní skupina (KOS). Od 1. května tohoto roku funguje v operativním režimu a zkvalitňuje tak služby v oblasti předpovědi konvektivních jevů, tedy bouřek a jejich extrémních projevů.

23.6.2022 - Novinářská cena 2021 zná své vítěze
PRAHA (Nadace OSF) - Nadace OSF udělila již po dvanácté novinářské ceny. Ocenění v celkem čtrnácti kategoriích převzalo 23.června večer na slavnostním udílení v prostorách Jatka78 deset českých novinářů a novinářek a čtyři novinářské týmy. Do soutěže Novinářská cena 2021 bylo přihlášeno 654 příspěvků. Vedle zavedených redakcí se do finále probojovaly i příspěvky z menších regionálních titulů. Poroty navíc vyhlásily jedno zvláštní ocenění.

22.6.2022 - Léto s Brontosaurem originálně spojuje dobrovolnictví, dobrodružství a seberozvoj
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Letní program Hnutí Brontosaurus umožní účastníkům propojit pomoc životnímu prostředí, seberozvojové aktivity a dobrodružné zážitky. Jeho jednotlivé akce slibují široký tematický záběr i otevřenost zájemcům různých časových možností.

22.6.2022 - Nový zákon EU zajistí obnovu poničených ekosystémů. Profitovat z něj bude příroda i člověk
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Evropská komise dnes po několika odkladech zveřejnila očekávaný zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law). Jedná se o zásadní milník v ochraně přírody, první svého druhu. Zákon prostřednictvím závazných cílů v zemích EU zajistí obnovu poničených ekosystémů, jako jsou rašeliniště, řeky, mokřady či lesy. Ty jsou životně důležité jak pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu, tak pro člověka. Organizace Česká společnost ornitologická (ČSO) a WWF střední a východní Evropa (WWF-CEE) vítají zveřejnění zákona a jsou připravené maximálně pomoci Ministerstvu životního prostředí ČR s procesem i následnou implementací. Zároveň k tématu zákona o obnově přírody připravují na říjen mezinárodní konferenci v Praze.

22.6.2022 - Zelená dohoda: průkopnické návrhy na obnovu evropské přírody do roku 2050 a snížení používání pesticidů na polovinu do roku 2030 (Green Deal: pioneering proposals to restore Europe's nature by 2050 and halve pesticide use by 2030)
BRUSEL (Evropská komise) - Today, the Commission adopted pioneering proposals to restore damaged ecosystems and bring nature back across Europe, from agricultural land and seas, to forests and urban environments. The Commission also proposes to reduce the use and risk of chemical pesticides by 50% by 2030. These are the flagship legislative proposals to follow the Biodiversity and Farm to Fork Strategies, and will help ensure the resilience and security of food supply in the EU and across the world.

22.6.2022 - EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik
BRUSEL/PRAHA (Hnutí DUHA) - Největší bruselské environmentální a sociální organizace píší před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik.

22.6.2022 - Česká republika schválila dotace pro rybáře do roku 2029 jako první v Evropě. Zaměří se na rozvoj moderní akvakultury
PRAHA (MZe ČR) - Jednu miliardu korun získají rybáři prostřednictvím nového Operačního programu Rybářství (OP Rybářství) do roku 2029. Peníze jsou určeny na podporu udržitelné akvakultury, posílení konkurenceschopnosti a odolnosti sektoru. Program v oblasti rybolovu a akvakultury schválila Evropská komise České republice jako prvnímu členskému státu EU.

22.6.2022 - Ropákem se může stát Brabec, Toman nebo poslanec Kott
(Děti Země) - Rezorty životního prostředí i zemědělství selhávaly při ochraně veřejných zájmů

22.6.2022 - Za výjimky z limitů na ochranu ovzduší nominace na Ropáka
(Děti Země) - Za Pardubický kraj nominován ředitel Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové

22.6.2022 - Za nezákonné držení vzácných živočichů nominace na Ropáka
(Děti Země) - Za Plzeňský kraj může titul získat myslivec Bohumil Mach

22.6.2022 - BASF vybuduje závod na recyklaci baterií elektromobilů
Praha (BASF ČR) - Roční kapacita závodu v německém Schwarzheide bude činit 15 000 tun zpracovaných baterií elektromobilů a výrobního odpadu. Baterie s ukončenou životností budou sloužit jako surovina pro výrobu aktivních katodových materiálů pro nové baterie, což umožní snížení emisí CO2.

22.6.2022 - Europoslanci schválili další část balíčku Fit for 55. Přinese snížení závislosti na fosilních palivech i finanční pomoc domácnostem
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Europoslanci dnes schválili druhou část klimatického balíčku Fit for 55. Jeho součástí je nový fond na pomoc lidem, kteří mají problém s drahými energiemi, férové nacenění znečištění a rychlejší dekarbonizace ekonomiky. Podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) je zásadní pozitivní změnou posun od velkých centralizovaných systémů k menším a transparentnějším řešením dodávek energií.

21.6.2022 - Na Ropáka jsou za Ústecký kraj navrženy dvě osoby
(Děti Země) - Důvodem je snaha postavit šest velkých hal u Modlan a podpora výstavby jezu u Děčína

21.6.2022 - Za rušení železniční dopravy a za D3 nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli radní středočeské hejtmanky Petr Borecký a poslanec Martin Kupka

21.6.2022 - Za betonování Lipenska a za spalovnu nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli starosta Horní Plané a šéf budějovické teplárny a spalovny odpadů

21.6.2022 - Na Ropáka jsou za Jihomoravský kraj navrženy dvě osoby
(Děti Země) - Titul může získat šéf Povodí Moravy nebo šéf lesního závodu Židlochovice

20.6.2022 - 6 nápadů jak zchladit horká města
PRAHA (Strana zelených) - Letní vedra, jako to které zažíváme v těchto dnech, nás dostihnou nejčastěji právě ve městech. Statistiky nedávají naději, že by to do budoucna mělo být lepší a jednom z důležitých úkolů měst je zmírňovat negativní vliv horka na své občany. Zeleň a voda ve městech není jen pro to, abychom to v nich měli „hezčí“. Jsou zde proto, abychom zde vůbec mohli žít. Podívejte se na konkrétní návrhy Zelených, jak zchladit horká města.

20.6.2022 - Veronika Vrecionová: Zákaz spalovacích motorů odmítáme, měl by negativní dopad na občany i celou ekonomiku
BRUSEL (ODS) - Občanští demokraté zásadně odmítají kroky směřující k zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Direktivní podpora elektromobility k nezávislosti na ropě z Ruska nepovede. Návrh na svých jednáních ještě projedná Rada EU a Evropská komise.

17.6.2022 - Studenti nešli do školy. Na stávce za klima vyzvali vládu k řešení klimatické krize a spravedlivé transformaci
PRAHA (Fridays for Future ČR) - V Praze na Malostranském náměstí se v pátek v brzkém odpoledni sešlo několik desítek studentů na stávce za klima. Připojili se tak ke stávkám, které proběhly po celé východní Evropě. Podle středoškoláků vlády nedělají dostatek a ignorují hrozby, které klimatická krize představuje.

17.6.2022 - Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) -

16.6.2022 - Jana Plamínková se stala novou náměstkyní primátora hl. m. Prahy
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek zvolilo Janu Plamínkovou novou náměstkyní primátora hl. m. Prahy. Nahradí v Radě hl. m. Prahy Petra Hlubučka, který na svou pozici rezignoval. Jana Plamínková je v současnosti starostkou městské části Praha-Slivenec a patří mezi zakládající členy pražské organizace STAN. V minulém volebním období již zastávala pozici pražské radní pro životní prostředí, technickou vybavenost a infrastrukturu.

16.6.2022 - Oficiální návštěva Konference předsedů Evropského parlamentu v Praze
PRAHA (EU2022.CZ) - Vláda České republiky přivítala předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu společně s předsedy jednotlivých politických skupin této instituce. Jednalo se o první akci konanou pod hlavičkou českého předsednictví.

16.6.2022 - Lidovci představili své kandidáty do letošních voleb do Senátu
PRAHA (KDU-ČSL) - V Poslanecké sněmovně proběhla tisková konference, na které byli představeni lidovečtí kandidáti do Senátu. Znovu do senátorského křesla chtějí usednout čtyři lidovečtí senátoři, zbytek kandidátů se do boje o Senát chystá poprvé. Lidovci jdou do voleb s celkem 11 kandidáty, z nichž 7 bude kandidovat v koalici SPOLU s ODS a TOP09.

16.6.2022 - Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu! Pomůžete tím přírodě!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti invazivnímu druhu – lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

16.6.2022 - Poukážky na slnečné kolektory sú opäť dosiahnuteľné
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

16.6.2022 - Tornádo 13. 6. 2022 Předběžné zhodnocení terénního šetření v obci Lanžhot
LANŽHOT (ČHMÚ) - Terénní průzkum dopoledne 14. 6. 2022 v obci Lanžhot probíhal kvůli potvrzení či vyvrácení výskytu tornáda. Při průzkumu na místě se odborníci zaměřovali především na rozsah a typ poškození budov a způsob poničení vegetace. Bylo také potřeba zmapovat identifikované škody v oblasti. Jednak proto, abychom mohli přibližně stanovit délku trasy, kde se tornádo vyskytovalo, a také kvůli odhadu intenzity tornáda pro určení přibližné rychlosti proudění vzduchu.

16.6.2022 - Jak účinně zadržet vodu v krajině? Kraj pořádá na Frýdlantsku exkurzi
JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecký kraj) - Exkurzi na téma zlepšení vodního režimu na zemědělských pozemcích pořádá Liberecký kraj příší úterý na Frýdlantsku. V jejím rámci bude vybagrována nová tůň a představí se různé způsoby nakládání s vodou.

16.6.2022 - Vyzýváme Zdeňka Hřiba i Adama Scheinherra z důvodu největší korupční kauzy v historii Prahy k okamžité rezignaci
PRAHA (ODS Praha) - Pražská ODS dnes vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) i jeho náměstka a radního pro dopravu Adama Scheinherra (PRAHA SOBĚ) k rezignaci. Důvodem je korupční kauza na Dopravním podniku (DPP), kvůli které už rezignoval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Primátor Hřib i náměstek Scheinherr, který je navíc předsedou dozorčí rady DPP, o korupčních praktikách věděli, ale neudělali nic pro to, aby vyvádění peněz z městské firmy zastavili. Za současný stav, kdy jsme svědky největší korupční kauzy v historii Prahy, mají jednoznačně minimálně politickou odpovědnost. I když se snaží tvrdit opak.

16.6.2022 - Podhůří Krkonoš láká na roubenky, sklárnu, pivní lázně i duté perle
JILEMNICE (Liberecký kraj) - Města, vesnice, výhledy na vrcholky hor a pod nimi svěže zelená pole a kvetoucí krajina. Vrcholky nejvyšších českých hor, Krkonoš, jsou turisty velmi oblíbené. Mnoho zajímavého lze ale spatřit a zažít i v jejich podhůří.

16.6.2022 - Minulé vlády zanedbaly ochranu vod a neřešily plýtvání energiemi ve veřejných budovách, potvrdila zpráva NKÚ. Piráti nabízejí řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Závažná pochybení ministerstev zdravotnictví, zemědělství a životního prostředí v období Babišovy vlády odhaluje Výroční zpráva NKÚ za rok 2021, kterou dnes projednal Senát. Poslankyně Klára Kocmanová, senátor Lukáš Wagenknecht a kandidátka do Senátu Dana Balcarová za Piráty proto apelují na řešení dlouho zanedbávaných oblastí. Mezi ně patří účinná opatření ke zlepšení jakosti podzemních a povrchových vod i právní úprava pro zmírnění sucha a nedostatku vody. Předchozí vlády nedokázaly v minulých letech zastavit ani plýtvání energií ve veřejných budovách.

15.6.2022 - Klima jako přívěšek energetické bezpečnosti, vláda zveřejnila priority pro předsednictví EU
PRAHA (Klimatická koalice) - Dnes zveřejněné české priority pro předsednictví v Radě EU [1] staví proti sobě agendu snižování emisí a energetické bezpečnosti. Vláda staví do popředí krátkodobý cíl zbavení se závislosti na ruských fosilních palivech. V této souvislosti se chce české předsednictví zaměřit primárně na balík REPowerEU připravený v reakci na únorový útok Ruska na Ukrajinu. Prioritizuje z něj ale rozvoj fosilní infrastruktury, zatímco řešení, která už jsou připravena v rámci legislativních návrhů, jako je posilování obnovitelných zdrojů a úspor energie, ponechává až na druhém místě. Při důrazu na urgenci energetické krize pak působí zcela paradoxně snaha nabídnout jako bezpečnostní a klimatické řešení i jadernou energetiku. Klimatickou legislativu Fit for 55 sice dokument zmiňuje, uvádí ale, že prioritou českého předsednictví bude hlavně odchod od ruských fosilních paliv.

15.6.2022 - Vláda představila základní priority českého předsednictví Evropské unie. Zelená energetika k nim patří
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes představila rámcové priority českého předsednictví. Ty bylo nutné oproti původní představě významně přehodnotit kvůli ruské agresi na Ukrajině. Proto se týkají především bezpečnosti Evropy. Patří mezi ně řešení uprchlické krize, energetika nebo strategická odolnost evropské ekonomiky. Zacílení na bezpečnost vynucené ruskou agresí ale neznamená, že jsou opomenuty agendy spojené s ochranou životního prostředí, digitalizací nebo posilováním ekonomiky. Česká republika převezme po Francii předsednictví v Radě Evropské unie 1. července.

15.6.2022 - Kam poteče 30 miliard v zemědělské krajině? Návrhy MZe na řešení připomínek Evropské komise k zemědělským dotacím jsou slabé
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, SPP Čmelák a WWF Central and Eastern Europe) - Ministerstvo zemědělství po opakovaných výzvách konečně zaslalo nevládním organizacím návrh změn ekoschémat pro blížící se jednání s Evropskou komisí (EK). Ekoschémata jsou dobrovolná opatření, která zemědělcům z dotačního systému Společné zemědělské politiky mají poskytnout finanční příspěvek za lepší péči o krajinu. Pokud se ale budou řídit podle tohoto návrhu MZe, stav naší krajiny se příliš nezlepší. Dostatečně nepřispějí ani k ochraně půdy a vody, ani ke zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým změnám, ani k podpoře rozmanitosti druhů. MZe se navíc ještě ani nedohodlo o podobě dokumentu a ministr Zdeněk Nekula už uvažuje, jak některá zásadní ekologická opatření odsunout. Kam tedy potečou všechny miliardy?

15.6.2022 - Cesta k energetické bezpečnosti vede přes úsporné budovy. Bez podpory vlády na ně ale nedosáhne dostatek domácností.
Praha (Budovy21) -

14.6.2022 - Veřejnost může připomínkovat zásady regulace bolševníku velkolepého a pajasanu žláznatého
PRAHA (MŽP ČR) - Pro značně rozšířené invazní nepůvodní druhy v ČR budou podle nové legislativy platné od počátku letošního roku nyní postupně vznikat tzv. zásady regulace. Ty stanoví priority a postup pro omezení rozšíření těchto druhů a jejich dopadů na biologickou rozmanitost, související ekosystémové služby a případně na lidské zdraví nebo hospodářství. Ministerstvo životního prostředí připravilo premiérový návrh zásad regulace pro bolševník velkolepý a pajasan žláznatý, které jsou k dispozici k připomínkám veřejnosti na úřední desce MŽP.

14.6.2022 - Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října.

14.6.2022 - V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu
PRAHA (MŽP ČR a SPÚ) - Zástupci Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí dnes podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu a Ministerstva životního prostředí o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu, adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 899 | Další

Online diskuse
29.6.2022 - Dětem vadí málo sněhu a přály by si více zeleně
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) -

29.6.2022 - Rekordní Ukliďme Česko
Brno (Ukliďme Česko z.s.) -

29.6.2022 - Výsledky studie o jezu u Děčína jsou známé, chybí ale obsah
(Děti Země) - Ministr Kupka šíří spekulace, že bahnité náplavy na Labi lze kompenzovat

29.6.2022 - Air Products postaví první rotterdamskou vodíkovou plnicí stanici pro nákladní automobily
Praha (Air Products) -

28.6.2022 - Praha startuje kontaktní kampaň mezi občany ohledně třídění bioodpadů
Praha (meneodpadu.cz ) - Praha rozšiřuje projekt třídění bioodpadů. Ten je navíc nově bezplatný. Zásadní pro jeho úspěch bude i nevšední propagace mezi občany. Ta právě startuje. Jde o kontaktní kampaň, kdy odborníci ve spolupráci s pražským magistrátem navštěvují domácnosti a vysvětlují výhody třídění bioodpadů. První návštěvy již proběhly napříč celou metropolí.

27.6.2022 - Začínají prázdniny – připomeňme si základní pravidla Krkonošského národního parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehké území.

27.6.2022 - Promarněná šance. Ekologické organizace kritizují mizivé investice do biodiverzity z Národního plánu obnovy
PRAHA (Hnutí DUHA) - Na méně než jedno procento odhadují experti z konsorcia ekologických organizací investice do biodiverzity z Národních plánů obnovy v devíti středo- a východoevropských zemí. Přestože evropský nástroj pro obnovu a odolnost měl být především “zelený”, v některých zemích jsou z něj financovány přírodě škodlivé projekty. Jinde jde spíše o konkrétní nastavení dotací, které navzdory proklamacím či dobrým úmyslům nevedou k posílení biodiverzity.

27.6.2022 - Startuje celostátní projekt na záchranu květnatých luk
Praha (Český svaz ochránců přírody) -

24.6.2022 - Výsledky anket „Ropák 2021“ a „Zelená perla 2021“
BRNO (Děti Země) - Ropáka 2021 získal bývalý ministr životního prostředí a současný poslanec Richard Brabec a Zelenou perlu 2021 místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie Pynelopi Cimprichová. Rozhodlo o tom 81 členů Komise z 96.

24.6.2022 - Do práce na kole už po osmé
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Skončil 12. ročník kampaně Do práce na kole, do které se Kopřivnice zapojila už po osmé. Pod Kopřivnicí jezdilo 29 organizací a zítra dopoledne v rámci akce Run Tour proběhne před Muzeem nákladních automobilů Tatra vyhodnocení nejaktivnějších týmů a jednotlivců.

24.6.2022 - Hodnocení dopadů ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021
HODONÍN/BŘECLAV (ČHMÚ) - Dnes, rok od výskytu ničivého tornáda na jihovýchodě Moravy 24. 6. 2021, vychází mezinárodní hodnotící zpráva, která do detailu shrnuje informace získané průzkumem v terénu a další upřesněné poznatky o samotném tornádu včetně podrobného pohledu na jednotlivé úseky postupu tornáda.

24.6.2022 - Carsharingy GoDrive a Autonapůl spojují síly a zvýhodňují vzájemné výpůjčky
ČESKÉ BUDĚJOVICE/BRNO (Autonapůl, družstvo, GoDrive carsharing) - Českobudějovičtí sdílníci získají auta v osmi dalších městech, lidé z Autonapůl větší flotilu v jihočeské metropoli

23.6.2022 - CO2 liga, celoroční školní program o ochraně klimatu, úspěšně zakončil dvanáctý ročník
Hostětín (ZO ČSOP Veronica) -

23.6.2022 - Bouřky hlídá v ČHMÚ také nová Konvektivní skupina
PRAHA (ČHMÚ) - V průběhu loňské letní sezóny začala vznikat v rámci ČHMÚ odborná Konvektivní skupina (KOS). Od 1. května tohoto roku funguje v operativním režimu a zkvalitňuje tak služby v oblasti předpovědi konvektivních jevů, tedy bouřek a jejich extrémních projevů.

23.6.2022 - Novinářská cena 2021 zná své vítěze
PRAHA (Nadace OSF) - Nadace OSF udělila již po dvanácté novinářské ceny. Ocenění v celkem čtrnácti kategoriích převzalo 23.června večer na slavnostním udílení v prostorách Jatka78 deset českých novinářů a novinářek a čtyři novinářské týmy. Do soutěže Novinářská cena 2021 bylo přihlášeno 654 příspěvků. Vedle zavedených redakcí se do finále probojovaly i příspěvky z menších regionálních titulů. Poroty navíc vyhlásily jedno zvláštní ocenění.

22.6.2022 - Léto s Brontosaurem originálně spojuje dobrovolnictví, dobrodružství a seberozvoj
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Letní program Hnutí Brontosaurus umožní účastníkům propojit pomoc životnímu prostředí, seberozvojové aktivity a dobrodružné zážitky. Jeho jednotlivé akce slibují široký tematický záběr i otevřenost zájemcům různých časových možností.

22.6.2022 - Nový zákon EU zajistí obnovu poničených ekosystémů. Profitovat z něj bude příroda i člověk
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Evropská komise dnes po několika odkladech zveřejnila očekávaný zákon o obnově přírody (Nature Restoration Law). Jedná se o zásadní milník v ochraně přírody, první svého druhu. Zákon prostřednictvím závazných cílů v zemích EU zajistí obnovu poničených ekosystémů, jako jsou rašeliniště, řeky, mokřady či lesy. Ty jsou životně důležité jak pro biologickou rozmanitost a zmírnění a přizpůsobení se změně klimatu, tak pro člověka. Organizace Česká společnost ornitologická (ČSO) a WWF střední a východní Evropa (WWF-CEE) vítají zveřejnění zákona a jsou připravené maximálně pomoci Ministerstvu životního prostředí ČR s procesem i následnou implementací. Zároveň k tématu zákona o obnově přírody připravují na říjen mezinárodní konferenci v Praze.

22.6.2022 - Zelená dohoda: průkopnické návrhy na obnovu evropské přírody do roku 2050 a snížení používání pesticidů na polovinu do roku 2030 (Green Deal: pioneering proposals to restore Europe's nature by 2050 and halve pesticide use by 2030)
BRUSEL (Evropská komise) - Today, the Commission adopted pioneering proposals to restore damaged ecosystems and bring nature back across Europe, from agricultural land and seas, to forests and urban environments. The Commission also proposes to reduce the use and risk of chemical pesticides by 50% by 2030. These are the flagship legislative proposals to follow the Biodiversity and Farm to Fork Strategies, and will help ensure the resilience and security of food supply in the EU and across the world.

22.6.2022 - EU organizace píší českému premiérovi: hlavním úkolem českého předsednictví bude sociální rozměr klimatických politik
BRUSEL/PRAHA (Hnutí DUHA) - Největší bruselské environmentální a sociální organizace píší před zahájením českého předsednictví v Radě EU premiéru Fialovi: naším hlavním úkolem bude podle nich silný sociální rozměr klimatických politik.

22.6.2022 - Česká republika schválila dotace pro rybáře do roku 2029 jako první v Evropě. Zaměří se na rozvoj moderní akvakultury
PRAHA (MZe ČR) - Jednu miliardu korun získají rybáři prostřednictvím nového Operačního programu Rybářství (OP Rybářství) do roku 2029. Peníze jsou určeny na podporu udržitelné akvakultury, posílení konkurenceschopnosti a odolnosti sektoru. Program v oblasti rybolovu a akvakultury schválila Evropská komise České republice jako prvnímu členskému státu EU.

22.6.2022 - Ropákem se může stát Brabec, Toman nebo poslanec Kott
(Děti Země) - Rezorty životního prostředí i zemědělství selhávaly při ochraně veřejných zájmů

22.6.2022 - Za výjimky z limitů na ochranu ovzduší nominace na Ropáka
(Děti Země) - Za Pardubický kraj nominován ředitel Ministerstva životního prostředí v Hradci Králové

22.6.2022 - Za nezákonné držení vzácných živočichů nominace na Ropáka
(Děti Země) - Za Plzeňský kraj může titul získat myslivec Bohumil Mach

22.6.2022 - BASF vybuduje závod na recyklaci baterií elektromobilů
Praha (BASF ČR) - Roční kapacita závodu v německém Schwarzheide bude činit 15 000 tun zpracovaných baterií elektromobilů a výrobního odpadu. Baterie s ukončenou životností budou sloužit jako surovina pro výrobu aktivních katodových materiálů pro nové baterie, což umožní snížení emisí CO2.

22.6.2022 - Europoslanci schválili další část balíčku Fit for 55. Přinese snížení závislosti na fosilních palivech i finanční pomoc domácnostem
BRUSEL (Česká pirátská strana) - Europoslanci dnes schválili druhou část klimatického balíčku Fit for 55. Jeho součástí je nový fond na pomoc lidem, kteří mají problém s drahými energiemi, férové nacenění znečištění a rychlejší dekarbonizace ekonomiky. Podle europoslance Mikuláše Peksy (Piráti) je zásadní pozitivní změnou posun od velkých centralizovaných systémů k menším a transparentnějším řešením dodávek energií.

21.6.2022 - Na Ropáka jsou za Ústecký kraj navrženy dvě osoby
(Děti Země) - Důvodem je snaha postavit šest velkých hal u Modlan a podpora výstavby jezu u Děčína

21.6.2022 - Za rušení železniční dopravy a za D3 nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli radní středočeské hejtmanky Petr Borecký a poslanec Martin Kupka

21.6.2022 - Za betonování Lipenska a za spalovnu nominace na Ropáka
(Děti Země) - Navrženi byli starosta Horní Plané a šéf budějovické teplárny a spalovny odpadů

21.6.2022 - Na Ropáka jsou za Jihomoravský kraj navrženy dvě osoby
(Děti Země) - Titul může získat šéf Povodí Moravy nebo šéf lesního závodu Židlochovice

20.6.2022 - 6 nápadů jak zchladit horká města
PRAHA (Strana zelených) - Letní vedra, jako to které zažíváme v těchto dnech, nás dostihnou nejčastěji právě ve městech. Statistiky nedávají naději, že by to do budoucna mělo být lepší a jednom z důležitých úkolů měst je zmírňovat negativní vliv horka na své občany. Zeleň a voda ve městech není jen pro to, abychom to v nich měli „hezčí“. Jsou zde proto, abychom zde vůbec mohli žít. Podívejte se na konkrétní návrhy Zelených, jak zchladit horká města.

20.6.2022 - Veronika Vrecionová: Zákaz spalovacích motorů odmítáme, měl by negativní dopad na občany i celou ekonomiku
BRUSEL (ODS) - Občanští demokraté zásadně odmítají kroky směřující k zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Direktivní podpora elektromobility k nezávislosti na ropě z Ruska nepovede. Návrh na svých jednáních ještě projedná Rada EU a Evropská komise.

17.6.2022 - Studenti nešli do školy. Na stávce za klima vyzvali vládu k řešení klimatické krize a spravedlivé transformaci
PRAHA (Fridays for Future ČR) - V Praze na Malostranském náměstí se v pátek v brzkém odpoledni sešlo několik desítek studentů na stávce za klima. Připojili se tak ke stávkám, které proběhly po celé východní Evropě. Podle středoškoláků vlády nedělají dostatek a ignorují hrozby, které klimatická krize představuje.

17.6.2022 - Střechy plzeňských škol a školek se mohou zazelenat
Plzeň (ENVIC, občanské sdružení) -

16.6.2022 - Jana Plamínková se stala novou náměstkyní primátora hl. m. Prahy
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek zvolilo Janu Plamínkovou novou náměstkyní primátora hl. m. Prahy. Nahradí v Radě hl. m. Prahy Petra Hlubučka, který na svou pozici rezignoval. Jana Plamínková je v současnosti starostkou městské části Praha-Slivenec a patří mezi zakládající členy pražské organizace STAN. V minulém volebním období již zastávala pozici pražské radní pro životní prostředí, technickou vybavenost a infrastrukturu.

16.6.2022 - Oficiální návštěva Konference předsedů Evropského parlamentu v Praze
PRAHA (EU2022.CZ) - Vláda České republiky přivítala předsedkyni Evropského parlamentu Robertu Metsolu společně s předsedy jednotlivých politických skupin této instituce. Jednalo se o první akci konanou pod hlavičkou českého předsednictví.

16.6.2022 - Lidovci představili své kandidáty do letošních voleb do Senátu
PRAHA (KDU-ČSL) - V Poslanecké sněmovně proběhla tisková konference, na které byli představeni lidovečtí kandidáti do Senátu. Znovu do senátorského křesla chtějí usednout čtyři lidovečtí senátoři, zbytek kandidátů se do boje o Senát chystá poprvé. Lidovci jdou do voleb s celkem 11 kandidáty, z nichž 7 bude kandidovat v koalici SPOLU s ODS a TOP09.

16.6.2022 - Toužíte po kytici do vázy? Natrhejte si lupinu! Pomůžete tím přírodě!
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku vyzývá k boji proti invazivnímu druhu – lupině mnoholisté. Tato krásně kvetoucí rostlina představuje pro krkonošské luční druhy značné riziko.

16.6.2022 - Poukážky na slnečné kolektory sú opäť dosiahnuteľné
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) -

16.6.2022 - Tornádo 13. 6. 2022 Předběžné zhodnocení terénního šetření v obci Lanžhot
LANŽHOT (ČHMÚ) - Terénní průzkum dopoledne 14. 6. 2022 v obci Lanžhot probíhal kvůli potvrzení či vyvrácení výskytu tornáda. Při průzkumu na místě se odborníci zaměřovali především na rozsah a typ poškození budov a způsob poničení vegetace. Bylo také potřeba zmapovat identifikované škody v oblasti. Jednak proto, abychom mohli přibližně stanovit délku trasy, kde se tornádo vyskytovalo, a také kvůli odhadu intenzity tornáda pro určení přibližné rychlosti proudění vzduchu.

16.6.2022 - Jak účinně zadržet vodu v krajině? Kraj pořádá na Frýdlantsku exkurzi
JINDŘICHOVICE POD SMRKEM (Liberecký kraj) - Exkurzi na téma zlepšení vodního režimu na zemědělských pozemcích pořádá Liberecký kraj příší úterý na Frýdlantsku. V jejím rámci bude vybagrována nová tůň a představí se různé způsoby nakládání s vodou.

16.6.2022 - Vyzýváme Zdeňka Hřiba i Adama Scheinherra z důvodu největší korupční kauzy v historii Prahy k okamžité rezignaci
PRAHA (ODS Praha) - Pražská ODS dnes vyzvala primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) i jeho náměstka a radního pro dopravu Adama Scheinherra (PRAHA SOBĚ) k rezignaci. Důvodem je korupční kauza na Dopravním podniku (DPP), kvůli které už rezignoval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Primátor Hřib i náměstek Scheinherr, který je navíc předsedou dozorčí rady DPP, o korupčních praktikách věděli, ale neudělali nic pro to, aby vyvádění peněz z městské firmy zastavili. Za současný stav, kdy jsme svědky největší korupční kauzy v historii Prahy, mají jednoznačně minimálně politickou odpovědnost. I když se snaží tvrdit opak.

16.6.2022 - Podhůří Krkonoš láká na roubenky, sklárnu, pivní lázně i duté perle
JILEMNICE (Liberecký kraj) - Města, vesnice, výhledy na vrcholky hor a pod nimi svěže zelená pole a kvetoucí krajina. Vrcholky nejvyšších českých hor, Krkonoš, jsou turisty velmi oblíbené. Mnoho zajímavého lze ale spatřit a zažít i v jejich podhůří.

16.6.2022 - Minulé vlády zanedbaly ochranu vod a neřešily plýtvání energiemi ve veřejných budovách, potvrdila zpráva NKÚ. Piráti nabízejí řešení
PRAHA (Česká pirátská strana) - Závažná pochybení ministerstev zdravotnictví, zemědělství a životního prostředí v období Babišovy vlády odhaluje Výroční zpráva NKÚ za rok 2021, kterou dnes projednal Senát. Poslankyně Klára Kocmanová, senátor Lukáš Wagenknecht a kandidátka do Senátu Dana Balcarová za Piráty proto apelují na řešení dlouho zanedbávaných oblastí. Mezi ně patří účinná opatření ke zlepšení jakosti podzemních a povrchových vod i právní úprava pro zmírnění sucha a nedostatku vody. Předchozí vlády nedokázaly v minulých letech zastavit ani plýtvání energií ve veřejných budovách.

15.6.2022 - Klima jako přívěšek energetické bezpečnosti, vláda zveřejnila priority pro předsednictví EU
PRAHA (Klimatická koalice) - Dnes zveřejněné české priority pro předsednictví v Radě EU [1] staví proti sobě agendu snižování emisí a energetické bezpečnosti. Vláda staví do popředí krátkodobý cíl zbavení se závislosti na ruských fosilních palivech. V této souvislosti se chce české předsednictví zaměřit primárně na balík REPowerEU připravený v reakci na únorový útok Ruska na Ukrajinu. Prioritizuje z něj ale rozvoj fosilní infrastruktury, zatímco řešení, která už jsou připravena v rámci legislativních návrhů, jako je posilování obnovitelných zdrojů a úspor energie, ponechává až na druhém místě. Při důrazu na urgenci energetické krize pak působí zcela paradoxně snaha nabídnout jako bezpečnostní a klimatické řešení i jadernou energetiku. Klimatickou legislativu Fit for 55 sice dokument zmiňuje, uvádí ale, že prioritou českého předsednictví bude hlavně odchod od ruských fosilních paliv.

15.6.2022 - Vláda představila základní priority českého předsednictví Evropské unie. Zelená energetika k nim patří
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes představila rámcové priority českého předsednictví. Ty bylo nutné oproti původní představě významně přehodnotit kvůli ruské agresi na Ukrajině. Proto se týkají především bezpečnosti Evropy. Patří mezi ně řešení uprchlické krize, energetika nebo strategická odolnost evropské ekonomiky. Zacílení na bezpečnost vynucené ruskou agresí ale neznamená, že jsou opomenuty agendy spojené s ochranou životního prostředí, digitalizací nebo posilováním ekonomiky. Česká republika převezme po Francii předsednictví v Radě Evropské unie 1. července.

15.6.2022 - Kam poteče 30 miliard v zemědělské krajině? Návrhy MZe na řešení připomínek Evropské komise k zemědělským dotacím jsou slabé
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická, SPP Čmelák a WWF Central and Eastern Europe) - Ministerstvo zemědělství po opakovaných výzvách konečně zaslalo nevládním organizacím návrh změn ekoschémat pro blížící se jednání s Evropskou komisí (EK). Ekoschémata jsou dobrovolná opatření, která zemědělcům z dotačního systému Společné zemědělské politiky mají poskytnout finanční příspěvek za lepší péči o krajinu. Pokud se ale budou řídit podle tohoto návrhu MZe, stav naší krajiny se příliš nezlepší. Dostatečně nepřispějí ani k ochraně půdy a vody, ani ke zvýšení odolnosti krajiny vůči klimatickým změnám, ani k podpoře rozmanitosti druhů. MZe se navíc ještě ani nedohodlo o podobě dokumentu a ministr Zdeněk Nekula už uvažuje, jak některá zásadní ekologická opatření odsunout. Kam tedy potečou všechny miliardy?

15.6.2022 - Cesta k energetické bezpečnosti vede přes úsporné budovy. Bez podpory vlády na ně ale nedosáhne dostatek domácností.
Praha (Budovy21) -

14.6.2022 - Veřejnost může připomínkovat zásady regulace bolševníku velkolepého a pajasanu žláznatého
PRAHA (MŽP ČR) - Pro značně rozšířené invazní nepůvodní druhy v ČR budou podle nové legislativy platné od počátku letošního roku nyní postupně vznikat tzv. zásady regulace. Ty stanoví priority a postup pro omezení rozšíření těchto druhů a jejich dopadů na biologickou rozmanitost, související ekosystémové služby a případně na lidské zdraví nebo hospodářství. Ministerstvo životního prostředí připravilo premiérový návrh zásad regulace pro bolševník velkolepý a pajasan žláznatý, které jsou k dispozici k připomínkám veřejnosti na úřední desce MŽP.

14.6.2022 - Přírodu na Sněžce ochrání sítě i letos
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět přistupuje k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty budou lemovat přístupové cesty na Sněžku od dnešního dne až do konce října.

14.6.2022 - V boji proti suchu pomůže dohoda o spolupráci v péči o krajinu
PRAHA (MŽP ČR a SPÚ) - Zástupci Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí dnes podepsali dohodu o spolupráci Státního pozemkového úřadu a Ministerstva životního prostředí o výměně informací a koordinaci při plánování a realizaci opatření v přírodě. Cílem je zvýšit ekologickou stabilitu, adaptovat krajinu na změnu klimatu a zajistit protierozní ochranu zemědělské půdy.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 899 | Další