ecomonitor.cz
verze pro tisk
29.9.2023 - Středočeský, Královéhradecký a Liberecký kraj se společně zavázaly ke spolupráci při systematické podpoře geoparků
LIBEREC (Liberecký kraj) - Memorandum o vzájemné spolupráci při systematické podpoře geoparků podepsali hejtmani Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Podpisem Memoranda se zavázali ke spolupráci na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny. Signatáři se zároveň zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR o systematické a udržitelné finanční podpoře činnosti geoparků v rámci celé České republiky.

27.9.2023 - Miroslav Patrik: Poruchový stát
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o vizích premiéra na budoucnost státu a k přehlížení angažované veřejnosti, který vyšel v časopise A2 (27.09.2023).

27.9.2023 - Voda se dočká vyšší ochrany. Havarijní novelu vodního zákona schválila vláda
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes schválila novelu vodního zákona, která představuje komplexní legislativní řešení pro havárie na vodách. Návrh na základě zkušeností z praxe mnohem jasněji definuje, kdo má v případě havárií, jak postupovat. Zvyšuje také výši sankcí za způsobení havárie. Mimo jiné zavádí kontinuální měření vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění do vod povrchových. Novelu nyní čeká projednání v Poslanecké sněmovně.

27.9.2023 - 29. září – Mezinárodní den osvěty o potravinových ztrátách a snižování plýtvání
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Mezinárodní den informovanosti o potravinových ztrátách a plýtvání (vyhlášený OSN v roce 2019) je příležitostí vyzvat k akci jak veřejný sektor (národní nebo místní orgány), tak soukromý sektor (podniky a jednotlivce) a také stanovit priority těchto akcí. Pokročit s inovacemi s cílem snížit ztráty a plýtvání potravinami a budovat lepší a odolnější potravinové systémy.

27.9.2023 - Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - Více než sedmdesát hostů dorazilo pokřtít na vernisáž výstavy nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024. Ten vzešel ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody již potřinácté. Přihlásilo se do ní celkem 47 autorů se svými 153 snímky Jizerských hor. Odborná porota pak vybrala širší výstavní kolekci 35 fotografií, které si lidé na vernisáži výstavy v libereckém Centru Babylon prohlédli a z nich 13 nejkrásnějších do benefičního kalendáře. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadbu více než 50 tisíc stromků do místních lesů pro zvýšení jejich druhové i věkové rozmanitosti.

27.9.2023 - Premiér Fiala otevřel novou budovu Fakulty životního prostředí ČZU
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve středu 27. září, spolu ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, zúčastnil slavnostního otevření nové budovy Pavilonu environmentálních studií Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. V úvodním projevu premiér popřál studentům i zaměstnancům mnoho úspěchů při výzkumu adaptace na dnešní environmentální výzvy a zdůraznil, že je důležité pro ČR, aby měla více vysokých škol a univerzit, které dokážou obstát v mezinárodním prostředí.

27.9.2023 - Děti Země zaslaly rozklad proti povolení dálnice D1109
(Děti Země) - Obsahuje čtyři námitky a navíc i analýzu blanketních odvolání, říká Patrik

26.9.2023 - Jubilejní 10. ročník Ceny Gratias Tibi má své vítěze!
PRAHA (Člověk v tísni) - Vzdělávací program Jeden svět na školách již podesáté ocenil projekty mladých lidí do 30 let, kteří svými činnostmi mění okolní svět k lepšímu. Vítězové jednotlivých kategorií převzali Cenu Gratias Tibi během slavnostního večera 26. září v pražském divadle Vzlet z rukou významných osobností a laureátů předchozích ročníků.

26.9.2023 - Předsedkyně Evropské komise po setkání s premiérem Fialou oznámila schválení aktualizovaného Národního plánu obnovy
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to oznámila po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou v úterý 26. září 2023 ve Strakově akademii. Na pracovním jednání řešil premiér s šéfkou Evropské komise také notifikaci dostavby jaderné elektrárny Dukovany, situaci kolem migrace, ale také podporu Čechů v institucích EU či návrh nové emisní normy EURO 7.

26.9.2023 - Na Frýdlantsku se narodila vlčata
FRÝDLANT V ČECHÁCH (Hnutí DUHA) - Vlci žijící na hranicích Frýdlantského výběžku a Polska přivedli letošní jaro na svět vlčata. [1] Důkazy o pohybu vlků v této oblasti nachází dobrovolníci tzv. Vlčích hlídek už od roku 2018, ale hlášená pozorování od veřejnosti napovídají, že se tu vlci sporadicky objevovali již i o několik let dříve.

26.9.2023 - Projev předsedkyně Evropské komise von der Leyen na Green Deal Summitu v Praze (Keynote speech by President von der Leyen at the Green Deal Summit)
PRAHA (Evropská komise) - Prime Minister Fiala, dear Petr, Excellencies, Ladies and Gentlemen, it was the beginning of November of 1989, when a young student from Bohemia took to the streets to protest against the Communist regime because the air in his hometown was simply unbreathable. It was the first spark of the Velvet Revolution. 35 years on, we all understand that fossil fuels are poison for both our individual health and for our climate. Just a month ago, I was in Greece, as the country was ravaged by the worst wildfires in Europe in living memory. And only a few weeks later, the same country was hit by three years' worth of rainfall in just three days. And the same is happening from Libya to Slovenia, from Spain to the Philippines. That is the reality of a boiling planet.

26.9.2023 - Spolky se odvolaly proti zvýšení objemu vody ve VD Nové Mlýny
(Děti Země) - Povodí Moravy nedoložilo převahu veřejného zájmu svého záměru

26.9.2023 - Drobní podnikatelé mohou využít virtuální nádoby na odpad, aby nezatěžovali svoz pro občany
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní v pondělí schválili rozšíření ceníku za svoz tříděného odpadu pro podnikatele. Změna se týká pouze těch, kteří projeví zájem o zapojení se do systému odpadového hospodářství prostřednictvím virtuálního objemu sběrných nádob. Nová platba je sice nepovinná, týkat by se však v Praze měla více než sto tisíc lidí.

26.9.2023 - Kraj připravuje nový plán dopravní obslužnosti na další roky. Počítá v něm s úpravami výše příspěvku obcí a měst
LIBEREC (Liberecký kraj) - Plán dopravní obslužnosti území Libereckého kraje na roky 2024–2028. Tak zní název strategického dokumentu, jehož účelem je hospodárně a efektivně zajistit veřejnou dopravu v regionu. Jeho součástí jsou mimo jiné takzvané standardy dopravní obslužnosti, ale také návrh na úpravu výše příspěvku na dopravní obslužnost ze strany obcí a měst. Na roky 2024 až 2028 se počítá s jeho navýšením na 200 korun na jednoho obyvatele na jeden rok.

25.9.2023 - Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Pátečním koncertem ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina vyvrcholilo turné trubačů Správy KRNAP a žáků, pedagogů a hostů ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí po krkonošských kostelích. Závěrečný koncert byl zároveň vyvrcholením celého cyklu, který zakončila světová premiéra skladby vrchlabského hudebního skladatele Aleše Vejnara s názvem Labe.

25.9.2023 - Michaela Šojdrová: S českými zemědělci v Bruselu
BRUSEL (KDU-ČSL) - Na konferenci o budoucnosti evropského zemědělství, kterou pořádala Evropská lidová strana, dorazilo přes 800 zemědělců z celé Evropy. Byla mezi nimi i skupina českých zemědělců, která přijela na mé pozvání. Mám velkou radost, že si udělali čas. Vím, že zrovna pro ně není jednoduché se utrhnout od práce. Myslím, že pokud chceme, aby zemědělství bylo atraktivní pro mladé lidi, musíme jim mimo jiné dát šanci se potkat a inspirovat se, seznamovat se s farmáři z jiných zemí a diskutovat s evropskými politiky o tom, co je pálí a jakou mají oni představu o budoucnosti zemědělství. A co na konferenci zaznělo?

25.9.2023 - Nová data ČSÚ ukázala skutečná čísla o tom, kolik Češi platí za energie
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala vystoupil v pondělí 25. září na tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ), kde ocenil zavedení nové přesnější metodiky výpočtu cen energií. Nová data ČSÚ uživatelům poskytují nejen statistiku nabídkových cen energií, ale i průměrné ceny skutečně placené domácnostmi. Data tak více odpovídají realitě.

25.9.2023 - Emisní norma EURO 7 bude výrazně přijatelnější, než navrhovala Evropská komise
BRUSEL (MD ČR) - Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně mírnější, než bylo původně navrženo. Shodli se na tom ministři členských států na dnešním zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu.

25.9.2023 - Víkend Křišťálového údolí 14.-15. říjen 2023
LIBEREC (ARR Nisa) - Víkend Křišťálového údolí se stává tradiční akcí, kdy jak místní, tak turisté nejen z Česka navštěvují velké i drobné výrobce skla a bižuterie, šperkařské dílny, umělecké školy a muzea po celém Libereckém kraji. V sobotu 14. a v neděli 15. října otevře své dveře víc než 50 výrobců, kteří návštěvníkům nabídnou nejen pohled do výroby, ale často i možnost vyzkoušet práci sklářů či šperkařů vlastníma rukama. Víkendu Křišťálového údolí se letos účastní například družstvo umělecké výroby Granát Turnov, které otevře své provozy pro veřejnost vůbec poprvé za 70 let své existence. Své provozy otevře i Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, ta má pro všechny, kromě prohlídek svých provozů, připravené překvapení v podobě téměř 200 metrů čtverečních velkého obrazu, takzvaného murálu, na jedné ze svých budov. Víkend otevřených dveří začíná ale už v pátek 13. 10., Brniště bude slavit otevření unikátní Skleněné stezky.

25.9.2023 - Ministr životního prostředí Per Hladík představil v Plzni dotace na energetické úspory veřejných budov z Operačního programu Životní prostředí
PLZEŇ (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nabídne v nových výzvách z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) další dotace na úspory energie ve veřejných budovách. Díky tomu školy, nemocnice, obecní úřady a další veřejné budovy získají finanční prostředky na komplexní zateplení, modernizaci vnitřního osvětlení nebo instalaci fotovoltaiky, oznámil dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na návštěvě Plzeňského kraje.

25.9.2023 - Podle nové studie nám výsadba lesů se zmírněním změny klimatu příliš nepomůže. Je třeba snižovat emise
PRAHA (Hnutí DUHA) - Studie nedávno publikovaná v prestižním časopise Nature ukazuje, že ukládání uhlíku v lesích má na zpomalení změny klimatu velmi malý dopad a bez urychleného snižování emisí se tedy neobejdeme. Nevelký potenciál, které uložení dodatečného uhlíku v lesích představuje, má být podle vědců využitý pro kompenzování zbytkových emisí například ze zemědělství, které se může stát uhlíkově neutrálním pomaleji než energetika či doprava.

25.9.2023 - Děti Země jsou proti umístění VD Nové Heřminovy
(Děti Země) - Krajský úřad v Ostravě rozhodne o odvolání obce, Hnutí DUHA Jeseníky a Dětí Země

25.9.2023 - Praha zmodernizuje a rozšíří protipovodňová opatření chránící Staré Město a Josefov
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání rozhodla o zahájení zadávacího řízení k veřejné zakázce nazvané Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy, etapa 0001 Staré Město, Josefov. Jedná se o navýšení bezpečnostní rezervy mobilního hrazení o 30 cm a také o další rozšíření protipovodňových opatření, která chrání centrum města před velkou vodou.

23.9.2023 - Piráty povede do krajských voleb v Jihomoravském kraji Jana Leitnerová. Její prioritou je rozvoj terénní péče a sociálně zdravotních služeb
BRNO (Česká pirátská strana) - Jihomoravští Piráti si dnes zvolili lídryni do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku Pirátů povede Jana Leitnerová, současná radní pro sociální a rodinnou politiku Jihomoravského kraje. Mezi její hlavní priority patří masivní rozvoj terénních služeb, podpora preventivních služeb a rozvoj sociálně zdravotní oblasti.

22.9.2023 - Děti Země třikrát uspěly ve sporech o informování spolků
(Děti Země) - Nejvyšší správní soud zamítl tři kasační stížnosti rezortu životního prostředí

22.9.2023 - Práce na opravách krajských silnic pokračují. Stát přispěl více než dvěma sty miliony, podpoří i cyklostezku
LIBEREC (Liberecký kraj) - Práce na rekonstrukcích krajských komunikací pokračují. Liberecký kraj vybral firmu, která opraví silnici číslo II/286 z Lomnice nad Popelkou do Košťálova. Celková délka rekonstruovaného úseku převyšuje pět kilometrů, pracovat se bude ve čtyřech etapách.

22.9.2023 - Co spadá pod zateplení domu?
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Zateplení domu je proces, který umožňuje zvýšit komfort tepelné izolace budovy, což může výrazně snížit náklady na vytápění a bydlení. Existuje několik způsobů, jak provést zateplení domu:

22.9.2023 - Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš
LIBEREC (Liberecký kraj) - Sérii videí pro zviditelnění regionálních výrobců, podnikatelů a poskytovatelů služeb vytvořilo oddělení cestovního ruchu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu ve spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Jako poslední se zrodilo video z Krkonoš, v němž se vedle tipů na výlety představují i regionální výrobci.

22.9.2023 - Sponzoringový program pomůže místním komunitám
Čížkovice (Holcim Česko) - Holcim Česko, globální lídr v oblasti udržitelných stavebních řešení, si zakládá na podpoře a posilování místních komunit. Proto nově zahájil Sponzoringový program Holcim Česko s cílem ještě více posílit svoji angažovanost v regionu Litoměřicka. Na podporu je připraveno 400 tisíc korun, uzávěrka přihlášek do programu je 30. září 2023.

21.9.2023 - V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.

21.9.2023 - Probíhá Evropský týden udržitelného rozvoje
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, které propagují myšlenky udržitelného rozvoje a spolu s ním i organizace a jednotlivce, kteří udržitelně žijí. Každoročně se ho zúčastňují desetitisíce lidí po celé Evropě a i letos probíhají v rámci ETURu zajímavé akce.

21.9.2023 - Zadržování vody v lesních půdách zlepšuje schopnost krajiny adaptovat se na změny klimatu
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Půdní voda je nezastupitelným médiem při tvorbě půdního tělesa a ve fyziologii živých organismů. Voda se v půdě vyskytuje v různých skupenstvích, které utvářejí její hydrofyzikální vlastnosti a ovlivňují tak všechny ekosystémové funkce lesů. Jejich vývoj, včetně vztahů mezi chemickými a fyzikálními vlastnostmi, je však ovlivňován a měněn způsobem využívání krajiny. Půdní podmínky lesů nezastupitelně ovlivňují schopnost kulturní krajiny přizpůsobit se změnám obhospodařování nebo regionální změně klimatu.

21.9.2023 - NOARK představil nástěnnou EV nabíjecí stanici Ex9EVD3 pro domácnosti
Praha (NOARK Electric) - NOARK Electric uvedením nové EV nabíjecí stanice Ex9EVD3 vychází vstříc majitelům a uživatelům elektromobilů, kteří hledají pohodlné, bezpečné a rychlé řešení pro dobíjení akumulátorů svých vozidel v domácím prostředí. Na instalaci mohou zájemci v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) získat dotaci 15 až 35 tisíc korun.

21.9.2023 - Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál byl dnes zařazen mezi Tváře udržitelnosti roku 2023
Praha (Česká krajina) -

21.9.2023 - Příkladná mobilita na kartě hosta: Národní park Saské Švýcarsko získal ocenění Fahrtziel Natur-Award 2023 (Vorbildliche Mobilität auf Gästekarte: Nationalpark Sächsische Schweiz gewinnt Fahrtziel Natur-Award 2023)
BERLÍN (Fahrtziel Natur) - Der Fahrtziel Natur-Award 2023 geht an den Nationalpark Sächsische Schweiz. Das Schutzgebiet erhält den Preis für die „Gästekarte mobil“ sowie für den weiteren Ausbau des attraktiven Mobilitätangebotes, das jetzt mit der Gästekarte kostenlos nutzbar ist. Ebenfalls ausgezeichnet wird das Naturschutzgebiet Allgäuer Hochalpen für die Einführung der Mobilität auf Gästekarte in Oberstdorf und das On-Demand-Angebot „EMMI mobil“ in Bad Hindelang. Mit dem Schweizerischen Nationalpark erhält erstmals ein Fahrtziel Natur-Gebiet außerhalb Deutschlands einen Sonderpreis: Hier werden die Mobilität auf Gästekarte und das beispielhafte Engagement für die Förderung der Anreise per Bahn gewürdigt.


21.9.2023 - Vládní výbor pro strategické investice se zabýval aktualizací Státní energetické koncepce
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Zástupci vlády, profesních organizací a samospráv diskutovali ve čtvrtek 21. září 2023 na druhém zasedání Vládního výboru pro strategické investice zejména o energetice. Členové výboru jednali hlavně o postupu přípravy aktualizace Státní energetické koncepce a problematice malých modulárních reaktorů.

20.9.2023 - Ministr Hladík: Jde nám o budoucnost i lepší životní prostředí Ústeckého kraje. Podpora MŽP jde skrz OPST do modernizace regionu
ÚSTÍ NAD LABEM (MŽP ČR) - Operační program Spravedlivá transformace (OPST) má za cíl pomoct regionům, které jsou negativně ovlivněné dopadem odklonu od uhlí a přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku. Program umožňuje lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace. Ministr životního prostředí Petr Hladík předložil vládě dokument, který shrnuje přínosy programu a zároveň obsahuje zaměření a stav přípravy plánovaných strategických projektů v Ústeckém kraji. Ty představují polovinu z celkové alokace pro Ústecký kraj, která činí zhruba 15 miliard korun. Dokument poskytuje také informace o dvou projektech v Kadani, které podaly žádost do výzvy Konektivita. Výzva podporuje projekty zaměřené na vybudování vnitřní sítě a zkvalitnění připojení k internetu na středních školách.

20.9.2023 - Premiér Fiala v Ústeckém kraji: Lithium je obrovská šance pro region a celé Česko
ÚSTÍ NAD LABEM (Úřad Vlády ČR) - Lepší dopravní infrastruktura a transformace uhelného regionu. Premiér Petr Fiala ve středu 20. září 2023 navštívil před třetím výjezdním zasedáním vlády tohoto roku Ústecký kraj. Společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou zprovoznil obchvat Loun na dálnici D7. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem pak premiér diskutoval na pracovním jednání se starosty obcí v okolí plánovaného lithiového parku.

20.9.2023 - Tři roky od otravy Bečvy. Koho vlastně ještě zajímá spravedlnost v této kauze?
VSETÍN (Strana zelených) - Dnes jsou to tři roky od masivní otravy 40 kilometrů řeky Bečvy. Michal Berg, spolupředseda Strany zelených, se věnuje kauze od prvních dní, stejně tak sleduje probíhající soudní jednání:

20.9.2023 - 21. září je Dnem nulových emisí
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Účelem Dne nulových emisí je dát naší planetě každý rok alespoň na jeden den pauzu od fosilních paliv a všeho, co se vypouští do ovzduší. To zahrnuje skleníkové plyny, znečišťující látky, mikročástice a další emise, které poškozují naši planetu.

20.9.2023 - Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou
Liberec (Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.) - V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.

20.9.2023 - Výsměch: Lesy ČR slibují omezení kácení v Krušných horách, přitom chtějí kácet v oblastech, kde jim to úřad zakázal
KRUŠNÉ HORY (Greenpeace ČR) - Ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný dnes s generálním ředitelem Lesů České republiky Daliborem Šafaříkem oznámili, že Lesy ČR budou v unikátních krušnohorských bukových lesích hospodařit šetrněji. Lesníci také údajně vytipovali na 250 hektarech porosty v hůře přístupném terénu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Organizace Greenpeace to považuje za nedostatečné.

20.9.2023 - Zoo Liberec byla pověřena vedením pracovní skupiny evropských expertů na chov a záchranu ohrožených dravých ptáků
LIBEREC/HELSINKI (Zoo Liberec) - Ve dnech 12.-17. září 2023 proběhla v hlavním městě Finska, Helsinkách, výroční konference Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), která hostila téměř 900 odborníků ze zoologických zahrad z celého světa. Klíčovým tématem několikadenního kongresu byla především spolupráce na záchraně ohrožených druhů a výměna zkušeností předních světových expertů v oblasti chovu zvířat, ochrany biodiverzity, výzkumu a vzdělávání. Konference se jako každý rok zúčastnili i zástupci Zoo Liberec a liberecký zoolog Jan Hanel tam byl zvolen novým lídrem tzv. Raptor TAG – pracovní skupiny na záchranu ohrožených dravých ptáků. Liberecká zoo tak nyní bude aktivně zasahovat do dění celoevropských chovů dravců a podílet se na řízení záchranných projektů.

20.9.2023 - Otevíráme dálniční obchvat Loun na dálnici D7
LOUNY (MD ČR) - Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje dálniční obchvat Loun na dálnici D7. V rámci stavby došlo ke zkapacitnění stávající dopravně a bezpečnostně již nevyhovující dvoupruhové silnice I/7 na dálnici D7.

20.9.2023 - Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou
Liberec (Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.) - V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.

20.9.2023 - Historické vlaky svezly po kolejích Pojizerského Pacifiku více než 6000 cestujících. Krkonošské železniční víkendy již neodmyslitelně patří k letní zážitkové nabídce
MARTINICE V KRKONOŠÍCH (Svazek měst a obcí Krkonoše) - Místní i turisté si oblíbili bafající parní lokomotivy i malý motoráček s pohádkovým jménem Hurvínek a stále častěji je využívají k výletům po kolejích lokální trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, zvané Pojizerský Pacifik. Svědčí o tom čísla přepravených cestujících, stejně jako výsledky dotazníkového šetření. A neméně výmluvné jsou bezprostřední zkušenosti a ohlasy, které při sobotních programech přímo na stanici tak rádi posloucháme.

20.9.2023 - Tesco pro planetu: prostřednictvím virtuální prohlídky obchodní řetězec ukazuje, jak přispívá k ochraně životního prostředí
Praha - Maloobchodní řetězec Tesco představuje nový projekt: Tesco pro planetu. V něm chce ukázat, jaké kroky aktivně podniká pro ochranu naší planety. Na virtuální prohlídku prodejny, která šetří naše životní prostředí, se může vydat široká veřejnost.

19.9.2023 - Studenti českolipské průmyslovky bodovali s vodíkovou formulí ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas
LAS VEGAS (SPŠ Česká Lípa) - Z okresního města v Libereckém kraji až do největšího města v americké Nevadě. Právě taková byla cesta studentského týmu Pink Hawk ze Střední průmyslové školy v České Lípě na celosvětové finále závodu vodíkových modelů aut – Horizon Hydrogen Grand Prix, které se ve dnech 11. – 14. září uskutečnilo v americkém Las Vegas. Přes kvalifikační závod se zde tým Pink Hawk úspěšně probojoval do finále, kde se umístil na senzačním 8. místě a stal se tak suverénně nejlepším z celkem čtyř českých týmů, které se akce zúčastnily.

19.9.2023 - Tisíce hodin dobrovolnické práce i výuka ochrany přírody. Tak vypadaly 49. Prázdniny s Brontosaurem.
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Prázdniny s Brontosaurem, které formou letních akcí určených především mladým lidem propojují zážitky, dobrovolnickou činnost a vzdělávání, uzavřely svůj 49. ročník. „Na padesáti táborech a mnoha dalších setkáních jsme si užili stanování i spaní pod hvězdami, putování pěšky, na kolech i v kánoích nebo různorodé hry,“ říká programový ředitel hnutí Dalimil Toman. „Při tom všem se ale podařilo odvést přes sto tisíc hodin dobrovolnické práce.“

19.9.2023 - Krkonoše vyrazily do Prahy
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Výstava fotografií 60 let Krkonošského národního parku, kterou dosud mohli lidé vidět ve vrchlabském Krtkovi, dorazila do Prahy, do holešovické galerie H40. Návštěvníci se mohou těšit na více než osm desítek velkoformátových fotografií na plátně. Jedinečné fotografie představují krkonošskou krajinu, vzácné druhy rostlin a živočichů, ale také problémy, kterým musí náš nejstarší národní park čelit. Výstava, která je prodejná, potrvá do 6. října.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 932 | Další

Online diskuse
29.9.2023 - Středočeský, Královéhradecký a Liberecký kraj se společně zavázaly ke spolupráci při systematické podpoře geoparků
LIBEREC (Liberecký kraj) - Memorandum o vzájemné spolupráci při systematické podpoře geoparků podepsali hejtmani Středočeského, Královéhradeckého a Libereckého kraje. Podpisem Memoranda se zavázali ke spolupráci na udržitelném rozvoji geoparků s ohledem na jejich význam pro turistický ruch, vzdělávání, vědu a výzkum i ochranu přírody a krajiny. Signatáři se zároveň zavázali iniciovat jednání s Ministerstvem životního prostředí ČR o systematické a udržitelné finanční podpoře činnosti geoparků v rámci celé České republiky.

27.9.2023 - Miroslav Patrik: Poruchový stát
(Děti Země) - Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o vizích premiéra na budoucnost státu a k přehlížení angažované veřejnosti, který vyšel v časopise A2 (27.09.2023).

27.9.2023 - Voda se dočká vyšší ochrany. Havarijní novelu vodního zákona schválila vláda
PRAHA (MŽP ČR) - Vláda dnes schválila novelu vodního zákona, která představuje komplexní legislativní řešení pro havárie na vodách. Návrh na základě zkušeností z praxe mnohem jasněji definuje, kdo má v případě havárií, jak postupovat. Zvyšuje také výši sankcí za způsobení havárie. Mimo jiné zavádí kontinuální měření vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění do vod povrchových. Novelu nyní čeká projednání v Poslanecké sněmovně.

27.9.2023 - 29. září – Mezinárodní den osvěty o potravinových ztrátách a snižování plýtvání
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Mezinárodní den informovanosti o potravinových ztrátách a plýtvání (vyhlášený OSN v roce 2019) je příležitostí vyzvat k akci jak veřejný sektor (národní nebo místní orgány), tak soukromý sektor (podniky a jednotlivce) a také stanovit priority těchto akcí. Pokročit s inovacemi s cílem snížit ztráty a plýtvání potravinami a budovat lepší a odolnější potravinové systémy.

27.9.2023 - Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024
LIBEREC (Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody) - Více než sedmdesát hostů dorazilo pokřtít na vernisáž výstavy nový benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024. Ten vzešel ze stejnojmenné fotografické soutěže, kterou pořádá Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody již potřinácté. Přihlásilo se do ní celkem 47 autorů se svými 153 snímky Jizerských hor. Odborná porota pak vybrala širší výstavní kolekci 35 fotografií, které si lidé na vernisáži výstavy v libereckém Centru Babylon prohlédli a z nich 13 nejkrásnějších do benefičního kalendáře. Výtěžek z jeho prodeje poputuje na výsadbu více než 50 tisíc stromků do místních lesů pro zvýšení jejich druhové i věkové rozmanitosti.

27.9.2023 - Premiér Fiala otevřel novou budovu Fakulty životního prostředí ČZU
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve středu 27. září, spolu ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, zúčastnil slavnostního otevření nové budovy Pavilonu environmentálních studií Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. V úvodním projevu premiér popřál studentům i zaměstnancům mnoho úspěchů při výzkumu adaptace na dnešní environmentální výzvy a zdůraznil, že je důležité pro ČR, aby měla více vysokých škol a univerzit, které dokážou obstát v mezinárodním prostředí.

27.9.2023 - Děti Země zaslaly rozklad proti povolení dálnice D1109
(Děti Země) - Obsahuje čtyři námitky a navíc i analýzu blanketních odvolání, říká Patrik

26.9.2023 - Jubilejní 10. ročník Ceny Gratias Tibi má své vítěze!
PRAHA (Člověk v tísni) - Vzdělávací program Jeden svět na školách již podesáté ocenil projekty mladých lidí do 30 let, kteří svými činnostmi mění okolní svět k lepšímu. Vítězové jednotlivých kategorií převzali Cenu Gratias Tibi během slavnostního večera 26. září v pražském divadle Vzlet z rukou významných osobností a laureátů předchozích ročníků.

26.9.2023 - Předsedkyně Evropské komise po setkání s premiérem Fialou oznámila schválení aktualizovaného Národního plánu obnovy
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová to oznámila po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou v úterý 26. září 2023 ve Strakově akademii. Na pracovním jednání řešil premiér s šéfkou Evropské komise také notifikaci dostavby jaderné elektrárny Dukovany, situaci kolem migrace, ale také podporu Čechů v institucích EU či návrh nové emisní normy EURO 7.

26.9.2023 - Na Frýdlantsku se narodila vlčata
FRÝDLANT V ČECHÁCH (Hnutí DUHA) - Vlci žijící na hranicích Frýdlantského výběžku a Polska přivedli letošní jaro na svět vlčata. [1] Důkazy o pohybu vlků v této oblasti nachází dobrovolníci tzv. Vlčích hlídek už od roku 2018, ale hlášená pozorování od veřejnosti napovídají, že se tu vlci sporadicky objevovali již i o několik let dříve.

26.9.2023 - Projev předsedkyně Evropské komise von der Leyen na Green Deal Summitu v Praze (Keynote speech by President von der Leyen at the Green Deal Summit)
PRAHA (Evropská komise) - Prime Minister Fiala, dear Petr, Excellencies, Ladies and Gentlemen, it was the beginning of November of 1989, when a young student from Bohemia took to the streets to protest against the Communist regime because the air in his hometown was simply unbreathable. It was the first spark of the Velvet Revolution. 35 years on, we all understand that fossil fuels are poison for both our individual health and for our climate. Just a month ago, I was in Greece, as the country was ravaged by the worst wildfires in Europe in living memory. And only a few weeks later, the same country was hit by three years' worth of rainfall in just three days. And the same is happening from Libya to Slovenia, from Spain to the Philippines. That is the reality of a boiling planet.

26.9.2023 - Spolky se odvolaly proti zvýšení objemu vody ve VD Nové Mlýny
(Děti Země) - Povodí Moravy nedoložilo převahu veřejného zájmu svého záměru

26.9.2023 - Drobní podnikatelé mohou využít virtuální nádoby na odpad, aby nezatěžovali svoz pro občany
PRAHA (Hl. město Praha) - Pražští radní v pondělí schválili rozšíření ceníku za svoz tříděného odpadu pro podnikatele. Změna se týká pouze těch, kteří projeví zájem o zapojení se do systému odpadového hospodářství prostřednictvím virtuálního objemu sběrných nádob. Nová platba je sice nepovinná, týkat by se však v Praze měla více než sto tisíc lidí.

26.9.2023 - Kraj připravuje nový plán dopravní obslužnosti na další roky. Počítá v něm s úpravami výše příspěvku obcí a měst
LIBEREC (Liberecký kraj) - Plán dopravní obslužnosti území Libereckého kraje na roky 2024–2028. Tak zní název strategického dokumentu, jehož účelem je hospodárně a efektivně zajistit veřejnou dopravu v regionu. Jeho součástí jsou mimo jiné takzvané standardy dopravní obslužnosti, ale také návrh na úpravu výše příspěvku na dopravní obslužnost ze strany obcí a měst. Na roky 2024 až 2028 se počítá s jeho navýšením na 200 korun na jednoho obyvatele na jeden rok.

25.9.2023 - Šumava má Smetanovu Vltavu, Krkonoše mají Vejnarovo Labe
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Pátečním koncertem ve vrchlabském klášterním kostele sv. Augustina vyvrcholilo turné trubačů Správy KRNAP a žáků, pedagogů a hostů ZUŠ Karla Halíře ve Vrchlabí po krkonošských kostelích. Závěrečný koncert byl zároveň vyvrcholením celého cyklu, který zakončila světová premiéra skladby vrchlabského hudebního skladatele Aleše Vejnara s názvem Labe.

25.9.2023 - Michaela Šojdrová: S českými zemědělci v Bruselu
BRUSEL (KDU-ČSL) - Na konferenci o budoucnosti evropského zemědělství, kterou pořádala Evropská lidová strana, dorazilo přes 800 zemědělců z celé Evropy. Byla mezi nimi i skupina českých zemědělců, která přijela na mé pozvání. Mám velkou radost, že si udělali čas. Vím, že zrovna pro ně není jednoduché se utrhnout od práce. Myslím, že pokud chceme, aby zemědělství bylo atraktivní pro mladé lidi, musíme jim mimo jiné dát šanci se potkat a inspirovat se, seznamovat se s farmáři z jiných zemí a diskutovat s evropskými politiky o tom, co je pálí a jakou mají oni představu o budoucnosti zemědělství. A co na konferenci zaznělo?

25.9.2023 - Nová data ČSÚ ukázala skutečná čísla o tom, kolik Češi platí za energie
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Předseda vlády ČR Petr Fiala vystoupil v pondělí 25. září na tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ), kde ocenil zavedení nové přesnější metodiky výpočtu cen energií. Nová data ČSÚ uživatelům poskytují nejen statistiku nabídkových cen energií, ale i průměrné ceny skutečně placené domácnostmi. Data tak více odpovídají realitě.

25.9.2023 - Emisní norma EURO 7 bude výrazně přijatelnější, než navrhovala Evropská komise
BRUSEL (MD ČR) - Návrh nové emisní normy EURO 7 bude nakonec výrazně mírnější, než bylo původně navrženo. Shodli se na tom ministři členských států na dnešním zasedání Rady pro konkurenceschopnost v Bruselu.

25.9.2023 - Víkend Křišťálového údolí 14.-15. říjen 2023
LIBEREC (ARR Nisa) - Víkend Křišťálového údolí se stává tradiční akcí, kdy jak místní, tak turisté nejen z Česka navštěvují velké i drobné výrobce skla a bižuterie, šperkařské dílny, umělecké školy a muzea po celém Libereckém kraji. V sobotu 14. a v neděli 15. října otevře své dveře víc než 50 výrobců, kteří návštěvníkům nabídnou nejen pohled do výroby, ale často i možnost vyzkoušet práci sklářů či šperkařů vlastníma rukama. Víkendu Křišťálového údolí se letos účastní například družstvo umělecké výroby Granát Turnov, které otevře své provozy pro veřejnost vůbec poprvé za 70 let své existence. Své provozy otevře i Preciosa Lighting z Kamenického Šenova, ta má pro všechny, kromě prohlídek svých provozů, připravené překvapení v podobě téměř 200 metrů čtverečních velkého obrazu, takzvaného murálu, na jedné ze svých budov. Víkend otevřených dveří začíná ale už v pátek 13. 10., Brniště bude slavit otevření unikátní Skleněné stezky.

25.9.2023 - Ministr životního prostředí Per Hladík představil v Plzni dotace na energetické úspory veřejných budov z Operačního programu Životní prostředí
PLZEŇ (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nabídne v nových výzvách z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) další dotace na úspory energie ve veřejných budovách. Díky tomu školy, nemocnice, obecní úřady a další veřejné budovy získají finanční prostředky na komplexní zateplení, modernizaci vnitřního osvětlení nebo instalaci fotovoltaiky, oznámil dnes ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na návštěvě Plzeňského kraje.

25.9.2023 - Podle nové studie nám výsadba lesů se zmírněním změny klimatu příliš nepomůže. Je třeba snižovat emise
PRAHA (Hnutí DUHA) - Studie nedávno publikovaná v prestižním časopise Nature ukazuje, že ukládání uhlíku v lesích má na zpomalení změny klimatu velmi malý dopad a bez urychleného snižování emisí se tedy neobejdeme. Nevelký potenciál, které uložení dodatečného uhlíku v lesích představuje, má být podle vědců využitý pro kompenzování zbytkových emisí například ze zemědělství, které se může stát uhlíkově neutrálním pomaleji než energetika či doprava.

25.9.2023 - Děti Země jsou proti umístění VD Nové Heřminovy
(Děti Země) - Krajský úřad v Ostravě rozhodne o odvolání obce, Hnutí DUHA Jeseníky a Dětí Země

25.9.2023 - Praha zmodernizuje a rozšíří protipovodňová opatření chránící Staré Město a Josefov
PRAHA (Hl. město Praha) - Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání rozhodla o zahájení zadávacího řízení k veřejné zakázce nazvané Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy, etapa 0001 Staré Město, Josefov. Jedná se o navýšení bezpečnostní rezervy mobilního hrazení o 30 cm a také o další rozšíření protipovodňových opatření, která chrání centrum města před velkou vodou.

23.9.2023 - Piráty povede do krajských voleb v Jihomoravském kraji Jana Leitnerová. Její prioritou je rozvoj terénní péče a sociálně zdravotních služeb
BRNO (Česká pirátská strana) - Jihomoravští Piráti si dnes zvolili lídryni do nadcházejících krajských voleb v roce 2024. Kandidátku Pirátů povede Jana Leitnerová, současná radní pro sociální a rodinnou politiku Jihomoravského kraje. Mezi její hlavní priority patří masivní rozvoj terénních služeb, podpora preventivních služeb a rozvoj sociálně zdravotní oblasti.

22.9.2023 - Děti Země třikrát uspěly ve sporech o informování spolků
(Děti Země) - Nejvyšší správní soud zamítl tři kasační stížnosti rezortu životního prostředí

22.9.2023 - Práce na opravách krajských silnic pokračují. Stát přispěl více než dvěma sty miliony, podpoří i cyklostezku
LIBEREC (Liberecký kraj) - Práce na rekonstrukcích krajských komunikací pokračují. Liberecký kraj vybral firmu, která opraví silnici číslo II/286 z Lomnice nad Popelkou do Košťálova. Celková délka rekonstruovaného úseku převyšuje pět kilometrů, pracovat se bude ve čtyřech etapách.

22.9.2023 - Co spadá pod zateplení domu?
Liberec (Stav Agency s.r.o.) - Zateplení domu je proces, který umožňuje zvýšit komfort tepelné izolace budovy, což může výrazně snížit náklady na vytápění a bydlení. Existuje několik způsobů, jak provést zateplení domu:

22.9.2023 - Krajské video představuje přírodní krásy a tradiční řemesla Krkonoš
LIBEREC (Liberecký kraj) - Sérii videí pro zviditelnění regionálních výrobců, podnikatelů a poskytovatelů služeb vytvořilo oddělení cestovního ruchu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu ve spolupráci s projektem Liberecký kraj sobě. Jako poslední se zrodilo video z Krkonoš, v němž se vedle tipů na výlety představují i regionální výrobci.

22.9.2023 - Sponzoringový program pomůže místním komunitám
Čížkovice (Holcim Česko) - Holcim Česko, globální lídr v oblasti udržitelných stavebních řešení, si zakládá na podpoře a posilování místních komunit. Proto nově zahájil Sponzoringový program Holcim Česko s cílem ještě více posílit svoji angažovanost v regionu Litoměřicka. Na podporu je připraveno 400 tisíc korun, uzávěrka přihlášek do programu je 30. září 2023.

21.9.2023 - V babím létě a na podzim vychutnáte krkonošskou přírodu v klidu
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Babí léto je krásným obdobím, které doslova zve k návštěvě přírody. A to letošní obzvlášť. Přicházející podzim se všemi svými barvami už začíná čarovat i v krkonošských lesích, na loukách i arkto-alpínské tundře. Podzimní období je skvělé také tím, že můžete krkonošskou přírodu obdivovat, poznávat a pozorovat v klidu, bez velkých davů lidí.

21.9.2023 - Probíhá Evropský týden udržitelného rozvoje
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Evropský týden udržitelného rozvoje (ETUR) je celoevropský festival akcí, které propagují myšlenky udržitelného rozvoje a spolu s ním i organizace a jednotlivce, kteří udržitelně žijí. Každoročně se ho zúčastňují desetitisíce lidí po celé Evropě a i letos probíhají v rámci ETURu zajímavé akce.

21.9.2023 - Zadržování vody v lesních půdách zlepšuje schopnost krajiny adaptovat se na změny klimatu
Strnady (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) - Půdní voda je nezastupitelným médiem při tvorbě půdního tělesa a ve fyziologii živých organismů. Voda se v půdě vyskytuje v různých skupenstvích, které utvářejí její hydrofyzikální vlastnosti a ovlivňují tak všechny ekosystémové funkce lesů. Jejich vývoj, včetně vztahů mezi chemickými a fyzikálními vlastnostmi, je však ovlivňován a měněn způsobem využívání krajiny. Půdní podmínky lesů nezastupitelně ovlivňují schopnost kulturní krajiny přizpůsobit se změnám obhospodařování nebo regionální změně klimatu.

21.9.2023 - NOARK představil nástěnnou EV nabíjecí stanici Ex9EVD3 pro domácnosti
Praha (NOARK Electric) - NOARK Electric uvedením nové EV nabíjecí stanice Ex9EVD3 vychází vstříc majitelům a uživatelům elektromobilů, kteří hledají pohodlné, bezpečné a rychlé řešení pro dobíjení akumulátorů svých vozidel v domácím prostředí. Na instalaci mohou zájemci v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ) získat dotaci 15 až 35 tisíc korun.

21.9.2023 - Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál byl dnes zařazen mezi Tváře udržitelnosti roku 2023
Praha (Česká krajina) -

21.9.2023 - Příkladná mobilita na kartě hosta: Národní park Saské Švýcarsko získal ocenění Fahrtziel Natur-Award 2023 (Vorbildliche Mobilität auf Gästekarte: Nationalpark Sächsische Schweiz gewinnt Fahrtziel Natur-Award 2023)
BERLÍN (Fahrtziel Natur) - Der Fahrtziel Natur-Award 2023 geht an den Nationalpark Sächsische Schweiz. Das Schutzgebiet erhält den Preis für die „Gästekarte mobil“ sowie für den weiteren Ausbau des attraktiven Mobilitätangebotes, das jetzt mit der Gästekarte kostenlos nutzbar ist. Ebenfalls ausgezeichnet wird das Naturschutzgebiet Allgäuer Hochalpen für die Einführung der Mobilität auf Gästekarte in Oberstdorf und das On-Demand-Angebot „EMMI mobil“ in Bad Hindelang. Mit dem Schweizerischen Nationalpark erhält erstmals ein Fahrtziel Natur-Gebiet außerhalb Deutschlands einen Sonderpreis: Hier werden die Mobilität auf Gästekarte und das beispielhafte Engagement für die Förderung der Anreise per Bahn gewürdigt.


21.9.2023 - Vládní výbor pro strategické investice se zabýval aktualizací Státní energetické koncepce
PRAHA (Úřad Vlády ČR) - Zástupci vlády, profesních organizací a samospráv diskutovali ve čtvrtek 21. září 2023 na druhém zasedání Vládního výboru pro strategické investice zejména o energetice. Členové výboru jednali hlavně o postupu přípravy aktualizace Státní energetické koncepce a problematice malých modulárních reaktorů.

20.9.2023 - Ministr Hladík: Jde nám o budoucnost i lepší životní prostředí Ústeckého kraje. Podpora MŽP jde skrz OPST do modernizace regionu
ÚSTÍ NAD LABEM (MŽP ČR) - Operační program Spravedlivá transformace (OPST) má za cíl pomoct regionům, které jsou negativně ovlivněné dopadem odklonu od uhlí a přechodem na nízkouhlíkovou ekonomiku. Program umožňuje lidem řešit sociální, hospodářské a environmentální dopady transformace. Ministr životního prostředí Petr Hladík předložil vládě dokument, který shrnuje přínosy programu a zároveň obsahuje zaměření a stav přípravy plánovaných strategických projektů v Ústeckém kraji. Ty představují polovinu z celkové alokace pro Ústecký kraj, která činí zhruba 15 miliard korun. Dokument poskytuje také informace o dvou projektech v Kadani, které podaly žádost do výzvy Konektivita. Výzva podporuje projekty zaměřené na vybudování vnitřní sítě a zkvalitnění připojení k internetu na středních školách.

20.9.2023 - Premiér Fiala v Ústeckém kraji: Lithium je obrovská šance pro region a celé Česko
ÚSTÍ NAD LABEM (Úřad Vlády ČR) - Lepší dopravní infrastruktura a transformace uhelného regionu. Premiér Petr Fiala ve středu 20. září 2023 navštívil před třetím výjezdním zasedáním vlády tohoto roku Ústecký kraj. Společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou zprovoznil obchvat Loun na dálnici D7. S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem pak premiér diskutoval na pracovním jednání se starosty obcí v okolí plánovaného lithiového parku.

20.9.2023 - Tři roky od otravy Bečvy. Koho vlastně ještě zajímá spravedlnost v této kauze?
VSETÍN (Strana zelených) - Dnes jsou to tři roky od masivní otravy 40 kilometrů řeky Bečvy. Michal Berg, spolupředseda Strany zelených, se věnuje kauze od prvních dní, stejně tak sleduje probíhající soudní jednání:

20.9.2023 - 21. září je Dnem nulových emisí
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Účelem Dne nulových emisí je dát naší planetě každý rok alespoň na jeden den pauzu od fosilních paliv a všeho, co se vypouští do ovzduší. To zahrnuje skleníkové plyny, znečišťující látky, mikročástice a další emise, které poškozují naši planetu.

20.9.2023 - Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou
Liberec (Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.) - V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.

20.9.2023 - Výsměch: Lesy ČR slibují omezení kácení v Krušných horách, přitom chtějí kácet v oblastech, kde jim to úřad zakázal
KRUŠNÉ HORY (Greenpeace ČR) - Ministři životního prostředí Petr Hladík a zemědělství Marek Výborný dnes s generálním ředitelem Lesů České republiky Daliborem Šafaříkem oznámili, že Lesy ČR budou v unikátních krušnohorských bukových lesích hospodařit šetrněji. Lesníci také údajně vytipovali na 250 hektarech porosty v hůře přístupném terénu, které zůstanou zcela bez zásahu člověka. Organizace Greenpeace to považuje za nedostatečné.

20.9.2023 - Zoo Liberec byla pověřena vedením pracovní skupiny evropských expertů na chov a záchranu ohrožených dravých ptáků
LIBEREC/HELSINKI (Zoo Liberec) - Ve dnech 12.-17. září 2023 proběhla v hlavním městě Finska, Helsinkách, výroční konference Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA), která hostila téměř 900 odborníků ze zoologických zahrad z celého světa. Klíčovým tématem několikadenního kongresu byla především spolupráce na záchraně ohrožených druhů a výměna zkušeností předních světových expertů v oblasti chovu zvířat, ochrany biodiverzity, výzkumu a vzdělávání. Konference se jako každý rok zúčastnili i zástupci Zoo Liberec a liberecký zoolog Jan Hanel tam byl zvolen novým lídrem tzv. Raptor TAG – pracovní skupiny na záchranu ohrožených dravých ptáků. Liberecká zoo tak nyní bude aktivně zasahovat do dění celoevropských chovů dravců a podílet se na řízení záchranných projektů.

20.9.2023 - Otevíráme dálniční obchvat Loun na dálnici D7
LOUNY (MD ČR) - Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozňuje dálniční obchvat Loun na dálnici D7. V rámci stavby došlo ke zkapacitnění stávající dopravně a bezpečnostně již nevyhovující dvoupruhové silnice I/7 na dálnici D7.

20.9.2023 - Obnova vodních ploch v Lomnici nad Popelkou
Liberec (Institut pro udržitelný rozvoj o. p. s.) - V okolí Lomnice nad Popelkou získaly podporu Libereckého kraje dva projekty, jejichž cílem je zvýšit retenční kapacitu zdejší krajiny, posílit biologickou rozmanitost území a zvýšit kvalitu životního prostředí ve městě. Na jejich přípravě spolupracují ekologové ze spolku Čmelák a IPUR o. p. s. s městem Lomnice nad Popelkou, které je vlastníkem pozemků a které připravuje komplexní obnovu místního rybníka Matouš.

20.9.2023 - Historické vlaky svezly po kolejích Pojizerského Pacifiku více než 6000 cestujících. Krkonošské železniční víkendy již neodmyslitelně patří k letní zážitkové nabídce
MARTINICE V KRKONOŠÍCH (Svazek měst a obcí Krkonoše) - Místní i turisté si oblíbili bafající parní lokomotivy i malý motoráček s pohádkovým jménem Hurvínek a stále častěji je využívají k výletům po kolejích lokální trati z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou, zvané Pojizerský Pacifik. Svědčí o tom čísla přepravených cestujících, stejně jako výsledky dotazníkového šetření. A neméně výmluvné jsou bezprostřední zkušenosti a ohlasy, které při sobotních programech přímo na stanici tak rádi posloucháme.

20.9.2023 - Tesco pro planetu: prostřednictvím virtuální prohlídky obchodní řetězec ukazuje, jak přispívá k ochraně životního prostředí
Praha - Maloobchodní řetězec Tesco představuje nový projekt: Tesco pro planetu. V něm chce ukázat, jaké kroky aktivně podniká pro ochranu naší planety. Na virtuální prohlídku prodejny, která šetří naše životní prostředí, se může vydat široká veřejnost.

19.9.2023 - Studenti českolipské průmyslovky bodovali s vodíkovou formulí ve světovém finále H2GP PRO v Las Vegas
LAS VEGAS (SPŠ Česká Lípa) - Z okresního města v Libereckém kraji až do největšího města v americké Nevadě. Právě taková byla cesta studentského týmu Pink Hawk ze Střední průmyslové školy v České Lípě na celosvětové finále závodu vodíkových modelů aut – Horizon Hydrogen Grand Prix, které se ve dnech 11. – 14. září uskutečnilo v americkém Las Vegas. Přes kvalifikační závod se zde tým Pink Hawk úspěšně probojoval do finále, kde se umístil na senzačním 8. místě a stal se tak suverénně nejlepším z celkem čtyř českých týmů, které se akce zúčastnily.

19.9.2023 - Tisíce hodin dobrovolnické práce i výuka ochrany přírody. Tak vypadaly 49. Prázdniny s Brontosaurem.
Brno (Hnutí Brontosaurus) - Prázdniny s Brontosaurem, které formou letních akcí určených především mladým lidem propojují zážitky, dobrovolnickou činnost a vzdělávání, uzavřely svůj 49. ročník. „Na padesáti táborech a mnoha dalších setkáních jsme si užili stanování i spaní pod hvězdami, putování pěšky, na kolech i v kánoích nebo různorodé hry,“ říká programový ředitel hnutí Dalimil Toman. „Při tom všem se ale podařilo odvést přes sto tisíc hodin dobrovolnické práce.“

19.9.2023 - Krkonoše vyrazily do Prahy
PRAHA/VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Výstava fotografií 60 let Krkonošského národního parku, kterou dosud mohli lidé vidět ve vrchlabském Krtkovi, dorazila do Prahy, do holešovické galerie H40. Návštěvníci se mohou těšit na více než osm desítek velkoformátových fotografií na plátně. Jedinečné fotografie představují krkonošskou krajinu, vzácné druhy rostlin a živočichů, ale také problémy, kterým musí náš nejstarší národní park čelit. Výstava, která je prodejná, potrvá do 6. října.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 932 | Další