ecomonitor.cz
verze pro tisk
17.5.2024 - Výsadba stromů kolem silnic a cest dostane zelenou, MŽP novelou o zákona o ochraně zemědělské půdy odstraňuje zásadní problém
PARDUBICE (MŽP ČR) - Stromy, stromořadí i ostatní dřeviny podél silnic jsou fenoménem a typickým prvkem naší krajiny, které navíc významně pomáhají adaptaci krajiny na změnu klimatu. Stará výsadba se ale kácí a novou často komplikuje povinnost dodržovat tří metrový odstup u vzrostlých stromů od pozemků, které sousedí s těmi silničními. To nyní změní novela zákona o zemědělském půdním fondu, kterou brzy projedná Senát. Platit by měla od 1. července. Novinky představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na třetím ročníku semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně, který se konal v Pardubicích.

17.5.2024 - 20. května slavíme Světový den včel
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při udržování zdraví lidí a planety, a o mnoha výzvách, kterým dnes čelí. Tento den se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel.

17.5.2024 - Novela zákona jde proti hlavním myšlenkám zoo
PRAHA (Unie českých a slovenských zoologických zahrad) - Ministerstvo životního prostředí České republiky již několik měsíců usilovně pracuje na přípravě novely zákona č. 162/2003 Sb., která by mj. měla vedle zoologických zahrad s licencí zavést novou kategorii, a to akreditovaná zařízení typu zookoutků. Čeští odborníci na problematiku zoo a státních dozorových orgánů s předloženým návrhem razantně nesouhlasí a shodují se, že novela by pomohla legalizovat doposud nezákonnou činnost komerčního chovu volně žijících zvířat a v důsledku toho i podpořit nelegální aktivity a obchod se zvířaty.

17.5.2024 - Den botanických zahrad
Praha (Unie botanických zahrad ČR) - Unie botanických zahrad ČR se rozhodla připojit k oslavám Dne botanických zahrad, který se slaví 22. 5. společně s dnem biodiverzity. Oslavou chceme upozornit na význam botanických zahrad ve veřejném prostoru, jejich roli v ochraně genofondu rostlin i na problémy, které zahrady v ČR pociťují.

17.5.2024 - Krkonošskému národnímu parku je 61 let, 30 let hospodaříme v lesích a opět jsme obhájili prestižní certifikát FSC®
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při dnešní příležitosti 61. výročí založení Krkonošského národního parku si připomeňme, že je to přesně 30 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP. Ne náhodou tuto informaci uzavíráme konstatováním, že jsme v minulých dnech opět obhájili prestižní certifikát FSC® (Licenční kód FSC-C005056) potvrzující ekologické hospodaření v lesích.

17.5.2024 - Kandidáti do Evropského parlamentu budou 21. 5. od 16 hod. diskutovat s nevládními organizacemi o problémech životního prostředí, klimatu a udržitelnosti
PRAHA (STUŽ) - Sedm politických subjektů, které mají šanci postoupit do Evropského parlamentu vyslalo své kandidáty – odborníky na problematiku životního prostředí – do diskuse organizované ekologickými nevládními organizacemi, která se bude konat 21. května od 16 hodin v klubu techniků na Novotného lávce v Praze.

16.5.2024 - Ministr Výborný navrhuje vykostit i zelené zemědělské dotace. Šlo by o plýtvání veřejnými prostředky
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF v Česku) - Ministerstvo zemědělství přišlo s radikálním návrhem oslabit podmínky stávajících dobrovolných dotací tzv. ekoplateb. 18 miliard korun veřejných dotací pro zemědělce mělo do roku 2027 sloužit k udržitelnějšímu hospodaření ve vztahu k půdě a krajině. Podle návrhu by ale mohly mít nakonec menší environmentální přínos než podmínky v období Společné zemědělské politiky za předchozí vlády. Hrozí, že většina peněz bude zemědělcům rozdána bez významnějšího zlepšení stavu krajiny, což by měla být hlavní podmínka těchto dotací. Ministerstvo kromě jiného rezignuje i na podmínku střídání plodin na jednom poli.

16.5.2024 - Zákon o obnově přírody podpořilo 75 % občanů zemí, které zákon nepodpořily
PRAHA (STUŽ) - Členské státy EU, které nepodporují zákon o obnově přírody, jsou v rozporu s veřejným míněním. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění provedeného v Nizozemsku, Finsku, Maďarsku, Itálii, Polsku a Švédsku, který ukázal, že tři ze čtyř občanů legislativu podporují, zatímco tlak na členské státy, aby dlouho očekávaný zákon přijaly, sílí.

16.5.2024 - Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot
LANŽHOT (MŽP ČR a AOPK ČR) - V souvislosti s připravovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se vybírá místo, kde by měla sídlit její správa. Vhodné umístění pro úřad se hledalo několik měsíců. Nabídky vhodných objektů zaslala města Břeclav a Lanžhot. Po jejich vyhodnocení byl jako nejvhodnější vybrán objekt bývalé školy v Lanžhotě.

16.5.2024 - Výstava v Norimbergu priniesla novinku blackout-box
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) - Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., sa aj tento rok zúčastnila na prestížnej výstave - veľtrhu sanitárnej a stavebnej techniky IFH Nürnberg, v dňoch 23.-26.4.2024 v nemeckom Norimbergu. Stalo sa tak už po druhý raz spoločne so svojou rakúskou materskou firmou Hargassner. Tá mala jeden z najväčších stánkov na veľtrhu, kde vystavovala kotle na biomasu, ale prezentovala aj kombináciu so slnečnými kolektormi. Hargassner tu predstavil jednu z noviniek v podobe black-out boxu, ktorý môže slúžiť ako záloha (UPS) pre kotle, alebo celkovo ako dočasná zásobáreň energie pri výpadku prúdu: https://www.hargassner.com/at-de/zubehoer/blackout-box/. Informoval o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Žiar, .r.o.

16.5.2024 - 9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně a klesá počet těch, kteří vnímají plast jako nejškodlivější materiál.
Praha (Replastuj.cz) - Z aktuálního průzkumu* společnosti Perfect Crowd, který mapuje postoj společnosti k plastům, vyplývá, že Češi vnímají zálohování PET lahví jako společensky prospěšné a mají chuť se o plastech a jejich efektivní recyklaci dozvědět více. Negativní mýty v oblasti plastů ale u Čechů stále přetrvávají, byť v menší míře, než tomu bylo před třemi lety.

16.5.2024 - Dobrovolníci dnes poprvé odstranili kompletní ohnisko invazní lupiny v milovické rezervaci velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) -

16.5.2024 - Již rok pracujeme v Zeleném pásu
Plzeň (Spolek Ametyst) - Máme za sebou roční práci na v pořadí třetím mezinárodním projektu zaměřeném na Evropský zelený pás. Ten je unikátním přírodním a kulturním monumentem, který připomíná historické rozdělení Evropy Železnou oponou, a současně se stal symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví. Propojuje nejen vzácné přírodní lokality na území 24 států, ale i jednotlivce, nevládní organizace a státní instituce. Jejich společným cílem je ochrana tohoto cenného území.


15.5.2024 - Program Norských fondů dospěl do cíle, podpořil 165 projektů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Pět let realizací, 165 projektů a téměř 900 milionů korun. Implementační období programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu je u konce. Realizace projektů, které získaly podporu z Fondů EHP a Norska pro období 2014–2021, je ukončena.

15.5.2024 - Mediální analýza: česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi
Praha (ProVeg Česko) - Praha, 15. 5. 2024 - ProVeg mediální analýza, která byla zkompletována na základě dat z Mediaboard aplikace, zjistila, že česká média přehlížejí dopady zemědělství na klimatickou změnu ve srovnání s energetikou. Ačkoliv zemědělství významně přispívá k emisím skleníkových plynů, témata týkající se globálního potravinového systému jsou v českých médiích zastoupena minimálně.

15.5.2024 - Ochránci oslavují dlouho očekávaný zákaz vývozu živých zvířat z Velké Británie
Dřísy (CIWF Česko) - Po více než padesátiletém boji za zákaz krutého obchodu se zvířaty britský parlament včera konečně schválil návrh, který zakáže export živých zvířat z Velké Británie. Jakmile začne zákon platit, nebude již možné vyvážet zvířata z Velké Británie na porážku či výkrm. Konečně se oficiálně ukončí zastaralý, zbytečný a krutý obchod, kvůli kterému musely miliony zvířat trpět a umírat na dlouhých, vyčerpávajících a stresujících cestách, namačkaná v dopravních prostředcích.

14.5.2024 - Jubilejní EKOFILM představuje vizuální styl 50. ročníku. Jeho autorem je mladý tvůrce se znevýhodněním
BRNO (MŽP ČR a MFF Ekofilm) -

14.5.2024 - Hnutí DUHA připravuje ecoLog - deník udržitelnosti. Pomůže lidem být šetrnější k planetě
PRAHA (Hnutí DUHA) - Být šetrnější k planetě. To umožní lidem deník, který vydá organizace Hnutí DUHA. Ta dnes spouští crowdfundingovou kampaň na Hithitu. Cílem je vybrat částku právě na výrobu ecoLogu – deníku udržitelnosti. V základním vydání deník obsahuje sešity se čtyřmi tématy, které se týkají udržitelnosti, jídla, odpadů a zahradničení. EcoLog provede svého uživatele úkoly, které povedou k postupnému nahrazení každodenních návyků za udržitelnější a šetrnější k planetě. Na jeho tvorbě spolupracuje ilustrátorka Linh Dao.

14.5.2024 - Mapa republiky má ideální tvar
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Zatím poslední měření mocnosti sněhové vrstvy na známém sněhovém poli Mapa republiky ukázalo výšku přes čtyři metry. Jedná se přesně o polovinu letošního maxima. Podle zkušeností lze očekávat, že sníh roztaje na přelomu června a července.

14.5.2024 - Vypravte se za pražskými netopýry – užijte si nový quest na Malé Straně nebo se přidejte k Netopýřím výzkumníkům!
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Zážitkové programy České společnosti pro ochranu netopýrů nabízí možnost nahlédnout blíže do světa tajemných létajících savců. Zbrusu nový quest vás provede zákoutími Malé Strany z pohledu netopýrů. Ve Stanici přírodovědců na Praze 5 jsou v pohotovosti badatelské batohy s ultrazvukovými detektory pro další sezonu Netopýřích výzkumníků. Inspiraci, kam lze s těmito přístroji vyrazit pozorovat netopýry, přináší šest podrobně popsaných tras. Zájemci se mohou zúčastnit i tradičních exkurzí do pražských parků vedených odborníky či doprovodné soutěže o nejlepší blogový příspěvek, popisující zážitek z výprav za netopýry.

14.5.2024 - Ze spolumajitele firmy na likvidaci odpadu ekologickým aktivistou proti své vůli – scenárista a režisér Petr Zelenka začal natáčet seriál Limity
ÚSTÍ NAD LABEM (Česká televize) - Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu celospolečenský konflikt? Osmidílný seriál Limity začal podle svého námětu a scénáře natáčet režisér Petr Zelenka, a to na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

13.5.2024 - Chrudimská muzejní noc láká na videomapping i oživlou historii
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 24. května 2024 můžete zažít již XIX. ročník Chrudimské muzejní noci. Společná akce všech tří chrudimských muzeí, k nimž se letos připojuje i Národní geopark Železné hory, nabídne od 17 do 23:30 hodin atraktivní program s netradičními prohlídkami, tvořivými dílnami, hudbou a divadelním představením pro děti. Na návštěvníky navíc čeká i videomapping nebo nevšední výlet do historie.

13.5.2024 - Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá. Je to dobré znamení pro zamezení odtékání vody z českého území
HRÁDEK NAD NISOU (MŽP ČR a Česká geologická služba) - Poslední měření ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu Turów stoupá podzemní voda za stěnou směrem k České republice. Opět se tak ukazuje, že je bariéra funkční. K nárůstu hladin podzemní vody došlo na všech čtyřech vrtech. Zároveň je vidět, že hladina vody stoupá i u vrtů do vzdálenosti až 850 metrů od stěny. Mezi zářím 2023 až dubnem 2024 byl tak poprvé za posledních 10 let zaznamenán nárůst hladiny podzemní vody.

13.5.2024 - Vyrazte s námi na cyklovýlet do Beskyd
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Od května mohou Kopřivničané vyrážet do hor přímým autobusovým spojem s možností přepravy jízdních kol - cyklobusem Beskydy. Zástupci města Kopřivnice i dalších partnerských měst jej společně otestují v nedělí 19. května. Přidejte se a vyrazte s námi na cyklovýlet!

13.5.2024 - Na středočeské tratě vyjel ve zkušebním provozu první RegioPanter PID
PRAHA (České dráhy) - Zbrusu novým regionálním vlakem RegioPanter v barvách PID se ode dneška na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou mohou svézt první cestující. Na trati začal zkušební provoz první jednotky v ostrém provozu. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

13.5.2024 - Europoslanci Vrecionová a Pospíšil vyzvali agrobarona Jandejska ke zveřejnění záběrů z jeho chovů kvůli týrání zvířat. Ať je transparentní, nebo odstoupí z eurovoleb!
PRAHA (ODS a TOP 09) - Europoslanci Veronika Vrecionová a Jiří Pospíšil reagují na informace o možném týrání zvířat ve společnosti RABBIT CZ a.s. politika a agrobarona Zdeňka Jandejska, které přinesl portál Seznam Zprávy. Chtějí se veřejně zastat spolku OBRAZ – Obránci zvířat a jejich kampaně „Za lepší život zvířat”.

13.5.2024 - Začali jsme s revitalizací odkaliště v ptačím parku Mnišské louky
ČESKÁ LÍPA (Česká společnost ornitologická) - V ptačím parku Mnišské louky u České Lípy letos proběhne revitalizace staré rákosiny v jednom ze dvou bývalých odkališť čistírny odpadních vod (ČOV), jejichž činnost skončila před 30 lety. Přibližně hektarovou plochu tohoto odkaliště tvoří degradovaný porost rákosu, který již postupně v některých místech zarůstá keřovými vrbami, z nichž některé byly odstraněny při jarní brigádě pro veřejnost. Cílem revitalizace je zmlazení a obnovení rákosových porostů, ale především zlepšení vodního režimu vybudováním mělké a členité tůně o rozloze 800 m2. Samotná vodní plocha bude v průběhu roku nepochybně kolísat. Veškeré zmíněné aktivity cílí na podporu rákosinných druhů ptáků, především pak na slavíka modráčka středoevropského či chřástala vodního. Z opatření ale budou těžit i běžnější druhy, například strnad rákosní, rákosník obecný či rákosník proužkovaný.

13.5.2024 - Pro zachování svěží a vyživené pokožky i během horkých letních dnů a pobytu u vody jsou tady přírodní sprchové gely Frosch Senses
Praha (Muniga s.r.o.) - Frosch Senses lze vybírat z povzbuzujících ovocných vůní Granátového jablka nebo Květu pomeranče a dále Aloe vera, který svou jemnou vůní naopak zklidňuje a uvolňuje od každodenního stresu. Novinkou této řady pro letošní rok jsou pak Frosch EKO Senses Sprchový gel Citron Máta a Frosch EKO Senses Sprchový gel Ibišek. Frosch myslí také na muže, kteří jistě ocení Frosch Senses Sprchový gel pánský 3v1. Výrobek s mořskými minerály a svěží vůní má praktické balení a je ph neutrální. Je vhodný jak pro péči o vlasy, tak obličej a celé tělo. Sprchové gely Senses jsou dostupné také ve variantě pro děti.


11.5.2024 - Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů
PRAHA (Česká televize) - Policejní zásah, při němž bylo zachráněno devadesát pět psů, kteří žili v trýznivých podmínkách, byl iniciovaný investigativní prací tvůrců nového dokumentárního filmu ČT Továrna na psí prachy. Dokument začal vznikat počátkem roku 2023 v režii Kateřiny Hrochové a tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové.

9.5.2024 - Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál
LUŽNÁ U RAKOVNÍKA (České dráhy) - V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní lokomotivy. Po oba víkendové dny pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak. Na víkendové akci v ČD Muzeu bude zahájen prodej nového pivního speciálu „Šlechtična“, jehož nákupem lidé podpoří opravu stejnojmenné lokomotivy.

9.5.2024 - V letech 2021 až 2023 poskytlo Ministerstvo zemědělství na ochranu životů a majetku před povodněmi 2,9 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Zejména zvyšování retence vodních děl, zvyšování kapacity koryt vodních toků a budování ochranných protipovodňových hrází v letech 2021 až 2023 poslouží jako prevence před povodněmi. Informuje o tom aktuální zpráva Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva životního prostředí (MŽP). Jde v pořadí o osmou hodnotící zprávu od roku 2000, kdy vláda schválila Strategii ochrany před povodněmi na území ČR.

9.5.2024 - Jak globální oteplování zatěžuje světové odvodňovací systémy?
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Nedávné záplavy v oblasti Arabského poloostrova poukazují na nepřipravenost lidstva na výzvy, které přináší změna klimatu. Globální oteplování přináší změny v průběhu počasí a zvýšené zadržování vody v mracích, což vede k intenzivnějším a častějším přívalovým dešťům po celém světě. Tyto měnící se srážky spolu s nedostatečnými odvodňovacími systémy v městských oblastech následně vedou k rozsáhlým záplavám.

7.5.2024 - Pěstitelé ovoce přišli o 80 procent úrody, v polovině republiky nesklidí nic. Vláda projednala možnou pomoc, o peníze žádáme i Evropskou komisi
PRAHA (MZe ČR) - Místo obvyklých 130 tisíc tun letos tuzemští pěstitelé ovoce sklidí kvůli silným mrazům jen pětinu, zhruba 30 tisíc tun. Vyplývá to z upřesněných odhadů Ovocnářské unie ČR. Sklízet se bude jen v části Moravy, v Čechách mrazy sady zdevastovaly totálně, poškozeno je 95 až 100 procent stromů. V Čechách navíc mrazy ve stejném rozsahu zničily i vinohrady. Velké škody mají i pěstitelé sazenic stromků, ať už lesních nebo ovocných. Pomoc zasaženým sektorům dnes projednala vláda.

7.5.2024 - Zelená modernizace naší ekonomiky nesmí zpomalovat, naopak, musí se stát základem naší budoucí prosperity
PRAHA (Strana zelených) - Modernizace evropského hospodářství a infrastruktury, zvyšování kvality života a energetická soběstačnost a – takové jsou priority Zelených do letošních eurovoleb. Evropa podle Zelených také musí zůstat i nadále místem se zárukou lidských práv a svobod. Kandidátku a program Zelených dnes podpořil bývalý předseda ústavního soudu Pavel Rychetský v zaslaném vyjádření.

7.5.2024 - Na jatkách budou instalovány kamery. Ministerstvo zemědělství to zavádí v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MZe ČR) - Kamerové systémy budou od 1. ledna 2026 monitorovat provoz na českých jatkách. Cílem novely zákona je další navýšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení. Materiály, které připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), dnes schválila vláda.

7.5.2024 - Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji začíná už v pátek. Vlaky ČD dopraví fanoušky do center šampionátu
PRAHA/OSTRAVA (České dráhy) - Hokejová horečka vypukne již tento pátek. Česká republika se po devíti letech znovu stane hostitelem Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji. České dráhy, které jsou oficiálním dopravcem mistrovství, zajistí během šampionátu přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.

7.5.2024 - Obce mají druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací. MŽP rozděluje 10 miliard z OPŽP, malým obcím navíc nabídne půjčku na dofinancování
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod nebo vodovodních řadů je finančně náročnou záležitostí. Bez podpory státu je realizace takového projektu pro obec téměř nemožná. Nyní dostává druhou šanci 283 kladně vyhodnocených projektů, které obce a vodohospodáři podali skrze 42., 43., a 44. výzvu Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Na podporu ale kvůli vyčerpané alokaci nedosáhli. Ministerstvo životního prostředí pro ně prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nově otevírá dvě dotační výzvy. Peníze nad rámec plánovaných výzev pro ně vyjednal ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Obcím do dvou tisíc obyvatel navíc přidává možnost dofinancovat projekt pomocí výhodné půjčky.

7.5.2024 - Johanna Nejedlová a Zelení mají ve volbách podporu Pavla Rychetského
PRAHA (Strana zelených) - Bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský oznámil, že ve volbách do Evropského parlamentu bude podporovat Stranu zelených. Jeho rozhodnutí dát hlas Zeleným je výrazem důvěry v politický program a vize strany i osobnost na čele kandidátky Johannu Nejedlovou.

7.5.2024 - Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

6.5.2024 - Premiér Fiala zahájil stavbu dalších dvou úseků D35
VYSOKÉ MÝTO (Úřad Vlády ČR) - Další dva úseky dálnice D35 v Pardubickém kraji zahájilo v pondělí 6. května 2024 Ředitelství silnic a dálnic za účasti předsedy vlády Petra Fialy, ministra dopravy Martina Kupky, ministra zemědělství Marka Výborného a dalších hostů. Součástí úseku dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto je stavba tunelu Homole, který je dlouhý 800 metrů. Obě stavby za 3,2 miliardy Kč bez DPH by měly být dokončeny v roce 2026.

6.5.2024 - O program Oprav dům po babičce je velký zájem. Překonal hranici dvou tisíc žádostí a pomáhá rodinám se zateplením i komplexní renovací
PRAHA (MŽP ČR) - Během pondělního výjezdu na Vysočinu zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) do dřevozpracovatelského závodu ve Ždírci, kde jednal o větší podpoře dřevostaveb, a také do Světlé nad Sázavou. Tam u příležitosti překonání hranice dvou tisíc žádostí o dotaci z programu Oprav dům po babičce navštívil moderní novostavbu, na kterou získali majitelé finance právě z tohoto programu. Mladá tříčlenná rodina tak díky příspěvku 1 319 000 korun od Státního fondu životního prostředí ČR může začít žít v energeticky úsporném domě.

6.5.2024 - V Krkonoších se objevil los evropský
ŽACLÉŘ (Správa KRNAP) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.

6.5.2024 - Od září 2024 se drasticky zhorší situace mnoha ukrajinských uprchlíků v Česku
(R-Mosty z.s.) - Férové bydlení reaguje na zhoršenou situaci uprchlíků
Projekt Férové bydlení vstupuje na realitní trh v Praze s cílem poskytnout podporu ukrajinským rodinám, které se ocitly v bytové nouzi. Partneři projektu se stanou součásti příběhů těchto rodin, jež prošly utrpením války a hledají útočiště v naší zemi. Férové bydlení není jen o pronájmu nemovitosti, ale i o vytváření domova těm, kdo přišli o všechno.


6.5.2024 - České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku
PRAHA (České dráhy) - V sobotu 18. května se koná již 57. ročník Pochodu Praha – Prčice. Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát České dráhy výrazně posílí vlakovou dopravu do míst startů pochodu. Pro pochodníky vypraví speciální vlaky, posílí pravidelné dálkové i regionální spoje a zajistí mimořádná zastavení odpoledních dálkových vlaků v Heřmaničkách. Jízdní řády posilových vlaků se v tuto chvíli připravují a po přidělení kapacity dráhy budou zanesené do vyhledávačů spojení. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

6.5.2024 - Počerady dostaly další výjimku na toxickou rtuť. Nevládní organizace a místní spolky se odvolají
POČERADY (Hnutí DUHA, Frank Bold Society, Greenpeace ČR, MY Litvínov a Zdraví pro Most) - Úředníci Ústeckého kraje rozhodli o prodloužení rozsáhlé výjimky z limitu na ochranu zdraví lidí před vypouštěním rtuti z uhelné elektrárny Počerady ze skupiny podnikatele Pavla Tykače. Více než trojnásobné množství této toxické látky oproti limitu, který byl schválen už před sedmi lety, může elektrárna vypouštět dále až do 30. dubna 2027, přestože provozovatel původně slíbil, že první dva bloky budou limit splňovat už 30. června tohoto roku. Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace, expertní skupina Frank Bold i spolky místních lidí Zdraví pro Most a MY Litvínov považují výjimku za zcela nezákonnou a škodlivou, a proto proti ní podají odvolání k Ministerstvu životního prostředí.

6.5.2024 - Porsche Česká republika pomáhá chránit ptačí parky ČSO
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Společnost Porsche Česká republika zapůjčila zástupcům České společnosti ornitologické (ČSO) dva pick-upy Volkswagen Amarok a v rámci nově navázaného partnerství se bude se svými zaměstnanci podílet na ochraně volně žijících ptáků v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře a Kosteliska u Dubňan. Tento krok je součástí nové strategie společnosti Porsche Česká republika v oblasti společenské odpovědnosti (CSR).

3.5.2024 - Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu ochrání nejkvalitnější zemědělskou půdu a pomůže rozvoji agrovoltaiky
PRAHA (MŽP ČR) - V posledních letech mizí každý rok přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. Zhruba 40 % z toho na nejkvalitnější půdě. Právě ochranu nejcennější zemědělské půdy před plošnými zábory pro obchod a skladování přinese novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), který dnes schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

3.5.2024 - Průlom v české legislativě na ochranu vod. Novelu, která by měla zabránit možnému vzniku havárií, dnes ve třetím čtení schválila Sněmovna
PRAHA (MŽP ČR) - “Havarijní” novela vodního zákona staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí, zachování druhové rozmanitosti a ekologické rovnováhy. V době klimatické změny lépe chrání cenné vodní ekosystémy, které v důsledku ovlivňují místní klima a přispívají k regulaci teploty, tedy mají vliv na nás všechny. Novela představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií na povrchových vodách. Zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů. Novela dále navrhuje pětinásobné zvýšení pokut pro původce havárií a jasná pravidla pro jejich zvládání. Dnes ji ve třetím čtení schválila Sněmovna, nyní zamíří do Senátu.

3.5.2024 - Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin.

3.5.2024 - Festival labutí ve sklárně Koulier
Praha (Muniga s.r.o.) - Připojte se a objevte na Festivalu labutí ve sklárně Koulier na Oflendě krásu, umění a radost ze sklářského řemesla, které bylo v loňském roce zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Festival labutí v tomto roce proběhne ve sklárně Koulier od 28. června do 6. července. Souběžně si budou moct všichni zájemci užít i exkurzi do výroby a vidět, jak se rodí tato křehká krása.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 947 | Další

Online diskuse
17.5.2024 - Výsadba stromů kolem silnic a cest dostane zelenou, MŽP novelou o zákona o ochraně zemědělské půdy odstraňuje zásadní problém
PARDUBICE (MŽP ČR) - Stromy, stromořadí i ostatní dřeviny podél silnic jsou fenoménem a typickým prvkem naší krajiny, které navíc významně pomáhají adaptaci krajiny na změnu klimatu. Stará výsadba se ale kácí a novou často komplikuje povinnost dodržovat tří metrový odstup u vzrostlých stromů od pozemků, které sousedí s těmi silničními. To nyní změní novela zákona o zemědělském půdním fondu, kterou brzy projedná Senát. Platit by měla od 1. července. Novinky představil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) na třetím ročníku semináře Udržitelnost silniční doprovodné zeleně, který se konal v Pardubicích.

17.5.2024 - 20. května slavíme Světový den včel
Brno (Ukliďme Česko z.s.) - Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při udržování zdraví lidí a planety, a o mnoha výzvách, kterým dnes čelí. Tento den se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k prohlášení 20. května za Světový den včel.

17.5.2024 - Novela zákona jde proti hlavním myšlenkám zoo
PRAHA (Unie českých a slovenských zoologických zahrad) - Ministerstvo životního prostředí České republiky již několik měsíců usilovně pracuje na přípravě novely zákona č. 162/2003 Sb., která by mj. měla vedle zoologických zahrad s licencí zavést novou kategorii, a to akreditovaná zařízení typu zookoutků. Čeští odborníci na problematiku zoo a státních dozorových orgánů s předloženým návrhem razantně nesouhlasí a shodují se, že novela by pomohla legalizovat doposud nezákonnou činnost komerčního chovu volně žijících zvířat a v důsledku toho i podpořit nelegální aktivity a obchod se zvířaty.

17.5.2024 - Den botanických zahrad
Praha (Unie botanických zahrad ČR) - Unie botanických zahrad ČR se rozhodla připojit k oslavám Dne botanických zahrad, který se slaví 22. 5. společně s dnem biodiverzity. Oslavou chceme upozornit na význam botanických zahrad ve veřejném prostoru, jejich roli v ochraně genofondu rostlin i na problémy, které zahrady v ČR pociťují.

17.5.2024 - Krkonošskému národnímu parku je 61 let, 30 let hospodaříme v lesích a opět jsme obhájili prestižní certifikát FSC®
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Při dnešní příležitosti 61. výročí založení Krkonošského národního parku si připomeňme, že je to přesně 30 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP. Ne náhodou tuto informaci uzavíráme konstatováním, že jsme v minulých dnech opět obhájili prestižní certifikát FSC® (Licenční kód FSC-C005056) potvrzující ekologické hospodaření v lesích.

17.5.2024 - Kandidáti do Evropského parlamentu budou 21. 5. od 16 hod. diskutovat s nevládními organizacemi o problémech životního prostředí, klimatu a udržitelnosti
PRAHA (STUŽ) - Sedm politických subjektů, které mají šanci postoupit do Evropského parlamentu vyslalo své kandidáty – odborníky na problematiku životního prostředí – do diskuse organizované ekologickými nevládními organizacemi, která se bude konat 21. května od 16 hodin v klubu techniků na Novotného lávce v Praze.

16.5.2024 - Ministr Výborný navrhuje vykostit i zelené zemědělské dotace. Šlo by o plýtvání veřejnými prostředky
PRAHA (Hnutí DUHA, Česká společnost ornitologická a WWF v Česku) - Ministerstvo zemědělství přišlo s radikálním návrhem oslabit podmínky stávajících dobrovolných dotací tzv. ekoplateb. 18 miliard korun veřejných dotací pro zemědělce mělo do roku 2027 sloužit k udržitelnějšímu hospodaření ve vztahu k půdě a krajině. Podle návrhu by ale mohly mít nakonec menší environmentální přínos než podmínky v období Společné zemědělské politiky za předchozí vlády. Hrozí, že většina peněz bude zemědělcům rozdána bez významnějšího zlepšení stavu krajiny, což by měla být hlavní podmínka těchto dotací. Ministerstvo kromě jiného rezignuje i na podmínku střídání plodin na jednom poli.

16.5.2024 - Zákon o obnově přírody podpořilo 75 % občanů zemí, které zákon nepodpořily
PRAHA (STUŽ) - Členské státy EU, které nepodporují zákon o obnově přírody, jsou v rozporu s veřejným míněním. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění provedeného v Nizozemsku, Finsku, Maďarsku, Itálii, Polsku a Švédsku, který ukázal, že tři ze čtyř občanů legislativu podporují, zatímco tlak na členské státy, aby dlouho očekávaný zákon přijaly, sílí.

16.5.2024 - Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot
LANŽHOT (MŽP ČR a AOPK ČR) - V souvislosti s připravovaným vyhlášením chráněné krajinné oblasti Soutok se vybírá místo, kde by měla sídlit její správa. Vhodné umístění pro úřad se hledalo několik měsíců. Nabídky vhodných objektů zaslala města Břeclav a Lanžhot. Po jejich vyhodnocení byl jako nejvhodnější vybrán objekt bývalé školy v Lanžhotě.

16.5.2024 - Výstava v Norimbergu priniesla novinku blackout-box
Žiar nad Hronom (Thermosolar, s.r.o., Žiar nad Hronom) - Spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar, s.r.o., sa aj tento rok zúčastnila na prestížnej výstave - veľtrhu sanitárnej a stavebnej techniky IFH Nürnberg, v dňoch 23.-26.4.2024 v nemeckom Norimbergu. Stalo sa tak už po druhý raz spoločne so svojou rakúskou materskou firmou Hargassner. Tá mala jeden z najväčších stánkov na veľtrhu, kde vystavovala kotle na biomasu, ale prezentovala aj kombináciu so slnečnými kolektormi. Hargassner tu predstavil jednu z noviniek v podobe black-out boxu, ktorý môže slúžiť ako záloha (UPS) pre kotle, alebo celkovo ako dočasná zásobáreň energie pri výpadku prúdu: https://www.hargassner.com/at-de/zubehoer/blackout-box/. Informoval o tom Tomáš Jančařík, vedúci obchodného oddelenia THERMO|SOLARU Žiar, .r.o.

16.5.2024 - 9 z 10 Čechů se snaží žít udržitelně a klesá počet těch, kteří vnímají plast jako nejškodlivější materiál.
Praha (Replastuj.cz) - Z aktuálního průzkumu* společnosti Perfect Crowd, který mapuje postoj společnosti k plastům, vyplývá, že Češi vnímají zálohování PET lahví jako společensky prospěšné a mají chuť se o plastech a jejich efektivní recyklaci dozvědět více. Negativní mýty v oblasti plastů ale u Čechů stále přetrvávají, byť v menší míře, než tomu bylo před třemi lety.

16.5.2024 - Dobrovolníci dnes poprvé odstranili kompletní ohnisko invazní lupiny v milovické rezervaci velkých kopytníků
Praha (Česká krajina) -

16.5.2024 - Již rok pracujeme v Zeleném pásu
Plzeň (Spolek Ametyst) - Máme za sebou roční práci na v pořadí třetím mezinárodním projektu zaměřeném na Evropský zelený pás. Ten je unikátním přírodním a kulturním monumentem, který připomíná historické rozdělení Evropy Železnou oponou, a současně se stal symbolem přeshraniční spolupráce a společného evropského přírodního a kulturního dědictví. Propojuje nejen vzácné přírodní lokality na území 24 států, ale i jednotlivce, nevládní organizace a státní instituce. Jejich společným cílem je ochrana tohoto cenného území.


15.5.2024 - Program Norských fondů dospěl do cíle, podpořil 165 projektů
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Pět let realizací, 165 projektů a téměř 900 milionů korun. Implementační období programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu je u konce. Realizace projektů, které získaly podporu z Fondů EHP a Norska pro období 2014–2021, je ukončena.

15.5.2024 - Mediální analýza: česká média podceňují dopad zemědělství na klimatickou krizi
Praha (ProVeg Česko) - Praha, 15. 5. 2024 - ProVeg mediální analýza, která byla zkompletována na základě dat z Mediaboard aplikace, zjistila, že česká média přehlížejí dopady zemědělství na klimatickou změnu ve srovnání s energetikou. Ačkoliv zemědělství významně přispívá k emisím skleníkových plynů, témata týkající se globálního potravinového systému jsou v českých médiích zastoupena minimálně.

15.5.2024 - Ochránci oslavují dlouho očekávaný zákaz vývozu živých zvířat z Velké Británie
Dřísy (CIWF Česko) - Po více než padesátiletém boji za zákaz krutého obchodu se zvířaty britský parlament včera konečně schválil návrh, který zakáže export živých zvířat z Velké Británie. Jakmile začne zákon platit, nebude již možné vyvážet zvířata z Velké Británie na porážku či výkrm. Konečně se oficiálně ukončí zastaralý, zbytečný a krutý obchod, kvůli kterému musely miliony zvířat trpět a umírat na dlouhých, vyčerpávajících a stresujících cestách, namačkaná v dopravních prostředcích.

14.5.2024 - Jubilejní EKOFILM představuje vizuální styl 50. ročníku. Jeho autorem je mladý tvůrce se znevýhodněním
BRNO (MŽP ČR a MFF Ekofilm) -

14.5.2024 - Hnutí DUHA připravuje ecoLog - deník udržitelnosti. Pomůže lidem být šetrnější k planetě
PRAHA (Hnutí DUHA) - Být šetrnější k planetě. To umožní lidem deník, který vydá organizace Hnutí DUHA. Ta dnes spouští crowdfundingovou kampaň na Hithitu. Cílem je vybrat částku právě na výrobu ecoLogu – deníku udržitelnosti. V základním vydání deník obsahuje sešity se čtyřmi tématy, které se týkají udržitelnosti, jídla, odpadů a zahradničení. EcoLog provede svého uživatele úkoly, které povedou k postupnému nahrazení každodenních návyků za udržitelnější a šetrnější k planetě. Na jeho tvorbě spolupracuje ilustrátorka Linh Dao.

14.5.2024 - Mapa republiky má ideální tvar
PEC POD SNĚŽKOU (Správa KRNAP) - Zatím poslední měření mocnosti sněhové vrstvy na známém sněhovém poli Mapa republiky ukázalo výšku přes čtyři metry. Jedná se přesně o polovinu letošního maxima. Podle zkušeností lze očekávat, že sníh roztaje na přelomu června a července.

14.5.2024 - Vypravte se za pražskými netopýry – užijte si nový quest na Malé Straně nebo se přidejte k Netopýřím výzkumníkům!
Praha (Česká společnost pro ochranu netopýrů) - Zážitkové programy České společnosti pro ochranu netopýrů nabízí možnost nahlédnout blíže do světa tajemných létajících savců. Zbrusu nový quest vás provede zákoutími Malé Strany z pohledu netopýrů. Ve Stanici přírodovědců na Praze 5 jsou v pohotovosti badatelské batohy s ultrazvukovými detektory pro další sezonu Netopýřích výzkumníků. Inspiraci, kam lze s těmito přístroji vyrazit pozorovat netopýry, přináší šest podrobně popsaných tras. Zájemci se mohou zúčastnit i tradičních exkurzí do pražských parků vedených odborníky či doprovodné soutěže o nejlepší blogový příspěvek, popisující zážitek z výprav za netopýry.

14.5.2024 - Ze spolumajitele firmy na likvidaci odpadu ekologickým aktivistou proti své vůli – scenárista a režisér Petr Zelenka začal natáčet seriál Limity
ÚSTÍ NAD LABEM (Česká televize) - Jak se ze severočeského podnikatele stane ikona ekologických protestů a z manželského sporu celospolečenský konflikt? Osmidílný seriál Limity začal podle svého námětu a scénáře natáčet režisér Petr Zelenka, a to na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

13.5.2024 - Chrudimská muzejní noc láká na videomapping i oživlou historii
Chrudim (Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi) - V pátek 24. května 2024 můžete zažít již XIX. ročník Chrudimské muzejní noci. Společná akce všech tří chrudimských muzeí, k nimž se letos připojuje i Národní geopark Železné hory, nabídne od 17 do 23:30 hodin atraktivní program s netradičními prohlídkami, tvořivými dílnami, hudbou a divadelním představením pro děti. Na návštěvníky navíc čeká i videomapping nebo nevšední výlet do historie.

13.5.2024 - Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá. Je to dobré znamení pro zamezení odtékání vody z českého území
HRÁDEK NAD NISOU (MŽP ČR a Česká geologická služba) - Poslední měření ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu Turów stoupá podzemní voda za stěnou směrem k České republice. Opět se tak ukazuje, že je bariéra funkční. K nárůstu hladin podzemní vody došlo na všech čtyřech vrtech. Zároveň je vidět, že hladina vody stoupá i u vrtů do vzdálenosti až 850 metrů od stěny. Mezi zářím 2023 až dubnem 2024 byl tak poprvé za posledních 10 let zaznamenán nárůst hladiny podzemní vody.

13.5.2024 - Vyrazte s námi na cyklovýlet do Beskyd
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Od května mohou Kopřivničané vyrážet do hor přímým autobusovým spojem s možností přepravy jízdních kol - cyklobusem Beskydy. Zástupci města Kopřivnice i dalších partnerských měst jej společně otestují v nedělí 19. května. Přidejte se a vyrazte s námi na cyklovýlet!

13.5.2024 - Na středočeské tratě vyjel ve zkušebním provozu první RegioPanter PID
PRAHA (České dráhy) - Zbrusu novým regionálním vlakem RegioPanter v barvách PID se ode dneška na lince S4 Praha – Kralupy nad Vltavou mohou svézt první cestující. Na trati začal zkušební provoz první jednotky v ostrém provozu. Do konce letošního roku zamíří na tratě v Praze, ve Středočeském a Ústeckém kraji celkem 22 nových jednotek RegioPanter PID, které navýší kapacitu příměstských elektrických vlaků o 4 950 míst. Tyto jednotky jsou plně klimatizované, bezbariérové a vybavené palubní Wi-Fi sítí.

13.5.2024 - Europoslanci Vrecionová a Pospíšil vyzvali agrobarona Jandejska ke zveřejnění záběrů z jeho chovů kvůli týrání zvířat. Ať je transparentní, nebo odstoupí z eurovoleb!
PRAHA (ODS a TOP 09) - Europoslanci Veronika Vrecionová a Jiří Pospíšil reagují na informace o možném týrání zvířat ve společnosti RABBIT CZ a.s. politika a agrobarona Zdeňka Jandejska, které přinesl portál Seznam Zprávy. Chtějí se veřejně zastat spolku OBRAZ – Obránci zvířat a jejich kampaně „Za lepší život zvířat”.

13.5.2024 - Začali jsme s revitalizací odkaliště v ptačím parku Mnišské louky
ČESKÁ LÍPA (Česká společnost ornitologická) - V ptačím parku Mnišské louky u České Lípy letos proběhne revitalizace staré rákosiny v jednom ze dvou bývalých odkališť čistírny odpadních vod (ČOV), jejichž činnost skončila před 30 lety. Přibližně hektarovou plochu tohoto odkaliště tvoří degradovaný porost rákosu, který již postupně v některých místech zarůstá keřovými vrbami, z nichž některé byly odstraněny při jarní brigádě pro veřejnost. Cílem revitalizace je zmlazení a obnovení rákosových porostů, ale především zlepšení vodního režimu vybudováním mělké a členité tůně o rozloze 800 m2. Samotná vodní plocha bude v průběhu roku nepochybně kolísat. Veškeré zmíněné aktivity cílí na podporu rákosinných druhů ptáků, především pak na slavíka modráčka středoevropského či chřástala vodního. Z opatření ale budou těžit i běžnější druhy, například strnad rákosní, rákosník obecný či rákosník proužkovaný.

13.5.2024 - Pro zachování svěží a vyživené pokožky i během horkých letních dnů a pobytu u vody jsou tady přírodní sprchové gely Frosch Senses
Praha (Muniga s.r.o.) - Frosch Senses lze vybírat z povzbuzujících ovocných vůní Granátového jablka nebo Květu pomeranče a dále Aloe vera, který svou jemnou vůní naopak zklidňuje a uvolňuje od každodenního stresu. Novinkou této řady pro letošní rok jsou pak Frosch EKO Senses Sprchový gel Citron Máta a Frosch EKO Senses Sprchový gel Ibišek. Frosch myslí také na muže, kteří jistě ocení Frosch Senses Sprchový gel pánský 3v1. Výrobek s mořskými minerály a svěží vůní má praktické balení a je ph neutrální. Je vhodný jak pro péči o vlasy, tak obličej a celé tělo. Sprchové gely Senses jsou dostupné také ve variantě pro děti.


11.5.2024 - Tým dokumentaristů České televize během natáčení nového filmu odhalil množírnu psů
PRAHA (Česká televize) - Policejní zásah, při němž bylo zachráněno devadesát pět psů, kteří žili v trýznivých podmínkách, byl iniciovaný investigativní prací tvůrců nového dokumentárního filmu ČT Továrna na psí prachy. Dokument začal vznikat počátkem roku 2023 v režii Kateřiny Hrochové a tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové.

9.5.2024 - Parní víkend v Lužné u Rakovníka nabídne přehlídku lokomotiv na točně, zvláštní vlaky i nový pivní speciál
LUŽNÁ U RAKOVNÍKA (České dráhy) - V sobotu a neděli 11. a 12. května se mohou fanoušci železniční historie vypravit do železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka. České dráhy na tyto dny připravují Parní víkend, na kterém se návštěvníkům v plné kráse představí unikátní parní lokomotivy. Po oba víkendové dny pojede z Prahy do Lužné a zpět zvláštní historický vlak. Na víkendové akci v ČD Muzeu bude zahájen prodej nového pivního speciálu „Šlechtična“, jehož nákupem lidé podpoří opravu stejnojmenné lokomotivy.

9.5.2024 - V letech 2021 až 2023 poskytlo Ministerstvo zemědělství na ochranu životů a majetku před povodněmi 2,9 miliardy korun
PRAHA (MZe ČR) - Zejména zvyšování retence vodních děl, zvyšování kapacity koryt vodních toků a budování ochranných protipovodňových hrází v letech 2021 až 2023 poslouží jako prevence před povodněmi. Informuje o tom aktuální zpráva Ministerstva zemědělství (MZe) a Ministerstva životního prostředí (MŽP). Jde v pořadí o osmou hodnotící zprávu od roku 2000, kdy vláda schválila Strategii ochrany před povodněmi na území ČR.

9.5.2024 - Jak globální oteplování zatěžuje světové odvodňovací systémy?
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Nedávné záplavy v oblasti Arabského poloostrova poukazují na nepřipravenost lidstva na výzvy, které přináší změna klimatu. Globální oteplování přináší změny v průběhu počasí a zvýšené zadržování vody v mracích, což vede k intenzivnějším a častějším přívalovým dešťům po celém světě. Tyto měnící se srážky spolu s nedostatečnými odvodňovacími systémy v městských oblastech následně vedou k rozsáhlým záplavám.

7.5.2024 - Pěstitelé ovoce přišli o 80 procent úrody, v polovině republiky nesklidí nic. Vláda projednala možnou pomoc, o peníze žádáme i Evropskou komisi
PRAHA (MZe ČR) - Místo obvyklých 130 tisíc tun letos tuzemští pěstitelé ovoce sklidí kvůli silným mrazům jen pětinu, zhruba 30 tisíc tun. Vyplývá to z upřesněných odhadů Ovocnářské unie ČR. Sklízet se bude jen v části Moravy, v Čechách mrazy sady zdevastovaly totálně, poškozeno je 95 až 100 procent stromů. V Čechách navíc mrazy ve stejném rozsahu zničily i vinohrady. Velké škody mají i pěstitelé sazenic stromků, ať už lesních nebo ovocných. Pomoc zasaženým sektorům dnes projednala vláda.

7.5.2024 - Zelená modernizace naší ekonomiky nesmí zpomalovat, naopak, musí se stát základem naší budoucí prosperity
PRAHA (Strana zelených) - Modernizace evropského hospodářství a infrastruktury, zvyšování kvality života a energetická soběstačnost a – takové jsou priority Zelených do letošních eurovoleb. Evropa podle Zelených také musí zůstat i nadále místem se zárukou lidských práv a svobod. Kandidátku a program Zelených dnes podpořil bývalý předseda ústavního soudu Pavel Rychetský v zaslaném vyjádření.

7.5.2024 - Na jatkách budou instalovány kamery. Ministerstvo zemědělství to zavádí v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání
PRAHA (MZe ČR) - Kamerové systémy budou od 1. ledna 2026 monitorovat provoz na českých jatkách. Cílem novely zákona je další navýšení úrovně ochrany zvířat proti týrání při porážení. Materiály, které připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), dnes schválila vláda.

7.5.2024 - Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji začíná už v pátek. Vlaky ČD dopraví fanoušky do center šampionátu
PRAHA/OSTRAVA (České dráhy) - Hokejová horečka vypukne již tento pátek. Česká republika se po devíti letech znovu stane hostitelem Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji. České dráhy, které jsou oficiálním dopravcem mistrovství, zajistí během šampionátu přepravu hokejových týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.

7.5.2024 - Obce mají druhou šanci získat podporu na výstavbu vodovodů a kanalizací. MŽP rozděluje 10 miliard z OPŽP, malým obcím navíc nabídne půjčku na dofinancování
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Vybudování kanalizace, čistírny odpadních vod nebo vodovodních řadů je finančně náročnou záležitostí. Bez podpory státu je realizace takového projektu pro obec téměř nemožná. Nyní dostává druhou šanci 283 kladně vyhodnocených projektů, které obce a vodohospodáři podali skrze 42., 43., a 44. výzvu Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Na podporu ale kvůli vyčerpané alokaci nedosáhli. Ministerstvo životního prostředí pro ně prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR nově otevírá dvě dotační výzvy. Peníze nad rámec plánovaných výzev pro ně vyjednal ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Obcím do dvou tisíc obyvatel navíc přidává možnost dofinancovat projekt pomocí výhodné půjčky.

7.5.2024 - Johanna Nejedlová a Zelení mají ve volbách podporu Pavla Rychetského
PRAHA (Strana zelených) - Bývalý předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský oznámil, že ve volbách do Evropského parlamentu bude podporovat Stranu zelených. Jeho rozhodnutí dát hlas Zeleným je výrazem důvěry v politický program a vize strany i osobnost na čele kandidátky Johannu Nejedlovou.

7.5.2024 - Piráti řekli na vládě jasné ne týrání zvířat na jatkách. Na zacházení se zvířaty budou dohlížet kamery
PRAHA (Česká pirátská strana) - Vláda dnes schválila novelu zákona o veterinární péči. Jednou z novinek je povinné vybavení jatek kamerovými systémy pro sledování zacházení se zvířaty. O úpravě zákona jednala vláda v reakci na opakované záběry z jatek, na kterých bylo zachyceno týrání zvířat. Piráti na vládě prosazovali, aby se dohled kamer vztahoval i na další prostory jatek, kde dochází k manipulaci se zvířaty, tedy nejen vykládku zvířat a jejich přehánění, jak navrhlo Ministerstvo zemědělství. Rovněž prosazovali, aby se ustanovení vztahovalo i na porážku drůbeže a králíků. Koaliční partneři ale tyto návrhy na vládě těsnou většinou odmítli.

6.5.2024 - Premiér Fiala zahájil stavbu dalších dvou úseků D35
VYSOKÉ MÝTO (Úřad Vlády ČR) - Další dva úseky dálnice D35 v Pardubickém kraji zahájilo v pondělí 6. května 2024 Ředitelství silnic a dálnic za účasti předsedy vlády Petra Fialy, ministra dopravy Martina Kupky, ministra zemědělství Marka Výborného a dalších hostů. Součástí úseku dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto je stavba tunelu Homole, který je dlouhý 800 metrů. Obě stavby za 3,2 miliardy Kč bez DPH by měly být dokončeny v roce 2026.

6.5.2024 - O program Oprav dům po babičce je velký zájem. Překonal hranici dvou tisíc žádostí a pomáhá rodinám se zateplením i komplexní renovací
PRAHA (MŽP ČR) - Během pondělního výjezdu na Vysočinu zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) do dřevozpracovatelského závodu ve Ždírci, kde jednal o větší podpoře dřevostaveb, a také do Světlé nad Sázavou. Tam u příležitosti překonání hranice dvou tisíc žádostí o dotaci z programu Oprav dům po babičce navštívil moderní novostavbu, na kterou získali majitelé finance právě z tohoto programu. Mladá tříčlenná rodina tak díky příspěvku 1 319 000 korun od Státního fondu životního prostředí ČR může začít žít v energeticky úsporném domě.

6.5.2024 - V Krkonoších se objevil los evropský
ŽACLÉŘ (Správa KRNAP) - Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento svůj primát v budoucnu může přijít, protože se v Krkonoších objevil los evropský. Na tísňové lince Správy KRNAP jsme včera přijali opakovaná hlášení o pozorování potulujícího se losa evropského v okolí východokrkonošského Žacléře. Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil.

6.5.2024 - Od září 2024 se drasticky zhorší situace mnoha ukrajinských uprchlíků v Česku
(R-Mosty z.s.) - Férové bydlení reaguje na zhoršenou situaci uprchlíků
Projekt Férové bydlení vstupuje na realitní trh v Praze s cílem poskytnout podporu ukrajinským rodinám, které se ocitly v bytové nouzi. Partneři projektu se stanou součásti příběhů těchto rodin, jež prošly utrpením války a hledají útočiště v naší zemi. Férové bydlení není jen o pronájmu nemovitosti, ale i o vytváření domova těm, kdo přišli o všechno.


6.5.2024 - České dráhy posílí dopravu na Pochod Praha – Prčice, nabídnou speciální celodenní jízdenku
PRAHA (České dráhy) - V sobotu 18. května se koná již 57. ročník Pochodu Praha – Prčice. Podobně jako v předchozích letech, i tentokrát České dráhy výrazně posílí vlakovou dopravu do míst startů pochodu. Pro pochodníky vypraví speciální vlaky, posílí pravidelné dálkové i regionální spoje a zajistí mimořádná zastavení odpoledních dálkových vlaků v Heřmaničkách. Jízdní řády posilových vlaků se v tuto chvíli připravují a po přidělení kapacity dráhy budou zanesené do vyhledávačů spojení. Účastníci pochodu mohou využít speciální „Celodenní jízdenku – region Středočeský / Prčice“ za 199 Kč, která bude platit v den pochodu ve 2. třídě všech vlaků ČD v širší oblasti Středočeského kraje.

6.5.2024 - Počerady dostaly další výjimku na toxickou rtuť. Nevládní organizace a místní spolky se odvolají
POČERADY (Hnutí DUHA, Frank Bold Society, Greenpeace ČR, MY Litvínov a Zdraví pro Most) - Úředníci Ústeckého kraje rozhodli o prodloužení rozsáhlé výjimky z limitu na ochranu zdraví lidí před vypouštěním rtuti z uhelné elektrárny Počerady ze skupiny podnikatele Pavla Tykače. Více než trojnásobné množství této toxické látky oproti limitu, který byl schválen už před sedmi lety, může elektrárna vypouštět dále až do 30. dubna 2027, přestože provozovatel původně slíbil, že první dva bloky budou limit splňovat už 30. června tohoto roku. Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace, expertní skupina Frank Bold i spolky místních lidí Zdraví pro Most a MY Litvínov považují výjimku za zcela nezákonnou a škodlivou, a proto proti ní podají odvolání k Ministerstvu životního prostředí.

6.5.2024 - Porsche Česká republika pomáhá chránit ptačí parky ČSO
PRAHA (Česká společnost ornitologická) - Společnost Porsche Česká republika zapůjčila zástupcům České společnosti ornitologické (ČSO) dva pick-upy Volkswagen Amarok a v rámci nově navázaného partnerství se bude se svými zaměstnanci podílet na ochraně volně žijících ptáků v ptačích parcích Josefovské louky u Jaroměře a Kosteliska u Dubňan. Tento krok je součástí nové strategie společnosti Porsche Česká republika v oblasti společenské odpovědnosti (CSR).

3.5.2024 - Novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu ochrání nejkvalitnější zemědělskou půdu a pomůže rozvoji agrovoltaiky
PRAHA (MŽP ČR) - V posledních letech mizí každý rok přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. Zhruba 40 % z toho na nejkvalitnější půdě. Právě ochranu nejcennější zemědělské půdy před plošnými zábory pro obchod a skladování přinese novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), který dnes schválila ve třetím čtení Poslanecká sněmovna.

3.5.2024 - Průlom v české legislativě na ochranu vod. Novelu, která by měla zabránit možnému vzniku havárií, dnes ve třetím čtení schválila Sněmovna
PRAHA (MŽP ČR) - “Havarijní” novela vodního zákona staví nová pravidla pro vyšší ochranu lidského zdraví a životního prostředí, zachování druhové rozmanitosti a ekologické rovnováhy. V době klimatické změny lépe chrání cenné vodní ekosystémy, které v důsledku ovlivňují místní klima a přispívají k regulaci teploty, tedy mají vliv na nás všechny. Novela představuje komplexní legislativní řešení pro zneškodňování havárií na povrchových vodách. Zavádí kontinuální sledování vypouštěných odpadních vod od vybraných znečišťovatelů a zřizuje digitální registr, který postupně zahrne všechny výpusti ze zdrojů znečištění povrchových vod v délce více než 100 tisíc kilometrů. Novela dále navrhuje pětinásobné zvýšení pokut pro původce havárií a jasná pravidla pro jejich zvládání. Dnes ji ve třetím čtení schválila Sněmovna, nyní zamíří do Senátu.

3.5.2024 - Dobrovolníci pomohou poškozeným lesům a polím. Mohou se přihlásit do Týdnů pro krajinu
PRAHA (Hnutí DUHA) - Od Šumavy až po Moravskoslezské Beskydy mohou letos opět pomáhat dobrovolníci při osmi týdenních turnusech akce Týdny pro krajinu, které Hnutí DUHA pořádá už 27 let [1]. Budou zachraňovat rašeliniště, pečovat o naše lesy či ochraňovat cenné louky. Pomáhat mohou také na ekologických farmách při pěstování zeleniny a ovoce v zemědělské krajině. V minulých letech odpracovali již 90 000 hodin.

3.5.2024 - Festival labutí ve sklárně Koulier
Praha (Muniga s.r.o.) - Připojte se a objevte na Festivalu labutí ve sklárně Koulier na Oflendě krásu, umění a radost ze sklářského řemesla, které bylo v loňském roce zapsáno na seznam kulturního dědictví UNESCO. Festival labutí v tomto roce proběhne ve sklárně Koulier od 28. června do 6. července. Souběžně si budou moct všichni zájemci užít i exkurzi do výroby a vidět, jak se rodí tato křehká krása.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 947 | Další