ecomonitor.cz
verze pro tisk
24.6.2024 - Začínají prázdniny – připomeňme si základní pravidla Krkonošského národního parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehkém území.

24.6.2024 - MŽP představuje novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční příspěvek říct i ti, kteří chtějí vyměnit kotel na spalování uhlí 3. a vyšší emisní třídy za ekologičtější zdroje vytápění.

24.6.2024 - Lesníci, zemědělsvi a ochránci přírody společně vyzývají Poslaneckou sněmovnu k přijetí novely zákona o myslivosti
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, ČSO, Hnutí DUHA a Spolek vlastníků honebních pozemků) - Sedm významných neziskových organizací a spolků – Asociace soukromého zemědělství (ASZ), Česká společnost ornitologická (ČSO), Český svaz ochránců přírody (ČSOP), Hnutí DUHA (HD), Spolek vlastníků honebních pozemků (SVHP), Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL)a Pro Silva Bohemica (PSB) dnes vyjádřilo podporu vládnímu návrhu novely zákona o myslivosti. Novela je kompromisem vzniklým na základě složitých jednáních politiků, odborníků i hospodářů. Přesto přináší zásadní a dlouho potřebnou modernizaci současného, dlouhodobě nefunkčního systému myslivosti. Zítra se novelou v tzv. prvním čtení bude poprvé zabývat poslanecká sněmovna.

20.6.2024 - Stádo divokých koní v Novohradských horách je kompletní. Ochránci zvířat dnes dovezli z Milovic zbývající klisny
Praha (Česká krajina) -

20.6.2024 - Deset tisíc opatření k úsporám energií i zdravé krajině. Operační program Životní prostředí 2014–2020 se podařilo úspěšně dočerpat
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvu životního prostředí se ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR podařilo vyčerpat všechny finanční prostředky poskytnuté z evropských fondů na Operační program Životní prostředí pro programové období 2014–2020. Program disponoval alokací ve výši 2,79 mld. eur (cca 70 mld. Kč) na podporu projektů v oblasti životního prostředí, přičemž konečný termín pro způsobilost výdajů byl 31. 12. 2023.

19.6.2024 - KDU-ČSL představila svých šest kandidátů do senátních voleb 2024
PRAHA (KDU-ČSL) - KDU-ČSL představilo šest kandidátů do senátních voleb, které se budou konat na podzim letošního roku. „Pro zářijové senátní volby nabízíme skvělý tým kandidátů, kdy dva naši úspěšní kandidáti obhajují své mandáty a další dva jsou velmi úspěšnými komunálními politiky. Za KDU-ČSL zabojují o senátní mandát i dvě dámy, které mají srdce na tom správném místě a naplňují naše lidovecké DNA, tedy ochotu pomáhat nebo pečovat o naše tradice a zvyky,“ prezentuje lidovecký tým kandidátů Josef Klement, předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

19.6.2024 - Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu
MADRID (MŽP ČR) - Česká delegace se v čele s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) účastní pracovní cesty do Španělska, kde se zástupci obou zemí zabývají hlavně adaptací přírody a krajiny na změnu klimatu. Právě Španělsko trpí v posledních letech dopady sucha v Evropě nejvíce. Cílem návštěvy je tak sdílení zkušeností například ve způsobech zadržování vody v krajině, v boji s lesními požáry, s ochranou přírody, a kromě toho třeba i se systémem povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie. Cesty se účastní také zástupci Ministerstva zemědělství a sněmovních i senátních výborů zabývajících se životním prostředím, zemědělstvím a územním rozvojem.

19.6.2024 - Jihočeští Piráti chtějí kraj bez korupce, bez kmotrů a pro Jihočechy
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Česká pirátská strana) - Jihočeské Piráty vede do letošních krajských voleb místostarosta města Písku a současný krajský zastupitel Josef Soumar. Spolu s dalšími čelními kandidáty Veronikou Kovářovou, Jiřím Roubíčkem, Zuzanou Kudláčkovou, Tomášem Posekaným, Kamilem Podzimkem a Sandrikem Bednářem dnes představil programové priority Pirátů do voleb. Chtějí se zaměřit například na dostupnost lékařské péče, ochranu přírody a kvalitní dopravní infrastrukturu.

19.6.2024 - MŽP pomáhá na Vysočině s čistou vodou a zdravou krajinou, úsporami energií nebo fotovoltaikou díky evropským i národním dotacím
JIHLAVA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí předložilo během jednání vlády v Havlíčkově Brodě aktuální informace o dotačních programech realizovaných na Vysočině. Kraj využívá jak programy financované z Evropské unie, tak z národních zdrojů. Jen z Operačního programu Životního prostředí jde o opatření za 2,7 miliardy korun. Aktuálně největší část podpory míří do oblasti hospodaření s pitnou vodou a na podporu čistíren odpadních vod a kanalizací.

19.6.2024 - Český projekt LIFE Tree Check získal prestižní cenu LIFE Award Evropské komise
BRNO (MŽP ČR) - Český projekt LIFE Tree Check získal cenu LIFE Award Evropské komise v kategorii Klimatická akce. Ceny LIFE Award, které Evropská komise uděluje od roku 2006, jsou oceněním nejinovativnějších, nejinspirativnějších a nejefektivnějších projektů programu LIFE. Odborná porota ceny LIFE Award hodnotí přínos k dlouhodobému zlepšení životního prostředí, ekonomické a sociální situace, míru jejich inovativnosti a přenositelnosti, jejich význam pro politiku a nákladovou efektivitu.

18.6.2024 - Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět – již pátým rokem – přistoupila k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty ode dneška lemují přístupové cesty na Sněžku a okolí bývalé Obří boudy v Obřím sedle. Na místě zůstanou pravděpodobně do konce října.

18.6.2024 - Michal Berg odstoupil z funkce spolupředsedy Zelených po neúspěchu v eurovolbách
PRAHA (Strana zelených) - Na úterním jednání předsednictva Strany zelených oznámil Michal Berg rezignaci na spolupředsednickou funkci. „Výsledek Zelených ve volbách do Evropského parlamentu je zklamáním a já za něj beru plnou odpovědnost. S kandidáty jako Johanna Nejedlová nebo Osamu Okamura jsme měli dosáhnout lepšího výsledku a jde plně za mnou, že se tak nestalo,“ vysvětlil důvod rezignace Michal Berg. Zelení v eurovolbách získali 1,55 % hlasů.

18.6.2024 - Piráti zahájili kampaň do krajských voleb s heslem “Nabíjíme Vysočinu čistou energií”
JIHLAVA (Česká pirátská strana) - Dnes ve 13:30 proběhlo v Jihlavě v Parku Gustava Mahlera zahájení krajské kampaně Pirátů z Vysočiny. Akce začala tiskovou konferencí, na které bylo představeno hlavní motto kampaně. Na konferenci, kterou vedla současná náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, se představilo čelo pirátské kandidátky a také speciální návštěva v podobě pirátské poslankyně a první místopředsedkyně strany Kláry Kocmanové. Ta se dopoledne rovněž účastnila kulatého stolu na téma duševního zdraví v Moravských Budějovicích.

18.6.2024 - První evropský zákon o obnově přírody byl s konečnou platností schválen
Praha (WWF (Světový fond na ochranu přírody)) - Rada Evropské unie, složená ze zástupců členských států, schválila nařízení o obnově přírody. Byl to poslední krok nutný k tomu, aby tento zákon mohl začít platit.


18.6.2024 - Dekarbonizace evropských rafinérií: První dohoda podepsaná mezi TotalEnergies a Air Products o dodávkách zeleného vodíku
Praha (Air Products) - Společnosti TotalEnergies a Air Products podepsaly 15letou dohodu o roční dodávce 70 000 tun zeleného vodíku, který TotalEnergies použije na dekarbonizaci svých rafinerií v Evropě. První dodávky vodíku začnou v roce 2030.

18.6.2024 - Ovečky se pasou, nálety dřevin mizí a vzácným druhům se v Lounském středohoří daří lépe. Díky spolupráci s hospodáři
Litoměřice (AOPK ČR) - I po sedmi letech od skončení projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří pokračuje péče o zdejší cenné stepní vrchy. Na více než 150 hektarech se pasou ovce a kozy, část pozemků se kosí buď ručně, nebo s využitím šetrné mechanizace, jsou vyřezávány nálety či se ručně vyhrabává stará tráva. Daří se tu proto vzácným druhům rostlin a živočichů, jako jsou třeba sysli, stepní trávy kavyly či pestrá škála motýlů. To vše je možné jen díky spolupráci s hospodáři.

18.6.2024 - Ministr životního prostředí jmenoval nového ředitele CENIA, stal se jím Jiří Valta
PRAHA (MŽP ČR) - Novým ředitelem České informační agentury životního prostředí (CENIA) se stal Jiří Valta, dosavadní vedoucí oddělení odpadového a oběhového hospodářství CENIA. Na základě veřejného výběrového řízení jej 17. června jmenoval do funkce ministr životního prostředí Petr Hladík.

17.6.2024 - Zoo Liberec vydává Průvodce zodpovědného turisty a vyzývá veřejnost, aby na dovolených a výletech nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty
LIBEREC (Zoo Liberec) - Plavání s delfíny, jízda na slonovi, mazlení s tygříkem nebo selfie s mládětem orangutana – takové zážitky s exotickými zvířaty patří v současnosti k populárnímu turistickému odvětví. Ne všichni si ale uvědomují, co se za nimi skrývá. Každá taková atrakce s exotickým zvířetem spolu s fotografiemi sdílenými na sociálních sítích může mít fatální následky nejen pro dané zvíře, ale následně i pro celý druh. Zoo Liberec ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ministerstvem životního prostředí České republiky proto vydávají příručku s názvem Průvodce zodpovědného turisty, která nejen poukazuje na problematiku spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat takovou komerční atrakci od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. Průvodce je dostupný jak v tištěné, tak i online verzi na webu zoo.

17.6.2024 - Přelomové nařízení na obnovu evropské přírody po měsících vyjednávání schválila Rada ENVI. Na přijetí se zásadně podílela i Česká republika
LUCEMBURK (MŽP ČR) - Na pondělním zasedání Rady pro životní prostředí v Lucemburku, kterého se účastní také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), schválily členské státy EU nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law). Má pomoci k obnově poškozených ekosystémů, v adaptaci evropské krajiny na klimatické změny a v boji proti úbytku biologické rozmanitosti. Na prosazení nařízení se podílela i vyjednávací úsilí ČR.

17.6.2024 - Ochrana nejkvalitnější zemědělské půdy dostala zelenou. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu podepsal prezident
PRAHA (MŽP ČR) - V posledních letech mizí každý rok přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. Zhruba 40 % z toho na nejkvalitnější půdě. Právě ochranu nejcennější zemědělské půdy před plošnými zábory pro obchod a skladování přinese novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel.

17.6.2024 - Ministr Hladík na Radě ENVI: Přijetí nařízení o obnově přírody je pro Evropu zásadní. Shoda je i na snížení odpadů a monitoringu půdy
LUCEMBURK (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se v pondělí 17. června zúčastnil zasedání Rady Evropské unie pro životní prostředí v Lucemburku. Jedním ze zásadních kroků Rady je přijetí nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law), na němž se významně podílela i vyjednávací úsilí ČR. Členské státy také schválily revizi rámcové směrnice o odpadech, která má minimalizovat textilní a potravinářské odpady, dále směrnici o monitorování půdy a také směrnici o environmentálních tvrzeních. Ministryně a ministři poté přijali závěry Rady k 8. akčnímu programu pro životní prostředí.

17.6.2024 - Do Evropské komise navrhujeme Danuši Nerudovou a Jozefa Síkelu
PRAHA (STAN) - Hnutí Starostové a nezávislí předloží vládě dvě jména jako nominaci na pozici eurokomisaře či eurokomisařky za Českou republiku.

17.6.2024 - 17. června si svět připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští
PRAHA (MŽP ČR) - 17. červen je již tradiční připomínkou Světového dne boje proti suchu a rozšiřování pouští. V roce 1995 jej zavedla Organizace spojených národů s cílem upozorňovat svět na přetrvávající problém sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Letošní osvětová kampaň, jejímž tématem je „Společně pro půdu. Náš odkaz. Naše budoucnost“ (United for Land. Our Legacy. Our Future), zdůrazňuje společný závazek k udržitelnému hospodaření s půdou napříč všemi sektory společnosti, abychom chránili tento neocenitelný přírodní zdroj pro současné i budoucí generace. Zároveň si letos připomínáme 30. výročí sjednání Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci.

17.6.2024 - Alma Prague představuje první gastronomickou konferenci AlmaTalks. Setkání 25. června bude zaměřené na půdu a posílení spolupráce mezi kuchaři a zemědělci
Praha (Alma Prague) - Gastronomický koncept Alma Prague připravuje k výročí svých prvních narozenin vlastní konferenci AlmaTalks určenou pro profesionály z oboru. První z řady inspirativních setkání proběhne v Almě 25. června a nese název O jídle, půdě a spolupráci se zemědělci. Na akci vystoupí čeští i zahraniční řečníci, kteří se zabývají zemědělstvím, surovinami i gastronomií s důrazem na udržitelnost. V intimní atmosféře s omezenou kapacitou 100 lidí se tak účastníci mohou těšit na rozhovory a živé panelové diskuze, promítání i diskuzní fóra. V plánu je pořádat minimálně dvě konference za rok.

17.6.2024 - Piráti oslavili 15. narozeniny zahájením kampaně do krajských voleb. Představili lídry a lídryně i jejich hlavní priority
PRAHA (Česká pirátská strana) - Česká pirátská strana v neděli představila svých třináct lídrů a lídryň včetně jejich hlavních priorit pro podzimní volby do zastupitelstev krajů, které se konají 20. a 21. září. Piráti hodlají v řadě krajů navázat na dosavadní práci, chtějí se zaměřit například na digitalizaci, inovace a další rozvoj, dostupnost lékařů a dalších veřejných služeb, kvalitní síť silnic a dálnic, kvalitní školství a ochranu přírody. Start kampaně Piráti naplánovali v termínu oslavy patnáctého výročí založení strany.

16.6.2024 - Piráti představili kandidáty a kandidátky, které nominují či podporují ve volbách do Senátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na dnešním zahájení kampaně do Senátu a krajských voleb Piráti představili osobnosti, které se za Piráty či s jejich podporou utkají o posty senátorů a senátorek. Post senátora bude za obvod Prahy 8 obhajovat Lukáš Wagenknecht. Spolu s ním pak budou za Prahu 12 kandidovat Eva Tylová, za Litoměřicko Miroslav Jiránek, za Domažlicko Jan Janda a za Benešovsko Andrea Švojgrová. Kromě těchto pirátských kandidátů pak Piráti podpoří také obhajující senátory Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Nově pak za podpory Pirátů do Senátu kandidují také Michaela Tejmlová, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka a Jiří Řehák. Kandidáty na podiu představili předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

15.6.2024 - Zákon o obnově přírody se vrací s neochvějnou podporou veřejnosti
BRUSEL (Koalice #RestoreNature) - V pondělí 17. června je na nadcházejícím zasedání Rady ministrů pro životní prostředí naplánováno hlasování o zákonu/nařízení o obnově přírody, o kterém rozhodlo belgické předsednictví Rady EU. Nevládní organizace sdružené v koalici #RestoreNature vyzývají oponující členské státy, aby dlouho očekávaný zákon konečně schválily. Konečné rozhodnutí o programu jednání Rady pro životní prostředí a o tom, zda se o zákonu bude hlasovat, padne na pátečním zasedání velvyslanců (Coreper).

14.6.2024 - Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
PRAHA (MŽP ČR) - Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.

14.6.2024 - Kraj podpoří výstavbu nových větrných elektráren – symbolicky tak oslaví Světový den větru
BRNO (Hnutí DUHA a Jihomoravský kraj) - Při příležitosti Světového dne větru, který připadá na sobotu 15. června, představuje Jihomoravský kraj plány do roku 2031. V rámci regionu chce postavit a začít provozovat pro potřeby krajských nemocnic, sociálních služeb nebo středních škol 3 větrné elektrárny s celkovým výkonem 10 MW a očekávanou roční výrobou elektřiny kolem 22 GWh. To by mělo pokrýt asi 40 % spotřeby elektřiny všech krajských budov. Společně s plánovanými fotovoltaickými elektrárnami na střechách krajských budov by mohl kraj – dle své strategie od roku 2028 pokrývat 60 % spotřeby elektřiny krajských objektů z vlastních obnovitelných zdrojů energie.

14.6.2024 - Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO
PRAHA (MŽP ČR) - Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, které dnes v České republice fungují. O tom, jaká je současnost i budoucnost velkoplošné ochrany přírody, diskutovali odborníci, zastánci i odpůrci chráněných oblastí na semináři Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Chráněná území – nejúspěšnější model ochrany přírody“, který proběhl 13. června v Poslanecké sněmovně.

14.6.2024 - O Pálavě, její kráse a pestrosti. V Dolních Věstonicích se otevírá Dům přírody
Mikulov (AOPK ČR) - Návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Pálava dnes slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Petr Hladík, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel AOPK ČR František Pelc.

14.6.2024 - Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si návštěvníci oblíbili
Jince (AOPK ČR) - Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned od začátku našli cestu. Postupně se rozšiřovala také nabídka komentovaných vycházek a exkurzí pro širokou veřejnost, skupiny a školní programy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na tvorbě nabídky i realizaci programů s provozovatelem, jimž je obec Strašice, úzce spolupracuje. Od začátku roku zde již proběhla řada akcí.

14.6.2024 - Akce k Mezinárodnímu dni STOP přepravě zvířat vyzývá k zákazu exportu živých zvířat po vzoru Velké Británie
(CIWF Česko) - Devátý ročník Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ mobilizuje veřejnost po celém světě a upozorňuje politiky na krutý obchod s živými hospodářskými zvířaty. Každý rok se na cestu po silnicích, železnicích, přes moře nebo letecky vydávají nedobrovolně miliony hospodářských zvířat. Mnohdy celé dny či dokonce týdny putují z jednoho kontinentu na druhý. Jen z Evropy se jich vyváží více než čtyři miliony. Během cest jsou natěsnaná na malém prostoru a musí často snášet extrémní teploty, hlad a žízeň, což jim způsobuje obrovský stres a utrpení. To je potřeba změnit.

14.6.2024 - Volba spotrebitelů 2024 podporuje vazby mezi výrobci a spotřebiteli
Praha (Muniga s.r.o.) - Můžeme jako zákazníci ovlivnit výrobu velkých korporací? Nebo vyjádřit naše přání ohledně rozšíření portfolia výroby lokální firmě na druhé straně republiky? Volba spotřebitelů je právě takovým nástrojem, který propojuje výrobce a spotřebitele. Vyvrcholením tohoto snažení je pak každoroční vyhlášení výrobků, které zákazníci oceňují, které na trhu vítají, a které kupují. O účast v programu je každoročně velký zájem. Čtyřiadvacátého ročníku oblíbeného spotřebitelského programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2024 se zúčastnilo a o přízeň zákazníků bojovalo 221 produktových novinek od 168 firem, spotřebiteli vybraných vítězů bylo pak celkem 66.

14.6.2024 - Dětství Karla IV. Srpnový program pro děti na zámku Loučeň
Praha (Muniga s.r.o.) - Jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin připomenou na Zámku Loučeň po celý srpen všem dětem. Program s názvem Dětství Karla IV. vypukne 1.8. a potrvá do 31.08. tohoto roku. Děti budou soutěžit, zdokonalovat se ve fyzických dovednostech a učit se společenskému chování pravých rytířů a komtes.

13.6.2024 - V sobotu proběhne již 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada
VRCHLABÍ (Benefiční festival Zahrada) - Již tuto sobotu se uskuteční 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada. Cílem této tradiční akce, která se koná na Otevřené farní Zahradě ve vrchlabské ulici Chelčického, je nejen pobavit návštěvníky, ale z výtěžku také podpořit ekologičtější provoz místní evangelické fary. Zahradu, na které se akce koná, také využívá Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí jako terapeutický prostor pro své klienty. Začátek akce je ve 14 hodin a vstupné je dobrovolné. V neděli zde pak proběhnou společné bohoslužby Farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí.

13.6.2024 - Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu
ČESKÉ BUDĚJOVICE (MŽP ČR) - Odklon české energetiky od uhlí pokračuje. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil v Teplárně České Budějovice další masivní investice na dekarbonizaci teplárenství. Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje. Právě českobudějovická teplárna je příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se odstřihla od uhlí.

13.6.2024 - Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Organizace IuRe varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

13.6.2024 - Kopřivničané získali ocenění za třídění odpadu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Kopřivnice patří mezi nejlepší města v kraji v třídění komunálního odpadu! Potvrdily to výsledky soutěže O keramickou popelnici, v níž Kopřivnice obsadila krásné třetí místo v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel. Cenu převzal v závěru minulého týdne místostarosta Stanislav Šimíček, který má v gesci oblast životního prostředí.

13.6.2024 - Vodík jako klíčový prvek energetické transformace
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vodík má potenciál významně přispět k dosažení klimatické neutrality v průmyslu, energetice a dopravě. Klíčové výzvy pro jeho širší využití zahrnují rozsáhlé investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a dostupnost čistého vodíku za přijatelnou cenu. Pro úspěšné zavádění vodíku do energetického mixu je zásadní spolupráce mezi různými sektory a mezinárodní spolupráce. I z tohoto důvodu se v červnu 2024 sešla přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko a věnovala se tomuto tématu.

13.6.2024 - Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci.

13.6.2024 - Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES 5 a DZES 8, tzv. pravidla podmíněnosti. Změny jsou na základě nařízení, které umožnila Evropská unie u DZES 8 i na základě dohody s Ministerstvem životního prostředí a zemědělskými nevládními organizacemi u DZES 5. Pro zemědělce se zmírňují některá pravidla hospodaření. Materiál projednala vláda.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

13.6.2024 - Ministr Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj: v Třinci zahájil veletrh s inovacemi, prošel areál bývalého dolu Gabriela v Karviné i provoz textilní firmy
TŘINEC (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zahájil během výjezdu do Moravskoslezského kraje veletrh inovací Invent Arena v Třinci, který prezentuje novinky a technologické trendy nejen v oblasti udržitelné výroby. Právě na jejím místě má díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace (OPST) vzniknout vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku CirkArena. Navštívil také bývalý důl Gabriela v Karviné, kde se bývalá šachta přemění na nový kampus připomínající historii regionu protkaného těžbou.

13.6.2024 - Holcim investuje 500 milionů eur do ekologického závodu na výrobu cementu
Čížkovice (Holcim Česko) - Společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, zahájila výstavbu nového závodu GO4ZERO v Belgii, který je navržen tak, aby vyráběl cement s nulovými čistými emisemi.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

12.6.2024 - Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) dokončilo novelu mysliveckého zákona, která napomůže redukovat vysoké stavy spárkaté zvěře, a tím i škody na zemědělských pozemcích, plodinách a na lesích. Novela také zjednodušuje administrativu, posiluje práva vlastníků honebních pozemků, zavádí digitalizaci myslivosti a omezuje papírování. Materiál dnes projednala vláda.

12.6.2024 - Michael Kohajda: Zvířata si zaslouží ústavní ochranu
PRAHA (KDU-ČSL) - Podle průzkumů veřejného mínění agentury Focus vyjádřilo 63 % obyvatel Česka jasný souhlas s tím, aby zvířatům Ústava ČR ochranu zajišťovala. „Pro mě je to podstatný symbol toho, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Ústavní ochranu životního prostředí, ale právě i zvířat, která jsou jeho nezpochybnitelnou a zásadní součástí, beru jako zcela přirozený a správný krok, který má navíc širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Michael Kohajda, poslanec za KDU-ČSL.

12.6.2024 - Zoo Liberec nově učí žáky i na univerzitě v Liberci. Vede tam předmět „Environmentální výchova na základních školách“
LIBEREC (Zoo Liberec) - Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické univerzity v Liberci, kde nově založila a vede předmět s názvem Environmentální výchova na základních školách. Předmět již pilotně proběhl v právě končícím letním a na základě dobrých zkušeností i ohlasu studentů plánuje zoo ve spolupráci s TUL s jeho realizací pokračovat i v dalších letech.

12.6.2024 - Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
TÁBOR (MŽP ČR) - Bazén na ochlazení, vyvýšená palanda pro lepší výhled či statné kmeny pro nezbytnou manikúru. Jako někde na dovolené si budou připadat chladnomilné šelmy, které původním majitelům zabaví stát. Skončí totiž v unikátním Záchranném centru CITES pro chladnomilné šelmy, která dnes za účasti vedení Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR, Krajské veterinární správy a města Tábora otevřela táborská zoologická zahrada. Vybudování centra financoval Státní fond životního prostředí ČR.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 951 | Další

Online diskuse
24.6.2024 - Začínají prázdniny – připomeňme si základní pravidla Krkonošského národního parku
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Se začátkem letních prázdnin začne i zvýšený nápor na krásy Krkonošského národního parku. Není od věci si připomenout, jaká pravidla platí v tomto cenném a křehkém území.

24.6.2024 - MŽP představuje novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024
PRAHA (MŽP ČR a SFŽP ČR) - Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční příspěvek říct i ti, kteří chtějí vyměnit kotel na spalování uhlí 3. a vyšší emisní třídy za ekologičtější zdroje vytápění.

24.6.2024 - Lesníci, zemědělsvi a ochránci přírody společně vyzývají Poslaneckou sněmovnu k přijetí novely zákona o myslivosti
PRAHA (Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR, ČSOP, Pro Silva Bohemica, ČSO, Hnutí DUHA a Spolek vlastníků honebních pozemků) - Sedm významných neziskových organizací a spolků – Asociace soukromého zemědělství (ASZ), Česká společnost ornitologická (ČSO), Český svaz ochránců přírody (ČSOP), Hnutí DUHA (HD), Spolek vlastníků honebních pozemků (SVHP), Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL)a Pro Silva Bohemica (PSB) dnes vyjádřilo podporu vládnímu návrhu novely zákona o myslivosti. Novela je kompromisem vzniklým na základě složitých jednáních politiků, odborníků i hospodářů. Přesto přináší zásadní a dlouho potřebnou modernizaci současného, dlouhodobě nefunkčního systému myslivosti. Zítra se novelou v tzv. prvním čtení bude poprvé zabývat poslanecká sněmovna.

20.6.2024 - Stádo divokých koní v Novohradských horách je kompletní. Ochránci zvířat dnes dovezli z Milovic zbývající klisny
Praha (Česká krajina) -

20.6.2024 - Deset tisíc opatření k úsporám energií i zdravé krajině. Operační program Životní prostředí 2014–2020 se podařilo úspěšně dočerpat
PRAHA (MŽP ČR) - Ministerstvu životního prostředí se ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR podařilo vyčerpat všechny finanční prostředky poskytnuté z evropských fondů na Operační program Životní prostředí pro programové období 2014–2020. Program disponoval alokací ve výši 2,79 mld. eur (cca 70 mld. Kč) na podporu projektů v oblasti životního prostředí, přičemž konečný termín pro způsobilost výdajů byl 31. 12. 2023.

19.6.2024 - KDU-ČSL představila svých šest kandidátů do senátních voleb 2024
PRAHA (KDU-ČSL) - KDU-ČSL představilo šest kandidátů do senátních voleb, které se budou konat na podzim letošního roku. „Pro zářijové senátní volby nabízíme skvělý tým kandidátů, kdy dva naši úspěšní kandidáti obhajují své mandáty a další dva jsou velmi úspěšnými komunálními politiky. Za KDU-ČSL zabojují o senátní mandát i dvě dámy, které mají srdce na tom správném místě a naplňují naše lidovecké DNA, tedy ochotu pomáhat nebo pečovat o naše tradice a zvyky,“ prezentuje lidovecký tým kandidátů Josef Klement, předseda senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí.

19.6.2024 - Řešení proti suchu a požárům? Česká delegace ve Španělsku zkoumá možnosti, jak čelit suchu a adaptovat přírodu i města na změnu klimatu
MADRID (MŽP ČR) - Česká delegace se v čele s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) účastní pracovní cesty do Španělska, kde se zástupci obou zemí zabývají hlavně adaptací přírody a krajiny na změnu klimatu. Právě Španělsko trpí v posledních letech dopady sucha v Evropě nejvíce. Cílem návštěvy je tak sdílení zkušeností například ve způsobech zadržování vody v krajině, v boji s lesními požáry, s ochranou přírody, a kromě toho třeba i se systémem povolování výstavby obnovitelných zdrojů energie. Cesty se účastní také zástupci Ministerstva zemědělství a sněmovních i senátních výborů zabývajících se životním prostředím, zemědělstvím a územním rozvojem.

19.6.2024 - Jihočeští Piráti chtějí kraj bez korupce, bez kmotrů a pro Jihočechy
ČESKÉ BUDĚJOVICE (Česká pirátská strana) - Jihočeské Piráty vede do letošních krajských voleb místostarosta města Písku a současný krajský zastupitel Josef Soumar. Spolu s dalšími čelními kandidáty Veronikou Kovářovou, Jiřím Roubíčkem, Zuzanou Kudláčkovou, Tomášem Posekaným, Kamilem Podzimkem a Sandrikem Bednářem dnes představil programové priority Pirátů do voleb. Chtějí se zaměřit například na dostupnost lékařské péče, ochranu přírody a kvalitní dopravní infrastrukturu.

19.6.2024 - MŽP pomáhá na Vysočině s čistou vodou a zdravou krajinou, úsporami energií nebo fotovoltaikou díky evropským i národním dotacím
JIHLAVA (MŽP ČR) - Ministerstvo životního prostředí předložilo během jednání vlády v Havlíčkově Brodě aktuální informace o dotačních programech realizovaných na Vysočině. Kraj využívá jak programy financované z Evropské unie, tak z národních zdrojů. Jen z Operačního programu Životního prostředí jde o opatření za 2,7 miliardy korun. Aktuálně největší část podpory míří do oblasti hospodaření s pitnou vodou a na podporu čistíren odpadních vod a kanalizací.

19.6.2024 - Český projekt LIFE Tree Check získal prestižní cenu LIFE Award Evropské komise
BRNO (MŽP ČR) - Český projekt LIFE Tree Check získal cenu LIFE Award Evropské komise v kategorii Klimatická akce. Ceny LIFE Award, které Evropská komise uděluje od roku 2006, jsou oceněním nejinovativnějších, nejinspirativnějších a nejefektivnějších projektů programu LIFE. Odborná porota ceny LIFE Award hodnotí přínos k dlouhodobému zlepšení životního prostředí, ekonomické a sociální situace, míru jejich inovativnosti a přenositelnosti, jejich význam pro politiku a nákladovou efektivitu.

18.6.2024 - Přírodu na Sněžce opět chrání ochranné sítě
VRCHLABÍ (Správa KRNAP) - Správa Krkonošského národního parku ve snaze ochránit vzácnou a zranitelnou přírodu vrcholu Sněžky před náporem neukázněných návštěvníků opět – již pátým rokem – přistoupila k instalaci ochranných sítí oddělujících prostor pro turisty od prostoru pro přírodu. Ty ode dneška lemují přístupové cesty na Sněžku a okolí bývalé Obří boudy v Obřím sedle. Na místě zůstanou pravděpodobně do konce října.

18.6.2024 - Michal Berg odstoupil z funkce spolupředsedy Zelených po neúspěchu v eurovolbách
PRAHA (Strana zelených) - Na úterním jednání předsednictva Strany zelených oznámil Michal Berg rezignaci na spolupředsednickou funkci. „Výsledek Zelených ve volbách do Evropského parlamentu je zklamáním a já za něj beru plnou odpovědnost. S kandidáty jako Johanna Nejedlová nebo Osamu Okamura jsme měli dosáhnout lepšího výsledku a jde plně za mnou, že se tak nestalo,“ vysvětlil důvod rezignace Michal Berg. Zelení v eurovolbách získali 1,55 % hlasů.

18.6.2024 - Piráti zahájili kampaň do krajských voleb s heslem “Nabíjíme Vysočinu čistou energií”
JIHLAVA (Česká pirátská strana) - Dnes ve 13:30 proběhlo v Jihlavě v Parku Gustava Mahlera zahájení krajské kampaně Pirátů z Vysočiny. Akce začala tiskovou konferencí, na které bylo představeno hlavní motto kampaně. Na konferenci, kterou vedla současná náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, se představilo čelo pirátské kandidátky a také speciální návštěva v podobě pirátské poslankyně a první místopředsedkyně strany Kláry Kocmanové. Ta se dopoledne rovněž účastnila kulatého stolu na téma duševního zdraví v Moravských Budějovicích.

18.6.2024 - První evropský zákon o obnově přírody byl s konečnou platností schválen
Praha (WWF (Světový fond na ochranu přírody)) - Rada Evropské unie, složená ze zástupců členských států, schválila nařízení o obnově přírody. Byl to poslední krok nutný k tomu, aby tento zákon mohl začít platit.


18.6.2024 - Dekarbonizace evropských rafinérií: První dohoda podepsaná mezi TotalEnergies a Air Products o dodávkách zeleného vodíku
Praha (Air Products) - Společnosti TotalEnergies a Air Products podepsaly 15letou dohodu o roční dodávce 70 000 tun zeleného vodíku, který TotalEnergies použije na dekarbonizaci svých rafinerií v Evropě. První dodávky vodíku začnou v roce 2030.

18.6.2024 - Ovečky se pasou, nálety dřevin mizí a vzácným druhům se v Lounském středohoří daří lépe. Díky spolupráci s hospodáři
Litoměřice (AOPK ČR) - I po sedmi letech od skončení projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří pokračuje péče o zdejší cenné stepní vrchy. Na více než 150 hektarech se pasou ovce a kozy, část pozemků se kosí buď ručně, nebo s využitím šetrné mechanizace, jsou vyřezávány nálety či se ručně vyhrabává stará tráva. Daří se tu proto vzácným druhům rostlin a živočichů, jako jsou třeba sysli, stepní trávy kavyly či pestrá škála motýlů. To vše je možné jen díky spolupráci s hospodáři.

18.6.2024 - Ministr životního prostředí jmenoval nového ředitele CENIA, stal se jím Jiří Valta
PRAHA (MŽP ČR) - Novým ředitelem České informační agentury životního prostředí (CENIA) se stal Jiří Valta, dosavadní vedoucí oddělení odpadového a oběhového hospodářství CENIA. Na základě veřejného výběrového řízení jej 17. června jmenoval do funkce ministr životního prostředí Petr Hladík.

17.6.2024 - Zoo Liberec vydává Průvodce zodpovědného turisty a vyzývá veřejnost, aby na dovolených a výletech nepodporovala komerční aktivity s exotickými zvířaty
LIBEREC (Zoo Liberec) - Plavání s delfíny, jízda na slonovi, mazlení s tygříkem nebo selfie s mládětem orangutana – takové zážitky s exotickými zvířaty patří v současnosti k populárnímu turistickému odvětví. Ne všichni si ale uvědomují, co se za nimi skrývá. Každá taková atrakce s exotickým zvířetem spolu s fotografiemi sdílenými na sociálních sítích může mít fatální následky nejen pro dané zvíře, ale následně i pro celý druh. Zoo Liberec ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a Ministerstvem životního prostředí České republiky proto vydávají příručku s názvem Průvodce zodpovědného turisty, která nejen poukazuje na problematiku spojenou s využitím divokých zvířat v turismu, ale také radí, jak rozeznat takovou komerční atrakci od aktivity, která může naopak ochraně daného druhu pomoci. Průvodce je dostupný jak v tištěné, tak i online verzi na webu zoo.

17.6.2024 - Přelomové nařízení na obnovu evropské přírody po měsících vyjednávání schválila Rada ENVI. Na přijetí se zásadně podílela i Česká republika
LUCEMBURK (MŽP ČR) - Na pondělním zasedání Rady pro životní prostředí v Lucemburku, kterého se účastní také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), schválily členské státy EU nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law). Má pomoci k obnově poškozených ekosystémů, v adaptaci evropské krajiny na klimatické změny a v boji proti úbytku biologické rozmanitosti. Na prosazení nařízení se podílela i vyjednávací úsilí ČR.

17.6.2024 - Ochrana nejkvalitnější zemědělské půdy dostala zelenou. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu podepsal prezident
PRAHA (MŽP ČR) - V posledních letech mizí každý rok přibližně 700 hektarů zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby. Zhruba 40 % z toho na nejkvalitnější půdě. Právě ochranu nejcennější zemědělské půdy před plošnými zábory pro obchod a skladování přinese novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu (ZPF), kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel.

17.6.2024 - Ministr Hladík na Radě ENVI: Přijetí nařízení o obnově přírody je pro Evropu zásadní. Shoda je i na snížení odpadů a monitoringu půdy
LUCEMBURK (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se v pondělí 17. června zúčastnil zasedání Rady Evropské unie pro životní prostředí v Lucemburku. Jedním ze zásadních kroků Rady je přijetí nařízení o obnově přírody (Nature Restoration Law), na němž se významně podílela i vyjednávací úsilí ČR. Členské státy také schválily revizi rámcové směrnice o odpadech, která má minimalizovat textilní a potravinářské odpady, dále směrnici o monitorování půdy a také směrnici o environmentálních tvrzeních. Ministryně a ministři poté přijali závěry Rady k 8. akčnímu programu pro životní prostředí.

17.6.2024 - Do Evropské komise navrhujeme Danuši Nerudovou a Jozefa Síkelu
PRAHA (STAN) - Hnutí Starostové a nezávislí předloží vládě dvě jména jako nominaci na pozici eurokomisaře či eurokomisařky za Českou republiku.

17.6.2024 - 17. června si svět připomíná boj proti suchu a rozšiřování pouští
PRAHA (MŽP ČR) - 17. červen je již tradiční připomínkou Světového dne boje proti suchu a rozšiřování pouští. V roce 1995 jej zavedla Organizace spojených národů s cílem upozorňovat svět na přetrvávající problém sucha a degradace půdy v ohrožených oblastech. Letošní osvětová kampaň, jejímž tématem je „Společně pro půdu. Náš odkaz. Naše budoucnost“ (United for Land. Our Legacy. Our Future), zdůrazňuje společný závazek k udržitelnému hospodaření s půdou napříč všemi sektory společnosti, abychom chránili tento neocenitelný přírodní zdroj pro současné i budoucí generace. Zároveň si letos připomínáme 30. výročí sjednání Úmluvy OSN o boji proti desertifikaci.

17.6.2024 - Alma Prague představuje první gastronomickou konferenci AlmaTalks. Setkání 25. června bude zaměřené na půdu a posílení spolupráce mezi kuchaři a zemědělci
Praha (Alma Prague) - Gastronomický koncept Alma Prague připravuje k výročí svých prvních narozenin vlastní konferenci AlmaTalks určenou pro profesionály z oboru. První z řady inspirativních setkání proběhne v Almě 25. června a nese název O jídle, půdě a spolupráci se zemědělci. Na akci vystoupí čeští i zahraniční řečníci, kteří se zabývají zemědělstvím, surovinami i gastronomií s důrazem na udržitelnost. V intimní atmosféře s omezenou kapacitou 100 lidí se tak účastníci mohou těšit na rozhovory a živé panelové diskuze, promítání i diskuzní fóra. V plánu je pořádat minimálně dvě konference za rok.

17.6.2024 - Piráti oslavili 15. narozeniny zahájením kampaně do krajských voleb. Představili lídry a lídryně i jejich hlavní priority
PRAHA (Česká pirátská strana) - Česká pirátská strana v neděli představila svých třináct lídrů a lídryň včetně jejich hlavních priorit pro podzimní volby do zastupitelstev krajů, které se konají 20. a 21. září. Piráti hodlají v řadě krajů navázat na dosavadní práci, chtějí se zaměřit například na digitalizaci, inovace a další rozvoj, dostupnost lékařů a dalších veřejných služeb, kvalitní síť silnic a dálnic, kvalitní školství a ochranu přírody. Start kampaně Piráti naplánovali v termínu oslavy patnáctého výročí založení strany.

16.6.2024 - Piráti představili kandidáty a kandidátky, které nominují či podporují ve volbách do Senátu
PRAHA (Česká pirátská strana) - Na dnešním zahájení kampaně do Senátu a krajských voleb Piráti představili osobnosti, které se za Piráty či s jejich podporou utkají o posty senátorů a senátorek. Post senátora bude za obvod Prahy 8 obhajovat Lukáš Wagenknecht. Spolu s ním pak budou za Prahu 12 kandidovat Eva Tylová, za Litoměřicko Miroslav Jiránek, za Domažlicko Jan Janda a za Benešovsko Andrea Švojgrová. Kromě těchto pirátských kandidátů pak Piráti podpoří také obhajující senátory Marka Hilšera a Jiřího Drahoše. Nově pak za podpory Pirátů do Senátu kandidují také Michaela Tejmlová, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka a Jiří Řehák. Kandidáty na podiu představili předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně Pirátů Klára Kocmanová.

15.6.2024 - Zákon o obnově přírody se vrací s neochvějnou podporou veřejnosti
BRUSEL (Koalice #RestoreNature) - V pondělí 17. června je na nadcházejícím zasedání Rady ministrů pro životní prostředí naplánováno hlasování o zákonu/nařízení o obnově přírody, o kterém rozhodlo belgické předsednictví Rady EU. Nevládní organizace sdružené v koalici #RestoreNature vyzývají oponující členské státy, aby dlouho očekávaný zákon konečně schválily. Konečné rozhodnutí o programu jednání Rady pro životní prostředí a o tom, zda se o zákonu bude hlasovat, padne na pátečním zasedání velvyslanců (Coreper).

14.6.2024 - Zelenými obcemi 2024 se staly Černovice a Kamýk nad Vltavou
PRAHA (MŽP ČR) - Černovice z okresu Pelhřimov a Kamýk nad Vltavou z příbramského okresu se staly vítězi druhého ročníku soutěže Zelená obec roku. V kategorii Sociální počin roku získalo ocenění město Karviná. Slavnostní vyhlášení se konalo v rámci konference Udržitelná budoucnost obcí v pražské centrále pořadatelské skupiny ČSOB.

14.6.2024 - Kraj podpoří výstavbu nových větrných elektráren – symbolicky tak oslaví Světový den větru
BRNO (Hnutí DUHA a Jihomoravský kraj) - Při příležitosti Světového dne větru, který připadá na sobotu 15. června, představuje Jihomoravský kraj plány do roku 2031. V rámci regionu chce postavit a začít provozovat pro potřeby krajských nemocnic, sociálních služeb nebo středních škol 3 větrné elektrárny s celkovým výkonem 10 MW a očekávanou roční výrobou elektřiny kolem 22 GWh. To by mělo pokrýt asi 40 % spotřeby elektřiny všech krajských budov. Společně s plánovanými fotovoltaickými elektrárnami na střechách krajských budov by mohl kraj – dle své strategie od roku 2028 pokrývat 60 % spotřeby elektřiny krajských objektů z vlastních obnovitelných zdrojů energie.

14.6.2024 - Nejúspěšnější model ochrany přírody: MŽP uspořádalo seminář o národních parcích a CHKO
PRAHA (MŽP ČR) - Nejen pro ochranu vzácných druhů rostlin i živočichů, ale také pro pestrou a zdravou krajinu, která je odolnější vůči extrémům způsobovaným změnou klimatu, je klíčová ochrana přírody na rozsáhlejším území. Právě takovou představují čtyři národní parky a dvacet šest chráněných krajinných oblastí, které dnes v České republice fungují. O tom, jaká je současnost i budoucnost velkoplošné ochrany přírody, diskutovali odborníci, zastánci i odpůrci chráněných oblastí na semináři Ministerstva životního prostředí (MŽP) „Chráněná území – nejúspěšnější model ochrany přírody“, který proběhl 13. června v Poslanecké sněmovně.

14.6.2024 - O Pálavě, její kráse a pestrosti. V Dolních Věstonicích se otevírá Dům přírody
Mikulov (AOPK ČR) - Návštěvnické středisko chráněné krajinné oblasti Pálava dnes slavnostně otevřeli ministr životního prostředí Petr Hladík, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a ředitel AOPK ČR František Pelc.

14.6.2024 - Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si návštěvníci oblíbili
Jince (AOPK ČR) - Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned od začátku našli cestu. Postupně se rozšiřovala také nabídka komentovaných vycházek a exkurzí pro širokou veřejnost, skupiny a školní programy. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR na tvorbě nabídky i realizaci programů s provozovatelem, jimž je obec Strašice, úzce spolupracuje. Od začátku roku zde již proběhla řada akcí.

14.6.2024 - Akce k Mezinárodnímu dni STOP přepravě zvířat vyzývá k zákazu exportu živých zvířat po vzoru Velké Británie
(CIWF Česko) - Devátý ročník Mezinárodního dne „STOP přepravě zvířat“ mobilizuje veřejnost po celém světě a upozorňuje politiky na krutý obchod s živými hospodářskými zvířaty. Každý rok se na cestu po silnicích, železnicích, přes moře nebo letecky vydávají nedobrovolně miliony hospodářských zvířat. Mnohdy celé dny či dokonce týdny putují z jednoho kontinentu na druhý. Jen z Evropy se jich vyváží více než čtyři miliony. Během cest jsou natěsnaná na malém prostoru a musí často snášet extrémní teploty, hlad a žízeň, což jim způsobuje obrovský stres a utrpení. To je potřeba změnit.

14.6.2024 - Volba spotrebitelů 2024 podporuje vazby mezi výrobci a spotřebiteli
Praha (Muniga s.r.o.) - Můžeme jako zákazníci ovlivnit výrobu velkých korporací? Nebo vyjádřit naše přání ohledně rozšíření portfolia výroby lokální firmě na druhé straně republiky? Volba spotřebitelů je právě takovým nástrojem, který propojuje výrobce a spotřebitele. Vyvrcholením tohoto snažení je pak každoroční vyhlášení výrobků, které zákazníci oceňují, které na trhu vítají, a které kupují. O účast v programu je každoročně velký zájem. Čtyřiadvacátého ročníku oblíbeného spotřebitelského programu Volba spotřebitelů – Nejlepší novinka 2024 se zúčastnilo a o přízeň zákazníků bojovalo 221 produktových novinek od 168 firem, spotřebiteli vybraných vítězů bylo pak celkem 66.

14.6.2024 - Dětství Karla IV. Srpnový program pro děti na zámku Loučeň
Praha (Muniga s.r.o.) - Jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin připomenou na Zámku Loučeň po celý srpen všem dětem. Program s názvem Dětství Karla IV. vypukne 1.8. a potrvá do 31.08. tohoto roku. Děti budou soutěžit, zdokonalovat se ve fyzických dovednostech a učit se společenskému chování pravých rytířů a komtes.

13.6.2024 - V sobotu proběhne již 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada
VRCHLABÍ (Benefiční festival Zahrada) - Již tuto sobotu se uskuteční 4. ročník Benefičního festivalu Zahrada. Cílem této tradiční akce, která se koná na Otevřené farní Zahradě ve vrchlabské ulici Chelčického, je nejen pobavit návštěvníky, ale z výtěžku také podpořit ekologičtější provoz místní evangelické fary. Zahradu, na které se akce koná, také využívá Diakonie ČCE – středisko Světlo ve Vrchlabí jako terapeutický prostor pro své klienty. Začátek akce je ve 14 hodin a vstupné je dobrovolné. V neděli zde pak proběhnou společné bohoslužby Farního sboru Českobratrské církve evangelické ve Vrchlabí.

13.6.2024 - Další teplárny vymění uhlí za ekologické zdroje energie, pomůže jim 20 miliard korun z Modernizačního fondu
ČESKÉ BUDĚJOVICE (MŽP ČR) - Odklon české energetiky od uhlí pokračuje. Ministr Petr Hladík (KDU-ČSL) oznámil v Teplárně České Budějovice další masivní investice na dekarbonizaci teplárenství. Dvacet miliard korun z programu HEAT Modernizačního fondu podpoří teplárny, které přejdou z uhlí na ekologičtější zdroje. Právě českobudějovická teplárna je příkladem úspěšného žadatele v předchozí výzvě HEAT a díky tomu se odstřihla od uhlí.

13.6.2024 - Soukromé zprávy by nově mohly být kontrolovány. IuRe žádá ministra vnitra, aby návrh pomohl zablokovat
Praha 7 (Iuridicum Remedium, z. s.) - Organizace IuRe varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

13.6.2024 - Kopřivničané získali ocenění za třídění odpadu
KOPŘIVNICE (Město Kopřivnice) - Kopřivnice patří mezi nejlepší města v kraji v třídění komunálního odpadu! Potvrdily to výsledky soutěže O keramickou popelnici, v níž Kopřivnice obsadila krásné třetí místo v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel. Cenu převzal v závěru minulého týdne místostarosta Stanislav Šimíček, který má v gesci oblast životního prostředí.

13.6.2024 - Vodík jako klíčový prvek energetické transformace
České Budějovice (Energy Centre České Budějovice) - Vodík má potenciál významně přispět k dosažení klimatické neutrality v průmyslu, energetice a dopravě. Klíčové výzvy pro jeho širší využití zahrnují rozsáhlé investice do infrastruktury, vývoj nových technologií a dostupnost čistého vodíku za přijatelnou cenu. Pro úspěšné zavádění vodíku do energetického mixu je zásadní spolupráce mezi různými sektory a mezinárodní spolupráce. I z tohoto důvodu se v červnu 2024 sešla přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj – Horní Rakousko a věnovala se tomuto tématu.

13.6.2024 - Novela nitrátové směrnice sníží znečištění vod ze zemědělských zdrojů a zjednoduší administrativu zemědělcům. Materiál projednala vláda
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci.

13.6.2024 - Změny pravidel podmíněnosti pro zemědělské hospodaření: ČR do své legislativy přejímá úpravu přijatou Evropskou unií
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství upravilo podmínky standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu půdy DZES 5 a DZES 8, tzv. pravidla podmíněnosti. Změny jsou na základě nařízení, které umožnila Evropská unie u DZES 8 i na základě dohody s Ministerstvem životního prostředí a zemědělskými nevládními organizacemi u DZES 5. Pro zemědělce se zmírňují některá pravidla hospodaření. Materiál projednala vláda.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

13.6.2024 - Ministr Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj: v Třinci zahájil veletrh s inovacemi, prošel areál bývalého dolu Gabriela v Karviné i provoz textilní firmy
TŘINEC (MŽP ČR) - Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zahájil během výjezdu do Moravskoslezského kraje veletrh inovací Invent Arena v Třinci, který prezentuje novinky a technologické trendy nejen v oblasti udržitelné výroby. Právě na jejím místě má díky Operačnímu programu Spravedlivá transformace (OPST) vzniknout vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku CirkArena. Navštívil také bývalý důl Gabriela v Karviné, kde se bývalá šachta přemění na nový kampus připomínající historii regionu protkaného těžbou.

13.6.2024 - Holcim investuje 500 milionů eur do ekologického závodu na výrobu cementu
Čížkovice (Holcim Česko) - Společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, zahájila výstavbu nového závodu GO4ZERO v Belgii, který je navržen tak, aby vyráběl cement s nulovými čistými emisemi.

13.6.2024 - Pomerančový džus jen pro bohaté? Cena kontraktů dosáhla historického maxima
Praha (Wonderinterest Trading Ltd.) - Pomerančový džus, který má osvěžující chuť a je bohatý na vitamin C a řadu dalších vitaminů a minerálů, má již dlouho své místo v bohaté nabídce snídaňových nápojů. V ranních rituálech mnoha z nás však možná nastanou změny, protože cena pomerančového džusu dosáhla na burze historického maxima. Tento pozoruhodný cenový trend, způsobený špatnou úrodou, klimatickými změnami a škůdci, nutí dodavatele snižovat podíl pomerančové šťávy ve svých výrobcích nebo ji nahrazovat jiným ovocem.

12.6.2024 - Novela mysliveckého zákona je připravena. Ministerstvo zemědělství tak pomůže snížit škody na nově vysazovaných stromcích a na plodinách
PRAHA (MZe ČR) - Ministerstvo zemědělství (MZe) dokončilo novelu mysliveckého zákona, která napomůže redukovat vysoké stavy spárkaté zvěře, a tím i škody na zemědělských pozemcích, plodinách a na lesích. Novela také zjednodušuje administrativu, posiluje práva vlastníků honebních pozemků, zavádí digitalizaci myslivosti a omezuje papírování. Materiál dnes projednala vláda.

12.6.2024 - Michael Kohajda: Zvířata si zaslouží ústavní ochranu
PRAHA (KDU-ČSL) - Podle průzkumů veřejného mínění agentury Focus vyjádřilo 63 % obyvatel Česka jasný souhlas s tím, aby zvířatům Ústava ČR ochranu zajišťovala. „Pro mě je to podstatný symbol toho, že se naše společnost vyvíjí správným směrem. Ústavní ochranu životního prostředí, ale právě i zvířat, která jsou jeho nezpochybnitelnou a zásadní součástí, beru jako zcela přirozený a správný krok, který má navíc širokou podporu veřejnosti,“ uvedl Michael Kohajda, poslanec za KDU-ČSL.

12.6.2024 - Zoo Liberec nově učí žáky i na univerzitě v Liberci. Vede tam předmět „Environmentální výchova na základních školách“
LIBEREC (Zoo Liberec) - Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické univerzity v Liberci, kde nově založila a vede předmět s názvem Environmentální výchova na základních školách. Předmět již pilotně proběhl v právě končícím letním a na základě dobrých zkušeností i ohlasu studentů plánuje zoo ve spolupráci s TUL s jeho realizací pokračovat i v dalších letech.

12.6.2024 - Zabavené chladnomilné šelmy naleznou dočasný azyl v Táboře. Zoo otevřela unikátní záchranné centrum
TÁBOR (MŽP ČR) - Bazén na ochlazení, vyvýšená palanda pro lepší výhled či statné kmeny pro nezbytnou manikúru. Jako někde na dovolené si budou připadat chladnomilné šelmy, které původním majitelům zabaví stát. Skončí totiž v unikátním Záchranném centru CITES pro chladnomilné šelmy, která dnes za účasti vedení Ministerstva životního prostředí ČR, České inspekce životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR, Krajské veterinární správy a města Tábora otevřela táborská zoologická zahrada. Vybudování centra financoval Státní fond životního prostředí ČR.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 951 | Další