titulní strana > tisková zpráva
Polský Teatr Węgajty pozve diváky k tanci i na cestu Prokopským údolím
15. listopadu 2022
Praha (Chaloupka v Prokopském údolí) - Akce pro veřejnost jsou doprovodnou součástí workshopu a dlouhodobého projektu na téma performativní chůze. „Smyslem workshopu je podpořit práci skupiny umělců, kteří zkoumají spojitost chůze a zpěvu v krajinném i městském prostoru a pracují na společném představení, které proběhne na podzim 2023,“ vysvětluje autorka projektu Alžběta Trojanová. Zakladatelé a hlavní protagonisté Teatru Węgajty Wacław a Erdmute Sobaszkovi v rámci workshopu navážou na myšlenku akcí, které praktikovali v průběhu pandemie v lese za svým divadlem ve vesnici Węgajty poblíž Olštýna – naslouchání, poznávání přírodních jevů prostřednictvím vlastního hlasu, pohybu a tance. V rámci Noci divadel 19.11. otevřou workshop od 17:30 návštěvníkům festivalu, kteří si zde mohou vyzkoušet prvky tradičních tanců různých kultur a zpěv kánonů, spojený s jednoduchými choreografickými strukturami. Pro ty, které by zajímalo zapojení těchto prvků v otevřené krajině, bude workshop otevřen podruhé na samém závěru 26.11., kdy od 15 hodin proběhne performance v Prokopském údolí a v centru Chaloupka v Prokopském.

Divadlo Węgajty navazuje na jednu z nejznámějších osobností polské divadelní historie Jerzyho Grotowského a na spisovatele a filosofa s etnografickými kořeny Stanislawa Vincenze. Pro ty, kteří by se chtěli naladit na atmosféru Vincenzovy huculské ságy Na vysoké polonině, zahrají manželé Sobaszkovi několik huculských písní, kterými doprovodí vyprávění a čtení překladatele Davida Zelinky. Komponovaný večer, provázený filmovým záznamem z výpravy k Huculům, proběhne 21.11. od 19:30 v kavárně Božská lahvice.

Podle Wacława a Erdmute Sobaszkových má divadlo odejít z divadelních sálů a oživovat, animovat, „světit“ každodenní život. V posledních letech je směřování divadla charakterizováno programovými liniemi „Potřebné divadlo“ a „Zdroje a budoucnost“. Jejich činnost reflektuje globální i lokální problémy sociálním, politickým a ekologickým přesahem a zahrnuje např. divadelní práci s osobami z domu sociální péče nebo aktivismus namířený proti devastaci přírodních lokalit. K těmto tématům bude vztažena přednáška o koledních obchůzkách Teatru Węgajty v prostorách DAMU 23.11. od 17 hodin. Přednášku doprovodí projekce dokumentárních filmů s komentářem Wacława Sobaszka a následná diskuze.

Pro činnost Teatru Węgajty je důležitým aspektem setkávání – a to jak mezilidské, tak setkávání člověka a krajiny. Na workshopu chce vyzkoušet, jak bude pohyb a hudba rezonovat v ozvěnách Prokopského údolí, a naopak ozvěny údolí a potoka, skály či nebe v každém z účastníků. „Blíží se konec roku, který nám přinesl mnoho nepříjemných zpráv, válku, která jako hrozba visí i nad námi, prohlubující se vědomí klimatické krize, mizení biodiverzity, vymírání... To vše je v ostrém kontrastu s krásou krajiny, přirozeností zpěvu, pohybu, tance, svobodným duchem,“ říká Wacław Sobaszek.

Workshop byl podpořen Akademií múzických umění v Praze v rámci projektu "Chůze jako tekutá konstanta ne-prostranství" z prostředků Institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, kterou poskytlo MŠMT v roce 2022.
Další tiskové zprávy:
28. března 2024 13:34
28. března 2024
27. března 2024 16:00
27. března 2024 14:47
27. března 2024 14:46

Online diskuse
Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev

< zpět na titulní stranu

Reklama