ecomonitor.cz
verze pro tisk

Online diskuse
Vláda podpořila uzákonění rodinných farem, návrh počítá s jejich evidencí
8. ledna 2025 18:42

PRAHA (ČTK) - Vláda dnes podpořila uzákonění rodinných zemědělských hospodářství, poslanecký návrh počítá s jejich evidencí a stanoví mimo jiné podmínky pro získání postavení takzvané rodinné farmy, konkrétní výhody ale zatím chybí. Další opatření a výhody, například osvobození nebo nižší sazby u daně z příjmů, se budou podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) řešit v následujících měsících a letech, řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Zároveň uvedl, že se jedná o první krok, kterým vláda posiluje konkurenceschopnost a udržitelnost českého venkova a také plní programové prohlášení.
(Celý text)

Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění
8. ledna 2025 17:34

(ČTK) - V Thajsku začal od Nového roku platit zákaz dovozu plastového odpadu ze zahraničí. Země tak chce omezit znečištění, které ohrožuje lidské zdraví a životní prostředí. Splnil se tak cíl řady místních aktivistů, již po léta o tento zákaz usilovali, píše server The Guardian. Thajsko stejně jako jiné země v jihovýchodní Asii dostávalo od bohatších států peníze za to, že od nich přijímalo použité plasty.
(Celý text)

Krkonošský národní park přijímá nominace na Cenu ředitele Správy KRNAP
8. ledna 2025 17:24

(ČTK) - Lidé mohou do 28. února navrhovat osobnosti na Cenu ředitele Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Ceny za rok 2024 budou uděleny 17. dubna ve vrchlabském Krkonošském centru environmentálního vzdělávání Krtek, informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Cílem je vyzdvihnout osobnosti, které svou prací či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro KRNAP nebo Krkonoše jako region.
(Celý text)

Krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k návrhu splavnění Labe do Pardubic
8. ledna 2025 12:10

PŘELOUČ (ČTK) - Pardubický krajský úřad vydal souhlasné stanovisko k návrhu koncepce splavnění Labe do Pardubic (SEA). Uvádí to v dokumentu na úřední desce kraje. O prodloužení vodní cesty z Chvaletic se snaží mnoho let Ředitelství vodních cest (ŘVC). Záměr tvoří soubor několika staveb včetně přístavu v krajském městě, nejnáročnější bude vytvořit nový plavební kanál, který by se vyhnul památkově chráněnému jezu v Přelouči.
(Celý text)

Lesy ČR na Křivoklátsku obnovují kaskádu pěti nádrží, zadrží vodu v krajině
8. ledna 2025 12:05

(ČTK) - Státní podnik Lesy ČR poblíž Lužné na Křivoklátsku postupně obnovuje kaskádu pěti nádrží nazvanou Krásná dolina. Hlavním cílem je zadržování vody v krajině. Dvě z nich už jsou hotové, kompletně hotovo by mělo být letos, informovala ČTK mluvčí státního podniku Eva Jouklová.
(Celý text)

Automobilky v EU kvůli emisním pravidlům spojují síly s Teslou a Polestarem
8. ledna 2025 10:08

(ČTK) - Výrobci automobilů, kteří v letošním roce čelí v Evropské unii přísnějším emisním pravidlům, plánují nakupovat povolenky na emise oxidu uhličitého (CO2) od společností vyrábějících elektromobily, včetně firem Tesla a Polestar, aby se vyhnuli vysokým pokutám. Ukázaly to dokumenty podané u EU, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Lesníci naplňují Ždánické memorandum. Spolu s vědci zkoumají pozůstatky „středních“ lesů na jihu Moravy
8. ledna 2025 05:29

PRAHA (Ekolist) - Zmapovat pozůstatky „středních“ lesů v porostech spravovaných Lesy ČR, navrhnout v nich lesnický management a založit síť vzorových objektů a výzkumných ploch je cílem společného projektu státního podniku a Mendelovy univerzity v Brně. Lesníci tak podporují ekologickou a ekonomickou hodnotu porostů a naplňují i Memorandum o Ždánickém lese.
(Celý text)

V pátek startuje Ptačí hodinka - tradiční zimní sčítání ptáků nejen na krmítkách
8. ledna 2025 05:19

PRAHA (Ekolist) - Nadcházející víkend 10.–12. ledna se mohou lidé zapojit do již sedmého ročníku Ptačí hodinky. V projektu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO) každoročně sčítají ptáky (nejen) na krmítku desítky tisíc lidí. Pomáhají tak zjistit více o chování zimujících ptáků. Do loňského ročníku se zapojilo rekordních 35 tisíc lidí. Dohromady zpozorovali téměř 800 tisíc ptáků.
(Celý text)

Malému primátu tamarínu pestrému hrozí vyhynutí. Jeho přežití závisí na zeleni brazilského města
8. ledna 2025 01:51

(ČTK) - Přežití malého primáta tamarína pestrého závisí na městském plánování v Manausu, které je hlavním městem brazilského státu Amazonas, píše server The Guardian. Pokud město nechce dopustit vyhynutí této černo-bílé opice, jež žije pouze v okolí města, musí do nových plánu zařadit více zeleně. Rozšířil by se tím životní prostor tohoto drobného savce a z více stromů a parků by těžili i obyvatelé města, tvrdí ochránci přírody. Situace je přitom kritická - očekává se, že se populace tamarína pestrého v následujících 20 letech zmenší o 80 procent.
(Celý text)

Nepál pozastavil po protestech místních lidí provoz vrtulníků v okolí Mount Everestu
8. ledna 2025 01:23

(ČTK) - Nepálské aerolinky pozastavily provoz vrtulníků v oblasti Khumbu, kde se nachází hora Mount Everest, napsala dnes agentura AFP. Rozhodly se tak po protestech místních lidí, kteří se obávají dopadu, jaký mají vrtulníky na životní prostředí a na zaměstnanost v regionu. Kvůli letecké dopravě totiž přicházejí o práci i místní průvodci, protože turisté se stále častěji nechají k nejvyšší hoře na Zemi dopravit helikoptérou.
(Celý text)

Votice upraví potok Pilař kvůli zadržování vody v krajině
7. ledna 2025 18:29

VOTICE (ČTK) - Votice na Benešovsku dnes začaly s úpravami potoka Pilař, které povedou k zadržování vody v krajině. Náklady jsou přes deset milionů korun, město na projekt získalo stoprocentní dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Pokud vše půjde hladce, práce by mohly být hotové do jara, řekla ČTK místostarostka Jaroslava Pokorná (Nestraníci).
(Celý text)

Firma na vývoj a výrobu technologií pro solární energii SolarEdge ruší dalších 400 míst, je to již čtvrté propouštění za rok
7. ledna 2025 18:26

TEL AVIV (ČTK) - Specialista na vývoj a výrobu technologií pro solární energii SolarEdge Technologies zruší po celém světě 400 pracovních míst. Je to již čtvrté propouštění, které společnost bojující s poklesem v celém odvětví oznámila za posledních 12 měsíců, uvedla agentura Reuters. Firma má v současnosti 3700 zaměstnanců.
(Celý text)

Moravskoslezská města začala se svozy vánočních stromů, končí v kompostárnách
7. ledna 2025 18:25

(ČTK) - Města v Moravskoslezském kraji začala se svozy vánočních stromů. Většina z nich končí v kompostárnách, kde se využívají pro výrobu kompostu a zeminového substrátu. Některé najdou využití i jako krmení pro zvířata, zjistila ČTK.
(Celý text)

Střimická výsypka u Mostu se stane největším ptačím parkem České společnosti ornitologické
7. ledna 2025 14:20

PRAHA (Ekolist) - Česká společnost ornitologická (ČSO) zakládá sedmý ptačí park na Střimické výsypce v Ústeckém kraji. Název odkazuje na zaniklou obec Střimice, která musela v padesátých letech ustoupit těžbě hnědého uhlí. Výsypka vznikla zasypáním původního terénu hlušinou z velkolomu Most–Ležáky a následně prošla rekultivací. Ta však proběhla pouze s ohledem na zpevnění a stabilizaci tohoto prostoru, který je z hlediska biodiverzity velmi chudý. Ornitologové plánují Střimickou výsypku o velikosti 251 hektarů změnit na území s cennými biotopy, které bude atraktivní pro ptáky, další živočichy i lidi. ČSO využije své téměř dvacetileté zkušenosti se správou dalších šesti ptačích parků v Česku.
(Celý text)

Emise skleníkových plynů v Německu loni podle think-tanku klesly o tři procenta
7. ledna 2025 13:13

(ČTK) - Emise skleníkových plynů v Německu se loni meziročně snížily o tři procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy klimatického institutu Agora. Ten pokles připisuje slábnutí německé ekonomiky, mírnému počasí a úspěšné klimatické politice.
(Celý text)

Státní investiční a rozvojová společnost a Diamo budou spolupracovat při rekultivaci a využití brownfieldů
7. ledna 2025 13:12

(ČTK) - Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) se dohodla na spolupráci se státním podnikem Diamo na spolupráci při rekultivaci bývalých průmyslových ploch. Cílem je zajistit, aby na rekultivační práce prováděné Diamem navazovalo úsilí o efektivní využití těchto ploch pro budoucí investice. SIRS vznikla v roce 2024, má na starosti přípravu vhodných ploch pro umístění významných zahraničních investic.
(Celý text)

Orlen Unipetrol RPA stáhl záměr na vybudování kontejnerového terminálu v Kolíně
7. ledna 2025 13:10

KOLÍN (ČTK) - Společnost Orlen Unipetrol RPA v prosinci stáhla záměr vybudovat v areálu bývalého Korama v kolínské městské části Sendražice kontejnerový terminál. Záměr zveřejněný loni v říjnu kritizovala zejména kvůli vysoké dopravní a hlukové zátěži kolínská radnice, podala proti němu námitky. Společnost se v dalších týdnech rozhodne o dalším postupu, uvedl dnes na dotaz ČTK její mluvčí Pavel Kaidl.
(Celý text)

Průměrná roční teplota České republiky překonala v roce 2024 poprvé 10 °C
7. ledna 2025 11:33

PRAHA (Ekolist) - Průměrná roční teplota České republiky v roce 2024 dosáhla podle ČHMÚ rekordních 10,3 °C a poprvé překonala 10 °C. Předchozí rekord z roku 2023 byl překonán o celých 0,5 °C. Tento nárůst nelze považovat za anomálii, ale potvrzení dlouhodobého oteplování, které v ČR probíhá přibližně rychlostí 0,36 °C za dekádu, varují experti z organizace Fakta o klimatu. ČR se tak od roku 1961 oteplila o +2,3 °C.
(Celý text)

Třeboňsko je krajinou významnou i ve světovém kontextu. Pro přítomnost ptáků je klíčová kvalita vody
7. ledna 2025 05:10

PRAHA (Ekolist) - Kvalita vody v rybnících ovlivňuje přítomnost ptáků, potvrzuje studie publikovaná v odborném časopise Ecosphere zkoumající vztah mezi distribucí a početností ptáků v závislosti na průhlednosti vody. Ta ukázala, že zhoršující se kvalita vody během sezóny omezuje prostor pro ptáky. Studie zdůrazňuje význam řízeného managementu mokřadů a udržování kvalitních biotopů, které mohou podpořit ptačí populace a obnovit ekologickou rovnováhu. Třeboňsko tak má potenciál být vzorem v ochraně přírody.
(Celý text)

Vědci zkoumají "triky přírody" a odhalují, jak vznikají nová antibiotika
7. ledna 2025 04:14

PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AV ČR) - Ztráta účinnosti antibiotik v důsledku rostoucí odolnosti patogenních bakterií představuje stále větší výzvu pro moderní medicínu a vědu. Výzkumníkům z Mikrobiologického ústavu AV ČR ve spolupráci s vědci z Tokijské univerzity se podařilo dešifrovat klíčový molekulární mechanismus, kterým příroda – konkrétně půdní mikroorganismy – vytváří antibiotika ze skupiny linkosamidů. Tento výzkum, publikovaný v prestižním časopise Nature Chemistry, přináší zásadní poznatky o přírodních mechanismech tvorby linkosamidů, jež lze využít i při návrhu antibiotik nové generace.
(Celý text)

Vědci zkoumají "triky přírody" a odhalují, jak vznikají nová antibiotika
7. ledna 2025 04:14

PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AV ČR) - Ztráta účinnosti antibiotik v důsledku rostoucí odolnosti patogenních bakterií představuje stále větší výzvu pro moderní medicínu a vědu. Výzkumníkům z Mikrobiologického ústavu AV ČR ve spolupráci s vědci z Tokijské univerzity se podařilo dešifrovat klíčový molekulární mechanismus, kterým příroda – konkrétně půdní mikroorganismy – vytváří antibiotika ze skupiny linkosamidů. Tento výzkum, publikovaný v prestižním časopise Nature Chemistry, přináší zásadní poznatky o přírodních mechanismech tvorby linkosamidů, jež lze využít i při návrhu antibiotik nové generace.
(Celý text)