ecomonitor.cz
verze pro tisk

Online diskuse
Průzkum: Polovina českých firem pozastavila přípravy na zprávy o udržitelnosti
20. května 2025 13:03

(ČTK) - Polovina českých firem pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG). Reagovaly tak na dubnový odklad uplatňování dvou evropských směrnic, které po firmách v EU požadují, aby zmírňovaly případné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a společnost. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkum zároveň ukázal, že dvě třetiny firem dosud vydaly na přípravu ESG zpráv přes půl milionu korun.
(Celý text)

Průtoky v tocích Povodí Ohře jsou na polovině průměru, správci napouštějí nádrže
20. května 2025 13:02

(ČTK) - Průtoky v řekách a potocích na severozápadě Čech jsou na polovině dlouhodobého průměru. Vodohospodáři se napouštěním nádrží připravují na sucho. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová. Na většině monitorovacích stanic ve správním území Povodí Ohře se vodnost, která vyjadřuje velikost průtoku vzhledem k dlouhodobým hodnotám, v tocích blíží k hranici hydrologického sucha.
(Celý text)

Na Srí Lance uhynulo po srážce s vlakem slůně, podobná neštěstí jsou tam častá
20. května 2025 13:00

(ČTK) - Na východě Srí Lanky uhynulo po srážce s vlakem slůně, uvedla agentura AFP. Nikdo z cestujících zraněn nebyl, dopravní spojení však bylo přerušeno. Tyto nehody jsou na ostrově poměrně časté. Před třemi měsíci uhynulo sedm slonů při podobném dopravním neštěstí.
(Celý text)

Sokoli v CHKO Ždárské vrchy mají dvě mláďata. Vyhráno zatím není
20. května 2025 11:42

PRAHA (Ekolist) - Sokolí pár, který hnízdí na skalním útvaru Čtyři palice v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, má dvě mláďata. V minulých dnech je pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR okroužkovali, aby ptáky bylo možné v budoucnu jednoznačně identifikovat. Stáří mláďat odhadli zhruba na 14 dní, jedná se o samce a samici.
(Celý text)

Lidé z celé ČR zaslali v první etapě akce 3 x 30 dnů pro mokřady téměř dvě stovky pozorování obojživelníků
20. května 2025 05:45

PRAHA (Ekolist) - V rámci výherní části první etapy celostátní akce 3x 30 dnů pro mokřady, která probíhala od 15. března do 13. dubna, lidé ze všech koutů České republiky ze všech 14 krajů zaslali téměř dvě stovky pozorování obojživelníků. Všichni naši obojživelníci jsou na seznamu ohrožených druhů. I proto tento rok vyhlásil Český svaz ochránců přírody Rokem obojživelníků.
(Celý text)

Výborný: Studie zhodnotí vývoj obsahu fosforu v Plumlovské přehradě
20. května 2025 01:35

MOSTKOVICE (ČTK) - Povodí Moravy chystá studii zaměřenou na bilanci obsahu fosforu ve vodní nádrži Plumlov u Prostějova od roku 2013, kdy byla přehrada nákladně vyčištěna. Odborníci získají informace o vývoji jejího znečištění. Novinářům to v Mostkovicích na Prostějovsku po jednání se zástupci samospráv řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Do přehrady přes preventivní opatření a budování čistíren odpadních vod v okolních obcích stále přitéká znečištěná voda s fosforem. Kvalita vody v přehradě se proto každoročně uprostřed léta zhoršuje a hygienici musí zakazovat koupání.
(Celý text)

Děti Země: Soud přiznal odkladný účinek žalobě kvůli rozšiřování přístavu
20. května 2025 01:15

(ČTK) - Krajský soud v Brně přiznal odkladný účinek žalobě Dětí Země podané kvůli rozšiřování přístaviště Baťova kanálu ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Podle Dětí Země to znamená, že se práce musí prozatím zastavit. Spolek, který poukazuje na zásah do biotopů chráněných živočichů, o tom informoval v tiskové zprávě. Mluvčí Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Jan Bukovský ČTK řekl, že se na místě stavby momentálně žádní živočichové, kteří jsou předmětem výjimky vydané ministerstvem životního prostředí, nenacházejí. Stavba tak v částech, na které výjimka nedopadá, plynule pokračuje, dodal.
(Celý text)

Mláďata sokolů v Moravském krasu by z hnízd mohla vylétnout do konce května
19. května 2025 19:49

(ČTK) - Mláďata sokolů stěhovavých v Moravském krasu by z hnízd mohla vylétnout do konce května. Daří se jim dobře, ochránci přírody se ale obávají, že by je mohli napadnout výři, řekl René Bedan, který sokoly v této lokalitě sleduje už několik let. Jedno z hnízd sokolů letos už výr velký napadl, zahubil i samici.
(Celý text)

Rusko si u WTO stěžuje na evropská uhlíková cla a obchodování s povolenkami
19. května 2025 19:34

(ČTK) - Rusko si u Světové obchodní organizace (WTO) oficiálně stěžovalo na Evropskou unii kvůli takzvaným uhlíkovým clům (CBAM) a údajnému subvencování vývozu prostřednictvím systému obchodování s emisními povolenkami. Organizace dnes potvrdila, že od Moskvy obdržela žádost o konzultace. Taková žádost formálně zahajuje spor u WTO.
(Celý text)

ŘSD dál chystá obchvat Babylonu u hranic za 1,25 miliardy, odvolání ekologů neuspělo
19. května 2025 19:24

BABYLON (ČTK) - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje s přípravou obchvatu obce Babylon u hranic s Německem zhruba za jednu a čtvrt miliardy korun. Ekologický spolek Děti Země s námitkami neuspěl. Dvouletá stavba nové silnice o délce 5,6 km by měla začít v roce 2027. ČTK to řekli starosta Babylonu Pavel Bambásek (Pro Babylon) a ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.
(Celý text)

Copernicus: Duben 2025 byl druhý nejteplejší v historii měření
19. května 2025 15:50

PRAHA (Ekolist) - Duben 2025 byl celosvětově druhým nejteplejším dubnem v historii záznamů s průměrnou přízemní teplotou vzduchu v systému ERA5 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměrná dubnová teplota v letech 1991-2020. Oproti rekordnímu dubnu 2024 byl tento měsíc chladnější o 0,07 °C, ale zároveň byl o 0,07 °C teplejší než třetí nejteplejší duben roku 2016.
(Celý text)

Škodlivé látky z lesních požárů pronikají do domů miliardy lidí, uvádí studie
19. května 2025 10:45

(ČTK) - Toxické látky z lesních požárů pronikly za posledních dvacet let do domů více než miliardy lidí. Tvrdí to studie publikovaná ve vědeckém časopise ScienceAdvances, o které informoval deník The Guardian. Tyto miniaturní částice, které dokáží překonat tisícikilometrové vzdálenosti, jsou nebezpečnější než znečištěné ovzduší ve městě, protože obsahují větší koncentraci chemikálií.
(Celý text)

Říp je podle vědců pozůstatkem lávového jezera vzniklého při erupci vulkánu
19. května 2025 10:36

PRAHA (ČTK) - Jedna z nejznámějších českých hor, Říp, je pozůstatkem lávového jezera, které vzniklo před více než 26 miliony let při erupci vulkánu. Na základě podrobného průzkumu vnitřní stavby hory k tomu dospěl výzkumný tým vedený Filipem Tomkem z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Horu zkoumal pomocí geofyzikálních měření, analýzy magnetických vlastností hornin a terénního mapování.
(Celý text)

Novinky: Nejvyšší soud vrátil spor o kanalizaci na Klínovci na úřady
19. května 2025 10:08

(ČTK) - Nejvyšší soud zrušil dosavadní soudní rozhodnutí o připojení telekomunikační věže na Klínovci a dalších plánovaných staveb Skiareálu Klínovec k vodovodu a kanalizaci Božího Daru. O připojení nebo nepřipojení na veřejnou vodovodní a kanalizační síť by podle soudu měly rozhodovat oprávněné úřady. Majitel skiareálu Petr Zeman se chce obrátit na Ústavní soud. Informoval o tom server Novinky.cz.
(Celý text)

Mladý český vědec poprvé zdokumentoval největšího hlodavce Austrálie a Oceánie
19. května 2025 08:05

PRAHA (Ekolist) - Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap.
(Celý text)

Sucho v lesích vede k šíření škůdců i odumírání stromů, rostou náklady na obnovu
19. května 2025 02:10

(ČTK) - Sucho v lesích přispívá k šíření škůdců a odumírání porostů, což způsobuje lesním hospodářům velké ztráty a zvýšené náklady na obnovu. Lesní hospodáři se proto dlouhodobě snaží připravovat české lesy na sucho i změny klimatu, a to uzpůsobením hospodaření i skladby porostů. Sucho, které nyní panuje v ČR, tak zatím významné plošné dopady na zdravotní stav lesů nezpůsobuje, problém by mohl nastat, pokud by nepršelo několik měsíců a Česko by zasáhlo dlouhé období tropických dnů. Vyplývá to z odpovědí odborníků, které ČTK oslovila.
(Celý text)

Výborný: Stát plánuje postavit vodní nádrž Chlum na Malši v letech 2050 až 2060
19. května 2025 01:26

(ČTK) - Ministerstvo zemědělství plánuje postavit novou vodní nádrž Chlum na řece Malši na Českobudějovicku mezi roky 2050 až 2060. Byla by nad Římovem zhruba v úrovni osady Chlum. Její kapacita by byla 23,34 milionu metrů krychlových vody, přibližně o deset milionů méně, než má Římov. Posílila by zdroj povrchové vody pro celý kraj, řekl minulý týden při návštěvě římovské přehrady ministr Marek Výborný (KDU-ČSL). O rozsahu investice se nezmínil. Kvůli výstavbě by bylo potřeba zlikvidovat bezmála 130 různých objektů, které slouží k bydlení, rekreaci nebo jiným účelům.
(Celý text)

Vědci se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene
18. května 2025 20:37

(ČTK) - Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se snaží vymyslet alternativní způsoby pěstování sladovnického ječmene, aby i v době klimatické změny a měnících se podmínek zůstala zachovaná kvalita zrna. Pro výrobce piva je totiž ječmenný slad zásadní surovinou. Nabízí se možnost regenerativního způsobu pěstování se začleněním meziplodin a s omezením zpracování půdy, uvedl Vojtěch Lukas z Ústav agrosystémů a bioklimatologie. Tento způsob odborníci porovnávají s konvenčním pěstováním.
(Celý text)

Může návrat losa evropského přispět k obnově degradovaných ekosystémů na Slovensku?
18. května 2025 05:31

PRAHA (Ekolist) - Dávno předtím, než lidé obsadili evropský kontinent a přetvořili zdejší krajinu k naplňování svých potřeb, byli jednou z hlavních sil formujících přírodní ekosystémy velcí kopytníci jako zubr evropský, divoký kůň nebo los evropský. Tito býložravci utvářeli a udržovali tehdejší mozaiku různorodých otevřených stanovišť v jinak lesnaté krajině. Avšak, když lidé započali osídlovaní Evropy a podmaňování její divoké přírody, netrvalo dlouho a původní druhy, především velcí savci, začaly mizet v rekordním tempu. Dnes je to již několik staletí od dob, kdy byli losi evropští běžnou součástí mnoha zemí, včetně Slovenska.
(Celý text)

Z textilního odpadu vyrábí severočeská firma a liberecká univerzita zahradní kuchyně
18. května 2025 05:10

PRAHA (Ekolist) - Vyřazené oblečení nachází díky Katedře hodnocení textílií Fakulty textilní TUL další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvedla firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.
(Celý text)

Z textilního odpadu vyrábí severočeská firma a liberecká univerzita zahradní kuchyně
18. května 2025 05:10

PRAHA (Ekolist) - Vyřazené oblečení nachází díky Katedře hodnocení textílií Fakulty textilní TUL další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvedla firma Dimatex CS ze Stráže nad Nisou.
(Celý text)