ecomonitor.cz
verze pro tisk
Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem
13. ledna 2025 10:50

PRAHA (ČTK) - Stovky lidí budou ode dneška do konce týdne jezdit do práce na kole či koloběžce, budou chodit pěšky nebo poběží. Začíná lednová část akce Do práce na kole, pěšky nebo poklusem, kterou pořádá spolek AutoMat.
(Celý text)

Rok 2025 vyhlásil ČSOP Rokem obojživelníků. Nabízí finanční pomoc na jejich ochranu
13. ledna 2025 05:09

PRAHA (Ekolist) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vyhlašuje rok 2025 Rokem obojživelníků. Po celé České republice budou probíhat zajímavé aktivity, díky kterým se veřejnost dozví více o této zajímavé skupině živočichů i o možnostech jejich ochrany. Již nyní však ČSOP nabízí pro aktivity na pomoc obojživelníkům finanční podporu.
(Celý text)

Nová aplikace pomůže Vídni najít nejlepší místa pro výsadbu stromů
13. ledna 2025 04:22

PRAHA (Ekolist) - Vídeňský start-up pracuje na nové aplikaci, která má pomocí interaktivní mapy odhalit ideální místa pro výsadbu stromů ve městě. Nový nástroj propojí data o podzemní infrastruktuře, tepelných ostrovech i potřebách obyvatel a zapojí do plánování výsadby nejen městské části, ale i samotné Vídeňany.
(Celý text)

Ukliďme Česko radí: Jak ekologicky zlikvidovat vánoční stromek?
13. ledna 2025 03:55

PRAHA (Ekolist) - Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Tady je přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
(Celý text)

The Guardian: Severní moře zažívá pozvolný návrat ryb, velryb a plejtváků
13. ledna 2025 01:30

(ČTK) - Křídové útesy, mořské louky a mělké vody Severního moře jsou domovem pestrého podmořského světa. Staletí nadměrného rybaření, znečišťování, klimatických změn a narušování terénu, ve kterém lidé pátrali po ropě a zemním plynu, však zapříčinily úbytek řady živočichů. Přesto je podle vědců důvod k opatrnému optimismu. Velryby, plejtváci a tuňáci se totiž začínají do Severního moře v malých počtech vracet, píše server The Guardian.
(Celý text)

Dinosauři patrně osídlili severní polokouli mnohem dříve, než se myslelo
12. ledna 2025 18:59

(ČTK) - Dinosauři patrně osídlili severní polokouli o miliony let dříve, než se dosud vědci domnívali. Naznačují to přibližně 230 milionů let staré fosilie, které jsou téměř tak staré, jako nejdávnější nálezy dinosaurů jižních oblastí tehdejší pevniny. Uvádí to tým z Wisconsinské univerzity v americkém Madisonu (UW-Madison) v nové studii.
(Celý text)

Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá. Loni jich bylo 22 500, dříve 100 000
12. ledna 2025 18:58

(ČTK) - Počet domácích zabijaček loni mírně vzrostl o 900 na 22 500, dlouhodobě ale zájem o domácí porážky klesá. Vyplývá to z dat ministerstva zemědělství. Ještě před deseti lety bylo při domácích zabijačkách poraženo kolem 100 000 prasat. Český svaz zpracovatelů masa tvrdí, že důvodem je mimo jiné pokles živočišné výroby v Česku. Nejvíce zabijaček se uskuteční od listopadu do března.
(Celý text)

Další úspěchy v záchraně severního bílého nosorožce: Pět nových embryí a prestižní ocenění
12. ledna 2025 06:42

PRAHA (Ekolist) - Projekt BioRescue vyvíjí přelomové metody a technologie asistované reprodukce (aART) pro záchranu ohrožených druhů zvířat, zejména nosorožců. Nyní získal tým BioRescue významné ocenění za článek ve vědeckém časopisu Reproduction. Ten v říjnu 2023 shrnul dosavadní průběh odebírání oocytů (OPU) od posledních dvou samic nosorožce bílého severního a laboratorní oplodnění (IVF). Popsal, že postup je pro dárkyně zcela bezpečný a vede ke vzniku životaschopných embryí. Uznání práce týmu přichází v době, kdy BioRescue oznamuje úspěšné vytvoření dalších 5 embryí z oocytů získaných od samice Fatu.
(Celý text)

Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí láká i návštěvníky ze zahraničí
12. ledna 2025 00:48

VRCHLABÍ (ČTK) - Novou expozici Muzea Krkonoš ve Vrchlabí za uplynulý rok navštívilo 43 584 lidí a za celou dobu jejího fungování, tedy od listopadu 2023 celkem přes 49 580 návštěvníků. Průměrná týdenní návštěvnost byla téměř 840 lidí týdně. Zahraniční návštěvníci tvoří do 20 procent z celkového počtu. První rok provozu muzea potvrdil naději Správy Krkonošského národního parku (KRNAP), že muzeum návštěvníky zaujme a bude je bavit.
(Celý text)

Z vánočního stromu, který stál na českobudějovickém náměstí, vznikne socha
12. ledna 2025 00:47

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Z vánočního stromu, který stál od konce listopadu na českobudějovickém náměstí, vznikne socha. Stane se součástí adventního městečka na náměstí v letošním roce. Strom tento týden dřevorubci rozřezali, odstranili a zamířil do dílny, kde z něj umělci sochu vytvoří.
(Celý text)

Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, meziročně více
12. ledna 2025 00:46

PRAHA (ČTK) - Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy loni přijali 6790 živočichů, což je o 1050 více než v roce 2023. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesů hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Zvířata se do stanice dostávala nejčastěji kvůli zranění, často v souvislosti s vydatnými dešti loni v září. Nejvíce stanice za loňský rok přijímala ptáky, kteří tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů.
(Celý text)

V keltském skanzenu v Nasavrkách budou jednou návštěvníci rýžovat zlato
12. ledna 2025 00:40

NASAVRKY (ČTK) - Skanzen Země Keltů v Nasavrkách na Chrudimsku plánuje vytvoření edukativního hřiště, na kterém se návštěvníci dozvědí víc o tom, jak Keltové rýžovali zlato nebo těžili železnou rudu. ČTK to řekl Jan Doucek z Geoparku Železné hory, která se na projektu podílí. Práce na něm začnou v letošním roce.
(Celý text)

Prvním letošním mládětem v olomoucké zoo je kotul veverovitý
12. ledna 2025 00:29

OLOMOUC (ČTK) - Prvním letos narozeným mládětem v Zoologické zahradě Olomouc je kotul veverovitý. Olomoucká zoo chová tyto malé opice od roku 1993 a za tu dobu se v ní narodilo 145 mláďat, přičemž kotulové se několikrát mohli pochlubit prvním mládětem roku. ČTK to sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská. Loni dlouhou řadu novoročních mláďat v olomoucké zoo přerušil zástupce hmyzu. S příchodem nového roku se totiž v nové expozici začaly líhnout nymfy jedné z největších kobylek světa Siliquofera grandis původem z Nové Guineje.
(Celý text)

Život v dávné Africe vzkvétal i v místech vzdálených od řek a jezer. Čeští vědci zmapovali klimatickou historii Sahelu
11. ledna 2025 05:51

PRAHA (Ekolist/s využitím TZ AV ČR) - Asi 50 km východně od Nilu v dnes extrémně suché oblasti centrálního Súdánu objevili čeští vědci zaniklé vodní prameny a u některých z nich důkazy o lidském osídlení. Geoarcheologický průzkum a jeho výsledky rekonstruují klimatické změny ve východním Sahelu během posledních 30 000 let a poskytují jedinečné informace o lidských aktivitách a vývoji přírody v oblastech vzdálených od tehdejších řek a jezer.
(Celý text)

Vodohospodáři upraví koryto Svitavy na Blanensku do podoby, kterou mělo kdysi
11. ledna 2025 02:19

(ČTK) - Povodí Moravy upraví úsek koryta řeky Svitavy pod Svitávkou na Blanensku do podoby, kterou mělo před 100 lety. Cílem je vytvořit podmínky pro samovolný vývoj toku a zvýšit odolnost krajiny vůči změnám klimatu, informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Ochránci přírody opravili stezku v údolí Doubravy, uškodila jí povodeň
11. ledna 2025 01:19

CHOTĚBOŘ (ČTK) - Populární naučná stezka v přírodní rezervaci Údolí Doubravy nedaleko Chotěboře na Havlíčkobrodsku je opravená. Lesy v kaňonovitém údolí poslední roky postihla kůrovcová kalamita a loni v září stezku poškodila povodeň. Návštěvníci by ale měli být opatrní pořád a držet se jen na stezce kvůli pokáceným dřevinám v okolí a starým stromům, které se mohou zřítit, sdělila Správa CHKO Železné hory.
(Celý text)

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad přijala loni 3022 zvířat, dosud nejvíc
11. ledna 2025 00:53

PODĚBRADY (ČTK) - Záchranná stanice Huslík u Poděbrad na Nymbursku loni přijala rekordní množství zvířat, a to 3022, předloni jich bylo 2563. Za nárůstem stojí vedle zářijových povodní i lepší povědomí lidí o záchranné stanici. Zpět do přírody se podařilo vypustit zhruba 63 procent zvířat, řekl ČTK vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk.
(Celý text)

V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě ohrožené žirafy Rothschildovy
11. ledna 2025 00:46

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem se o minulém víkendu narodilo mládě kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy. Dvorský chov žiraf Rothschildových patří k nejvýznamnějším na světě, stádo nyní čítá 18 jedinců. Dvorská zoo chová ještě desítku žiraf síťovaných. I s novým přírůstkem se dosud v zoo narodilo 280 žiraf, sdělil mluvčí zoo Michal Šťastný.
(Celý text)

Na podzim by mohly začít úpravy pražského parku Kampa
11. ledna 2025 00:20

PRAHA (ČTK) - Praha 1 chce letos na podzim zahájit úpravy parku na Kampě. ČTK to řekla místostarostka městské části Kateřina Klasnová (Rezidenti 1). Práce za odhadovaných 59 milionů korun bez DPH budou zahrnovat úpravy cest, doplnění zeleně, výměnu lamp či opravu zábradlí kolem Čertovky. Trvat mají zhruba rok a Klasnová chce zajistit, aby park zůstal po celou dobu průchozí.
(Celý text)

Nové a úsporné technologie budou tento rok hlavními tématy výstav Země živitelka a Hobby
10. ledna 2025 23:10

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích se v tomto roce více zaměří na moderní technologie v zemědělství, bude mít podtitul Nová éra zemědělství. Výstava Hobby určená pro zahrádkáře a kutily bude klást důraz na energické úspory a ekologické zdroje energie. Mimo tyto velké hlavní výstavy se chce výstaviště prezentovat jako prostor pro různé akce a kongresy, kterých je tam ročně od 50 do 60. Plány na tento rok představili zástupci Výstaviště České Budějovice.
(Celý text)

Nové a úsporné technologie budou tento rok hlavními tématy výstav Země živitelka a Hobby
10. ledna 2025 23:10

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích se v tomto roce více zaměří na moderní technologie v zemědělství, bude mít podtitul Nová éra zemědělství. Výstava Hobby určená pro zahrádkáře a kutily bude klást důraz na energické úspory a ekologické zdroje energie. Mimo tyto velké hlavní výstavy se chce výstaviště prezentovat jako prostor pro různé akce a kongresy, kterých je tam ročně od 50 do 60. Plány na tento rok představili zástupci Výstaviště České Budějovice.
(Celý text)


Online diskuse
Starou odrůdou roku se letos stala Velkopavlovická meruňka. K vidění je na výstavě v Praze
11. července 2025 04:34

PRAHA (Ekolist) - Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.
(Celý text)

Sucho a pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin mění skladbu plodin v ČR
11. července 2025 01:38

(ČTK) - Zemědělci přecházejí na pěstování méně náročných plodin, důvodem je sucho, ale i pokles účinnosti přípravků na ochranu rostlin. Zároveň kvůli tomu ustupují od pěstování speciálních plodin. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR pro ČTK. Podle dat Českého statistického úřadu letos klesla osevní plocha pohanky, a to o víc než čtvrtinu, žita o 16,3 procenta, ječmene ozimého o téměř 14 procent a řepky o 2,2 procenta. Naopak více se pěstuje pšenice tvrdé nebo ovsa.
(Celý text)

Generální advokátka soudu EU navrhuje zrušit Polsku penále za těžbu v dole Turów
11. července 2025 01:25

(ČTK) - Generální advokátka nejvyššího soudu Evropské unie Juliane Kokottová ve svém stanovisku navrhuje, aby Soudní dvůr v případu těžby hnědého uhlí v polském dole Turów na hranicích s Českem zpětně zrušil penále uložené Polsku. Generální advokátka se přitom opírá o dohodu, kterou Polsko s Českou republikou uzavřelo v roce 2022.
(Celý text)

Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce odolnější sazenice stromů
11. července 2025 01:09

PLZEŇ (ČTK) - Plzeň pěstuje díky nové mostové závlaze v lesní školce Čtyrák na Bílé Hoře odolnější stromky pro městské lesy. Lesníci mění způsob pěstování a péče o sazenice stromků. S novým automatickým zavlažovacím systémem za 600 000 korun budou moci připravit pro výsadbu více takzvaných obalovaných sazenic. Tyto sazenice se po vysazení lépe uchytí, což je pro obnovu lesa po kůrovcové kalamitě důležité. Město každoročně ve svých lesích vysází v průměru 400 000 jehličnanů a listnáčů, řekl ČTK náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
(Celý text)

Letištní kontroly odhalily 19 živých škůdců, jsou hrozbou pro úrodu ovoce
10. července 2025 18:41

(ČTK) - Inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) letos v prvním pololetí odhalili při kontrolách zboží na Letišti Václava Havla v Praze 19 živých škůdců v zásilkách z mimoevropských zemí. Mezi škůdci byl i druh hmyzu vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU, uvedli zástupci ústavu a osvětová kampaň s názvem #PlantHealth4Life. Ústav upozornil na to, že pokud by se v Česku usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.
(Celý text)

Za pololetí se meziročně připojilo méně fotovoltaik, jejich výkon klesl o 26 procent
10. července 2025 18:40

PRAHA (ČTK) - Rozvoj solární energetiky v Česku v prvním pololetí letošního roku zpomalil. V tomto období technici připojili 13 000 nových fotovoltaických elektráren, meziročně o téměř 11 000 méně. Celkový instalovaný výkon nových elektráren klesl o 26 procent na 357 megawattů. Výkon bateriových úložišť spojených s fotovoltaickými elektrárnám poklesl oproti stejnému období loni o 37 procent na 174 megawattů. Vyplývá to z dat distribučních společností, které sbírá Solární asociace. Výsledky přestavili její zástupci. V České republice je připojeno téměř 226 000 fotovoltaických elektráren s výkonem 4,83 gigawattu.
(Celý text)

Jivno odmítá vznik přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka
10. července 2025 18:39

JIVNO (ČTK) - Obec Jivno na Českobudějovicku nesouhlasí se vznikem přírodního parku Údolí Rudolfovského potoka. Podle vedení obce je současná ochrana údolí dostatečná a není třeba dalšího rozšiřování. Navrhuje krajskému úřadu, aby přírodní park nevyhlašoval, stojí v usnesení zastupitelstva. Ke vzniku se měly vyjádřit ty obce, na jejichž území se bude park rozkládat, kladné stanovisko vydaly Rudolfov, Hlincová Hora a Zvíkov. Jde o předběžná vyjádření, o vyhlášení parku bude rozhodovat jihočeský krajský úřad, který teď obešle vlastníky pozemků, aby se ke vzniku parku také vyjádřili.
(Celý text)

Kvůli suchu platí na Chomutovsku zákaz odběru povrchových vod
10. července 2025 18:36

(ČTK) - Na Chomutovsku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Opatření vydal odbor životního prostředí chomutovského magistrátu. Na pokles průtoků, který ohrožuje vodní ekosystémy, upozornilo Povodí Ohře. Zákaz zalévat zahrady vodou z řek a potoků, napouštět z potoků bazény nebo mýt auta touto vodou v regionu platí do odvolání. ČTK o tom informovala mluvčí chomutovské radnice Marie Heřmanová.
(Celý text)

Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků
10. července 2025 18:34

PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj letos rozdělí 21 milionů korun na obnovu tůní a rybníků. Dotace využije 16 žadatelů. Přidělení peněz ještě projednají zastupitelé. V dotačním programu uspěly hlavně projekty, které připravily obce. Třeba Struhařov na Benešovsku díky penězům zrekonstruuje vodní nádrž Cihelna, v Nové Vsi u Chotěšic na Nymbursku totéž udělají s obecní nádrží, informoval ČTK mluvčí kraje Michal Rapco.
(Celý text)

Těžba dřeva v Pardubickém kraji se vrací k číslům před kůrovcovou kalamitou
10. července 2025 18:26

PARDUBICE (ČTK) - Těžba dřeva v Pardubickém kraji se postupně vrací k hodnotám, které byly běžné před kůrovcovou kalamitou. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni v regionu jen mírně přesáhla milion metrů krychlových, což bylo meziročně o devět procent méně. Stále to však bylo o 29 procent více než v roce 2017.
(Celý text)

Ministerstvo představilo nový finanční nástroj pro podporu cirkulární ekonomiky
10. července 2025 10:05

PRAHA (Ekolist) - Zcela nový komplexní finanční nástroj z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) představil na konci června ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Cílem nástroje je podpořit cirkularitu, zvýšit podíl na opětovném využití komunálního odpadu, zejména u plastu a textilu, pomoci odpadářským projektům dosáhnout na komerční úvěry a posílit tak recyklační kapacity v ČR.
(Celý text)

Borové lesy ohrožuje invazní pilořitka borová. Prospívá jí sucho
10. července 2025 05:55

PRAHA (Ekolist) - Borovice lesní je v Česku druhou nejvýznamnější hospodářskou dřevinou. Obdobně jako u ostatních dřevin dochází i u ní ke zhoršení zdravotního stavu v důsledku delších období sucha a vyšších teplot vzduchu. Stromy zasažené suchem jsou nejen fyziologicky stresovány, ale také náchylnější k napadení biotickými činiteli, což zvyšuje pravděpodobnost jejich odumření.
(Celý text)

Plzeňský kraj postavil v rezervaci na Klatovsku plovoucí ostrov pro vzácné ptáky
10. července 2025 01:45

(ČTK) - Plovoucí ostrov, který ochrání vzácné ptáky před predátory a umožní jejich úspěšné hnízdění, instaloval Plzeňský kraj v přírodní rezervaci Zbynické rybníky na Klatovsku. Žijí tam desítky vzácných druhů - například husa velká, potápka roháč, moták pochop, slavík modráček a chřástal vodní. Nový ostrov o ploše 32 metrů čtverečních má pomoci vrátit na hladiny i téměř vymizelé druhy jako racek chechtavý a rybák obecný, řekl ČTK krajský radní Petr Fišer (ANO).
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo studii vodního díla Skalička, má tři varianty hráze
10. července 2025 01:34

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo podrobnou technickou studii chystaného vodního díla Skalička na Přerovsku, která navrhuje tři varianty trasy hráze. Po schválení aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje bude možné zahájit projektovou přípravu. Studie rozpracovává variantu boční suché nádrže Skalička, kterou v roce 2022 odsouhlasila vláda. ČTK to sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Vodní dílo Skalička má spolu s dalšími protipovodňovými opatřeními pomoci ochránit před záplavami přes 100 000 obyvatel Pobečví.
(Celý text)

Liberecký kraj objednal studii opatření, jež ochrání Dalešice před bahnem z polí
10. července 2025 00:58

DALEŠICE (ČTK) - Liberecký kraj objednal studii opatření, která mají ochránit obyvatele Dalešic na Jablonecku před bahnem z polí. Při přívalových deštích na přelomu května a června obec opakovaně zaplavila voda s hlínou z polí. Konkrétní technická opatření by měla pomoci Dalešicím čelit až padesátiletým srážkám, řekl ČTK náměstek hejtmana Jiří Klápště (Spolu). Studie s návrhem opatření má být hotova v říjnu.
(Celý text)

Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)