PRAHA (ČTK) - Výrazné ochlazení a občasný déšť zpomalují postup mohutného požáru v kanadské provincii Alberta, který nicméně již zachvátil plochu 1600 kilometrů čtverečních. Úřady v neděli ukončily leteckou evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí, nyní začala další fáze boje s ohněm, kdy se hasiči snaží dostat oheň zcela pod kontrolu. Podle albertské premiérky Rachel Notleyové, která dnes okolí zasaženého města Fort McMurray navštívila, se prvními oběťmi živlu stali dva mladí lidé, kteří zahynuli při nehodách během evakuace.
(Celý text)
Americká studentka Destiny Watfordová zastavila vznik obří spalovny odpadů. A získala Goldmanovu cenu
10. května 2016 01:28
PRAHA (Ekolist) - Mezinárodní Goldmanova cena za životní prostředí má v USA nečekaného příjemce. Je jí teprve dvacetiletá Afroameričanka Destiny Watfordová z Baltimore, která ve svém městě před třemi lety začala bojovat proti obří spalovně odpadů. A zvítězila.
(Celý text)
Vyhlášení NP Křivoklátsko znehodnotí už zřízený lesnický park, míní lesníci
9. května 2016 17:15
KARLOVA VES (ČTK) - Případné vyhlášení Národního parku Křivoklátsko podle ředitele Lesnického parku Křivoklátsko Miroslava Pechy lesnický park zčásti znehodnotí. Přílišná ochrana by podle něj mohla až utlumit životaschopnost lesa. Území lesnického parku slouží návštěvníkům jako demonstrace hospodaření v lesích a propaguje přírodní i kulturní hodnoty. Na dnešní akci k pěti letům od založení požehnal lesnickému parku kardinál Dominik Duka.
(Celý text)
Ministerstvo zemědělství chce více monitorovat kůrovce, zvýší počet kontrolních letů
9. května 2016 16:08
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství chce letos kvůli kůrovci zvýšit počet monitorovacích letů nad lesy. Zaplatí za to až 1,48 milionu korun, v uplynulých letech to bylo přibližně 720 000 korun. Zatímco v minulosti používalo jedno letadlo, letos bude mít k dispozici dvě, sdělila mluvčí resortu Markéta Ježková. Loni se kvůli suchu a kůrovci podle předběžných údajů Lesní ochranné služby zvýšila meziročně nahodilá těžba dřeva o polovinu. Letos očekává státní podnik Lesy ČR nejhorší kůrovcovou kalamitu za posledních 20 let.
(Celý text)
Ekologičtí aktivisté žádají příspěvky i pro propuštěné z hnědouhelných firem
9. května 2016 14:27
PRAHA (ČTK) - Pět ekologických organizací vyzývá vládu, aby schválila příspěvky i pro horníky z hnědouhelných společností, kteří kvůli útlumu těžby přijdou o práci. Peníze na tyto dávky by kabinet měl získat od majitelů firem ze zvýšeného státního příspěvku za těžbu. Kabinet má o příspěvcích pro propuštěné jednat ve středu. Podle návrhu by je měli dostávat nejen zaměstnanci z OKD, ale i z dalších deseti společností. Mezi nimi jsou i hnědouhelné.
(Celý text)
Řadu čapích hnízd v Čechách i na Moravě mohou lidé sledovat on-line
9. května 2016 13:53
OLOMOUC (ČTK) - Život čápů mohou lidé na některých místech sledovat v přímém přenosu. Boj o teritorium, přírůstky do rodin i výchovu mláďat zprostředkovávají on-line kamery přímo z jejich hnízd. Nainstalovány jsou například v Dlouhé Loučce na Olomoucku, v Supíkovicích na Jesenicku, v Domašově nad Bystřicí i na komíně hostince U Čápa v Záhlinicích na Kroměřížsku. Přímý přenos oceňují i ornitologové, přináší jim cenné informace ze života těchto opeřenců.
(Celý text)
Na adrenalinový zážitek spojený s poznáváním přírody láká Bečovská zahrada
9. května 2016 13:05
BEČOV N.T. (ČTK) - Už 170 metrů dlouhou unikátní bioferratu mohou návštěvníci zdolat při návštěvě botanické zahrady v Bečově nad Teplou. V Česku ojedinělá zajištěná turistická trasa nabízí spojení adrenalinového zážitku s poznáváním přírody, zaměřena je především na lišejníky ve skalních šterbinách. Už letos je lezci přímo na ferratě budou moci pozorovat i pod lupou, řekl ČTK správce botanické zahrady Jiří Šindelář.
(Celý text)
Vědci nasadili proti viru zika modifikované komáry
9. května 2016 12:06
BRASÍLIA (ČTK) - Do boje proti viru zika, který se v posledním roce šíří zejména v Latinské Americe a ohrožuje budoucí děti těhotných žen, nasadili vědci z britské firmy Oxitec modifikovaného komára druhu Aedes Aegypti. Informovala o tom agentura AP. Zatím projekt zkouší v Brazílii a Panamě, od června s ním začnou na britských Kajmanských ostrovech.
(Celý text)
Pálava slaví 40. výročí vyhlášení chráněnou krajinnou oblastí
9. května 2016 11:10
KLENTNICE (ČTK) - Chráněná krajinná oblast (CHKO) Pálava letos slaví 40 let od svého vzniku. Díky vyhlášení CHKO se podařilo zachránit některé vápencové kopce od vytěžení, řekl vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet. V letošním roce se plánuje rozšíření dosavadních 15 rezervací o dvě přírodní památky, první se jmenuje Na Cvičišti a druhá Mušlovská pískovna.
(Celý text)
V pražské zoo se letos narodilo zatím přes 350 mláďat
9. května 2016 10:56
PRAHA (ČTK) - V pražské zoologické zahradě se letos zatím narodilo přes 350 mláďat od více než 80 druhů zvířat. Asi největšími lákadly pro veřejnost jsou hrošík, slůně a gorilí mládě. Chovatelé ale vyzdvihují i potomky surikat, malého bizona či losa evropského, který se narodil 2. května, sdělila Zuzana Karlíková z tiskového oddělení Zoo Praha.
(Celý text)
Do snah vrátit zubry do české krajiny se zapojila i Zoo Tábor
9. května 2016 01:43
PRAHA (Ekolist) - Při teplém soumraku prvního květnového týdne byli do nového výběhu táborské zoo vypuštěni první zubři, kteří se stanou základem nového chovného stáda. ZOO Tábor se tak stává první zahradou v České republice, která se bude aktivně podílet na návratu zubrů do české přírody.
(Celý text)
Bílé "kamení" na severu Čech
9. května 2016 01:17
PRAHA (Naše příroda) - Severní Čechy jsou díky pestré geologické stavbě neobyčejně bohaté na různé kamenné hříčky
přírody. Zaslouženou pozornost návštěvníků budí zejména tajemný svět pískovcových
útvarů v Národním parku České Švýcarsko, atraktivní čedičové „kamenné varhany“ nebo
pověstmi opředená žulová skaliska v Jizerských horách. V mnohém zajímavé jsou však také
další přírodní výtvory, včetně bizarních křemenných a křemencových skal, jejichž bělostné
stěny a útesy výrazně kontrastují – zejména za slunečného počasí – s okolní záplavou lesů
i azurovou modří oblohy.
(Celý text)
InspiraTerra No.3 aneb Sluneční kolektory a památková ochrana?
8. května 2016 21:00
(Nadace Partnerství) - Města a celá společnost čelí stále více následkům změn klimatu a stojí před výzvou snižování uhlíkové stopy. Kromě snižování energetické náročnosti je jednou z cest zvyšování podílu obnovitelných zdrojů v místě spotřeby, např. malými slunečními elektrárnami nebo kolektory na ohřev teplé vody na střechách domů. Tento veřejný zájem se často dostává do konfliktu s jiným veřejným zájmem, a to památkovou ochranou.
(Celý text)
Zoo ve Dvoře Králové nad Labem oslavila 70. výročí založení
8. května 2016 17:45
DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK) - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem oslavila 70. výročí založení několika novinkami a akcemi. Zahájila provoz informačního centra a otevřela nový restaurant Kibo, pokřtila dvě mláďata drilů černolících a vlastní emisi známek.
(Celý text)
Šalamounovy ostrovy ubývají, pět jich zmizelo pod hladinou moře
8. května 2016 17:10
CANBERRA (ČTK) - V jihozápadním Tichomoří zmizelo v důsledku stoupající hladiny moře a eroze již pět ze Šalamounových ostrovů. Vyplývá to ze studie australských vědců. Dalších šest ostrovů tohoto státu bylo erozí poškozeno tak, že na jednom z nich spláchla voda do oceánu mezi lety 2011 a 2014 desítku domů.
(Celý text)
Pařížský bulvár Champs-Elysées se na den stal pěší zónou
8. května 2016 16:21
PAŘÍŽ (ČTK) - Téměř letní slunečné počasí vylákalo tisíce Pařížanů a turistů k procházce po bulváru Champs-Elysées, který se na dnešek proměnil v pěší zónu. Pařížská radnice chce nově zavedenou tradici po dnešní premiéře opakovat každý měsíc ve snaze pročistit pařížský vzduch.
(Celý text)
V olomoucké zoo se narodilo osmé mládě binturonga
7. května 2016 15:40
OLOMOUC (ČTK) - V pořadí osmé mládě binturonga se letos na jaře podařilo odchovat pracovníkům Zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, která tyto největší cibetkové šelmy chová od roku 1990. Samička dostala jméno Dorotka a svými roztomilými kousky už baví návštěvníky, řekla mluvčí svatokopecké zoo Karla Břečková.
(Celý text)
Druhá etapa mise ExoMars byla posunuta do roku 2020
7. května 2016 15:31
MOSKVA (ČTK) - Druhá etapa společného evropsko-ruského projektu ExoMars, zaměřeného na průzkum Marsu a hledání případných stop života na jeho povrchu, byla o dva roky odložena. Oznámila to v Moskvě ruská vesmírná agentura Roskosmos, která projekt realizuje ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA). Místo roku 2018 bylo zahájení druhé etapy posunuto na rok 2020.
(Celý text)
Riziková skládka v Boru u Skutče začíná postupně mizet
7. května 2016 12:33
BOR U SKUTČE (ČTK) - V Boru u Skutče začala před několika dny dlouho odkládaná sanace skládky shořelých pneumatik a dalšího odpadu. Specializovaná firma odváží popel a ostatní rizikový obsah k bezpečnému uložení. Do současnosti byla skládka volně přístupná a odkrytá. Pardubický kraj získal na odstranění této staré ekologické zátěže dotaci ze Státního fondu životního prostředí.
(Celý text)
Jak zachránit severní bílé nosorožce? Sami se již nerozmnoží, musí nastoupit věda
6. května 2016 16:39
PRAHA (Ekolist) - V prosinci 2015 se v Rakousku sešla skupina odborníků z celého světa, aby jednala o hrozícím nebezpečí vyhynutí nosorožců tuponosých severních (jinak též severních bílých, Ceratotherium simum cottoni) a o možnostech jejich záchrany. Shrnutí tohoto historického jednání bylo nedávno publikováno v mezinárodním odborném časopise Zoo Biology. Vědci se snaží jednak upozornit veřejnost na hrozbu vyhynutí severních bílých nosorožců a na probíhající snahy o jejich záchranu, ale také umožnit vědecké komunitě získávat a sdílet nové informace týkající se vymírání savců.
(Celý text)
Jak zachránit severní bílé nosorožce? Sami se již nerozmnoží, musí nastoupit věda
6. května 2016 16:39
PRAHA (Ekolist) - V prosinci 2015 se v Rakousku sešla skupina odborníků z celého světa, aby jednala o hrozícím nebezpečí vyhynutí nosorožců tuponosých severních (jinak též severních bílých, Ceratotherium simum cottoni) a o možnostech jejich záchrany. Shrnutí tohoto historického jednání bylo nedávno publikováno v mezinárodním odborném časopise Zoo Biology. Vědci se snaží jednak upozornit veřejnost na hrozbu vyhynutí severních bílých nosorožců a na probíhající snahy o jejich záchranu, ale také umožnit vědecké komunitě získávat a sdílet nové informace týkající se vymírání savců.
(Celý text)
(ČTK) - Za druhý turnus odlovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku jen čtyři divočáky, důvodem může být snaha odstřely zmařit, kterou policie vyšetřuje. V příštím týdnu se proto odstřelovači přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou, řekla ČTK Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem akce, která začala 4. listopadu, je zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat.
(Celý text)
Konferenci v Baku opouští Argentina, Francie kvůli Alijevovi ruší účast
14. listopadu 2024 19:59
BAKU (ČTK) - Argentina náhle odvolala svou delegaci z klimatické konference OSN COP29 v Ázerbájdžánu. Šéf unijní diplomacie kritizoval výpady prezidenta hostitelské země Ilhama Alijeva proti Francii a Nizozemsku, po kterých francouzská ministryně zrušila svou účast v Baku, oznámily dnes tiskové agentury. V Tádžikistánu za posledních 30 let zmizela více než tisícovka ledovců kvůli rychlejšímu tání vinou klimatických změn, varoval mezitím v Baku ministr energetiky středoasijské země.
(Celý text)
Olomoucký soud otevře odvolání v hlavní větvi kauzy Bečva na konci listopadu
14. listopadu 2024 19:53
(ČTK) - Hlavní větev kauzy Bečva, která řeší vinu za ekologickou havárií v řece v září roku 2020, otevře olomoucký krajský soud na konci listopadu. Opravný prostředek žalobce projedná ve dvou jednáních, ve veřejném i neveřejném. První z nich se bude týkat zprošťujícího rozsudku vůči řediteli společnosti Energoaqua Oldřichu Havelkovi, ve druhém soud bude řešit jeho nesouhlas s postupem soudu v případě firmy. Její věc vsetínský soud postoupil jako přestupek České inspekci životního prostředí, řekl ČTK mluvčí krajského soudu Igor Krajdl.
(Celý text)
Evropská komise zahájila řízení vůči ČR a dalším státům za chybějící energeticko-klimatický plán
14. listopadu 2024 14:50
(ČTK) - Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu dnes uvedlo, že o dokumentu se dále jedná a cílem je ho schválit co nejdříve.
(Celý text)
Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování
14. listopadu 2024 14:49
BRUSEL (ČTK) - Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy kdekoli na světě. Posunutí platnosti o jeden rok navrhla Evropská komise po kritice ze strany firem i některých členských států. Odklad požadovala také Česká republika.
(Celý text)
Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější. Velká města mají nově z vody odstraňovat léčiva
14. listopadu 2024 12:03
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Českých Budějovicích. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.
(Celý text)
Tygří farmy v Jihoafrické republice pašují části těl zvířat do Asie
14. listopadu 2024 11:44
(ČTK) - V Jihoafrické republice fungují tygří farmy, které nelegálně pašují části těl těchto šelem do Asie pro potřeby tradiční medicíny. S odkazem na mezinárodní organizaci na ochranu zvířat Four Paws o tom informuje The Guardian.
(Celý text)
Má smysl chránit sazenice borovice a buku před suchem aplikací hydrogelů?
14. listopadu 2024 09:01
PRAHA (Ekolist) - Narůstající četnost období sucha s extrémními teplotami vzduchu ztěžuje zajištění nových lesních kultur. Proto lesníci hledají možnosti, jak zabránit vyschnutí rostlin, a to v průběhu manipulace se sadebním materiálem i během jeho výsadby, a zároveň jak prodloužit následné období s vodou dostupnou pro stromečky.
(Celý text)
Téměř polovině druhů tropických korálů vinou klimatické změny hrozí vyhynutí
14. listopadu 2024 01:41
BAKU (ČTK) - Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí. Uvádí to zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem.
(Celý text)
MŽP vyčlení 800 milionů korun na obnovu mezí, stromořadí nebo mokřadů
14. listopadu 2024 00:29
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo 800 milionů korun na obnovu a tvorbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů a dalších krajinných a vodních prvků. Vlastníci a správci pozemků mohou o dotace žádat od středy 20. listopadu. Peníze jsou určené na projekty dražší než pět milionů korun.
(Celý text)
Zálohování PET lahví může zlepšit recyklaci a ušetřit náklady, tvrdí experti
14. listopadu 2024 00:05
PRAHA (ČTK) - Zavedení zálohového systému má zvýšit recyklaci PET lahví a plechovek na 95 procent a ušetřit půl miliardy ročně, uvedli experti na odborném semináři v Praze. Získaný materiál se pak znovu využije k výrobě nových nápojových obalů. Nyní se z vytříděných plastových lahví zrecykluje polovina, u plechovek je to 26 procent.
(Celý text)
Shoda na omezení fosilních paliv je na COP29 v Baku stále daleko
13. listopadu 2024 19:40
BAKU (ČTK) - Zástupci řady zemí světa dál marně hledají shodu ohledně nutného omezení používání fosilních paliv. Na konferenci OSN o klimatu COP29 v ázerbájdžánském Baku tak italská premiérka Giorgia Meloniová podle agentur žádala "realistický pohled" a připomínala, že růst světové populace zvýší poptávku po energiích, a tak k zásobám fosilních paliv stále neexistuje alternativa.
(Celý text)
Odborníci nevylučují, že ovci u Samopší na Kutnohorsku usmrtil vlk
13. listopadu 2024 19:39
SAMOPŠE (ČTK) - Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) nevylučují, že ovci u Samopší na Kutnohorsku usmrtil vlk. Tato zvířata se pohybují na velké vzdálenosti a mohou se vyskytnout kdekoli, uvedla na dotaz ČTK mluvčí AOPK Karolína Šůlová. Na událost upozornily server CNN Prima News a Kutnohorský deník. Podle starostky Jitky Mittasch Kratochvílové (nez.) zvíře zaútočilo na stádo ovcí a jednu potrhalo. Případem se zabývají úřady, prověřují se mimo jiné snímky z fotopastí, řekla Mittasch Kratochvílová ČTK.
(Celý text)
Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku zahájila policie trestní řízení
13. listopadu 2024 19:32
LIBEREC (ČTK) - Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. ČTK to řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou krystalickou látku. Laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje, od pondělí se tak nepodařilo odlovit jediný kus, střelci se proto v příštím týdnu přesunou jinam.
(Celý text)
Nová kampaň Pasti na ptáky
13. listopadu 2024 14:04
PRAHA (Praha.eu) - 24. 10. 2024 se v pražském klubu Burza #4 konala premiéra klipu Pasti na ptáky, který upozorňuje na zbytečné úhyny ptáků zaviněné lidskou činností.
(Celý text)
Studenti dnes zahájí stávku za klima. Stávkou volají po změně
13. listopadu 2024 13:03
PRAHA (Ekolist) - Začíná Vysokoškolská stávka za klima. Tento týden proběhnou v Praze, Brně a Olomouci studentské protesty. Kromě demonstrací budou jejich součástí i přednášky a debaty. Studující chtějí upozornit, že zvyšující se životní náklady a nedostupné bydlení stojí v přímém kontrastu s rostoucími zisky fosilních miliardářů. Požadují konec rostoucí moci oligarchie v České republice a větší přístup občanů k politickým rozhodovacím procesům.
(Celý text)
Obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Bečva uložil vsetínský soud peněžité tresty
13. listopadu 2024 12:38
VSETÍN (ČTK) - Dvěma lidem obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy ze září 2020 dnes vsetínský okresní soud nepravomocně uložil peněžité tresty. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinila obžaloba z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Vinu oba odmítli.
(Celý text)
Fiala v Baku chválil jádro. Nabídl sdílet pozitivní českou zkušenost
13. listopadu 2024 09:37
BAKU (ČTK) - Inovace, mezinárodní spolupráce a globální činy jsou klíčem k řešení klimatické krize, prohlásil dnes český premiér Petr Fiala na konferenci OSN o změně klimatu COP29 v Baku. Zároveň nabídl sdílet českou pozitivní zkušenost s jadernou energetikou, kterou označil za bezpečný zdroj velmi čisté energie. ČTK má k dispozici přepis Fialova projevu.
(Celý text)
Švédsko plánuje snížit počet vlků. Odborníci varují před ohrožením druhu
13. listopadu 2024 09:34
(ČTK) - Švédská vláda oznámila záměr snížit od příštího roku počet vlků ze současných 300 na 170. Návrh kritizují odborníci, podle kterých je šelem již tak málo a další zmenšení jejich populace by mohlo ohrozit jejich přežití ve skandinávských zemích, píše web Sweden's Big Five (SBF).
(Celý text)
Evropa nemá být podle prezidenta Pavla jediná, kdo bude plnit klimatické cíle
13. listopadu 2024 09:23
MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Evropa nemá být jediná, kdo bude plnit závazky a cíle ochrany klimatu. Zvlášť pokud by ji to mělo poškodit, řekl včera při besedě s lidmi v Moravských Budějovicích prezident Petr Pavel. Návštěva Moravských Budějovic byla součástí jeho dvoudenní návštěvy jihozápadní Moravy, kterou zahájil ve Znojmě.
(Celý text)
Evropa nemá být podle prezidenta Pavla jediná, kdo bude plnit klimatické cíle
13. listopadu 2024 09:23
MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Evropa nemá být jediná, kdo bude plnit závazky a cíle ochrany klimatu. Zvlášť pokud by ji to mělo poškodit, řekl včera při besedě s lidmi v Moravských Budějovicích prezident Petr Pavel. Návštěva Moravských Budějovic byla součástí jeho dvoudenní návštěvy jihozápadní Moravy, kterou zahájil ve Znojmě.
(Celý text)