KLADNO (ČTK) - Středočeské vodárny se snaží zjistit, proč do čistírny odpadních vod v Kladně - Vrapicích teče více nečistot. Zařízení kvůli tomu funguje už několik týdnů na hranici kapacity. Důvodem je i oprava části technologií, která trvá oproti předpokladům déle. Situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy bude k dispozici první zrekonstruovaná část čistírny. ČTK to řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.
(Celý text)
Pravice se s Brabcem přela o odpovědnost za kauzu EIA
5. května 2016 13:38
PRAHA (ČTK) - Kritika ze strany pravice na adresu vlády a hlavně ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) se snesla při dnešní mimořádné schůzi Sněmovny svolané ke kauze posuzování vlivů na životní prostředí u dopravních staveb, tzv. EIA. Podle předsedy klubu TOP 09 a Starostů Františka Laudáta jde o Brabcovo fatální selhání. Brabec obvinění odmítl s tím, že se podařilo v Bruselu dojednat výjimky a také zachránit evropské peníze.
(Celý text)
Inspekce zakázala výrobu bublinkové fólie v Chrasti u Chrudimi
5. května 2016 13:18
CHRAST (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila pokutu 70.000 korun společnosti Jasobal, která v Chrasti na Chrudimsku vyráběla bublinkové fólie. Firma bez povolení provozovala technologii znečišťující ovzduší. Nepovolený provoz pokračoval i po uložení pokuty, inspektoři proto nařídili, aby byl provoz zdroje zastaven, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí inspekce Radka Burketová.
(Celý text)
České děti tráví venku průměrně dvě hodiny denně, zjistil unikátní průzkum
5. května 2016 11:10
PRAHA (Ekolist) - Jak často jsou české děti venku? Tuto otázku položili výzkumníci dětem a jejich rodičům na podzim loňského roku vůbec poprvé. Výsledky vypadají povzbudivě. Podle průzkumu Nadace proměny a společnosti Median tráví čeští školáci v přírodě, zahradách a parcích i na hřištích nebo ulici v průměru každý den dvě hodiny.
(Celý text)
Britský vládní poradce: Větrná a solární energie je plýtvání
5. května 2016 10:46
PRAHA (ČTK) - Větrné turbiny a solární panely jsou pro země, jako je Británie, mrháním penězi, řekl bývalý vědecký poradce britské vlády David MacKay. Nejvhodnějším prostředkem k dosažení nulových emisí je v Británii kombinace jaderné energie a využívání fosilních paliv při zachycování a ukládání oxidu uhličitého, řekl profesor MacKay ve svém posledním rozhovoru, který poskytl minulý měsíc několik dní před svou smrtí.
(Celý text)
USA: Srážka letadla s orlem bělohlavým si vyžádala čtyři životy
5. května 2016 08:51
WASHINGTON (ČTK) - Srážka malého letounu s orlem bělohlavým si zřejmě poprvé v dějinách amerického civilního letectví vyžádala lidské životy. O nehodě, která se stala minulý měsíc u města Anchorage na Aljašce, dnes informovala agentura AP s odvoláním na vyšetřovatele. Orel bělohlavý je státním symbolem Spojených států.
(Celý text)
Katastrofické sucho nutí Zimbabwe rozprodávat divoká zvířata
5. května 2016 03:35
PRAHA (ČTK) - Suchem postižený africký stát Zimbabwe vyzval místní farmáře a soukromé majitele rančů, aby si koupili volně žijící zvířata a snížili tak počty zvěře v národních rezervacích. Tím by mohli pomoci, aby zvěř v rezervacích nehynula hlady, informovala agentura AFP s odvoláním na zimbabwský úřad pro národní parky a volně žijící zvěř.
(Celý text)
Kam s použitými bateriemi? Koukněte na mapu
5. května 2016 01:46
PRAHA (Ekolist) - Míst, kam lze vyhodit vysloužilé baterie a akumulátory, je v České republice nepočítaně. Společnost Ecobat, která se sběru a zpracování použitých baterií věnuje, připravila mapku, na které je přes dvacet tisíc sběrných míst. Snadno tak najdete místo, kam můžete své baterie odnést. Do komunálního odpadu totiž nepatří.
(Celý text)
Nejdůležitějších 11 dopravních staveb nemá čekat na nový posudek EIA
5. května 2016 01:22
PRAHA (ČTK) - Nejdůležitějších 11 staveb by mělo podle speciální novely zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, kterou připraví vláda, dostat rychle ověřovací stanovisko a nečekat na nový posudek EIA, uvedl včera premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na speciální novele je shoda v koalici a kabinet ji chce předložit poslancům na mimořádné schůzi ke schválení ve zrychleném režimu.
(Celý text)
Svaz: Zveřejnění dokumentů k dohodě TTIP může poškodit vyjednávání
4. května 2016 17:25
(ČTK) - Zveřejnění dokumentů z vyjednávání dohody o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy může poškodit nejen vlastní vyjednávání, ale i veřejnou diskusi. Zároveň může zhoršit vyjednávací pozici EU, uvedl Svaz průmyslu a dopravy. Texty v pondělí zveřejnila nizozemská pobočka organizace Greenpeace.
(Celý text)
Ústavní soud odmítl stížnost vodních cest na podporu kanálu u Přelouče
4. května 2016 15:27
PARDUBICE (ČTK) - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) bude muset znovu získat výjimku ze zákona na ochranu přírody a krajiny pro stavbu zamýšleného plavebního kanálu u Přelouče. Ústavní soud odmítl ústavní stížnost ŘVC proti zrušení výjimky, o kterém rozhodl vloni v září Nejvyšší správní soud. Vyplývá to z usnesení Ústavního soudu, které ČTK poskytlo ekologické sdružení Děti Země. Připravovaný projekt nemá ani po mnohaletém úsilí ŘVC potřebná povolení.
(Celý text)
Včelaři budou moci získat v následujících 3 letech 232 milionů
4. května 2016 14:20
PRAHA (ČTK) - Včelaři dostanou v dotacích v následujících třech letech 232 milionů korun, plánuje ministerstvo zemědělství. V uplynulých třech letech mohli získat 195 milionů, rozpočet programu tak vzroste o necelou pětinu. Polovina peněz bude z českého rozpočtu, zbytek z evropských peněz. Ministerstvo to uvádí v důvodové zprávě k novele vládního nařízení, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení.
(Celý text)
Na kompostárny, sanace i povodňovou ochranu půjde z EU 2,1 miliard korun
4. května 2016 13:28
PRAHA (ČTK) - Na protipovodňová opatření, sanace starých ekologických zátěží a skalních svahů, ale i nové kompostárny půjde z evropských dotací 2,1 miliardy korun. Ministerstvo životního prostředí schválilo 393 projektů, informovala Jana Taušová z tiskového oddělení. Řadu z nich podaly obce a města, peníze pomohou vytvořit digitální povodňové plány například v Praze, Humpolci nebo Mariánských Lázních nebo řešit staré ekologické zátěže v Ostravě a Milevsku. Peníze budou čerpat ale i firmy, kraje a správci toků.
(Celý text)
Telč požádala o dotaci na první cyklostezku, měřit bude čtyři km
4. května 2016 13:22
TELČ (ČTK) - Telč požádala o evropskou dotaci na stavbu cyklostezky v Lipkách, jejíž povrch bude vhodný i pro in-line bruslení. Jde o první cyklostezku ve městě, měřit bude čtyři kilometry. Na projekt za 15 milionů korun se radnice uchází o peníze v evropském programu IROP. Pokud uspěje, uskuteční stavbu v příštím roce.
(Celý text)
V Česku žilo loni 75 zubrů, nejvíce od dob po jejich vyhubení
4. května 2016 12:13
PRAHA (ČTK) - V České republice loni žilo nejvíce zubrů evropských od doby, kdy lidé tento ohrožený druh na území ČR od středověku vyhubili. Podle prvního celostátního sčítání jich je 75, konkrétně 25 samců a 50 samic, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
(Celý text)
Vydry často hynou na silnicích, na riziková místa ukáže aplikace
4. května 2016 10:08
PRAHA (ČTK) - Chráněné vydry říční podle ochránců zvířat čím dál častěji hynou na českých silnicích. Příčinou je podle nich nejen hustá silniční síť, ale i zanesené propusti pod silnicemi a další nevhodné stavební řešení silnic. Ekologové z organizace ALKA Wildlife proto spustili webovou mapovou aplikaci, která ukazuje na riziková místa. Sledovat ji může nejen veřejnost, ale zejména správci silnic a ochránci přírody. Aby získali informace, kde je potřeba zlepšit průchodnost silnic pro živočichy putující podél vod.
(Celý text)
Dobřany by chtěly na chráněný Šlovický vrch stádo divokých koní
4. května 2016 08:27
DOBŘANY (ČTK) - Dobřany na Plzeňsku chtějí pro evropsky chráněnou lokalitu Šlovický vrch pořídit stádo divokých exmoorských koní. Téměř třicetihektarové chráněné území bylo vyhlášeno letos v březnu, cenné je zejména kvůli žábě kuňce žlutobřiché. Bývalý tankodrom ještě koncem minulého století rozrývaly pásy tanků, díky tomu se v rozrušené krajině daří několika vzácným druhům rostlin a živočichů. Pro zachování stejného rázu krajiny musí nyní město na vrch občas pustit motokros či terénní auta. Koně by kopyty rozrývali zem a také by spásali trnky, šípky a keře, řekl ČTK starosta Martin Sobotka.
(Celý text)
Požadavek Bruselu vláda nesplnila, vyřadila důležité místo z Porta Bohemica, upozorňuje ekolog
4. května 2016 07:51
PRAHA (ČTK) - Vláda nesplnila požadavek Evropské komise, přestože na svém pondělním zasedání zařadila kaňonovité labské údolí mezi evropsky významné lokality (EVL). Ze seznamu ochrany byly jako jedno ze stanovišť totiž vyškrtnuty takzvané bahnité náplavy na štěrkovém substrátu, místo v řece, kde roste specifická vegetace.Tvrdí to ředitel ekologické organizace Beleco Jan Dušek. V povodí Labe jde o ojedinělou lokalitu. Plánovaný děčínský jez by stanoviště zlikvidoval nenávratně, uvedl Dušek.
(Celý text)
Dokumentaci EIA k Děčínskému jezu bude nutné opět přepracovat
4. května 2016 06:36
PRAHA (ČTK) - Podklady k vyhodnocení dopadů plánovaného jezu v Děčíně na životní prostředí (proces EIA) bude nutné kvůli zařazení labského údolí do soustavy Natura 2000 přepracovat. Jak moc bude nutné dosavadní dokumentaci změnit, projednává nyní Ředitelství vodních cest (ŘVC) s ministerstvem životního prostředí. ČTK to řekl Jan Bukovský, mluvčí ředitelství, které je investorem plánovaného jezu. Ochrana labského údolí stavbu jezu nevylučuje, zdržení způsobené úpravami dokumentace nepřesáhne podle odhadu ŘVC půl roku.
(Celý text)
Dinosauři byli na ústupu dávno před tím, než do Země narazil asteroid, zjistili vědci
4. května 2016 01:11
PRAHA (Ekolist) - Zakořeněná představa o zániku dinosaurů je, že v době jejich největšího rozkvětu je z planety Země vymazal náraz asteroidu a následná environmentální katastrofa. Revolucí v poznání minulosti však může být nový výzkum týmu paleontologů z Univerzity v Readingu. Mohutní ještěři byli v době, kdy do naší planety narazilo vesmírné těleso, už miliony let ve fázi evolučního úpadku. „Náraz asteroidu byl jen posledním hřebíčkem do jejich rakve," tvrdí vedoucí výzkumníků Manabu Sakamoto.
(Celý text)
Dinosauři byli na ústupu dávno před tím, než do Země narazil asteroid, zjistili vědci
4. května 2016 01:11
PRAHA (Ekolist) - Zakořeněná představa o zániku dinosaurů je, že v době jejich největšího rozkvětu je z planety Země vymazal náraz asteroidu a následná environmentální katastrofa. Revolucí v poznání minulosti však může být nový výzkum týmu paleontologů z Univerzity v Readingu. Mohutní ještěři byli v době, kdy do naší planety narazilo vesmírné těleso, už miliony let ve fázi evolučního úpadku. „Náraz asteroidu byl jen posledním hřebíčkem do jejich rakve," tvrdí vedoucí výzkumníků Manabu Sakamoto.
(Celý text)
(ČTK) - Kvalita ovzduší a vody v Česku se loni dále zlepšovala, ubývá ale stále orné půdy či ptáků. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2023, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Krajina v zemi čelí rizikům spojeným se změnou klimatu, což podle úřadu dokládají častější extrémní projevy počasí, například povodně. Odklon od fosilních zdrojů energie k obnovitelným brzdí kolísání cen a dostupnost energie, třeba doprava je nadále závislá především na fosilních palivech, uvedlo ministerstvo.
(Celý text)
Speciální papír s funkční bariérou z nové linky ve Štětí má minimum plastu. Lze ho zrecyklovat
15. listopadu 2024 01:02
ŠTĚTÍ (ČTK) - Ve Štětí na Litoměřicku zprovoznili novou linku na výrobu speciálního papíru s funkční bariérou. Využívá se v potravinářství, pro balení hygienického zboží i ve stavebnictví. Oproti původnímu je v něm minimum plastu, což umožňuje jeho recyklaci jako běžného papíru. Novinářům linku představil David Chramosta, ředitel společnosti Mondi Coating Štětí, která zaměstnává 177 lidí.
(Celý text)
Přehrady v povodí Moravy přechází na zimní režim, vodohospodáři snižují hladiny
15. listopadu 2024 00:16
(ČTK) - Vybrané přehrady v povodí Moravy přecházejí na zimní režim. Vodohospodáři snižují jejich hladiny, hlavním důvodem je to, aby v nich bylo dost volného místa pro případné zachycení jarních povodní. Na webu Povodí Moravy o tom informovala vedoucí útvaru vnějších vztahů a marketingu státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Policejní střelci odlovili na Jablonecku jen čtyři divočáky, přesunou se jinam
14. listopadu 2024 23:41
(ČTK) - Za druhý turnus odlovili policejní střelci v oblasti Rádla na Jablonecku jen čtyři divočáky, důvodem může být snaha odstřely zmařit, kterou policie vyšetřuje. V příštím týdnu se proto odstřelovači přesunou do sousední honitby ve Vratislavicích nad Nisou, řekla ČTK Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem akce, která začala 4. listopadu, je zastavit šíření nebezpečného afrického moru prasat.
(Celý text)
Konferenci v Baku opouští Argentina, Francie kvůli Alijevovi ruší účast
14. listopadu 2024 19:59
BAKU (ČTK) - Argentina náhle odvolala svou delegaci z klimatické konference OSN COP29 v Ázerbájdžánu. Šéf unijní diplomacie kritizoval výpady prezidenta hostitelské země Ilhama Alijeva proti Francii a Nizozemsku, po kterých francouzská ministryně zrušila svou účast v Baku, oznámily dnes tiskové agentury. V Tádžikistánu za posledních 30 let zmizela více než tisícovka ledovců kvůli rychlejšímu tání vinou klimatických změn, varoval mezitím v Baku ministr energetiky středoasijské země.
(Celý text)
Olomoucký soud otevře odvolání v hlavní větvi kauzy Bečva na konci listopadu
14. listopadu 2024 19:53
(ČTK) - Hlavní větev kauzy Bečva, která řeší vinu za ekologickou havárií v řece v září roku 2020, otevře olomoucký krajský soud na konci listopadu. Opravný prostředek žalobce projedná ve dvou jednáních, ve veřejném i neveřejném. První z nich se bude týkat zprošťujícího rozsudku vůči řediteli společnosti Energoaqua Oldřichu Havelkovi, ve druhém soud bude řešit jeho nesouhlas s postupem soudu v případě firmy. Její věc vsetínský soud postoupil jako přestupek České inspekci životního prostředí, řekl ČTK mluvčí krajského soudu Igor Krajdl.
(Celý text)
Evropská komise zahájila řízení vůči ČR a dalším státům za chybějící energeticko-klimatický plán
14. listopadu 2024 14:50
(ČTK) - Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním. Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu dnes uvedlo, že o dokumentu se dále jedná a cílem je ho schválit co nejdříve.
(Celý text)
Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování
14. listopadu 2024 14:49
BRUSEL (ČTK) - Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování, které má zajistit, že výrobky prodávané v EU nepocházejí z odlesněné půdy kdekoli na světě. Posunutí platnosti o jeden rok navrhla Evropská komise po kritice ze strany firem i některých členských států. Odklad požadovala také Česká republika.
(Celý text)
Čištění odpadních vod v ČR bude přísnější. Velká města mají nově z vody odstraňovat léčiva
14. listopadu 2024 12:03
ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Nové způsoby čištění a nakládání s odpadními vodami, s dešťovou vodou, ale také investice do zařízení přinese evropská směrnice o čištění městských odpadních vod, kterou vláda musí zakomponovat do českých zákonů během 30 měsíců. Jednotlivé části této směrnice se ale budou zavádět postupně a finální účinnost bude v roce 2045, řekl ministr životního prostředí Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Českých Budějovicích. Jak se to projeví na ceně vodného a stočného, nelze teď podle něj odhadovat. Směrnici zveřejní v příštích týdnech.
(Celý text)
Tygří farmy v Jihoafrické republice pašují části těl zvířat do Asie
14. listopadu 2024 11:44
(ČTK) - V Jihoafrické republice fungují tygří farmy, které nelegálně pašují části těl těchto šelem do Asie pro potřeby tradiční medicíny. S odkazem na mezinárodní organizaci na ochranu zvířat Four Paws o tom informuje The Guardian.
(Celý text)
Má smysl chránit sazenice borovice a buku před suchem aplikací hydrogelů?
14. listopadu 2024 09:01
PRAHA (Ekolist) - Narůstající četnost období sucha s extrémními teplotami vzduchu ztěžuje zajištění nových lesních kultur. Proto lesníci hledají možnosti, jak zabránit vyschnutí rostlin, a to v průběhu manipulace se sadebním materiálem i během jeho výsadby, a zároveň jak prodloužit následné období s vodou dostupnou pro stromečky.
(Celý text)
Téměř polovině druhů tropických korálů vinou klimatické změny hrozí vyhynutí
14. listopadu 2024 01:41
BAKU (ČTK) - Téměř polovině tropických druhů korálů, které tvoří korálové útesy, hrozí vyhynutí. Uvádí to zpráva Mezinárodního svazu ochrany přírody (UICN). Na vině je podle vědců klimatická změna způsobená člověkem.
(Celý text)
MŽP vyčlení 800 milionů korun na obnovu mezí, stromořadí nebo mokřadů
14. listopadu 2024 00:29
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlenilo 800 milionů korun na obnovu a tvorbu remízů, mezí, stromořadí, mokřadů a dalších krajinných a vodních prvků. Vlastníci a správci pozemků mohou o dotace žádat od středy 20. listopadu. Peníze jsou určené na projekty dražší než pět milionů korun.
(Celý text)
Zálohování PET lahví může zlepšit recyklaci a ušetřit náklady, tvrdí experti
14. listopadu 2024 00:05
PRAHA (ČTK) - Zavedení zálohového systému má zvýšit recyklaci PET lahví a plechovek na 95 procent a ušetřit půl miliardy ročně, uvedli experti na odborném semináři v Praze. Získaný materiál se pak znovu využije k výrobě nových nápojových obalů. Nyní se z vytříděných plastových lahví zrecykluje polovina, u plechovek je to 26 procent.
(Celý text)
Shoda na omezení fosilních paliv je na COP29 v Baku stále daleko
13. listopadu 2024 19:40
BAKU (ČTK) - Zástupci řady zemí světa dál marně hledají shodu ohledně nutného omezení používání fosilních paliv. Na konferenci OSN o klimatu COP29 v ázerbájdžánském Baku tak italská premiérka Giorgia Meloniová podle agentur žádala "realistický pohled" a připomínala, že růst světové populace zvýší poptávku po energiích, a tak k zásobám fosilních paliv stále neexistuje alternativa.
(Celý text)
Odborníci nevylučují, že ovci u Samopší na Kutnohorsku usmrtil vlk
13. listopadu 2024 19:39
SAMOPŠE (ČTK) - Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) nevylučují, že ovci u Samopší na Kutnohorsku usmrtil vlk. Tato zvířata se pohybují na velké vzdálenosti a mohou se vyskytnout kdekoli, uvedla na dotaz ČTK mluvčí AOPK Karolína Šůlová. Na událost upozornily server CNN Prima News a Kutnohorský deník. Podle starostky Jitky Mittasch Kratochvílové (nez.) zvíře zaútočilo na stádo ovcí a jednu potrhalo. Případem se zabývají úřady, prověřují se mimo jiné snímky z fotopastí, řekla Mittasch Kratochvílová ČTK.
(Celý text)
Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku zahájila policie trestní řízení
13. listopadu 2024 19:32
LIBEREC (ČTK) - Kvůli maření odstřelu divočáků na Jablonecku v souvislosti s africkým morem prasat zahájila policie trestní řízení pro podezření z šíření nakažlivé nemoci. ČTK to řekla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. V prostoru honitby Rádlo, kde už druhý týden působí policejní střelci, objevili bílou krystalickou látku. Laboratoř potvrdila, že jde o prací prášek. Prasata odpuzuje, od pondělí se tak nepodařilo odlovit jediný kus, střelci se proto v příštím týdnu přesunou jinam.
(Celý text)
Nová kampaň Pasti na ptáky
13. listopadu 2024 14:04
PRAHA (Praha.eu) - 24. 10. 2024 se v pražském klubu Burza #4 konala premiéra klipu Pasti na ptáky, který upozorňuje na zbytečné úhyny ptáků zaviněné lidskou činností.
(Celý text)
Studenti dnes zahájí stávku za klima. Stávkou volají po změně
13. listopadu 2024 13:03
PRAHA (Ekolist) - Začíná Vysokoškolská stávka za klima. Tento týden proběhnou v Praze, Brně a Olomouci studentské protesty. Kromě demonstrací budou jejich součástí i přednášky a debaty. Studující chtějí upozornit, že zvyšující se životní náklady a nedostupné bydlení stojí v přímém kontrastu s rostoucími zisky fosilních miliardářů. Požadují konec rostoucí moci oligarchie v České republice a větší přístup občanů k politickým rozhodovacím procesům.
(Celý text)
Obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Bečva uložil vsetínský soud peněžité tresty
13. listopadu 2024 12:38
VSETÍN (ČTK) - Dvěma lidem obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy ze září 2020 dnes vsetínský okresní soud nepravomocně uložil peněžité tresty. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinila obžaloba z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Vinu oba odmítli.
(Celý text)
Obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy Bečva uložil vsetínský soud peněžité tresty
13. listopadu 2024 12:38
VSETÍN (ČTK) - Dvěma lidem obžalovaným ve vedlejší větvi kauzy otravy Bečvy ze září 2020 dnes vsetínský okresní soud nepravomocně uložil peněžité tresty. Hasiče Jiřího Pochylu, který v den havárie velel zásahu, vinila obžaloba z nečinnosti při řízení záchranných prací. Úřednice Věra Šulová podle státního zástupce vydala nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua, která podle loňského nepravomocného rozsudku otravu způsobila. Vinu oba odmítli.
(Celý text)