ecomonitor.cz
verze pro tisk
Velké teplárny loni netrpěly nouzí o emisní povolenky
23. února 2006 15:45

PRAHA (ČIA) - Velké teplárenské společnosti spotřebovaly v loňském roce o něco méně emisních povolenek, než jim přidělila vláda v rámci Národního alokačního plánu. Zisk z jejich prodeje se pohybuje v řádu desítek milionů korun. "Rozhodně to pro nás není takový byznys jako pro rafinerie, chemičky a hutě, které prodaly přebytečné povolenky za miliardy korun," uvedl na dnešní tiskové konferenci předseda Teplárenského sdružení České republiky Alexej Nováček.
(Celý text)

Podle Teplárenského sdružení zanedbává MŽP práce na NAP II
23. února 2006 13:11

PRAHA (ČIA) - Podle zástupců Teplárenského sdružení České republiky zanedbává ministerstvo životního prostředí (MŽP) práce na přípravě Národního alokačního plánu (NAP) na období let 2008 až 2012. Návrh obsahující rozdělení emisních povolenek mezi jednotlivé zdroje znečištění má přitom MŽP předložit Evropské komisi do 30. června letošního roku. "Vznikla sice pracovní komise, ale dosud se ani jednou nesešla," uvedl na dnešní tiskové konferenci obchodní ředitel International Power Opatovice Jiří Pěnka.
(Celý text)

Khaleej Times Online: Sněžný leopard byl pozorován v západní Číně
23. února 2006 10:33

PRAHA/ŠANGHAJ (EcoMonitor) - Vědci v Číně a Kyrgyzstánu se domnívají, že by ve volné přírodě mohlo žít více sněžných leopardů, než původně předpokládali. Podařilo se jim totiž šelmy vyfotografovat. Informuje o tom server Khaleej Times Online s odvoláním na agenturu AP.
(Celý text)

První temelínský blok čeká o tomto víkendu krátkodobá odstávka
23. února 2006 09:24

TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Na prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín (JETE) dojde o tomto víkendu ke krátkodobé plánované odstávce. Důvodem je provedení pravidelné zkoušky regulačních orgánů reaktoru. "V neděli večer bude dodávka elektřiny z bloku obnovena," sdělil ČIA mluvčí JETE Milan Nebesář.
(Celý text)

Geosince-online.de: Na jak dlouho vystačí zásoby uranu?
22. února 2006 12:09

PRAHA/DÜSSELDORF (EcoMonitor) - Zásoby uranu budou vyčerpány během následujících 65 let. Toto tvrzení se opírá o závěry celkového průzkumu ložisek uranu, který v Berlíně představila ekologická organizace Greenpeace. Podle jejího názoru je na základě těchto zjištění atomová energie zcela nevhodná k tomu, aby zajistila Německu stabilní zásobování energií.
(Celý text)

MŽP schválilo plán Setuzy na rozšíření výroby MEŘO v Olomouci
21. února 2006 10:45

PRAHA (ČIA) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) schválilo záměr rozšíření výroby metylesteru řepkového oleje (MEŘO) v olomouckém závodě společnosti Setuza ze současných 36 tisíc tun ročně na 50,5 tisíce tun. Ministerstvo si stanovilo šest podmínek, které musí investor při realizaci investice dodržet. Týkají se vesměs limitů emise škodlivin. Oznámilo to MŽP na serveru České informační agentury životního prostředí.
(Celý text)

Swissinfo: Švýcarsko nemá peníze na sledování rysů
21. února 2006 10:16

CURYCH (EcoMonitor) - Odborníci upozorňují, že na severovýchodě Švýcarska ubývá rysů. Federální agentura životního prostředí vyzvala úřady příslušných kantonů, aby přijaly patřičná opatření. Rysi jsou také předmětem ostrých debat mezi ochránci přírody a lovci, napsal server Swissinfo.
(Celý text)

Namibian: Nový program bude chránit namibijské lesy
20. února 2006 10:36

PRAHA/WINDEHOK (EcoMonitor) - Požáry a nelegální kácení dřeva jsou dva největší problémy, se kterými se potýká ochrana lesních porostů v Namibii. Kolem čtyř milionů hektarů lesů a křovin lehnou každý rok popelem kvůli novým pastvinám i lovu divokých zvířat.
(Celý text)

Evropané a energie: Úsporné lednice ano, omezit jízdu automobilem ani náhodou
17. února 2006 14:16

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Andris Piebalgs, evropský komisař pro energetiku, nedávno představil výsledky průzkumu Eurobarometr, zaměřeného na otázky energetiky, spotřeby, obnovitelných zdrojů a podobně. „Vzkaz občanů je jasný. Evropa potřebuje politiku soustředěnou na bezpečnost dodávek, konkurenci a udržitelnost,“ řekl Piebalgs. Průzkumu se zúčastnili i občané nových a kandidátských zemí.
(Celý text)

BBC: Bohaté státy si nemohou dovolit zdanit klimatické změny
17. února 2006 10:01

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Obchod s fosilními palivy je jedním z největších zdrojů peněz pro vlády západních zemí, které zároveň upozorňují na potřebu snížit emise skleníkových plynů, jež ohrožují stabilitu klimatu Země. Jenže v případě skutečného zdanění ekologických škod napáchaných produkty ropných společností by velké firmy, jako je BP nebo Shell, zbankrotovaly, tvrdí ve svém komentáři ředitel New Economics Foundation (NEF) Andrew Simms.
(Celý text)

Vladimír Just: Pozor na floskule!
16. února 2006 12:50

PRAHA (EkoList) - Už druhý díl Slovníku floskulí, v němž kritizuje používání nejrůznějších jazykových klišé a dalších ohavností, připravil v loňském roce publicista Vladimír Just. Původně jsem si s ním chtěl domluvit rozhovor, protože ale právě pobýval na chalupě na Šumavě, odpověděl EkoListu na několik otázek e-mailem. „První průšvih je, že ze samé předpony eko- stalo se cosi na způsob floskule a že to ekologové vůbec dopustili. Eko- se teď nazývá kdeco, i kdejaký podnik či firma devastující životní prostředí. A taky působí tahle předpona jako účinný strašák: EKO = byrokratický zákaz, tyranie úřadů, omezení, razítka, obstrukce, represe,“ říká v jedné z nich.
(Celý text)

Geoscience-online.de: Sopečné výbuchy brzdí klimatické změny
16. února 2006 10:52

PRAHA/DÜSSELDORF (EcoMonitor) - Podle nejnovějších vědeckých poznatků zpomalují sopečné výbuchy globální oteplování, protože aerosoly uvolněné při erupcích ochlazují mořskou hladinu. Kdyby v průběhu minulého století nedošlo k žádnému vulkanickému výbuchu, vzrostla by teplota moře, stejně tak jako jeho hladina ještě výrazněji, než se doposud stalo. Tyto závěry se opírají o vědecké výpočty provedené na základě aktuálních klimatických modelů, které byly zveřejněny v časopise Nature. Vědci se zde zabývali vlivem aerosolů a mraků s popílkem na změnu klimatu.
(Celý text)

Le Figaro: Sahara je mnohem starší, než vědci předpokládali
15. února 2006 11:04

PAŘÍŽ (EcoMonitor) - Poušť Sahara je mnohem starší, než se původně myslelo, napsal francouzský deník Le Figaro s odvoláním na vědeckou zprávu. Ke vzniku Sahary nedošlo před 86 tisíci, ale minimálně před 7 miliony lety, oznámil tým vědců z Francie a Čadu.
(Celý text)

Independent: Na severní polokouli je nejtepleji za poslední tisíciletí
14. února 2006 10:07

LONDÝN (EcoMonitor) - Celá severní polokoule zažívá velmi teplé období, na posledních tisíc let až nebývale teplé, napsal deník Independent s odvoláním na novou vědeckou studii.
(Celý text)

Independent: Blair chce bojovat proti klimatickým změnám, neomezí ale leteckou dopravu
13. února 2006 12:47

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britský premiér Tony Blair varoval vůdce světových velmocí, že na záchranu planety zbývá méně než sedm let. Jenže zároveň odmítl zavést zvláštní klimatickou daň k ceně letenek ve Velké Británii. Britský premiér sklidil kritiku za to, že v boji proti klimatickým změnám používá dvojí metr.
(Celý text)

Spotřeba elektřiny loni rostla hlavně ve středních Čechách a v Praze
10. února 2006 11:14

PRAHA (ČIA) - Spotřeba elektřiny rostla v loňském roce nejvíce ve středních Čechách. Nárůst oproti roku 2004 zde činil 4,8 procenta. Následuje Praha s růstem o 4,3 procenta, severní Čechy s 2,6 procenta a západní Čechy s 2,3 procenta. Vyplývá to z informací Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
(Celý text)

Physorg: Kokosové slupky zachraňují životní prostředí
10. února 2006 10:40

PRAHA/MANILA (EcoMonitor) - Změnit nepotřebný odpad na dobře využitelný materiál, který přispívá k ochraně životního prostředí, a získat tak práci pro chudé zemědělce, to zní jako pohádka. Jenže přesně to se povedlo Justinu Arboledovi, bývalému děkanovi zemědělské univerzity. A stačila mu k tomu nepotřebná skořápka kokosového ořechu, plodiny, která živí nejchudší obyvatele Filipín.
(Celý text)

BBC: Příroda je lepší ochrana než inženýrství, říkají v New Orleans
9. února 2006 12:23

PRAHA/NEW ORLEANS (EcoMonitor) - Město New Orleans, které vzniklo na bažině plné komárů v zálivu oddělujícím dvě obrovské masy vody, bylo chápáno jako velké vítězství lidského inženýrství nad přírodou. Jenže právě to, co mělo město chránit, mu přivodilo největší škody, když loni v létě zasáhl pobřeží hurikán Katrina, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)

Vědecký panel OSN: Ekosystémy se posledních 50 let mění víc než kdykoliv v historii lidstva
8. února 2006 13:22

PRAHA (EkoList) - Víc než 1300 vědců pod záštitou OSN podniklo v posledních pěti letech vůbec první pokus popsat a zhodnotit v celosvětovém měřítku přínosy, které lidem plynou z přírody (tzv. ekosystémové služby - např. potraviny, sladká voda, dřevo atd.). Závěry shrnuli do zprávy Ekosystémy a lidský blahobyt a její českou verzi na konci ledna představili v Praze. Co v ní stojí? Za posledních 50 let lidé ovlivnili zemský povrch víc než za celé předcházející období své historie, což vede k závažné a z větší části nezvratné ztrátě rozmanitosti života na Zemi. Změny v ekosystémech významně přispívají ke zvyšování lidského blahobytu, zároveň jsou ale ekosystémy znehodnocovány - to prohlubuje chudobu některých skupin lidí a významně oslabuje výhody, které by příroda mohla poskytnout příštím generacím.
(Celý text)

Danone: Litujeme toho, jestli jsme oklamali spotřebitele nápisem BIO
8. února 2006 11:44

PRAHA (EkoList) - Společnost Danone v letech 1996 až 2000 vyráběla jogurt pod názvem BIO Bifidus Aktiv, který však nebyl produktem ekologického zemědělství. V názvu výrobku byl použit nápis BIO, který je vyhrazen jen pro produkty ekologického zemědělství. V roce 1998 byla proti Danone podána žaloba firmou Pro-Bio, která se zabývá obchodem s biopotravinami a organizacemi hájícími zájmy spotřebitelů, Ekologickým právním servisem, Ars Aequi et Boni a organizací KEZ, která provádí certifikaci biopotravin.
(Celý text)

Danone: Litujeme toho, jestli jsme oklamali spotřebitele nápisem BIO
8. února 2006 11:44

PRAHA (EkoList) - Společnost Danone v letech 1996 až 2000 vyráběla jogurt pod názvem BIO Bifidus Aktiv, který však nebyl produktem ekologického zemědělství. V názvu výrobku byl použit nápis BIO, který je vyhrazen jen pro produkty ekologického zemědělství. V roce 1998 byla proti Danone podána žaloba firmou Pro-Bio, která se zabývá obchodem s biopotravinami a organizacemi hájícími zájmy spotřebitelů, Ekologickým právním servisem, Ars Aequi et Boni a organizací KEZ, která provádí certifikaci biopotravin.
(Celý text)


Online diskuse
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15

STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)

MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)

Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)