PRAHA (EkoList) - Společnost Danone v letech 1996 až 2000 vyráběla jogurt pod názvem BIO Bifidus Aktiv, který však nebyl produktem ekologického zemědělství. V názvu výrobku byl použit nápis BIO, který je vyhrazen jen pro produkty ekologického zemědělství. V roce 1998 byla proti Danone podána žaloba firmou Pro-Bio, která se zabývá obchodem s biopotravinami a organizacemi hájícími zájmy spotřebitelů, Ekologickým právním servisem, Ars Aequi et Boni a organizací KEZ, která provádí certifikaci biopotravin.
(Celý text)
Reuters: Vybíjení jezevců dobytek před TBC nezachrání
8. února 2006 10:19
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Britským jezevcům hrozí vybíjení kvůli snaze o vymýcení tuberkulózy dobytka, přestože existují důkazy, že jejich smrt šíření nákazy nezabrání. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na organizace zabývající se právy zvířat.
(Celý text)
The Star: Bush chce méně ropných paliv, důvodem ale nejsou klimatické změny
7. února 2006 10:09
PRAHA/OSLO (EcoMonitor) - Americký prezident George Bush ve své každoroční Zprávě o stavu Unie prohlásil, že je nutné zlomit závislost americké ekonomiky na ropných produktech. USA by měly také snížit příspěvek ke klimatickým změnám, nehodlají však zřejmě přistoupit ke Kjótskému protokolu.
(Celý text)
Jihomoravský kraj zatím nepovolil stavbu větrného parku u Bošovic
6. února 2006 15:12
BRNO/PRAHA (ČIA) - Krajský úřad Jihomoravského kraje rozhodl, že bude žádost firmy Ventureal o povolení výstavby Větrného parku Bošovice na Vyškovsku dále posuzovat podle zákona o vlivu na životní prostředí. Úředníci kraje vzali ohled na připomínky účastníků zjišťovacího řízení.
(Celý text)
BBC: Na ekologická auta stále čekáme, výrobci nic nedělají
6. února 2006 08:37
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Výrobci automobilů nedělají dost pro to, aby vyvinuli skutečnou alternativu k vozům poháněným benzínovými a naftovými motory, říká poradce britské vlády Stephen Blythe. Podle něj mají sice japonské firmy náskok před evropskými a americkými společnosti, nicméně navzdory svým vlastním prohlášením nebere dosud automobilový průmysl potřebu ekologických motorů skutečně vážně, píše internetové zpravodajství BBC.
(Celý text)
Poslanci zjednodušili podmínky pro použití biolihu v dopravě
3. února 2006 16:20
PRAHA (ČIA) - Poslanci dnes schválili novelu zákona o lihu, o spotřebních daních a dalších souvisejících norem ve znění, které požadoval senát. Novela povoluje výrobu bioetanolu pro různé účely současně. Investoři tak nebudou muset stavět lihovary zaměřené pouze na produkci biolihu určeného pro přidávání do benzinu. Novelu podpořilo 141 ze 145 přítomných poslanců.
(Celý text)
NYT: Američtí vědci srovnávají kvalitu životního prostředí jednotlivých zemí světa
3. února 2006 08:32
PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor) - Nová studie amerických univerzit, která srovnává kvalitu životního prostředí a snahu o trvale udržitelné hospodářství, ukazuje, že jen šest zemí na celém světě dosáhne lepšího výsledku než 85 %. Nejlépe je na tom Nový Zéland následovaný pěti státy severní Evropy. Srovnávána byla celá řada parametrů - od čistoty pitné vody, úrovně přízemního ozónu až po udržitelný rybolov nebo emise skleníkových plynů.
(Celý text)
Výstavbu jaderné elektrárny Belene může kapitálově podpořit i ČEZ
2. února 2006 20:04
PRAHA (ČIA) - Elektrárenská společnost ČEZ je připravena kapitálově vstoupit do projektu dostavby bulharské jaderné elektrárny Belene. O ten se uchází sdružení českých firem pod názvem Škoda Alliance. "NEK nevyjasnil, kdo bude investorem. Účast ČEZ máme jako nabídku," řekl po návratu z Bulharska generální ředitel Škody Praha Radek Benčík.
(Celý text)
Hlasování ve sněmovně: Další pokus o omezení občanských práv ztroskotal
2. února 2006 19:30
PRAHA (EkoList) - Pár dnů před Vánocemi odmítla sněmovna další z návrhů na omezení účasti občanů ve správních řízeních. Tentokrát s ním přišel poslanec Vlastimil Aubrecht z vládní ČSSD. I přesto, že mu při hlasování byli silnými spojenci zákonodárci ODS, vyšla jeho snaha naprázdno.
(Celý text)
Druhý blok Temelína se po měsíční odstávce vrátil do provozu
2. února 2006 15:03
TEMELÍN/PRAHA (ČIA) - Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE) dnes v 0:45 hodin obnovil dodávky elektřiny do rozvodné sítě. "Druhý blok bude nyní dva dny pracovat na polovičním výkonu. Na tomto výkonu budou provedeny plánované fyzikální testy. V závěru týdne bude blok již pracovat na plném výkonu," sdělil ČIA mluvčí JETE Václav Brom.
(Celý text)
Budou školy zelenější?
2. února 2006 14:30
PRAHA (EkoList) - Snahy o zařazení environmentální výchovy do školních osnov sahají do 90. let minulého století, ovšem až v poslední době dostaly o něco hmatatelnější podobu. Environmentální výchova se stala tzv. průřezovým tématem, které se má vinout jako červená nit celým vyučováním. Podaří se to? Přestane být ekologická výchova jen zálibou skautů a turistických oddílů?
(Celý text)
Le Figaro: Vědci by se měli více věnovat lidem žijícím pod vulkány
2. února 2006 09:04
PAŘÍŽ (EcoMonitor) - "Vědci se stále nedostatečně zajímají o lidi, kteří žijí v blízkosti sopky, nepomáhají jim porozumět, jakým nebezpečím jsou vystaveni. Odborníci se totiž příliš nezabývají tím, zda je jejich výzkum užitečný pro ochranu sídel," řekl Robert D'Ercole z Výzkumného ústavu rozvoje. Podle něj je vulkanologie vědou příliš vzdálenou od starostí občanů a politiků, napsal francouzský deník Le Figaro. Ačkoliv již tato věda zachránila mnoho životů, měla by se snažit více komunikovat s lidmi a zlepšovat jejich informovanost.
(Celý text)
Komise: První "zelená" olympiáda v Turínu
1. února 2006 16:08
PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nadcházející zimní olympijské a paralympijské hry v Turínu budou podle Evropská komise vůbec první významnou "zelenou" sportovní událostí v Evropě. Obě události mají tohoto cíle dosáhnout použitím dobrovolných nástrojů - jde především o systém ekologického managementu a auditu EU (EMAS) a využitím unijní ekoznačky.
(Celý text)
Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny loni vzrostl na 3,9 procent
1. února 2006 14:29
PRAHA (ČIA) - Celkem 2,99 miliardy kWh elektřiny se loni v České republice vyrobilo z obnovitelných zdrojů energie. To je v meziročním srovnání o 18 procent více. Podíl obnovitelných zdrojů na celkové produkci se tak zvýšil z 3,25 procenta v roce 2004 na loňských 3,9 procenta. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ).
(Celý text)
FAZ: Tučňáci se topí v rybářských sítích
1. února 2006 10:36
PRAHA/PUNTA ARENAS (EcoMonitor) - Černobílí tučňáci Humboldtovi, kteří žijí na pobřeží ostrova Chiloe v jižním Chile, se střemhlav vrhají do hejna sardinek. V zápětí ale tito elegantní plavci narážejí na neviditelnou zeď. Téměř průhledná je totiž rybářská síť, ve které zůstávají tito více než půlmetroví ptáci uvězněni. Někteří z nich se již nedokážou vysvobodit a v rybářských sítích se utopí.
(Celý text)
Mikulovský Lidl nepotřebuje další posouzení podle EIA
31. ledna 2006 18:41
BRNO/PRAHA (ČIA) - Záměr výstavby prodejny Lidl v Mikulově na Břeclavsku nebude dále posuzován podle zákona o vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom Krajský úřad Jihomoravského kraje. Informaci zveřejnila Česká informační agentura životního prostředí.
(Celý text)
Asia Times: Čína hraje kvůli změnám klimatu dvojí hru
31. ledna 2006 11:21
PRAHA/PEKING (EcoMonitor) - Celý svět se zaměřuje na problémy s klimatickými změnami a stále rostoucími emisemi skleníkových plynů, ale Čína, největší znečišťovatel z rozvojových zemí, o sobě vytváří velmi zmatený obraz, který toho o její skutečné vůli po ekologicky čisté produkci energie a zlepšení stavu životního prostředí mnoho neříká, napsal deník Asia Times.
(Celý text)
Záchranáři: pro velrybu z Temže jsme víc udělat nemohli
31. ledna 2006 10:57
PRAHA/LONDÝN (EkoList) - Zbloudilá velryba, která doplula z moře až do centra Londýna, se tam ocitla podle odborníků omylem, když se snažila vrátit ze Severního moře na západ do svých rodných lovišť. Nejprve zabloudila do Severního moře, a pak při nejbližší příležitosti zabočila na západ, bohužel to bylo ústí Temže. Ač ponořena ve sladké vodě, uhynula žízní. Proč?
(Celý text)
MŽP nepožaduje další posouzení ubytovacího komplexu v Harrachově podle EIA
30. ledna 2006 18:19
PRAHA (ČIA) - Ubytovací a obchodní komplex – Hotel Praha v Harrachově na Liberecku nepodléhá dalšímu posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodnutí vydalo 26. ledna Ministerstvo životního prostředí, informaci dnes zveřejnila Česká informační agentura životního prostředí.
(Celý text)
Swissinfo: Dejme víc peněz do obnovitelné energie, vyzývají Švýcaři
30. ledna 2006 10:42
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Na rozvoj obnovitelných forem energie by se mělo dávat více finančních prostředků, vyzval na ženevské konferenci o klimatu švýcarský ministr životního prostředí Moritz Leuenberger ostatní země. Jeho slova odstartovala mezinárodní kampaň zaměřenou na zlepšení informovanosti o příčinách a důsledcích globálního oteplování, napsal zpravodajský server Swissinfo.
(Celý text)
Swissinfo: Dejme víc peněz do obnovitelné energie, vyzývají Švýcaři
30. ledna 2006 10:42
PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Na rozvoj obnovitelných forem energie by se mělo dávat více finančních prostředků, vyzval na ženevské konferenci o klimatu švýcarský ministr životního prostředí Moritz Leuenberger ostatní země. Jeho slova odstartovala mezinárodní kampaň zaměřenou na zlepšení informovanosti o příčinách a důsledcích globálního oteplování, napsal zpravodajský server Swissinfo.
(Celý text)
PRAHA (Ekolist) - Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev napříč Arktidou a zjistili, že změny nejsou jednotné – zatímco některé oblasti zaznamenaly přírůstek druhů, jiné naopak ztrácely svou biologickou rozmanitost. Mezi výzkumníky, kteří se na projektu podíleli, byl i Petr Macek z Biologického centra Akademie věd ČR.
(Celý text)
Zálohování PET lahví a plechovek podle starostů z Plzeňska sníží náklady na svoz odpadu
14. května 2025 01:15
STOD (ČTK) - Obce z Plzeňského kraje, jež jsou členy Sdružení místních samospráv ČR (SMS), většinou podporují zálohování plastových PET lahví a hliníkových nápojových plechovek. Chce ho zavést ministerstvo životního prostředí (MŽP), ale novelu zákona o obalech budou projednávat nejspíš až noví poslanci. Vyplývá to ze včerejšího jednání starostů z plzeňského regionu s vedením SMS a zástupci MŽP.
(Celý text)
MŽP připravuje dotační programy na podporu sběru a recyklace textilního odpadu
14. května 2025 01:11
PRAHA (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) připravuje nové programy, v nichž budou moci firmy a obce získat peníze na zajištění sběru textilního odpadu a jeho recyklaci. Novinářům to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Výzva žádat o dotace bude pro zpracovatele vypsána na konci druhého čtvrtletí letošního roku, pro obce ve třetím čtvrtletí. Obce mají od letošního roku povinnost zajistit místo, kde mohou lidé odevzdávat k recyklaci textil.
(Celý text)
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)