BONĚNOV (Tachovsko)/PRAHA (ČTK/EkoList) - Znalec dnes
prochází louku za Boněnovem na Tachovsku, kde se od pátku do
úterý konala nepovolená technoparty CzechTek. Znalce si pozval
nájemce pozemků, zemědělec Libor Lúdik, jenž škody
způsobné na ekologické pastvině odhaduje na milion korun. Přesné
vyčíslení chce ale nechat na znalci.
(Celý text)
Guardian: Indický soud rozhodl vyplatit oběti Bhópálské tragédie
4. srpna 2004 12:02
PRAHA/BHÓPÁL (EcoMonitor) - Indický nejvyšší soud rozhodl, že vláda musí uvolnit peníze pro více než půl milionů obětí chemické katastrofy v Bhópálu, kteří čekají na odškodnění již dvacet let. Soudní tahanice nechávaly trpět mnoho obětí největší průmyslové katastrofy na světě, ale nakonec justice rozhodla, že peníze, deponované v Indické bance od roku 1989, musí být konečně vyplaceny.
(Celý text)
Německý výrobce solárních článků investuje v Česku 600 mil.Kč
4. srpna 2004 11:13
PRAHA (ČIA) - Nový závod na výrobu solárních modulů vybuduje v České republice německá společnost RWE Schott Solar. Do výstavby a vybavení závodu ve Valašském Meziříčí v první fázi investuje víc než 600 milionů korun. Během tří let zde vznikne téměř 300 nových pracovních míst. ČIA o tom informovala tisková mluvčí agentury CzechInvest Jana Víšková.
(Celý text)
Independent: Elektřina na poli
3. srpna 2004 13:39
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - První elektrárna ve Velké Británii vyrábějící energii z řepky olejky, vznikne na farmě v Yorkshire. Jde o velmi důležitý krok v rozvoji energetiky využívající biomasu a další rostlinné materiály. Muž, který za celou myšlenkou stojí se jmenuje Clifford Spencer. Jeho společnost bude v příštím roce obhospodařovat na více než 28 000 hektarech plodiny určené pro průmyslové využití.
(Celý text)
Není vejce jako vejce
2. srpna 2004 15:31
PRAHA (EkoList) - Technicky vzato jsou všechna vejce stejná. Z pohledu slepic tak tomu ale rozhodně není. Slepice již dávno nejsou chovány jen na dvorku a většina vajec pochází od slepic, které protrpěly svůj život v drátěných klecích. Nemusí tomu tak ale být. Záleží totiž na spotřebitelích, jaká vejce budou kupovat.
(Celý text)
Holanďané chtějí čisté technologie, šetrnější auta a konec ilegální těžby dřeva
2. srpna 2004 15:28
PRAHA/HAAG (EkoList) - Od 1. července převzalo od Irska na půl roku "žezlo předsednictví" EU Nizozemí, které vidí svůj cíl především v prohlubování vztahů mezi starými a novými členskými zeměmi. Jeho dalšími prioritami jsou udržitelná evropská ekonomika, bezpečnost, vyvážený víceletý rozpočet a efektivnější role Unie ve světě. Tématům spojených se životním prostředím se ovšem Holanďané věnují také.
(Celý text)
Al Džazíra: Hořící lesy Amazonie ničí planetu víc, než se myslelo, míní vědci
2. srpna 2004 10:38
PRAHA/BRASILIA (EcoMonitor) - Podle některých vědců byl objem skleníkových plynů, které vznikly kvůli rozsáhlému vypalování lesů v Amazonii, silně podhodnocen. Na konferenci o odlesnění prohlásili minulý týden odborníci z brazilského Národního institutu výzkumu Amazonie, že v roce 2003 dosáhly emise z hořících pralesů celkové hmotnosti 400 milionů tun CO2.
(Celý text)
BBC: Mohou se zvířata kulturně rozvíjet?
30. července 2004 13:11
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Stejně jako lidé i mnoho zvířat se musí každý den rozhodnout - co budou jíst a s kým např. zplodí potomka. Sledují při tom, jak se chovají příslušníci jejich druhu. Učení se pozorováním je ale podle časopisu Science něčím mnohem důležitějším než jen dobrou myšlenkou. Mohl by to být klíč ke způsobu přeměny druhů.
(Celý text)
Igelitové tašky už nemusí být to, co bývaly
29. července 2004 16:53
PRAHA (EkoList) - Místo plastu, který svou životností hravě přečká život člověka, se objevují plasty, které se po určité době samy rozloží. V nedávné době se v médiích objevily informace o plastech na bázi rostlinných škrobů, dnes byl v Praze představen konkurenční materiál, oxo-biodegradabilní plast.
(Celý text)
Emise skleníkových plynů ve staré EU po dvou letech mírně klesly
29. července 2004 13:59
PRAHA/KODAŇ (EkoList) - Emise skleníkových plynů po dvou letech růstu mírně klesly, čímž se podařil malý krok blíže k cíli: osmiprocentnímu snížení emisí v příštích osmi letech. Jak dokazují odhady Evropské agentury pro životní prostředí, emise v původních 15 zemích EU se mezi roky 2001 a 2002 snížily o 0,5 %. Důvody poklesu jsou teplejší počasí v těchto letech, což znamenalo méně topení fosilními palivy v domácnostech a úřadech, ale také nižší ekonomický růst v průmyslu a posun od uhlí k plynu.
(Celý text)
Scotsman: Skleníkové plyny z dopravy na vzestupu
29. července 2004 09:59
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Mezi lety 1990 až 2002 poklesly celkové emise skleníkových plynů na území
Velké Británie o 10 %, ze 777,3 na 696,5 milionů tun. Zároveň však objem
znečišťujících skleníkových plynů, které má na svědomí komerční doprava,
vzrostl za stejné období o 47 %.
(Celý text)
ČIŽP: Změna pravidel pro dovoz ohrožených druhů
28. července 2004 13:09
PRAHA (EkoList) - "Vždy se najde někdo, kdo si z dovolené přiváží třeba kus korálu, a přitom netuší, že jde vlastně o pašování chráněného druhu," řekl na včerejší tiskové konferenci ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jan Slanec. Podle jeho slov veřejnost neví, co se smí z ciziny dovážet, na co je třeba mít povolení a co se dovážet nesmí vůbec. Se vstupem ČR do Evropské unie se navíc změnila pravidla pro dovoz chráněných druhů.
(Celý text)
Reuters: Archa chce shromáždit DNA vymírajících druhů
28. července 2004 10:36
PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci na celém světě závodí s přírodou o vymírající druhy živočichů a rostlin. Rozhodli se sestavit genetickou banku všech ohrožených druhů z celého světa. Vědci chtějí shromáždit tisíce vzorků DNA zvířat a rostlin, které by v blízké budoucnosti mohly vyhynout následkem klimatických změn a ničení přirozených míst jejich výskytu.
(Celý text)
Není autovrakoviště jako autobazar
27. července 2004 17:51
PRAHA (EkoList, ČTK) - Při loňských kontrolách vrakovišť zaznamenali inspektoři České inspekce
životního prostředí
vážné prohřešky. Při letošních opětovných kontrolách
bylo zahájeno 15 řízení a uloženo 8 pokut a nařízena nápravná opatření,
která byla z větší části splněna. Velkou vlnu kontrol chystají
inspektoři v druhé půli roku, kdy budou vydány nové prováděcí předpisy k
zákonu o odpadech, které zpřísňují podmínky pro vrakoviště.
(Celý text)
Las Vegas Sun: Podle vědců znečištěné ovzduší přispívá k suchu
27. července 2004 12:18
PRAHA/LAS VEGAS (EcoMonitor) - Podle šestiletého výzkumu, který provedli vědci z nevadského Institutu pro výzkum pouště, může znečištěné ovzduší z uhelných elektráren zhoršovat sucho v regionu. Polutanty ve vzduchu, které lze vystopovat k uhelným elektrárnám na západě Spojených států, snižují obsah vody ve sněhu Skalistých hor možná o více než 25 procent, říká Randy Borys, ředitel Laboratoře Storm Peak v Coloradu.
(Celý text)
New Scientist: Zonální větry a chladné vody asi mohou za ztroskotávání velryb
26. července 2004 15:15
PRAHA/SYDNEY (EkoList) - Ztroskotání velryb už není takovým tajemstvím - přinejmenším na plážích jihovýchodní Austrálie. Analýza dat sbíraných více než 80 let odhalila, že každých 10 až 12 let se na pobřeží v této oblasti objeví nepřiměřený počet kytovců. Zdá se, že ztroskotávání způsobuje klimatický fenomén zvaný zonální západní větry.
(Celý text)
Petr Pyšek: Invaze nás mohou nemile překvapit
26. července 2004 12:05
PRAHA (EkoList) - "U nás není zatím důvod podléhat panice. Zároveň bychom je ale neměli ani podcenit," říká v rozhovoru o rostlinných invazích botanik Petr Pyšek, který se jimi zabývá v Botanickém ústavu AV ČR.
(Celý text)
MSNBC: Nová odpočívadla pro kamiony budou méně znečišťovat ovzduší
26. července 2004 11:11
COLUMBIA, S.C. (EcoMonitor) - Tři jižní americké státy poskytnou řidičům kamionů na dálničních odpočívadlech speciální stání. Budou to místa, na kterých dopravci budou moci vypnout motory svých aut, ale přitom jim stále bude fungovat elektřina, klimatizace a dokonce i připojení k internetu. Představitelé států doufají, že se tím sníží znečišťování ovzduší, ke kterému přispívaly zbytečně nastartované spalovací motory nákladních automobilů.
(Celý text)
Vesmír: Neolit skončil, zapomeňte!
23. července 2004 16:58
PRAHA (EcoMonitor) - Krajina v České republice, ale i obecně v Evropě se mění. Měli bychom se těchto změn bát? Příklad expanzních druhů ukazuje, že se jedná o zcela přirozený proces.
(Celý text)
Česká rafinérská zahájila v Kralupech výrobu odsířené nafty
23. července 2004 16:31
KRALUPY NAD VLTAVOU/PRAHA (ČIA) - Výrobu nafty, která splní ekologické normy Evropské unie platné od roku 2005 i od roku 2009, zahájila rafinérie České rafinérské v Kralupech nad Vltavou. Vyrobená nafta bude obsahovat maximálně deset miligramů síry na kilogram paliva. Informoval o tom tiskový mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.
(Celý text)
Česká rafinérská zahájila v Kralupech výrobu odsířené nafty
23. července 2004 16:31
KRALUPY NAD VLTAVOU/PRAHA (ČIA) - Výrobu nafty, která splní ekologické normy Evropské unie platné od roku 2005 i od roku 2009, zahájila rafinérie České rafinérské v Kralupech nad Vltavou. Vyrobená nafta bude obsahovat maximálně deset miligramů síry na kilogram paliva. Informoval o tom tiskový mluvčí České rafinérské Aleš Soukup.
(Celý text)
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)