ecomonitor.cz
verze pro tisk
Goran Sušić: I kameny mají srdce
22. července 2004 16:14

BELI (EkoList) - Útesy na chorvatských ostrovech Cres, Krk, Plavnik a Prvić patří mezi poslední hnízdiště supů v Evropě. Chránit je proti lovcům a učit lidi lásce k přírodě se snaží Ekocentrum na ostrově Cres. "Západy slunce a ranní oblohu mi nikdo nemůže vzít. Patří mi stejně jako já patřím Zemi a lesu. Tenhle přístup ale nelze učit v přednáškách na univerzitě. Proto jsem z ní odešel," říká v rozhovoru pro EkoList ředitel a zakladatel ekocentra Goran Sušić.
(Celý text)

BBC: Ochránci se obávají návratu komerčního lovu velryb
22. července 2004 10:06

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Odpůrci lovu velryb se obávají návratu komerčního lovu kytovců, který zřejmě v několika dalších letech nastane. Ochránci přírody se na výročním setkání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) shodli, že moratorium z roku 1986 zřejmě nebude možné nadále prodlužovat. Podle nich budou v blízké budoucnosti přijata nová pravidla regulace lovu velryb, která nemusí být tak přísná jako ta stávající.
(Celý text)

Martin Bursík s Petrem Štěpánkem chtějí vést Stranu zelených
21. července 2004 17:49

PRAHA (EkoList) - Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík vstoupil na konci června do Strany zelených (SZ). Nyní společně s předsedou pražské krajské organizace SZ Petrem Štěpánkem v prohlášení oslovili členy strany - Štěpánek chce kandidovat na předsedu, Bursík do předsednictva SZ. Bursík by také rád vedl kandidátku SZ v příštích volbách do Poslanecké sněmovny.
(Celý text)

Je možné separací bioodpadu zvýšit komfort a hygienu v domácnostech?
21. července 2004 13:56

PRAHA (Biom) - Tato otázka donedávna nebyla v zorném úhlu odborníků, kteří se zabývají systémy odděleného sběru a zpracování bioodpadů. Prvotním cílem je splnit směrnice EU - snížit množství množství bioodpadů ukládaných na skládky na 65 % celkového objemu odpadu do roku 2020 oproti roku 1995 1), zvýšit podíl recyklovaných odpadů na 55 % všech vznikajících odpadů do roku 2012 a zvýšit materiálové využití komunálních odpadů na 50 % do roku 2010 ve srovnání s rokem 2000 2).
(Celý text)

Hlasování ve Sněmovně: Aarhuská smlouva
21. července 2004 13:50

PRAHA (EkoList) - Poslanecká sněmovna vyslovila 7. dubna souhlas s ratifikací Aarhuské úmluvy. Česká republika podepsala "Úmluvu o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí" již v roce 1998 a bezmála šest let trvalo sladění českého právního systému s jejími požadavky.
(Celý text)

BBC: Evropa podporuje léčiva z geneticky modifikovaných rostlin
21. července 2004 10:22

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Evropští vědci zahájili projekt výroby léků z geneticky modifikovaných zemědělských plodin. Společnost nazvaná Pharma-Plant chce produkovat vakcíny a léčiva na nejzávažnější choroby, které lidstvo trápí, včetně prostředků proti šíření viru HIV, vztekliny a tuberkulózy. Evropská unie na projekt přidělila 12 milionů euro a doufá, že klinické zkoušky nových léčiv proběhnou již v roce 2009.
(Celý text)

Praha podporuje výstavbu oceanária na Letné
20. července 2004 15:59

PRAHA (ČIA) - Memorandum o spolupráci mezi hlavním městem a společností Underwater World Oceanarium (UWO) při vybudování oceanária v části bývalého pomníku J. V. Stalina na Letné dnes schválila Praha. Dokument deklaruje zájem obou stran na rychlé realizaci plánovaného projektu. První Oceanárium ve střední Evropě vznikne na 60 tisících metrech čtverečních a investora přijde na 20 milionů amerických dolarů (500 milionů korun). Prahu projekt nebude stát žádné výdaje. ČIA dnes o tom informoval radní Pavel Klega.
(Celý text)

Lodě EU budou vypouštět méně síry do ovzduší
20. července 2004 11:23

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Evropská unie udělala důležitý krok na cestě ke snížení množství emisí oxidu siřičitého z lodí. SO2 je vzdušná zplodina, která způsobuje zdravotní problémy a okyseluje jezerní a lesní ekosystémy. Lodě se staly největším zdrojem SO2 v Unii, protože námořní sektor zůstal, co se týče ekologického chování pozadu za průmyslem na pevnině. Rada pro životní prostředí nyní dosáhla politické dohody a souhlasila s návrhem Komise na snížení emisí SO2 z lodí o více než 500 000 tun každý rok od roku 2007.
(Celý text)

Swissinfo: Švýcarské řeky se vracejí do svých koryt
20. července 2004 10:04

PRAHA/CURYCH (EcoMonitor) - Zkrocení řek ve Švýcarsku přineslo velké ekologické škody a zvýšila se pravděpodobnost záplav, z nichž některé mají katastrofické následky. Dnes existuje v zemi pod Alpami na 100 projektů, které se snaží napravit chyby minulosti a vrátit vodní toky do jejich přirozených koryt.
(Celý text)

Evropský výzkum hledá alternativy k pokusům na zvířatech
19. července 2004 14:45

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - V přítomnosti belgického prince Laurenta, předsedy Nadace prince Laurenta pro péči o zvířata, představil nedávno komisař pro výzkum Philippe Busquin dva nové výzkumné projekty. Jde o projekty ReProTect a A-Cute-Tox, financované z 6. rámcového programu pro výzkum a vývoj (2002-2006). Nové možnosti, jak nahradit pokusy na zvířatech, umožnil posun v biomedicínském výzkumu, jiné způsoby léčby a nové léky. Diskuse však probíhá i v politické rovině, zejména o navrhované směrnici EU s požadavky na testování kosmetiky a o nové chemické politice Unie.
(Celý text)

BBC: Oxid uhličitý v oceánech může poškodit podmořský život
19. července 2004 10:26

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Podle vědců absorbovalo moře skoro 50 % oxidu uhličitého, který lidstvo vypustilo do atmosféry během posledních 200 let. V důsledku toho úroveň skleníkových plynů v atmosféře vůbec není tak vysoká, jak by mohla být. Silné koncentrace oxidu uhličitého v oceánu mění jeho chemické složení a ztěžují některým mořským živočichům tvorbu krunýře či skořápky. Výzkum byl publikován tento týden v časopise Science.
(Celý text)

První blok JETE opět běží na plný výkon
19. července 2004 09:37

TEMELÍN (ČIA) - Na stoprocentní výkon se v noci na dnešek vrátil první blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Od 17. dubna zde probíhala tříměsíční odstávka spojená s výměnou jedné čtvrtiny palivových článků a údržbou zařízení. První blok obnovil dodávky elektřiny do sítě 14. července. ČIA o tom informoval tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
(Celý text)

Scotsman: Nový zákon nedovolí dětem nakupovat domácí zvířata
16. července 2004 10:50

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Domácí mazlíčci a hospodářská zvířata budou pod zvláštní ochranou, vláda chce podniknout opatření proti surovému zacházení. Nový návrh zákona, který byl oznámen tento týden a modernizuje sto let staré zákony, také ochraňuje cirkusová zvířata a zastavuje prodej rybiček jako výher z poutí.
(Celý text)

Respekt: Šťastný život na Šťastném kopci
15. července 2004 09:14

PRAHA (EcoMonitor) - Masivní zastavování volných ploch je problémem české krajiny, na který upozorňují odborníci i ochránci přírody. Kvůli záměrům investorů místní samosprávy neváhají měnit územní plány obcí, a louky se tak přeměňují na budoucí satelitní městečka či vesničky.
(Celý text)

První blok JETE obnovil dodávky elektřiny
14. července 2004 16:41

TEMELÍN (ČIA) - Dodávky elektřiny do rozvodné sítě dnes v 15:28 hodin obnovil první blok Jaderné elektrárny Temelín (JETE). Výkon reaktoru nyní dosahuje 39 procent kapacity, výkon turbogenerátoru činí 270 megawattů. "Do konce tohoto týdne bude provozní personál postupně provádět na výkonových úrovních 50, 75 a 80 procent předepsané testy reaktoru a dalších zařízení bloku," sdělil ČIA tiskový mluvčí JETE Milan Nebesář.
(Celý text)

Ochrana přírody: Ptačí oblasti versus rozvoj dopravní sítě
14. července 2004 09:12

PRAHA (EcoMonitor) - Některé plánované projekty dopravních cest citelně zasahují do ptačích oblastí, které byly vymezeny v rámci evropské soustavy Natura 2000. Těchto chráněných území bylo navrženo 41, což znamená necelých 9 % území státu.
(Celý text)

Business Day: Rozvojové země chtějí využívat obnovitelné zdroje energie více než bohaté státy
13. července 2004 10:47

PRAHA/JOHANESBURG (EcoMonitor) - Vláda Jihoafrické republiky se snaží o široké využití obnovitelných zdrojů energie, ale snaha dosáhnout zároveň cílů mezinárodních dohod jí háže klacky pod nohy. Stát má stejně jako mnoho rozvojových zemí k dispozici bohaté přírodní zdroje energie, jenže stále bojuje s tím, jak zprostředkovat cenově přijatelnou energii všem svým občanům.
(Celý text)

CNN: Korály v Rudém moři u izraelských břehů téměř zmizely
12. července 2004 09:19

EILAT, Izrael (EcoMonitor) - V době rozkvětu byly korály podél izraelského pobřeží Rudého moře v oblasti Eilatu lákavým místem pro potápěče. Ty přitahoval jeden z neatraktivnějších a biologicky nejrozmanitějších útesů na světě. Dnes ale korály stojí před zánikem. Kvůli lukrativním rybím farmám, které se rozrostly ve vodách tohoto regionu, mizí i a pestré průsvitné ryby.
(Celý text)

Hlasování ve Sněmovně: Elektronické odpady musí likvidovat výrobci
9. července 2004 18:33

PRAHA (EkoList) - V souladu se směrnicemi Evropské unie musí Česká republika zajistit výběr odpadů z elektrických a elektronických zařízení ve výši 4 kilogramů na jednoho obyvatel a rok. Ve většině států EU již podobné nařízení vstoupilo v platnost nebo musí být přijato nejpozději do 13. srpna 2004. Česká republika spolu s některými dalšími novými členy Unie si však vyjednala dvouletý odklad plnění.
(Celý text)

NYT: Zelené zákony z Evropy tlačí na USA
9. července 2004 10:24

PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Matky, které před dvěma lety kojily ve Spojených státech své děti, nenapadlo, že by mateřské mléko mohlo obsahovat jakékoli škodlivé látky. Potom Agentura ochrany životního prostředí (EPA) vyjednala s chemickým průmyslem dohodu o vyřazení nejhorších chemikálií používaných v běžnějších výrobcích, jako jsou například bromidové samozhášecí přísady.
(Celý text)

NYT: Zelené zákony z Evropy tlačí na USA
9. července 2004 10:24

PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Matky, které před dvěma lety kojily ve Spojených státech své děti, nenapadlo, že by mateřské mléko mohlo obsahovat jakékoli škodlivé látky. Potom Agentura ochrany životního prostředí (EPA) vyjednala s chemickým průmyslem dohodu o vyřazení nejhorších chemikálií používaných v běžnějších výrobcích, jako jsou například bromidové samozhášecí přísady.
(Celý text)


Online diskuse
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)