ecomonitor.cz
verze pro tisk
Reuters: Výlety za velrybami přinesou více peněz než jejich lov
8. července 2004 10:42

PRAHA/JANOV (EcoMonitor) - Pozorování velryb v pobřežních vodách v okolí Janova může být pro turisty a milovníky přírody životním zážitkem. Také se může stát novou cestou pro obyvatele, kteří byli zvyklí lovit kytovce pro obživu, říkají ochránci životního prostředí, kteří prosazují myšlenku největšího chráněného území velryb ve Středozemním moři.
(Celý text)

NYT: Vláda USA chce povolit těžbu ropy v chráněných oblastech
7. července 2004 11:53

PRAHA/WASHINGTON (EcoMonitor) - Kdykoli vzrostou ceny pohonných látek, začne se ve Spojených státech mluvit o nutnosti snížit závislost na vnějších zdrojích. Vláda však tentokrát přišla s jiným řešením, navrhuje začít těžit ropu a zemní plyn na místech, kde to dosud bylo zakázané. Ochránci životního prostředí říkají, že objem těžby nebude nijak významný, zatímco ekologické škody budou obrovské.
(Celý text)

Letní smog ohrožuje okolí měst
2. července 2004 17:24

PRAHA (EkoList) - Nejen ve velkoměstech, ale také na venkově a v malých městech hrozí lidem nebezpečně znečištěný vzduch. Tzv. letní smog mají na svědomí vysoké koncentrace přízemního ozonu. Jeho nárůst je markantní především v letních měsících. Nebezpečný je především pro starší lidi, pro nemocné s dýchacím a srdečním ústrojím nebo děti.
(Celý text)

Osiřelé eurourny: Jak dopadli zelení ve volbách do EP
2. července 2004 15:10

PRAHA (EkoList) - Do Evropského parlamentu zasednou po nedávných volbách jak konzervativci, tak socialisté, euroskeptici i euronadšenci, nacionalisté i komunisté. Budou schopni se dohodnout? A jak dopadly strany vstřícné k životnímu prostředí?
(Celý text)

Houston Chronicle: Znečištění narůstá, i když se ovzduší zlepšuje
2. července 2004 09:48

PRAHA/HOUSTON (EcoMonitor) - Celkové znečištění životního prostředí v americkém státě Texas vzrostlo v roce 2002 teprve podruhé za celých deset let, jak oznámila tento týden Agentura ochrany přírody (EPA). Největším podílem však poprvé nepřispělo znečištění ovzduší, ale jedovaté látky, které se dostávají do podzemních vod a půdy.
(Celý text)

BBC: Úroda rýže klesá kvůli oteplování planety
1. července 2004 11:34

PRAHA/LONDÝN (EcoMonitor) - Vědci pracující na Filipínách uvedli, že globální oteplování by mohlo mít velké dopady i na produkci rýže. Badatelé 12 let studovali výnosy rýže a 25 let shromažďovali data o teplotě, aby zjistili vazbu obou ukazatelů. Úroda poklesla o 10 procent za každý stupeň oteplení, což je znepokojující trend, protože rýže je základem potravy pro většinu rostoucí populace světa.
(Celý text)

ČD založily společný podnik na rekonstrukci Masarykova nádraží
30. června 2004 17:59

PRAHA (ČIA) - Rekonstrukci pražského Masarykova nádraží provede firma Masaryk Station Development, ve kterém budou státní České dráhy (ČD) vlastnit 34procentní podíl. Partnery drah budou společnosti ING Real Estate Development, SUDOP Praha a Morávka centrum. ČIA to potvrdil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Oprava Masarykova nádraží by měla přijít na pět až osm miliard korun.
(Celý text)

Hlasování ve Sněmovně: Stavět bez integrovaného povolení i nadále nelze
30. června 2004 17:04

PRAHA (EkoList) - V rámci jednání o novele stavebního zákona se podařilo poslanci Pavlu Hönigovi (ČSSD) prosadit pozměňující návrh, který mění zákon o integrované prevenci. V současné době nelze bez pravomocného integrovaného povolení získat stavební povolení. Pozměňovací návrh by přesunul povinnost stavitelů prokazovat, že nový průmyslový provoz bude splňovat limity pro znečištění, až ve chvíli, kdy dojde ke kolaudaci stavby. Úředníci veřejné správy by se tak nutně dostávali pod tlak, zda nepovolit provoz dokončeného průmyslového komplexu za mnoho milionů, i když bude znamenat ohrožení pro životní prostředí i zdraví lidí v jeho okolí.
(Celý text)

Zahájena kampaň Zvíře v tísni
30. června 2004 15:05

PRAHA (EkoList) - Kdyby zvířata znala náš jazyk, jistě by řekla: "Prosíme, nedělejte si z vašeho žaludku hřbitov." Těmito slovy zahájil dnes v Praze Petr Vachler kampaň, jejímž cílem je propagovat vegetariánství a chránit tak zvířata před zbytečnou smrtí. Přes prázdninové měsíce budeme narážet na červené billboardy s plačícími zvířaty, ale kampaň nabízí i distribuci informačních textů pro lékaře a internetovou stránku "Zvíře v tísni".
(Celý text)

Guardian: Chráněné lesy ustupují luxusním sídlům nových Rusů
30. června 2004 12:35

PRAHA/NIKOLINA GORA (EcoMonitor) - Nikolaj Petrov začal tušit problémy, když poprvé potkal muže v uniformě, který cosi rozséval v okolí dosud nedotčeného lesa. Za týden padly první stromy historického Maslovského lesa, mýtina byla vyčištěna a vznikla stavební plocha pro domy nové ruské elity. Místní lidé dostali jednoduché vysvětlení: lesníci našli ve dřevě škůdce a tak celý napadený les musel být pokácen z ekologických důvodů.
(Celý text)

Tendr na obnovu plzeňského nádraží bude na konci roku
29. června 2004 18:07

PLZEŇ/PRAHA (ČIA) - Výběrové řízení na obnovu plzeňského hlavního nádraží vyhlásí České dráhy (ČD) pravděpodobně na konci letošního nebo na začátku příštího roku. Shodli se na tom dnes zástupci západočeské metropole a představitelé ČD. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se náklady na obnovu nádraží odhadují na 600 milionů korun.
(Celý text)

MSNBC: "Sčítání lidu" v arktickém moři
29. června 2004 13:17

PRAHA/ANCHORAGE (EcoMonitor) - Obrovská nádrž pokrytá vrstvou ledu a naplněná nejstarší vodou jakou lze najít ve světových oceánech, se stala cílem vědeckého zkoumání, které by mělo přinést jakousi inventuru podmořského života v Arktidě. Vědecký tým dosud zveřejnil objev pěti nových druhů fauny stejně jako dosud neviděné živočichy v oblasti Canada Basin, tři kilometry hlubokém příkopu severně od Aljašky a Yukonu.
(Celý text)

The Ecologist: Zloději vody
28. června 2004 11:39

PRAHA/ATLANTA (EcoMonitor) - V květnu 2002 vydalo Ministerstvo životního prostředí státu Georgia ve Spojených státech varování pro obyvatele města North Buckhead, že voda v jejich domech není bezpečná, dokud se nepřevaří. Stejné problémy s pitnou vodou se objevily již o měsíc dříve. Obrovská vlna nevole ze strany občanů poukázala na problémy spojené se soukromým podnikáním s vodními zdroji.
(Celý text)

Ochrana přírody: Regulace řeky povodni nezabrání
25. června 2004 10:47

PRAHA (EcoMonitor) - Moravské povodně z roku 1997 i české z roku 2002 vedle velkých škod na majetku lidí dokázaly zničit i mnoho regulačních zásahů vytvořených právě jako obrana proti velké vodě. Řeky se během pár dní dokázaly vrátit k přirozeného toku a nabídnout rozmanité podmínky pro ryby, ptáky i rostliny. Potom ale nastoupily bagry, aby řeku svedly zpět do uniformního koryta.
(Celý text)

ČESMAD chce navýšit investice do infrastruktury
24. června 2004 16:32

PRAHA (ČIA) - Finanční prostředky na opravy českých silničních komunikací všech tříd požaduje navýšit sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia, podle jehož představitelů jsou zejména silnice nižších tříd v katastrofálním stavu. "Požadujeme minimálně to, aby se zvýšil podíl spotřební daně z pohonných hmot, který směřuje na financování dopravní infrastruktury, z dnešních 20 na 50 procent," řekl na dnešní tiskové konferenci generální tajemník tohoto sdružení Martin Špryňar.
(Celý text)

NZ Herald: Ekologický skeptik označuje Kjóto za plýtvání penězi
24. června 2004 13:40

PRAHA/MAINZ (EcoMonitor) - Bjorn Lomborg, jedna z nejznámějších postav ochrany životního prostředí a stále stoupající hvězda ekologického skepticismu, v pondělí na první veřejné debatě o boji proti klimatickým změnám odmítl současnou politiku Kjótského protokolu o snižování emisí skleníkových plynů.
(Celý text)

Nová dráha v Ruzyni by se mohla začít stavět v roce 2007
23. června 2004 15:43

PRAHA (ČIA) - Stavba nové vzletové a přistávací dráhy ba měla na pražském ruzyňském letišti podle plánů vedení České správy letišť (ČSL) začít v polovině roku 2007. Hotova by pak měla být v roce 2009. Přibližné náklady na tento projekt se zatím odhadují na šest miliard korun. Na dotaz ČIA to dnes řekl generální ředitel ČSL Martin Kačur.
(Celý text)

EEA: Dusičnanů ve vodě ubývá, prachu ve vzduchu nikoliv
23. června 2004 12:03

PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Kvalita ovzduší a vody v Evropě se mírně zlepšuje, ale vděčíme za to hlavně legislativě Evropské komise. Říká to Evropská agentura pro životní prostředí ve své zprávě EEA Signals 2004. Také apeluje na členské země, aby zpřísňovaly limity pro znečištění automobily v reakci na množící se vědecké důkazy o jejich nebezpečí pro lidské zdraví.
(Celý text)

Swissinfo: Fosfáty dusí Ženevské jezero
23. června 2004 09:59

PRAHA/ŽENEVA (EcoMonitor) - Ochránci životního prostředí ve Švýcarsku volají po zpřísnění státních norem poté, co se zjistilo, že voda v Ženevském jezeře obsahuje třikrát více fosfátů než ostatní vodní plochy v této alpské zemi. Odborníci se však neshodují na potřebě zákazu čistících prostředků používaných do myček nádobí, které jsou z tohoto druhu znečištění obviňovány.
(Celý text)

Hlasování ve Sněmovně: Zákon o výstavbě dálnic čeká na novelu stavebního zákona
22. června 2004 17:22

PRAHA (EkoList) - V polovině minulého roku předložila Poslanecké sněmovně skupina poslanců návrh na zákonnou úpravu výstavby určitých dálnic a rychlostních silnic. Návrh Jiřího Hanuše (KDU-ČSL), Hany Orgoníkové (ČSSD), Vlastimila Dlaba (KSČM) a dalších posouvá stavbu všech hlavních dálničních tahů do kategorie veřejného zájmu. Vzniká tím situace, kdy chce poslanecká iniciativa určovat, co je zájem veřejnosti a co nikoli.
(Celý text)

Hlasování ve Sněmovně: Zákon o výstavbě dálnic čeká na novelu stavebního zákona
22. června 2004 17:22

PRAHA (EkoList) - V polovině minulého roku předložila Poslanecké sněmovně skupina poslanců návrh na zákonnou úpravu výstavby určitých dálnic a rychlostních silnic. Návrh Jiřího Hanuše (KDU-ČSL), Hany Orgoníkové (ČSSD), Vlastimila Dlaba (KSČM) a dalších posouvá stavbu všech hlavních dálničních tahů do kategorie veřejného zájmu. Vzniká tím situace, kdy chce poslanecká iniciativa určovat, co je zájem veřejnosti a co nikoli.
(Celý text)


Online diskuse
Průtoky v řekách v povodí Moravy se někde pohybují na hranici sucha
13. května 2025 18:29

(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)

Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28

PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)

Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43

PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)

Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30

(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)

Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24

(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)

Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47

PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)

Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04

PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)

Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09

(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)

Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58

PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)

Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23

(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)

Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30

PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)

Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25

OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)

Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21

(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)

Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01

VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)

Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34

PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38

(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)

Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37

SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)

Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30

PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)

Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20

(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)

Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10

(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)