PRAHA/BRUSEL (EkoList) - Nevládní ekologické organizace mají výrazný vliv na obchodní sektor v zemích západní Evropy. Například ve Velké Británii uspořádali britští Greenpeace spolu s elektrárenskou firmou kampaň na podporu energie z větrných elektráren. V Portugalsku zase Světový fond na ochranu přírody (WWF) dal podnět ke stavbě ekologického městečka, na jehož vybudování se má podílet několik soukromých investorů. V západní Evropě spolupráce s obchodní sférou podle všeho není spojena s podezříváním z neetického jednání, tak jako tomu často bývá v České Republice.
(Celý text)
Setuza bude vyrábět bionaftu i v Polsku
8. června 2004 16:20
PRAHA (ČIA) - Roční produkce 50 000 tun metylesteru řepkového oleje (MEŘO) je ambicí nového podniku s obchodním názvem Biorafineria Bogatynia Sp., který založila rovným dílem s polským zahraničním partnerem akciová společnost Setuza. Informovala o tom dnes tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová. "Základní kapitál nového podniku byl stanoven na 2,4 miliony polských zlotých," (zhruba 16,3 milionu korun) konstatovala mluvčí. Záměr vybudovat v Polsku kapacitu na výrobu MEŘO je podle Setuzy v souladu se zvyšující se spotřebou obnovitelných zdrojů energie jak na území ČR, tak i v Polsku. "Polsko a zejména Dolní Slezsko disponuje značným potenciálem pro výrobu paliva z řepkového oleje. Od ledna 2004 po dlouhodobých parlamentních jednáních a veřejných diskusích vešel v platnost zákon o biokomponentech používaných v tekutých palivech a tekutých biopalivech, který vytváří podmínky pro výrobu biopaliv v Polsku a pro jejich stálý odbyt," uvedla Logrová.
(Celý text)
Geuss: Značkou Ekologicky šetrný výrobek se můžeme v zahraničí chlubit
8. června 2004 15:16
PRAHA (EkoList) - Ekologicky šetrný výrobek včera oslavil deset let v České republice. O dosažených úspěších a o tom, co ekologicky šetrný výrobek teprve čeká, jsme si povídali s Erikem Geussem, ředitelem Českého ekologického ústavu, pod který spadá Agentura pro ekologicky šetrné výrobky.
(Celý text)
Volby do EP: Sdružení nestraníků chce použít tržních sil na ochranu životního prostředí
8. června 2004 14:19
PRAHA (EkoList) - Jednou z kandidujících stran ve volbách do Evropského parlamentu (EP) je Sdružení nestraníků. Na anketu nám strana dosud neodpověděla. V jejich bodovém volebním programu tvoří jedno z pěti témat Udržitelný rozvoj a zemědělství.
(Celý text)
BBC: Švédsko chce být velmocí v recyklování
8. června 2004 13:39
PRAHA/STOCKHOLM (EcoMonitor) - Švédsko, zem krásných jezer, se v posledních třech letech stává velmocí v recyklování. Státní správa přijala sérii nařízení, která by měla pomoci zlikvidovat stále narůstající množství elektronického odpadu. Navíc Švédsko usiluje o to, aby nařízení o Odpadu z elektrických a elektronických zařízení (WEEE) přijala celá Evropská unie.
(Celý text)
Novela horního zákona změní systém poplatků za těžební činnost
8. června 2004 13:08
PRAHA (ČIA) - Změny v systému plateb za těžbu nerostných surovin přinese novela horního zákona, která je ve středu 9. června zařazena na program jednání vlády. Návrh novely připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Úhrady za dobývací prostory chce MPO používat jako ekonomický nástroj politiky ochrany životního prostředí a krajiny, čili diferencovat platby podle hodnoty dotčeného území, míry dopadu a charakteru prováděných prací.
(Celý text)
Volby do EP: Podle KSČM musí být příroda respektována jako hodnota sama o sobě
7. června 2004 18:30
PRAHA (EkoList) - Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) přes výslovný slib na anketní otázky EkoListu dosud neodpověděla. Její program nicméně obsahuje celou řadu ekologicky zaměřených pasáží.
(Celý text)
Ekologicky šetrný výrobek tu je již deset let
7. června 2004 18:12
PRAHA (EkoList) - Označení Ekologicky šetrný výrobek dnes slaví desáté výročí svého vzniku. Přesně před deseti lety byl udělen první certifikát EŠV. Za tuto dobu jej získalo více než 300 výrobků od 75 výrobců či dovozců. Ekologicky šetrný výrobek je certifikát garantovaný ministerstvem životního prostředí.
(Celý text)
Palivem budoucnosti je zřejmě zemní plyn
7. června 2004 18:06
BRNO (ČIA) - Do roku 2020 by mohlo v České republice jezdit až 300 tisíc vozidel s pohonem na zemní plyn. Tvrdí to Jan Žákovec z Českého plynárenského svazu. "Zemní plyn je v současnosti nejlevnějším palivem na českém trhu, jeho distribuce je jednoduchá a přeprava bezpečnější než u klasických kapalných paliv," řekl na konferenci Čerpací stanice v EU, která se konala v rámci veletrhu Autotec.
(Celý text)
Reuters: Vysoká cena letecké dopravy
7. června 2004 15:31
PRAHA/SYDNEY (EcoMonitor) - Na letišti v Sydney cestující nastupují do letounu, který opustí po 23 hodinách letu v Londýně. Nikoho ze 400 cestujících ovšem nenapadne pomyslet na dopad jejich cesty na životní prostředí. Než překonají vzdálenost 17 000 kilometrů, pochutnají si pasažéři na 1600 porcích chutného jídla, po kterém zůstanou plastové obaly. Ale především každé letadlo na lince do Londýna spálí přes 200 tun leteckého benzínu a do ovzduší vypustí na 500 tun CO2 a dalších skleníkových plynů.
(Celý text)
Šetrně na toaletě i v kanceláři
7. června 2004 12:39
PRAHA (EkoList) - Informační letáky a reklamy na všelijaké zboží nebo služby na nás téměř denně čekají v dopisních schránkách. Někomu nevadí, někoho přeplněná schránka přivádí k šílenství. Dá se tomu bránit? A jak vůbec hospodařit s papírem?
(Celý text)
Volby do EP: Kanál D-O-L je zrůdnost, říká Pravý blok
7. června 2004 10:59
PRAHA (EkoList) - Pravý blok – strana za ODVOLATELNOST politiků, REFERENDA a PŘÍMOU demokracii WWW.CIBULKA.NET, kandidující pod číslem 21, program pro volby do Evropského parlamentu nemá. Ve svém obecném programu se strana mimo jiné poměrně rozsáhle zabývá dopravní politikou. Na anketu EkoListu odpověděl předseda strany a lídr ve volbách do EP Petr Cibulka.
(Celý text)
V Británii roste trh s "etickým konzumerismem"
4. června 2004 18:55
BRUSEL (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Ve Velké Británii pozvolna roste skupina lidí zajímajících se o to, odkud pochází výrobky či služby, které nakupují, a snaží se preferovat takové, které jsou ohleduplné nejen k přírodě, ale třeba i k lidem z rozvojových zemí. Etický konzumerismus, etické investování a bankovnictví, zelené hypotéky - to jsou termíny často skloňované na konferenci "Zelený týden" v Bruselu.
(Celý text)
Reuters: V Amazonii vzniknou nová chráněná území
4. června 2004 13:14
PRAHA (EcoMonitor) - Brazilská vláda chce vytvořit dvě nová chráněné území na ploše milionů hektarů, aby pomohla zastavit drancování největších deštných pralesů planety. Rezervace by měla vzniknout ještě tento rok, jestliže se myšlenku podaří prosadit v parlamentu.
(Celý text)
Pomůže evropské zemědělství krajině?
4. června 2004 10:03
PRAHA (EkoList) - Se vstupem do EU čekají české i moravské zemědělce velké změny. Mohou se obávat větší byrokracie při žádání o peníze z evropských fondů, ale mohou také získat finance na investice. Je otázka, zda tyto investice povedou k šetrnějšímu zacházení s krajinou.
(Celý text)
Volby do EP: Strana občanů republiky České podporuje kanál D-O-L
4. června 2004 09:47
PRAHA (EkoList) - Strana občanů republiky České (SORČ) se ve svém kratičkém volebním programu do Evropského parlamentu životním prostředím vůbec nezabývá. SORČ se chce v EP snažit o omezení uměle podněcované spotřeby směrem k pouhému uspokojování potřeb. Kanál Dunaj - Odra - Labe strana považuje za alternativu silniční dopravě. Do voleb jde s číslem 13, lídrem kandidátky je Patrik Ungermann.
(Celý text)
Průmysl se v emisích oxidu uhličitého nebude muset omezovat
3. června 2004 18:00
PRAHA (ČTK/EkoList) - Česká republika patří v Evropě mezi největší producenty emisí skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele a zdá se, že v nejbližších letech na tom vláda nehodlá nic měnit. Ministerstvo životního prostředí totiž navrhlo vydat průmyslu v příštích třech letech obchodovatelné povolenky na vypouštění 91,6 milionu tun emisí oxidu uhličitého ročně. Číslo vychází z průměrné produkce vybraných 430 zařízení v letech 1999 až 2001, která činila 89 milionů tun, a zohledňuje prognózy tempa růstu jednotlivých průmyslových odvětví.
(Celý text)
Green Week: novým trendem je ekologická veřejná správa
3. června 2004 16:05
BRUSEL (zvláštní zpravodajka EkoListu) - Ve dvou patrech bruselského Charlemagne Conference Centre, moderní zeleně prosklené budově lehce připomínající pražského Anděla, probíhá v těchto dnech Zelený týden. Soubor přednášek, tiskových konferencí, diskusí a setkání pořádá DG Environment, obdoba ministerstva životního prostředí pro Evropskou unii, vedená komisařkou Margot Wallströmovou. Prostory před přednáškovými sály jsou vyzdobeny plakáty s fotografiemi nejvíce chráněných ptačích druhů v různých zemích Evropy. Mají připomínat vůbec nejstarší zákonnou normu na ochranu přírody v EU, Směrnici o ochraně volně žijících ptáků z roku 1979.
(Celý text)
BBC: Evropu nejvíc trápí zemědělství, odpady a energetika
3. června 2004 14:04
BRUSEL (EcoMonitor) - Evropské země nejsou schopné dostát svým závazkům vůči zlepšení stavu přírody, prohlásila Evropská agentura životního prostředí (EEA). Agentura, která je orgánem Evropské unie, tvrdí, že poslední průzkumy stále častěji dokládají změny klimatu, a to jak na pevnině tak i v moři.
(Celý text)
Ústav pro ekopolitiku protestuje proti přesunutí pořadu Na větvi
3. června 2004 11:18
PRAHA (EkoList) - Úterní ekologicko-publicistický pořad "Na větvi" byl přesunut na termín po volbách do Evropského parlamentu. Ústavu pro ekopolitiku (ÚEP) se nelíbí způsob, jakým bylo o přesunutí pořadu rozhodnuto. Podle mluvčí ústavu Barbory Šafářové tak na telefonickou žádost bývalé členky Rady České televize Jany Dědečkové rozhodl ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček. Důvodem mělo být to, že v pořadu nebyla ODS, jejíž je Dědečková členkou.
(Celý text)
Ústav pro ekopolitiku protestuje proti přesunutí pořadu Na větvi
3. června 2004 11:18
PRAHA (EkoList) - Úterní ekologicko-publicistický pořad "Na větvi" byl přesunut na termín po volbách do Evropského parlamentu. Ústavu pro ekopolitiku (ÚEP) se nelíbí způsob, jakým bylo o přesunutí pořadu rozhodnuto. Podle mluvčí ústavu Barbory Šafářové tak na telefonickou žádost bývalé členky Rady České televize Jany Dědečkové rozhodl ředitel České televize (ČT) Jiří Janeček. Důvodem mělo být to, že v pořadu nebyla ODS, jejíž je Dědečková členkou.
(Celý text)
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy jsou na řadě míst pod normálem, pohybují se nejčastěji mezi deseti až 50 procenty obvyklého květnového stavu. Někde je nadlepšují vodní nádrže. Na webu Povodí Moravy o tom informovala mluvčí státního podniku Jana Kučerová.
(Celý text)
Sněmovní zemědělský výbor podpořil uzákonění rodinných zemědělských hospodářství
13. května 2025 18:28
PRAHA (ČTK) - Sněmovní zemědělský výbor dnes podpořil navrhované uzákonění rodinných zemědělských hospodářství. Pro poslaneckou novelu o zemědělství hlasovali koaliční zástupci, opoziční byli proti. Předloha stanoví zejména podmínky pro získání tohoto postavení a zavádí evidenci rodinných farem. Podle předkladatelů v čele s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) jde o první krok, po němž budou muset následovat další opatření odpovídající potřebám tohoto druhu podnikání.
(Celý text)
Studie: Rychlejší rozvoj OZE sníží ceny elektřiny a zvýší konkurenceschopnost ČR
13. května 2025 15:43
PRAHA (ČTK) - Větší rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) může přinést snížení ceny silové elektřiny a zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Také přinese omezení závislosti na dovozu elektřiny a plynu a snížení škodlivých emisí. Při rozvoji flexibility lze elektřinu dobře uplatnit, plynové zdroje pokryjí potřebu v době nízké produkce. Vyplývá to z nové studie Svazu moderní energetiky a projektu Fakta o klimatu.
(Celý text)
Výzkumníci hledají přírodní zbraň proti přemnoženým hrabošům
13. května 2025 15:30
(ČTK) - Ekologicky šetrnou alternativu k chemickému hubení přemnožených hrabošů polních vyvíjejí čeští vědci. Cílem je najít rostliny a přírodní látky, které by škůdce odpuzovaly, aniž ohrozí jiné živočichy. Slibně zatím vypadá levandule či anýz. Výzkum, na němž spolupracují vědecké instituce i zemědělské firmy, vede od roku 2023 tým Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU). Své snažení mají završit v letošním roce, informovala Technologická agentura (TA) ČR, která projekt finančně podpořila částkou přibližně 11,3 milionu korun.
(Celý text)
Čeští vědci představili světovou sbírku geneticky různorodých myší
13. května 2025 15:24
(ČTK) - Čeští vědci vytvořili sbírku geneticky různorodých myší z celého světa. Kolekce čítá více než 90 linií myší domácích a přináší alternativu k tradičním laboratorním modelům. Sbírka myší je geneticky rozmanitá a lépe odpovídá variabilitě lidské populace, díky čemuž tomu může přispět k pokroku v evoluční biologii i biomedicíně, informoval Ústav biologie obratlovců Akademie věd ČR. Studii publikoval vědecký časopis Scientific Reports.
(Celý text)
Stavby na ochranu před povodněmi by mohly vznikat ve veřejném zájmu
13. května 2025 10:47
PRAHA (ČTK) - Stavby na ochranu před povodněmi by se mohly podle zákona zřizovat ve veřejném zájmu, což by přispělo zejména k urychlení vyvlastňovacího řízení pro jejich výstavbu. Vyplývá to z novely vodního zákona, kterou minulý týden podle výsledků zasedání schválila vláda. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) je reakcí na zkušenosti z loňských povodní, které v září zasáhly především Moravskoslezský a Olomoucký kraj.
(Celý text)
Vědci studují opomíjenou zeleň ve městech a její potenciál pro adaptaci na klimatické změny
13. května 2025 05:04
PRAHA (Ekolist) - Jsou to jakési „popelky“ české krajiny. Neudržované plochy městské zeleně jsou vnímány jako zapomenuté, zanedbané, leckdy i nežádoucí. Přesto jsou významné pro zachování biologické diverzity a mohou sehrát klíčovou roli i v adaptaci měst na klimatické změny. Jejich potenciál nyní zkoumají vědci a vědkyně hned z několika českých institucí v projektu MAGDES.
(Celý text)
Těla uhynulých vyder pomáhají vědcům mapovat znečištění vod. Nález mrtvých zvířat může ohlásit i veřejnost
13. května 2025 01:09
(ČTK) - Těla uhynulých vyder říčních pomáhají českým vědcům odhalovat přítomnost toxických látek ve vodních tocích. Výzkumníci z organizace ALKA Wildlife spolu s Univerzitou Karlovou a Univerzitou Pardubice zjistili, že se v tělech těchto vrcholových predátorů hromadí škodliviny jako rtuť, kadmium, olovo i takzvané věčné chemikálie (PFAS). Zároveň vyzývají veřejnost, aby v případě, že lidé najdou mrtvou vydru, nález nahlašovali podle návodu na webových stránkách.
(Celý text)
Nestátní lesníci ze SVOL nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko
13. května 2025 00:58
PELHŘIMOV (ČTK) - Nestátní lesníci nesouhlasí s vyhlášením národního parku Křivoklátsko. Proti jeho vzniku se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) vyjadřuje opakovaně. Předseda Jiří Svoboda uvedl, že návrh novely upouští od aktivní a dlouhodobé péče o lesy a nahrazuje ji "nepéčí" s rizikem pro existenci lesních ekosystémů a nemalými finančními nároky na státní rozpočet. Sněmovna posunula ke schválení vznik národního parku minulý týden. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny.
(Celý text)
Intersucho: Půdní sucho v ČR nabírá na intenzitě, předpověď je nadále nepříznivá
13. května 2025 00:23
(ČTK) - Půdní sucho v Česku nabírá na intenzitě a podle odborníků už lze přirovnat k tomu, jaké panovalo v Česku například od začátku roku 2018. Čtvrtina území republiky je nyní zasažena extrémním suchem, tedy nejvyšším stupněm sucha. Deficit srážek je od začátku letošního roku výrazný, uvádí odborníci z projektu Intersucho. Třetina území trpí druhým a třetím nejhorším stupněm sucha. Předpověď pro dalších devět dnů šanci na zásadní zlepšení nedává.
(Celý text)
Hladík: Klimatický fond má motivovat k nižší energetické náročnosti bydlení
12. května 2025 18:30
PRAHA (ČTK) - Peníze ze Sociálního klimatického fondu by měly podpořit snahu lidí mít nižší energetickou náročnost bydlení, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po schůzce s výkonnou místopředsedkyní Evropské komise zodpovědné za čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci Teresou Riberaovou. Podle Hladíka může být motivace pro lidi klíčová při zavádění dalších opatření zelené transformace v Evropské unii. S Riberaovou diskutoval o systému emisních povolenek na vytápění budov a dopravu (EU ETS II), biodiverzitě a klimatu. Konkrétní mechanismy fondu zatím ministr sdělit nechtěl.
(Celý text)
Havárie v v Hustopečích: Policie vyslechla oba strojvůdce. Obvinění zatím nepadlo
12. května 2025 18:25
OLOMOUC (ČTK) - Policisté již kvůli nehodě cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou vyslechla strojvůdce i instruktora, kteří v osudnou chvíli byli v kabině lokomotivy jedoucího vlaku. Žádné obvinění však zatím nepadlo, řekl krajský policejní ředitel Tomáš Landsfeld. Případ policie nadále prověřuje pro podezření z poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti a kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské státní zastupitelství.
(Celý text)
Na Farmě Blatnička si mohou lidé sami nastříhat kosatce v "květinové samoobsluze"
12. května 2025 18:21
(ČTK) - Lidé z Veselí nad Moravou a okolí mají letos poprvé možnost využít samosběru kosatců, které vedle cyklostezky mezi Veselím a Uherským Ostrohem u místní části Milokošť pěstuje Farma Blatnička. Lidé si vyberou, jaké květiny chtějí a kolik, vlastními či zapůjčenými nůžkami je nastříhají a posléze zaplatí převodem na účet či pomocí QR kódu, řekl ČTK Martin Smetana, který hospodaří jako soukromý zemědělec pod Bílými Karpaty.
(Celý text)
Odbornici zahájili odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích
12. května 2025 18:01
VIKANTICE (ČTK) - Specializovaná firma zahájila odvoz 1250 tun kadmiových kalů ze skladu ve Vikanticích na Šumpersku, které tam od roku 1984 ukládaly Rudné doly Jeseník. Odborníci postupně odvezou 178 kovových kontejnerů s tímto nebezpečným odpadem. Likvidace skladu zabere tři měsíce, stát má až 35 milionů korun. Projekt sanace skladu s kadmiovými kaly financuje ministerstvo průmyslu a obchodu, řekl ředitel odštěpného závodu Příbram státního podniku Diamo Šimon Mrázek. Kadmium je vysoce toxický prvek, který se hromadí v těle, poškozuje ledviny a může způsobovat rakovinu plic a prostaty.
(Celý text)
Jarní sezóna péče o krkonošské louky začíná
12. května 2025 13:34
PRAHA (Ekolist) - S příchodem jara a probouzením luk ze zimního spánku se na krkonošských loukách opět můžete potkávat s terénními pracovníky Správy Krkonošského národního parku, s tzv. pracovní skupinou. Jejich nepostradatelná činnost je klíčová pro podporu hospodaření a vede k zachování biodiverzity a charakteristického rázu našich luk.
(Celý text)
Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí dříve, MŽP a ČEZ se dohodly na roku 2033
12. května 2025 10:38
(ČTK) - Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v ČR. Předpokládá, že se bude jednat o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
(Celý text)
Zřejmě nejstaršímu stromu světa je 5400 let. Nyní ho ohrožuje plán stavby dálnice
12. května 2025 10:37
SANTIAGO DE CHILE (ČTK) - V národním parku Alerce Costero na jihu Chile stojí strom přezdívaný kvůli svému neuvěřitelnému věku Pradědeček. Podle vědců je starý asi 5400 let, což z něj dělá zřejmě nejstarší strom světa. Tuto přírodní památku i celý okolní ekosystém ale ohrožuje projekt výstavby dálnice, informoval server německé televize Deutsche Welle (DW).
(Celý text)
Proč většina těžebních projektů v Grónsku skončila fiaskem? A co dalšího by měl Donald Trump o Grónsku vědět?
12. května 2025 06:30
PRAHA (Ekolist) - Donald Trump znovu prohlásil, že Spojené státy musí získat Grónsko – tak či onak. Pár týdnů nato dorazila na ostrov americká delegace vedená viceprezidentem J. D. Vancem, jeho manželkou a národním bezpečnostním poradcem. Původně třídenní „diplomatická mise“ se smrskla na tříhodinovou zastávku na základně Pituffik. Grónská vláda označila návštěvu za „vysoce agresivní“ a popřela, že by ji kdy oficiálně pozvala. Místní politici i podniky odmítli spolupráci a protesty nakonec přiměly delegaci zrušit i plánované výlety do terénu.
(Celý text)
Klimatická změna ohrožuje potravinovou bezpečnost, shodují se experti
12. května 2025 01:20
(ČTK) - Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků, které oslovila ČTK, se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)
Pracovní skupina se zabývá trampingem v CHKO Kokořínsko, jasno zatím není
12. května 2025 01:10
(ČTK) - Pracovní skupina se zabývá trampingem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, jasno ohledně režimu nocovišť, likvidace některých z nich a dalších podmínek zatím není. Odborníci pracují i v terénu a platí, že oficiální stanovisko bude na konci letošního června. Materiál projedná vedení Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) s ministerstvem životního prostředí, řekl ČTK a Českému rozhlasu vedoucí pracovní skupiny Jiří Hušek z AOPK. Správy CHKO spadají pod AOPK.
(Celý text)