(ČTK) - Toxický benzen, který unikl na konci února při havárii cisteren v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, dorazí až do řeky Bečvy. Je jen otázkou času, kdy to bude, řekl ČTK geolog z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Ondřej Bábek. S ohledem na to, že je však relativně dobře odbouratelný mikrobiální aktivitou, může se v dobře prokysličené říční vodě odbourávat rychleji než v méně prokysličené podzemní vodě. Podle odborníka je odčerpání benzenu z hlubinných vrtů vhodnou cestou k likvidaci. Část benzenu je však nutné odtěžit se zeminou.
(Celý text)
Policie prověřuje otravy chráněných dravců luňáka a orla nalezených u Brtnice
4. dubna 2025 14:39
JIHLAVA (ČTK) - Jihlavští kriminalisté prověřují případy dvou otrávených chráněných dravců, kteří byli minulý měsíc nalezení u Brtnice na Jihlavsku. Oznámení podala organizace Justice for Nature, podle níž šlo o luňáka červeného a orla mořského. U nalezených dravců pracovníci organizace udělali rychlotest na přítomnost karbofuranu, který v obou případech vyšel s pozitivním výsledkem, uvedl server iDnes.cz
Odborníci v půdě u Hustopečí nad Bečvou našli nadlimitní hodnoty látky benzo(a)pyrenu
4. dubna 2025 11:44
(ČTK) - V jedné z lokalit kontrolovaných v souvislosti s havárií cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou našli odborníci v zemědělské půdě nadlimitní obsah polyaromatického uhlovodíku benzo(a)pyrenu. Při překročení hodnot této silně karcinogenní látky může být ohroženo zdraví lidí a zvířat. Lokalita je vzdálena téměř tři kilometry od havárie. I přesto, že zjištěný zvýšený obsah látky v půdě nemusí mít příčinnou souvislost s havárií, provede Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) na tomto pozemku další šetření, řekla ČTK jeho mluvčí Petra Hrabčáková.
(Celý text)
Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky
4. dubna 2025 11:42
PRAHA (ČTK) - Turisté v Česku by nyní neměli přikrmovat hospodářská zvířata nebo vstupovat do ohrad a výběhů. Několik podobných doporučení jim dal Klub českých turistů (KČT), který tak chce bránit šíření nakažlivé slintavky a kulhavky. Vyzval ho k tomu Český svaz chovatelů masného skotu.
(Celý text)
Česko-saský projekt zachraňuje staré ovocné odrůdy
4. dubna 2025 09:14
PRAHA (Ekolist) - V letošním roce byl zahájen tříletý projekt Ovocná krajina pro klimatickou změnu a biodiverzitu (OKliBio). Jde o společný česko-saský projekt, financovaný v rámci programu Interreg. Spolu s Českým svazem ochránců přírody se na projektu podílí Univerzita Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) a na saské straně Sdružení pro ochranu krajiny - Landschaftspflegeverband (LPV) a vedoucí partner projektu Leibnizův institut ekologického rozvoje měst a regionů (IOER). V tomto projektu proběhne řada akcí otevřených pro veřejnost.
(Celý text)
Středočeský kraj podpoří vysazování úhoře říčního
4. dubna 2025 01:55
PRAHA (ČTK) - Středočeský kraj podpoří vysazování úhoře říčního do rybářských revírů v regionu. V květnu rybáři vypustí 20 800 kusů tohoto ohroženého druhu, hejtmanství na to vyčlenilo 150 000 korun. Program, který potrvá do roku 2027, schválili krajští radní. Každoročně by měla být zajištěna vhodná násada úhoře říčního, která bude vysazena do příslušných rybářských revírů, informovala ČTK Zuzana Žídková z krajského úřadu.
(Celý text)
Nová galerie na letišti v Praze představuje nejlepší snímky české přírody
4. dubna 2025 01:05
PRAHA (ČTK) - Nová galerie na letišti Václava Havla v Praze, která se nachází v přízemí Terminálu 2 u vyhlídkové terasy, představuje nejlepší snímky české přírody. První výstava hostí vítězné fotografie ze soutěže Czech Nature Photo. Novinářům to při včerejším otevření galerie řekli ředitelka organizace Veronika Souralová a zástupce tiskové mluvčí Letiště Praha Jiří Hannich. Program a náplň činnosti galerie bude mít podle nich na starosti organizace Czech Photo.
(Celý text)
Rituální porážky zvířat bude možné provádět i pro účely obchodování
3. dubna 2025 23:16
PRAHA (ČTK) - Rituální porážky zvířat bude možné provádět i pro účely obchodování s jejich masem. Zvířata bude nutné před usmrcením omráčit elektrickým proudem. Počítá s tím novela veterinárního zákona a zákona o ochraně zvířat proti týrání, která začátkem dubna nabyla účinnosti. Provozovatelé jatek nyní mohou požádat o povolení ministerstvo zemědělství, aby mohli rituální porážky pro komerční účely provádět.
(Celý text)
Bavorsko odveze zpět ilegální odpad z českých skládek, potvrdila zemská vláda
3. dubna 2025 20:09
MNICHOV (ČTK) - Bavorsko odveze zpět odpad ilegálně uskladněný v České republice a v případě nutnosti uhradí i související náklady. Potvrdilo to dnes podle bavorské televize BR24 bavorské ministerstvo životního prostředí na jednání poslanců zemského sněmu o tomto tématu.
(Celý text)
V některých částech Karlovarského kraje je sucho, v kraji dlouho nepršelo
3. dubna 2025 20:07
KARLOVY VARY (ČTK) - Kvůli nedostatečným srážkám v poslední době se v Karlovarském kraji na některých místech začíná projevovat sucho. Jde zejména o Podkrušnohoří, ale třeba i okolí Mariánských Lázní. I některé vodní nádrže jsou pod stavem, který byl obvyklý na začátku jara. Hydrologické sucho ale podle mluvčí Povodí Ohře Dany Zikešové zatím nenastalo.
(Celý text)
Radní kraje vzali na vědomí žádost o změnu povolení pro elektrárnu Počerady
3. dubna 2025 18:44
(ČTK) - Radní Ústeckého kraje vzali na vědomí žádost o změnu integrovaného povolení pro elektrárnu Počerady na Lounsku. Předmětem žádosti je stanovení emisního limitu pro rtuť. Radní požadují splnění závazných podmínek v žádosti a připomínek odboru životního prostředí a zemědělství. O žádosti rozhodne krajský úřad. Do pátku přijímá připomínky. Soud elektrárně skupiny Sev.en Energy loni v létě výjimku zrušil. Ekologové se v lednu obrátily na Evropskou komisi se stížností kvůli postupu českých úřadů při stanovování emisního limitu pro Počerady.
(Celý text)
Odborníci začali zkušebně těžit zeminu s benzenem po nehodě v Hustopečích nad Bečvou
3. dubna 2025 15:37
(ČTK) - Za přísných bezpečnostních podmínek začali dnes odborníci zkušebně odtěžovat z ohniska havárie v Hustopečích nad Bečvou část zeminy kontaminované benzenem. Stalo se tak déle než měsíc po havárii cisteren s touto toxickou látkou, pracím předcházelo složité odklízení vraků a zničené železniční infrastruktury. Těžbu kontaminované zeminy označila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) za velmi rizikovou práci, hasiči během ní monitorují i výpary benzenu v ovzduší. Odtěžená zemina poputuje na skládku k biologickému čištění, podle informací ČTK na Opavsko.
(Celý text)
Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
3. dubna 2025 15:29
PRAHA (Ekolist) - Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy). Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny.
(Celý text)
Z vykolejeného vlaku v Olomouci vyteklo 400 litrů nafty, zatím bez následků
3. dubna 2025 15:27
OLOMOUC (ČTK) - Při středečním vykolejení osobního vlaku na železničním přejezdu nedaleko nákupního centra Šantovka v Olomouci vyteklo z proražených nádrží vlakové soupravy zhruba 400 litrů pohonných hmot. Nedaleký Mlýnský potok a řeku Moravu zatím nafta neznečistila. Sanační práce začnou po odtažení vykolejeného vlaku. ČTK to dnes sdělil vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu Petr Loyka. Po vyčištění území přijde na řadu oprava poškozených tramvajových kolejí, které vedou přes přejezd.
(Celý text)
ČR loni dala 21,65 miliardy korun na opatření proti suchu, meziročně o 5,16 miliardy méně
3. dubna 2025 11:09
PRAHA (ČTK) - Česko loni vynaložilo na opatření k omezení následků sucha 21,65 miliardy korun, což je o 5,16 miliardy méně než v roce 2023. Státní rozpočet se podílel na podporách z 13,55 procenta, zdroje z fondů EU tvořily víc než tři čtvrtiny. Podíl peněz, které EU vydalo na zmírnění následků sucha v ČR, loni vzrostl zhruba o desetinu. Vyplývá to ze zprávy o pokroku plnění Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR na roky 2023 až 2027.
(Celý text)
Německo vybaví větrné elektrárny na pobřeží radary pro sledování lodí a dronů
3. dubna 2025 09:58
(ČTK) - Větrné elektrárny u severního pobřeží Německa budou nově vybavené radarovým zařízením pro lepší dohled nad drony a loděmi na moři, uvedl německý námořní úřad. Německo tak posiluje námořní bezpečnost, informuje agentura Reuters.
(Celý text)
Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka, jenž trpí genetickou mutací
3. dubna 2025 09:51
CANBERRA (ČTK) - Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
(Celý text)
Hospodáři mohou žádat o příspěvek na šetrnou péči o krkonošské louky
3. dubna 2025 09:41
(ČTK) - Hospodáři mohou i letos žádat o příspěvek na péči o krkonošské louky. Finanční podpora je dostupná pro žadatele s výměrou lučního porostu od 0,3 do pěti hektarů. ČTK o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Podpora míří na péči o trvalé travní porosty, které jsou cennými lučními společenstvy nebo jsou významné z hlediska zachování krajinného rázu. Noví žadatelé musí kontaktovat Správu KRNAP, žádost lze podat lze od 15. dubna do 15. května. Více informací je webu.
(Celý text)
Do milovické rezervace dorazila zubří samice ze Zooparku Chomutov. Zvýší genetickou pestrost stáda
3. dubna 2025 05:46
PRAHA (Ekolist) - V milovické rezervaci velkých kopytníků vypustili tento týden zubří samici ze Zooparku Chomutov. „Tříletá samice pomůže zvýšit genetickou rozmanitost největšího stáda zubrů v České republice, které se v milovické rezervaci velkých kopytníků nachází,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
(Celý text)
Medvědice napadla turistu v polských horách, přežil se zraněním
2. dubna 2025 21:58
(ČTK) - V pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska medvědice napadla v lese turistu, který se přiblížil k ní a jejím dvěma mláďatům. Muž útok přežil, ale se zraněními musel být převezen do nemocnice. Jeho život je mimo nebezpečí, uvedla na svém webu televize TVN 24 s odvoláním na záchranáře.
(Celý text)
Medvědice napadla turistu v polských horách, přežil se zraněním
2. dubna 2025 21:58
(ČTK) - V pohoří Bieszczady na jihovýchodě Polska medvědice napadla v lese turistu, který se přiblížil k ní a jejím dvěma mláďatům. Muž útok přežil, ale se zraněními musel být převezen do nemocnice. Jeho život je mimo nebezpečí, uvedla na svém webu televize TVN 24 s odvoláním na záchranáře.
(Celý text)
(ČTK) - Odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku snížili řízeným přečerpáním o 27 centimetrů hladinu jezera č.6, které leží v těsné blízkosti místa havárie cisteren s benzenem. Vodu hasiči přečerpali pomocí velkokapacitního čerpadla do západní části jezera, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká. Odtok z jezera je preventivně zaslepený od havárie, voda však do jezera stále přitékala. Podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického tak hrozilo protržení hráze. Problém podle něj ale vyřešený není, hladina může znovu stoupat.
(Celý text)
EU zavede přírodní kredity pro podporu biodiverzity a ochranu přírody
7. července 2025 14:06
(ČTK) - Evropská komise představila plán zavádějící takzvané přírodní kredity. Ty mají umožnit zemědělcům, lesníkům a dalším hospodářům získávat dodatečný příjem za nadstandardní opatření na podporu biodiverzity. Cílem plánu je podle komise motivovat soukromé investice do akcí na ochranu přírody a odměňovat ty, kteří tyto akce podnikají a investují do nich.
(Celý text)
Průtoky v tocích na jihovýchodě ČR se pohybují okolo 30 procent průměrných hodnot
7. července 2025 14:01
(ČTK) - Průtoky v řekách v povodí Moravy a Dyje se aktuálně pohybují pod normálem, nejčastěji kolem 30 procent obvyklého stavu. Dvě desítky profilů jsou i pod hranicí sucha, uvedla mluvčí státního podniku Povodí Moravy Jana Kučerová.
(Celý text)
Skončila oprava přehrady Jezeří na Chomutovsku. Zatím v ní není voda
7. července 2025 11:14
VYSOKÁ PEC (ČTK) - Povodí Ohře ukončilo po třech letech opravu zhruba 120 let starého vodního díla Jezeří na Chomutovsku. Kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 83 milionů korun. Větší část pokryla dotace. V přehradě zatím není voda. Čeká se na to, až bude vody přitékat víc, aby jí nebylo ve vodním díle málo a rychle se neprohřívala, což by mohlo mít negativní dopad na přírodu, řekl generální ředitel státního podniku Jan Svejkovský.
(Celý text)
Senát je proti zavedení každoročních technických prohlídek starších vozidel
7. července 2025 11:13
(ČTK) - Senát je proti možnému zavedení každoročních technických prohlídek osobních a lehkých užitkových vozidel starších deseti let, jak je navrhuje Evropská komise. Postoj horní komory, který vyjádřila v usnesení, je v souladu se stanoviskem vlády. Senát se postavil rovněž proti navrhovaným každoročním emisním kontrolám dodávek už rok od jejich první registrace.
(Celý text)
Smolo postaví v Třinci linku na zpracování plastů a papíru
7. července 2025 11:04
TŘINEC (ČTK) - Společnost Smolo, která se zabývá nakládáním s odpady či údržbou komunikací, zahájila modernizaci svého areálu v Třinci-Oldřichovicích na Frýdecko-Místecku. Postaví tam linku na zpracování plastů a papíru, která bude jako teprve třetí v Česku využívat nejmodernější technologie optického třídění. Stavba i technologie přijdou celkem téměř na 300 milionů korun, řekla mluvčí firmy Dorota Havlíková.
(Celý text)
Kvetoucí pásy přímo uprostřed polí mohou pomoci s regulací škůdců i udržováním zdravé půdy
7. července 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Podpora biodiverzity, zlepšení půdy i omezení závislosti na pesticidech. K tomu všemu by mohly pomoci kvetoucí pásy uprostřed lánů zemědělských plodin. Směs rostlin vysetá v místě pojezdů zemědělské techniky má na pole přilákat užitečné půdní mikroorganismy, ptáky i hmyz. Mezi nimi i přirozené nepřátele zemědělci nevítaných druhů.
(Celý text)
Recyklací proti válce? Dobrovolníci vozí na Ukrajinu použitá okna
7. července 2025 04:08
PRAHA (Ekolist) - Lidem ve válkou zmítaných městech Ukrajiny pomáhá specifická iniciativa. Vyhledává a do země z Česka přiváží zánovní okna, která by jinak mířila k likvidaci. Díky jejich opětovnému využití na Ukrajině pomáhá nejen obnově země, ale také snižuje ekologickou stopu, kterou by znamenala výroba nových.
(Celý text)
Vzácný chřástal v Krkonoších čelí úbytku vhodných míst, jeho počty jsou nízké
7. července 2025 01:17
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Ornitolog Jaroslav Fišera jde najisto. Neposečenou horskou loukou si za soumraku razí cestu do míst, odkud se ozývá opakované volání typické pro jednoho z nejohroženějších ptáků krkonošské přírody, chřástala polního. Z reproduktoru, který drží, zní "crex-crex", tedy imitace volání tohoto plachého a na loukách skrytě žijícího ptáka. A chřástal odpovídá. V Krkonoších jejich počty zůstávají nízké, řekl ČTK Fišera. Důvodů je řada, ztráta vhodných stanovišť, časná senoseč, odvodňování luk nebo i nevhodné technologie hospodaření.
(Celý text)
Analytici: Nové klimatické cíle EU mohou zdražit vytápění i dopravu
7. července 2025 00:59
(ČTK) - Nové klimatické cíle, které navrhuje Evropská komise, zdraží v případě schválení topení i dopravu. Nejvýrazněji se projeví na cenách tepla z kotlů na uhlí, jehož ceny by mohly vzrůst až o 30 procent. Zdražit může také plyn a pohonné hmoty. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Podle nich je cíl EU velmi ambiciózní.
(Celý text)
Odchov želv obrovských v zoo Plzeň nevyšel, vejce nebyla oplozená
7. července 2025 00:49
PLZEŇ (ČTK) - Naděje na odchov želv obrovských v plzeňské zoologické zahradě se nenaplnily. Vejce, která loni v říjnu, v listopadu a letos v lednu nakladla samice, byla neoplozená. Přesvědčili se o tom chovatelé, kteří po výrazném překročení doby předpokládané inkubace otevřeli poslední vejce, informoval chovatel Karel Kodejš. Želvy jsou ale stále mladé, takže podle zoologů mají vzhledem k dlouhověkosti druhu ještě dost času.
(Celý text)
Odchov vzácné mihule Vladykovovy z Šumperska byl letos výrazně úspěšnější
6. července 2025 18:24
VELKÉ LOSINY (ČTK) - Odborníkům se letos podařil odchov larev mihule ukrajinské (Vladykovovy), kriticky ohroženého druhu rybovitého obratlovce z jediné známé populace tohoto druhu v Česku, z Račího potoka u Velkých Losin na Šumpersku. Získali přibližně 8350 jiker, z nichž se vylíhlo 6600 larev, což je výrazně více než v loňském roce. Zpět do Račího potoka vypustili oproti loňsku trojnásobné množství larev. Správa CHKO Jeseníky o tom informovala na svých stránkách. Cílem tohoto projektu je posílit jedinou a bohužel vymírající populaci z tohoto toku.
(Celý text)
Požáry na jihu Francie už se dál nešíří, strávily téměř 1000 hektarů vegetace
6. července 2025 18:03
(ČTK) - V jihofrancouzském departementu Hérault dostali hasiči pod kontrolu požár, který strávil 400 hektarů lesa a další vegetace. Po celý dnešek ale zůstane pod dohledem, informovala agentura AFP s odvoláním na hasiče. V sobotu hořel porost i v dalších dvou departementech na jihu Francie, v Bouches-du-Rhône a v Aude. V Bouches-du-Rhône byl požár, který spálil 100 hektarů vegetace, lokalizován už v sobotu. V Aude plameny do dneška spálily téměř 500 hektarů lesního porostu, ale už se také dál nešíří.
(Celý text)
Přírodní lokalita Červeňák bývala ve 20. letech vojenská planina pro výcvik
6. července 2025 18:01
PARDUBICE (ČTK) - Zalesněná oblast bývalého vojenského cvičiště Červeňák v Pardubicích bývala v minulém století planinou. Železniční vojsko stromy ve 20. letech kácelo, aby mělo prostor pro výcvik. Je to jediné dochované vojenské místo v Česku, které je ve městě a obklopené zástavbou. ČTK to řekl vojenský historik Ivan Fuksa.
(Celý text)
V liberecké zoo se po několika letech narodil kriticky ohrožený gibon bělolící
6. července 2025 18:00
LIBEREC (ČTK) - V liberecké zoo se po několika letech narodil vzácný gibon bělolící. Pro daný párek gibonů je to první mládě. Návštěvníci ho mohou už nyní vidět v expozici, řekla ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku
6. července 2025 17:59
VSETÍN (ČTK) - Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Na výstavě nechybí dokumentace historických i nedávných sesuvů a také interaktivní exponáty. Výstava vznikla ve spolupráci s Ústavem struktury a mechaniky hornin (ÚSMH) Akademie věd ČR, potrvá do 17. srpna.
(Celý text)
Dobrovolníci už po 28. vyráží na Týdny pro krajinu
6. července 2025 13:03
PRAHA (Ekolist) - Odstartoval další ročník letních výprav Hnutí DUHA, které se každoročně konají v oblíbených lokalitách české a moravské přírody. Cílem těchto tradičních prázdninových akcí je chránit lesy, divočinu a aktivně se podílet na obnově přírody kolem nás. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se Týdnů pro krajinu pravidelně účastní z celé republiky.
(Celý text)
Na jihu Francie propukla sezona velkých požárů, píše AFP
6. července 2025 01:55
(ČTK) - První velké požáry letní sezóny vypukly letos v departementech Bouches-du-Rhône a Hérault na jihu Francie, kde stále panuje vlna veder. Úřady byly nuceny kvůli hustému dýmu z požáru uzavřít úsek dálnice A9, uvedla agentura AFP.
(Celý text)
Správci KRNAP se začátkem letních prázdnin vyzývají k dodržování pravidel
6. července 2025 01:27
(ČTK) - Správci Krkonošského národního parku (KRNAP) se začátkem letní sezony nabádají návštěvníky Krkonoš, aby vážili, kam a kdy se vydat s ohledem na extrémní návštěvnost některých lokalit. Apelují i na dodržování pravidel v národním parku. KRNAP patří s více než 12 miliony návštěv ročně mezi nejnavštěvovanější národní parky v Evropě.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)
V Jižní Africe našli dosud neznámý druh žáby. Neobjevili ji vědci, ale nadšenci do obojživelníků
6. července 2025 01:22
(ČTK) - V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.
(Celý text)