PRAHA (Ekolist) - Prvním mládětem letošního roku v milovické rezervaci velkých kopytníků je tele zpětně šlechtěného pratura. Na svět přišlo před několika dny. Až nyní se podařilo potvrdit, že jde o býčka.
(Celý text)
Žáci a studenti ve Zlínském kraji vybrali loni přes 7,8 tuny elektrospotřebičů
15. února 2025 11:05
ZLÍN (ČTK) - Žáci a studenti ve Zlínském kraji vybrali loni přes 7,8 tuny použitých elektrospotřebičů. Školy se zapojily do programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět a předaly vysloužilé spotřebiče k recyklaci. Nejvíce spotřebičů v přepočtu na žáka odevzdali v Základní škole Záhorovice na Uherskohradišťsku, a to 30,2 kilogramu na žáka, celkem šlo o 1300 kilogramů, sdělila zástupkyně programu Recyklohraní Jana Čechová.
(Celý text)
Safari Park Dvůr Králové a Etiopie podepsaly memorandum o ochraně husic a vodušek
15. února 2025 05:08
PRAHA (Ekolist) - Endemické husice modrokřídlé nebo vodušky abok bude možné efektivněji chránit díky projektům rozvíjeným Safari parkem v Etiopii. Představitelé Safari parku a Etiopie podepsali důležité memorandum o spolupráci na ochraně druhů.
(Celý text)
První soustrojí Dlouhých strání prošlo modernizací. Letos ČEZ plánuje obnovu druhého
15. února 2025 05:00
PRAHA (Ekolist) - Do modernizace vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně za loňský a letošní rok investuje ČEZ přes 800 milionů korun. Souvisí to s postupnou obnovou důležitých částí turbosoustrojí, která slouží už téměř 30 let. Hlavním cílem je zajistit i do budoucna spolehlivý provoz elektrárny, která je pro českou energetiku stále významnější – kromě vykrývání ranních a večerních energetických špiček se nyní Dlouhé stráně mnohem častěji využívají jako akumulátor energie, který slouží k zajištění rovnováhy v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů.
(Celý text)
Obora Židlov v bývalém prostoru Ralsko slaví 25 let, známá je chovem zubrů
15. února 2025 02:19
RALSKO (ČTK) - Obora Židlov v bývalém prostoru Ralsko na Českolipsku slaví čtvrt století, se svými 3800 hektary je po jihomoravské oboře Soutok druhou největší v Česku. Vznikla v místech, kde po desetiletí působila armáda, naposledy sovětská. Obora je známá chovem zubra evropského, na místě někdejší tankové střelnice se dnes ale pasou také mufloni, jeleni a daňci, uvedl na dotaz ČTK Petr Toman, mluvčí Vojenských lesů a statků ČR (VLS), které oblast spravují.
(Celý text)
Chrudim obnoví polní cesty a vysází stromy v místní části Topol
15. února 2025 01:51
CHRUDIM (ČTK) - Město Chrudim začne letos s obnovou asi tří kilometrů polních cest v katastru místní části Topol. Díky tomu tam bude přístupná přírodní rezervace. Radnice na investici za 1,5 milionu korun dostala dotaci od kraje. Projekt počítá i s výsadbou stromů a keřů. Novinářům to řekl radní Aleš Nunvář (Piráti).
(Celý text)
V Dánsku objevili zkamenělinu zvratků, které před 66 miliony let vyvrhla ryba
15. února 2025 01:30
(ČTK) - Na východě Dánska objevili kus zkamenělých zvratků z doby, kdy se po Zemi ještě proháněli dinosauři. Podle odborníků je zanechala ryba, která pozřela živočichy žijící na dně moře a nestravitelné části vyvrhla, napsala zahraniční média.
(Celý text)
Organizace zachraňující papoušky oživí soboty v teplické botanické zahradě
15. února 2025 00:45
TEPLICE (ČTK) - Organizace Pad Parrots zachraňuje různé druhy papoušků. Některé si nechává, jiné jdou do adopce. Stará se i o drůbež nebo dravce. S barevnými opeřenci oživí následující soboty v botanické zahradě v Teplicích. Papoušky si mohou lidé pohladit či pochovat.
(Celý text)
Koncert Bryana Adamse v Perthu byl zrušen kvůli tukovci v odpadní síti
15. února 2025 00:08
(ČTK) - Velký tukovec tvořený omastkem, tukem a hadry, který zablokoval odpadní systém v australském Perthu, přiměl organizátory zrušit koncert kanadského zpěváka Bryana Adamse. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
(Celý text)
Pardubický kraj nechá zmapovat podzemní vody v Kladském prolomu
14. února 2025 23:05
KRÁLÍKY (ČTK) - Pardubický kraj vyhlásil výběrové řízení na průzkumné práce v Kladském prolomu. Budou součástí česko-polského projektu, který má přispět k zachování kvalitních podzemních vod v této oblasti pro další generace i s ohledem možné ohrožení v důsledku klimatických změn. Jde o dosud málo urbanizované nížinné území na obou stranách hranice na západ od Králického Sněžníku, uvedlo hejtmanství.
(Celý text)
Stavba tisíců bytů na žižkovském nákladovém nádraží musí mít posudek EIA
14. února 2025 20:21
PRAHA (ČTK) - Společnost Žižkov Station Development založená developerskou firmou Sekyra Group a Českými drahami musí zpracovat kompletní dokumentaci pro posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) stavby 3000 bytů v areálu pražského Nákladového nádraží Žižkov. Vyplývá to z databáze EIA. V areálu v okolí budovy nádraží, které nedávno koupilo hlavní město, staví či plánují stavět i další firmy. V budoucnu tam má žít až 20 000 lidí.
(Celý text)
Policie v Libereckém kraji ukončila odstřely divočáků kvůli africkému moru
14. února 2025 20:20
JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ (ČTK) - Policie v Libereckém kraji ukončila druhou fázi odstřelu divokých prasat, ve druhé fázi ulovili střelci 17 zvířat, uvedla Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů bylo zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začaly 20. ledna u Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou, v posledních dvou týdnech se střelci přesunuli do oblasti kolem Jablonného v Podještědí.
(Celý text)
Keporkak v Chile vzal do tlamy kajakáře. Za okamžik ho ale vypustil
14. února 2025 20:05
(ČTK) - Kajakáře v Chile, který se plavil po moři, minulou sobotu nakrátko vzal do tlamy keporkak. Za několik vteřin ho ale zase "vyplivnul". Událost na videu zachytil otec mladého muže, který s ním byl na moři. Informují o tom světová média.
(Celý text)
Nejčastějším návštěvníkem krmítek je stále sýkora koňadra. Ptačí hodinky se letos zúčastnil rekordní počet lidí
14. února 2025 12:02
PRAHA (Ekolist) - Do Ptačí hodinky České společnosti ornitologické (ČSO) se 10.–12. ledna zapojilo přes 36 000 sčitatelů, kteří odeslali vice než 25 000 hodinových záznamů. Podobně jako loni pozorovali téměř 800 tisíc ptáků. Díky hojnému zapojení sčitatelů získala ČSO rozsáhlé údaje o početnosti a rozšíření jednotlivých ptačích druhů napříč Českem. Desítka nejčastěji pozorovaných druhů v čele se sýkorou koňadrou zůstává oproti loňsku neměnná. Kompletní výsledky jsou k dispozici na ptacihodinka.cz.
(Celý text)
Energetické centrum na Karvinsku první rok vyrobilo biometan z 16 000 tun odpadu
14. února 2025 11:58
(ČTK) - Energetické centrum společnosti Organic technology v Horní Suché na Karvinsku v loňském roce, kdy začal jeho ostrý provoz, zpracovalo více než 16 000 tun biologického odpadu. Vyrobilo z něj přes 1,4 milionu metrů krychlových biometanu, což podle firmy představuje úsporu 4000 tun oxidu uhličitého. Letos chce kapacitu navýšit. Technologii, kterou vyhozené potraviny zpracovává, označuje za unikátní, podle firmy ji nemá žádná jiná bioplynová stanice v Evropě.
(Celý text)
Platforma Munch, jejíž součástí je i české Nesnězeno, rozšiřuje své aktivity v Rumunsku
14. února 2025 11:57
(ČTK) - Platforma Munch, pod níž funguje i česká značka Nesnězeno, se spojuje s rumunskou obdobou, aplikací Bonapp. Vzniká tak velká platforma ve střední a jihovýchodní Evropě, která je zaměřená na snížení plýtvání s potravinami.
(Celý text)
Starostové dál kritizují způsob prosazování Národního parku Křivoklátsko
14. února 2025 08:50
PRAHA (ČTK) - Starostové ze Svazku obcí Křivoklátska dál kritizují způsob prosazování vzniku Národního parku (NP) Křivoklátsko. Podle nich ti politici, kteří si vznik NP přejí, málo zohledňují jejich názor a stav ještě neukončeného úředního procesu. Sněmovna včera podpořila v úvodním kole projednávání vládní novelu o ochraně přírody a krajiny, která vyhlášení NP Křivoklátsko předpokládá. Příroda na Křivoklátsku je především výsledkem činností lesníků mnoha generací a původních je jen několik procent porostů, návrh proto nesplňuje podmínky pro vyhlášení národního parku, řekla ČTK předsedkyně Svazku obcí Křivoklátska Iveta Kohoutová.
(Celý text)
Ochránci přírody jednají s rybáři o podmínkách v CHKO Soutok
14. února 2025 05:59
PRAHA (Ekolist) - Zajištění bezkonfliktního výkonu rybářského práva v chráněné krajinné oblasti Soutok – o tom nyní jednají zástupci Moravského rybářského svazu (MRS) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. AOPK ČR si uvědomuje, že rybářské aktivity v tomto území v minulosti nevyvolávaly zásadní konflikty se zájmy ochrany přírody. A právě na tuto pozitivní zkušenost chce navázat. Nařízení o vyhlášení CHKO Soutok schválila vláda v lednu 2025.
(Celý text)
Repasovaný výrobek? Na co si dát pozor při nákupu
14. února 2025 04:11
PRAHA (Ekolist) - Trh s repasovanými výrobky zažívá výrazný růst. Obchody i online tržiště stále častěji nabízejí repasované smartphony, notebooky a další elektroniku, které označují „jako nové“. Velké značky se připojují k trendu a začínají vykupovat použité zboží, opravovat ho a znovu uvádět na trh. Evropská unie upozorňuje na potřebu jasné regulace a jednotné definice repasovaných výrobků, aby byl zajištěn dostatečný standard kvality a ochrana spotřebitelů. Na co by si spotřebitelé měli dát pozor při nákupu repasovaných produktů?
(Celý text)
Na pozemkové úpravy do roku 2027 půjde 2,6 miliard korun z EU
14. února 2025 01:26
PRAHA (ČTK) - Na pozemkové úpravy, tedy například stavbu vodních nádrží, větrolamů, tůní či mokřadů, bude v letech 2025 až 2027 směřovat 2,6 miliardy korun. Jedná se o peníze, které půjdou z evropských zdrojů. Na konferenci v Praze o tom informovali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Prohlášení vlády, aby šly na pozemkové úpravy ročně tři miliardy korun, se podle Výborného nepodaří naplnit. Od roku 2013 bylo podle Výborného prostřednictvím úřadu na pozemkové úpravy vynaloženo 22 miliard korun.
(Celý text)
Na pozemkové úpravy do roku 2027 půjde 2,6 miliard korun z EU
14. února 2025 01:26
PRAHA (ČTK) - Na pozemkové úpravy, tedy například stavbu vodních nádrží, větrolamů, tůní či mokřadů, bude v letech 2025 až 2027 směřovat 2,6 miliardy korun. Jedná se o peníze, které půjdou z evropských zdrojů. Na konferenci v Praze o tom informovali ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová. Prohlášení vlády, aby šly na pozemkové úpravy ročně tři miliardy korun, se podle Výborného nepodaří naplnit. Od roku 2013 bylo podle Výborného prostřednictvím úřadu na pozemkové úpravy vynaloženo 22 miliard korun.
(Celý text)
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Většina států EU včetně Česka žádá změny v nařízení o odlesňování
8. července 2025 01:32
(ČTK) - Většina členských států EU, včetně Česka, požaduje další změny v hojně diskutovaném nařízení o odlesňování. Vyplývá to z dopisu, který má ČTK k dispozici, zaslaného předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. Dopis podepsal i český ministr zemědělství Marek Výborný a své podpisy připojilo dalších 17 ministrů nynější sedmadvacítky.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)
Slovensko podle ministra Taraby nepodpoří návrh nového klimatického cíle EU
8. července 2025 00:45
BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko nepodpoří návrh Evropské komise stanovit jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990, uvedl slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Nesouhlas s předlohou dříve vyjádřil také český premiér Petr Fiala.
(Celý text)