LIBEREC (ČTK) - Botanická zahrada v Liberci chce zařadit svoji kolekci masožravých rostlin na seznam národní sbírky rostlin, který od roku 2023 vytváří Unie botanických zahrad ČR. Liberecká zahrada na něm zatím nemá žádnou ze svých sbírek a masožravky patří mezi její chlouby. Novináře o tom informoval ředitel zahrady Václav Lenk.
(Celý text)
Lesy ČR poslaly do muzea semenářské stroje, mezi nimi i tzv. bramboračku
9. února 2025 17:50
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) poslal v minulých dnech do muzea 27 kusů různých historických strojů a zařízení používaných v semenářském závodě v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Je mezi nimi i takzvaná bramboračka z první poloviny minulého století, která čistila semena lesních dřevin a oddělovala šišky od prachu, jehlic a zbytků větviček. Stroje si jako dar převzalo Národní zemědělské muzeum v Ohradě u jihočeské Hluboké nad Vltavou, řekla mluvčí LČR Eva Jouklová.
(Celý text)
Genová databáze pomůže se šlechtěním včel
9. února 2025 06:51
PRAHA (Ekolist) - Výsledky výzkumu zaměřeného na genetickou diverzitu v populaci včely medonosné představili po mnohaleté práci genetici z Agronomické fakulty. Při bádání se zaměřili především na hledání polymorfismů v DNA vhodných k selekci včel podle jejich odolnosti vůči chorobám. Vznikla tak ojedinělá genová databáze. Získaná data by jednou mohla posloužit při šlechtění na odolnost vůči nemocem u včel.
(Celý text)
Medvěd z Konopiště převezený do Ostravy se seznamuje s výběhem
8. února 2025 20:37
OSTRAVA (ČTK) - Samec medvěda ušatého převezený ze státního zámku Konopiště do ostravské zoo se začal zabydlovat ve venkovním výběhu. V lednu skončila jeho třicetidenní karanténa. Postupně tak začíná objevovat další prostory svého nového domova a seznamovat se s dalšími obyvateli pavilonu Čitván, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)
V Českém Švýcarsku se rozšíří po kůrovcové kalamitě a požáru nabídka pro turisty
8. února 2025 19:50
(ČTK) - V Českém Švýcarsku v nadcházející sezoně turisté bezpečně dojdou od Turistického mostu k Brtnickému hrádku. Správa národního parku odtěžila 700 suchých stromů, některé za pomocí lezecké techniky. Cesta je bezpečná, trasu nově vyznačí Klub českých turistů. ČTK to řekl mluvčí správy Tomáš Salov. Obec Hřensko zvažuje částečné zpřístupnění Edmundovy soutěsky, řekla ČTK starostka Kateřina Horáková (Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná).
(Celý text)
Odborníci v Podyjí po roce sčítali netopýry, těch bylo meziročně o něco méně
8. února 2025 12:15
(ČTK) - Odborníci v Podyjí na Znojemsku po roce sčítali netopýry, ve 20 lokalitách jich napočítali 598 deseti druhů. To je meziročně mírně méně, loni jich napočítali 631 v jedenácti druzích. ČTK to řekl zoolog Správy NP Podyjí Zdeněk Mačát.
(Celý text)
Dobrovolníci budou letos opět uklízet řeku Sázavu a její břehy
8. února 2025 12:13
(ČTK) - Dobrovolníci budou letos opět uklízet řeku Sázavu a její břehy mezi Střechovem a Pikovicemi. Dvacátý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 11. do 13. dubna. Zájemci se mohou od 1. února zaregistrovat na webu www.cistarekasazava.cz, kde také získají podrobné informace o akci, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
Zpátky k plastovým brčkům, zavelel Trump. Papírová se podle něj neosvědčila
8. února 2025 12:07
WASHINGTON (ČTK) - Americký prezident Donald Trump chce prosadit návrat k plastovým brčkům místo těch papírových, která se ve Spojených státech z ekologických důvodů začala nahrazovat v posledních letech. Trump oznámil, že příští týden podepíše výnos, jímž zruší plán svého předchůdce Joea Bidena, který měl postupně ukončit využívání plastových brček federálními zaměstnanci. Trump se opět vrací ke sporu, který je dlouholetou součástí americké kulturní války, napsal web Politico.
(Celý text)
Šlechtitelé jabloní hledají odolné odrůdy pro měnící se klima
8. února 2025 11:54
LIBEREC (ČTK) - Šlechtitelé jabloní hledají odolné odrůdy pro měnící se klima. Vysazování odrůd s delší dobou kvetení může být cestou pro sadaře, jak snížit rizika spojená s brzkým nástupem jara. Je u nich větší šance, že případné mrazy nezasáhnou všechny květy. Právě loňský rok ukázal různý stupeň tolerance odrůd s dlouhou dobu kvetení, uvedl v rozhovoru s ČTK vedoucí šlechtitelské stanice ze Střížovic u Turnova Radek Černý. Stanice, jež je dlouhodobě součástí Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, se věnuje šlechtění jabloní na rezistenci k chorobám.
(Celý text)
Zvířata olomoucké zoo loni projedla 8,3 milionu korun, nejdráž vyjde tygr
8. února 2025 11:49
OLOMOUC (ČTK) - Zvířata olomoucké zoologické zahrady na Svatém Kopečku loni projedla krmivo za téměř 8,3 milionu korun. Cenově nejnáročnější je jídlo pro tygra ussurijského, jehož průměrná denní krmná dávka stojí zhruba 500 korun. Zatímco šelmy se spokojí s masem, největšími labužníky mezi strávníky zoo jsou drápkaté opičky. Jejich pestrý jídelníček zahrnuje mimo jiné až 20 druhů běžného i exotického ovoce a zeleniny. Informovala o tom mluvčí zoo Iveta Gronská. Zoo chová 1793 zvířat, oproti předchozímu roku stálo jejich krmení loni o 150 000 korun více.
(Celý text)
Výstava v ostravském zemědělském muzeu ukazuje rekultivaci krajiny po těžbě uhlí
8. února 2025 11:43
OSTRAVA (ČTK) - Národní zemědělské muzeum Ostrava uvedlo výstavu Rekultivace, druhý život krajiny. Mapuje obnovu pohornické krajiny na Ostravsku a Karvinsku. Potrvá do poloviny června. ČTK to dnes řekla mluvčí muzea Tereza Plavecká.
(Celý text)
Záchranná služba ve Zlínském kraji instalovala fotovoltaiku na sedmi základnách
8. února 2025 11:40
ZLÍN (ČTK) - Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje (ZZS ZK) instalovala na svých sedmi výjezdových základnách fotovoltaické panely, aby byla co nejvíc soběstačná a šetřila náklady na provoz. ČTK to sdělila mluvčí záchranky Gabriela Netopilová Sluštíková. Náklady byly 9,3 milionu korun, z toho 75 procent činila dotace ministerstva životního prostředí. Zlínský kraj coby její zřizovatel dal 700 000 korun na projektovou přípravu. Solárními panely chce záchranná služba letos vybavit další tři základny. Výjezdových základen v kraji má v tuto chvíli 16.
(Celý text)
Vietnamka omylem vyhodila prsten v přepočtu za milion korun, našli ho popeláři
8. února 2025 11:33
(ČTK) - Jedna žena ve Vietnamu omylem vyhodila diamantový prsten v hodnotě jedné miliardy vietnamských dongů (asi 960 000 Kč), který pak museli v hromadě odpadků hledat zaměstnanci popelářské firmy. Drahý šperk se jim nakonec podařilo najít, napsal vietnamský server VN Express.
(Celý text)
Královédvorský šimpanz má naději na potomka i po smrti. Díky projektu „zoo v mrazáku“
8. února 2025 06:42
PRAHA (Ekolist) - Více než měsíc mrtvý samec šimpanze čego má novou a vysokou šanci na další potomky. Safari park totiž získal v rámci spolupráce svého vlastního znovuobnoveného Výzkumného institutu ochrany genofondů s Výzkumným ústavem živočišné výroby a Ústavem experimentální Medicíny AV v Praze jeho spermie a somatické buňky. V budoucnu se tak může tento geneticky velmi cenný samec znovu zapojit do budování pojistné populace šimpanze čego v lidské péči.
(Celý text)
Prezident Pavel podepsal zvyšování podílu pokročilých biopaliv
7. února 2025 23:03
(ČTK) - Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách se bude zvyšovat tak, aby v souladu se směrnicí Evropské unie v roce 2030 dosáhl 5,5 procenta. Počítá s tím novela o ochraně ovzduší, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Novela má také rozšířit počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech.
(Celý text)
Liberecká potravinová banka chce vybudovat nový sklad, využije dotaci MŽP
7. února 2025 21:42
LIBEREC (ČTK) - Liberecká potravinová banka chce vybudovat nový sklad, kam by se vešlo až 30 tun zboží, současné prostory už přestávají stačit, řekl ČTK její ředitel Josef Vlček. Náklady na výstavbu přízemního objektu odhaduje banka zhruba na sedm milionů korun, na projekt chce žádat dotaci z programu ministerstva životního prostředí (MŽP). Do roku 2027 by měl program na rozvoj potravinových bank rozdělit 200 milionů korun.
(Celý text)
Veterináři, policie a úřad města odebrali chovateli na Plzeňsku prasata a drůbež
7. února 2025 21:26
(ČTK) - Veterinární inspektoři s policií a městským úřadem odebrali problematickému chovateli v Nýřanech na Plzeňsku prasata a drůbež, které choval v nevhodných podmínkách. Šlo o šest prasat domácích, která z nedostatečně oploceného chovu opakovaně utíkala, a několik kusů drůbeže. Všechna zvířata se podařilo odebrat a přemístit k náhradnímu chovateli, kde budou mít zajištěnu odpovídající péči, řekl dnes ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.
(Celý text)
Spolek Klimatická žaloba se obrátil na Ústavní soud, žádá kroky ke snížení emisí
7. února 2025 20:08
BRNO (ČTK) - Spolek Klimatická žaloba se obrátil na Ústavní soud (ÚS). Požaduje, aby stát přijal konkrétní kroky ke snížení emisí skleníkových plynů. Spolek sdružuje přes 300 členů, žalobu podával spolu s obcí Svatý Jan pod Skalou na Berounsku a dalšími aktéry. Vláda podle nich neplní ani své vlastní klimatické plány. Správní soudy žalobu zamítly. Jako soudkyně zpravodajka se bude stížností zabývat Veronika Křesťanová, řekla ČTK mluvčí ÚS Kamila Abbasi.
(Celý text)
Ohrožený sýček se na jihu Moravy loni rozšířil do více lokalit
7. února 2025 11:39
(ČTK) - Silně ohrožený sýček obecný se v Jihomoravském kraji loni rozšířil do více lokalit. Monitoring odhalil jeho výskyt na pěti místech, v předchozích letech šlo o dvě až čtyři. Ještě před 15 lety se sýček na jihu Moravy vyskytoval až v 15 lokalitách, pak ale nastal propad. Projekt na ochranu sýčka obecného na jižní Moravě se účastní Zoo Brno, Český svazu ochránců přírody (ČSOP) Břeclav a další subjekty, informovala mluvčí Zoo Brno Věra Müllerová.
(Celý text)
S Trumpem je nutné nadále jednat o změnách klimatu, řekl předseda COP30
7. února 2025 10:32
(ČTK) - Se Spojenými státy je nutné dál jednat o změnách klimatu, i když odstoupily od pařížské dohody. V rozhovoru, který zveřejnila agentura AFP, to řekl brazilský diplomat André Corrêa do Lago. Ten má letos předsedat klimatické konferenci OSN COP30, která se uskuteční v Brazílii. Státy zároveň vyzval, aby předložily své plány na redukci emisí do roku 2035.
(Celý text)
S Trumpem je nutné nadále jednat o změnách klimatu, řekl předseda COP30
7. února 2025 10:32
(ČTK) - Se Spojenými státy je nutné dál jednat o změnách klimatu, i když odstoupily od pařížské dohody. V rozhovoru, který zveřejnila agentura AFP, to řekl brazilský diplomat André Corrêa do Lago. Ten má letos předsedat klimatické konferenci OSN COP30, která se uskuteční v Brazílii. Státy zároveň vyzval, aby předložily své plány na redukci emisí do roku 2035.
(Celý text)
(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20
(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)
Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21
(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)
Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10
(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)
Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04
(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)
Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36
PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)
Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54
PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)
Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06
PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)
Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12
(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)
O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49
FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)
Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33
PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)
Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30
(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)
Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28
(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)
Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27
BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)
V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05
(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)
Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50
TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)
MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47
PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)
Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40
PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)
Aplikace Copernicus nyní zobrazuje také oblaka metanu
8. července 2025 05:16
PRAHA (Ekolist) - Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), za kterou stojí Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí a financuje ji EU, aktualizovala svou aplikaci Methane Hotspot Explorer. Aplikace je nyní schopna nejen identifikovat významné emise metanu, ale také zobrazit tvar a rozsah vzniklých oblaků. Odhady emisí metanu provedené v rámci systému CAMS jsou nyní zahrnuty také do Mezinárodní observatoře emisí metanu (IMEO) Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)
Ryby v Dyji podle odborníka z Mendelovy univerzity nešlo zachránit
8. července 2025 01:56
(ČTK) - Ryby, které uhynuly před týdnem v Dyji vlivem prudkého poklesu koncentrace kyslíku, nešlo podle Radovana Koppa z Mendelovy univerzity zachránit. Podobné situace budou podle něj stále častější, a to a nejen na Dyji, uvedl státní podnik Povodí Moravy. V Dyji pod nádrží Nové Mlýny na začátku minulého týdne uhynulo asi 30 tun ryb, událost vyšetřují i břeclavští kriminalisté.
(Celý text)