ecomonitor.cz
verze pro tisk
MŽP: Na sanaci znečištěných lokalit lze čerpat dalších 500 milionů korun
5. února 2025 22:45

(ČTK) - Na odstranění starých ekologických zátěží, které ohrožují lidské zdraví, vodní zdroje a ekosystémy, lze z Operačního programu životního prostředí (OPŽP) čerpat dalších 500 milionů korun. Žádosti o dotaci mohou vlastníci postižených pozemků nebo obce či kraje podávat od 29. ledna do 14. listopadu 2025. Na jeden projekt mohou vlastníci pozemků žádat až milion korun, uvedlo dnes ministerstvo životního prostředí v tiskové zprávě. Peníze mají primárně pomoci s odstraněním znečištění, které vzniklo před sametovou revolucí.
(Celý text)

Platanová alej v jihočeském Protivíně získala titul Alej roku 2024
5. února 2025 18:55

(ČTK) - Vítězkou 14. ročníku ankety Alej roku, pořádané organizací Arnika, se stala Platanová alej v jihočeském Protivíně. V internetovém hlasování získala 1024 hlasů, čímž v tomto ročníku jako jediná překročila hranici 1000 hlasů. Na druhém místě skončila Alej habrů na Hlavní třídě v Havířově s 701 hlasy, třetí místo obsadila Kouzelná Habrová alej v Rokytnici s 514 hlasy.
(Celý text)

Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků na ochranu rostlin elektronicky
5. února 2025 18:01

PRAHA (ČTK) - Pěstitelé či botanici by měli nově dostat povinnost vést elektronické záznamy o používání přípravků na ochranu rostlin. Vyplývá to z návrhu zákona o rostlinolékařské péči, který schválila vláda. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům po zasedání kabinetu řekl, že jde o součást digitalizace v rámci jeho úřadu. Prostřednictvím zákona chce ministerstvo zavést do české legislativy také některé evropské předpisy, například ohledně evidence používání přípravků nebo nakládání s osivem a sadbou ošetřenou přípravkem na ochranu rostlin.
(Celý text)

Čeští vědci objevili v Albánii největší jeskynní termální jezero na světě
5. února 2025 13:41

PRAHA (ČTK) - Čeští vědci objevili největší jeskynní termální jezero světa. Nachází se v jižní Albánii v oblasti Vromoner. Velikost jezerního dómu je třikrát větší než hlavní sál Národního divadla v Praze. Na rozsáhlý podzemní systém narazili už v roce 2021, bylo však nutné podrobně ho zmapovat. Podařilo se to ve druhé polovině minulého roku, kdy Nadace Neuron podpořila expedici téměř milionem korun na nákup potřebného vybavení. Neuron podporuje české vědce od roku 2010, finance získává od soukromých mecenášů. Novinářům to dnes řekla ředitelka nadace Monika Vondráková.
(Celý text)

Německo podle odborné rady nesplní do roku 2030 svůj klimatický cíl
5. února 2025 13:37

BERLÍN (ČTK) - Německo při současném tempu nedosáhne do roku 2030 svého cíle snížit emise skleníkových plynů o 65 procent ve srovnání s rokem 1990. Ve své zprávě, kterou představila na tiskové konferenci v Berlíně, to uvedla nezávislá odborná rada pro klimatické otázky. Podle ní z opatření na podporu boje s klimatickými změnami v současnosti v zemi profitují spíše bohatší domácnosti.
(Celý text)

Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko začala fungovat
5. února 2025 11:36

(ČTK) - Pracovní skupina řešící dopady trampingu v CHKO Kokořínsko - Máchův kraj začala v pátek oficiálně fungovat. Do půl roku má představit návrh doporučení ohledně využívání i případné likvidace trampských nocovišť. Členy skupiny jsou zástupci obcí, vlastníků pozemků, správců lesních majetků, muzeí, vědců, Národního památkového ústavu a státní Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), odpověděla na dotaz ČTK Karolína Šůlová z AOPK.
(Celý text)

Aktivisté zaplatili škodu způsobenou Severočeským dolům, ty peníze pošlou nadaci
5. února 2025 11:21

(ČTK) - Ekologičtí aktivisté zaplatili těžařům náhradu škody způsobenou při protestu v lomu Bílina na Mostecku. Uhradit škodu, která vznikla zastavením těžby, nařídil soud. Peníze pošlou Severočeské doly Nadaci policistů a hasičů, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Způsobenou škodu těžaři vyčíslili na 660 000 korun.
(Celý text)

Milovická rezervace velkých kopytníků si připomíná 10 let existence
5. února 2025 05:15

PRAHA (Ekolist) - Když koncem ledna roku 2015 přijelo do bývalého vojenského prostoru Milovice první stádo divokých koní, byl to nejenom začátek záchrany přírody v této biologicky cenné lokalitě, ale i důležité systémové změny v české ochraně přírody.
(Celý text)

Zjištění vědců potvrdila, že vlci ve střední Evropě pobývají hlavně v lesích
5. února 2025 02:05

(ČTK) - Vlci ve střední Evropě pobývají podle vědců především v odlehlých lesích a například na pastviny míří lovit zejména v noci. Průměrná rozloha domovského okrsku vlčí smečky je 213 kilometrů čtverečních, přičemž v době rozmnožování se zvířata pohybují na menším území, zatímco na počátku zimy na největším. Mezinárodní tým odborníků pod vedením zoologů z České zemědělské univerzity v Praze to zjistil na základě dat z GPS obojků, které nasadili dvacítce vlků v ČR, Německu, Polsku, Rakousku a Slovensku. ČTK to sdělili zástupci univerzity, podle nichž zjištění vědců publikoval i vědecký časopis Wildlife.
(Celý text)

Nová strategie zavazuje Lesy ČR k pěstování pestrých porostů a přirozené obnově
5. února 2025 01:17

PRAHA (ČTK) - Lesy ČR se zavázaly k pěstování prostorově i druhově pestrých lesních porostů, k podpoře přirozené obnovy lesů a zajišťování dostatku kvalitních semen či plodů k obnově lesa a zalesňování. Závazky vyplývají z Koncepce strategického rozvoje podniku Lesy ČR na roky 2025 až 2029, kterou ve středu projedná vláda. Státní podnik očekává, že ve zmíněném období vytvoří zisk v souhrnné výši 11,33 miliardy korun.
(Celý text)

Nové požadavky Evropské komise na kotle ohrožují trh, míní výrobci. ČR s návrhem nesouhlasí
4. února 2025 19:08

(ČTK) - Nové emisní a technické požadavky Evropské komise (EK) pro kotle a kamna na biomasu ohrožují trh, tvrdí tuzemští výrobci. Podle nich by návrh vyřadil až 90 procent produktů na současném trhu, další by pak výrazně zdražil. Apelují proto na významnou revizi návrhu. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci oborových svazů a asociací. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k tomu ČTK sdělilo, že s návrhem EK nesouhlasí a bude prosazovat jeho revizi.
(Celý text)

Lidé mohou hlasovat o Evropský strom roku. Za ČR soutěží dub na Chrudimsku
4. února 2025 18:52

(ČTK) - Lidé mohou hlasovat o Evropský strom roku. Mezi 15 soutěžními stromy napříč Evropou o titul usiluje i český dub z Lukavice na Chrudimsku, který se stal tuzemským stromem roku 2024. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Nadace Partnerství, která české i evropské kolo organizuje.
(Celý text)

Škod v zemědělství bylo loni meziročně až o polovinu víc, dosahují miliard Kč
4. února 2025 17:55

(ČTK) - Škod v zemědělství způsobených nepřízní počasí bylo loni až o polovinu více než v předchozích letech. Uvedly to pojišťovny, které ČTK oslovila. Uplynulý rok označily pojišťovny za extrémní, nejvíce škod na plodinách způsobilo krupobití a mrazy, pojišťovny zaznamenaly také nárůst škod způsobených zaplavením. Celkové škody za celý loňský rok dosahují podle údajů pojišťoven miliard korun.
(Celý text)

U Vimperku srazilo dnes ráno auto vlka, šelma po střetu zemřela
4. února 2025 13:34

(ČTK) - U Vimperku na Prachaticku srazilo dnes ráno auto vlka. Šelma po střetu zemřela. Nehoda se stala na silnici II/145 poblíž odbočky na Kvildu. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Střety aut s vlkem jsou podle něj na jihu Čech spíše sporadické. Loni se taková nehoda stala také na Prachaticku a v roce 2021 na Táborsku.
(Celý text)

Ornitologové v Brně pořádají kulturní akce upozorňující na vliv lanovky na ptáky
4. února 2025 11:25

BRNO (ČTK) - V Brně dnes začíná série akcí, které připomenou význam cenné přírodní lokality na pravém břehu Svratky v Brně. Oblast, která je největším nocovištěm havranů a kavek na jihu Moravy, ohrožuje záměr výstavby lanovky. Loni se ochráncům přírody podařilo projekt dočasně zastavit, avšak obávají se, že to není definitivní konec. Akce pořádá jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické (ČSO).
(Celý text)

Modulární čistírna pomůže malým obcím s úsporou energie a nákladů
4. února 2025 11:21

(ČTK) - Nová modulární čistírna vod může pomoct malým obcím s úsporou energie a nákladů. Vývoj nové čistírny podpořila Technologická agentura ČR (TA ČR), podle které malé obce v Česku čelí dlouhodobým problémům s odváděním a čištěním odpadních vod. Čistírna, testovaná v obci Moravičany, je pro obce do 2000 obyvatel a má snížit energetické nároky i provozní náklady. Pilotní provoz podle autorů projektu ukázal, že technologie může být přínosná pro obce s obdobnými problémy.
(Celý text)

Senát schválil šéfa těžařské firmy Wrighta jako Trumpova ministra energetiky
4. února 2025 11:13

(ČTK) - Novým americkým ministrem energetiky bude šéf firmy těžící fosilní paliva Chris Wright. Nominaci významného přispěvatele kampaně prezidenta Donalda Trumpa a odpůrce boje proti změnám klimatu schválil v pondělí Senát výraznou většinou hlasů. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
(Celý text)

Klimatická politika se Česku ekonomicky vyplatí
4. února 2025 05:29

PRAHA (Ekolist) - Stále extrémnější výkyvy počasí a nejteplejší roky v historii měření vyžadují zavedení klimatických opatření, které pomohou zmírňovat nepříznivé dopady na veřejné zdraví i státní rozpočet. Jak vyčísluje odborná mezinárodní studie, na níž se podílelo Centrum pro dopravu a energetiku, rychlé snižování emisí skleníkových plynů by už do roku 2030 České republice přinesly až 439 miliard korun, což odpovídá 6,8 % našeho ročního HDP. Přestože náklady na zavedení klimatických opatření do praxe budou krátkodobě vysoké, zdrženlivost či úplná nečinnost nás bude stát ještě daleko více. Oproti tomu každá koruna, kterou ČR investuje do energetické efektivity a úspor, se podle studie vrátí 3,6krát.
(Celý text)

Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby netěžili dřevo při hnízdění orlů mořských
4. února 2025 01:22

(ČTK) - Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby těžbu v okolí hnízd orlů mořských a jiných chráněných druhů ptáků citlivých na rušení neprováděli zejména v prvních měsících jejich hnízdění. Časná doba hnízdění orlů se často setkává s obdobím těžebních prací. Krajský úřad požádal hospodáře o to, aby v širším okolí hnízd těžili od konce června do začátku ledna. Orel mořský je kriticky ohrožený druh, vloni zaznamenali ornitologové na Vysočině 32 hnízdišť.
(Celý text)

FT: Nedostatek elektrikářů v Austrálii ohrožuje investice do obnovitelné energie
4. února 2025 01:04

(ČTK) - Australská ekonomika se potýká s nedostatkem kvalifikovaných elektrikářů, což ohrožuje investice do obnovitelné energie. Díky velké poptávce si přitom mohou zájemci vydělat výrazně nadprůměrné mzdy. Pozitivní vzor představuje Jordan Dowsett, účastník australského vydání reality show Love Island, který se místo kariéry v televizi vydal právě na dráhu elektrikáře, všímá si server listu Financial Times (FT).
(Celý text)

FT: Nedostatek elektrikářů v Austrálii ohrožuje investice do obnovitelné energie
4. února 2025 01:04

(ČTK) - Australská ekonomika se potýká s nedostatkem kvalifikovaných elektrikářů, což ohrožuje investice do obnovitelné energie. Díky velké poptávce si přitom mohou zájemci vydělat výrazně nadprůměrné mzdy. Pozitivní vzor představuje Jordan Dowsett, účastník australského vydání reality show Love Island, který se místo kariéry v televizi vydal právě na dráhu elektrikáře, všímá si server listu Financial Times (FT).
(Celý text)


Online diskuse
Kvůli nádrži Vlachovice je vykoupeno 98 procent pozemků. Zbývá 60 malých pozemků
9. července 2025 21:43

ZLÍN (ČTK) - Kvůli stavbě vodárenské nádrže Vlachovice na Zlínsku je vykoupeno 98 procent pozemků. Stát na to prostřednictvím ministerstva zemědělství dal bezmála 690 milionů korun. Zbývá asi 60 zpravidla velmi malých pozemků celkem asi za 14,5 milionu korun. Novinářům ve Zlíně to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vodní dílo Vlachovice bude zdrojem pitné vody pro region. Výstavba by mohla začít v roce 2028.
(Celý text)

Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese kvůli pytláctví
9. července 2025 20:53

(ČTK) - Francouzská policie vzala do vazby miliardáře Oliviera Bouyguese, syna zakladatele stavební, telekomunikační a mediální skupiny BTP. Bouygues je podezřelý z nelegálního lovu chráněných druhů ptáků na svém pozemku v Sologne ve střední části Francie, informovala agentura AFP s odvoláním na soudní zdroje.
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou odpouštějí vodu z jezera do řeky Bečvy, kvůli dešťům
9. července 2025 16:20

(ČTK) - Kvůli obavám z vydatných srážek začali odborníci v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru havaroval vlak s toxickým benzenem, pozvolně odpouštět vodu ze západní části jezera č.6 do řeky Bečvy. Smyslem je vytvoření rezervy pro případ vydatných dešťů. Jezero č. 6 leží v těsné blízkosti místa havárie, odtok z jeho východní části byl po nehodě okamžitě zaslepen. Kvůli stoupající hladině museli v těchto dnech odborníci již přečerpat vodu do západní části nádrže. Vodní nádrž je pravidelně monitorována, řekla ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
(Celý text)

Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu nově vede Jiban Kumar
9. července 2025 15:17

PRAHA (ČTK) - Novým ředitelem Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu (CARC) se stal Jiban Kumar. Do funkce ho na začátku července uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kumar ve vedení nahradil Mikuláše Madarase, bývalého ředitele ústavu rostlinné výroby, který měl za úkol pracovat zejména na integraci centra, které vzniklo začátkem letošního roku sloučením tří různých ústavů. Madaras se nyní vrátí do vědy a výzkumu, Kumar se chce ve své nové funkci zaměřit například na posilování kvalifikovaných pracovníků a rozvíjení výzkumu.
(Celý text)

Copernicus: Uplynulý červen byl třetí nejteplejší nejméně od roku 1850
9. července 2025 11:21

(ČTK) - Letošní červen byl celosvětově třetí nejteplejší v dosavadních záznamech, v průměru bylo o 0,47 stupně Celsia tepleji oproti červnovému průměru v období let 1991 až 2020. Informovala o tom unijní meteorologická služba Copernicus, která zároveň upozornila, že obě zemské polokoule zažily teplotní extrémy. Služba globální teploty vzduchu při zemském povrchu srovnává se záznamy datovanými od roku 1850.
(Celý text)

Jezera napojená na podzemní vodu lépe odolávají klimatickým změnám
9. července 2025 11:10

(ČTK) - Jezera, která jsou lépe napojena na podzemní vodu, si udržují stabilnější hladinu a lépe čelí dopadům klimatické změny. Vyplývá to z výzkumu vědců z Akademie věd ČR, kteří analyzovali data ze 350 jezer v 18 evropských zemích. Výsledky dnes představí na mezinárodní geochemické konferenci Goldschmidt v Praze. ČTK o tom informovala Evropská asociace geochemie v tiskové zprávě.
(Celý text)

Tým peruánských vědců objevil na severozápadě země tři nové druhy žab
9. července 2025 11:04

(ČTK) - Tým peruánských vědců objevil tři nové druhy žab v pohoří na severozápadě země. S odkazem na Peruánský herpetologický institut to napsala agentura AFP.
(Celý text)

Ochránci přírody koupili na Liberecku pole. Pomocí dřevin a kamenných zídek na něj chtějí přivést více života
9. července 2025 05:36

PRAHA (Ekolist) - Ochránci přírody z organizace Čmelák chtějí, aby na polích vznikaly meze, remízky a aleje. Podle nich jich vzniká v zemědělské krajině stále málo. Zemědělce ani vlastníky půdy k tomu totiž nic nemotivuje. „Nechtěli jsme už jen sledovat nekonečné diskuse o tom, proč to nejde, a raději jsme se rozhodli jedno pole, naše první, sami koupit,” konstatuje vedoucí organizace Čmelák Jan Korytář.
(Celý text)

Plýtvání potravinami: Panuje velký rozdíl mezi tím, kolik lidé odhadují, že vyhodí jídla, a skutečností
9. července 2025 04:54

PRAHA (Ekolist) - Výzkumnice z PEF MENDELU se věnují tématu plýtvání potravinami z nejrůznějších úhlů pohledu už více než 7 let. Jejich cílem je najít metody a prostředky, jak ovlivnit domácnosti i jednotlivce, aby snížili množství vyhozených potravin do popelnic a podle dostupných dat se to daří.
(Celý text)

Pracovníci pražské zoo vypustili do nádrže v Michli ohrožené karase obecné
9. července 2025 02:06

PRAHA (ČTK) - Pracovníci pražské zoo do retenční nádrže u Michelského lesa v Praze 4 vypustili asi 250 mladých karasů obecných odchovaných v areálu zoologické zahrady v Troji. Jde o pokračování projektu návratu kriticky ohrožených ryb do české přírody, první vypouštění se konalo v roce 2022 v rybníce v pražské Vinoři. Celkem již se započtením této akce pracovníci zahrady ryby vypustili do 26 nádrží.
(Celý text)

Mezi europoslanci není shoda ohledně nového klimatického cíle EU pro rok 2040
9. července 2025 01:12

(ČTK) - Europoslanci ve Štrasburku diskutovali o novém návrhu Evropské komise (EK) snížit do roku 2040 emise oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Zatímco zástupci frakcí Zelených, socialistů a demokratů (S&D) Levice či Obnova Evropy (Renew Europe) návrh na ambicióznější klimatické cíle podpořili, europoslanci z řad Evropských konzervativců a reformistů (ECR), frakce Patrioti pro Evropu či frakce Evropa suverénních národů (ESN) jej zkritizovali. Zástupkyně největší parlamentní frakce Evropské lidové strany (EPP) zdůraznila, že k naplnění cílů jsou potřeba investice a inovace, jinak bude ochrana klimatu na úkor evropské konkurenceschopnosti.
(Celý text)

O klimatické vízum v Austrálii má zatím zájem přes 40 procent obyvatel Tuvalu
9. července 2025 00:49

FUNAFUTI (ČTK) - O první takzvané klimatické vízum v Austrálii už žádá přes 4000 obyvatel tichomořského souostroví Tuvalu, což odpovídá asi 42 procentům ostrovní populace, informovala agentura Kjódó. V důsledku změn klimatu se totiž zvyšuje hladina oceánu, což ohrožuje existenci tohoto souostroví. Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpovídají, že do roku 2050 bude většina z 26 kilometrů čtverečních území Tuvalu pod průměrnou hladinou přílivu.
(Celý text)

Klimatologové: Extrémy v počasí přibývají, změna klimatu je jejich příčinou
8. července 2025 18:33

PRAHA (ČTK) - Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.
(Celý text)

Na Klatovsku bude další protest proti plánovanému úložišti jaderného odpadu
8. července 2025 18:30

(ČTK) - Lidé z Klatovska se v sobotu odpoledne vydají na další protestní pochody, cyklo a motovyjížďky kolem Pačejova v místech, která připadají v úvahu pro vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na 22. ročníku akce se tradičně setkávají stovky lidí z 31 dotčených sídel z Pošumaví. ČTK to řekl František Kába, předseda spolku Jaderný odpad - děkujeme, nechceme!, který akci pořádá s obcí Maňovice. Letos jde o třetí protestní akci.
(Celý text)

Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce po podzimních povodních
8. července 2025 17:28

(ČTK) - Povodí Moravy dokončilo zabezpečovací práce v říčních korytech a jejich okolí po loňských záplavách a ve spolupráci s obcemi a dalšími institucemi nyní pracuje na odstraňování povodňových škod, které na majetku státního podniku činí téměř tři miliardy korun. Stavební práce podnik zahájil u 11 akcí souvisejících s odstraněním škod a u 19 vybírá zhotovitele, celkem připravuje 108 projektů, sdělil generální ředitel Povodí Moravy David Fína. Záplavy loni v září dopadly hlavně na Jesenicko a Šumpersko.
(Celý text)

Výborný: Odškodné za úrodu by zaplavení zemědělci měli dostat na podzim
8. července 2025 15:27

BĚLÁ POD PRADĚDEM (ČTK) - Zemědělci v zaplavených oblastech by na podzim měli dostat finanční náhradu za škody, které jim loni v září povodně způsobily na úrodě. Na tuto formu odškodnění dostalo Česko na jaře z krizového fondu EU 7,5 milionu eur, tedy v přepočtu 186 milionů korun. Nařízení o výplatě těchto kompenzací je v meziresortním řízení a nejpozději v polovině července by ho měla schválit vláda, řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
(Celý text)

V Hustopečích nad Bečvou se kvůli dešti preventivně chystají protipovodňová opatření
8. července 2025 14:05

(ČTK) - V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde se stále odklízejí následky ekologické havárie po nehodě vlaku s toxickým benzenem, chystají hasiči kvůli vydatným dešťům preventivní protipovodňová opatření. Na místo navážejí mobilní protipovodňové vaky, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Josef Koláček. Situaci bedlivě sledují také rybáři, obavu mají i ze vzestupu hladiny jezera, které je nejblíže místu události. Jeho odtok je totiž od únorové nehody zaslepený. Podle Povodí Moravy zaplavení zasaženého území podle dosavadních předpovědí nehrozí.
(Celý text)

Japonsko jako první na světě plánuje těžbu kovů z hlubokého moře
8. července 2025 11:50

TOKIO (ČTK) - Japonsko se od ledna příštího roku pokusí začít těžit kovy vzácných zemin z hlubokého mořského dna. Bude to první takový pokus na světě, řekl agentuře AFP ředitel vládního inovačního programu Šoiči Išii. Japonsko se tento týden zavázalo ke spolupráci se Spojenými státy, Austrálií a Indií na zajištění stabilních dodávek vzácných zemin. Sílí totiž obava z dominance Číny v dodávkách těchto kovů, které jsou nezbytné pro nové technologie.
(Celý text)

MŽP podpoří ekologičtější teplárenství šesti miliardami korun
8. července 2025 11:47

PRAHA (ČTK) - Dalších šest miliard korun poputuje na modernizaci českého teplárenství. Provozovatelé tepláren a vlastníci nových zdrojů zapojených do soustavy zásobování teplem mohou nyní žádat o podporu například na přechod z uhlí na biomasu, bioplyn, tepelná čerpadla nebo geotermální energii.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)

Viděli jste losa? Dejte vědět ochráncům přírody. Pomůžete tak k ochraně těchto majestátních zvířat
8. července 2025 05:40

PRAHA (Ekolist) - V posledním měsíci byl na Ostravsku a nyní na Zlínsku opakovaně pozorován los evropský. S největší pravděpodobností přišel na naše území z Polska. Naposledy byl viděn před několika dny na předměstí Zlína u průmyslové zóny poté, co přeplaval rybník u Lukova a procházel Kostelcem u Zlína. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uvítá informace o jeho pohybu, zadávat je možno prostřednictvím webového formuláře.
(Celý text)