PRAHA (ČTK) - Pokud by byl nastaven horní limit ceny emisních povolenek (EU ETS) v Evropské unii, Česká republika by přišla až o 150 miliard korun, které by jinak směřovaly do investic na zateplování, obnovitelné zdroje energie a další opatření. Uvedli to odborníci na semináři s názvem Co by se stalo, kdyby byla zastropována cena emisní povolenky?, který pořádalo Hnutí Duha. Podle nich by krok narušil nejen financování klimatických politik, ale i motivaci pro investice do větrných a solárních elektráren, u nichž by se snížila návratnost investic.
(Celý text)
ANO zvažuje, že se kvůli povolenkám pro vytápění domácností obrátí na Ústavní soud
19. června 2025 12:29
PRAHA (ČTK) - Opoziční hnutí ANO zvažuje, že se kvůli emisním povolenkám pro dopravu a vytápění domácností obrátí na Ústavní soud. Na tiskové konferenci stínové vlády to řekl její předseda Karel Havlíček. Podle aktuálních plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit, platit od roku 2027.
(Celý text)
Jak pečovat o porosty přípravných dřevin? Doporučení přináší nová metodika
19. června 2025 11:27
PRAHA (Ekolist) - Pro obnovu rozsáhlých kalamitních holin se využívají různé způsoby, včetně přirozené obnovy stromů s pionýrskou strategií růstu, které lesníci nazývají přípravné dřeviny. Jejich uplatnění může významně snížit náklady na obnovu lesa. Současně lze při optimálním pěstebním postupu dosáhnout ekonomického zhodnocení produkce přípravného porostu.
(Celý text)
Studie: Do oteplení Země o 1,5 stupně Celsia zbývají tři roky uhlíkového rozpočtu
19. června 2025 10:51
PRAHA (ČTK) - Množství oxidu uhličitého, které může lidstvo ještě vypustit do atmosféry, aniž překročí hranici globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia, bude při současném tempu emisí vyčerpáno za něco málo přes tři roky. Vyplývá to z nové studie s názvem Indicators of Global Climate Change. Podle klimatologů, které oslovila ČTK, jde o potvrzení dřívějších trendů, přičemž důraz kladou jak na snižování emisí, tak na nevyhnutelnou adaptaci.
(Celý text)
Řecko a Turecko se přou kvůli Egejskému moři, Atény tam plánují rezervaci
19. června 2025 10:50
ANKARA (ČTK) - Mezi Tureckem a Řeckem se opět rozhořel spor o území v Egejském moři. Ankara tento týden předložila u organizace OSN takzvaný námořní územní plán, na jehož základě si nárokuje jako oblast pro rybolov či turistiku polovinu Egejského moře. Proti tomu protestují Atény, podle nichž plán zahrnuje i oblasti spadající právně pod Řecko. Ankara plánem reagovala na záměr Atén vytvořit na jihu Egejského moře rezervaci pro ochranu ekosystému, informovala řecká média.
(Celý text)
Zahrada by se měla v horku zalévat dostatečně dlouho, jinak se voda rychle vypaří
19. června 2025 10:49
(ČTK) - Zahradu by měli lidé zalévat dostatečně dlouho, jinak se voda rychle vypaří a rostliny nevyživí. Krátké, i když třeba častější zálivky patří mezi největší chyby, které lidé v tomto ohledu dělají, řekl ČTK Ivan Dvořák z odborného oddělení Českého zahrádkářského svazu. Delšímu udržení vlhkosti v půdě podle něj kromě mulčování nebo různých hydrogelů napomáhá i pravidelné kypření nebo okopávání po přísunu vody. Z odpovědí obchodníků na dotazy ČTK vyplývá, že roste obliba takzvaných chytrých zavlažovacích systémů, které zálivku samy řídí.
(Celý text)
Udržitelný rozvoj v době geopolitického napětí
19. června 2025 05:00
PRAHA (Ekolist) - U příležitosti 80. výročí vzniku Organizace spojených národů a v předvečer Světového dne životního prostředí uspořádaly Informační centrum OSN v Praze, Ministerstvo životního prostředí ČR a Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) speciální promítání nezávislého dokumentárního filmu The Agreement (Dohoda), po němž následovala odborná diskuse o současných výzvách udržitelného rozvoje.
(Celý text)
Plzeňský kraj bude mít v listopadu studii, jež ukáže, kde by mohly stát větrníky
19. června 2025 01:05
TACHOV (ČTK) - Plzeňský kraj zadal zpracování územně plánovací studie, která ukáže, v jakých částech regionu by mohly stát větrné a solární elektrárny. Bude ji mít do poloviny letošního listopadu. Podle ní pak bude aktualizovat velký územní plán kraje, tzv. zásady územního rozvoje. ČTK to řekl vedoucí krajského oddělení ochrany přírody Jan Kroupar.
(Celý text)
Prouza: Pro rozvoj českých biopotravin je nutné vytvořit novou jednotnou značku
19. června 2025 00:56
(ČTK) - Pro další rozvoj a větší dostupnost českých biopotravin je nutné vytvořit novou jednotnou značku pro biopotraviny, která by zaručovala jejich kvalitu a důvěryhodnost. V tiskové zprávě to uvedl Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Svaz také doporučuje zjednodušit byrokratické postupy pro malé farmáře a zpracovatele, zefektivnit spolupráci mezi farmáři a obchody a zajistit stabilní podporu ze strany státu.
(Celý text)
Rodina orlů mořských, jediná v CHKO Železné hory, byla nejspíš otrávena
18. června 2025 18:34
PRAHA (Ekolist) - Mrtvá rodina orlů mořských byla nalezena koncem května v chráněné krajinné oblasti Železné hory. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se spolu s kroužkovatelem z České společnosti ornitologické vydali označit mládě na hnízdě. To bylo ukryto v rozsáhlých lesích u městysu Včelákov. Namísto radosti z úspěšného hnízdění vzácného dravce je však čekal šok. Mrtvý rodičovský pár ležel na zemi pod hnízdem a v koruně vysokého stromu bylo na hnízdě mrtvé mládě.
(Celý text)
Organizace Nesehnutí a několik odborníků usilují o zrušení přehlídky ohňostrojů
18. června 2025 18:15
BRNO (ČTK) - Brněnská nezisková organizace Nesehnutí spolu s několika odborníky vyzvala dopisem pořadatele festivalu Ignis Brunensis, aby přehlídku ohňostrojů na Špilberku a Brněnské přehradě zrušili. Ohňostroje podle autorů dopisu vážně poškozují zdraví lidí, ohrožují životní prostředí a porušují platnou legislativu v oblasti ochrany přírody. Producentská společnost Snip & Co reagovala tím, že se festival koná s povoleními státních úřadů a souhlasů řady dotčených institucí. Povolení je podpořené například sledováním kvality vody a vzduchu po ohňostrojích, přičemž limitní hodnoty překročené nebyly. ČTK to sdělil generální ředitel společnosti Jiří Morávek.
(Celý text)
V Brazílii se vydražily kritizované koncese na těžbu ropy v ústí Amazonky
18. června 2025 18:08
(ČTK) - Brazilské úřady v úterý vydražily koncese na těžbu ropy a plynu u ústí řeky Amazonky, což vyvolává obavy z ekologického dopadu na amazonský region. Napsaly to tiskové agentury. Ekologové kritizují vládu prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, že neplní své sliby ohledně ochrany životního prostředí. Podle brazilské vlády však příjmy z ropného sektoru pomohou Brazílii financovat snížení emisí.
(Celý text)
Švédská podnikatelka dostala za nezákonné ukládání odpadu šest let vězení
18. června 2025 17:59
(ČTK) - Švédská podnikatelka Fariba Vancorová, která kdysi sama sebe nazvala královnou odpadu, byla nyní odsouzena na šest let vězení za nezákonné uložení stovek tisíc tun toxického odpadu. Ve Švédsku jde o největší trestní případ týkající se životního prostředí, píše server deníku The Guardian.
(Celý text)
Schustlerovu zahrádku v Krkonoších mění oteplování, přibývá vegetace
18. června 2025 10:09
ŠPINDLERŮV MLÝN (ČTK) - Stráň je příkrá. Každý krok v lokalitě známé jako Schustlerova zahrádka ve středních Krkonoších vyžaduje soustředění, a to nejen kvůli extrémnímu terénu, ale i s ohledem na vzácnou květenu. Je jednou z nejbohatších botanických lokalit Krkonošského národního parku (KRNAP). Botanik František Schustler, po kterém byla roku 1964 stráň pojmenována, by byl překvapen, řekl ČTK znalec Schustlerova života a díla Jiří Dvořák ze Správy KRNAP. Před více než sto lety, kdy Schustler lokalitu poznal, byl žulový skalnatý a suťovitý lavinový svah na severním okraji Pančavské jámy v Labském dole méně zarostlý vegetací.
(Celý text)
Země EU chtějí více recyklovaných materiálů v automobilech
18. června 2025 10:04
BRUSEL (ČTK) - Země Evropské unie chtějí, aby se v budoucnu v nových automobilech používalo více recyklovaných materiálů. Ministři životního prostředí EU se podle prohlášení na zasedání v Lucemburku dohodli na požadavcích, které mají zajistit, aby nová vozidla byla navržena tak, aby to podporovalo jejich opětovné použití a recyklaci. Automobily také budou muset být v budoucnosti konstruovány tak, aby bylo možné jejich části snadněji vyjmout a vyměnit. Návrh nyní dostane Evropský parlament.
(Celý text)
Jak vážnou hrozbou je pro českou přírodu medvídek mýval, zjišťují brněnští vědci. Podobná studie v Evropě zatím neexistuje
18. června 2025 05:37
PRAHA (Ekolist) - Projekt zaměřený na výskyt mývala severního (Procyon lotor) probíhá na Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU (LDF MENDELU). Živočich známý pod lidovým jménem "medvídek mýval" je v České republice nepůvodním živočišným druhem zavlečeným člověkem. Jedná se o první podobně komplexní výzkum v Evropě.
(Celý text)
Klimatická změna v ordinaci
18. června 2025 05:37
PRAHA (Ekolist) - Častější a silnější vlny veder, povodně, delší a agresivnější pylová sezóna nebo západonilská horečka.
(Celý text)
Český projekt LIFEPOPWAT dosáhl velkého mezinárodního úspěchu – získal prestižní cenu v soutěži LIFE AWARDS 2025
18. června 2025 05:13
PRAHA (CINEA) - Projekt LIFEPOPWAT, který v Polsku a Česku testoval novou technologii na přírodní bázi k odstraňování nebezpečných chemických látek vyrobených člověkem z kontaminované vody, zvítězil v kategorii Oběhové hospodářství a kvalita života. A to v silné konkurenci celé řady evropských projektů LIFE.
(Celý text)
Jak si nepřivézt štěnice z hotelu domů?
18. června 2025 05:12
PRAHA (Ekolist) - Pro začátek je nutné napsat, že je jen jediná možnost, jak zcela vyloučit možnost, že se vyspíte v hotelu se štěnicemi. Bystrý čtenář asi tuší: nespat nikdy v hotelu.
(Celý text)
Zlínští vědci zjišťují, jak ze směsného plastu mechanicky vyrobit elektřinu
18. června 2025 01:19
ZLÍN (ČTK) - Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyvíjejí způsob, jak ze směsného plastu vyrobit elektřinu mechanickým působením, bez spalování nebo náročného zpracování. Množství vyrobené elektřiny není velké, mohlo by se však využívat například k napájení nositelné elektroniky, sdělila mluvčí univerzity Petra Svěráková.
(Celý text)
Zlínští vědci zjišťují, jak ze směsného plastu mechanicky vyrobit elektřinu
18. června 2025 01:19
ZLÍN (ČTK) - Vědci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB) vyvíjejí způsob, jak ze směsného plastu vyrobit elektřinu mechanickým působením, bez spalování nebo náročného zpracování. Množství vyrobené elektřiny není velké, mohlo by se však využívat například k napájení nositelné elektroniky, sdělila mluvčí univerzity Petra Svěráková.
(Celý text)
(ČTK) - Rybáři dosud z řeky Dyje u Bulhar na Břeclavsku odklidili zhruba 30 tun uhynulých ryb. Řeku pod novomlýnskými nádržemi čistili spolu s dobrovolníky od pondělí, dnes jsou už práce téměř hotové. Některé mrtvé kusy však v řece zůstaly. Vylovit je lze s ohledem na konzistenci stěží.
(Celý text)
Etiopie dokončila stavbu přehrady a elektrárny na Nilu, řekl premiér Abiy Ahmed
3. července 2025 20:46
(ČTK) - Etiopie dokončila stavbu vodní elektrárny a přehrady na Modrém Nilu, oznámil podle agentury AFP premiér Abiy Ahmed. Vláda plánuje slavnostní otevření v září. Projekt ale vyvolává od samého začátku znepokojení u Egypta a Súdánu, které se obávají, že přehrada bude mít devastující dopady na zásoby vody na jejich území.
(Celý text)
ANO se vymezuje proti klimatickým cílům Evropské komise, podle Havlíčka by byly devastující
3. července 2025 18:32
PRAHA (ČTK) - Opoziční hnutí ANO se vymezuje proti novým klimatickým cílům Evropské komise (EK), jež navrhla jako závazný cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Mělo by to devastující účinek na průmysl a životní úroveň obyvatel, řekl na tiskové konferenci předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček.
(Celý text)
Svaz: Tropická vedra zvyšují zemědělcům náklady a komplikují jim práci
3. července 2025 18:28
(ČTK) - Vysoké teploty zemědělcům komplikují práci a zvyšují jim náklady. Například zemědělskou techniku musí kvůli horku nasazovat v kratších intervalech nebo v nočních hodinách, což prodražuje i komplikuje logistiku, uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Horka podle něj způsobují také častější přehřívání motorů zemědělských strojů a vyžadují vyšší spotřebu paliv i olejů.
(Celý text)
Česko a dalších 17 států EU žádají o změnu obchodování s povolenkami ETS 2
3. července 2025 11:31
(ČTK) - Česko zaslalo Evropské komisi (EK) požadavky na změnu obchodování s emisními povolenkami z dopravy a vytápění budov, označovaných jako ETS 2. Dokument podepsalo dalších 17 států Evropské unie, informovalo ministerstvo životního prostředí. Státy žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek.
(Celý text)
Protrženou hráz na soutoku Odry a Opavy v Ostravě Povodí Odry zpevnilo a zvýšilo
3. července 2025 11:08
OSTRAVA (ČTK) - Státní podnik Povodí Odry dokončil opravu protipovodňové hráze na soutoku řek Odry a Opavy v Ostravě, jejíž protržení při zářijových povodních způsobilo značné škody. Za 30 milionů korun hráz celkově zpevnil a opevnil z obou stran a také ji o 40 centimetrů zvýšil, uvedli generální ředitel Povodí Odry Petr Birklen a technický ředitel Tomáš Skokan.
(Celý text)
Čína obnovuje dovoz ryb a mořských plodů z některých japonských regionů
3. července 2025 11:05
PEKING (ČTK) - Čína obnovila dovoz ryb a mořských plodů z některých regionů Japonska. Ukončuje tak dvouletý celkový zákaz dovozu vodních produktů, který byl uvalen poté, co Japonsko začalo vypouštět do moře upravenou radioaktivní vodu z japonské jaderné elektrárny Fukušima. Oznámila to podle agentury Reuters čínská celní správa.
(Celý text)
Videohry, které učí ekologicky uvědomělému myšlení – zábava s ekologickým dopadem
3. července 2025 10:25
() - Mnoho hráčů dnes hledá tituly, které je nejen pobaví, ale také jim nabídnou hlubší smysl. Někteří se chtějí vrátit v čase a hrát pár zapomenutých kousků. Proto se rozhodnou hrát pár zajímavostí a pak vyzkouší staré retro hry cz s dojemnou atmosférou pro srovnání se současnými novinkami zdarma. Jiní pro změnu rádi sledují zoznam různorodých zážitků, kam patří i zábavné hry zdarma nabité kreativními nápady, které je dokážou vtáhnout do děje a později je mohou hrát online.
(Celý text)
Středomořské cyklony: Vědecký tým zkoumá dopady medcyklonů a navrhuje, jak se na ně lépe připravit
3. července 2025 05:52
PRAHA (Ekolist) - Středomořská pánev je často vystavena silným povětrnostním jevům způsobeným středomořskými cyklony (tzv. medcyklony). Tyto meteorologické jevy, které jsou svou intenzitou a dopadem někdy srovnatelné s hurikány, ovlivňují počasí v regionu a jsou zodpovědné za různé přírodní katastrofy. Mají hluboké a dalekosáhlé důsledky, zejména pro hustě osídlené oblasti. Přesto je účinná komunikace o jejich rizicích stále omezená.
(Celý text)
Senát schválil zavedení oblastí pro snazší vznik solárních a větrných zdrojů
3. července 2025 01:14
PRAHA (ČTK) - Ke snazšímu vzniku fotovoltaických a větrných elektráren má přispět zavedení oblastí, v nichž je budou úřady schvalovat ve zjednodušeném režimu. Předpokládá to návrh zákona o urychlení využívání některých obnovitelných zdrojů energie, který přijal Senát. Nyní jej dostane k podpisu prezident.
(Celý text)
Vlna veder zvyšuje i teplotu Středozemního moře, což může ohrozit některé druhy
3. července 2025 01:01
ATÉNY (ČTK) - Teplota Středozemního moře v červnu během vlny mořských veder prudce vzrostla a vědci varují, že to může ohrozit některé mořské druhy. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)
V lesích Lesů ČR opět platí zákaz pálení klestu, riziko požárů je zvýšené
3. července 2025 00:55
HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - V lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) platí i letos zákaz pálení klestu. Návštěvníci lesů by v nynějším velmi horkém počasí a zvýšeném riziku požárů měli být velmi opatrní při jakékoliv manipulaci s ohněm, řekla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Letos zatím podnik eviduje 82 požárů, které zasáhly 15,7 hektaru lesa, se škodou téměř čtyři miliony korun. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)
Do národního parku České Švýcarsko se v noci kvůli riziku požáru nesmí
2. července 2025 20:56
(ČTK) - V národním parku České Švýcarsko platí zákaz vstupu v nočních hodinách. Důvodem je zvýšený stupeň požárního rizika v souvislosti se současnou vlnou veder. Informovala o tom správa parku na facebooku.V pondělí hořelo v Českém i sousedním Saském Švýcarsku. Strážci téměř denně likvidují ohniště v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, řekl ČTK Tomáš Salov, mluvčí správy parku, pod který CHKO Labské pískovce patří.
(Celý text)
Rybář: Úhyn ryb ve vedrech by pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků
2. července 2025 18:42
(ČTK) - Riziko úhynu ryb při vysokých teplotách by majitelům rybníků a vodohospodářům pomohly snížit i investice do vyčištění rybníků. Odstranění sedimentů by přineslo dlouhodobé řešení a pomohlo i při povodních, míní ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek. Rybářství hospodaří zhruba na 235 rybnících ve čtyřech krajích, polovina jich je ve Středočeském kraji. Hromadný úhyn ryb v posledních dnech zatím řešit nemuseli, stojí za tím i řada preventivních opatření v chovu ryb.
(Celý text)
Fiala: ČR nesouhlasí se stanovením dalšího klimatického cíle, jak ho navrhla Evropská komise
2. července 2025 17:49
PRAHA (ČTK) - Česko nesouhlasí se stanovováním dalšího klimatického cíle, jak ho dnes navrhla Evropská komise (EK). Je potřeba mít na paměti prosperitu a ekonomické aspekty, řekl po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Komise navrhla jako závazný cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého o 90 procent ve srovnání s rokem 1990.
(Celý text)
Ekologické organizace vítají nový klimatický cíl EU. Předvídatelnost pomůže firmám, tvrdí
2. července 2025 17:45
(ČTK) - Ekologické organizace vítají návrh Evropské komise snížit emise oxidu uhličitého (CO2) do roku 2040 o 90 procent ve srovnání s rokem 1990 jako závazný klimatický cíl. Podle ekologických aktivistů přináší návrh potřebnou předvídatelnost pro firmy i veřejný sektor, aby mohly investovat do dekarbonizace. Některé ocenily také možnost využívat takzvané uhlíkové kredity.
(Celý text)
Jak zvládnout vedro: 10 tipů, které pomohou v tropických dnech
2. července 2025 15:15
PRAHA (Ekolist) - Vlny veder přicházejí do Česka stále častěji a s větší intenzitou. Český hydrometeorologický ústav varuje před vysokými teplotami, podobné upozornění vydává i online nástroj Czech Globe, který sleduje tzv. teplotní index – ukazatel kombinující teplotu a vlhkost. Vedro však není jen nepříjemné. U některých skupin obyvatel může způsobit vážné zdravotní komplikace. Tropické dny (nad 30 °C) a noci (nad 20 °C) ztěžují regeneraci organismu.
(Celý text)
EU navrhla klimatický cíl pro rok 2040: snížit emise CO2 o 90 procent
2. července 2025 14:13
BRUSEL (ČTK) - Evropská komise dnes navrhla jako závazný klimatický cíl pro rok 2040 snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) o 90 procent ve srovnání s rokem 1990. Informovala o tom místopředsedkyně Evropské komise Teresa Riberaová. Stalo se tak navzdory výhradám některých států, například České republiky, které chtěly tento krok odložit. Návrh ovšem vůbec poprvé počítá s tím, že země Evropské unie budou moci využívat takzvané uhlíkové kredity z rozvojových států k dosažení cíle v oblasti emisí.
(Celý text)
AFP: Ve vedrech trpí i volně žijící zvířata, jsou dehydrovaná a zmatená
2. července 2025 14:05
(ČTK) - Netopýři pijící z injekčních stříkaček, malí dravci vypadlí z hnízd... Ve středisku péče o zvířata ve francouzském regionu Gironde se kvůli vlně veder dostal do péče o něco vyšší počet zvířat, než je obvyklé, což podle místních ošetřovatelů dokazuje, jak volně žijící zvířata v horku trpí, napsala agentura AFP.
(Celý text)
Kvůli horku rybáři v Pardubickém kraji čeří a provzdušňují vodu
2. července 2025 14:03
(ČTK) - Někteří rybáři v Pardubickém kraji kvůli horkému počasí preventivně čeří a provzdušňují vodu v rybnících, aby se ryby neudusily a měly dostatek kyslíku. Jeho hodnoty se snižují hlavně ráno a v noci. Někde dávají rybám méně nebo žádné krmení, zjistila v anketě ČTK.
(Celý text)
Kvůli horku rybáři v Pardubickém kraji čeří a provzdušňují vodu
2. července 2025 14:03
(ČTK) - Někteří rybáři v Pardubickém kraji kvůli horkému počasí preventivně čeří a provzdušňují vodu v rybnících, aby se ryby neudusily a měly dostatek kyslíku. Jeho hodnoty se snižují hlavně ráno a v noci. Někde dávají rybám méně nebo žádné krmení, zjistila v anketě ČTK.
(Celý text)