ecomonitor.cz
verze pro tisk
Pytláci v ČR ohrožují populace chráněných druhů živočichů. Zabíjejí hlavně šelmy a dravce
2. února 2015 01:29

PRAHA (Ekolist) - Ročně zabijí v Česku pytláci desítky vyder. Alespoň to vyplývá z výzkumů a odhadů ochránců přírody. A ještě více dalších šelem nebo ptáků. To se negativně projevuje na obnově nebo návratu populací těchto chráněných zvířat do Česka. Vypátrat viníky je velmi složité, policie proto prosí veřejnost, aby byla k těmto případům vnímavější.
(Celý text)

Sněhu si v ostravské zoo užívají i zvířata z teplých krajin
31. ledna 2015 10:36

PRAHA (Ekolist) - Ve venkovních výbězích ostravské zoo jsou i v zimních dnech vidět zvířata z tropů a subtropů. Na sněhu se prohánějí třeba zebry, přímorožci či antilopy, prozrazuje tisková mluvčí Šárka Kalousková.
(Celý text)

Evropským stromem roku může být sedmikmenná borovice i dub uprostřed fotbalového hřiště
30. ledna 2015 10:46

PRAHA (Ekolist) - V zámeckém parku ve Velkých Opatovicích už dvě stě padesát let roste borovice. Je pozoruhodná tím, že má sedm kmenů a připomíná sedmihlavou saň. Borovice je českým zástupce v soutěži o Evropský strom roku. Hlasování o vítězi začne v neděli 1. února.
(Celý text)

Velkochovy potraviny neprodukují, ale plýtvají s nimi, tvrdí Philip Lymbery
29. ledna 2015 01:17

PRAHA (Ekolist) - Plýtvání potravinami není jen vyhazování jídla do koše, ale i krmení zvířat tím, co by mohli jíst lidé, říká Philip Lymbery, ředitel organizace Compassion in World Farming. V současné době provozované intenzivni zemědělství není podle jeho názoru efektivní, etické ani udržitelné. A můžeme se bez něj obejít.
(Celý text)

Lenoši líní nebo důmyslní stratégové? Časopis Naše příroda o "hibernantech"
28. ledna 2015 21:00

(Naše příroda) - Jelikož člověk nepatří mezi hibernanty, a tudíž ani my v redakci jsme se neuložili k zimnímu spánku, můžete se začíst do prvního letošního čísla Naší přírody. Právě o „pravých“ či „nepravých“ zimních spáčích si v tomto čísle můžete přečíst. Aby nás to netáhlo jen do peřin, vydejme se pak raději ven, pozorovat další stopy, které po sobě zvířata v přírodě zanechávají – a nejde jen o stopy ve sněhu. A pokud se nějací kutilové budou nudit, můžou se pustit do výroby hnízdních podložek pro kalouse ušaté – návod je hned za zajímavým článkem o této krásné sově. Dozvíme se ale také, že i v zimě se dá rybařit, kam se vypravit na výlet, ale třeba i to, že se parta českých přírodovědných nadšenců už podruhé dobře umístila v zajímavé mezinárodní soutěži.
(Celý text)

Do Čech se vrací divocí koně. V Milovicích vypustí do přírody 14 koní z Exmooru
27. ledna 2015 01:03

MILOVICE (ČTK/Ekolist) - Do Milovic na Nymbursku ve středu dorazí z Británie 14 divokých koní, kteří tam budou vypuštěni do volné přírody. Tato zvířata patří v Česku k původním živočišným druhům, ale v Evropě byla vyhubena člověkem. Projekt má krajině bývalého vojenského prostoru v Milovicích navrátit přirozenou rovnováhu, sdělil Dalibor Dostál z neziskové organizace Česká krajina. Ještě letos by ke koním měli přibýt pratuři, uvažuje se i o zubrech.
(Celý text)

Philips chce v rozvojových zemích nahradit petrolejky LEDkami napájenými sluncem
26. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Miliony lidí na celém světě každoročně zbytečně umírají, protože pětina světové populace stále nemá přístup k elektrickému osvětlení. Upozornila na to společnost Philips Lighting, která je patronem Mezinárodního roku světla, vyhlášeného Organizací spojených národů. Řešením jsou podle Philips LEDkové světelné systémy napájené fotovoltaickými panely.
(Celý text)

S rozvojem Ústeckého kraje radí člověk, který má blízko k uhelným firmám, tvrdí Hnutí Duha
23. ledna 2015 14:31

PRAHA (Ekolist) - Zmocněnec vlády pro revitalizaci Ústeckého kraje Jiří Cieńciała – který má vládě radit s rozvojem a směřováním kraje – má kancelář v budově Výzkumného ústavu hnědého uhlí (VÚHU) v Mostě, tvrdí ekologická organizace Hnutí Duha. Podle ní zde existuje podezření na to, že Jiří Cieńciała není nestranný.
(Celý text)

Hledání trvalého úložiště jaderného odpadu provází odpor obcí i neschopnost úřadu
22. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - První sobotu tohoto roku se do mrazivého dopoledne vydaly na pochod víc jak dvě stovky obyvatel Chanovic a okolních obcí. Jejich devítikilometrový výlet krásnou přírodou Pošumaví obkroužil místo, které se v mapách Správy úložišť radioaktivních odpadů označuje jako lokalita Březový potok. Je to jedno ze sedmi možných míst, kde by mohlo vzniknout trvalé úložiště jaderného odpadu. Je potřeba ještě provést průzkumné vrty a ověřit geologickou vhodnost lokality. Místní však s žádným průzkumem nesouhlasí, a to ani když jim stát nabízí stovky tisíc korun jako kompenzace za připravovaný průzkum.
(Celý text)

Horší trojka. Tak hodnotí rok Sobotkovy vlády Zelený kruh
20. ledna 2015 02:29

PRAHA (Ekolist) - "Po zoufale nekompetentních vládách Nečase a Rusnoka přinesla Sobotkova vláda pozitivní posun," hodnotí první rok fungování Sobotkovy vlády Zelený kruh. Z pohledu ochrany přírody a životního prostředí v ČR oceňuje například odmítnutí senátorského zákona o Národním parku Šumava. Naopak kritizuje omezení účasti veřejnosti na rozhodování o stavbách chemiček nebo spaloven, oslabení ochrany půdy a nízké cíle pro recyklaci odpadků. "Na pomyslném vysvědčení by od asociace ekologických organizací Zelený kruh získala horší trojku," shrnují zástupci organizace.
(Celý text)

Nové ptačí budky se už zabydlují. Nejvíce je využívají sýkory koňadry
15. ledna 2015 03:00

PRAHA () - Ochránci přírody v uplynulém roce a půl nainstalovali v pražském Milíčovském lese a Hostivařském lesoparku 90 nových ptačích budek. Šlo o šest typů budek, uzpůsobených potřebám různých druhů ptáků. Podle pozorování se budky nejvíce zalíbily sýkorám koňadrám, dvě budky však zabydlely i zcela nečekaní hosté: vosy a sršně.
(Celý text)

Netopýři při lovu používají efekt pytlíku čipsů
15. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Při lovu netopýři nespoléhají jen na své „třetí oko“, tedy echolokační sonar, ale také na citlivý sluch. Díky němu okamžitě zjistí, že jiný lovící netopýr poblíž zaznamenal úspěch a ihned se vydají jeho směrem. Výzkumníci z Univerzity v Tel Avivu popisují tento efekt jako „otevření sáčku čipsů v kině“. Dosavadní zjištění se týká druhu víkonos asijský, ale předpokládá se, že tento mechanismus adoptovali i jiní letouni.
(Celý text)

Dejte slepici z velkochovu druhou šanci. Startuje nový projekt Slepice v nouzi
15. ledna 2015 01:51

PRAHA (Ekolist) - Prodloužit slepicím z velkochovů život a dát jim šanci poznat slunce nebo trávu, propagovat domácí chov slepic a nákup vajíček z alternativních chovů. A také změnit vnímání lidí slepic jako hloupých tvorů. To všechno si za svůj cíl vytkla nová iniciativa Slepice v nouzi, která odstartovala na podzim loňského roku.
(Celý text)

Cibuli lze zasadit na podzim a sklidit na jaře. Bez skleníku
12. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Kdo má rád lokální zemědělskou produkci a vyhýbá se zelenině dovážené z teplých krajin, musí se smířit s tím, že některé plodiny jsou dostupné jen sezónně. Ale nemusí to tak být nutně. Vědci z newhampshirské univerzity s úspěchem pěstovali cibuli přes zimu. Úroda byla sice menší než při běžném pěstování, ale podle vědců zůstává rentabilní. K zimnímu pěstění vědci použili mulč, zakrytí hlíny plastovou fólií a přes zimu i důkladné zakrytí rostlin textilií.
(Celý text)

Botanická zahrada v Praze chystá nové expozice a stavbu altánu
10. ledna 2015 13:57

() - Pražská botanická zahrada v letošním roce návštěvníkům otevře novou expozici za 2,68 milionu korun věnovanou včelám a včelařství. V průběhu nového roku bude připravovat stavbu altánu, který návštěvníkům poskytne přístřeší v případě nepříznivého počasí. V plánu má rozšíření bezplatné sítě wi-fi a obnovu vstupní brány v Troji. V rozhovoru s ČTK to řekla ředitelka zahrady Věra Bidlová.
(Celý text)

Sbírka jídla opět pomůže potřebným. Potraviny budou v Praze svážet řidiči z Uber
9. ledna 2015 01:30

PRAHA (Ekolist) - Iniciativa Zachraň jídlo spojila své síly s dopravní službou Uber a na 14. ledna připravila v Praze další sbírku jídla pro potřebné. Nakládat a svážet jídlo budou v ČR poprvé řidiči z mobilní aplikace Uber. Darované potraviny poputují do Potravinové banky Praha, která je rozdělí mezi azylové domy, dětské domovy a další sociální zařízení.
(Celý text)

Kam odložit vánoční stromek? Nechte ho u popelnic
7. ledna 2015 09:30

PRAHA (Ekolist) - Tradičně po šestém lednu začínají Pražané ve větší míře vyhazovat vysloužilé vánoční stromky. Ty rozhodně nepatří do popelnic a kontejnerů na směsný či tříděný odpad, ani na stanoviště tříděného odpadu. Pražské služby doporučují nechat vánoční stromek volně u stanoviště směsného odpadu či na vyhrazeném místě u domů. Pražské služby se o svoz stromků budou starat až do konce února. Stejné doporučení vydala i odpadová společnost OZO Ostrava.
(Celý text)

Nejhojnější masožravé rostliny mají dost často jen vegetariánskou stravu. A prospívají
7. ledna 2015 02:00

PRAHA (Ekolist) - Při pohledu na pasti masožravých rostlin se až tají dech důmyslností, s jakou si rostliny opatřují živiny z živočišné říše. Vědci důkladným výzkumem bublinatek, nejrozšířenějších masožravých rostlin zjistili, že některé tyto masožravky jsou spíš vegetariánky. Nejde však o nějaký módní výstřelek nebo záměrnou dietní preferenci, ale prosté přizpůsobení se prostředí. Někde je prostě potenciální živočišné kořisti nedostatek a masožravce musí stačit i „rostlinná“ strava.
(Celý text)

177 japonských třešní v Karviné se pyšní titulem Alej roku 2014
7. ledna 2015 01:32

KARVINÁ (Ekolist) - Alejí roku 2014 se stalo stromořadí japonských třešní lemující hlavní městskou Třídu 17. listopadu v Karviné. Z jednašedesáti nominovaných stromořadí ji lidé v internetové anketě přidělili 1326 hlasů. Druhou příčku obsadila platanová alej v jihomoravské Strážnici s 850 hlasy a třetí místo patří aleji v Belgické ulici na pražských Vinohradech se 741 hlasy. Anketu pořádá nevládní organizace Arnika, která v jednotlivých regionech vyhlásí i krajské vítězky.
(Celý text)

NKÚ: Celkové náklady na podporu OZE převýší bilion korun
6. ledna 2015 09:59

PRAHA (Ekolist) - Podpora zelené energie vyjde Českou republiku na bilion korun, dvě třetiny teto částky odčerpají provozovatelé fotovoltaických elektráren. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se zaměřil na to, jak stát poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.
(Celý text)

NKÚ: Celkové náklady na podporu OZE převýší bilion korun
6. ledna 2015 09:59

PRAHA (Ekolist) - Podpora zelené energie vyjde Českou republiku na bilion korun, dvě třetiny teto částky odčerpají provozovatelé fotovoltaických elektráren. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu. Ten se zaměřil na to, jak stát poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Odhad NKÚ je, že do roku 2030 celkové náklady na podporované zdroje elektřiny převýší bilion korun. Jen v letech 2011 až 2014 činily téměř 157 miliard korun. Podstatnou část této sumy zaplatí samotní odběratelé jako příplatek ke spotřebované elektřině.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1569 | 1570 | 1571 | 1572 | 1573 | .. | 2144 | Další

Online diskuse
Dnes se na Pražském hradě koná mezinárodní konference Zelená modernizace Česka 2024. Sledovat ji můžete online
14. května 2024 07:06

PRAHA (Ekolist) - Více než tři desítky odborníků z Česka i ze zahraničí vystoupí na konferenci, kterou pod záštitou prezidenta republiky Petra Pavla pořádá 14. května v Míčovně Pražského hradu Člověk v tísni spolu s dalšími organizacemi. Konference bude ve třech tematických blocích inspirovat příklady dobré praxe v rámci procesu spravedlivé transformace v Česku. Konference je dostupná online díky streamu České televize.
(Celý text)

Sršeň asijská. Jak se k nám dostala, proč ji u nás nechceme a jak se s ní vypořádat?
14. května 2024 05:13

PRAHA (Ekolist) - Sršeň asijská (Vespa velutina) se přirozeně vyskytuje v jihovýchodní Asii. S největší pravděpodobností se do Evropy dostala prostřednictvím lodní přepravy z čínské oblasti (Arca et al., 2015). Jako nepůvodní druh se šíří také Jižní Koreou a Japonskem. Rychlé šíření mimo místa jejího přirozeného výskytu vzbuzuje značné obavy. Dosud však nejsou známy všechny dopady toho, jak velké škody může její šíření v Evropě způsobit. Výzkumnou otázkou této práce je: Jaký vliv nejspíše bude mít sršeň asijská na životní prostředí Evropy? A jak se s ní vypořádat?
(Celý text)

MŽP: Hladina podzemní vody v okolí dolu Turów díky těsnicí bariéře stoupá
14. května 2024 00:52

(ČTK) - Poslední měření v okolí dolu Turów ukázala, že díky podzemní těsnicí stěně u dolu stoupá podzemní voda směrem k České republice. Nárůst hladiny podzemní vody v oblasti zaznamenali odborníci mezi loňským zářím a letošním dubnem poprvé za posledních deset let, informovalo ministerstvo životního prostředí.
(Celý text)

Turecká policie zatkla kurátora, který měl v kufru 1500 štírů a pavouků
14. května 2024 00:47

ISTANBUL (ČTK) - Turecká policie zatkla muže, který se podle ní pokoušel z Turecka propašovat vzácné jedovaté pavouky a štíry. Státní média podezřelého identifikovala jako kurátora Amerického přírodovědného muzea v New Yorku. Kurátor později uvedl, že má na svůj výzkum povolení od vlády, a byl bez obvinění propuštěn, informuje agentura AP.
(Celý text)

OSN: Ilegální obchod s divokými zvířaty stále bují a nenávratně ničí přírodu
13. května 2024 18:59

(ČTK) - Nezákonný obchod s rostlinami a volně žijícími živočichy je stále velmi rozšířený. S odkazem na zprávu Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) to dnes uvedla agentura Reuters. Podle úřadu je zásadní, aby se vlády nezaměřovaly pouze na ochranu těch nejznámějších druhů, jako jsou sloni, u nichž se podařilo dosáhnout pokroku. Překupníci se specializují na více než 4000 druhů v 80 procentech zemí, což přírodě způsobuje obrovské škody.
(Celý text)

Vědecký časopis Živa ocenil autory, kteří popsali příchytné systémy žab
13. května 2024 18:55

(ČTK) - Populárně-vědecký časopis Živa, který vychází více než 160 let, dnes ocenil své nejlepší autory za popularizaci biologických věd. Purkyňovu cenu, pojmenovanou po jednom ze zakladatelů časopisu, získali Jiří Moravec a Jana Bulantová za článek Jak neuklouznout na šikmé ploše aneb Mocná síla adheze u žab a ještěrů. ČTK o tom informovala Akademie věd. Článek se věnuje příchytným systémům žab a ještěrek, které inspirovaly technologický výzkum vývoje umělých příchytných a spojovacích materiálů. Purkyňova cena se uděluje autorům do 30 let za originalitu, sdělnost a tematický přínos článku.
(Celý text)

Dva zápasy tenisového turnaje v Římě narušili klimatičtí aktivisté
13. května 2024 18:52

ŘÍM (ČTK) - Dva zápasy na tenisovém turnaji v Římě narušili klimatičtí aktivisté z hnutí Letzte Generation (Poslední generace). Obě utkání byla kvůli tomu přerušena. Informovala o tom agentura AFP.
(Celý text)

Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze, rozhodly jejich organizace
13. května 2024 18:49

VĚTRNÝ JENÍKOV (ČTK) - Další zemědělské protesty budou 22. května v Praze. Po metropoli bude opět jezdit zemědělská technika a demonstrace se chystá i před sídlem vlády. Rozhodli o tom minulý týden zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a dalších nevládních zemědělských organizací ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Podle prezidenta Agrární komory Jana Doležala by to měly být masivní protesty, nemusí být poslední. Vláda podle něj tíživou situaci v sektoru neřeší a spíš ji některými kroky i zhoršuje. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK řekl, že protesty zemědělců aktuální situaci neprospějí. Uvedl, že pro zemědělce se snaží udělat maximum a že postupu Agrární komory nerozumí.
(Celý text)

Vědci budou simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zjistit vliv lesních cest na ztrátu vody v krajině
13. května 2024 12:20

OSTRAVA (ČTK) - Vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity budou v tomto týdnu spolu s partnery simulovat déšť v Beskydech. Chtějí zkoumat, jaký vliv má síť lesních cest na ztrátu vody v krajině, řekl mluvčí fakulty Stanislav Janalík.
(Celý text)

Státy EU potvrdily zrušení některých ekologických požadavků v zemědělství
13. května 2024 12:18

BRUSEL (ČTK) - Členské státy EU dnes definitivně schválily revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Informovalo o tom belgické předsednictví v Radě EU. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří v minulých měsících protestovali v řadě unijních zemí a stěžovali si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření.
(Celý text)

Filipíny viní Čínu, že staví umělý ostrov u útesu ve sporném Jihočínském moři
13. května 2024 12:02

MANILA (ČTK) - Filipíny obvinily Čínu, že staví umělý ostrov u útesu Sabina Shoal v Jihočínském moři, které si Peking z velké části nárokuje. Filipínská pobřežní stráž oznámila, že do oblasti již minulý měsíc poslala své plavidlo, aby zajistila, že Číňané nebudou v aktivitách kolem útesu pokračovat. Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo Manilu, aby se zdržela nezodpovědných vyjádření.
(Celý text)

Klimatolog: Srážek je dost, sucho v posledních letech ovlivňují jiné faktory
13. května 2024 01:25

(ČTK) - V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách. ČTK to řekl klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Kvůli nesprávnému hospodaření a rozvoji eroze půdy podle něj krajina navíc pozvolna ztrácí schopnost zadržovat vodu.
(Celý text)

V místech možných pro radioaktivní odpad brzy začne hydrogeologický monitoring
13. května 2024 01:10

(ČTK) - Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) zřejmě do konce května zahájí hydrogeologický monitoring čtyř vytipovaných lokalit pro připravované hlubinné úložiště radioaktivních odpadů. Při monitoringu chce správa zjistit především stav vodních a dalších zdrojů na místě. Práce vyjdou přibližně na 139 milionů korun. ČTK to sdělili zástupci SÚRAO. Správa zároveň čeká na povolení rozsáhlejšího geologického průzkumu lokalit.
(Celý text)

Výborný: Nepojištěným pěstitelům bude stát krátit kompenzace o polovinu
12. května 2024 23:56

PRAHA (ČTK) - Pěstitelům, kteří neměli pojištění proti mrazům, bude stát krátit kompenzace o polovinu. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Zároveň odmítl kritiku europoslance Martina Hlaváčka (ANO), že by vláda nedostatečně podporovala pojištění zemědělců. Ministr zopakoval, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) na pomoc českým zemědělcům, ale neočekává, že získá celou částku. Neupřesnil, kolik peněz by do Česka mohlo přijít.
(Celý text)

Italský ostrov nabídl k adopci přemnožené kozy, správce zaskočil obrovský zájem
12. května 2024 20:30

ŘÍM (ČTK) - Malý italský ostrov Alicudi se snažil zbavit přemnožených divokých koz, a tak je na začátku dubna nabídl k adopci jen za manipulační poplatek. Vedení ostrova čekalo, že se zvířat ujmou farmáři z okolí, ale zaplavily je stovky žádostí z celého světa. Na ostrově je zhruba 600 koz, nabídek adopce přišlo ale více než třikrát tolik, napsal server deníku The Guardian.
(Celý text)

Policie: Výskyt medvěda u Zlína potvrdily stopy, obezřetnost je na místě
12. května 2024 20:16

ZLÍN (ČTK) - Pohyb medvěda v okrajové části Zlína, který ohlásil v sobotu před polednem náhodný svědek, potvrdily podle městské policie jeho stopy. Zajistil je poblíž místa nahlášeného setkání se šelmou myslivecký hospodář, řekl ČTK pracovník operačního centra městské policie. Podle zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavla Janíka může podle velikosti stopy jít o jedince o hmotnosti až 200 kilogramů, opatrnost je proto podle něho na místě.
(Celý text)

Na západě Kanady se kvůli lesním požárům evakuovaly tisíce lidí
12. května 2024 20:15

OTTAWA (ČTK) - Tisíce lidí se kvůli šířícím se lesním požárům na západě Kanady musely evakuovat v provinciích Alberta a Britská Kolumbie, informuje web stanice BBC. Kanadská vláda varovala, že letošní klimatické podmínky patrně přinesou zvýšené riziko požárů. Už loni požáry v Kanadě pohltily na 15 milionů hektarů vegetace.
(Celý text)

Kriticky ohrožená rybka duhovka se poprvé rozmnožila v brněnské zoo
12. května 2024 02:31

PRAHA (Ekolist) - Jedná se o rybu duhovku (Melanotaenia bowmani), která nemá české druhové jméno. Obývá pouze malou část ostrova Nová Guinea a brněnská zoo ji chová jako jediná zahrada v Evropě.
(Celý text)

Zvýšená teplota ovlivňuje vývoj pylu. Vědci hledají cestu, jak šlechtit odrůdy odolné vůči změně klimatu
12. května 2024 01:10

BRNO (ČTK) - Výzkum, na kterém pracovali brněnští biologové, naznačil cestu, jak zajistit výnosy plodin i při extrémních teplotách vyvolaných klimatickou změnou. Vědci z institutu CEITEC Masarykovy univerzity ukázali, jak zvýšená teplota ovlivňuje citlivost reprodukčního aparátu rostlin a vývoj pylu. Jejich zjištění lze v budoucnu využít při šlechtění odolnějších odrůd, informovala mluvčí institutu Halina Jílková. Studii otiskl časopis eLife.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

Výstava v Litomyšli představí Bedřicha Smetanu a vodu v jeho díle
12. května 2024 01:06

LITOMYŠL (ČTK) - Netradiční pohled na skladatele Bedřicha Smetanu a jeho dílo přinese výstava Na Smetanovské vlně, která bude přístupná od 15. června ve Smetanově domě v Litomyšli. Je věnována hudebníkovi a jeho vzdálenému příbuznému, hydrologovi Janu Smetanovi a jejich vztahu k vodě. S Bedřichem Smetanou je spojen i letošní Rok české hudby. Zajímavých příbuzných měl skladatel více a působili v nejrůznějších oborech, řekla ČTK Věra Dvořáčková z pořádajícího Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2144 | Další