ecomonitor.cz
verze pro tisk
Vedení BP dopředu vědělo o riziku výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon
28. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - To, že hrozí riziko výbuchu na těžební plošině, jsme věděli. A věděli jsme, že je to velké riziko, řekl u soudu Lamar McKay, bývalý ředitel americké pobočky BP a současný šéf globální operací firmy. Ropná plošina Deepwater Horizon v roce 2010 skutečně explodovala. Výbuch zabil jedenáct lidí a způsobil největší ekologickou katastrofu v USA. O procesu informuje server New York Times.
(Celý text)

Vědci našli svoji Atlantidu. Neobjevený kontinent leží v Indickém oceánu
26. února 2013 09:04

PRAHA (Ekolist) - Ostrovy Reunion a Mauritius pod sebou skrývají nově objevený ztracený kontinent. Ostrovy, které jsou oblíbený cílem mořechtivých turistů, podle vědců totiž leží na úlomku kontinentu, který se oddělil před desítkami milionů let, v době kdy se světadíly formovaly.
(Celý text)

Lidská řeč se zřejmě vyvinula z ptačího zpěvu, tvrdí vědci z MIT
25. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - O tom, že zpěv ptáků je v mnohém podobný lidské řeči, psal už na konci 19. století Charles Darwin. A už tehdy se zamýšlel nad tím, zda náhodou lidská řeč nemá svůj vzor právě v ptačím zpěvu. Jazykovědci a biologové z americké univerzity Massachusetts Institute of Technology (MIT) přicházejí s novou teorií, která tuto původně Darwinu tezi rozvíjí. Podle ní lidská řeč spojuje odlišné způsoby komunikace ptáků a a primátů nebo včel. Podle vědců se lidé nejdříve dorozumívali jako ptáci – zpěvem.
(Celý text)

Republika Kongo vyhlásila národní park pro 15 tisíc goril
24. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Nedávným založením nového národního parku zasvětila Republika Kongo desetinu rozlohy svého území ochraně ohrožených druhů. Park Ntokou-Pikounda začlení do své rozlohy dvě již existující velkoplošná chráněná území a nabídne bezpečný prostor pro život šimpanzů, slonů a především goril nížinných.
(Celý text)

Jak se zbavit vší? S chemií nepochodíte
22. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Veš dětská dělá lidstvu společnost už tisíce let a nehodlá se toho jen tak vzdát. I když člověk vyvíjí stále účinnější zbraně, na veš je krátký. A zatímco u některých druhů hmyzu obdivujeme jejich schopnost přizpůsobit se změnám prostředí, v případě vši tomu tak není. Otázka je, proč nejrůznější přípravky proti těmto parazitům neúčinkují a jak se těch potvor zbavit?
(Celý text)

Český rozhlas ruší Zeměžluč, jediný pořad zaměřený na ekologii v českých rádiích
22. února 2013 01:06

PRAHA (Ekolist) - Od prvního března bude vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu chudší o specializovaný pořad věnovaný ekologii Zeměžluč. Ten od roku 1996 pro rozhlas připravoval Čestmír Klos. Důvodem pro ukončení pořadu je změna programů Českého rozhlasu, který nahradí stávající tři frekvence jednou stanicí.
(Celý text)

Kolik vody potřebujete na jeden šálek kávy? 140 litrů
21. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - K tomu, abyste si mohli každé ráno vychutnat šálek kávy, je zapotřebí v průměru 140 litrů vody. Nejde samozřejmě jen o vodu, kterou si kávu přímo zalijete z konvice, ale o vodu, která je nutná pro vypěstování plodů kávovníku. Jde o tzv. virtuální vodu.
(Celý text)

Šíření křesťanské víry mění lovecké zvyklosti amazonských domorodců
20. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Rozdílnosti mezi kázáním misionářů a tradiční šamanskou vírou domorodých indiánů se podepisuje na biodiverzitě tropické Amazonie. Oba religiózní přístupy totiž ostře vymezují, které živočichy je možné lovit a jíst, a které jsou pro domorodé přívržence náboženských směrů tabu.
(Celý text)

Ve Washingtonu protestovalo 35 tisíc lidí: Obama málo řeší klimatické změny
19. února 2013 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Barack Obama coby americký prezident stojí před rozhodnutím, zda dát zelenou projektu Keystone XL: výstavbě obřího ropovodu přes americký Středozápad. V neděli se na protest proti projektu uskutečnila jedna z největších amerických demonstrací za ochranu přírody a klimatu. Podle organizátorů přišlo na 35 tisíc lidí. Ti mimo jiné požadovali, aby Obama splnil svůj slib, který pronesl ve své inaugurační řeči, a více se angažoval v ochraně klimatu.
(Celý text)

Amatérské snímky z potápění slouží k ochraně žraloků obrovských
18. února 2013 02:00

ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - S pomocí amatérských snímků pořízených potápěči je možné efektivně identifikovat jednotlivé žraloky obrovské. Při testování této metody byly s úspěchem využity záběry, fotografické sestřihy a krátká videa, která zpřístupnili na serverech YouTube a Flickr nadšení „dovolenkáři“ po návratu z Malediv.
(Celý text)

Lidmi užívané léky ovlivňují chování ryb – jsou odvážnější a straní se ostatních
17. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Lék Oxazepam, který je lékaři předepisován proti úzkostem a poruchám spánku, má na ryby celou řadu vlivů. Švédští vědci vystavili několik okounů říčních takovým dávkám léku Oxazepam, které byly zjištěny ve švédských řekách. Chování okounů se proměnilo: více opouštěli svůj úkryt, byli méně ostražití a také změnili způsob, jak jedli svou potravu. Podle vědců může mít změna chování okounů další dopady na životní prostředí.
(Celý text)

Jděte s dětmi ven, radí chytrý web pro rodiče
15. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Jarní prázdniny jsou v plném proudu. A mnozí rodiče, jejichž ratolesti ještě volné dny čekají, si možná lámou hlavu, jak děti zabavit. Co podniknout za hezkého počasí? Kam vyrazit, když bude sníh? Nebo bláto? Jděte ven, a to v každém případě. Na webu www.jdeteven.cz snadno najdete tipy na venkovní aktivity s dětmi jakéhokoli věku.
(Celý text)

Noční osvětlení měst způsobuje, že jsou kosi dříve dospělí
15. února 2013 01:00

PRAHA (Ekolist) - Světlo z pouličních lamp, semafory a světlo proudící z oken našich domovů vytlačuje tmu z města. Nedostatek temna v noci má samozřejmě dopady na rostliny, zvířata a lidi. Vědci například zdokumentovali, jaké dopady má noční světlo na kosy černé. Závěr ornitologů je, že městské osvětlení u kosů posouvá jejich přirozené biorytmy. Ptáci žijící v osvětlených oblastech jsou dříve sexuálně vyzrálí než jejich kolegové z venkova. Také zpívat ráno začínají dříve a dříve pelichají.
(Celý text)

Nové elektrárny vyrábí elektřinu levněji z větru než z uhlí, říká finanční studie
14. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Nedotovaná výroba elektřiny vychází levněji z větru než z nových uhelných nebo plynových elektráren. Podle studie firmy Bloomberg to platí v Austrálii, kde se sice odvádí uhlíková daň, ale i bez ní dokáží větrníky vyrobit energii levněji než elektrárny na spalováním fosilních paliv.
(Celý text)

Poslanci pustili krajský zákon o Šumavě do druhého čtení. Lepší nemáme, říkají
13. února 2013 10:50

PRAHA (Ekolist) - Poslanci v úterý večer pustili do druhého čtení projednávání kontroverzní návrh plzeňského kraje o národním parku Šumava. Proti němu stojí nejen ochránci životního prostředí, ale i vláda. Ta návrh odmítá s tím, že předloží vlastní verzi zákona. To ale za více než dva roky neudělala.
(Celý text)

Antarktidu trápí ekologický problém: nafta a odpady, zanechané vědci a turisty
13. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Antarktida už dávno není člověkem nedotčené území. Naopak. Nejkřiklavějším příkladem je ostrov krále Jiřího, na kterém je několik stálých vědeckých základen a malé letiště. Rýhy po stopách automobilů, vytlačené do tenké vrstvy vegetace, se táhnou kilometry a kilometry. Chaty a zbytky vědeckého vybavení pomalu podléhají zubu času. Hromady odpadů, často obsahující i nebezpečné složky, prázdné barely od pohonných hmot nebo baterie, se povalují volně v přírodě. Pobřežní vody a pláže u vědeckých stanic jsou pokryté lesklým filmem ropných látek – jako důsledek ledabylého nakládání s pohonnými hmotami na základnách.
(Celý text)

Jak lososi hledají cestu domů? Namísto GPS používají magnetické pole
12. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Tajemství vnitřní mapy, podle které se orientují lososi, se možná podařilo odhalit kanadským vědcům. Podle nich se lososi orientují podle kompasu, který jim nabízí geomagnetické pole země.
(Celý text)

Lov kachen Američany moc neláká. Pro kachny je to ale špatná zpráva
11. února 2013 02:00

PRAHA (Ekolist) - Počty kachen v USA rostou v poslední době rychleji než v minulých desítkách let. Za to klesají počty lovců, kteří si každoročně koupí „kachní známku“ a vyrazí na lov těchto vodních ptáků. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to pro kachny výhra. Ve skutečnosti to znamená, že je méně peněz na ochranu přírody: z výnosu prodeje povolenek na lov kachen se platila ochrana přirozených stanovišť ptáků. Čím méně lovců si koupí povolenku, tím méně bude peněz na ochranu mokřadů.
(Celý text)

Králíčkův splněný sen: Brzy bude úplný zákaz testování kosmetiky na zvířatech
8. února 2013 02:01

PRAHA (Ekolist) - Pamela Anderson si může zhluboka oddechnout. A s ní všichni spotřebitelé, kteří rádi používají kosmetiku, ale dělá se jim husí kůže z pomyšlení na kruté testování kosmetiky na zvířatech. Evropská komise ustála pokušení odložit platnost úplného zákazu testování kosmetiky na zvířatech. Od března 2013 se na evropský trh nesmí dostat žádná nová kosmetika testovaná na zvířatech.
(Celý text)

Vychází časopis Naše příroda 1/2013
7. února 2013 10:27

(Naše příroda) - V letošním prvním, únorovém, čísle Naší přírody společně nakoukneme pod zamrzlou hladinu zatopeného lomu, kam nám díky úžasným fotografiím umožnili vstoupit odvážní potápěči. Milovníky šelem určitě potěší rozsáhlé faktografické i dobrodružné vyprávění o soužití s vlky u nás, na Slovensku, ale i v rumunských Karpatech. Z časně jarních výletů vám tentokrát doporučíme rozkvetlou Devínskou Kobylu či geologicky zajímavé Doupovské hory. Nechybí ani zajímavé čtení o masožravých rostlinách, netopýrech či obojživelnících a nová soutěžní rubrika „Děti a příroda“ plná úkolů a hádanek.
(Celý text)

Vychází časopis Naše příroda 1/2013
7. února 2013 10:27

(Naše příroda) - V letošním prvním, únorovém, čísle Naší přírody společně nakoukneme pod zamrzlou hladinu zatopeného lomu, kam nám díky úžasným fotografiím umožnili vstoupit odvážní potápěči. Milovníky šelem určitě potěší rozsáhlé faktografické i dobrodružné vyprávění o soužití s vlky u nás, na Slovensku, ale i v rumunských Karpatech. Z časně jarních výletů vám tentokrát doporučíme rozkvetlou Devínskou Kobylu či geologicky zajímavé Doupovské hory. Nechybí ani zajímavé čtení o masožravých rostlinách, netopýrech či obojživelnících a nová soutěžní rubrika „Děti a příroda“ plná úkolů a hádanek.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1590 | 1591 | 1592 | 1593 | 1594 | .. | 2138 | Další

Online diskuse
Ochranáři a včelaři umístili u D5 desítky pastí na invazní asijské sršně
2. května 2024 11:31

(ČTK) - Třicet až čtyřicet pastí k odhalení výskytu invazní asijské sršně umístili ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) ve spolupráci s místními včelaři. Zatím jde převážně o Plzeňský kraj, hlavně o místa podél dálnice D5 desítky metrů až jeden kilometr od krajnice, ale také třeba v Železné a Bělé na Domažlicku, ve Švihově na Klatovsku, Šťáhlavech na Plzeňsku a v Hrádku u Rokycan. Pasti se umisťují také u dálnice D5 ve Středočeském kraji ve směru na Prahu a u logistických center, tedy překladišť zboží z kamionů, což jsou riziková místa. ČTK to dnes řekl Zdeněk Myslík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
(Celý text)

Na čištění odpadních vod v EU by se měly podílet největší znečišťovatelé, farmaceutický a kosmetický průmysl
2. května 2024 11:30

(ČTK) - Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy farmaceutický a kosmetický průmysl, vyplývá z úpravy směrnice, kterou schválil v dubnu Evropský parlament. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) uvedla, že směrnici vnímá jako další přítěž již tak těžko konkurenceschopnému odvětví a může to ovlivnit cenu i dostupnost léků. Zavedení dalších opatření se dotkne téměř 600 čistíren v Česku, náklady budou ve stovkách miliard korun během následujících 20 let, řekl ČTK ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) Vilém Žák.
(Celý text)

Produkce elektřiny z větru v USA se loni poprvé po 25 letech snížila
2. května 2024 11:29

WASHINGTON (ČTK) - Produkce elektřiny z větrných elektráren ve Spojených státech se loni poprvé za čtvrt století snížila, a to o dvě procenta. Výroba byla nižší, přestože instalovaný výkon stoupl o 6,2 gigawattu (GW). Mohly za to slabší větry na Středozápadě, než je obvyklé. Vyplývá to ze zprávy amerického vládního úřadu pro energetické informace (EIA).
(Celý text)

Dříve opomíjená osika může lesníkům výrazně pomoct po kůrovcové kalamitě
2. května 2024 01:17

BRNO (ČTK) - Osika obecná, která byla dříve běžnou a častou součástí českých lesů, má velmi dobrý potenciál stát se využívanou přípravnou dřevinou při obnově lesů poničených suchem a kůrovcem. Mnohde si již na holiny našla cestu sama, uvedl Antonín Kusbach, jenž vedl mezinárodní tým lesnických vědců v čele s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně při výzkumu rozšíření a roli osiky obecné v lesích.
(Celý text)

Evropská komise zahájila kroky proti 20 aerolinkám kvůli tzv. greenwashingu
2. května 2024 00:54

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala ve své tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.
(Celý text)

Hydrologové: Zásoby vodních nádrží v ČR jsou připravené i na extrémní sucho
2. května 2024 00:49

(ČTK) - Zásoby vodních nádrží jsou letos podle informací hydrologů, které ČTK oslovila, dostatečné, může za to srážkově nadprůměrná zima, která doplnila také zásoby podzemních vod. Aktuální stav nádrží zvládne podle hydrologů zajistit zásobování obyvatel, průmyslových podniků nebo chlazení elektráren i v případě opakování extrémního sucha. Pravděpodobnost výskytu nadprůměrně teplého roku je letos vyšší než v minulosti, tvrdí klimatolog Ondřej Lhotka.
(Celý text)

V českých městech a obcích opět probíhá květnová výzva Do práce na kole
2. května 2024 00:25

(ČTK) - Počínaje včerejškem začala v Česku měsíční výzva Do práce na kole. Lidé během ní mohou do 31. května cestovat do práce či školy na kole, pěšky nebo klusem a při tom porovnávat své síly s dalšími účastníky. Akce je pro týmy i jednotlivce a nerozhoduje počet kilometrů, ale pravidelnost. Loni se květnové výzvy, kterou pořádá spolek AutoMat, zúčastnilo 25 600 lidí z různých měst a obcí v ČR.


(Celý text)

Vědci na Špicberkách zaznamenali první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku
1. května 2024 21:17

(ČTK) - Na jednom z norských ostrovů v Severním ledovém oceánu byl potvrzen první případ úmrtí mrože na ptačí chřipku. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na vědce. Virus už zabil i další savce včetně lachtanů a tuleňů.
(Celý text)

Z pokácení slavného stromu u Hadriánova valu v Anglii byli obviněni dva muži
1. května 2024 18:55

LONDÝN (ČTK) - Dva muži byli obviněni z pokácení slavného, zhruba 150 let starého stromu u Hadriánova valu na severu Anglie. Informovala o tom podle agentury AP prokuratura. Majestátní javor klen, který byl díky své fotogeničnosti velkou turistickou atrakcí, někdo úmyslně pokácel koncem loňského září.
(Celý text)

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v přírodě
1. května 2024 18:51

(ČTK) - Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes zasahovali u několika požárů v lesních porostech. Problémy působí především silný vítr a sucho, uvedli. Například u Hořic na Jičínsku hořela hrabanka, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Zákaz rozdělávání ohňů v přírodě v kraji zatím vyhlášen nebyl. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal pro většinu ČR výstrahu před nebezpečím vzniku požárů.
(Celý text)

Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci
1. května 2024 12:59

LYSICE (ČTK) - Většina nových odrůd ovoce, které se v posledních letech v Česku objevily, rostou společně v Lysicích na Blanensku. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZUZ) na tamější zkušební stanici registruje nově vyšlechtěné odrůdy ovoce a zároveň udržuje takzvanou živou kolekci, do které umisťuje registrované odrůdy. Čítá stovky odrůd a přes 2000 stromů, řekla ČTK vedoucí stanice Eva Gothardová. Dá se podle ní říci, že ovocné odrůdy, které rostou v českých sadech a zahradách, rostou také v Lysicích.
(Celý text)

Český projekt Jedna příroda se loni umístil v top ten evropských LIFE projektů. I díky dokumentárnímu filmu Hodnoty přírody
1. května 2024 05:59

PRAHA (Ekolist) - Český projekt Jedna příroda byl v LIFE Highlights 2023 označen jako jeden z deseti nejlepších LIFE projektů z celé EU. A to nejen díky úspěšnému plnění nastavených cílů, které přispívají k ochraně přírody a krajiny, ale také díky takovým výstupům oslovujícím širokou veřejnost, jako je dokumentární film Hodnoty přírody (The Values of Nature).
(Celý text)

Česko je dvacet let v EU. Co nám to přineslo v oblasti životního prostředí?
1. května 2024 05:04

PRAHA (Ekolist) - Kvalita pitné vody i čistota řek a vodních nádrží, čistší ovzduší ve městech a obcích nebo větší podíl chráněné přírody na území České republiky. Ochrana životního prostředí prošla v posledních dekádách skokovým zlepšením. Vstup do Evropské unie v roce 2004 byl na této cestě důležitým milníkem.
(Celý text)

CHKO Slavkovský les oslaví s veřejností 50 let své existence
1. května 2024 01:01

CHEB (ČTK) - Akcemi pro veřejnost bude Chráněná krajinná oblast (CHKO) Slavkovský les slavit po celý letošní rok 50 let od svého založení. Ředitel CHKO Jindřich Horáček řekl ČTK, že Slavkovský les je jediná chráněná krajinná oblast v Česku, která vznikla kvůli ochraně přírodních léčebných zdrojů. Dodal, že za půlstoletí existence zabránili ochranáři možným škodám v unikátní přírodní krajině a pomohli zachovat výjimečné lokality v CHKO. Ocenění v podobě zápisu na seznam UNESCO z roku 2021 nebo získání statusu klimatických lázní to podle něj potvrzují.
(Celý text)

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů
1. května 2024 00:56

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
(Celý text)

NP Šumava otevře soví voliéry v Borových Ladách kvůli počasí až 14. května
1. května 2024 00:44

(ČTK) - Šumavský národní park otevře soví voliéry v Borových Ladách na Prachaticku kvůli počasí až 14. května. Standardně je přitom mohou turisté navštěvovat od 1. května. Přípravy voliéry na zahájení provozu ale minulý týden zkomplikoval napadaný sníh. ČTK to řekl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Zoo Ostrava ve speciálním programu představí přírodu Vietnamu
1. května 2024 00:28

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada dnes ve speciálním programu představí návštěvníkům přírodu Vietnamu. Blíže je chce seznámit hlavně s kampaní Vietnamazing. Jedná se o novou kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií zaměřenou právě na ochranu přírody ve Vietnamu, řekla ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. Do projektu jsou zapojeny české a slovenské zahrady včetně ostravské zoo.
(Celý text)

Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých, jsou i další přírůstky
1. května 2024 00:15

LIBEREC (ČTK) - Liberecké zoo má poprvé mláďata nosálů bělohubých. Za úspěch považuje i narození vzácného a silně ohroženého kopytníka uriala bucharského. Přírůstky má také u margayů (ocelotů dlouhoocasých), osináků afrických, surikat či orlosupů bradatých. Od začátku roku přišlo v liberecké zoo na svět zatím 38 mláďat, informovala mluvčí zoo Barbara Tesařová.
(Celý text)

Češi konzumují méně ovoce a zeleniny, než je doporučená denní dávka
1. května 2024 00:07

PRAHA (ČTK) - Průměrný Čech konzumuje méně než 600 gramů ovoce a zeleniny denně, tedy méně, než doporučuje Společnost pro výživu ČR. Příjem ovoce a zeleniny v posledních letech podle údajů Českého statistického ústavu (ČSÚ) klesá, lidé omezují také jejich nákup. Motivovat lidi, aby alespoň polovinu talíře naplnili ovocem a zeleninou, má nová kampaň Půl talíře, kterou v polovině dubna představil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) spolu s lékařem Petrem Smejkalem a dalšími zástupci projektu.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

Ochranná pásma kvůli africkému moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila
30. dubna 2024 23:20

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Ochranná pásma vyhlášená Státní veterinární správou ČR (SVS) v souvislosti s výskytem afrického moru prasat na Liberecku se znovu rozšířila. Důvodem jsou dva případy nákazy potvrzené v dubnu u divočáků ulovených a nalezených u Hrádku nad Nisou na Liberecku mimo takzvané uzavřené pásmo II. O další území se rozšířilo nejen hlavní pásmo II vytyčené kolem míst výskytu nákazy, ale i takzvané nárazníkové pásmo, řekl dnes ČTK mluvčí SVS Petr Vorlíček.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2138 | Další