ecomonitor.cz
verze pro tisk
Unikátní gramofon přehrává „řeč“ letokruhů
19. července 2012 00:43

PRAHA (Ekolist) - Německý designer Bartholomäus Traubeck sestrojil jedinečný gramofon. Namísto vinylových desek a jehly pracuje s dřevěnými deskami plnými letokruhů a kamerou. Výstupem je působivá klavírní hudba.
(Celý text)

Majestátná koza šrouborohá se vrací do pakistánských hor
19. července 2012 00:19

ISLÁMÁBÁD/ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Dvacetileté úsilí o záchranu zvířecího symbolu pákistánských výšin, majestátních koz šrouborohých, bylo korunováno úspěchem. Důvod k oslavě mají nejen členové mezinárodní Společnosti pro ochranu přírody (Wildlife Conservation Society, WCS), ale především místní obyvatelé, kteří k záchraně vymírajícího druhu sami přispěli pomocí ochranářského spolku, jež sdružuje třiapadesát vesnic napříč horskými údolími, napsal server TerraDaily.com.
(Celý text)

Rypoši lysí by mohli lidem předat recept na dlouhověkost
18. července 2012 01:55

TEL AVIV/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Jeden z nejpodivnějších tvorů naší planety, rypoš lysý, zřejmě zná tajemství dlouhověkosti. Navzdory svému vysilujícímu podzemnímu způsobu života se dožívá až šestinásobku doby, jež bychom očekávali od hlodavce podobné velikosti. Na to, odkud se ve slepém, pospolitně žijícím, kopáči bere ta energie, se rozhodli podívat výzkumníci hned ze tří vědeckých ústavů. Překvapivé závěry jejich práce shrnuje článek na serveru ScienceDaily.com.
(Celý text)

Réunion aneb Tropy v Evropě
18. července 2012 01:50

RÉUNION (Ekolist) - Málokterý environmentalista nezná provokativní otázku klimatologů „Přijdou tropy do Evropy?“. Skutečnost je ale taková, že tropy už v Evropě dávno jsou, jen o nich málokdo ví. Politicky totiž k Evropě patří i francouzské zámořské departementy a mezi nimi i africký ostrov Réunion ležící v souostroví Maskarény. Tento nevelký kousek země o rozloze 2500 kilometrů čtverečních obývá zhruba 800 tisíc Francouzů nejrůznějších kultur a národností. Žije zde pestrá směs Afričanů, Indů, Číňanů a Evropanů, která se podílela na vývoji kreolské kultury a jazyka. Mnohá etnika si však zachovávají svou kulturní a náboženskou tradici (hinduističtí Tamilové, buddhisté, sunitští i šíitští muslimové). Název ostrova Réunion, což v překladu znamená sjednocení, tedy přesně vystihuje zdejší, na první pohled harmonické, multikulturní soužití.
(Celý text)

Z klimatizací nám v budoucnosti bude ještě pěkně horko, varuje americký vědec
17. července 2012 01:02

PRAHA (Ecomonitor) - Spojené státy americké dlouhou dobu drží jedno zvláštní prvenství: jejich klimatizace spotřebují víc energie, než klimatizace všech zbylých zemí světa dohromady. Poptávka po klimatizacích ale celosvětově roste, zejména v teplých regionech. Stan Cox, americký vědec a autor knihy Loosing our cool, varuje, že čím víc klimatizací bude zapojeno, tím víc bude narůstat jejich vliv na klimatické změny. A odhaduje, že kolem roku 2020 převezme ono v úvodu zmíněné prvenství Čína.
(Celý text)

Kolik se v Česku třídí odpadů? Nikdo neví, statistiky jsou neúplné
16. července 2012 01:53

PRAHA (Ekolist) - Češi netřídí odpady tak moc, jak celá léta vykazuje ministerstvo životního prostředí (MŽP). Tvrdí to Hnutí Duha, podle něhož je ve statistkách chyba, protože někteří dovozci obalů své výrobky vůbec nehlásí. Obaly se ale dostávají ke konečnému zpracování a podle aktivistů končí z části na skládkách nebo ve spalovnách. Rozpor ve výkazech ministerstvo přiznává, podle něj stejný problém řeší i další evropské státy.
(Celý text)

V Británii vybírají prasata s nejlepšíma nohama
16. července 2012 00:30

PRAHA (Ekolist) - Britští vědci vybírají prasata s nejlepšíma nohama. Záměrem je vybrat taková zvířata, která nejsou zchromlá a mají zdravé nohy. Prasata totiž ve velkochovech často trpí právě na nemoci a poškození nohou. Vědci se snaží zjistit, zda se dá náchylnost k špatným nohám vypozorovat již v raném věku zvířete.
(Celý text)

Nad Evropou a USA během deseti let ubylo oxidu dusičitého, ukazují satelity
15. července 2012 02:00

PRAHA (Ekolist) - Zatímco míra znečištění ovzduší oxidem dusičitým se na Středním východě a některých částech Asie zhoršuje, nad Evropou a USA se během posledních deseti let situace lepší. O výsledcích satelitních měření informuje Evropská kosmická agentura.
(Celý text)

Tatry: V Tiché a Koprové dolině se definitivně kácet nebude
13. července 2012 15:30

PRAHA (Ekolist) - Slovenské ministerstvo životního prostředí na konci června definitivně zamítlo žádosti lesníků o kácení v národních přírodních rezervacích Tichá a Koprová dolina ve Vysokých Tatrách. V tiskové zprávě to uvedlo občanské sdružení Vlk a na výjezdu do Tater to potvrdil i slovenský ministr životního prostředí Peter Žiga.
(Celý text)

Kvůli zdanění letecké dopravy hrozí Unii obchodní válka s Indií
13. července 2012 02:00

PRAHA (Ecomonitor) - Evropské unii hrozí obchodní válka s Indií. Tu popudilo rozhodnutí EU uvalit uhlíkovou daň na leteckou dopravu směřující přes nebo do Evropy. To se dotkne i indických aerolinek. Indický kabinet proto zvažuje řadu protiopatření proti EU, včetně omezení letů a rozvázání současných oboustranných dohod. Informuje o tom server Times of India.
(Celý text)

Léto je v plném proudu. Kam za koupáním do přírody?
13. července 2012 01:13

PRAHA (Ekolist) - Slunečné počasí láká k vodě. Budete-li na dovolené v místě, které neznáte a nevíte, kam za koupáním, můžete najít blízké koupaliště i přírodní nádrže na několika specializovaných webech. K dispozici jsou na internetu i informace o kvalitě vod v některých z nich.
(Celý text)

Čtrnáctiletý vědec ‚sklízí‛ energii dešťových kapek
13. července 2012 01:00

PRAHA (Ekolist) - Snad každý někdy naslouchal tomu, jak kapky deště dopadají na střechu. Ale asi málokoho napadlo, kolik energie je v kapkách deště ukryto. Čtrnáctiletému Kanaďanovi Raymondu Wangovi ale tato myšlenka nedala spát. A sestrojil zařízení, které umí energii dopadajících kapek zužitkovat. Zatím má podobu malého modelu, který rozsvítí malou LED diodu, ale Wang věří, že se mu podaří sestrojit střechu, která bude díky dešti dodávat domu energii.
(Celý text)

Britský poslanec chce zavést osobní emisní povolenky
12. července 2012 02:28

PRAHA (Ekolist) - Nastal čas, aby se každý člověk sám začal podílet na ochraně klimatu, myslí si bývalý ministr životního prostředí Velké Británie Tim Yeo. Proto navrhuje zavést v jeho vlastním volebním okrsku pilotní projekt osobních emisních povolenek, píše server Euractiv. Pro české uši zní přinejmenším zvláštně fakt, že povolenky navrhuje poslanec za konzervativní stranu.
(Celý text)

Divoká prasata – známe je?
12. července 2012 02:15

(Naše příroda) - Ač skrytě žijící, neunikla divoká prasata v posledních několika letech zájmu médií. Hlavním důvodem, proč se tomu tak stalo, jsou jejich silně zvýšené stavy. Díky přemnožení pak rostou i škody na zemědělských plodinách, které prasata s oblibou vyhledávají. Stále častějším jevem se také stává vesele pobíhající skupinka divočáků mezi panelovými domy sídlišť. U mnohých obyvatel předměstí navazujících přímo na polní či lesní kultury tento fakt zřejmě vyvolá nepříjemný pocit mrazení v zádech.
(Celý text)

Polsko chce povolenky zdarma pro elektrárnu, která neexistuje
11. července 2012 14:38

PRAHA (Ekolist) - Polsko požaduje miliony emisních povolenek zdarma pro elektrárnu, která vůbec neexistuje. Namísto uhelné elektrárny Łęczna stojí v oblasti na Polsko-ukrajinském pomezí jen příslovečná zelená louka, napsal server Euractiv.
(Celý text)

Fukušima: Za jadernou havárii mohou lidé, rozhodla vyšetřovací komise
11. července 2012 08:26

PRAHA (Ekolist) - Jaderné havárii, k níž došlo v březnu 2011 po zemětřesení a tsunami v japonské elektrárně Fukušima-Daiči, bylo možné předejít. Katastrofa byla způsobena lidmi a nemůže být považována za přírodní katastrofu. Ve zprávě zveřejněné minulý týden to uvedla nezávislá vyšetřovací komise, kterou před půl rokem ustanovil japonský parlament.
(Celý text)

Voda a adaptace na klimatické změny – to jsou hlavní zelené cíle Kypru v čele EU
10. července 2012 02:32

PRAHA (Ekolist) - Kypr se jako předsednická země EU chce v environmentální oblasti zaměřit především na dodávky vody a na přípravu jednání o klimatu, jež se uskuteční v katarském Dauhá ke konci letošního roku. Zelené priority středomořského ostrova, který se předsednictví EU ujal 1. července po Dánsku, agentuře Reuters představil kyperský ministr zemědělství, přírodních zdrojů a životního prostředí Sofoclis Aletraris.
(Celý text)

Kvůli zarostlé krajině mizí neskákavá žába ropucha krátkonohá
10. července 2012 02:29

PRAHA (Ekolist) - Ropucha krátkonohá, žabka ne delší než osm centimetrů, bývala dříve relativně častým obyvatelem české krajiny. Krátké zadní nohy, které ji daly jméno, způsobují také zvláštnost při pohybu drobného obojživelníka. Na rozdíl od ostatních žab totiž neskáče, ale pohybuje se rychlým lezením nebo pobíháním.
(Celý text)

Cena iluze tropického ráje? Maledivy věnovaly celý ostrov odpadům
9. července 2012 02:17

MALÉ/ ČESKÉ BUDĚJOVICE (Ecomonitor) - Běloskvoucí pláže souostroví Maledivy ročně navštíví 750 000 turistů, přičemž každý z nich tu za každý den pobytu zanechá v průměru 3,5 kilogramů odpadků. Dříve končily v moři nebo se ještě donedávna spalovaly na ostrově, o kterém výletníci neměli tušení. Zprávu ze „zakázaného území“ přinesl deník DailyMail.
(Celý text)

Tenhle vařič do přírody budete milovat. Uvaří večeři a dobije mobil jen díky pár klacíkům
6. července 2012 02:00

PRAHA (Nazeleno.cz) - Vařič 21. století je na světě! Narodil se v USA, využívá principu přeměny tepla na elektřinu a potěší vás hned dvakrát. Uvaříte na něm večeři a zároveň vám dobije mobil. Geniální zařízení pro trampy, které se obejde bez plynové bomby.
(Celý text)

Tenhle vařič do přírody budete milovat. Uvaří večeři a dobije mobil jen díky pár klacíkům
6. července 2012 02:00

PRAHA (Nazeleno.cz) - Vařič 21. století je na světě! Narodil se v USA, využívá principu přeměny tepla na elektřinu a potěší vás hned dvakrát. Uvaříte na něm večeři a zároveň vám dobije mobil. Geniální zařízení pro trampy, které se obejde bez plynové bomby.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1614 | 1615 | 1616 | 1617 | 1618 | .. | 2147 | Další

Online diskuse
Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, kdo vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá
19. května 2024 06:25

PRAHA (Ekolist) - Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.
(Celý text)

Ohňostroje jsou pro ptáky vážným ohrožením, ČIŽP za ně může uložit pokutu
19. května 2024 06:00

PRAHA (Ekolist) - Panika, narušení odpočinku a sociálních vazeb, zvýšené riziko úrazů a úhynu – to jsou jen některé z negativních dopadů ohňostrojů na živočichy. Nejvíce ohroženi jsou ptáci, kteří jsou na ohňostroje obzvláště citliví. Volně žijící ptáci jsou chráněni zákonem o ochraně přírody a krajiny. Proto by měl každý, kdo plánuje uspořádat ohňostroj, svůj záměr předem konzultovat s příslušným orgánem ochrany přírody. Česká inspekce životního prostředí hraje klíčovou roli v zajišťování dodržování předpisů na ochranu přírody, a proto může v odůvodněných případech ohňostroj zakázat, případně za jeho uspořádání uložit pokutu.
(Celý text)

Mládě orangutana v pražské zoo je sameček, jméno navrhne veřejnost
19. května 2024 00:57

PRAHA (ČTK) - Mládě orangutana sumaterského, které se v pražské zoologické zahradě narodilo na začátku května, je sameček. Potvrdily to genetické testy, oznámila zoo. Lidé pro malého orangutana mohou nyní navrhovat jméno. Zahrada ho zveřejní v den měsíčních narozenin mláděte, tedy v neděli 2. června.
(Celý text)

Několik obcí v severošpanělské Galicii se potýká s přemnožením much
19. května 2024 00:56

(ČTK) - Několik obcí ve španělské Galicii čelí doslova invazi much, některé stěny domů jsou tímto hmyzem zcela obsypané a místní obyvatelé kvůli tomu omezují větrání. Někteří experti vysvětlují tento populační boom mouchy domácí teplem po deštích, úbytkem některých druhů ptáků i klimatickými změnami, informoval deník El País. Podle něj mají problémy s přemnožením much v Galicii téměř dvě desítky obcí.
(Celý text)

Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoo deset mláďat
19. května 2024 00:30

OSTRAVA (ČTK) - Nový samec nandua pampového odchovává v ostravské zoologické zahradě deset mláďat. Samce zoo získala počátkem letošního roku z olomoucké zahrady. U nanduů pampových obstarává péči o potomstvo výhradně samec, včetně inkubace vajec, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

Výstava v Brně ukazuje Amazonii očima jejích domorodých obyvatel
19. května 2024 00:20

BRNO (ČTK) - Kulturní a přírodní rozmanitost Amazonie přibližuje nová výstava v brněnském Pavilonu Anthropos. Připravil ji mezinárodní tým a přináší vhled do života domorodých obyvatel, a to jejich vlastníma očima, řekli novinářům tvůrci výstavy. Návštěvníci tak poznají, jak obyvatelé Amazonie chápou přírodu, jaké mají mýty a rituály nebo jak vypadá jejich hmotná kultura, a to prostřednictvím historických artefaktů i výrobků současných řemeslníků.
(Celý text)

U přerovské knihovny vyrostla nová dešťová zahrada, potěší hlavně děti
19. května 2024 00:15

PŘEROV (ČTK) - V Přerově vyrostla dešťová zahrada, kromě zlepšení klima u Sokolské ulice a Velké Dlážky přinese potěšení především dětem. Zelená oáza zabaví děti na okraji jednoho z panelových sídlišť vodními prvky v podobě vodních pump, mlýnků i korýtek. Součástí projektu byla i proměna zeleně v nedaleké ulici Na Hrázi, kde přestárlé stromy nahradila nová výsadba a stromy jsou osazené budkami pro netopýry a ptáky. Peníze město čerpalo z takzvaných norských fondů.
(Celý text)

Farmář na jihovýchodě Turecka pouští slepicím Mozarta, aby snášely více vajec
19. května 2024 00:08

ANKARA (ČTK) - Farmář na jihovýchodě Turecka začal pouštět slepicím klasickou hudbu, aby snášely více vajec, informoval turecký deník Daily Sabah. Podle něj byl turecký senior s experimentem úspěšný. Nyní se snaží ještě více zlepšit nosnost svých slepic a pouští jim Mozarta a Beethovena.
(Celý text)

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové
18. května 2024 19:30

WASHINGTON (ČTK) - Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
(Celý text)

Klimatičtí aktivisté dočasně ochromili provoz mnichovského letiště
18. května 2024 19:17

MNICHOV (ČTK) - Letiště v Mnichově dnes ráno dočasně přerušilo provoz v důsledku protestu klimatických aktivistů z hnutí Letzte Generation (Poslední generace), kteří vnikli na pojezdové dráhy a přilepili se k nim. Policie zatkla osm lidí. Obě ranveje jsou již v provozu, cestující však musí počítat se zpožděním, informovala agentura DPA.
(Celý text)

Ostravská zoo má novou samici jaguarundi, šelmy příbuzné gepardovi a pumě
18. května 2024 19:10

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoologická zahrada má novou samici jaguarundi, která byla do zahrady přivezena z Itálie. Má vytvořit pár s místním samcem a oživit tak chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě, sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková.
(Celý text)

O kulíku hnědém
18. května 2024 05:24

PRAHA (Ekolist) - Kulík hnědý, jeden z glaciálních reliktů hnízdících v minulosti na našem území, během druhé poloviny 19. století prakticky vymizel. V dnešní době je jeho výskyt spíše vzácný a hnízdění na našem území není potvrzeno. Nadále je tak řazen mezi kriticky ohrožené druhy. Tato případová studie se bude snažit odpovědět na otázky: Jaké faktory ovlivnily úbytek kulíka hnědého? A jak můžeme přispět ke zvýšení výskytu a hnízdění tohoto bahňáka na našem území?
(Celý text)

Česká firma představila krmení pro domácí mazlíčky. Je vyrobené z vykultivovaného masa
18. května 2024 05:08

PRAHA (Ekolist) - Minulý týden na mezinárodním veletrhu Interzoo v Norimberku představila česká společnost Bene Meat Technologies krmiva pro domácí mazlíčky, která nepocházejí ze zabitý zvířat, ale z průmyslově kultivovaného masa.
(Celý text)

Povodí Ohře opravuje památkově chráněnou vodní nádrž Jezeří v Krušných horách
18. května 2024 01:06

(ČTK) - Povodí Ohře opravuje vodní nádrž nedaleko zámku Jezeří v Krušných horách. Stavba, která dnes slouží jako záložní zásobník pitné vody, byla zprovozněna v roce 1904. Odborníci staví některé konstrukce nově, historickou kamennou věžičku vrátí zpátky. Práce budou stát 82,5 milionu korun, řekla mluvčí Povodí Ohře Dana Zikešová.
(Celý text)

Lidé ze sídlištního plzeňského obvodu si vybrali výsadbu ovocných stromů
18. května 2024 00:43

PLZEŇ (ČTK) - Výsadbu ovocných stromů u parků Zemník a Podzemník si vybrali obyvatelé plzeňského obvodu Lochotín v prvním ročníku participativního rozpočtu, v němž mohou o využití části peněz rozhodnout sami občané. Obvod, který zahrnuje velká sídliště na severu města či čtvrti Bílá Hora a Roudná, dal na výběr z 15 návrhů na zlepšení veřejného prostoru. Na druhém místě skončilo workoutové hřiště v Plaské ulici a třetí pozici obsadil nápad s umístěním meteostanic u místních základních škol. Obvod zřejmě zrealizuje všechny tři vítězné návrhy, sdělil ČTK první místostarosta obvodu odpovědný za investice a životní prostředí Miroslav Šuma (ANO).
(Celý text)

V pražské botanické zahradě začala výstava o skleníku Fata Morgana
18. května 2024 00:31

PRAHA (ČTK) - Botanická zahrada v pražské Troji nabízí výstavu o největší expozici, skleníku Fata Morgana, a oslaví tak 20. výročí jeho otevření. Panelová výstava, která začala v pátek 17. května ve výstavním sále zahrady, představí vznik skleníku a celou jeho historii. Potrvá do 31. srpna.
(Celý text)

U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě
18. května 2024 00:23

(ČTK) - U plavební komory v Dolánkách na Mělnicku vznikají stání pro malé rekreační lodě. Nyní zde nemají možnost se během čekání na proplavení bezpečně a pohodlně vyvázat. Práce zahájilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) tento týden, hotovo by mělo být letos na podzim letošního roku. Náklady přesáhnou 32 milionů korun bez DPH, pokryje je Státní fond dopravní infrastruktury. Stavba nových čekacích stání nebude mít na provoz v okolí plavební komory téměř žádný vliv. Stání poslouží podle velikosti jednomu většímu nebo dvěma menším rekreačním plavidlům, řekl dnes ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.
(Celý text)

Ve Francii zapsali do vesnické školy čtyři ovce, aby splnili kvótu na počet žáků
18. května 2024 00:22

(ČTK) - Ve Francii zapsali rodiče malých dětí ke studiu ve vesnické škole také čtyři ovce, aby splnili požadavek úřadů na minimální počet žáků. Chtěli tak vyjádřit svůj protest proti předpisům, kvůli nimž hrozí jejich škole uzavření, napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, nyní je zhruba tři týdny staré
18. května 2024 00:14

BRNO (ČTK) - Brněnská zoo se rozrostla o mládě soba polárního, narodilo se přímo ve výběhu zhruba před třemi týdny. V brněnském zařízení zůstane malá samička asi jen půl roku, pak poputuje jinam, řekla mluvčí zoo Věra Müllerová. Stádo sobů v Brně tak nyní čítá čtyři samice, jednoho samce a mládě.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

ČR loni přišla o označení země bez afrického moru prasat, bylo 56 případů
17. května 2024 23:25

(ČTK) - Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2147 | Další