ecomonitor.cz
verze pro tisk
Brusel dá miliardy na výzkum jádra v České republice
15. listopadu 2011 15:27

PRAHA/BRUSEL (Ekolist) - Evropská komise schválila dotaci 2,45 miliardy korun na výzkum v oblasti jaderné energetiky v České republice. Projekt nazvaný Udržitelná energetika (neboli SUSEN z anglického SUStainable ENergy) vedený Ústavem jaderného výzkumu v Řeži si klade za cíl přispět k prodloužení životnosti současných jaderných elektráren a rovněž k přechodu na jaderné reaktory nových generací po roce 2030.
(Celý text)

V Peru mizí ledovce, v ohrožení jsou miliony lidí
15. listopadu 2011 01:59

LIMA/PRAHA (Ecomonitor) - Tání ledovců a extrémní změny teplot v Peru nutí zemědělce, aby hledali nové odrůdy, které se lépe přizpůsobí měnícímu se klimatu, informuje server Anca24. Závisí na tom miliony lidských životů.
(Celý text)

Zásadní změna v občanském zákoníku: živé zvíře už nebude věc
14. listopadu 2011 04:50

PRAHA (Ekolist) - Poslanecká sněmovna minulou středu odsouhlasila nový občanský zákoník, který zásadně mění pohled na živé zvíře. To přestává být v některých ohledech vnímáno jako neživá věc a bude na něj pohlíženo jako na živou bytost, která má hodnotu sama o sobě. Podle některých ochránců zvířat však tato změna povede k zhroucení současného systému péče o ztracená zvířata. Politici to odmítají.
(Celý text)

Praha vyhlásila grantové řízení na podporu projektů v oblasti životního prostředí pro rok 2012
13. listopadu 2011 11:06

(Magistrát Hlavního města Prahy) - Hlavní město Praha vyhlásilo grantové řízení na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hlavního města Prahy pro rok 2012 (s ukončením realizace v roce 2013). Hlavní město Praha vyhlašuje grantové řízení v této oblasti každoročně již od roku 1996. Cílem je podporovat zapojení fyzických i právnických osob do aktivní péče o životní prostředí na území hlavního města Prahy.
(Celý text)

Pravěcí malíři si nevymýšleli, tečkovaní koně skutečně existovali
12. listopadu 2011 05:13

PRAHA/LOS ANGELES (Ecomonitor) - Autoři jeskyních maleb z doby ledové malovali spíše jako Leonardo Da Vinci než jako Salvador Dalí. Poslední výzkumy DNA pravěkých koní ukázaly, že tehdejší výtvarníci si nevymýšleli, ale zachycovali přesně to, co viděli kolem sebe, napsala agentura AP.
(Celý text)

Developer: Aktivistům jsme vyplatili dva miliony. Lže, brání se Děti Země
11. listopadu 2011 15:28

PLZEŇ (Ekolist) - Pavel Pelc z developerské firmy Intercora tvrdí, že organizaci Děti Země vyplatil 1,8 milionu korun v souvislosti s výstavbou obchodního centra. Prohlásil to před plzeňským soudem, kde druhým dnem pokračuje řízení proti bývalým policistům obviněným ze sledování aktivisty Martina Hyťhy.
(Celý text)

Elektřina z moči? Vědci hlásí nový objev
11. listopadu 2011 10:46

PRAHA/BRISTOL (Ekolist) - Splachováním moči do záchodu se možná zbavujeme cenného „zdroje“ energie. Zdá se to být dost odvážná myšlenka, ale možná to tak skutečně je. Vědci ze Západoanglické univerzity v Bristolu (UWE Bristol) totiž publikovali studii, podle níž je možné z moči získávat elektřinu. Internetové stránky univerzity uvádějí, že jde o vůbec první studii na toto téma na světě.
(Celý text)

Britským netopýrům se letos dařilo
11. listopadu 2011 01:35

LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Vypadá to, že rok 2011 byl pro anglické netopýry dobrým rokem. Podle údajů z každoročního monitoringu, prováděného britskou Správou vodních toků (British Waterways), se jejich počet oproti loňsku navýšil o 9 %. Blížící se chladná zima může hibernujícím netopýrům jedině prospět, píše Guardian.
(Celý text)

Jsou biopotraviny z Číny opravdu bio?
10. listopadu 2011 15:50

PRAHA (Ekolist) - Pokud vyrazíte na nákup biopotravin, rychle zjistíte, že řada nabízených potravin pochází ze zahraničí. A nemusí jít ani o „zboží koloniální“, které zkrátka v naší kotlině český rolník nevypěstuje. Nejrůznější obiloviny nebo luštěniny, které se urodí i v Čechách, pocházejí z řady zemí a to mnohdy velmi vzdálených – Argentiny, Indie, Pákistánu nebo Číny. Na mysl se pak dere otázka, jak moc se dá věřit tomu, že čínské bio je opravdu bio.
(Celý text)

Ministr průmyslu Martin Kocourek rezignoval kvůli nevyjasněným milionům
10. listopadu 2011 12:56

PRAHA (Ekolist) - Kvůli nejasnému původu 16 milionů na kontě své matky podal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) demisi, kterou premiér přijal. Stalo se tak shodou okolností v den, kdy Poslaneckou sněmovnou prošel zákon o podporovaných zdrojích energie, pocházející z dílny MPO. Ministr setrvá v úřadu do 14. listopadu.
(Celý text)

Nejvíce tygrů žije v USA – jako domácí mazlíčci
10. listopadu 2011 01:19

WASHINGTON/HODONÍN (Ecomonitor) - V USA žije v zajetí více tygrů, než kolik jich je ve volné přírodě. A nejde přitom o zoologické zahrady, ale většina jich je chována soukromníky. Minulý měsíc uniklo několik šelem ze špatně vedeného soukromého chovu divokých šelem. Policisté pak museli zastřelit 18 uniklých bengálských tygrů, 17 lvů, šest medvědů černých a dva medvědy grizzly, tři pumy, dva vlky a paviána. Na základě tohoto excesu se mezinárodní ochranářská organizace WWF pustila do lobbování za zákaz soukromých chovů tygrů, píše ENN.
(Celý text)

Zábory půdy pro průmysl a dálnice nebudou, výbor stáhl návrh
9. listopadu 2011 12:42

PRAHA (Ekolist) - Elektrické dráty, silnice nebo průmyslové zóny nebude i nadále možné na zemědělské půdě stavět bez poplatku. Umožňoval by to přílepek k zákonu o podporovaných zdrojích energie, který předložil hospodářský výbor. Samotný navrhovatel však označil dotčené body jako nehlasovatelné. I nadále bude stát za vyjmutí ze zemědělského půdního fondu platit.
(Celý text)

Národní parky severovýchodní Austrálie
9. listopadu 2011 04:22

(Ochrana přírody) - Pokud se vydáte na severovýchod Austrálie, můžete v průbehu nepříliš dlouhé cesty navštívit desítky národních parků. V nich jsou přitom k vidění pro Středoevropana tak nezvyklé druhy jako karety obrovské, vodní hadi, klokani, kasuáři, varani atd. Ostatně i krajina je značně odlišná - mangrovové lesy, korálové útesy ani tropické pralesy v ČR nenajdeme. Přírodu severovýchodu Austrálie přibližuje ekolog Antonín Krása.
(Celý text)

Brno může stavět městský okruh, silničáři a aktivisté uzavřeli dohodu
9. listopadu 2011 04:12

PRAHA (Ekolist) - Občanské sdružení „VMO Brno“ a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodli na stavbě Královopolských tunelů, které tvoří část městského okruhu v Brně. Sdružení v minulosti podalo několik správních žalob na stavbu kvůli nedostatečné ochraně proti hluku.
(Celý text)

Mezi pětinu ohrožených rostlin patří i sněženky
9. listopadu 2011 01:29

LONDÝN/HODONÍN (Ecomonitor) - Pětině všech rostlinných druhů hrozí vymření. Dalších deset procent rostlinných druhů bude v ohrožení, pokud nebudou přijata vhodná opatření. Nejohroženější skupinou jsou nahosemenné rostliny, píše server ARKive.org.
(Celý text)

Nepoužívejme dopravní pruh vyhrazený pro papaláše, chce mexický radní
9. listopadu 2011 00:23

GUADALAJARA/PRAHA (Ecomonitor) - V mexické Guadalajaře, hlavním městě státu Jalisco, měl být po dobu říjnových Panamerických her vyčleněný jeden dopravní pruh pro vozidla se speciální akreditací. To by jistě bylo pohodlné pro vyvolené řidiče, ostatní účastníci městské dopravy by na tom byly naopak mnohem hůř. Jeden z „vyvolených“ se proto svého práva vzdal. A ostatní vyvolené vyzval k témuž, píše server Noticias.Univision.com.
(Celý text)

O Zelenou energii od ČEZu můžete snadno přijít. Měníme koncept, vysvětluje ČEZ
8. listopadu 2011 14:16

PRAHA (Ekolist) - Velké společnosti na českém trhu nabízí také energii pro ekologicky smýšlející zákazníky. Jak se ale ukázalo v případě Zelené energie od ČEZu, občas zákazník o svou zelenou energii prostě přijde.
(Celý text)

Jakou hodnotu má havajský korálový útes? 33 miliard dolarů
8. listopadu 2011 01:43

HONOLULU/HODONÍN (Ecomonitor) - Všechno má svou cenu. Ve Spojených státech amerických se rozhodli zjistit, jakou má pro Američany korálový útes na Havaji hodnotu. Z dotazníkového šetření, kterého se zúčastnili lidé žijící po celých USA, vyplynula cifra 33,57 miliard dolarů, píše RedOrbit. Útesy jsou podle výzkumníků cenné i pro lidi, kteří se na Havaj nikdy nepodívali.
(Celý text)

Keporkaků podle vědeckých pozorování přibylo
7. listopadu 2011 05:00

LA JOLLA/ HODONÍN (Ecomonitor) - Počet keporkaků (Megaptera novaeangliae) od posledního zkoumání v roce 2008 vzrostl. Velryby, které na práh vyhubení přivedl nadměrný rybolov, se díky důsledné ochraně postupně vzpamatovávají z nejhoršího. Na aktuálním sčítání keporkaků se velkou měrou podílely fotografie ocasních ploutví těchto velryb, píše server ENN.
(Celý text)

Benzín je drahý. Zkuste plyn nebo elektřinu.
6. listopadu 2011 08:58

(EON) - Není pochyb o tom, že budoucnost dopravy patří hospodárným zdrojům energie. Řešením je používání stlačeného zemního plynu CNG v automobilech. Využití CNG má před sebou velkou budoucnost z hlediska ekologie, bezpečnosti, ale především nízké ceny. V současnosti jezdí v ČR na CNG více než 3000 vozů a tento trend se neustále rozvíjí. Další alternativou pro pohon vozidel je také elektřina.
(Celý text)

Benzín je drahý. Zkuste plyn nebo elektřinu.
6. listopadu 2011 08:58

(EON) - Není pochyb o tom, že budoucnost dopravy patří hospodárným zdrojům energie. Řešením je používání stlačeného zemního plynu CNG v automobilech. Využití CNG má před sebou velkou budoucnost z hlediska ekologie, bezpečnosti, ale především nízké ceny. V současnosti jezdí v ČR na CNG více než 3000 vozů a tento trend se neustále rozvíjí. Další alternativou pro pohon vozidel je také elektřina.
(Celý text)

Předchozí | 1 | .. | 1620 | 1621 | 1622 | 1623 | 1624 | .. | 2133 | Další

Online diskuse
U Západní Austrálie uvízlo na mělčině asi 160 kulohlavců, 26 už uhynulo
25. dubna 2024 09:59

SYDNEY (ČTK) - Australští odborníci na volně žijící mořské tvory se snaží zachránit asi 140 kulohlavců, kteří dnes uvízli na mělčině v jižní části státu Západní Austrálie. Dalších 26 kytovců už uhynulo, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem v ČR je buk lesní, strádá borovice lesní
25. dubna 2024 01:51

PRAHA (ČTK) - Zdravotní stav lesů se loni ve srovnání s rokem 2022 mírně zlepšil, objem vytěženého kůrovcového dříví 3,2 milionu metrů krychlových ve smrkových porostech byl zhruba o třetinu menší než o rok dříve. Proti předchozím rokům jde sice o zlepšení, konec kůrovcové kalamity to ale neznamená. Dřevinou s nejlepším zdravotním stavem je v ČR nyní buk lesní, ke zhoršování stavu dochází u borovice lesní, řekli zástupci Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM).
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval zákaz některých plastových obalů
25. dubna 2024 01:51

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci schválili nová opatření, jejichž cílem je zvýšit udržitelnost obalů a snížit množství obalového odpadu v Evropské unii. Pravidla mají rovněž podpořit opětovné použití obalů a jejich recyklaci. Některé druhy plastových obalů na jedno použití budou od 1. ledna 2030 zakázány.
(Celý text)

V soutěži Adapterra Awards se utkají desítky projektů, které připravují krajinu na změnu klimatu
25. dubna 2024 01:43

(ČTK) - V šestém ročníku soutěže Adapterra Awards se utkají projekty, které se zaměřují na boj proti suchu, přívalové deště, silný vítr a vlny veder. V minulosti vyhrávaly projekty na obnovu mokřadů, letos podobný projekt z Krkonoš také nechybí. Nová kategorie ocení průmyslové projekty, které šetrně hospodaří s vodou, informovala Nadace Partnerství, která soutěž pořádá. Cílem je ocenit projekty podporující adaptaci na klimatickou změnu.
(Celý text)

Evropský parlament dal zelenou přísnějším pravidlům o znečištění vzduchu
25. dubna 2024 00:59

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament odhlasoval normu o zlepšení kvality ovzduší, která zpřísňuje limity některých znečišťujících látek pro rok 2030, včetně jemných prachových částic. Členské státy budou moci za určitých podmínek požádat o posunutí tohoto termínu až o deset let.
(Celý text)

V Brdech roubují ovocné stromy odrůdami ze zaniklých obcí
24. dubna 2024 19:43

(ČTK) - Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o 'Brdské stromsázení' byl letos vyšší.
(Celý text)

Europoslanci schválili revizi společné zemědělské politiky EU
24. dubna 2024 19:34

ŠTRASBURK (ČTK) - Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku schválili revizi společné zemědělské politiky Evropské unie. Nová pravidla mají podpořit farmáře, kteří již několik měsíců protestují v řadě unijních zemí a stěžují si na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i špatné podmínky při hospodaření na půdě.
(Celý text)

Vláda schválila nový systém emisních povolenek, peníze dá na ekologické projekty
24. dubna 2024 16:27

(ČTK) - Vláda dnes napotřetí schválila novelu zákona, která upravuje systém emisních povolenek. Peníze utržené z jejich prodeje bude v budoucnu možné použít výhradně jen na opatření, která budou snižovat nebo kompenzovat důsledky změny klimatu. Výnosy z povolenek budou v příštím roce příjmem státního rozpočtu, od roku 2026 bude hlavním příjemcem Státní fond životního prostředí, menší část příjmů si rozdělí také ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvo životního prostředí (MŽP). Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Letošní výnosy z povolenek budou podle odhadů činit kolem 40 miliard korun.
(Celý text)

Atény opět zahalil oranžový opar, prach ze Sahary pohltil i Akropoli
24. dubna 2024 16:26

ATÉNY (ČTK) - Řecké hlavní město Atény zahalil oranžový opar způsobený prachem ze Sahary. Podle řeckých úřadů je koncentrace prachu v ovzduší jednou z nejvyšších od roku 2018. Řecko se přitom se saharským prachem potýkalo již na přelomu března a dubna, podobně jako další části jižní a střední Evropy, včetně Česka.
(Celý text)

Bezobslužná farmářská prodejna dostane jídlo z pole přímo na váš talíř
24. dubna 2024 13:54

() - V současnosti roste poptávka po lokálních farmářských produktech. Spolu s tím také vzniká potřeba najít nové cesty, které usnadní jejich přesun ke spotřebitelům. Právě na způsob, jak lokální potraviny nejlépe dostat k místním obyvatelům se zaměřil loňský Challenge Lab, pořádaný Impact Hubem. Proběhl v rámci projektu Živý region. Vítězným projektem se staly samoobslužné farmářské prodejny, které nejen podporují místní zemědělce, ale také snižují emise oxidu uhličitého díky výrazně zkrácené distribuční trase.
(Celý text)

Drůbeží peří proměňují čeští vědci na hnojivo pro rostliny a prostředek k čištění půdy
24. dubna 2024 11:02

(ČTK) - Českým vědcům se podařilo z drůbežího peří vytvořit surovinu, která podporuje růst rostlin. Dosáhli toho pomocí rozkladné reakce, takzvané hydrolýzy. Při ní lze podle vědců získat z peří aminokyseliny, informovaly konsorcia Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRTECH a NCK BIOCIRKL společně s Technologickou agenturou ČR (TA ČR), která projekt finančně podporuje. Doteď odpad z drůbežího masa v podobě peří nenacházel uplatnění. Buď se dával na kompost, kde se dlouho rozkládal, či do spaloven.
(Celý text)

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory pro lesníky, uvedl Výborný
24. dubna 2024 10:51

STŘÍTEŽ (ČTK) - Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na podpory dříve slíbené lesníkům, uvedl ministr Marek Výborný (KDU-ČSL) na konferenci Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) ve Stříteži u Jihlavy. Uvedl, že chce zajistit vyplacení příspěvků na hospodaření v lesích. Peníze nejsou na slíbenou podporu adaptace lesů na klimatickou změnu. Předseda komory SVOL Richard Podstatzký ČTK řekl, že je špatné, že se stát k něčemu zaváže a nakonec peníze nejsou.
(Celý text)

Padesátka CHKO Slavkovský les v novém čísle časopisu Ochrana přírody
24. dubna 2024 10:30

PRAHA (Ochrana přírody) - Padesáti letům CHKO Slavkovský les se věnuje hned několik článků. Číslo otvírá úvodník Vzpomínky ze Slavkovského lesa od Tomáše Pačese, ve kterém se vyznává z lásky k tomuto tajemnému kraji.
(Celý text)

V Jeseníkách žije šest druhů sov. Teprve nedávno se sem rozšířil puštík bělavý
24. dubna 2024 07:07

PRAHA (Ekolist) - V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s Moravským ornitologickým spolkem – středomoravskou pobočkou České společnosti ornitologické. Zúčastnilo se jí 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov.
(Celý text)

Evropský parlament odhlasoval snazší opravy výrobků, výrobci je musí umožnit i po záruce
24. dubna 2024 07:03

ŠTRASBURK (ČTK) - Evropský parlament dal zelenou takzvanému právu spotřebitele na opravu. Směrnice vyjasňuje povinnost výrobců opravovat zboží i po uplynutí zákonné záruční lhůty za přiměřenou cenu a v přiměřeném čase. Zároveň má motivovat spotřebitele k tomu, aby si zakoupené předměty nechávali opravit, prodloužili tak jejich životnost a podpořili udržitelnější spotřebu. Cílem je rovněž snížení nákladů na nové nákupy.
(Celý text)

Zajímají vás praktická řešení adaptace města na změnu klimatu? Přijďte na konferenci Urbanscapes Praha 21. - 22. května 2024
24. dubna 2024 05:40

() - Podoba a funkčnost městské krajiny a veřejných prostranství budou hrát klíčovou roli v adaptaci našich měst na přicházející změnu klimatu. Česká asociace pro krajinářskou architekturu za podpory Magistrátu hl. m. Prahy, ve spolupráci s Ústavem krajinářské architektury FA ČVUT a společně s dalšími partnery proto připravila dvoudenní mezioborovou konferenci s mezinárodní účastí Urbanscapes Praha. Seznámíte se s nejnovějšími přístupy k řešení praktických problémů a výzev spojených s adaptací městské krajiny na klimatické extrémy. Dozvíte se více o naplňování strategie města na změnu klimatu a inspiraci pro vaši práci přinese řada ukázek konkrétních projektů vzniklých v Česku i zahraničí. Vybrány byly ty, na nichž pracují mezioborové týmy. Dobrou zprávou je, že bylo z čeho vybírat.
(Celý text)

Výzkum: Vzduch nejvíce znečišťuje doprava, lokální topení a stavební činnost
24. dubna 2024 01:00

BRNO (ČTK) - Doprava, lokální topeniště a stavební činnost jsou nejčastějšími zdroji znečištění ovzduší. Vyplývá to z výzkumů odborníků z brněnské Masarykovy univerzity. Vědci a vědkyně sledovali od roku 2021 kvalitu ovzduší v Brně. V první fázi ji měřili pomocí speciálních vozů a v druhé prostřednictvím personálních senzorů, které u sebe měly děti. Loni v létě zahájil výzkumný tým měření ovzduší v šesti jihomoravských obcích a dvou brněnských městských částech. Součástí bylo i dotazníkové šetření zjišťující ochotu lidí přejít na ekologičtější způsob vytápění svých domovů. Novinářům to dnes řekla Dominika Tóthová z ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity a Národního institutu SYRI.
(Celý text)

Analytička AMO: Evropské volby přinesou odklon od klimatických cílů
24. dubna 2024 00:43

PRAHA (ČTK) - Letošní volby do Evropského parlamentu budou znamenat odklon od ctižádostivých klimatických cílů směrem k tlaku na budoucnost průmyslu. Budoucnost Evropského parlamentu bude pravicovější než nyní, bude rozdrobenější a rozhádanější. Na pražském briefingu na téma Jaké bude Česko v EU za 20 let to řekla analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Vendula Kazlauskas. Dopady na politiky ochrany životního prostředí bude podle ní mít i vývoj války na Ukrajině, a to v případě úspěchu kterékoli ze stran.<
(Celý text)

Za postříkání Braniborské brány barvou padly podmíněné tresty
23. dubna 2024 23:20

BERLÍN (ČTK) - Za postříkání Braniborské brány barvou dnes třem klimatickým aktivistům soud v Berlíně vyměřil osmiměsíční podmíněné tresty. O rozsudku informovala agentura DPA, která připomíná, že trojice na jedné z nejvýznamnějších německých památek způsobila škodu ve výši přibližně 110.000 eur (2,8 milionu Kč).
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

Nestabilní odkaliště v Kyrgyzstánu hrozí zamořit lidnaté údolí Střední Asie
23. dubna 2024 19:42

BIŠKEK (ČTK) - Nestabilní odkaliště vzniklé v Kyrgyzstánu po těžbě uranové rudy v dobách Sovětského svazu hrozí zamořit nejlidnatější oblast ve Střední Asii. S odvoláním na vědecké studie o tom informovala agentura Reuters, podle níž regionu hrozí jaderná katastrofa srovnatelná s černobylskou havárií.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 2133 | Další